Wii betalen 50.000 trank cash Bemoeial bezorgt Grembergse toneelkring "Verbroedering" echt grappige voorstelling meubelen De Voorpost Rederijkerskamer Rosiers opent met «De Man van Zapatapam» BESLOOT FEESTELIJK DE EERSTE FAZE VAN EEN TOTALE VERNIEUWING Vrede zette 'signaal op rood' 16 - 19.12.1986 - De Voorpost Lebbeke. Een scène uit Signaal op rood dat door de Constminnende Jonckheyt gebracht in een regie van Ann Petersen (G. Breckx). Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Dunne- en Schetdestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Denóermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-RobberecM Drukkerij8traal 11 9140 Zete Hoofdrodaktour: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 üd van de Nationale Federatie der Informatie- weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Op vrijdag 19 en zaterdag 20.12.1986 opent Rederijkerskamer «Rosiers» haar toneelseizoen met de opvoering van «De Man van Zapatapam», een blijspel in 4 taferelen van Q. Sauvajon. De opvoeringen hebben plaats in de opnieuw vernieuwde zaal «Casino», 8t. Jorisgilde 11, Dendermonde, met aanvang telkens te 19.45 u. Dit zeer moderne stuk zou men haast een «farce» kunnen noemen in de Middeleeuwse betekenis van het woord: een zeer vrolijk spel, waarvan men, op het eerste indruk afgaande, geneigd is om te zeggen: «'t Is te plezierig, maar te gek om los te lopen» om bij nadere overweging te besluiten: «Toch handig van die auteur, ingenieus bedacht en degelijk gestruktureerd. Vlot en geestig verteld, petillant van dialoog en de fijne humor is zo weloverwo gen aangewend dat men aanvoelen moet dat Sauvajon niet alleen zijn «stiel», maar ook het publiek schijnt te kennen. Kaarten voor deze voorstellingen zijn te verkrijgen bij al de leden, in zaal Casino en tel. op volgende nummers: 052-21.11.67 en 21.89.80. Het getal op ae voorbant van het omslag TV-Ekspres, UW eigen exclusief getal, kan uw geluksgetal zijn. En meteen hebt u weeral méér aan TV-EKSPRES. Naast de overzichtelijke tv- programma's voor een hele week en zelfs veertien dagen, de boeiende reportages, de film-agenda en noem maar op... nu ook nog met ieder nummer de kans om 2.500, 5.0Ö0, 10.000 en zelfs 50.000 frank cash in uw zak te steken De prijzen worden uitbetaald op een rekening bij 's lands grootstr spa.'ilDank van meubelen presenteren. Het gedeelte dat eerst vernieuwd werd bestaat vooral uit de afdeling «slaapkomfort» en een deel van de keukens. Het is er nu ruim, licht, luchtig en een tikje speels. Meubelen John Staut, met vijfenvijftig jaar ervaring en tijdens de laatste twaalf jaar op deze zelfde plaats voortdurend aan uitbreiding toe, heeft heelwat ervaring. Tijdens een kort gesprek met mevrouw Ivens-Staut in het gezellig cafetaria, waartegenover een vrolijke speelhoek voor de kinderen is gebouwd, kregen we de stellige indruk dat hier zeer veel belang wordt gehecht aan het persoonlijk kontakt met de bezoeker, eventueel de klant. Er is steeds tijd voor een gezellige babbel bij een bakje koffie of een verfrissing. Zij vindt het zeer belangrijk dat de klanten weten met wie ze te maken hebben, dat er een sfeer van vertrouwen heerst. «Het is best dat de mensen ons kennen, meent zij. Een vrijwel anonieme verkoper is niet goed om een klantvriendelijke relatie op te bouwen». Deze specialist in middenklasmeubelen heeft de afdeling «slaapkomfort» vervolledigd met alle accessoires die erbij horen. Dus niet alleen het bed en de meubelen kan je er aanschaffen, ook donsdekens en -overtrekken, kussens of matrassen. Heel leuk en goedkoop zijn eenvoudige jeugdbedden, het begin van een heuse kamer. Interessant zijn ook de trouwpakketten, zeer voordelig in prijs en met een cadeaucheque bovenop. Met deze cheque kan men een keuze maken in de afdeling dekoratie en geschenken, een nieuw initiatief van Meubelen John Staut. Allerlei originele snuisterijen, vooral handwerk, vervolledigen nog meer het gamma van deze van ouds bekende meubelzaak. (Meubelen John Staut, Grote Baan 90,2770 Sint-Niklaas (Nieuwkerken), tel. 03/ 776.02.74. Open op maandag, woensdag, donderdag en vrijdag van 10 tot 12 en van 12.30 tot 19 uur. Óp zaterdag doorlopend van 10 tot 19 uur en op zon- en feestdagen van 14 tot 18 uur. Dinsdag gesloten). Jack Popplewell kent zijn vak. Hij heeft er inderdaad het handje van weg om zorgde, haast onbekom- sc hitte rende komische thrillers te brengen. Wanneer die dan nog gebracht worden door merde leven van de heden- enkele akteurs die zich in hun sas voelen in een komische rol, dan wordt toneelkijken daagse jeugd toe. Dan is er een echte ontspanning. Toneelkring Verbroedering uit Grembergen bezit die akteurs en nog Johan Baert die een een en ander maakte dat men van "Bemoeial" liefst vijf voorstellingen kon brengen, boekhouder is met allure en telkens voor een uitverkochte zaal. Een prestatie die vele gezelschappen uit de streek zich bewust is van zijn tlemen rechercheur God- dard speelt, de onderdanige helper die in de weg loopt en die wanneer zijn baas er Verbroedering zullen benijden. Het verhaal is eenvoudig Everest van plaats zou kun- Herman Burghgrave wordt en ingewikkeld. Een kuis- nen veranderen. vertolkt. Erg schitterend vrouw die zoals de meeste Regisseur Eddy Baert overigens. Het lijkt wel of kuisvrouwen gezond heeft ervoor gezorgd dat hij al jaren in die rol zit en nieuwsgierig is en alles af- men geen moment de aan- al jaren Mrs Piper als kon- weet over het bedrijf waar dacht kan laten verslappen, kurrente in het vak heeft, ze aan het werk is, vindt in want voortdurend duikelt Hij speelt de kommissaris km? Jer wel 6611 onverwachte si- die zich erop betrapt gere- bhjkt plots verdwenen te tuatie uit de hoek, gebeu- geld door Mrs Piper te laten zijn om dan weer op een ren er dingen die men zich beïnvloeden. Zijn assistent is andere plaats op te duiken, niet durft in te beelden en Hubert Baert die als een En klap op de vuurpijl: de wordt de toeschouwer mee- uitgestreken Engelse gen- doodgewaande man ver- gesleurd door het hoge - schijnt in levende lijve. On- tempo dat de akteurs zich- dertussen is een suksesrijk zelf opleggen. Overigens, inspekteur van Scotland de akteurs kennen hun ei ,®r°p afgestuurd en tekst uitstekend, artikule- niet is zich enkele familiari- die blijkt een oude kennis te ren goed en hun mime teiten veroorlooft die hem zijn van de kuisvrouw die spreekt boekdelen. Het pu- zuur oprispen. Het lijk dat voortdurend de degens bliek weten, ze meer dan weer tot leven is gekomen kruist met de speurder en eens in het spel te betrek- werd gespeeld door Maurits hem meer dan eens het gras ken, door het rechtstreeks Waegeman die zich tre- toete spreken. draagt als een direkteur Zoals in alle komische stuk- van een multinational. Zijn ken is er een sullige helper Schitterende vertolking vrouw is Marijke Baert die van de inspekteur, een in- Een stuk wordt gedragen in elk bedrijf in een ander tnge onder de vorm vaneen door Mrs. Piper, de kuis- kleedje duikelt en zoals de driehoeksverhouding en vrouw, die in Michele Fie- echtgenote van een rijke een nogal onverwachte ont- rens een gedroomde aktrice ondernemer past, zich met knopmg. Hoe die er nu uit- heeft gekregen. Gevat, sne- de nodige flair en elegantie ziet en wat die inhoudt dat dig, voortdurend in bewe- over het toneel beweegt. Si- vertellen we kever met. U ging, altijd paraat en vaak monne Roels is de sekreta- r kijken op zater- mtercepterend in onvoor- resse die leeft voor haar dag 20 december om 20 uur ziene situaties is zij een baas als een moeder en Elia- w^m®fr Verbroedering goede tegenpool voor kom- ne Fierens als de jonge be- maal ket missaris Baxter die door diende eigent zich het onbe- stuk brengt m de zaal Ui lenspiegel in de Dr. Haek- straat te Grembergen. Het hele gebeuren speelt zich af in het bureau van Richard Marshall, een suk sesrijk zakenman die alleen leeft voor zijn zaken en een onmens is voor zijn perso neel. Bovendien koestert hij de vrees dat zijn vrouw, voor wie hij in feite nooit wat heeft gevoeld, een rela tie is begonnen met zijn boekhouder. Vanzelfspre kend is de sekretaresse ver liefd op haar baas en is er pen jonge typiste, een spring-in-'t-velt, die zich ook al eens heeft laten knuffelen door de patron. Ofschoon het jonge Hing daar helemaal niet mee ge diend was, tijdens het tur bulente onderzoek, laat zij haar lieftallig oog vallen op het helpertje van de politie- inspekteur. Die inspekteur is een man die permanent, niest alsof hij daarmee de waardigheid en van zijn in telligentie. Met deze eerder beperkte bezetting krijgen de toe schouwers toch een schit terend geheel aangeboden, waarbij de regisseur han dig gebruik heeft gemaakt van het licht en van de mu ziek die de toeschouwer meetroont naar de geheim zinnigheid die er heerst rond het verdwenen lijk. Trouwens, het stuk wordt gespeeld in een schitterend dekor dat uitmunt door zijn funktionaliteit en model kan staan voor een modern kantoor. Verbroedering is echter nog niet aan het eind van zijn toneelseizoen. Op za terdag 2 mei gaat "Boeren psalm" van Felix Timmer mans in première. Het stuk zal liefst zesmaal worden opgevoerd en wordt ge bracht in het kader van "100 jaar Felix Timmer mans" als een postume hul de aan deze grote Vlaamse verteller. Dendermonde. Toneelkring Verbroedering met de Bemoeial i doen (foto Piet Hermans). een fantastisch goede I Ons is de voorstelling ech ter bijzonder goed meege vallen. Vooral ook omdat de beide hoofdrollen zeer sterk bezet waren en zowel Marie- Thérèse Meert (Sally Tho mas) als Michel Bauwens (Roy Collier) elk bewezen over ruime akteerkapacitei- ten te beschikken. Die wa ren er trouwens ook nodig, want dergelijk stuk staat of valt met de vertolking. Een duidelijk voorbeeld van een sterke psychologische thriller, deze "Signaal op Moord', van de hand van Monte Doyle, op de planken gezet door de Koninklijke Rederij kerskamer De Constminnende Jonckheyt' (Toneelkring Vrede) uit Lebbeke. In haar begeleidend schrijven in de programmabrochure beklemtoont regisseur Ann Petersen dat 'Signaal op Moord', niet zomaar een misdaadverhaal van "Wie heeft het gedaan?' is maar 'veel dieper gaat en graaft en kerft tot in de diepste roerselen van de ziel.' En gelijk heeft ze. Deze thriller haalt zijn sterkte en aangrij pings kracht niet uit de door de auteur met fiorituren technische ingrepen als het spelen met licht en klank opgesmukte plot, maar uit de psychologische ontle ding van de beide hoofdper sonages. Een analyse die tijdens een paar momenten van de voorstelling even dreigde te lang uit te lopen, maar dan al bij al, net bij tijds, opgetild werd met een brok aktie. Van dergelijke stukken hou je wel of hou je niet. Wiens voorkeur uitgaat naar thrillers die om het bedrijf door een moord op gekrikt worden of bevolkt worden door personages uit wier kledij je alleen al kan afleiden wie de moord op z'n geweten heeft, zal 'Signaal op Moord', minder aangesproken hebben. (Mike Cartright), Kris De Block (Peter Austin) en Achiel Mertens. Het decor sfeerschep- pend en funktioneel tege lijk werd ontworpen door Frans Bourgeois en uitgevoerd door Rik De Pauw, Frans Bourgeois, Leo Men ten, Emiel Peytier, Robert De Ruysscher, An- dré Ravijts en Frans De Leener. De klank en de be lichting waren in handen van Geert Heyvaert, Jean- Marie De Craim, Leo Van de Velde en Patrick Van Her- pe. De metallieke stemmen die je als toeschouwer van uit de boxen bereiken, klin ken allesbehalve aange naam en natuurlijk in de oren. Maar vormen in de voor een toneelopvoering eigenlijk totaal ongeschik te zaal 'Ons Huis', het enige alternatief. Vermelden we nog dat Leo Callert fungeerde als to neelmeester en Josepha Pi- sane tekststeun verschafte. Met 'Signaal op Moord' mag Vrede terugblikken op een van zijn allerbeste produk- ties. Wij zijn trouwens even benieuwd als de Kamer zelf welk verdikt de juryleden van zowel het Provinciaal Klasserkngstornooi als het Renaat Ravijtstornooi zul len uitspreken. Pierre Van Rossem Regisseur Ann Petersen slaagde er echter in beiden levensechte, doorleefde ver tolkingen op de (ruime) scè ne te laten zetten. Het steekspel; de strijd eerder, met aanvallen, retraites, en wapenstilstanden incluis'; die beiden bedrijvenlang in een praoht van een decor uitvechten, een gevecht bo vendien tussen twee men sen van vlees en bloed, legt niet alleen hun ware aard bloot, maar boeit bovendien van begin tot einde. En ei genlijk speelt mijns in ziens althans naarmate het stuk vordert, niet zo sterk meer de vraag "Wie heeft het gedaan?', maar wordt je als toeschouwer eerder geboeid door het waarom. M i. had het stuk dan ook best met het open laten van de schuldvraag kunnen eindigen. Ook dan reeds waren we ruim tevre den geweest. Voor de vertolking van de nevenrollen deed Ann Pe tersen een beroep op Her man Boeteels (Dr. Alan For rest), Rik De Pauw (inspek teur Bickford), Jan Luyten Lebbeke. Signaal op rood. Dat was de titel van het stuk dat de Constminnende Jonckheyt voor het voetlicht bracht (G. Breckx). Op zaterdag 13 januari opende Meubelen John Staut op de Grote Baan in Nieuwkerken-Sint-Niklaas een eerste, totaal vernieuwd, deel van de enorme zaak die meer dan 3.000 m2 in beslag neemt. Het is de bedoeling om in vijf fazen het ganse komplex te vernieuwen. De bezoekers konden die zaterdag kennismaken met een totaal nieuwe stijl

De Voorpost | 1986 | | pagina 16