OCMW begroting kreeg tien op tien van Zeelse raadsleden De K.A.V. van Wieze koos nieuw bestuur Suksesrijke Buggenhoutse speelgoedaktie Zeelse muziekverenigingen zetten verdienstelijke leden in de bloemen Jockey Club Pompierken huldigde koning, prins en rode lantaarndrager Organentransplantatie volop in de belangstelling De Voorpost - 19.12.1986 - 13 Derde keer was goede keer voor de OCMW begroting in de Zeelse raad. De twee vorige jaren werd de begroting door de meerderheid van de raadsleden afgekeurd. De oppositie had toen heel wat kritiek, maar de felste tegenstand kwam dan telkens van een lid van de meerderheidskoalitie, die inzonderheid het personeelsbeleid op de korrel nam en het ongenoegen manifesteerde door tegen te stemmen. In de meerderheid is het ondertussen weer allemaal koek en ei. De oppositie was ook byzonder mild voor het OCMW beleid, zodat mag gekonkludeerd worden dat ze hun huiswerk goed deden. Namens de oppositie vroeg raadslid Gustaaf Vercauteren alleen om binnen de drie maand een verslag voor te leggen over de wyze waarop het centraal beheer gelden doorspeelt naar andere diensten. De oppositie meent dat die doewyze een prefinancieringssysteem is dat de gemeentelijke toelage verhoogt. Om de 223 miljoen frank uit gaven in evenwicht te krijgen, krijgt het OCMW een gemeen telijke toelage van 20 miljoen 969.990 fr. Dit is 800.000 fr meer dan de vorige jaren. De begroting werd unaniem goed gekeurd. De raad verlengde reeds een deel van de belastingen voor 1987. De aanvullende gemeen tebelastingen op de personen belasting blijft ongewijzigd op zes ten honderd. De oppositie vroeg of er geen verlaging in zat, zoals in sommige andere gemeenten. Burgemeester De Bruyne antwoordde dat het ge makkelijk is de belasting eerst fel te doen stijgen en er de voordelen uit te halen en ach teraf een kleine verlaging toe te staan. De provinciale belasting op de drijfkracht blijft op 400 opcen tiemen behouden. In 1987 blijft de huisvuiltaks op 1200 fr per gezin behouden, inclusief dertig plastiekzakken. Een bij komende plastiekzak kost 15 fr. De werkingskosten voor het ophalen van het huisvuil kost in 1987 14 miljoen 890.000 fr, waarvan er 9 miljoen 280.000 fr via de belasting terug in de gemeentekas vloeit. Voor een tweede verblijf blijft in 1987 de belasting op 5.000 fr be houden. Weg- en rioleringswerken Zele doet alles om het Totaal Rioleringsplan uit te voeren. In het verleden werd een groot deel van dit plan tot een goed einde gebracht. Het ligt in de bedoeling om nu het centrum van de gemeente aan te pak ken, vanaf de Markt in ooste lijke richting: de Bunder, Sta tionskwartier, Lokerenbaan, Dendermondebaan, Rink hout. Werken die 162 miljoen frank zullen kosten, en onge veer de helft door de gemeen tekas zullen gedragen worden. Er zal voorrang gegeven wor den aan de herwaarderingsge bieden Bunder. Daar zullen de wegeniswerkeij bij voorrang worden uitgevoerd, Industriezone Landbouwer-raadslid Raf Mi- chiels trok nog eens van leer tegen hetgeen hij noemde mis bruik van landbouwgronden om en rond de industriezone. Hij vroeg zich af of er binnen kort misschien zelfs een golf terrein zal worden aangelegd. Indien de industriegrond wer kelijk leidt tot het scheppen van meer werkgelegenheid, dan kan de interpellant zich daar nog enigszins mee verzoe nen. Hij stelde vast dat de raadsleden met leugens opge zadeld worden. De doorn in het oog is het inrichten van«* snookercentrum. Volgens raadslid Michiels vroeg die vestiging in de maand augustus een uitbreiding van stockage- plaatsen en magazijnen. Een vraag die later omgebogen werd om er een sportinfra- struktuur in onder te brengen. Hij verweet de schepen voor landbouw Jozef Van Kerckho- ve, in die periode dienstdoen de burgemeester, dit te hebben toe gestaan. De schepen repli keerde hierop dat het hier ging om reconversie van industrie gebouwen, hetgeen wel kan. De schepen kreeg in zijn ant woord steun van de burge meester. Balletaudities worden verlengd SP-raadslid Van Driessche sprong nog eens op zijn ballet- paardje en vroeg aan de sche pen van de sport Alfons Ru- pus, of hij nu reeds uitsluitsel kon geven over de intenties van het subsidiereglement van de sportraad en meer precies het onderbrengen van het bal let via de meisjesturngilde in de sportraad. Schepen Rupus antwoordde dat de balletgroep deel uit maakt van de turngilde en als dusdanig verzekerd is. Een toestand die reeds 20 jaar be staat. Volgens de schepen mag dit een invloed hebben op de subsidie. De sportklub is in regel. Interpellant Van Driessche re plikeerde dat tijdens de vorige zitting schepen ofwel bewust gelogen heeft ofwel een gebrek aan dossierkennis heeft, toen hij een loopje nam met het ledenaantal en zich van enkele honderden vergiste. Het werd zelfs een hoogoplo pende ruzie toen de schepen insinueerde dat er socialisti sche verenigingen zijn, die ook een hogere subsidie ontvan gen. De SP-fraktie replikeerde vinnig en was niet akkoord met verdachtmakingen. Ze wilde feiten. De schepen stelde dat de socialistische harmonie evenveel toelage ontving als andere muziekverenigingen, die in een hogere reeks spelen of meer leden tellen. Fraktie- leider Gustaaf Vercauteren vroeg of de schepen de klok opnieuw vijftig jaar achteruit wou stellen. Jozef Van Dries sche gaf de schepen de raad indien hij maar tot dergelijke antwoorden in staat is en blijk geeft van een slechte dossier kennis, hij beter kon op stappen. Met de wijze waarop het bal let-incident blijft in de kijker komen is niet elkeen gelukkig. Alhoewel op de raad geen cij fers geciteerd werden, zou de turngilde, met ballet, ongeveer 7.000 fr per jaar meer subsidie ontvangen. De burgemeester stelde voor om het verslag van de sportraad af te wachten om de zaak verder uit te praten. Geelzucht epidemie In de gemeenteschool heerst er momenteel een geelzucht epi demie en raadslid Anne-Marie Cleeq. vroeg naar de maatrege len die de gemeente nam. Schepen van Onderwijs Paul Van Kerckhove antwoordde dat de ouders ingelicht werden met een schrijven waarin werd gestipuleerd dat er voor de lagere afdeling speciale hygiëni sche maatregelen werden ge nomen. De ouders werden geadviseerd om de kleuters thuis te houden. Twee derden van de allerkleinsten blijven reeds thuis. Het gaat om epati- tis A en er moet een incubatie periode van vier tot vijf weken in acht genomen worden. Zeelse politie ontevreden CVP-er Roger Van Hecke bracht de problemen die er in het politiekorps heersen ter sprake en die hoofdzakelijk ontstaan over de organisatie van de dienstregeling. Het raadslid vroeg of de burge meester reeds maatregelen had genomen om de problemen op te lossen. De voorzitter verwees naar een vergadering die zal plaats hebben tussen de burgemees ter, de politieleiding en de af gevaardigden van de syndi caten. BENO Hoe het begon, groeide en bloeide Zele. De harmonie Sinte-Cecilia vereremerkte verschillende verdienstelijke leden die samen met voorzitter André Walrave op de foto wilden (bvw). Het is de periode van de Ceciliafeesten en daar vallen ook en misschien wel het meest de muziekverenigingen onder. Naast het feesten, is het ook meestal een unieke gelegenheid on de verdienstelijke leden te vereremerken. De fanfare de Leerzuchtige Broeders huldigde Clement De Beule omdat hij gedurende 65 jaar spelend lid is van de fanfare. Voorzitter Etienne Van de Moortel schetste de loopbaan van deze verdienstelijke muzikant en noemde hem een voorbeeld voor een muziekvereni- ging. Ook bij de Harmonie Ste. Cecilia waren er dit jaar heel wat verdienstelijke leden die daarvoor een ereteken kregen. Vooraan stonden Gustaaf Kesteleyn, die zestig jaar muzikant is en Jozef Arens, die zestig jaar erelid is van de harmonie. Het verbondsereteken «in veterani honorem» werd toegekend aan Albert Ghijsels, André Kestélyn, Leon Picqueur, Jozef Van Acker, Etienne Van Hassel en Baziel Van Malderen. BENO In januari 1960 werd onder impuls van Maria Bosman en Maria Vermeir te Wieze gestart met een K.A.V. vereni ging. Het was het idealisme van uit de V.K.A.J. dat hun naar dit initiatief dreef. Bij de oprichting telde de orga nisatie 26 leden waarvan nu nog vele getrouwen tot de ak- tieve rangen behoren en zelfs deel uitmaken van het huidig bestuur. De eerste voorzitster was Suzanne De Wolf, bijge staan door ondervoorzitster Augusta Aelbrecht, schrijfster en kassierster Maria Vermeir, verantwoordelijke voor de Praktische School Clementine Van Sandc en als leidster voor ontspanning Maria Bosman. Aktie Die «rensen hebben zich 9 jaar lang ingezet om van hun vere niging een bloeiende kristelij- ke beweging te maken, met een steeds groter ledenaantal. Naderhand werden er vanwege het Gewest vierjaarlijkse be stuursverkiezingen opgelegd. Tengevolge hiervan kenden wc achtereenvolgens de voorzits ter Godelicve Duquet (1969), Marcella Pieters (1974) en 1978). Sinds dit laatste jaar stonden Maria De Smet en Leontine Bosman in voor de organisatie van de spaardienst voor de driejaarlijkse bede vaarten (Lourdes), waaraan telkens een 30-tal leden deel namen. In die periode vierde de K.A.V. haar 20-jarig bestaan met een hoogfeest opgeluis terd door het jeugdkoor Jefo (60 uitvoerders!) uit Appels. Het ging de K.A.V. blijkbaar voor de wind, met een degelij ke wisselwerking tussen jong en oud, zo in nieuwe ideeën als voor beproefde oudere waarden. Bij de voorlaatste verkiezing (1982) werd Emmy Borremans tot nieuwe voorzitster verko zen. Tijdens haar ambtster mijn vierde de K.A.V. een kwarteeuw werking met een stemmig ledenfeest. Nadien werd er eensgezind verder gewerkt. Zoals bij mee rdere verenigingen geraakte de grote «K» van Kristelijk enigs zins in de achterban, zonder evenwel helemaal te loor te gaan. Niettemin bloeide de K.A.V. verder. In nieuwe handen Onlangs werd voor de zesde keer een bestuur verkozen, dat er als volgt uitziet: voorzitster Marleen Du Bois, medevoor zitster Anny Cami, schrijfster Nelly Cooreman, kassierster Yolande De Smedt, praktische school Maria De Smet en Jean- nine Saegerman, ontspanning Julia Saeys en Jo Saerens, Lourdeswerking Maria De Smet en Leontine Bosman, en reisvcrantwoordelijke Alfonsi- ne Mertens. Dat zijn de men sen van de bestuurs-kernploeg, dan zijn er nog de bestuursle den die maandelijks het kon- takt verzekeren tussen kern en leden en die elke maand aan huis gaan met het vertrouwde boekje, zodat de 211 K.A.V. vrouwen regelmatig van de lo pende werking op de hoogte gesteld worden. Die kontakt- personen zijn Jeanne Bosman, Maria Bosman, Emmy Borre mans, Maria De Vriendt, Go; delieve Duquet, Marcella Pie ters, Christiane Pieters, Adrienne Roelandt, Hilda Scheirlinckx, Maria Vermeir, Maria Vermoesen, Mariette Van Driessche, Clementine Van Sande, Anna Van Nuffel en Maria Wauters. We ronden deze bijdrage af met een siotbedenking van een trouw K.A.V. lid, M.P. «Wat ons in de toekomst te doen staat, moeten we dat vragen? Neen! Als iedereen zich inzet tendienste van de K.A.V., t.t.z. van de 211 aangeslote nen... als elkeen de op zich genomen taak naar best ver mogen vervult,... als men el- kaars meningen respecteert... dan kan aUes op wieltjes draai en en kunnen we gerust verder gaan! Veel heil aan alle leden en een goede werking aan de be stuursleden!». J. Van Landuyt Zele. De fanfare De Leerzuchtige Broeders, vierde Clement De Beule omdat hii 65 jaar muzikant is (bvw). 1 Informatie-avond op stadhuis te Dendermonde Burgemeester De Landtsheer zal voor de klas gaan staan, direkteur Verhelst veegt de speelplaats netjes en Buso direkteur Clippeleir zal het gras maaien. Alle drie hebben ze hun weddingschap verloren dat gepaard ging met de speelgoedaktie die door het VTI Sint-Michiels werd opgezet. Het transplanteren van organen en weefsels na overlijden kan andere mensen helpen. Dankzy een niertransplantatie worden in ons land jaarlyks honderden patiënten bevryd van de kunstnier. Na een hoornvliestransplantatie kunnen de mensen terug goed zien. Slachtoffers van brandwonden worden gered en kunnen zich terug integreren in de samenleving dank zij huidtransplantatie. Hart- en levertransplantatics bieden ccn nieuwe levenskans. De aktie was nog maar pas bekend gemaakt of het regen de telefoontjes van partikulie- ren en handelaars die wilden meewerken aan het initiatief. Ook de kinderen van de lagere gemeenteschool en van de Sint-Vincentius lagere school waren bereid hun speelgoed bij te dragen. De leerlingen van het VTT zorgden er niet alleen voor dat er speelgoed binnenkwam, ze namen ook het sorteren voor hun reke ning. Zo kregen ze ontelbaar vele poppen, ballen, gezel schapsspelen bij elkaar en na tuurlijk het speelgoed uit de drie weddenschappen. Burgemeester De Landtsheer meende dat men niet eens vijf tig meter speelgoedautootjes Al deze zieken kunnen ge holpen worden met organen en weefsels van pas overleden personen, vb. verkeersslacht offers. De wachttijd van een ge schikt orgaan wordt steeds lan ger, terwijl het aantal kandida ten voor transplantatie van or ganen en weefsels toeneemt. Dit terwijl vele mensen ak koord gaan met het wegnemen van weefsels en organen na overlijden. Daarom werd in ons land een nieuwe wet over organen- transplantatie gestemd. Daar waar vroeger, vóór de wet, een uitdrukkelijke toestem ming nodig was zal bij het in voege gaan van de wet deze uitdrukkelijke toestemming niet meer nodig zijn. Bij velen rijzen vragen: - wat zegt en voorziet de nieu we wet? - hoe kan je verzet aanteke nen? - hoe kan je een uitdrukkelij ke toestemming geven? - waar moet je hiervoor terecht? - enz... Teneinde een duidelijk ant woord te krijgen op deze en nog vele andere vragen, orga niseert het Stadsbestuur op ini tiatief van Th. Van Gucht, schepen van Volksgezondheid en Gezin, in samenwerking met de Stedelijke Gezinsraad, de Medische Eenheidskring en de Vereniging Huisartsen van de Medische Eenhcidskring van Dendermonde op 13 ja nuari 1987 te 20 uur ten stad- huize, Ros Beiaardzaal. een informatie-avond. Als gastsprekers worden uit genodigd: Mevr. W. De Mees- ter-De Meyer, staatssekretaris van Volksgezondheid en Ge handicaptenbeleid. Zij zal de wettelijke aspekten toelichten in verband met organentrans plantatie. Dr. De Paepe, nefroloog, verbonden en werkzaam in het stedelijk ziekenhuis, spreekt over orgaantransplantatie van uit de medische hoek bekeken. Deze avond zal ingeleid wor den met een zeer bijzondere film: "Eurotransplant-Film" ter beschikking gesteld door de Leuvense Samenwerkende Groep Transplantatiedienst van Prof. Dr. Michielsen, Uni versitair Ziekenhuis, Gasthuis berg. bil e,ïaaf.zo" veel «(as als opdracht. De hon- schooldirekteur Verhelst hield derd puzzels bereik je nooit, bij hoog en laag staande dat 20 zo meende Buso direkteur kilogram pluchen beertjes te Clippeleir. Maar ze dwaalden alle drie. En nu moeten ze de tegenprestatie leveren waar over we het in de aanleiding van deze bijdrage hadden. Er was ook gezorgd voor een hersteldienst. Het defekte speelgoed werd inderdaad door de jongens van de hoog ste klassen hersteld en de meis jes kontroleerden of er geen reparaties moesten qjtgevoerd worden aan de 'poppeukleed- jes, of er niet moest gewassen en gestreken worden. Waar al dat speelgoed naartoe gaat? Men heeft een aantal bestemmingen: in de eerste plaats het OCMW van Bug- genhout dat wel gezinnen weet waar kinderen best wat speel goed kunnen gebruiken, het revalidatiecentrum, het dag centrum Alelia in Dendermon de, kindertehuizen in Dender monde, Sombeke en Sint- Amands en de Kleine Zusters van Nazareth uit Gent en Ant werpen die ook al kinderen verzorgen die graag over wat speelgoed beschikken. En dan vertrekt er nog een flinke la ding naar Polen. Met een gezamenlijk etentje in de zaal Palmire werd door Jockey Club Pompierken hulde gebracht aan de kampioenen van het voorbije seizoen. Na 48 weken kompetitie bleek Elise De Baerdemaecker de allerbeste van het hele lot te zijn en zo kreeg Pompier ken voor een keer geen koning, maar wel een koningin. Helmut Sabbe rangschikte zich tweede en kreeg de titel van prins. Theo Stoop van zijn kant werd ook gehuldigd. Hij eindigde op de laatste plaats. Voor Theo geen nieuwigheid, want hij mag stilaan een specialist in het verzamelen van laatste plaatsen worden genoemd. Het is immers het derde jaar op rij dat hij de rode lantaarn kreeg, (foto's vh). Onder de dertig belangrijkste ze op zoek gaan naar de typi- bezienswaardigheden van het sche Schotse wol. De brochure Verenigd Koninkrijk die gratis kreeg als titel «The Scottish toegankelijk zijn, blijft West- Border Woolen Trail». (BTA, minster Abdij in Londen het Bergstraat 52 te 1000 Brussel populairst te zijn. In 1985 02/511.43.90). kreeg de kerk naar schatting 3,5 miljoen bezoeker! K. Na Athene in 1985 en Flo- Bij de Britse Dienst voor Toe- rence in 1986 wordt in 1987 risme liggen prospektussen ter Amsterdam de kulturelc beschikking van de geïnteres- hoofdstad van Europa. In 1988 Buggenhout. Een enorme massa speelgoed werd bij elkaar gebracht door de kinderen. secrden om hen wegwijs te komt die eer toe aan Berlijn en Ook de volwassenen deden mee (G. Breckx). maken in Schotland wanneer 'n 1989 wordt het allicht Parijs.

De Voorpost | 1986 | | pagina 13