Een betere wereld? Ekonomie met een menselijk gelaat a 11.50 rwxum 15.OC Btanle; Nleuwi Plons Rondo: tring - 19.3 Nieuw: ■ioo'a Bport topua 9,30 l 10 35 Radio 15.00 verhaa - 16. Nieuw dagedi krant -ao.oc mix al de nac Punt Hitchc Zeven miljoen kinderen redden Tydens de laatste 12 maanden werd het leven van 1,5 mihoen kinderen gered door twee geen 2% van de Egyptische van de eenvoudigste en goedkoopste gezondheidstechnieken die ooit op punt werden moeders ooit over ORT horen gesteld. Immunizatie redt nu by benadering het leven van ongeveer een miljoen kinderen spreken, laat staan dat zij er per jaar in de ontwikkelingslanden. En de orale rehydratatietherapie (ORT) - een 8ebruik van maakten. Van oplossing om de vloeistoffen en zouten die door diarree verloren zyn gegaan te g .^n bVna, 3116 moeders vervangen - redt nu ieder jaar het leven van naar schatting 500.000 kinderen. m^erd^over^ORT 8 vooral «De komende tien jaar zouden immunizatie en ORT het leven van byna 7 miyoen dankzij promoti'ecampag- kinderen per jaar kunnen redden» voorspelt UNICEF's Algemeen Direkteur James ne via radio en TV. Meer dan Grant in het rapport «De Toestand van de Kinderen in de Wereld 1987». 13.000 artsen, verpleegsters en apotekers volgden speciale Naar een universele ook een inspanning doen om het stadium van experimentele kursussen rond ORT en de immunizatie hun kind te laten vaccineren.» projekten verlaten om orale leerprogramma's van medi- In de helft van de jaren 70 De laatste jaren hebben lan- rehydratatie op grote schaal sche- en para-medische institu- kreeg minder dan 5% van de den als Columbia, Brazilië, toe te passen. ten werden gewijzigd, kinderen in de ontwikkelings- Burkina Faso en Turkije hun Halfweg de jaren '80 werd vol- In een toenemend aantal ande landen een inenting, al was het vaccinatiecijfers verdrievou- Bens de Wereldgezondheidsor- re landen zorgt dezelfde strate- maar een eerste dosis tegen digd door alle beschikbare ganisatie 12% van de kinderen gie, waarbij publiciteit via de difterie, kinkhoest, tetanus en kommunikatiemiddelen in te met diarree hetzij met pakjes, massa-media gekombineerd polio. Vandaag is ongeveer zetten, zoals de massa-media hetzij met een thuisbereide op- wordt met een herscholing van 40% volledig geïmmuniseerd en scholen, gemeenschapsor- lossing van suiker (rijst), zout het gezondheidspersoneel, dat tegen deze vier belangrijke ganisaties en religieuze leiders, en water behandeld. Maar de kennis over ORT bij de ziekten en dit percentage stijgt volksbewegingen en vrijwilli- niettegenstaande ORT nog meerderheid van de ouders te- nog zienderogen. Meer dan gersorganisaties, gezondheids- maar op vrij bescheiden schaal recht komt. 50% geniet bescherming tegen werkers en -vrijwilligers. wordt toegepast, worden er op «Binnen de tien jaar» zegt Ja- tuberculose en 26% tegen ma- «De normale succesformule», dit ogenblik jaarlijks 500.000 mes Grant «zouden bijna alle zelen - een ziekte waaraan nog zegt Unicef, «is een politieke kinderen mee gered. ouders kunnen beschikken altijd jaarlijks twee miljoen verbintenis van de leiders van Deze vooruitgang wordt weer- over de kennis van het gebruik kinderen sterven. een natie, gevolgd door de so- spiegeld in de snelle stijging ORT en zou het aantal Parallel met deze ontwikke- ciale mobilisatie van de midde- van de wereldproduktie van kinderen dat jaarlijks aan uit- ling, verdrievoudigde het aan- len van het land.» orale rehydratatiezouten van droging door diarree sterft met tal doses vaccin dat door Uni- In geen enkel land werd deze 35 miljoen liter in 1981 tot 300 drie miljoen verminderd kun- cef aan meer dan 100 ontwik- formule met meer sukses toe- miljoen liter in 1986 - de helft nen worden.» kelingslanden geleverd wordt gepast dan in Turkije, waar 4 hiervan in de ontwikkelings- «De eigenlijke uitdaging», van 125 miljoen in 1982 tot 377 miljoen jonge kinderen gevac- landen zelf. voegt Grant hieraan toe, «is miljoen in 1985; vooropgesteld cineerd werden in een campag- De meest spektakulaire voor- niet langer wetenschappelijk werd in 1990 het miljard te ne die nu jaarlijks het leven uitgang bij het gebruik van of technisch. Het is de uitdag- bereiken. van meer dan 22.000 kinderen ORT werd in Egypte opgete- ing een sociaal en politiek ka- Tijdens de voorbije twee jaar redt en handicaps bij vele dui- kend, waar nu volgens enquê- der te scheppen waarin de be- hebben alles bij mekaar 77 zenden voorkomt. J tes meer dan 75% van de moe- staande kennis in ruime mate ders hun kinderen ermee be- en tegen een haalbare prijs ter handelen. In 1983, h3d nog beschikking gesteld wordt.» landen - met meer dan 90% van de kinderen van de ont- e ue"®11 ORT-hindernissen wikkelingslanden - het VN- Uitdroging door diarree waar- Ufo- streefdoel om tegen 1990 min- aan jaarlijks meer dan drie stens 80% van hun kinderen te miljoen kinderen sterven be- !9k^| vaccineren onderschreven, gint stilaan te wijken voor de 9 «Wanneer ditstreefcijfer ge- orale rehydratatietherapie. 9 haald wordt», zegt het Unicef- Het Unicef-rapport stipt aan rapport, «zal jaarlijks het le- dat ORT niet langer een nieu- ven van 3 miljoen kinderen we therapie is. De kennis zelf df9 gered worden.» is reeds meer dan tien jaar 'i9p? Het verstrekken van vaccins is beschikbaar en tijdens deze J' m niet langer het hoofdpro- periode zijn naar schatting 30 bleem. Het is nu volgens Uni- miljoen kinderen aan uitdro- g mÊk cef mogelijk in bijna alle lan- ging door diarree gestorven ^^^9^9 k den voldoende vaccin te leve- -meer dan het totaal aantal ren om een algemene immuni- kinderen onder de vijf jaar dat zatie te bereiken en in stand te vandaag in Europa of Noord- *'999tokMb» vjr houden. Amerika of de Sovjet-Unie ^99 De grootste uitdaging nu is leeft. A V ^99 voldoende vraag naar immuni- De vorderingen bij het gebruik zatie te kreëren bij de ouders van orale rehydratatie zijn niet ,en "jdf aan diarree en uitdroging. De grootste zelf. En hel is op dit vlak dat zo spectakulair als bij immuni- doodsoorzaak bij kinderen in de moderne wereld. een doorbraak gemaakt wordt, zatie. i_ In het verleden hadden immu- Grant geeft toe dat hij verrast nizatieprogramma's te kampen is geweest dat de voorbije ja- met problemen als een geringe ren de belangrijkste doorbra- respons en opgavecijfers van ken op het immunizatie-front 40% en meer, vooral omdat en niet op het ORT-front ge- men de ouders niet voldoende boekt werden, en niet dikwijls genoeg had Anders dan bij immunizatie ingelicht over de voordelen moet ORT een brede waaier van immunizatie en over de van traditionele en moderne noodzaak van 'herhaalde do- terapieën vervangen die zowel ses'. Het scheppen van de ouders als medici plegen te noodzakelijke vraag houdt gebruiken. De meerderheid daarom het doorgeven van van de artsen op de wereld kennis in zodat ouders weten schrijft nog altijd een brede dat een reeks van drie tot vijf waaier van anti-diarree ge- vaccinatie-konsultaties nodig neesmiddelen voor, hoewel die zijn om het leven en de gezon- in de meeste gevallen schade- de ontwikkeling van het kind lijk of ondoeltreffend zijn. te vrijwaren. Slechts de laatste jaren is de «Wanneer de ouders dit we- medische wereld ORT be ten» zegt Grant, «zullen zij ginnen te aanvaarden en werd De laatste twee jaar hebben de media veel aandacht besteed aan massale sterften in Afrika. Maar er bestaat ook nog zo iets als honger en ondervoeding die deze sterfte voorafgaat. Een gezondheidshelper toont aan een moeder hoe ze de produkten moet mengen. UNICEF - het Kinderfonds van de Verenigde Naties - viert dit jaar zijn veertigste verjaardag. Naar aanleiding hiervan heeft Unicef een speciaal rapport gepubliceerd over de belangrijkste veranderingen voor de kinderen in de wereld tijdens de laatste vier decennia. Voor diegenen die van de dagelijkse portie slecht nieuws over honger, rampen, misdaad en terrorisme een afkeer hebben, is het een verademing te vernemen dat de wereld niet noodzakelijk van kwaad tot erger evolueert. Wie de dagelijkse krantenberichten even uit het hoofd zet en de wereld vanuit een veertig jarig perspektief benadert, stelt vast dat de mensheid in haar geheel er gevoelig is op vooruitgegaan. Enkele opmerkelijke gegevens: Sinds 1950 werd de kindersterfte in bijna alle regio's van de Derde Wereld gehalveerd. De gemiddelde levensverwachting is met meer dan 30% toegenomen (van 46 jaar naar 61 jaar) en deze toename moet vooral aan de Derde Wereld toegeschreven wor den. De levensverwachting steeg met 45% in Azië (van 40 jaar naar 58 jaar), met 30% in Latijns-Amerika (van 50 tot 65 jaar), en met 34% in Afrika (van 38 tot 51 jaar). De grootste stijging viel in China te noteren, met meer dan 50% (van 45 tot 69 jaar). Het percentage kinderen tussen de 6 en de 11 die de school al was het maar aanvatten, is gestegen van een beetje meer dan 50% in 1946 tot bijna 95% in 1986. Het aandeel dat naar het middelbaar onderwijs doorstroomt is eveneens gestegen van bijna 10% tot zo'n 40% (cijfers omvatten China). De bevolkingsexplosie heeft aan kracht ingeboet nu de geboortecijfers sterk aan het dalen zijn in iedere regio van de wereld (Afrika ten zuiden van de Sahara uitgezonderd). De bevolking is de laatste veertig jaar verdubbeld, de voedselproduktie is tijdens dezelfde periode verdrie voudigd. Ten minste drie kwart van de bevolking is relatief goed gevoed. Tussen 1970 en 1986 is het percentage van de bevolking in de Derde Wereld dat over zuiver water beschikt van 65% naar 80% in de steden en van 13% tot 44% op het platteland gestegen. Met andere woorden, de kinderen zijn er de laatste veertig jaar misschien meer op vooruitgegaan dan de voorbije 2000 jaar. Moeders zijn de meest voorname gezondheidshelpers voor kinderen. Vandaar dat Unicef alles op alles zet oirlZDRA moeders vooral in de derde wereld de elementaire heerippen van hygiëne bij te brengen. koum Tribui Na tientallen jaren van stijgen de levensstandaard wordt van daag ongeveer de helft van de bevolking in de ontwikkelings landen met een inkomensda ling gekonfronteerd. Sinds 1980 zijn de inkomsten in Afri ka en Latijns-Amerika er met 10 15% op achteruit gegaan. En voor de Derde Wereld in haar totaliteit was 1986 het zevende opeenvolgende jaar met een negatieve of te ver waarlozen groe(. Het meest tragische gevolg hiervan is volgens het nieuwe* UNICEF-rapport «De Toe stand van de Kinderen in de Wereld 1987», dat op dit ogen blik de nutritieve gezondheid van de kinderen in vele landen van de wereld verslechtert. In een pleidooi voor een eko nomie met een menselijk ge laat, schetst een speciale bijla ge bij het rapport van dit jaar enkele radicale voorstellen om de lichamelijke en geestelijke groei van de volgende genera ties tegen de ergste gevolgen van de huidige crisis te be schermen. In een poging de groei terug aan te zwengelen en betalings balansproblemen op te lossen, zijn vele ontwikkelingslanden genoodzaakt tot economische 'herstelmaatregelen' over te gaan. Dikwijls gaan deze ge paard met besnoeiingen in de overheidsuitgaven, het terug schroeven van voedselsubsi dies, kredietbeperkingen, een devaluatie van de munt en ho gere produktieprijzen. In de jaren '80 hebben bijvoor beeld bijna 70 landen een be roep moeten doen op het In ternationaal Monetair Fonds dat zijn leningen koppelt aan de eis tot herstelmaatregelen. Tot hiertoe zijn er nog maar weinig indikaties dat deze bit tere pil de ekonomische ge zondheid ten goede komt. Maar er zijn steeds meer aan wijzingen van de weerslag er van op het welzijn. Ondervoeding en een te laag geboortegewicht komen steeds meer voor in Barbados, Beli ze, Bolivië, Brazilië, Chili, Ja maica, Maleisië, Uruguay en verschillende Afrikaanse staten. In de helft van de Afrikaanse en Latijnsamerikaanse staten zijn sinds 1980 de overheidsuit gaven voor gezondheid en on derwijs teruggelopen. Met als resultaat scholen zonder boe ken en papier en ziekenhuizen met te weinig personeel of ba- groei en ontwikkeling te be schermen, brengt men een he le generatie blijvende schade toe, waarvan de gevolgen nog vele decennia kunnen blijven doorwerken. De ekonomist Richard Jolly, vi cc-direkteur van Unicef plaatst vraagtekens bij dit soort 'herstelbeleid' en stelt dat een beleid dat er niet in slaagt het leven en de normale ontwikkeling van de kinderen van een natie te beschermen, niet alleen onmenselijk, maar ook ekonomisch is. «De menselijke dimensie van het ekonomisch herstel over het hoofd zien» schrijft Jolly, die vroeger het Instituut voor Ontwikkelingsstudies van de Universiteit van Sussex leidde, «is een zeer zware ekonomi sche fout. Wanneer men nalaat jonge kinderen tijdens de meest kritische fase van hun Unicef richt zich met zijn voor stellen tot zowel de industrie als de ontwikkelingslanden. Om de ekonomische groei in de ontwikkelingslanden terug aan te zwengelen, stelt Unicef voor de balans van beschikba re investeringen te doen over hellen in het voordeel van de kleine boeren en producenten om alzo de produktiviteit, de tewerkstelling en het inkomen van de annsten te verbeteren. Het pleit ook voor investerin gen voor openbare werken zoals wegen, dammen en hy draulische systemen die arbeid scheppen voor de armsten en tegelijkertijd de toekomstige ekonomische groei bevor deren. Aan de rijke landen laat Uni cef weten dat de oorzaken van de krisis voor een groot deel aan de kontrole van de ontwik kelingslanden ontsnappen. De prijzen voor de grondstof fen van de ontwikkelingslan den zijn tussen 1980 en 1985 met 30% gedaald. De buiten landse hulp werd verminderd. Privé-leningen - de belangrijk ste bron van externe ontwikke lingsfinanciering in de jaren '70- werden nog maar drup pelsgewijze toegekend. On dertussen werd een kwart van de export-inkomsten van de ontwikkelingslanden opgeslokt door het terugbetalen tegen een ffoge interestvoet van 888 miljard dollar buitenlandse schuld. De ekonomische krisis van de Derde Wereld kan daarom al leen opgelost worden door een internationaal ingrijpen om de grondstoffenprijzen te stabili- zeren, de handel te liberalize- ren, de schulden te herschik ken en de ontwikkelingshulp en de goedkope leningen te verhogen. «Zulke voorstellen afdoen als idealisme» is vol gens Unicef «toegeven dat idealisme zelf een ernstige kri sis doormaakt. Men kan bij voorbeeld moeilijk het argu ment aanvaarden dat de indus trielanden - die nu gemiddeld 60% rijker zijn dan 20 jaar geleden - nu een kleiner deel van hun rijkdom zouden kun nen missen dan 20 jaar ge leden.» De vroegere Tanzaniaanse president Julius Nyerere heeft het probleem in een vraag kernachtig weergegeven: «Moeten wij onze kinderen uithongeren om onze schulden te betalen?» Maar Unicef wijst ook op de verantwoordelijk heid van de ontwikkelingslan den en citeert de eveneens openhartige Pakistaanse Mi nister van Financiën: «Moeten wij onze kinderen uithongeren om onze defensie uitgaven te verhogen? En moet een groot deel van ons ontwikkelingsbudget besteed worden aan voorzieningen voor de rijken en de geprivili- gieerden? Zelf heb ik uit ervaring geleerd dat het volstond de bouw van een duur stedelijk ziekenhuis uit te stellen om de volledige kostprijs van een doorgedre ven vaccinatie- en gezond heidsprogramma voor kinde ren te financieren.» Indien er in de gezondheids zorg en het onderwijs besnoeid moet worden, zegt het rap port, dan in de eerste plaats op dure voorzieningen voor een minderheid, en niet op goed kope voorzieningen die een grote groep ten goede komen. Men dient eerder te besparen op de universiteiten dan op het lager onderwijs, op de bouw van ziekenhuizen dan op basis- gezondheidsvoorzieningen. Door de bouw van nieuwe zie kenhuizen uit te stellen kan Indonesië bijvoorbeeld meer geld voor immunizatie en ge- zondheidsposten op het platte land uittrekken - ondanks het feit dat dalende olie-inkomsten voor bezuinigingen op de tota le gezondheidsbegroting ge zorgd hebben. 4 miljoen levens gered Naast immunizatie, stelt Uni cef enkele andere doeltreffen de gezondheidsmaatregelen voor die alle landen zich kun nen veroorloven. Met de hui dige communicatiemogelijkhe den kan men eveneens kennis verspreiden over de orale re hydratatietherapie, borstvoe ding, verbeterde methoden om te spenen, geboortespreiding en prenatale zorgen. Hierdoor zou jaarlijks het leven van meer dan 7 miljoen kinderen 13.30 i 14.00 saire Caban gered en de normale groa 14.50 vele bijkomende miljoenqAoode vrijwaard kunnen worden 18.35 Of deze veelbelovende id17 28 in de praktijk omgezet wJJkg? hangt volgens Unicef eenS*®^£ van de politieke wil om. 19 3 bestaande middelen - de idu dn munikatiemiddelen in hetj&rdin zonder - te mobiliseren 1 Smaal van een gevoelige verhl'1 van de gezondheidsbegrotj Om de mogelijkheden ze aanpak te illustreren, I Unicef erop «dat de voc£a vijf jaar alleen reeds meeffg qq 4 miljoen kinderlevens ggrand werden in landen die zkhclube ben ingezet om deze goedILo gei oplossingen in voldoende in praktijk te brengen.» Het rapport geeft toe vesteren in de gezond! de produktiviteit van de sten pas na enkele jaren vr— ten afwerpt. Daarom a meer hulp en aandacht d— om de kwetsbaarsten te schermen. Dr. Jolly WBonjo zijn pleidooi voor een nieto'^E zienswijze in de industrii?"*® den als volgt: Ntal, «Hoe velen onder ons zotTt.irt.ri meer ondervoeding bij (du mi kinderen aanvaarden robot wanneer men ons zou ventMhü ren dat de toestand binneB of tien jaar weer normaal) j®ar zijn? Indien ons persooi Nleuv antwoord zo duidelijk is, «dura om kunnen wij dan ooluo.oo 1 samenwerken om interflO-251 naai en in eigen land alternatieven te zoeken?» Nacht 16.25 8ohön Nieuw Deze twee kinderen uit het zuiden van India, Sakthivatand 8 Vansanth, zijn even oud. Het verschil in groei was begin niet merkbaar, maar nu ze beiden vier jaar '-23.20 wordt het duidelijk. De oorzaak: ondervoeding. 1251 14 -16.1.1987 - De Voorpost

De Voorpost | 1987 | | pagina 14