est in Sint-Anloniusdorp Herdersem Bert Verbestel, ajuinboer, overleden Figuur van het jaar: ide zoekt nieuwe Miss Bette CP4T«>,Lt V Rijks» Irager.l ig van! c eeral iteren I de ht koc al van" :el alsl ler dJ is dJ Een massa volk woonde de Sint-Antoniusviering bij (a) Herdersem houdt de eigen Sint-Antoniustraditie in laarlijlNiettegenstaande het barre winterweer werd de Sint- 'n}^"%iusviering, de eerste kermis van 1987, verleden zon- °7tandag andermaal een sukses. Een Sint-Antoniusspel nu niet in. Men plant zulks terug voor 1990 en wil er 'fjaarlijks evenement van maken. In 1990 valt het en met de driehonderdste verjaardag van de •Ise Mis. We zagen in de stoet inderdaad een wagen t jaartal 1690 die alludeert op de pestepidemie van waaruit de Moorselse Mis eigenlijk voortspruit. mag andidafHel met de Ijskegels" rsfunktj Vlegcldorsers van Sint- projekt van sche- lul Stockman, werd het lard van deze itische stoet. "Men liet de natuur haar werk :h stak links en rechts :d geïnspireerde hand :gde Stockman. :digend ook voor de :rendc dorpsraad on- irzitterschap van Louis bijgestaan :kpaarden Albert Pie- Hubert De Neef is het en M%| een nieuwe groep zich je. De mannen van aan de Kapel ten Beeldeken onder leiding van voorzitter Piet Rimbaut. Ook de Hardingwijk stelde zich valabel op en de Alfons De Cockstraat toonde een landelijk café vol boere- leut. Van de Broederschap van Sint-Antonius die zowat 200 leden telt zagen we de gilde- meesters Robert Van der Stockt, Emiel Lambrecht en Robert Veldeman en uiteraard ontbrak de Koninklijke Har monie Concordia et Docilitas traditiegetrouw niet op het ap pel. Wegens de koude, de kans dat "pistons" zouden vastvrie zen en wellicht ook enige dorst van het blazen werd de stoet wel even halt toegeroepen voor een "verfrissing" in zo verre zulks als dusdanig mag betiteld worden in Siberische toestanden. Jos Lambrecht als Sint-An- tonius en Christel De Corte als de H.Gudula stonden in voor het religieus gedeelte van deze stoet die eens te meer heel wat belangstelling wekte. Traditie in ere houden Het stadsbestuur was zeer degelijk vertegenwoordigd met schepenen Anny De Maght, Chris Borms, Juliaan Vinck en uiteraard de lokale schepen Paul Stockman. Ook gemeenteraadsleden Danny Denayer en Eddy Cockuyt wa ren van de partij en leden van het feestkomitee traden aan onder leiding van Petrus De Troch en/of Simon D'Hondt, naar we hoorden valabele pre tendenten naar het ondervoor zitterschap. Frans Wauters had zoals steeds gezorgd voor een aantal etsen en Robert Van der Stockt voor Sint-Antonius- wijn van eigen fabrikatie. Voor twee belangrijke afwezi gen - burgemeester Raymond Uyttersprot en Robert De Pauw - had de dorpsraad een "zegje". Waarna Jos Lam brecht wees op het belang van het instandhouden van de tra ditie. Bij de traditionele pensen- worp vanuit de verdieping van het oud-gemeentehuis - mo menteel staat er wel "GeVeen- tehuis" op - waagden grijpgra ge handen hun kans om een van de 411 prijzen in de wacht te slepen. De zilveren pens, goed voor 500 fr., belandde net als vorig jaar trouwens, in de handen van Steven De Meyst, een elfjarige uit de Baardegemse Jan Frans Vonckstraat die schoolloopt in de rijksbasisschool te Asse. De gouden pens, goed voor 1.000 fr. was voor Robert Teirlinck Vervolg op blz. 4 jnaval is weer in aantocht en dat betekent meteen dat t Lede op zoek gaat naar een nieuwe Miss Bette. verkiezing die elk jaar opnieuw veel belangstelling }t en dan niet alleen vanwege het publiek, maar ook van ge meisjes die maar al te graag willen pronken met C ere-titel. d Verbeke: derde keer, goeie keer 1985 richtte de voorzitter van de Leedse karnavalgroep t Kouterbrassers» een oproep tot de vrouwelijke leden de groep om zich kandidaat te willen stellen voor de &s Bette verkiezing. Een oproep die niet op een koude pn viel, want Ingrid Verbeke liet zich na enig pramen 'Ji inschrijven en ging in 1985 voor de eerste keer de stap ir het onbekende tegemoet. twerd vierde toen. Maar niet getreurd, in 1986 wilde ze Ibeter doen. En dat was ook zo: ze schoof een plaatsje jbter naar de top op. 1987 moet nu de hoogvlieger pden. Al blijft het natuurlijk afwachten. Ingrid zelf jft er veel goede moed op. «Ik heb minder last van de Jtiwen» zo zegt ze. «Het wordt mijn allerlaatste deelna- I Bij een eventueel verlies zet ik er definitief een punt achter». Ondertussen kijkt ze belangstellend uit naar wat er haar zaterdagavond 23 januari allemaal te wachten zal staan en hoopt ze natuurlijk het allerbeste. Ann De Swaef: nieuw in het vak Anders is het voor Ann De Swaef die voor de eerste keer deelneemt en voor wie het dus allemaal een beetje afwachten is. De familie De Swaef geniet in Lede een goede karnavalfaam. In tegenstelling tot in vele andere gezinnen waar de ouders zich vierkant verzetten tegen een deelname aan een miss-verkiezing, kon Anneke van bij de aanvang rekenen op de morele steun van pa en ma. Vader De Swaef, een gevreesd duivenmelker, is een karnavalist in hart en nieren die zich ooit kandidaat stelde voor de verkiezing van de bierprins. Broer en zus De Swaef schopten het tot jeugdprinsen. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan. An maakt deel uit van de Leedse karnavalgroep Fleus en ofschoon niets aan haar verraadt dat ze op is van de zenuwen, kan ze amper wachten tot zaterdagavond om zich af te reageren. «Ik wil het zo goed mogelijk er vanaf brengen» zegt ze-ons. Hoofdzaak is en blijft voor mij het Ingrid Verbeke (a) Lede. Ann De Swaef (a) Dinsdag overleed de zeventiger Bert Verbestel, beter gekend als «'t Katsjoeken» en nog beter als «Ajuinboer», na een ziekte die hem reeds een deel van zijn voet ontrukte, te Aalst in het Sint-Elisabethziekenhuis. Waar mede zijn gezin, zijn wijk De Hoge Vesten en heel kamavalminnend Aalst een prominent figuur verliest. Hij was immers overal present waar lol werd gemaakt en verscheen ook op karnavaleske gebeurtenissen of folklo ristische evenementen in deelgemeenten. Als rasecht Oiljsteneir lag vooral «De Hoge Vesten» hem nauw aan het hart. Tot vóór een paar jaar, zolang als zijn gezondheid het toeliet, was hij de animator en duivel- doet-al van de kermis op de Hoge Vesten, een kermis dan toch totaal anders dan elders. Met als hoogtepunten de plechtige opening met een eucharistieviering in openlucht, de bougiekeskoers op maandagavond, uniek in haar genre en het landelijk eetfestijn met «pellepetatten en bakha ring» waarbij een groot gedeelte van de straat ingenomen werd door lange tafels voor een Breugheliaans maal. Bert Verbestel woonde in een van de echte buurtwijken van Aalst, de Hoge Vesten. Hij betrok er een echt gezellige woning, waar het uiteraard uitpuilde van de karnavalherinneringen. En herinneringen had Bert bij de vleet. Hij was de burgemeester van de Rechteroever, een titel die hem ooit werd toegekend door een andere karnavalist van het zuiverste water: Marcel De Bisschop. Bert was de niet weg te denken individualist op het Aalsters karnaval. Sedert ons land van de Duitse bezetter werd bevrijd, was hij present op het feest van de zotskap pen. Vlak na de tweede wereldoorlog was Bert met zijn groep de Biesekes present in verschillende liefdadigheids instellingen waar zij dan voor de leute en het plezier zorgden. De eerste vereniging die kon rekenen op de steun van Bert was de «Erkentelijkheid» een groep waarin de weerstanders mevrouw Pieters, Pierre De Winter en Gustaaf De Stobbeleir onder meer deel van uitmaakten. Pierre De Winter was trouwens het grote idool van de Ajuinboer, zowel als mens als als karnavalist stelde hij Pierre tot zijn voorbeeld. Wie het over Ajuinboer Bert Verbestel heeft, spreekt onvermijdelijk over zijn ajuintjes, of beter zijn goudge kleurde sjalotten die hij als geen ander aan de man weet te brengen. Ook de houten eksemplaren zijn een teken van de grote vakkennis van Bert. De ajuintjes zijn Berts specialiteit. Keurig verguld en voorzien van een rood-wit lintje, zodat je het als een kleinood rond je hals kunt hangen. Bert met zijn «tetten- toren» op het hoofd een tettentoren is de kroon die hij zelf heeft ontworpen en veel weg heeft van een tiara maar uitloopt in een spits was een echte karnavalist die in eerste instantie hield van de zotte driedaagse en voor Aalst steeds een waardig ambassadeur is geweest. Bert Verbes tel was ook een karnavalist met een gouden en een groot hart. Hij was steeds bereid zijn medemensen te steunen en te helpen. Zelf mocht hij van de Orde der Ajuinprinsen de eerste erkenning in ontvangst nemen. Hij werd laureaat van de trofee die de meest verdienstelijke karnavalist eert. Dat was voor Bert een unicum, in zijn stad erkend te worden. Sedert 1978, het jaar waarin de 50° stoet door Aalst trok, draagt ook het Brusselse Manneke Pis zijn typisch kos tuum. Van Koning Boudewijn kreeg Bert de gouden medaille. Bert was zowat de «postkaart van de Aalsterse Vastelauved». In zijn Ajuinboerenkostumering was hij een unicum met op het hoofd een (kartonnen) mini-belforttoren, een uiterst kleurrijk kostuum en (gouden) ajuintjes bij de vleet. Een kostuum waarmede hij ook prijkte op tal van toeristische folders en zelfs in het buitenland gekend geraakte. En waarin hij finaal, naar eigen wens, werd opgebaard. Zijn naam «'t Katsjoeken» haalde hij uit de herberg die hij vele jaren uitbaatte aan de Hoge Vesten bij het stadsma- gazijn «den hof» dat echter toen «La société anonyme pour le commerce en l'industrie de caoutchouc» heette. En die van «Ajuinboer» omdat hij, nadat verkopen van kamavalprogramma's verboden werd, overschakelde naar de verkoop van ajuintjes die hij verguldde en aan de man bracht ten voordele van menslievende werken. Albert Verbestel wordt a.s. zaterdag 24 januari begraven na een afscheidsdienst in de Sint-Martinuskerk te 10 u. Begroeting vanaf 9 u. Ajuinboer Bert Verbestel op een karnavalzitting (arch) Sinds 1976 kiest de Persbond van de Denderstreek ieder jaar «de figuur van het jaar» voorbehouden aan niet-politici. Vorige «figuren» waren Fritz Courteaux, Jos Ghysens, Valère Foucquaert, Luc Kiekens, Pol de Paepe, Jef De Loof, Bert Van Hoorick samen met Rein D'Haese, Siegfried Van Nuffel, Michaël Ghys en Herman Blendeman. Dit jaar werd het bij zijn vijfjarig bestaan het onafhankelijk socio-kultureel centrum vzw Netwerk, gevestigd De Ridderstraat 28. Een erkenning die uiteraard geldt voor het hele, momenteel zowat 40 koppen tellende team en voor de zowat 130 via permanente opdracht steunende leden. We spraken met het «triumvi- Willy Guido en Annie kennen wat sto"d voor Centrum voor Samenlevemgs- verbanden en in «'t Fabriek- raat» bestaande uit dr. Willy elkaar reeds van in de kleuter- Geldhof, leraar VTl Guido school. Willy Geldhof uitge- verbanden en in «trabr Saey en mevrouw Geldhof-De zonderd die een geboren Kort- sken* aan de Burchtstraat. Gendt Annie, gewezen leer- rijkzaan is doch vanaf de leef kracht SMI, dat samen met tijd van drie jaar een «geto- Hugo Klinck de Raad van Be- gen» Aalstenaar, zijn het ra- stuur uitmaakt. Duidelijk ge- sechte Ajuinen. De beide he- steld, hier geldt niet de minste ren trouwens gewezen studen- personenkultus. De veremer- ten van het Aalsterse Jezuië- king geldt het hele projekt en tencollege. de totaliteit van de bemanning. Ze werkten reeds samen in de Nood aan zaaiakkomodatie Wellekensstraat in het toen- Toen ermee gestopt werd kwam er een vacuum. Men zag het dadelijk niet verder zitten en speelde met de gedachte zelf een soort kleinschalig kul- tureel centrum op te richten op pluralistische basis. Reizen naar Duitsland en Nederland waar samenwerkingsverban den werden bestudeerd, voor beelden als Limelight te Kort- rijk en Vooruit te Gent en nadere kennismaking met «Netwerk Berlin» wezen hen de weg. Men zou breken met oubolligheid en zich afzetten tegen bevoogding. En er was vooral nood aan zaaiakkomo datie. Een aantal mensen uit het C.S.V. trok naar «De Gele Limonade», andere naar «'t Rond Vierkant» en toen in de De Ridderstraat de vroegere tapijtenfabriek en nog eerder galerij De Keizer vrij kwam kon Netwerk starten. De mensen van Netwerk wil den sociaal en kultureel aktief Vervolg op blz A deelnemen. Het winnen komt op de tweede plaats al is een overwinning natuurlijk flink meegenomen. An, die ook verdienstelijk is op het vlak van de muziek, gaat dan ook met vertrouwen naar de verkiezing. Nancy Van der Stuyft: een droom gaat in vervulling? Maar zo ver zijn we nog lang niet meent Nancy die zich pas definitief wil uitspreken wanneer de verkiezing achter de rug is. De levenslustige Nancy is voor de derde maal 'kandidaat voor de titel van Miss Bette. In 1984 werd ze derde en ilï 1985 schoof ze een plaatsje achteruit. De omgekeerde wereld dus. In 1986 stelde ze haar kandida tuur niet dat ze ziek was. Maar nü wil ze beslist naar de top. Nancy beweert dat haar trouwste supporters veel meer last van de zenuwen hebben dan zijzelf. En die trouwe supporters zijn natuurlijk haar ouders. Nancy is lid van de Leedse kamavalvereniging De Nachtuilen die met hun sterke schouders achter hun kandidate zullen staan en ze door dik en dun steunen. Ook in de moeilijke momen ten die een verkiezing toch wel heeft. Nancy zelf is bijzonder fier van deze goeie groep te kunnen en te mogen deel uitmaken. Zij neemt aan de verkiezing deel omdat haar allereerste bekommernis is een goede kamavaliste te zijn. Afwachten dan maar. Ann Roelandt: in navolging van m(jn zus Het is eigenlijk omdat mijn zus Rita in 1985 de eer genoot de titel van Miss Bette te dragen dat ik mij kandidaat stel, zo vertelt Ann Roelandt die hoopvol uitkijkt naar de verkiezing. Wat graag zou ze het even goed doen als haar zus en dat betekent noch min noch meer gekroond worden tot Miss Bette. Ook Ann is lid van de Kleine Kouterbrassers die meteen de keuze moeten maken voor wie ze zullen supporteren. Ann maakt zich daar evenwel geen zorgen om. «Ik reken vooral op mijn eigen kunnen» zegt zij vol zelfvertrouwen. En dat ze van aanpakken weet dat demonstreerde ze door het ontwerpen en vervaardigen van eigen plaketten waar op, hoe kan het ook anders, haar naam in sierlijke letters staat geschreven. DA Lede. Nancy Van der Stuyft (a) Lede. Ann Roelandt (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 1