De grote en de kleine k De Ververs in Hamme Toneellustrum in het instituut O.-L.-Vrouw Toneel op de Sint-Anna-Parochie te Heirbrug-Lokeren KWB Sint-Gillis vraagt weer aandacht voor toneel Davidsfonds Dendermonde viert 110 jarig bestaan met poëzieprij svraag Mechels Miniatuur Teater te Hamme Antoine Van Den Brouck toont skulpturen en bas-reliëfs Feniks Schoonaarde te Herzele weer op de planken «De lege cel» bij Sint-Genesius Jeugdtheater Rhetorika knap met «Leve Knollebol» Dat Zele kultuuruitstraling heeft kwam tot uiting bij de opvoering door het jeugd theater Rhetorika van Ho- noré De Vijlders «Leve Knollebol». Een typisch Zeels produkt: de auteur een Zeienaar en toneelfa naat en de akteurs Zeelse jongens en meisjes. Het werd knap gebracht in een dekor met belichting, mu ziek en choreografie met een haast professionele in slag. Het jeugdtoneel te Ze le zit in de lift. Het krijgt van eigen mensen aange paste stukken aangeboden en de motivatie voor goed toneelwerk is duidelijk aan wezig. «Leve Knollebol» is vlot geschreven en bijzon der geschikt, maar daar zorgde de auteur uiteraard in de eerste plaats voor, voor toneel. De realiteitszin van Honoré De Vijlder was de basis van de vlotte ma nier waarop het stuk bij de kinderen overkwam. Het is het verhaal van een boze fee Drakenbloed, die haar tovermacht aanwendt als wraakmiddel op fee Dauwdruppel. Het onheil dat daar uit voortspruit wordt uiteindelijk tot een goed einde gebracht door Knollebol. Regisseur Jacques Van Avermaet spaarde geduren de vier maanden tijd noch moeite om de tweeëntwin tig acteurs klaar te stomen om iets prachtig op te voeren. Een hoofd- of een bijrol het had eigenlijk allemaal wei nig belang. Het voornaamste was dat elkeen een schakel was om van uit de jeugd toneelge schiedenis te schrijven. BENO Voor de vijfde keer voeren de leerkrachten van het Instituut O.-L.-Vrouw een avondvullend toneelstuk op, teneinde de bouwkas te spijzen. Van de bekende Britse auteur J.B. Priestley werd het stuk «Er verdwijnt een gast» gekozen, dat bewerkt en geregisseerd werd door Frank Van Mossevelde. Een komische thriller waarin heel wat geheimzin nige verwikkelingen, maar ook fijne komische toestan den de aandacht van het publiek zullen gaande hou den. Waarover gaat het nu? Over enkele dagen opent hotel «The gold Lion» zijn deuren: enkele personeels leden bereiden de opening voor, en de uitbaters lopen gespannen, want de bittere koude (-20°!) zou de eerste gasten wel 's kunnen tegen houden! Maar... plotseling verschijnt detektive Crow- ther ten tonele en wel met een speciale opdracht waar over hij niets kwijt wil. En of dat nog niet genoeg is arriveren er totaal onver wacht twee leuke gasten. ISS Tracey en Mrs Jeroi- gan. Alles wordt voor hen in gereedheid gebracht, maar als ze goed en wel op him kamers geïnstalleerd zijn... verdwijnt Mrs Jemi- gan spoorloos. En wat er dan allemaal ge beurt, dat ziet u op de scène van het Instituut, in een knap dekor van manusje van-alles Patrik Dauwe. De opvoeringen vinden plaats op 31.1 en 6.2 om 20 u., of op 8.2 om 15 u. BENO Toneel in Sint-Niklaas. Het verliefde paar in «De lege cel»: Dirk Luyckx als Johan en Suzy Cappendyck, die de rol van Immihan vertolkt Toneel in Belsele. De Klokkenlappers brachten in regie van Leen Verhelst het blijspel «Hong-Kong Soep». Akteurs waren Arnold Vandermeulen, Veerle De Roose, Frank Ongena, John Van Poucke, Denise De Belie, Herman Thoen en Maria Bocklandt. Inge Noels verzorgde de grime, Annick Sneyers en Tollah waren de tekstaangevers, voor de techniek zorgden Dirk Smet en Kris Van Daele, het dekor werd geleverd door de KWB- ploeg o.l.v. Walter Ghesquière en Amedé De Smet stond in voor het affiche-ontwerp (foto Iv) De Kon. Toneelkring "Voor God en de Evenmens" voert op Daarom lijkt dit stuk min- "De Ververs". Deze prod uk tie staat buiten het normale der geschikt voor al te jaarprogramma. Het is eigenlijk een vrije prod uk tie. jeugdige toeschouwers. Enkele maanden geleden kwamen enkele bevriende to- De rolverdeling: Gust: neelspelers op het idee dit prachtig en tegelijk zo eenvou- Femand Moens (uit Den- dig stuk aan te pakken. De nodige kontakten werden dermonde), Jacky: Jan Van gelegd en "Voor God en de Evenmens" gaf hun de Hove, monteur: Marcel mogelijkheid hun wensen te realiseren. Smet, baas: Guido Vercau- teren. De regie is in handen Het stuk vertelt van een tie van sommige arbeiders. van Eric Corte. Assisten- oudere man. Gust, en een Hij konstateert en kom- tje; Malou Teugels, belich- jongeman Jacky. Ze zijn mentarieert: de gebalde ting: Luc Tassent," klank- beiden tewerkgesteld als vuist van de machteloze. Albert Spiessens PTogram- konstruktieschilder in een Belangrijk is wel dat hij dit .Tari van Hove. Rekwi- groot chemisch multinatio- doet zonder een ideologisch gieten- Christine Huyle- naal bedrijf. Zij onderhou- of politiek standpunt in te broeck. En met de mede den er de ondergrondse lei- nemen. werking van de technische dingen waardoor allerlei Men heeft de werke- ploeg "De Nachtclub". De scheikundige stoffen stro- lijkheid zo dicht mogelijk opvoering van "De Ververs" men. Wat er zich boven die trachten te benaderen en beeft plaats in «mi De kelderruimten afspeelt, is daarom doelbewust geko- Rjn» Rmggtraat op 31 ja- voor beiden een geheim, zen voor een dialektisch nuari i 6 en 7 februari De Zelfs de eigenlijke inhoud taalgebruik. Levensecht, toegangsprijs is 120 fr. Ge- van de buizen kennen zij Arbeiders onder elkaar pra- pensioneerden en CJP-le- niet. En dan is er natuur- ten geen algemeen be- ,-[en 18 jaar- 100 fr lijk nog het tijds- en gene- schaafd Nederlands. De ak- Kaarten zijn verkrijgbaar ratieversohil dat deze twee teurs hebben de tekst naar de Katholieke Kring mannen scheidt. hun eigen streektaal omge- Ringstraat en bij het be^ Het is een milieuschets. bogen: een woordenschat gtuur en spelende leden. De auteur spaart immers tot een minimum beperkt, zijn kritiek niet op de situa- Soms ruw en onbehouwen. (H.V.C.) Het toneelgezelschap van de K.A.V. en de K.W.B. van de Sint-Annaprochie komt alweer op de planken. In 1934 schoorvoetend, maar met veel energie, goede wil en ambitie gestart met «Zilveruitjes en Augurken», viel dit zodanig mee dat niemand er aan twijfelde: Er moest en er kon verder gedaan worden. Nu is men reeds aan de vierde editie toe. Het is dus stilaan traditie geworden dat er in de maand februari toneel gespeeld wordt op de Heirbrug. Voor de aktieve bestuurs- jaar na jaar, aan him meer ten staat ook open voor ploegen van K.A.V. en dan 600 leden aanbieden, sympatisanten en geintcrea- K.W.B. is dit toneelwerk Niet alleen voor de leden seerden. Wat de verbete- slechts een deel van de uit- trouwens, want het over- ring van de kwaliteit der gebreide werking die zij, grote deel van de aktivitei- opvoeringen betreft, wordt er niets aan het toeval over gelaten. Zo gingen ver schillende spelers en speel sters een acteercursus vol gen in het stedelijk kultu- reel centrum. Deze lessen reeks ging uit van de Kul- tuurraad en werd geleid door een beroepsakteur, zo dat er heel wat kennis opge stoken werd. Dit jaar viel de keuze op «Schat, ik ben er, hoor!». Deze komedie in twee be drijven (onderverdeeld in 5 taferelen) werd geschreven door Jack Popplewell. Het stuk werd echter herwerkt en in een passende plooi gestreken door regisseur Maurice Van Malde ren, die trouwens ook op de plan ken verschijnt. Verder spe len mee: Georges Van Dam me, Roger Van de Weghe, Maurice De Letter, Georget te De Beule, Rita De Vree se, Hilde Vervaet en Anny Van De Davidsfonds afdeling Dendermonde bestaat dit jaar 110 jaar en zal die verjaardag ook vieren met een akademische zitting op het stadhuis, een plech tige dankmis in de dekanale kerk waarbij ook een nieuw vaandel wordt gewijd. Om deze verjaardag ook bij de leden te doen aan slaan en om te onderstrepen dat het Davidsfonds het als een van zijn opdrachten beschouwt de kuituur uit te dragen, wordt een poëzieprijsvraag uitge schreven. Deze wedstrijd staat open voor alle leden van het Davidsfonds of voor hen die op de dag van hun inzending lid worden. Elk lid kan ten hoogste drie gedichten inzenden. De gedichten moeten ge steld zijn in het algemeen beschaafd Nederlands en moeten van verre of nabij een verband oproepen met de stad of het land van Dendermonde. Ze moeten getijpt zijn op afzonderlijke bladen die een deknaam of kenspreuk vermelden. De inzendingen moeten geschieden via gesloten omslag, waarin naast de gedichten een andere ge sloten omslag moet steken waarop de deknaam of kenspreuk wordt herhaald en waarin op een dicht gevouwen blad, de kenspreuk of deknaam vergezeld wordt van de echte naam van de auteur, evenals van het adres. De inzendingen moeten ten laatste op postdatum van zaterdag 28 februari 1987 in het bezit zijn van E.H. Maurits Van Vossole, Brusselsestraat 67, 9330 Dendermonde. Let wel: geen adres van afzender vermelden op de omslag. Een jury bestaande uit bekende dichters zal de ingezonden werken bespreken en ook rangschik ken. De uitslag van deze wedstrijd zal bekend ge maakt worden op 28 maart, de dag van de akademi sche zitting in het stadhuis van Dendermonde. Het spreekt van zelf dat er over deze uitslag geen diskussies of korrespondentie kan worden gevoerd. De winnaar mag rekenen op een prijs van 5.000 fr. Er is ook nog een prijs van 3.000 fr. uitgeloofd. Bovendien zijn er ook nog drie eervolle vermeldin gen die elk een waardevol boek ontvangen. Op zaterdag 7 februari om 20 uur zal het Gildenhuis aan de Otterstraat te Den dermonde allicht weer afge laden vol zitten voor een nieuwe aktiviteit van de plaatselijke KWB. Men knoopt opnieuw aan met de vroegere traditie die wilde dat er eens per jaar naar een toneelstuk werd geke ken. En net als in het verle den, werd ook nu een gast gezelschap gevraagd om een blijspel voor het voet licht te brengen. De keuze viel op de groep «De Klokkenlappers», een toneelgroep van KWB Bel sele die aan haar elfde speeljaar toe is en dus van wanten weet. Op het pro gramma het blijspel «Hong- Kong soep» van Lode An- soms dat wordt gebracht in een regie van Leen Ver- helst. De toegang bedraagt 100 fr. en kaarten kunnen be komen worden bij de KWB wijkmeesters. Op zondag 1 februari kan men in het Gil denhuis terecht van 10 u. tot 12 u. voor het numme ren van de kaarten. In Sint-Gillis zijn de Klok kenlappers geen onbeken den, want reeds meerdere malen waren zij te gast in het Gildenhuis. Zo speelden zij in 1980 Slisse en Cesar, in 1981 de Piskijker en in 1982 Home Sweet Home. Het stuk «Hong Kong soep» dat nu wordt gebracht speelt zich af op de eerste verdieping van een flatge bouw ergens in Londen. Daar heeft Jack Jones zich gevestigd als detektive. Voor zijn huishoudelijke taken heeft hij een beroep gedaan op een jonge Chi nees die luisters naar de naam Wong. Twee echtpa ren die in elkaar niet meer het nodige vertrouwen stel len, worden de eerste klan ten van Jones. Aanleiding tot dit verlies van vertrou wen in elkaar is Molly, een danseres uit een nachtclub. Het Kultureel Komitee van Hamme ontvangt op 2 februari in zaal De Greve, Kerkstraat, het Mechels Miniatuur Teater. Het to neelstuk "Vrouwenharten en mannendromen" van Sis Laenen wordt er voor het voetlicht gebracht. Een stuk dat verleden jaar bij het ruime publiek zoveel suk8es oogstte dat het Mechels Miniatuur Theater genoodzaakt was het in dit jaar terug op hun programma te plaatsen. De auteur schetst in dit stuk het leven van de fami lies Keldermans gedurende drie seizoenen. Bert en An ton Keldermans zijn twee lingbroers. Deze rollen worden dan natuurlijk ook vertolkt door René en Manu Verreth. Hou zou het an ders kunnen? Beiden wo nen naast el 1 kaar. Bert zingt in de Opera van Vlaanderen. Hij heeft ooit aan de Scala gedacht maar bij het vorderen van de ja ren slonken ook de ambi ties. Zijn vrouw, Yvonne, is onderwijzeres in een BLO- schooltje. Ze leeft soms heel gelaten in de schaduw van haar ster, al weet zij goed dat zij het is die de eindre- gie voert. Anton Kelder mans is hoofdonderwijzer, had toneelambities en werkt die uit in het ama teurgezelschap "De Kome- blomme". Zijn vrouw, Ju lienne, is verpleegster ge weest maar heeft nu een andere patiënt, namelijk Anton. Er is nog Fred, zoon van Bert en Yvonne, die werkloos is en nu al de tijd heeft om naar een nieuwe sound (een elektronische tuba) te zoeken. Peter, zoon van Anton en Julienne, is balletdanser, geweest maar wegens een ongevalletje zit hij ook al een jaar thuis. Het stuk begint in de win ter. Kerstmis en Oudejaar, familiefeesten bij uitstek, zorgen voor de nodige ont hullingen. In de lente staan de passiespelen centraal. Bert zingt de Jezusrol in de Johannes Passion, Anton speelt Judas in zijn eigen gezelschap en Peter sollici teert voor de Judasrol in Jesus Christ Superstar. Maar ook de eigen passies pelen komen aan bod. In deze zomer staat de bruiloft van Peter centraal. Als deze eenmaal getrouwd is verdwijnt ook Frederik en blijven de ouders alleen in het nest. Het stuk is een kroniek. De kleine mini- drama's die zich in ieder familiaal teater afspelen, vinden ook hier plaats. De vrouwenharten en man nendromen botsen in alle versnellingen en de pogin gen tot lijmen lopen wel eens falikant af. De leden van het Kultu reel Komitee hebben gratis toegang tot deze opvoering. Plaatsbespreking kan ge beuren bij August Lowie, sekretaris Kultureel Cen trum, Oostkouterstraat 33, tel.: 052/47.83.73. De voorstellingen hebben plaats op zaterdagen 31 ja nuari en 7 februari, en de zondagen 1 en 8 februari. Let er evenwel op: want daar waar de vertoningen 's zaterdags aanvangen om 20 uur, wordt er de zonda gen gespeeld om 15 uur. Zoals steeds gaan de op voeringen door in de zaal van het Parochiaal Domein aan de Gentse Steenweg, dit is naast de kerk van de Heirbrug. Kaarten zijn te bekomen bij de akteurs en ak trices, via de bestuursleden van zowel K.A.V. als van K.W.B. Bo vendien is er elke zondag voormiddag voorverkoop in de Cafetaria van het reeds eerder vermeld Parochiaal Domein, en dit tussen 11 en 12 uur. De toegangsprijs bedraagt slechts 100 fr, en kinderen tot 12 jaar betalen 50 ft-. J.V.L. Op 6, 7 en 14 februari laten de toneelvrienden van Schoonaarde hun Feniks voor de tweede maal uit zijn as verrijzen. Feniks is inderdaad de naam van een toneelgezelschap dat in Schoonaarde werd op gericht en de bedoeling heeft om elk jaar met een degelijk stuk voor het voetlicht te komen. Voor 1987i viel de keuze van het gezelschap op het niet zo gemakkelijke stuk «Apparte ment te huur» van de Vlaamse auteur Jozef Van Hoeck. Het stuk handelt over Willy Morel en zijn vrouw Laura die op het punt staan te verhuizen. Vele kandidaat-huurders heb ben het appartement al be zocht, tot op een morgen de nogal bazige eigenares met een andere mogelijke huurder komt aanzetten. Is het de zo veelste die de vloer komt plat lopen, zo stellen Willy en zijn vrouw Laura zich de vraag. Wanneer deze kandidaat- huurder zijn verschijning maakt in de living, blijkt hij een oude kennis te zijn van Laura, namelijk Hugo Franck. Meteen rijst de vraag waar Laura eh Hugo elkaar hebben leren kennen. Tijdens het be zoek van Hugo komt het tot een waar steekspel tussen hem en Willy, eerst nog met woor den. Wie goed volgt kan uit die woordenwisseling ook opma ken dat Willy Hugo kent. Maar van waar. Dan blijft nog de vraag of Hugo uiteindelijk het appartement zal huren en of Laura Hugo nog zal weer zien. Het stuk in drie bedrijven, wordt gespeeld in een regie van Jo Delvaux. Het wordt opgevoerd op genoemde data telkens om 20.00 uur in de parochiale zaal van Schoonaar de. Kaarten en reservaties bij mevrouw Van Hauwermeiren- Vanhouwe, Eegenen 50 te Ou- degem (052/42.35.79). Keramist Antoine Van Den Brouck stelt skulpturen en bruari om 20.30 uur door bas-reliëfs tentoon in het Hof ter Hallen op de Markt te de heer Erik Temmerman. Herzele van 13 februari tot en met 22 februari e.k. Zij blijft te bezichtigen op Van Den Brouck studeerde geopend op vrijdag 13 fe- 14 en 15, 21 en 22 februari, keramiek aan de Stedelijke L~ Akademie voor Schone Kunsten te Aalst onder de leiding van Herman Muys en Monique Muylaert en vulde deze studies aan door gedurende 1 jaar bedrijvig te zijn in een Brussels atelier. Deze tentoonstelling wordt de allereerste konfVontatie van zijn werk met het pu bliek. Deze begaafde kun stenaar beheerst in elk ge val de materie en stelt de menselijke figuur als cen traal tema. De versteende gestalten zijn mysterieus, de huis id vaak uit vele klei en glazuurlagen opge bouwd met soms een dis kreet stukje goud bewerkt. Antoine Van Den Brouck zelf is een schuchter en pre tentieloos iemand, wat dik wijls een garantie is voor autenticiteit en artistieke kwaliteit. De tentoonstelling wordt Toneel Zele. Het jeugdteater Rhetorika uit Zele voerde met sukses het Knollebol» van Honore De Vijlder op in de feestzaal De Kroon (bvw) In de stadsschouwburg van Sint-Niklaas brengt, op zater dag 7, zondag 8 en maandag 9 februari, telkens te 20.15 u., de Koninklijke Toneelkring Sint-Genesius opvoerin gen van «De Lege Cel» van René Swartenbroekx in een regie van Reinhilde Demets. «De Lege Cel» is een sterk toneelwerk. Een stuk van eigen bodem, gebaseerd op authentieke gegevens. Enerzijds is er de Turkse familie Keiman, al 14 jaar woonachtig in België, maar trouw aan de eigen tradities. Anderzijds is er de Vlaamse familie Depoorter, een doodgewoon, door sneegezin, nagenoeg buren van de Keimans. Wanneer Johan Depoorter en Tmmihan Keiman verliefd worden op elkaar worden twee leefwerelden gekonfron- teerd, zo verschillend als Europa en Azië. Volgens de Turkse vader moest en zou zijn dochter uitgehuwelijkt worden aan een Turk; ook de Vlaamse ouders zijn aan vankelijk erg tegen deze relatie gekant. Kan deze liefde groeien? Kunnen deze families elkaar vinden? Gastarbei ders of lastarbeiders? Een sterk verhaal, met een verrassende afloop. In de rolbezetting: Hilde Bogaert, Suzy Cappendyck, Erna Coe- sprookje «Leve ne- P°1 De Bruyn, Dirk Luyckx, Freddy Pouck, Rosanne Raes en Denise Van Halven. Kaarten 150 fr. (125 fr. CJP en +3-pas). Verkrijgbaar bij Hugo Boon 03/772.36.36 en in de stadsschouwburg 03/ 776.35.75. (w.d.g.)

De Voorpost | 1987 | | pagina 13