r lirm fera WeetWai va» Denier - •-/ Uitritte - m Seheldestreek Aalsters Hulpcentrum «900» in het zilver «Stad Antwerpen» laureaat van de WAK- PRIJS Minder kerkgangers minder priesters minder missen in Aalst ost p foe Zalig en vredevol Kerstfeest Fotowedstrijd: «Mijlbeek... anders bekeken» I Mil»» ik Wij betalen U 50.000 frank cash voor uw TV-Ekspres! De Voorpost VRIJDAG II DECEMBER 1186 39- JAARGANG NR. 50 38 F toeli In aanwezigheid van gouverneur Balthasar, van parlementairen en leden van het college van burgemeester en schepenen werd in de brandweerkazerne het 25-jarig bestaan van de Hulpdienst 900 gevierd. Aanwezig verder ook prominenten van de brandweer, de rijkswacht, de stedelijke politie en de ziekenhuizen en OCMW's. Een hulde aan mensen die zich dag en nacht inzetten voor het redden van mensenlevens. Start in 1958 Burgemeester Raymond Uyt- tersprot schetste de start, de evolutie, de moeilijkheden met de diverse telefoonzones, de specifieke opdrachten en de moeilijkheden waarmede de Hulpdienst 900 worstelt. Het prille begin van georgani seerde hulpverlening situeert zich rond 1958, toen het Minis terie van Volksgezondheid aan een aantal gemeenten, waar- 'onder Aalst, bij wijze van ex periment een ambulancewagen toekende, met de bedoeling om de hulpverlening bij onge vallen op de openbare weg, die tot dan toe slechts sporadisch door privé-initiatief gebeurde, voortaan van overheidswege voor gans het land te struktu- reren en te verzekeren. In die tijd was het voor getui gen van een ongeval immers bijzonder moeilijk hulp te vin den. Ze moesten de telefoon nummers opzoeken van de verschillende bedrijven die zie kenwagens uitstuurden, van het Rode Kruis of van bepaal de verenigingen. Om het oproepen van de hulp diensten te vergemakkelijken en vooral om het op gang ko men van de hulpverlening te versnellen, werd eind '59 in de telefoonzone Antwerpen een eerste proefneming gedaan met een eenvormig oproep- nummer dat uiteindelijk resul teerde in dc oprichting van 16 alarmcentrales met oproep- nummer 900 en verspreid over heel het land. 150 gemeenten - 400.000 inwoners naamste brandweerkazernes, die elk verantwoordelijk zijn voor het op gang brengen van de hulpverlening binnen 1 of meerdere telefoonzones. Zo waakt het jubilerend hulpcen trum 900 - Aalst, dat in 1961 officieel werd in werking ge steld, over de zones 052 - Den- dermonde, 053 - Aalst en 054 - Ninove/Geraardsbergen. Verantwoordelijk voor een ge bied dat 150 gemeenten om vat, met Enghien, Bois-de- Lessines, Parike, Overmere, Belsele, Waasmunster, Breen- donk en Wolvertem als uiter sten, en met een bevolking van meer dan 400.000 inwoners, kan het hulpcentrum beroep doen op een 24-tal ziekenwa gens, 34 brandweerdiensten en meer dan 25 hospitalen en kli nieken. Daarbij kan ook nog de hulp ingeroepen worden van Heli- Hulp, de Poema-helikopter van de Rijkswacht en bij ramp spoedige gevallen de Civiele Bescherming. Hoewel de wet van '64 de opdracht van het Hulpcentrum 900 strikt beperkt tot dringen de geneeskundige hulpverle ning, is het systeem met de jaren uitgegroeid tot een een vormig oproepstelsel voor hulp allerhande, ter bescherming van mensen, dieren of goe deren. ondergebracht ,r3in ^de W voor" Aa^L Aandachtig luisteren naar de diverse toespraken (a). Dat wensen we al onze lezers van ganser harte. We hopen dat Kerstmis voor hen het feest wordt van de echte gemeende vrede, een feest van vreugde ook. Voor ons wordt de Kerstperiode een tijd van (beperkte) rust. Immers op tweede kerstdag 26 december, verschijnt uw weêkblad niet. Maar van die rustperiode maken we wel gebruik om voor het eerste nummer van het nieuwe jaar op 2 januari enkele speciale bijdragen te sprokkelen. (Dendermonde) - 053 (Aalst) - en 02 (Brussel). Wanneer nu iemand vanuit de zone 02 het nummer 900 draait komt hij terecht in het hulpcentrum 900 van Brussel, dat vervolgens Aalst van de oproep op de hoogte moet brengen. Het mo ge duidelijk zijn dat deze werkwijze zeker niet bevorder lijk is voor een efficiënte hulp verlening, hoe vlug de doorsei ning van Brussel naar Aalst ook gebeurt. Grondgebied? Doch ook de vigerende wetge ving is er geregeld oorzaak van dat het hijlpcentrum beslissin gen moet treffen tegen alle logica indruisen. Er komt schot in herwaarderingsgebieden Het gezin Braems - Tailleur won met de prachtige restauratie van «De Stad Antwerpen» in de Aalsterse Lange Zoutstraat de Prijs van de WAK ofte Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon groot 75.000 fr. 50 brieven van de stad en 25 van de WAK. Een te verwaarlozen procent van de reusachtige kosten aan het pand besteed. Maar toch alleszins een erkenning en een stimulans voor de geleverde prestatie. «Zulke mensen zijn er helaas al te weinig» hoorden we schepen Doorns achteraf zeggen. De tweede kandidaat was «De Rozerie» aan de Brusselsesteenweg. «Mits verdere restauratie kan dit projekt voor volgendjaar in overweging worden genomen» stelde de jury die éénparig de Prys aan «Stad Antwerpen» toekende. Zo kan de dienst 900 vandaag de dag opgeroepen worden niet alleen voor hulpverlening bij ongevallen op openbare plaatsen, maar ook voor huis houdelijke ongevallen, zieken- vervoer, arbeidsongevallen, vervoer van slachtoffers en hulp bij ontploffingen, bij ver stikkingen, voor drenkelingen, brandbestrijding, politie- of rijkswachthulp, voor het ver delgen van wespen of zelfs voor nadere informatie m.b.t. dokters, apothekers, tandart sen of dierenartsen van wacht. Aalst. WAK bekroonde de Stad Antwerpen» (a). Daar deze verschillen van de gemeentelijke grenzen, doen zich in bepaalde gevallen om- gerijmdheden voor die afbreuk doen aan de efficiëntie van het systeem. Zo valt de deelge meente Meldert bijvoorbeeld onder drie telefoonzones: 052/ Vervolg op blz. 4 Akademische zitting Grote afwezige op de jaarver gadering was Marnix Cherreté, voorzitter sinds verleden jaar die echter momenteel door de voorbereiding van een examen geen tijd kon vrijmaken. Zijn afwezigheid woog wel zwaar door op het verloop van de zitting. Anderzijds was ere voorzitter Fritz Courteaux met zijn dame wél aanwezig. Hij schonk trouwens andermaal een schilderij aan de stad. De ze keer een werkje van Pater Van Der Linden. Uit het verslag van de penning meester onthouden we dat men met minder leden meer geld kan incasseren. Het aan tal leden slinkte inderdaad met 40 af tot 466 doch anderzijds steeg het aantal ere- en be schermende leden van 230 naar 260 zodat een gemiddeld lidgeld van 297 fr. werd geno teerd. Een nooit eerder ge haald cijfer. Verkoop van bro chures volgde de dalende trend zodat voorzichtigheid bij pu- blikatics geboden is. Kosten gingen inderdaad hoofdzake lijk naar drukwerk en porten. En uiteraard naar de WAK- Prijs. In samenwerking met Leo Fosselle en Levensvreug de werden de «Mededelingen alleszins verfraaid». Kuituurpatrimonium be schermen Ons kuituurpatrimonium, en niet in het minst onze monu menten, getuigen van ons ver leden, beschermen blijft het hoofddoel van de WAK. We staren ons liefst niet blind op onze hoofdpionnen als Belfort, Borse van Amsterdam en Sint- Martinuskerk doch moeten oog hebben voor onderhoud en eventueel herstel van de vele andere getuigen van ons groots verleden. Zo zou het niet mogen kunnen dat waar een ruit stuk is in het oudste schepenhuis der Neder landen daar maanden lang een stuk banaal karton wordt voor geplaatst. Onderhoud is pre ventieve monumentenzorg die harde restauratie als bv. die aan de Stad Antwerpen tracht te voorkomen. Niet enkel de monumenten zelf maar ook de omgeving moet beschermd worden. Zo o.m. de Kerkstraat die Grote Markt en Sint-Martinuskerk verbindt. Eveneens het Sluier- straatje dat de link legt tussen Stad Antwerpen en dekanale kerk. De WAK stelt dat men ook voor kapellen als de H. Geest kapel, Meuleschettekapel en de vele landelijke kapellen en kapelletjes oog moet hebben en hoopt dat geklasseerde mo numenten dra een blauwwit schildje zullen krijgen met ver melding van naam en jaartal. «Als we de behandeling van onze monumenten vergelijken met die in andere steden moe ten we nogal eens blozen» zeg de de verslaggever. De WAK stelt zich vragen over de nieuwbouw bij de Sint- Martinuskerk in hoeverre deze zich in de omgeving zal kunnen integreren. Ook over kompleksen aan Hopmarkt en Keizerlijk Plein. «De WAK staat klaar voor een open gesprek met het stadsbestuur, liefst op «sponta ne basis» werd gesteld. Gepleit werd voor oprichten van een afdeling die zich spe ciaal met deze materies zou bezighouden, die waardevolle dokumentatie zou samenbren gen en toegankelijk maken en die zou beschikken over een begeleidingsdeskundige die eventuele procedures valabel zou kunnen inleiden en op de voet volgen. Herwaarderingsgebieden Wat betreft Aalst-Linkeroever wordt gesteld dat de verhoopte invulbouw achter C A nog achterwege blijft en dat ook nog weinig te zien is van het bewonen van verdiepingen. Er wordt veel verloedering vast gesteld, de kaalslag loopt ver der en in de De Ridderstraat komt een bankgebouw in mo derne stijl. De Walstraat wordt de Iwein- straat van de Rechteroever en er komt een privé-parking van een groot bedrijf. De geplande werken in de Moorselbaan zet ten veel kwaad bloed bij mid denstanders omdat gevreesd wordt dat er aan hetzelfde tempo zou kunnen gewerkt worden als aan de Dender- mondsesteenweg wat hun han- delsaktiviteiten zou afremmen. Gezegd wordt dat de aanbeste dingdossiers wél klaar zijn doch dat er van uitvoering nog geen sprake is. En wat betreft Hofstads - Dorp is het er nog helemaal windstil. De perspektieven zijn dan ook weinig hoopgevend en gerekend wordt op de inventi viteit van het stadsbestuur om meer schot in de zaak te brengen. De WAK is verder bezorgd om het onevenwicht in het stadscentrum tussen enerzijds een in opmars zijnde firma in volle expansie en anderzijds de leefbaarheid voor de bewo ners. Gevreesd wordt eveneens dat vroeg of laat de omstandighe den dermate zouden kunnen evolueren dat «de ring wordt gesloten» met het Osbroekna- tuurgebied als slachtoffer. Doorn in het oog van de WAK zijn nog de leegstaande fabrieken als de Fiber Fleet en de gebouwen in de School straat. Anderzijds wordt geopteerd voor het overbrengen van het museum naar de OCMW-ge- bouwen in de Dr. De Moor straat eens de verhuis naar de Siesegemlaan gebeurd is. Over het Kultureel Centrum in de Molenstraat wordt gevreesd dat de exploitatiekosten hui zen hoog zullen oplopen en tenslotte wordt gesteld dat Aalst op het vlak van leefmi lieu te maken heeft met la waai- en geurhinder. De WAK wil echter proteste ren doch wel samenwerken met het stadsbestuur ten bate van de totaliteit der bevolking. De Jezuïetenkapel Pater Van Gijseghem bracht een rijk gedokumenteerd tech nisch overzicht van de wijze waarop de kapel na de brand werd gerestaureerd wat een operatie ten gronde werd en een zware financiële dobber. Waarna schepen Doom het verslag van de wensen van de WAK en de vaststellingen enerzijds te pessimistisch en anderzijds te optimitisch klonken. Te optimistisch omdat Aalst wel veel valabele monumenten heeft doch weinig geklasseer de. Van het voorstel werden een tiental projekten ge schrapt. En wat betreft het Keizerlijk Plein werd gezegd dat alleen de overkant van het bankgebouw geklasseerd werd. Anderzijds te pessimistisch omdat, als men weet dat er onenigheid in de visie was van opeenvolgende ministers Ak kermans en Pede waardoor heel wat werd afgeremd er toch reeds toezeggingen ont vangen werden en gehoopt wordt dat andere spoedig zul len volgen. LH K.O.S.I. de kulturele werkgroep van 't Apostelken Aalst/ Mijlbeck, zal in het kader van hun projekt: «De geschie denis van Mijlbeek» een fotowedstrijd organizeren met tal van waardevolle prijzen. Iedereen, behalve leden van K.O.S.I of hun familie, kan aan deze wedstrijd deelnemen door inzending van max. 3 kleurenfoto's met als tema: «Mijlbeek... anders bekeken» De foto's dienen een minimum afmeting van 13 x 13 cm te hebben, de maximale grootte is 20 x 25 cm. Alle inzendingen dienen voorzien te zijn van naam en adres van de inzender, en uiterlijk tot en met 27 februari 1987 ingestuurd of afgegeven zijn op volgend adres: Paul De Schrijver, sekretaris K.O.S.I.Bolieweg 105 te 9300 Aalst. De foto's kunnen ook rechtstreeks in 't Apostelken afgegeven worden, in een gesloten omslag met de vermel ding: «Fotowedstrijd K.O.S.I.». Alle inzendingen worden eigendom van de, werkgroep K.O.S.I, en kunnen gebruikt worden voor tentoonstellin gen en/of publikatie. De beslissing van de jury is onbetwistbaar, en er worden geen telefoongesprekken of briefwisseling gevoerd om trent de wedstrijd. De prijswinnaars worden persoonlijk verwittigd en uitge nodigd op de receptie/vóóropening van de tentoonstelling «De geschiedenis van Mijlbeek» om hun prijzen in ont vangst te nemen. Door deelname aan de wedstrijd verklaart men zich akkoord met onderhavig reglement. Aalst. Grote belangstelling bij de uitreiking van de WAK-prijs (a). De vermindering van het aantal weekendmissen die reeds drong zich dan ook op. Ener- werd doorgevoerd in de bisdommen Antwerpen en Brugge zijds is er het kleiner aantal gaat nu ook in het bisdom Gent vanaf 1 januari e.k. in misgangers die dan nog ge- zwang. Pastoor-Deken Jozef De Smet belichtte in aanwe- sPreid worden °ver heel wat zigheid van een aantal priesters van de dekenij de misse.n zodat er van eicht sa" achtergronden van deze afslankingsoperatie en lichtte het ZnLS sf AnT/ nieuwe schema toe. Een schema dat alle kerkgangers in de zijds is heT slinkend aantal periode tussen Kerst en Nieuwjaar zal worden aangereikt, beschikbare priesters Voor de 17 parochies zijn er 26 pries- Even terugblikken vermelden alleszins dat er wel ters of één per 3.000 inwoners. Invoeren van weekendmissen parochies en dus ook daar mis- Het gebied van de dekenij is en oprichten van nieuwe paro- sen bijkwamen maar dat in de inderdaad juist het zelfde als chies waren een dienst aan de aangrenzende parochies daar- dat van de stad Aalst met haar kerkgangers vanwege de pries- om het aantal missen niet werd zowat 78.000 inwoners ters. Men kon ook aan zijn verminderd. zondagsplicht voldoen op za- terdagavond en er kwamen gemeenschap ook zondagavondmissen Saneren in het aantal missen Vervolg Op blz. 4 Anderzijds richtte men te Aalst nieuwe parochies op: in 1956 Sint-Anna, in 1965 Sint- Jan aan de Immerzeeldreef, in 1968 Sint-Antonius aan de Ca- pucienenlaan en recent in 1984 Sint-Paulus. Weekendmissen en nieuwe pa rochies konden echter niet zor gen voor meer kerkgangers. De terugloop ervan was reeds een generatie terug, in de gol den sixties gestart. Wellicht hebben de nieuwe voorzienin gen wel gezorgd voor afrem men van de terugloop. Bij te bi.,., m vaagt Koop NU uw geluksnummer

De Voorpost | 1986 | | pagina 1