«Kristiaan Van Ingelgem improviseert...»: een schitterende langspeelplaat voor orgelliefhebbers Fris jeugdteater te Affligem Joriskantorij met fris koncert mWMP¥^ s Priester Daensprijs 1987 Octave Landuyt, Bernard Bosschaert en Frans Minnaert in de VTB-galerij te Lede Kerstanimatie 1986 6 - 19.12.1986 - De Voorpost Wie het muziekleven in onze regio een beetje volgt, weet dat Kristiaan Van Ingelgem niet alleen een uitstekend organist is en een bekroond komponist, maar ook dat hij een van de weinige kunstenaars is die de improvisatiekunst op orgel op een schitterende wijze weet te beoefenen. Wie vorig jaar op 24 november in de Dendermondse Abdijkerk aanwezig was tijdens het «Go8pelkoncert - In Memoriam Bert Heuvinck», herinnert zich zeker nog wel de twee optreden» van Van Ingelgem: eerst met Bachs beroemde «Toccata en Fuga in d - BWV 565» en na de pauze met een meesterlijke improvisatie op «When the Saints go marching in». Onlangs bracht Kristiaan Van Ingelgem een lang speelplaat uit met orgelim provisaties op het orgel van de katedraal te Doornik (kant 1) en op het positief van de «Artisans Facteurs d'Orgues et Clavecins de Tournai, s.c. (kant 2). Een juweëltje van orgelimprovi satie, dat niet zou mogen ontbreken in de diskoteek van wie van dit instrument houdt! Kristiaan Van Ingelgem Kristiaan Van Ingelgem Sint-Gillis-Dendermonde 1944) kreeg de eerste les sen van zijn vader, organist en koorleider te Opwijk. Van 1954 tot 1958 studeer de hij aan de Stedelijke Mu- ziekakademie te Dender- monde, van 1961 tot 1969 aan het Lemmensinstituut te Leuven. Daar werd hij in 1967 laureaat voor orgel en muziekpedagogie en be haalde hij in 1969 als stu dent van Kamiel DUooghe de Prijs Lemmens-Tinel In 1972 verwierf hij het so listendiploma voor orgel en improvisatie aan het Mu ziekconservatorium te Maastricht en kreeg hij de Stimusprijs voor de vertol king van hedendaagse or gelmuziek. In 1975 won hij de Jef Denijnprijs voor beiaardkompositie te Me- chelen. Van 1970 tot 1974 was hij leraar voor harmonie en kompositie aan de Koninlij- ke Beiaardschool te Meche- len. Nadien werd hij orgel- leraar aan verschillende muziekakademies: sinds 1970 aan de Rijksmuzieka- kademie van Etterbeek, in 1972 aan de Kunsthuma- niora te Brussel, vanaf 1974 aan de Muziekakade- ■ÜEf De hoes van langspeelplaat mie te Aalst. Bovendien is Van Ingelgem sinds 1972 organist van de Sint-Maar tenskerk te Aalst en orga nisator van de jaarlijkse In ternationale Orgelkoncer- ten aldaar en sinds 1976 leraar voor praktische har monie aan de Nederlandsta lige afdeling van het Ko ninklijk Muziekconservato rium te Brussel. Hij werkt geregeld mee aan het Festival van Vlaande ren, is als losse medewer ker verbonden aan de BRT voor de orgelpartijen met het Filharmonisch Orkest van de omroep, verzorgde vele orgelrecitals in binnen- en buitenland en maakte reeds talrijke opnamen voor diverse radio-institu ten. Zijn repertoire be strijkt de hele orgellitera tuur, bovendien is hij een specialist in het improvisa- tiespel. Misschien minder bekend is Van Ingelgem als komponist. Toch legde hij ook in dit domein reeds een grote aktiviteit aan de dag. Voor orgel schreef hij o.m.: Toccata Sonate, Paasaca- glia en Fuga, Fantasia en Fuga op een dodekafonisch tema; Suite voor orgelposi- tief; Trio's; Preludia e.a. Hij komponeerde ook kamer muziek, o.m. een Fantasie voor hobo, cello en piano en een Sonate voor viool en piano. Uiteraard zouden we durven zeggen nogal wat koormuziek o.a. «Een Gra- cie» (Cornelia Crul) voor ge mengd koor, «Missa brevis» voor drie gelijke stemmen en orgel, «Te Deum» voor gemengd koor en orgel en volksliedbewerkingen Daarenboven ook nog beiaardkomposities en pia- nowerken. Van Ingelgem behaalde reeds verscheide ne onderscheidingen op kompositorisch vlak. Zijn «Beiaardsuite», waarmee hij te Mechelen de Jef De nijnprijs won, kreeg zelfs een Amerikaanse kreatie in New York in 1984! LP met orgelimprovisaties Kristiaan Van Ingelgem is met deze plaatopname ze ker niet aan zijn proefstuk. Eerder reeds werkte hij mee aan een zestal platen, o.a. voor Eufoda. Ook aan de plaat met de officiële versie van «De Vlaamse Leeuw» verleende hij zijn medewerking; op deze plaat staan zes versies van ons Vlaams-nationaal lied, o.m. deze in een orgelbewerking van Van Ingelgem, door hem zelf uitgevoerd trou wens. Maar nu dus een eerste vol ledige LP van hem zelf! Met improvisaties dan nog wel! Improviseren lijkt eenvou dig! Nochtans is het slechts gegeven aan een gedegen kunstenaar en vakman, om een improvisatie te kunnen realiseren. Het gaat er in derdaad niet om gelijk wat te spelen, maar om een mu zikale gedachte te realise ren, inspiratie onmiddellijk in een juiste vorm te gieten en zodoende een kunstwerk te kreëren dat de vergelij king met een rustig door dachte kompositie kan Voor de realisatie van deze opname trok Kristiaan Van Ingelgem naar de streek van Doornik, waar op twee verschillende orgels gemu siceerd werd. De eerste kant werd volgespeeld op het orgel van de katedraal te Doornik zelf. Dit orgel werd in 1854 gebouwd door het huis Ducroquet uit Pa rijs en in 1882 voltooid door de Brusselaar Schij ven. Het is het enige oor spronkelijke instrument van deze bouwer buiten Frankrijk. We besparen u de volledige dispositie van dit merkwaardig roman tisch instrument. Deze kant bevat vier delen: «Mar- che», gebaseerd op een volks tema, namelijk het lied «On peut c'mincer, les Tournaisiens sont lk», «C^ntilène», Flutesen «Passacaglia» zijn geïmpro viseerd op eigen tematisch materiaal (o.m. een Salve Regina). De stijl is hier ook aangepast aan de grote simfonische mogelijkheden van het romantisch kate- draalorgel. Kant 2 van deze langspeel plaat werd gespeeld op het orgelpositief van de «Arti sans Facteurs d'Orgues et Clavecins de Tournai, s.c.», een instrument dat reeds eerder tijdens de Interna tionale Orgelcyclus te Aalst te beluisteren was. De opge nomen improvisaties van kant 2 zijn gebaseerd op het Vlaamse kerstlied «Het was een maghet uytvercoren». Vertrekkend van typisch Franse registraties heeft de organist zich toch laten in spireren door diverse stij len: zo vindt men in deze Dendermonde. Kristiaan Van Ingelem aan hel werk (arch.) negen nummers naast klas sieke Franse trekjes ook knipoogjes naar een Van den Kerckhoven of naar re naissancemuziek Wie Van Ingelgem al ooit hoorde improviseren, weet dat hij zich zeker hier mag verwachten aan een tema tisch mooi opgebouwd ge heel, technisch uitstekend vertolkt en muzikaal van een kwalitatief zeer hoog niveau. Beide kanten van de plaat zijn uiteraard nog al verschillend van klank kleur maar precies hier be wijst de organist zijn grote bedrevenheid in het kiezen van de passende registra tie. Zijn spel boeit zeker door klare frazering en ar- tikulatie, maar evenzeer door zijn melodievorming en instrumentale virtuosi teit. De vinnige pittigheid van sommige nummers en soms vitale tempi doen niets af van de beheerste muzikaliteit van het geheel. ■Technische fiche Deze langspeelplaat «Kris tiaan Van Ingelgem impro viseert. is een uitgave van het Documentiecen- trum voor orgel. Vleeshou werstraat 23, 8480 Veurne (Doe 11). De plaat werd in augustus opgenomen in Doornik o.l.v. Robert De- leersnyder; het is een digi tale stereo-opname. Ze is in de handel verkrijg baar tegen de prijs van 46! frank (exclusief verzenl dingskosten). Enkele adressen waar dea LP te koop is: Aalst: Huize Dierickj Kerkstraat 22; B.V.D., Groj te Markt 18; 't Soete Huya, Leo De Béthunelaan 45. Dendermonde: Muziek handel Janssens, Oud» Vest. En verder bij de gespeciali seerde platenwinkels t| Brussel, Gent en Antweri pen (o.m. Fnae), bij de uit gever te Veurne zelf of bij Kristiaan Van Ingelgeni (tel. 053-70.50.11). Een ideaal eindejaarscai deau voor elke muzieklief hebber! De «Joriskantorij» verzorg de een jubileumkoncert in de stadsfeestzaal ter gele genheid van haar tienjarig bestaan. Wat wel enige uit leg vergt. Bij het 15-jarig bestaan van de Aalsterse Seoutsgroep Sint-Kristoffel in 1974 kwamen effektieve en vroe gere leden op de idee een zangkoor te stichten. Scouts, voortrekkers en gidsen sloegen de hand aan de ploeg en onder de leiding van Frans De Koninck werd als eerste optreden de «Missa Salve Regina» van G.G.E. Stehle gezongen in 1974. Stefaan Mertens nam de leiding op zich, doch het Koor sluimerde zachtjes in. Na twee jaar inaktiviteit trommelde Frans De Ko ninck de leden weer samen en werd er gezongen op een groots Scoutsfeest. De oor spronkelijke kern kwam weer terug en er zal weer schot in de zaak komen. Helaas ontviel ons Frans De Koninck Gustaaf Troffaes die viool studeerde bij Willy Van der Meirscji, zang bij Edmond Borgers en mu ziekgeschiedenis bij Jean Louel nam de direktie over. Jubileumkoncert Verleden vrijdag konoer- teerde het koor in de feest zaal van het stadhuis. Werk werd gebracht van buiten landse maar ook van Vlaamse Meesters, o.m. van Gaston Feremans die direk- teur is geweest van de Aal sterse Academie met werk van twee komponisten die aktueel in de belangstelling staan: Jef Van Hoof en Au gust De Boeck. De Joriskantorij werd ver sterkt voor het Aai gems Pa rochiaal Zangkoor dat voorbereid was door André DHondt en gegroeid is uit de plaatselijke KVLV-afde- ling. Bert Lams, gitaarleraar, trad op met zijn gitaarklas en ook een aantal oud-leer lingen van de Aalsterse Academie deden hun duit in het zakje Klap op de vuurpijl was het optreden van sopraan Nelly De Ro, regeringsmedaille, zang en lyrische kunst en gouden medaille kamermuziek. Besloten werd met een lichtvoetig «Haasken», een typisch «Tirolerlied» en een «Jagerslied». LH Er wordt een Priester Daensprijs uitgeschreven voor 1987. Het reglement werd als volgt gewijzigd: Ook reeds gepubliceerd werk mag worden ingestuurd. De inzenders blijven eigenaar van de door hen ingestuurde manuscripten. De prijs bedraagt 30.000 fr en betreft een historisch werk over het Daensisme of aanverwante bewe gingen. De jury is als volgt samengesteld: Prof. Dr. J. Craeybeckx, VUB; Prof. L. Simons, conser- vat. AMVC Antwerpen; Prof. Dr. R. Van Eenoo, RUG; Prof. Dr. F. Van Hemelrijck, Ufsal; Prof. Dr. L. Wils, KUL. De prijs zal worden uitgereikt tijdens de Daensdag van 14 juni 1987 te Aalst. De manuscripten dienen in drie exemplaren vóór 31 maart 1987 te worden ingestuurd bij het sekretariaat van het Priester Daensfonds, Grote Baan 51 te 2990 Wespe laar. Op zaterdag 27 december is om 14.30 uur het Mechels Jeugd tea ter te gast in de Parochiezaal te Affligem. Het kleine broertje van het Mechels Miniatuurteater speelt er «De dromen van Jasper», een stuk van M.M.T.-akteur Jos Geens. die zelf de regie voert. Een brok fris en onderhou dend jeugdteater van eigen bodem dat beslist een aanra der is voor kinderen van zes tot twaalf jaar! Nog tot 18 januari 1986 elke vrijdag van 19 tot 21 uur, op zaterdag, zondag, maandag en feestdagen (ook op 26 deoember) van 14 tot 21 uur, andere dagen na afspraak 053-70.13.30 kan je in de VTB-galerij, 't Hof te Puttens, aan de Wiohelsestraat te Lede terecht voor een konfrontatie met het oeuvre van Octave Landuyt, Be rnard Bosschaert en Frans Minnaert. Octave Landuyt... Er is reikt en geniet hij een we- geen gebied van de plasti- reldwijde bekendheid, sche kunst die hij onbe- Bernard Bosschaert: met roerd heeft gelaten. Hij is zijn roemrijk koloriet schilder en lithograaf, hij scoort deze bescheiden kun- boetseert en ontwerpt meu- stenaar hoge waarden. In beien, hij kreëert juwelen de hem zo eigen expressio- en wandtapijten, hij be- nistische wereld is hij een denkt vormen voor in te- meester die onbewust eenie- rieurs en industrie. De ders aandacht dwingt. De kunst van Landuyt ver- VTB-galerij te Lede durft mijdt de gebaande paden het aan hem te laten prij- van de hedendaagse kunst, ken naast grote internatio- Met zijn half reële en half nalen fantastische scheppingen Frans Minnaert: het is dui- heeft hij als visionair kun- delijk dat Frans Minnaert stenaar de Europese top be- zich niet houdt aan het tra ditionele «chevaletschilder ij», maar integendeel in zijl kunst een getuigenis vai grootheid en geloof wil leg gen. Zijn wereld is bevolk met een volkomen eigei schepping van allerhandi bevreemdende wezens. Door zijn geheel eigen zeg gingskracht geniet hij ee blijvende belangstelling i binnen- en buitenland. On langs nog hield hij sul sesrijke tentoonstellinge in de Galerie Nippon in T< kyo en in het historisch Ni tionaal Museum van Taiji in Taiwan, Frans Minnaei is alvast één van de belang rijkste kunstenaars va zijn generatie! D.l R Aalst. Tijdens het jubileumkoncert werd een cheque overhandigd aan een instelling uit Denderhoutem (a). Aalst. Het koor dat zorgde voor een schitterend Sint-Joriskoncert (a). Het Mechels Jeugdteater Reeds jaren voor de eigen lijke start van het M.J.T. bestond er binnen het M.M.T. belangstelling om voor de jeugd te spelen. De talrijke voorstellingen die voor de scholen gespeeld werden, waren hiervan het bewijs. Toch kwamen in de ze schoolprogrammatie de lagere en de kleuterscholen niet aan de bak. In 1980 kon René Verreth tijd vrij maken en schreef én regis seerde «Artiesten ge vraagd», een produktie die een groot sukses kende en bewees dat er werkelijk be hoefte was aan goede jeugdstukken en -voorstel lingen. Een nieuwe groep werd opgericht: het Me chels Jeugdteater. Hij zou tegemoet komen aan de nood van toneel voor kleu ters, kinderen en tieners. Hij zou bijdragen tot het vormen van een bewuster publiek voor het volwasse nentoneel én aktuele onder werpen aanpakken op een speelse en frisse manier. Het M.J.T. probeert zoveel mogelijk nieuw Vlaams werk te stimuleren en een plateau te worden voor jon ge Vlaamse tea termakers (akteurs, regisseurs, dekorontwerpersenz.). Van de eerste produktie, «O Oma Mia» van René Ver reth, werden sinds 1984 ongeveer 130 voorstellin gen gegeven. Het M.J.T. is nu aan zijn derde speeljaar bezig en heeft de voorbije twee sei zoenen acht stukken ge bracht, waarvan zeven kreaties. Deze haalden niet minder dan 362 voorstellin gen met gemiddeld 182 toe schouwers per voorstel ling. «De dromen van Jasper» Jasper, een fantasierijk jongetje, is het beu steeds maar afgesnauwd te wor den door de volwassenen rondom hem, die geen tijd hebben om naar hem te luisteren. Jasper verzint dan maar gekke spelletjes die hij met zich zelf kan spelen. Zo speelt hij bijvoor beeld robotje, maar hij houdt dat zo koppig en kon- sekwent vol dat hij zijn ou ders tot wanhoop drijft, maar ook de aandacht trekt van een wat bizarre man, die zich eerst uitgeeft voor dokter, maar achteraf een dromendokter blijkt te zijn. Hij «geneest» Jasper van zijn «kwaal» en leidt hem bovendien op tot zijn opvol ger Deze droomdoktoren zijn lieden die zich beijve ren om via het ingrijpen in dromen, mensen him fou ten te doen inzien. Geze gend met een flinke dosis fantasie en gesteund door het vertrouwen in de pas gevonden vriend, blijkt Jas per geknipt voor het vak en na een blitzopleiding krijgt hij zijn eerste grote op dracht: een trouwzieke prinses behoeden voor haar mogelijk huwelijk met een op geld beluste prins. Met medewerking van de toe schouwers slaagt Jasper glansrijk en steelt zelfs het hart van de prinses. Auteur Jos Geens zorgt ook voor de regie, erg goed trouwens want hij weet be hendig door het aanwenden van voor kinderen ver staanbare, maar fijne hu mor de toch wel ernstige tema's van vriendschap en vertrouwen op een relative rende wijze boeiend en on derhoudend op de scène te zetten. Het dekor is in deze optiek erg funktioneel en versterkt nog de frisse in druk die van het geheel uitgaat. Vier akteurs op de scène: Bart Dauwe (die de rol van Jasper voor zijn rekening neemt), Yen De Wachter, Jenny Janssens en Gerd Robberechts die alle andere rollen spelen, ook de man- Wie tijdens het doen van de kerstinkopen een paar ogenblikken wil bekomen van dc drukte, kan gedurende de eindejaarsweken even stil blijven staan bij de kerststal in de H. Geestkapel (Kattestraat) of in de belfortcrypte. Uit het traditionele kerstgebeuren zijn de gepolijste klanken van «O denneboom» of «Er is een kindekc geboren» immers niet weg te denken. Een aantal zangkoren en muziekgroepen (waaronder De Edelweisjes, Laat blijde weergalmen, gepensioneerdenkoor St.-Anna, H. Hartkoor en het Parochiaal zangkoor Herdersem) waren er graag toe bereid om de centrumstraten dat extra feestelijke tintje mee te geven. Bovendien zal de kerstman er ook zijn en hevft hij voor alle kleintjes een verrassing bij. Het animaticprogramma heeft plaats op 19, 20, 21, 24, 26 en 27 december. Niei Vor Von geo Von Kattestraat Vr. 19 dec. 17.30: Jo De Witte (Orgel) 19.00: volksmuziekgroep Dewit Za. 20 dec. 14.30: De edelweisjes 18.00: groep «Lambic» Zo. 21 dec. 15.00: Moeselaar 16.00: Frans Jacobs (volkszanger) Za. 27 dec. 10.00: Frans Jacobs (volkszanger) Belfortcrypte 18.30: volksmuziekgroep Dewit 14.00: De edelweisjes 15.00: Paroch. zangkoor Herdersem 16.00: groep «Lambic» 15.00: Laat blijde weergalmen 16.00: Moeselaar 15.00: Bert Van Der Stichelen 18.00: Frans Jacobs (volkszanger) 14.00: gepensioneerdenkoor St. Anna 18.00: H. Hartkoor 15.00: H. Hartkoor 16.00: Jo De Witte (orgel) o.l.v vrije Der Dat z Moe De Ir dec ZOO' winl Met kers Fat V AC\ V KJ u. 7 Krui I winl Feè I zi nelijke personages (wat zonder belerend of dogma- schouwers au sérieu prettige resultaten ople- tisch te willen zijn, ver- neemt, vert). zorgd kwa aankleding én Beslist een aanrader voc Het Mechels Jeugdteater uitvoering (dekor, klank, het jeugdige volkje, dat me speelt hier een voorbeeld kostuums); en vooral op dergelijke produkties tri van goed jeugdteater: be- teatergebied zelf een pro- neelminded wordt zonde; grijpelijk voor de kinderen, duktie die de jeugdige toe- het zelf te beseffen! De dromen van Jasper in een regie van Jos Geens.

De Voorpost | 1986 | | pagina 6