Intercom draagt positief bij tot milieujaar Wat baten zuiveringsstations als onze Waalse broeders niet meehelpen Intergem: TV-satelliet programma's uitbreiden De huurprijzen in 1987 Nagenoeg ongewijzigd Intercom: Realisaties en vooruitzichten Bedrijvencentra onder de loep De Voorpost Intercom wil klanten dienen De maximumsnelheid op de autowegen SA .16 - 16.1.1987 - De Voorpost Uitgerekend in een periode waar zware vrieskoude op komst was uiteraard louter toevallig belichtte Distributie Noord, Intercom Mechelen, een aantal ener gieproblemen. De heer Van Merris reageerde op een aantal ongevallen en rampen in dit verband. Gasontploffingen Ontploffingen van gas, een sluipend gevaar, blijven teore- tisch aieeds mogelijk. Toch ligt de hoofdoorzaak meestal aan gebrek aan onderhoud. Eens om de 4 jaar moet U uw wagen presenteren in de automobiel- inspektie. Maar wat doet U aan uw gasinstallatie. Zolang alles goed marsjeert meestal niets. En als er uiteindelijk dan toch eens iets hapert, wordt gezegd: «En alles marsjeerde zovele jaren zo goed». Een aantal praktische tips wil Inter com dan ook eerlang aan de kliënteel bezorgen. Op de de monstraties te Mechelen kre gen we er reeds enkele mede. O.m. in verband met een soort gasverklikker die dan echter wel oordeelkundig dient te worden geplaatst. Aardgas is lichter en dus moet dat appa raat bovenaan in de kamer in een stopkontakt worden ge plaatst. Butaangas is echter zwaarder en dan komt dat blokje uiteraard onderaan de muur wil het enige signaal- funktie kunnen hebben. Ook zorgen voor optimale ver branding zonder roetvorming blijft een voortdurende must gekoppeld aan degelijk onder houd van o.m. uw gasfornuis. Het blijft alleszins zo dat opti maal komfort enig risico impli ceert waartegen men zich dan liefst maximaal wapent. Tsjernobyl Over deze geweldige ramp stelt Van Merris vooreerst dat er onvoldoende communicatie is geweest en dat in de USSR heel wat minder wordt geïnves teerd in veiligheid dan bij ons. In België wordt het personeel niet alleen aanvankelijk opge leid doch ondergaat het naast de praktische ervaring van elke dag een permanente bijscho ling. Leidingen worden gere geld gekontroleerd en op de lassingen is men uiterst sekuur. 999 goede lassingen op 1.000 blijft slecht. Elk laswerk is «ge tekend» door de lasser en wie op één verkeerd lassen wordt ontdekt vliegt er onherroepe lijk uit. Lassen zal die bij de Intercom nooit meer. Electriciteit Alhoewel het electriciteitsver- bruik in 1986 t.o.v. 1985 slechts met 2,7% steeg klom dat in de zone van Intercom (Denderstreek en Waasland) tot 4%. Nationaal is de uit splitsing 3,6% voor de dien sten, 3,2 voor huishoudelijk gebruik en 1,5 voor de indus trie. Wat betreft de produktie van elektriciteit verhoogt die komende uit kernstoffen nog hoger op de lijst met 66,9% tegenover 59,5% in '85. 19,7% komt uit steenkool, 5,9% uit gas, 4,2% uit fuel, 2,5% uit hydraulische centrales en 0,8% uit stoomrekuperatie. De prij zen zakten met 7% voor hoog- en met 3,5% voor laagspan- ningsleidingen. Sociaal tarief De invoering van een nieuw «sociaal tarief» werd eind 1986 beslist. Het wordt voorbehou den aan de kleine verbruiker die zich sociaal in een moeilij ke situatie bevindt. Indien het verbruik de 750 kWh per jaar niet overschrijdt en indien de klant over een beperkt inkomen beschikt (ni veau bestaansminimum) is dit nieuw tarief van toepassing (bij plaatsing van een vermo- gensbeperker van 2 Ampère wordt eveneens dit tarief toe gepast). Deze verbruikers betalen de normale kWh-prijs maar wor den volledig vrijgesteld van de vaste vergoeding. Verbruikers die op basis van het jaarverbruik (max. 750 kWh) voor dit tarief in aan merking komen zullen auto matisch door de distributie maatschappij geïnformeerd worden over de toepassings modaliteiten (o.m. via bijslui ter bij de faktuur). Verbruikers die thans genieten van het bestaande sociaal ta rief, maar niet in aanmerking komen voor het nieuwe, beko men een verlaging van hun huidig tarief. Bovendien wordt een verla ging doorgevoerd van het uit sluitend nachttarief en een ver mindering van de vaste vergoe ding voor het gewone huishou delijke tarief en het tweevou dig uurtarief. Deze gezamenlijke tariefmaat regelen vertegenwoordigen in totaal een prijsvermindering van 3,2 miljard fr. voor de Belgische electriciteitsverbrui- kers. Milieuvriendelijk aardgas Voor wat betreft het gasver bruik volgt Intercom met 3,6% daling de nationale resultaten. Te wijten enerzijds dat 1985 een kouder jaar was en ander zijds dat de daling van de olie prijs wegens kontraktuele ver plichtingen trager verliep dan die van de olieprijs wat de verkoop dus afremde. Voor een normale aardgasklant lig gen de prijzen van 1986 toch alleszins 30% lager dan die van '85. Intercom wil door het komen tot optimale verbranding een positieve bijdrage leveren tot het Milieujaar 1987. Een campagne wordt daartoe dan ook gelanceerd met vier trimestriële tema's die zijn: 1. gratis nazichtbeurten per ge meente na het verbrandings proces, 2. verstrekken van eenvoudige tips bij huishoude lijk verbruik, 3. uittesten van de installaties en 4. vermijden van alle mogelijke verspilling van energie. Daarenboven wil Intercom ook visueel een bijdrage tot het milieujaar leveren: kabines en schakelkasten krijgen een groenscherm en ningsleidingen zullen prioritair bij historische gebouwen on dergronds worden aangelegd. Voor huishoudelijk en am bachtelijk kliënteel worden vanaf 1 januari '87 tariefverla gingen toegepast die voor be paalde kategorieën zelfs de prijs kan halveren. LH Aalst. Toestellen adekwaat bijregelen (Ih) ïaagspan- De verontreiniging van de Dender Intercom wil optimaal klantvriendelijk optreden over zijn kliënteel. O.m. met infowagens, «mobiele kan ren voor U» die ter plekke zullen zijn in de gemeen waar de eindafrekeningsfakturen werden uitgereikt waar zich dus problemen kunnen stellen. De verbrui kan dan als het ware «onder de eigen kerktoren» met problemen terecht. Leesbare faktuur De bestaande fakturen van de distributiemaatschappij in de energiesektor zijn zó opgesteld dat zij veel inforn tie bevatten voor de verbruiker, maar dat deze er in vr~ gevallen niet zo veel van begrijpt. Intercom Distrib* Noord heeft een nieuw type van faktuur uitgewerkt momenteel reeds bij wijze van proef wordt toegepast inj interkommunale IVERLEK. Na een proefperiode van enkele maanden wordt bij kliënteel een steekproef uitgevoerd om te onderzoeken! de nieuwe faktuur inderdaad beter leesbaar en begrijpb| is voor de verbruiker. Klantgerichte diensten Intercom Distributie Noord had vorig jaar aangekonc dat de organisatie en de struktuur van haar diens zouden onderzocht en geëvalueerd worden vanuit verbruikersoogpunt. Een extern adviesbureau kreeg dracht om een analyse en evaluatie te maken. Op basis van deze studie heeft een interne werkgroep! opdracht van de direktie van Intercom Distributie Noo een konkreet voorstel van reorganisatie uitgewerkt. De realisatie van een vernieuwde en klantgerichte org satie is één van de belangrijke doelstellingen voor 1981! In haar gebied, Denderstreek en Waasland wil Intergem in 1987 liefst 482 miljoen investeren voor elektriciteit, gas en kabeltelevisie. Een stijging van 7% t.o.v. 1986 toen 450 miljoen werd geïnvesteerd. Zandbergen werd de vervan ging van verouderde boven grondse hoogspanningsleidin- gen door ondergrondse HS- kabels voorzien. In 1987 zullen 39 kabines opge richt en 6 dispersiekabines af gewerkt worden; hiervoor werd 42,3 miljoen fr. uitge trokken. Laagspannlng: De noodzake lijke netsversterkingen om het opnieuw stijgend verbruik op te vangen en de speciale in spanningen om het LS-net on dergronds te brengen (38,7 km in 1987) resulteren in een stij ging van 14%. In 1987 be- Elektridteit Hoogspanning: De investerin gen voor het hoogspanningsnet (81,8 miljoen fr. in 1986) dalen echter met ongeveer 13% en worden voor 1987 op 73 mil joen fr. geraamd. De investeringen in posten vertonen een forse stijging (16,6 miljoen fr. t.o.v. 5,1 mil joen fr. in 1986), hierin werd de oprichting van nieuwe cel len in de HS-posten van Zotte- gem, Temse, Baasrode en Hei molen (St.-Niklaas) opgeno men. In de streek van Brakel, Ophasselt, Nieuwenhoven en Ondermeer over het fenomeen bedrijvencentra handelt het binnenkort te verschijnen (thema)nummer van IDN- info, het tijdschrift van Intercom-Distributie-Noord. Speciaal het Wase bedrijvencentrum krijgt volop aan dacht, via een interview met manager Van Hove. (WV) Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en SchekJeetreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.12p.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberedit Drukkerijstraat 11 9140 Zele S. Dewachter Sportrodaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vtoebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper «Wij willen in eerste instantie niét, zoveel mogelijk gas en elektriciteit verkopen. Wij willen in de eerste plaats, de klanten dienen. We zijn immers een instelling van open baar nut». Dat zei direkteur-generaal M. van Merris op een perskonferentie van Intercom, de instantie die ook de interkommunale voor energiedistributie Intergem over koepelt. Nog volgens de direkteur-generaal vloeit zeventig procent van de winst van Intergem terug naar de gemeenschap. Hij had het over de milieuvriendelijkheid van energie die van kerncentrales afkomstig is, maar blijft zich bewust van de gevaren die met kernenergie zijn gemoeid. Klantvriendelijkheid én sociale bekommernis, die aspek- ten zet de heer Van Merris sterk in de verf. (WV) De situatie van de Dender is gewoon rampzalig. Dat is de mening van VU-Kamerlid Jan Caudron die in een interpella tie in de Vlaamse Raad aan gemeenschapsminister Jan Lenssens vroeg of daar wat aan gedaan zal worden. Heeft men bijvoorbeeld een idee van de giftige stoffen in de Dender en in welke koncentratie die wor den aangetroffen, welke be drijven verantwoordelijk kun nen gesteld worden en of die een lozingsvergunning heb ben? Wordt die vergunning ook strikt nageleefd, wordt er een proces-verbaal opgesteld en werd er door de Vlaamse Waterzuiverings Maatschappij een klacht ingediend bij het draagt de bruto-investering 118,6 miljoen fr. (104,1 mil joen in 1986). Het vooropgestelde bedrag voor meters (100,4 miljoen fr.) en LS-aansluitingen (109,7 miljoen fr.) vertonen een stij ging met ongeveer 15% t.o.v. 1986 (respektievelijk 89,5 mil joen fr. en 93 miljoen fr.). De stijgende vraag naar dubbelta- rieftellers met bijhorende tele- ontvangers en de plaatsing van nieuwe meterkasten, werken deze stijging in de hand. Zes miljoen wordt voorzien om de bestaande burelen «Voor U» te Aalst en te Den dermonde tot volwaardige klantencellen te maken waar men zowel voor technische als voor administratieve informa tie of klachten terecht kan bij gespecialiseerd personeel. Gas Voor 1987 wordt er 123 mil joen geïnvesteerd wat t.o.v. 1986 status quo blijft. Middendruklddlngen: Tegen over 1986 (1,9 miljoen fr.) zijn de investeringen voor 1987 nog verder gedaald (0,9 miljoen fr.). Deze terugval is te wijten aan het feit dat er geen gasuitbrei- ding naar nieuwe gemeenten voorgesteld wordt, dit in kon trast met de inspanningen die Intergem op dit stuk in het verleden gedaan heeft. Ener zijds beseft Intergem de nood zaak eerst deze recente inve steringen te valoriseren en an derzijds zijn de meest rendabe- le centra reeds uitgerust. Lagedrukkidlngen: Een uit breiding van 19,6 km lagedru- knet in polyethyleenleidingen wordt voorzien. De voornaam ste lagedrukwerken bij Inter gem zijn o.a. uitbreidingen in Gijzegem (Damkouter), Welle (Hoogsteenveld), Grembergen (Hage wijkpark), Goeferdinge (Waaicnberg), Kerksken (Deeskensveld) en Hillegem (Speteveld). Het bedrag weerhouden voor aansluitingen en meters be loopt 88 miljoen fr. en situeert zich op hetzelfde niveau als in gerecht? Hoever staat het met het gerechtelijk onderzoek en hoe zit het met de samenwer king met het bevoegde kabinet van de Waalse Exekutieve? Tussen Geraardsbergen en Ninove zag het Denderwater zwart. De verontreiniging is groter dan ooit voordien met het gevolg dat de vissen ster ven, aldus Jan Caudron die eraan toevoegt dat het ver moeden groot is dat de belang rijkste redenen voor de vervui ling moeten gezocht worden ten zuiden van de taalgrens, met name bij de industriële lozingen van Leuze, Ath en Less in es. De drie grote bezoe- delaars zijn de landbouw en de veeteelt, de industrie en de huishoudelijke afvalwaters. Er zouden dus onderhandelingen moeten komen tussen de twee gewesten om aan een gemeen schappelijke Denderzuive- ringsstrategie te kunnen wer ken. Het waterzuiveringssta tion van Ath is reeds aanbe steed, maar het zal pas over twee jaar operationeel zijn. In Dendermonde, Aalst en Nino ve is men al zover. "Men is dus averechts tewerk gegaan", vindt Caudron die van oordeel is dat men aan de bron moet beginnen en niet aan de monding. Hij stelt ook vast dat zuive ringsstations waardeloos zijn wanneer men geen koliektoren aanlegt. In Aalst liggen er al leen maar koliektoren aan de linkeroever, in Geraardsber gen is men met de aanleg pas begonnen en in Denderleeuw is er een grote vertraging. Het gevolg: vele zuiveringsstations draaien op een al te laag pitje. Caudron weet maar al te goed dat de Dender een moei lijke rivier is. Hij heeft een gering debiet en vaak lijkt het wel een stilstaand water waarin het zelfreinigend effekt nihil is en waar de vervuiling dus diep kan doordringen. In de zomer komt daar nog een extra ver vuiling van de landbouw bij. Van baggeren is er geen spra ke, alhoewel dat een gunstig effekt zou kunnen hebben. Jan Caudron is van r houdt omov tbreid legenl Een vrijwel algemene snel heidsbeperking van 120 km/u op de autosnelwegen in Euro pa. Dat is het voorstel van de Europese kommissie, die erbij voegt dat in verstedelijkte ge bieden, en daar waar het leef milieu kwetsbaar is, de maximumsnelheid nog lager moet. Senator Ferd. De Bondt (CVP), voorzitter van de se naatskommissie infrastruk- tuur, is verheugd over dit mens- en milieuvriendelijke standpunt van de EG-kommis- sie. Dat goed geargumenteer de standpunt gaat in tegen de visie van de Belgische minister van verkeerswezen, H. De Croo. Deze streeft juist het omgekeerde na, nl. de limiet optrekken tot 130 km/u. Volgens De Bondt is het on omstotelijk bewezen, dat het optrekken van de snelheidsli miet een onevenredig hoge toename van de schadelijke uitlaatgassen en van de zware ongevallen meebrengt, feiten waar ook de EG-kommissie zich op steunt bij de bepaling van haar standpunt. Weldra neemt De Croo het voorzitterschap op van de Eu ropese ministers van verkeer. De Bondt waarschuwt de mi nister dat hij deze positie niet mag misbruiken om aan het wijze standpunt van de EG- kommissie inzake maximums nelheden te tornen. TV-FM distributie De investeringen op dit vlak belopen 69,4 miljoen of een stijging van anderhalf miljoen t.o.v. vorig jaar. Voor uitbreiding van satelliet programma's wordt op de an tennestations en masten een krediet van 5 miljoen uitge trokken. Wat ongeveer dezelf de inspanning is als vorig jaar. Van de 198.200 woningen van Denderstreek en Waasland zijn er reeds 192.597 aansluit- baar en het aantal effektief aangesloten woningen be draagt reeds 78% terwijl het aantal kandidaten nog steeds aanzienlijk blijft. De totale begroting van Inter gem bedraagt 675,2 miljoen wat tegenover vorig jaar een stijging van 5% betekent. Elektriciteit vraagt duidelijk meest investeringen. LH dat men Wallonië niet mag beladen met alle z#^r en van Israël. Ook m Vlaan^tiorei loopt wat mank. De Vlaellen c Waterzuiverings Maatsctypoogt die tot taak heeft alle Vliu^ijg^ waterlopen te reinigen, toe niet bekwaam. Zij weinig fondsen, te wei soneel, te weinig kont gelijkheden. Men jaarlijks over 1,8 "Wanneer men op die verder gaat zal het nog 35 jaar duren eer Vlaai zijn rivieren proper krij] dus de volksvertegenv ger die Nederland als I de ii beeld stelt. imeme indse it klass jkt. b Vooral onder invloed van de gedaalde olieprijzen en de opmerkelijke daling van de groothandelsprijzen is de index verleden iaar tot rust gekomen. Van december 1985 tot december 1986 steeg de index met slechts 0,72%. In de maanden maart, mei, juli en november 1986 daalde zelfs de index. Een sedert jaren niet vertoond verschijnsel. De stilgevallen inflatie zal dan ook vele eigenaars ver- Zelfs is het zo dat voor huurovereenkomsten afge sloten in de loop van 1986 de voor 1987 te berekenen huurprijs lager zal uitvallen. Inderdaad, ingevolge de wet van 22 januari 1985 zal ook in 1987 nog de matiging van de huurprijzen met 2% van kracht zijn. Sedert 1984, en dit ingevolge de wet van 29 deoem- ber 1983 werd een einde gemaakt aan de opeenvol gende wetten tot blokkering van de huurprijzen en een éénvormig stelsel van indexering der huurprij zen wettelijk vastgelegd. Toepassing Door Mark VEREEC Hoe gebeurt nu in 1987 de aanpassing van huurprijzen? Algemene regel De aanpassing is slechts mogelijk als ze in huurovereenkomst is voorzien. De aanpassing gebeurt slechts één maal per jaar, i op de verjaardag van de inwerkingtreding van d huurovereenkomst. Deze aanpassing geschiedt op basis van de schoi melingen van het indexoijfer der consumptieprjj zen, zoals gepubliceerd door het Ministerie Economische Zaken. De aangepaste huurprijs is gelijk aan: - de basis-huurprijs vermenigvuldigd met het nieuwe indexcijfer gedeeld door het aanvangsindexcijfer - min 2% van de huurprijs van december 1986 De toepassing van deze algemene regel is als geve van de opeenvolgende wettelijke regelingen lichtJ lijk verschillend. In volgende tabel worden deze verschillende toep» singsmodaliteiten overzichtelijk toegelicht. Huurovereenkomsten voor 1 jan. 1981 Tussen l jan. '81 en 31 dec. 1982 vanaf 1 jan. 1983 Datum van aanpassing 1 januari 1987 Basishuur Nieuwe index huur 1983 december 1986 Aanvangsindex van december 1982 Matiging 2% van huur december 1986 verjaardag verjaardag invoegetreden in voege treden huur 1983 huur overeenkomst maand voor verjaardag maand voor verjaardag overeenkomst overeenkomst maand voor verjaardag maand voor afsluiten overeenkomst overeenkomst huur december 1986 huur december 1986 B'j- Üvidu SP< Voorbeelden Huurovereenkomst afgesloten voor 1 januari 1981 Huurovereenkomst afgesloten en in voege op 1 juli 1977 Huurprijs overeenkomst Basishuurprijs huurprijs 1983 Huurprijs december 1986 Matiging 2% Aanvangsindex december 1982 Nieuwe index december 1986 203, Huurprijs op 1 januari 1987 (13.656 X 203,11) 171,95 - 315 15.815 fr. De verhoging bedraagt: 81 fr. of 0,52% Huurovereenkomst afgesloten en in voege op december 1980 Huurprijs overeenkomst Basishuurprijs huurprijs 1983 Huurprijs december 1986 Matiging2% Aanvangsindex december 1982 Nieuwe index december 1986 Huurprijs op 1 januari 1987 (11.810 X 203,11) 171,95 - 274 10.000 13.656 15.734 315 171,95 10.000 11.910 13.722 274 171,95 203,11 (10.600 X 203,11) -*• 171,95 - 244 12.277 fr. De verhoging bedraagt: 64 fr. of 0,52% Huurovereenkomst afgesloten vanaf 1 januari 198 Huurovereenkomst afgesloten op 1 december 198$'t en in voege op 1 januari 1984 Basishuurprijs 10.000 Huurprijs december 1986 10.772 Matiging 2% 215 Aanvangsindex november 1983 119,' Nieuwe index december 1986 131,0 Huurprijs op 1 januari 1987 (10.000 x 131,88) 119,42 - 215 10.828 fr. De verhoging bedraagt: 56 fr. of 0,52% 13.794 fr. De verhoging bedraagt: 72 fr. of 0,52% Huurovereenkomst afgesloten tussen 1 januari 1981 en 31 december 1982 Huurovereenkomst afgesloten en in voege op 1 januari 1982 Huurprijs overeenkomst 10.000 Basishuurprijs huurprijs 1983 10.600 Huurprijs december 1986 12.213 Matiging 2% 244 Aanvangsindex deoember 1982 171,95 Nieuwe index deoember 1986 20311 Huurprijs op 1 januari 1987 Huurovereenkomst afgesloten op 1 januari 1986 e: in voege op 1 januari 1986 Basishuurprijs 10.000 Huurprijs december 1986 10.000 Matiging 2% 200 Aanvangsindex december 1985 131,11 Nieuwe index december 1986 131,8 Huurprijs op 1 januari 1987 (10.000 X 131,88) -T- 131,11 - 200 9.859 fr. De huurprijs DAALT met 141 fr. of met 1,41% Besluit Tot zover deze uiteenzetting geïllustreerd met en kele voorbeelden. De huurprijzen ondergaan dus voor het eerst seder lang slechts minieme wijzigingen. De reden hiervoor is dat de inflatie in de loop val 1986 slap op haar oren is gevallen en beneden de II is gedaald. Dit is nieuw voor huurders en eigenaars. De enen to blijdschap, de anderen soms (wegens de matigingA tot gramschap. Wann dan b, lijkste tie fin i, zijn h. schoei Duive werelt erepri Andei Sleeph sportv hoe d onze i niema De Bt wereh de tut hetm< atletie altijd voora. afwett Hetze titel V( de ze. versch bij de Marai won, Belan gekro, 'lexa

De Voorpost | 1987 | | pagina 16