Domein Puyenbroeck in Wacbtebeke wordt verder uitgebouwd Schuinschrijvelarij Alternatieve energiebronnen: Mysterie in Beveren zijn ze er in België? De Voorpost Examen Bestuurswetenschappen in Gent Pulhpolha Met de school of vereniging naar Puyenbroeck Oldtimers straks in Beveren en Temse Infobeurs huishoudkunde 16 - 30.1.1987 - De Voorpost Het ongeluk in de kerncentrale van Tsjemobyl heeft velen aangespoord tot nadenken Ook de vraag doen rijzen of er alternatieve energiebronnen bestaan en of die voldoende krachtig zijn om voor de ener giebevoorrading in te staan. SP-volksvertegenwoordiger De Batselier had het over die alternatieve energiebronnen in het parlement en vroeg aan staatssekretaris voor energie Firmin Aerts hoe de situatie in België was. Zijn er bij ons wel konkrete initiatieven in deze richting te ontplooien, zo luid de de hamvraag. De staatssekretaris stelde dat de Belgische regering sedert de oliekrisis specifieke akties heeft ondernomen op het vlak van de niet-nukleaire energie. Hij heeft het over een R ü- programma dat niet alléén ge richt is op de ontwikkeling van energiebesparingseffekten maar ook op het zoeken van alternatieve energiebronnen. De derde fase van dat pro gramma zal eind 1987 zijn af gewerkt. Het ministerie van Ekonomische Zaken steunt verschillende projekten met betrekking tot de valorizatie van steenkool, evenals andere initiatieven als het installeren Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheidestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40*60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robbereeht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sporlredaktte: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 30 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever D. De Cuyper op die wijze nagaan wat derge lijke installaties kunnen bete kenen in de Belgische kon tekst. Volgens de staatssekre taris zal het aandeel van de alternatieve energiebronnen in de elektriciteitsproduktie van een sterk geïndustrializeerd land als het onze, marginaal zijn en blijven. Probleem van de kernafval Ook over het probleem van de kernafval stelde volksverte genwoordiger De Batselier vragen aan staatssekretaris Aerts. Dat als gevolg van het afhaken van de Duitse kandi daat-participant van Belgopro- cess die definitief heeft afge haakt. Het heropnemen van Belgoprocess als opwerkings fabriek lijkt daarmee definitief van de baan. Maar daarmee is het probleem van de kernafval lang niet uit de voeten. De Batselier stelt zich de vraag of er een beleidsdokument be staat over het probleem van de kernafval en of Belgoprocess inderdaad definitief wordt ge sloten. Hij wilde ook de hou ding van de regering kennen ten overstaan van de kommer- ciële opwerking van kern- brandstof en over het inscha kelen van Belgoprocess in een onderzoeksprogramma naar de konditionerings- en stocka- gemetodes van de gebruikte splijtstofelementen in hun geheel. Volgens staatssekretaris Aerts bestaat er inderdaad een be leidsdokument over het beheer op lange termijn van radioak- tief afval en zal Belgoprocess zich nog verschillende jaren moeten bezighouden met het konditioneren van radioaktief afval afkomstig van de vroege re werkzaamheden van Euro- chemic Belgoprocess kan een belangrijke schakel vormen in de behandeling van laag ra dioaktief afval, die niet alleen ontstaat bij de kernenergieëx- ploitatie, maar eveneens bij de toepassingen als nukleaire ge neeskunde. In afwachting van een defini tieve berging, zal het afval nog verschillende tientallen jaren ter plaatse moeten opgeslagen worden en bewaakt. Belgopro cess maakt momenteel een stu die op over de tewerkstelling van het personeel, maar of er afvloeingen komen, daarvoor is het nog even te vroeg. Oostvlaamse kampioenschappen mini-trampoline in Sint-Gillis Dendermonde De Koninklijke Turnvereniging Werken Baart Kracht heeft van de Oost-Vlaanderengouw de vererende op dracht gekregen een aantal provinciale kampioenschappen te organizeren. Op zaterdag 7 februari wordt in de sporthal P. Verhelst aan de Vanlangenhovestraat te Sint-Gillis vanaf 14 u. gekeken naar de beste turners die Oost-Vlaanderen voor mini-trampoline en voor het kriterium van Oost-Vlaande ren voor tumbling en mini-trampoline. Deze wedstrijden zijn voor het publiek toegankelijk en wie van de sierlijkheid van de turnsport houdt, moet zeker een kijkje komen nemen. In Beveren worden op 13 februari «Verrassende vertellingen» voor volwassenen opgedist. Men verzamelt mét kaars om 19u30 aan het kruisbeeld op het oude kerkhof. Inschrijven vóór 6 februari bij Guy Tindemans, Kasteelstraat 131, tel. 775.03.18. Deelnemen kost 100 frank. Wij kiekten drie goedgemutste, verraste en verrassende vertellers (foto Iv) De schriftelijke proeven van het eksamen voor het 3' jaar van de Provinciale leergangen in de Bestuurswetenschap - schooljaar 1985-86, tweede zittijd - zullen plaats hebben in het Provinciehuis, Gouvernementstraat 1 te Gent op volgende data: Donderdag 19 februari 1987 van 09 tot 12 u.: bureauchef: speciale wetten ontvanger: specialisatiekursus van 13 tot 17 u.: bureauchef: grondwet, administratieve taal en praktijk ontvanger: praktische oefeningen dinsdag 24 februari 1987 van 09 tot 12 u.: fiskaliteit administratief recht van 13 tot 17 u.: burgerlijk recht organisatieproblemen Wie in de voorwaarden verkeert om deel te nemen aan een van deze examens dient voor 12 februari 1987 in te schrijven door storting van het inschrijvingsrecht (100 fr.) op postrekening nr. 000-0091053-67 van de Provincie Oost-Vlaanderen, Leergangen in de Bestuurswetenschap, Ontvangsten, Gent. Op zaterdag 21 maart wordt de Grote Markt te Antwerpen de openbare weging gehouden van het klassevee. De lauwe ring van de winnaar "de vette os" gaat gepaard met allerlei feestelijkheden. Op zondag 22 maart kan de bezoeker de keu ring van de dieren meemaken in het stedelijk slachthuis in de Lange Lobroekstraat. De edukatieve uitwisseling Youth for Understanding (YFO) organiseert ook in de provincie Oost-Vlaanderen een info-namiddag. Die heeft plaats in het Europa Hotel aan de Gordunakaai 59 te Gent op 7 februari vanaf 14.30 u. Men kan daar allerlei informatie in winnen over de werking van YFU. Op 21 februari om 20 uur kunnen de balletliefhebbers in de stadsschouwburg van Brug ge terecht voor een optreden van het "Ballet Olivia Gee- rolf'. Men kan kaarten aan 300 fr. reserveren op het num mer 050/33.81.67 of op het sc- krctariaat van het Ballet, Zakske 13 te Brugge 050/ 34.33.59, 34,11.88 of 38.59.25. Hij schoof zijn bril gefumeerde glazen in een zwarthoor- nen montuur met een elegante druk van de wijsvinger, wal hoger op z'n neus. Meteen was ik getuige van de laatste zindelijke beweging die mijn overbuur de komende minuten zou uitvoeren. De trein sleepte zich langzaam-krochend het station uit. Ook hij begon in mineur. Duim en wijsvinger gleden eendrachtig samen zijn neusbeen op en neer, beleefden er duidelijk genoegen aan en besloten het dus maar eens over te doen. Haast in een erotische streling beroerden ze even later de neusvleugels, zakten weifelend af, maar kwamen toch veilig terecht. Elk in één neusgat. Zijn reukorgaan snakte overigens naar meer, en de weg terug werd even enthousiast aangepakt. Een paar losse tikjes van de wijsvinger op de punt van de neus, rondden de proloog af. Uit een bruinlederen koffertje, knap assorterend bij zijn grijswollen pak, diepte hij een krant op, vouwde ze alle eerst breed open, maar liet even later zijn ware bedoelingen blijken. De krant in een stevige linkerhand, installeerde hij zich behaaglijk, met een halve rug tegen het raam. Hoewel hij erin slaagde zijn gelaat voor de overige reizigers achter de beursberichten te verbergen, mij kon hij een ruime blik op zijn hoofd niet ontzeggen. Hij keek me terloops even glimlachend aan, alsof hij zich wou excuseren om wat komen zou. Alleszins geen overbo dige toegeving, want wat ik de komende minuten onder ogen kreeg war voer voor minstens twee ervaren psychiaters en een hooggekwalificeerde sanitaire helpster. Aanvankelijk trad zijn pink in werking, beschreef een reeks duizelingwekkende cirkels in beide neusgaten en hield er pas mee op, toen een tegendraadse wissel een flukse dreun in de coupé veroorzaakte. Meteen kreeg zijn wijsvinger een beurt. Eerst drong hij links naar binnen, won langzamer hand hoogte, voerde ter bestemming een halve draai links uit en kwum even later, bekroond met een prachtig slijm- laagje, opnieuw te voorschijn. Rechts bood meer tegenstand. Zijn ene oog ging er zowaar bij dicht. Maar dat hinderde niet, want dank zij een paar supplementaire rotaties boekte hij ook hier resultaat. Een korte pauze van mijn overbuur bracht me de wijze verma ningen van vader in herinnering, die me alle mogelijke oogkwalen had voorspeld toen ik als kleuter van vijf, de eerste pogingen ondernam mijn reukorgaan te exploreren. Maar wellicht was de man in andere kringen opgevoed. Hij ging er in elk geval mee door. De basis werd nu onderzocht. Met weinig sukses overigens. De man bleef niet bij de pakken zitten en onvermoeid wel een tikkeltje zenuwachtiger, want de bewegingen vertoonden lang niet meer de vlotheid van de beginfase boorde hij verder. De halte in het volgende station maakte een eind aan zijn verkenningstocht. Iemand stapte de coupé binnen, herken de mijn overbuur en drukte hem joviaal de hand. De hand waarmee. Kerel, dacht ik. Mocht je weten.. Maar de nieuwkomer kon onmogelijk weten. Ik wist wel en mijn neus ging er zowaar onbedaarlijk bij jeuken... Pierre Van Rossem Aan groepen en scholen die een dag willen doorbrengen in het domein Puyenbroeck worden de nodige faciliteiten geboden voor het samenstellen van een dagprogramma. Dat kan gebeuren bij aankomst op het domein door de groepsverantwoordelijke in samenspraak met een perso neelslid, terwijl de groepsleden een audiovisuele kennis making met Puyenbroeck wordt aangeboden. Enige verei ste is dat het bezoek vooraf wordt aangekondigd. Bovendien bestaan er diverse mogelijkheden om een bezoek aan Puyenbroeck te kombineren met een aktiviteit buiten het domein. Zo bestaat er de dagtrip van de federatie voor toerisme die een bezoek aan de stad Lokeren kombineert met een namiddagbezoek aan het domein. Inlichtingen: provinciaal domein Puyenbroeck (tel. 091/ 55.70.87). Voor de derde keer reeds organiseert het provinciebestuur in samenwerking met de v.z.w. Gentsche Retrowielen een rondrit door Oost-Vlaanderen voor Oldtimers. Dat ge beurt op 29 en 30 augustus a.s. Het trajekt van deze rondrit werd uitgestippeld in het noordelijke deel van de provincie. De startplaats is Aalter, waarna de karavaan via Eeklo, het domein Puyenbroeck en Temse naar Waasmunster trekt voor overnachting. Op zondag rijden de deelnemers via Beveren naar het provinciaal domein Puyenbroeck voor de prijsuitreiking. Op het trajekt zullen de deelnemers betrokken worden bij diverse plaatselijke feestelijkheden, o.a. in Temse n.a.v. «Temse in Boeketje Vlaanderen», een rechtstreekse t.v.- uitzending op zaterdagavond 29 augustus, en in Beveren waar de-Beverse Feesten plaatsvinden in het teken van de land- en tuinbouw. De rondrit gebeurt met de medewerking van de gemeen tebesturen en de plaatselijke diensten voor toerisme langs het trajekt. Het recreatiedomein Puyenbroeck in Wachtebeke, sinds 1969 een oord van gezonde ontspanning voor velen, is sinds zyn openstelling voor het publiek reeds herhaalde lijk verrijkt met nieuwe attrakties. Het provinciebestuur heeft er bij de uitbouw en de inplanting van de diverse infrastruktuuronderdelen naar gestreefd om het aanbod van rekreatiemogelijkheden zo gediversifieerd mogelijk samen te stellen. Het technisch instituut Maria- gaard - PHO afd. huishoud kunde - TTO richt op 1 april e.k. «Technica 87» in, tweede infobeurs voor eigentijdse huishoudkunde en technologi sche opvoeding. Tal van non-profitorganisaties uit de betrokken sector zullen zichzelf via een gedokumen- teerde stand voorstellen. Zij stellen allen hun meest recente folders en leermiddelen voor. Wij vermelden heel speciaal het ministerie van landbouw met de tentoonstelling rond biologische grondstoffen, het ministerie vaa ekonomische zaken met een stand rond energiebehoud en AROL met een tentoonstelling rond zonne-energie Naast deze organisaties zullen ook een groot aantal uitgevers aanwezig zijn met een geselek- teerde boekenbeurs. In dit geheel passen verder een aangepast voordrachtenpro gramma evenals een klein fe stival van didaktische films in samenwerking met het minis terie van onderwijs. De beurs is toegankelijk voor het publiek van 12 tot 17 u. Zesdejaars sekundair onder wijs zijn reeds verwacht vanaf 10 u. Voor hen is een speciale voor dracht voorzien rond «huis houdkunde en informatika», evenals een didactisch vragen- spel met talrijke mooie prijzen. Men wordt verwacht aan de hoofdingang van het technisch instituut Mariagaard, Ooster- zelesteenweg 80, 9200 Kwa- trecht-Wetteren (vlakbij de af rit Wetteren van de autoweg Brussel-Oostende). Ingang: 100 fr. (syllabus inkl.). Zesdejaars sekundair: gratis. Ruime parking. 36703 102 De recreatiesektor heeft ech ter behoefte aan konstante ver nieuwing. Zo wordt doorlo pend gewerkt aan de uitbrei ding van de kollektie en de didaktische uitbouw van het molenmuseum en aan de ver zameling opgezette vogels, kleine roofdieren en insecten. Het dierenpark dat naast kleiner wild ook een bonte verzameling watervogels, ree- achtigen en een komplex voor kleine roofdieren (fret, bun zing, vos) omvat, werd onlangs verrijkt met een wolvenkooi. De uiteindelijke bedoeling is om via een volledig uitgestip pelde wandeling door het die renpark de bezoeker enkele diersoorten opnieuw te laten ontdekken. Ook op het gebied van sportin- frastruktuur heeft het provin ciebestuur een aktief beleid ge voerd. Op 10 november 1986 werd immers gestart met de bouw van een sporthal. Bij haar voltooiing, in 1988, zal zij tot de best uitgeruste in haar soort behoren, met een grote en een kleinere polyvalente zaal, met wedstrijduitrustingen voor basket, volley, handbal, zaalvoetbal, mikrokorfbal, tur nen en gevechtssporten. De sporthal wordt ingeplant naast het zwembadkomplex. Verde re uitbreiding van buitenterrei nen voor tennis en voetbal is in stadium van ontwerp. In ver band met dit projekt wordt werk gemaakt van het uitbou wen van verblijfsakkomodatie. De plannen hiervoor zijn nog onvoldoende gekonkretiseerd om daar nu reeds dieper op in te gaan. Niet enkel uitbreiding en vernieuwing, maar ook ver vanging en modernisering zijn noodzakelijk. Daarom wordt de kinderspeel tuin in drie fazen volledig ver nieuwd en gemoderniseerd. Een eerste faze, reeds voltooid in juni 1986, bestond uit de inplanting van een draadcirkus rond 2 khmpalen van 9 meter hoogte. Een tweede faze zal worden uitgevoerd in de eerst komende maanden en bestaat in een volledige vernieuwing en herschikking van het ge deelte van de speeltuin rond het draadcirkus. De derde en laatste faze bestaat in de her- aanplanting van de centrale dreef en grondige vernieuwing van de speeltuin aan de kant van de schuilloods; voor deze faze werd nog geen datum vooropgesteld. Fietsvriendelij k Eén van de problemen in het domeinbeheer is de uitge strektheid met als gevolg b.v. de grote afstanden tussen het dierenpark en toegang 1. Om dat enigszins te verhelpen be sliste de bestendige deputatie om in de winterperiode, d.w.z. van 1 oktober tot aan de paas vakantie, het domein Puyen broeck zonder beperking open te stellen voor fietsers, in de hoop dat deze de nodige zelf discipline aan de dag zullen leggen om de rust en de veilig heid van de wandelaar niet te verstoren. Om het bezoek van honderd duizenden volwassenen en kin deren zo aangenaam mogelijk te helpen maken, organiseert of ondersteunt het provincie bestuur in de loop van het seizoen 1987 diverse activiteiten in of rond het provinciaal do mein Puyenbroeck, onder andere: - zaterdag 18 april: eierzoek- tocht voor kinderen; - zondag 10 mei: gouwdag heemkundige kringen; - 4 t/m 31 mei: schoolsport- dagen; - 11 mei t/m 12 juni: aktie verkeersveiligheid - finale op zondag 14 juni; - vanaf 6 juli: initiatiekursus windsurfing (10 periodes), sportkampen omnisport en tennis (telkens 4 periodes); - zondag 12 juli: ruitertor- nooi; - zaterdag 29 en zondag 30 augustus: tweedaagse oldti merrondrit door de provincie; - in de loop van mei, juni en september: shownamiddagen voor de derde leeftijd - een- dagsbezoeken voor scholen en groeperingen; - zondag 13 september: Oost vlaamse loop-klassieker. Meer inlichtingen op het do mein Puyenbroeck, tel. 091/ 55.70.87. Uit het overzicht blijkt dat het een grote zorg is voor het Oostvlaamse provinciebestuur om met zijn domein Puyen broeck aan een zo breed moge lijk publiek een veelzijdig re- kreatieaanbod ter beschikking te stellen tegen aanvaardbare tarieven, m.a.w. een beleid te voeren van betaalbare rekrea- tie voor iedereen.

De Voorpost | 1987 | | pagina 16