De grote en de kleine k «Ateliers schilderen» van de Sint- Niklase akademie -- - - - Omstreden kunst in Galerij De Graal te Dendermonde Radenhuis in Sint-Niklaas Kiezen voor Kunst in Berlare Waaslander Georges Steels in Den Boomgaard te Bornem Nieuwjaarskoneert Davidsfonds Dendermonde Eigen Schoon Berlare met "Slippers" Klassiek kunstkoncert in Elversele Bobo weer ten tonele 10 - 16.1.1987 - De Voorpost Ateliers schilderen in de Cipierage te Sint-Niklaas: veel métier, schrijft onze medewerker Dendermonde. Nog tot 1 februari expozeert Chris- tiaan Vanbeveren zijn omstreden kunstwerken in Galerij De Graal aan de Sint-Gillislaan te Sint-Gillis Dendermonde. Vanbeveren, geboren te Wilrijk en nu 26 jaar jong, maakte deel uit van het schilderskol- lektief Kleenex dat enkele jaren geleden voor ophef zorgde door een sensationele kruisweg te schilderen die voor velen niet door de beugel kon. Toen die kruisweg voor het eerst werd geëxpozeerd trad het parket op en sloot de expositieruimte voor het publiek. Nu gaat Vanbeveren alleen de weg verder en in De Graal kan men enkele fragmenten zien uit zijn meer recent werk. Elke vrijdag, zaterdag en zondag van 15.00 tot 18.00 uur of na afspraak op het nummer 052121.28.94. Ondanks de barre winterkou was de belangstel ling, op zondag 11 januari jl., voor de vernissage van de tentoonstelling «ateliers sohilderen», van de Sint-Niklase akademie, meer dan behoorlijk. Ook veel stedelijke prominenten, leraars en leerlingen van de akademie waren present om de eerste kunst manifestatie van 1987 in de Sint-Niklase tentoon stellingsruimten bij te wonen. Geen toeval dat juist die eer aan de Sint-Niklase kunsta- kademie was voorbehou den. Zei schepen D. An- thuenis bij zijn verwelko ming niet: «dat we op de drempel staan van een groot en groots jaar in de akademie, ook al staan de verj aardagsvieringen slechts op de kalender van Inderdaad, van 1987 hoopt Sint-Niklaas weer een kunstzinnig topjaar te ma ken, met een barstensvolle agenda en nu reeds ver hoogde tentoonsteliingsak- tiveit van uit de akademie. Volgende zondag, 18 ja nuari, worden we immers al weer verwacht voor een vernissage, nl. «Het Pastel* met werk van de leerkrach ten van de akademie. Inleider J. Caluwaerts, ad- viseur-hoofd van Dienst bij het ministerie, zwaaide met bravoure de loftrompet van het kunstonderwijs (dat hij trouwens zeer goed kent). Heel in het bijzonder had hij het over de ateliers schilderen: «Het kunston derwijs levert geen klaar gestoomde kunstenaars of produkten af, het brengt vooral «métier» bij in de zuiver ambachtelijke bete kenis van het woord. In de eerste plaats moet er talent zijn, men maakt geen kun stenaars, en moet men vrij zijn leraar kunnen kiezen, eef on de dr Opening van de expo der ateliers schilderen in het radenhuis te Sint-Niklaas (Iv) jje|e m( ksplant; want «métier» en «leraar» het Vlaamse land» (maar misch' aandoen. Ook zijn twee sleutelwoorden in ook dat konden we vermoe- stijlen variëren en volger) het kunstonderwijs. De den!), wat de inleider niet zekere mate de weg vac7rx technieken zijn hét middel tegensprak). leermeester, wat allernU de av' tot expressie. Techniek en En wie de tentoonstelling verontrustend is, integf" aan vorm zijn als het ware één bezoekt zal inderdaad moe- deel zelfs. Het belooft 3?raker - - Mngenc itransp en ondeelbaar» Alle aanwezigen spitsten de oren toen de heer Calu waerts de Sint-Niklase aka demie ter sprake bracht: «Sint-Niklaas geeft de toon aan en is een der grootste akademie's van het Vlaam- ten toegeven dat het kunst- onderricht in de ateliers schilderen van de Sint-Ni klase akademie hoge top pen scheert. In de verschil lende zalen van het Raden huis zijn werken van de leerlingen opgehangen die se land» (maar dat wisten onder leiding van S. Bau- se schilderkunst. De tentoonstelling in gwetec radenhuis (Cipierage oud-Parochiehuis), Markt 45 te Sint-Nikuuts. nog toegankelijk tot löf, bruari 1987. Open: a alt) Burgemeester P. De Vidts, die de tentoonstelling offi cieel opende, ging zelfs nog iets verder en meende, tus- Getuigen sen de regels door, ook ver- ters, A. Roelant, J. De Neve en H. De Volder zijn gebor steld. vooral van métier dus, staats ren: maandag tot zatert^g® itatie z van 14 tot 17 uur; i van 10 tot 13 en van lö[u„ 18 uur. 8 De begeleidende kataloi" v°' koet 50 fr. staan te hebben dat de heer er is meer dan dat: er han- Caluwaerts evenzeer be- gen prachtige werkjes bij, doelde: «...en de beste van die helemaal niet 'akade- den w< loon c Jozef 8ft in o: i vasts telijke It. lede )uwd a jiciet v d. De I Van Kerokhove, Norli Verberokmoes. Ichroev De tentoonstelling vj wat i plaats op 22 januari e#>rs. A na de opening nog telpen ex zichtigen op vrijdag 23,«we tec terdag 24 en zondag 2{pclen c nuari telkens van 10 tt^lagen uur. eplanti e het l aid Guch Georges Steels is een Bel- selenaar die beroepshalve verbonden is aan de Belgi sche Spoorwegen als tech nisch tekenaar. Wegens zijn relatief veel vrije tijd zocht hij naar een bepaal de hobby, die dan nog scheppend was ook. Georges kende reeds het hanteren van potlood en pen en opteerde aldus om het in de richting te zoeken van het schilderen. Aan de academie van St.-Niklaas leerde hij de eerste beginse len van het schilderen van Sonja Bauten. Later kwa men er nog André Roe- lands en Hubert De Volder bij. Dit gebeurde zo'n 7 jaar geleden. In al die jaren is Steels geëvolueerd tot een volwaardig kunstenaar. Vorig jaar nog behaalde hij het diploma van hoger kunstonderwijs. Thans volgt hij als vrije leerling de kursus olieverfschilderen. De schilder die op Steels de meeste indruk heeft ge maakt is Renoir, wiens techniek hij in zijn beginsta dium, probeerde te kopië ren. Thans voelt hij er meer voor zijn eigen richting te kiezen, zijn eigen techniek aan te wenden en zijn eigen visie op de onderwerpen te brengen. Hij houdt er ook van om de natuur in te trekken en ter plaatse te gaan schilderen. De stille vens en landschappen die Steels vooral schildert als mede de prachtige figuren, baadden in een prachtig kleurenpalet. Deze tentoonstelling is nog geopend tot 25 januari. Gio Georges Steels met Inleider Eugeen Van Lent (EVR) Op donderdag 22 januari opent Kiezen voor Kunst een tentoonstelling te Berlare. Kiezen voor Kunst, een project georganiseerd door C.8.C.-Vormingswerk, heeft reeds versohillende tentoon stellingen aohter de rug. Het initiatief vond reeds plaats te Vlassenbroek, Kalken, Lebbeke, Zele en Dendermonde. Telkens kende het een beelen, Gerda Sohelfhout, enorm suksee. Bijna 3.000 Fernand Heirwegh, Gert belangstellenden kwamen de tentoonstellingen be- zichtigen. Het opzet van Kiezen voor Kunst, nl. de «amateur» kunstenaars de mogelijkheid te bieden hun werken aan het grote publiek voor te stellen kan dan ook nu reeds geslaagd genoemd worden. Tijdens de tentoonstelling selekteert een deskundige Jury het beste werk van el ke kunstenaar, maar ook de bezoekers krijgen hun zeg via "Bod op Kunstwerk'. De bekroonde werken van alle plaatselijke tentoon stellingen zijn dan te be zichtigen op de arrondisse- mentele eindtentoonstel- ling van 27 februari tot en met 3 maart in het Stadhuis te Dendermonde. Door Bod op Kunstwerk krijgt het publiek tevens de kans om een werkje van één van de deelnemende kun stenaars te winnen. Het welkomstwoord tijdens de opening wordt gehou den door Mare Van Gyse- gem, voorzitter C.S.C.-Vor mingswerk, afdeling Berlare. De inleiding en officiële opening door Norbert De Batselier, volksvertegen woordiger. De deelnemende gunste- Sint-Niklaas. In De Nieuwe Tijd aan de Prins Mne Mato, Eddy Ba^ma Albe"s'raa' 1 februari werk te bekijken van Roland Cobbaut, Peter Ver- Herman Van Snick (Iv) termc in het De traditie wil dat de Dendermondse Davidsfonds afde ling onmiddellijk na de Jaarwisseling een nieuwjaarskon- oert aanbiedt. Dit keer heeft men pianist Frans Doorns en de sopraan Jaoqueline Dulao aangesproken om werken van Verdi, Puocini, Massenet, Chopin en nog anderen te vertolken. Dit prachtige koncert heeft plaats op dinsdag 20 janua ri om 20.00 uur in het stad huis van Dendermonde en de avond wordt besloten met een heildronk op het nieuwe jaar. Het Davidsfonds heeft over igens nog een aantal ande re aktiviteiten voor de ko mende weken voorzien. On der meer op dinsdag 3 fe bruari wanneer professor Jacques Claes te gast is in het stadhuis. Hij zal spre ken over «wijkende dingen en groeiende melancholie». Deze voordracht vangt aan om 20.00 uur. Professor Claes is klassicus, filosoof en psycholoog en weet zijn voordrachten te kruiden met heel wat humor. Hij voert zijn luisteraar mee naar een fascinerende kijk op veranderende relaties tussen de dingen, de men sen en de wereld in de loop van de jongste vijf eeuwen Westerse kuituur. Hij ge bruikt als leidraad vooral de evolutie van de kunst. Over kunst gesproken, op dinsdag 17 februari heeft het Davidsfonds kunste naar Harold Van de Perre uitgenodigd om het publiek te laten kennis maken met zijn diamontage «Rubens, profeet van moderne kunst». Zoals iedereen weet heeft Harold Van de Perre aan de kunstschilder Pieter Pauwel Rubens een pracht van een boek gewijd dat een nieuwe kijk brengt op deze kunstenaar-diplomaat. Ru bens is van alle tijden en zelfs onze hypermoderne schilders hebben zijn teoh- nieken en visies overgeno men. Deze avond wordt georganizeerd in samen werking met de Oudheid kundige Kring van Dender monde. Hij heeft plaats in het stadhuis van Dender monde en vangt aan om 20.00 uur. Op zaterdag 28 maart staat dan de viering van 110 jaar Davidsfonds Dendermonde op de agenda. Op het pro gramma staat een akademi- sche zitting in het stadhuis. Het programma voor deze viering is momenteel nog in voorbereiding, maar het Een sprankelend blijspel Er wordt gespeeld op vrij- belooft in elk geval een bij- geschreven door een kraan dag 6, zaterdag 7 en 14 en zonder feestelijke dag te in dat genre, Alan Ayok- zondag 15 februari telkens worden. Overigens, op zon- boum. De titel van het stuk om 20 uur. Het stuk wordt dag 29 maart wordt tijdens dat toneelgroep Eigen gebracht in een regie van een plechtige eucharis- Schoon uit Berlare in de Dirk De Vriendt en kaarten tieviering in de dekanale paroohiezaal voor het voet- kunnen tegen de prijs van Onze Lieve Vrouwekerk te lioht zal brengen, luidt 100 fr. vlanaf nu worden Dendermonde om 11,00 "Slippers" en het belooft in besproken in de Sint-Marti- uur het nieuw vaandel van eik geval een zeer aangena- nussohool te Berlare (052/ de afdeling gewijd. me avond te worden. De Koninklijke Harmonie Sint-Ceciliakring van El versele blijft zelden op haar lauweren rusten, zoveel is duidelijk. Op zaterdag 17 januari wordt fïljarmo- nisch Waasland weer verwend door de Elverseelse harmonie, deze keer met een overwegend klassiek kunstkoncert. Op het programma staan werken van Strauss (An der schonen blauen Donau, Unter Donner und Blitz, Radetzkimar8, Trits Tratsch Polka), Franz Lehar, Popy en nog enkele stevige marsen, allemaal wer ken waardoor de harmonie haar stevige reputatie wist op te bouwen. De meesten van deze werken zijn overigens een kompilatie van eerder geselekteerde stukken uit het in Juni '80 gehouden tuinfeest (350 betalende bezoe kers!) enerzijds, en een verbluffend gastoptreden in Rupelmonde, op uitnodiging van de heer Wauters, dirigent van de muziekkapel van de Zeemacht, anderzijds. Het was trouwens op velerlei aanvraag van sympa- thizanten en kenners dat werd besloten om deze prachtwerken nog eenmaal uit te voeren, dit keer echter in een zaal met een afdoende akoestiek, de feestzaal in Elversele. De harmonie staat, zoals steeds, onder de zeer kundige leiding van Rudolf De Ridder. Dit konoert is zondermeer een must voor ieder muzieklief hebber. Aanvang om 19.30 u. Vorig jaar ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan, speelde de toneelgroep van het Buggenhoutse jeugdcentrum Bobo een korte komedie. Dit blijspel dat een welverdiend sukses kende, zette de Jonge akteurs en aktrices ertoe aan zich in te spannen voor een blijspel in 3 bedrijven. Jeugdclub Bobo is sinds enkele jaren niet meer weg te denken uit de Buggen houtse gemeente. Het is een sfeervol café waar jongeren zich thuis voelen. Er zijn verschillende activiteiten zowel op sociaal als op kultureel vlak. Zo hebben ook enkele leden de inspiratie en moed gevonden om aan amateurtoneel te gaan doen. Tevens weer een bewijs dat jongeren vandaag de dag niet stil zitten en het goed menen. De voorstellingen vinden plaats zaterdag en zondag 9 en 10 januari in de zaal van Jeugdclub Bobo gelegen in de vierhuizen te Buggenhout. Kaarten worden verkooht aan 00 fr. en iedereen is van harte welkom. 42.37.29). Dirk De Vriendt speelt in Slippers zijn lievelingsrol, die van Philip en daarmee is hij niet aan zijn proefstuk. Want vele jaren geleden speelde hij die rol bij Pan- tha Rei. Hij krijgt weerwerk van Yvonne De Rouok, Vera Van Malderen en Tony Schuddinck. Slippers is in derdaad een stuk met een heel beperkte bezetting van vier personen. Waar gaat het over? Greg heeft een naohtje gelogeerd bij Ginny. Zijn tenen zoeken gewoontege trouw onder het bed naar een paar slippers. Die wor den ook gevonden, maar het zijn herenslippers. Dat onder het bed van Ginny. Verdacht natuurlijk want die slippers met maat 43 zijn duidelijk niet van (j ny. Op een pakje sigaret, van Ginny vindt Greg fn(Isi8n adres. "Het adres van rfns het thuis. Om het niet te verfia Je ten", luidt de verklari eind van Ginny. Eigenaard beteke want wie schrijft er nugroeit adres van zijn ouders 'out eer Greg is door al die dineren danig geprikkeld en wii'aad vai het fijne van weten, f' initial trekt naar het gekePteek t adres en komt terechtbeken' Sheila en Philip. Voor Sll9 janua la lijkt Ginny geen oude 27 kende te zijn, maar is opdage ook zo voor Philip? Zi Voldoende gegevens v*en ond een rasauteur als Aj*"1 in h bourn om een schitteren two toneelstuk te schrijd ars wa boordevol verrassingen. 'e Spee was 10 februai Zopas startte zetel Brusselaars ge de Generale Bank een exf«, Fietst ment waardoor de kliëiMelewa een nieuwe service, de G-i ne, kan aanwenden. Viat telefoon met druktoetsen f :rste t >lgt: 1. de kliént op een bepaald "f lalkwi I gevon mer en na het doorgeven^ een geheime kode een a bankverrichtingen uitvoer

De Voorpost | 1987 | | pagina 10