Na moeilijke start een turbulente zitting Welsprekendheidstornooi voor heel Vlaanderen te Aalst HollepottentocM beleeft eerste lustrum te Mere Aalsterse harnavalhriebels Laatstejaars kontakteren beroepsleven Kursus primitief weven Witloof en hoppescheuten 4 - 30.1.1987 - De Voorpost Eerste raadszitting 1987 te Aalst Vervolg van blz. 1 nistratieve weg doorlopen en voorgelegd worden aan kom missies en syndikaten. Waarop Hooghuys vraagt of er geen kompensatie kan komen door verkorting van de ar beidsduur. «Waarom dit wei geren als men in de zomer meer gewillig is?». Eddy Monsieur zegt dat van 1 november tot 31 maart bij een buitentemperatuur van 5° er volgens de reglementering ver warming moet zijn of alleszins een verwarmde schuilplaats om zich af en toe op te warmen. «Deze problemen houden uiteraard onze aandacht gaan de en zullen op hun haalbaar heid worden onderzocht» be sluit de burgemeester. Raads lid Mare Galle sluit er nog bij aan met te vragen dat ver tegenwoordigers van de ge meenteraad bij interkommu- nales verslag zouden uitbren gen over de beslissingen al daar. Wat betreft Intercom vraagt hij op hoeveel plaatsen de stroom werd afgesneden bij slachtoffers van de nieuwe armoede. «Op geen enkele» antwoordde de burgemeester. Tenminste als er geen kwaadwilligheid in het spel is en als de door Inter com uitgevaardigde voorschrif ten worden opgevolgd. Men plaatst dan een twee-ampère meter op kosten van Intercom zelf. Nieuw rusthuis aan Albrechtlaan Voor senioren valabele huis vesting vinden die bovendien betaalbaar is voor Jan Modaal is lang geen makkie. Plaats is er alleszins wél in ultra-dure instellingen. Ook plaats in in richtingen waar huisvesting en akkomodatie ouderwets, afge leefd en versleten is. Maar iets valabel dat betaalbaar is wordt een ander paar mouwen. Het Aalsters OCMW beschikt over Sint-Job en Sint-Lieven in de stad en Hopperank te Erembodegem. Algemeen wordt aanvaard dat Sint-Lie ven niet meer noch aan nor men noch aan enige verwach ting beantwoordt. Mare Galle noemde het gebouw middel eeuws en de akkomodatie ar chaïsch. Er wordt dan ook reeds lang uitgekeken naar een ander rusthuis. Het OCMW vroeg aan het stadsbestuur de lijst van de beschikbare stadseigen- dommen. Drie schenen ervoor in aanmerking te komen. Eén te Baardegem en twee te Aalst-Stad. Kiezen tussen deze drie is moeilijk, stelde Danny Denayer. Baardegem is te ver, ligt er geïsoleerd bij en de andere twee liggen in dezelfde zone. Door raadslid Dierick liggen de zaken enigszins an ders. Sommige mensen wonen liever op de buiten, bij voor beeld te Baardegem. Andere verkiezen de stad, bij voor beeld de Kattestraat. Maar de Albrechtlaan ligt er pal tussen in. Noch stad noch platteland. Noch mossel noch vis. Danny Denayer heeft tegen het perceel dat het uiteindelijk haalde en dat gelegen is naast S.V. Land van Aalst aan de Albrechtlaan heel wat bezwa ren. De grond is er laag en vochtig. Er iets oprichten gaat inheien van palen noodzake lijk maken. Voor Denayer is deze plek te ver verwijderd van enige bebouwde kom en van elk middel van openbaar vervoer. Het zou bovendien «genieten» van de «geuren» van hinderlijke bedrijven als Amylum, de asfaltplant de elektriciteitsfabriek en niet het minst het slachthuis waaraan nog een vleesuitsnijderij moet worden toegevoegd. De nabijheid van het nieuw stedelijk zwembad vindt dr. Dierick prima wegens de mo gelijkheid tot baden doch De nayer vindt het gevaarlijk. Er zou inderdaad een park rond komen met beekjes en voor Denayer is het niet denkbeel dig dat seniores er in sukkelen. Een zwembad is bovendien een hinderlijk bedrijf eerste klasse. Er werd duidelijk op gewezen dat het hier een taak betreft van het OCMW en niet van het stadsbestuur dat alleen grond ruilt met grond uit het Os- broek zodat het hele Osbroek- domein stadseigendom wordt. Wel wordt erop gewezen dat het projekt aan een slakken- gangetje toe is terwijl de tijd toch dringt. «Ook de stad kan een initiatief nemen», zegt Pa trick De Smedt, «maar dan moet het wel vlug gebeuren als Aalst nog een deel van de koek wil meepikken». Patrick De Smedt en dr. Die rick opteren echter voor meer eigentiidse behuizing. Bejaar denflats die beter kaderen in de eigen familiale leefwijze. Nieuwtjes uit de Aalsterse gemeenteraad Edgard Hooghuys prijst zich gelukkig met de omzendbrief van minister Pede in verband met het jaarverslag, Hooghuys stokpaardje. Deze minister heeft de moed gehad duidelij ke richtlijnen te verschaffen over de opmaak van een doku- ment dat kwa belangrijkheid zich boven de begroting en naast de rekening situeert. Vroegere ministers, nationale en andere, hebben er zich steeds toe beperkt te verklaren dat artikel 70 van de gemeen tewet naar de letter moet wor den toegepast en niet voor in terpretatie vatbaar is. Een om zendbrief kan uiteraard geen wet wijzigen wat minister Pede wel weet. Daarom schrijft hij dan ook voor jaarlijks ander half verslag voor te leggen. Zodoende wordt niet te fel afgeweken van de nog steeds vigerende voorschriften. Grote verdienste blijft alles zins de éénvormigheid van het jaarverslag naar een opgege ven strikt te volgen schema. Wat Hooghuys vroeger in ver band daarmede stelde komt overeen met wat de minister nu voorschrijft. Een verplich ting. «Het jaarverslag opmaken wordt een zware dobber, best tijdig ernstig met een team aan te pakken. Zo gewenst wil ik graag een handje toesteken», aldus Edgard Hooghuys. Afscheid van Ajuinboer Bert Verbestel, Ajuinboer ofte Katsjoeken, werd een legenda rische karnavalprominent we gens zijn jarenlange volgehou den verknochtheid aan dit fol kloristische gebeuren. Hij ver dient alle lof omdat hij steeds heeft getracht de echte Aal sterse kamavalmentaliteit in ere te houden. Hij kreeg ech ter daarvoor slechts lof bij mondjesmaat. Ter gelegenheid van het SO0 karnaval te Aalst werd Bert Verbestel te Brussel als een soort karnavalambassa- deur van Aalst door het stads bestuur ontvangen en kreeg Maneke Pis zijn kostuumpje omgord. Toch heeft de ge meenteraad hem nooit offi cieel erkend of als zodanig aangesteld. Bert Verbestel is geschiedenis geworden en als dusdanig het karnavalmuseum binnengestapt. Hooghuys vraagt dan ook dat de burgemeester in naam van de gemeenteraad aan zijn we duwe het medeleven van de raad zou betuigen. Maar burgemeester Uytter- sprot stelde dat Verbestel in 1977 alleszins door het sche pencollege als Ajuinboer plechtig werd aangesteld en dat bij de uitvaartdienst een afvaardiging van het college present was met rouwbloemen vanwege het stadsbestuur. Besloten vergadering Willy Van Mossevelde neemt het niet dat zijn vraag over het al dan niet ontslagnemen van feestleider Albert Corn and naar de besloten vergadering werd verwezen. Het betreft hier een persoonsgebonden - en gevoelsgeladen materie en alle problemen komende uit adviesraden werden steeds in besloten vergadering behan deld zegde de burgemeester. Tot stemmen bij naamafroe- ping wil Van Mossevelde het echter niet laten komen want het resultaat van dergelijke stemming kent hij reeds voor af. Ook Roger D'Hondt vraagt of de feestleider al dan niet ontslag nam. Volgens schepen De Maght rust hij momenteel uit om zich voor te bereiden op de komende festiviteiten en volgens de burgemeester is er nog geen sprake van ontslag vermits hij als hoofd van het stadsbestuur nog geen melding van ontslag ontving. Volgens Van Mossevelde zit de ontslag brief misschien in de sacoche van de schepen. Martin Van der Speeten stelt vast dat meer en meer bescher mende signalisatie voor parke ren door anders-validen door validen wordt genegeerd. Hij verzoekt dan ook de burge meester te laten stoppen met Verkiezing Ajuinprinsen Zaterdag 14 februari heeft in de Keizershallen het Ajuinbal plaats met uiteraard de verkiezing van de Ajuinprinsen. Het bal en de verkiezing worden georganizeerd door de Orde der Ajuinprinsen. Kandidaten voor de titels van prins, prinses, koningin kunnen zich nog melden bij Roger Berghmans, Gentsesteenweg 107 te Aabt (053170.17.02). Kaarten voor dit verkiezingsbal zijn te bekomen op bovenstaand adres. Karnavalgroepen betalen 80 F in voorverkoop. Aan de kassa 100 F. A KV De Schramoeillekrabbers Het vierde karnavalbal van de Schramoeillekrabbers heeft plaats in de feestzaal 't Kapelleken, Meuleschettestraat 34 te Aalst op zaterdag 31 januari vanaf 20.30 uur. Popoll Kandidaat van Aalst Popoll is momenteel dagelijks een twintigtal keren te horen op radio Vrij Aalst met zijn karnavallied Gei ft ons bier en 't Oilsters leiven, geeft ons feest en karnaval JM Heyman Rotary Aalst-Noord In navolging van het experiment van vorig jaar worden ook nu de leerlingen van het laatste jaar secundair onderwijs uitgenodigd om ter plaatse te komen kennisma ken met het beroepsleven, waarvoor zij de nodige hogere studies wensen te beginnen. Het is de mening van de leden van de Rotary Clubs Aalst dat een goede studie voorlichting slechts kompleet wordt als er ook een goede beroepsvoorlichting bij aan sluit. De universiteiten, hogere scholen en PMS-centra voor zien in de nodige studievoor lichting. Niet enkel een juiste keuze echter qua studierich ting maar eerst en vooral een goed inzicht in de studiekeuze met het oog op het later beoogde beroep is noodzake lijk. Rotary, welke een verzame ling is van vooraanstaande be roepsbeoefenaars, is bereid en dit in samenwerking met een aantal vrijwillige medewerkers om ook nog dit jaar de leerlin gen in hun bedrijf of werksfeer uit te nodigen om grondig kon- takt op te nemen met het be roep van hun keuze. Zo werden vorig jaar meer dan 300 leerlingen in de perio de van karnaval tot Pasen uit genodigd bij ruim 100 verschil lende beroepsbeoefenaars. Men verwacht dit jaar alleszins een even ruime belangstelling. Praktische uitwerking Via de schplen ontvangen de leeringen een informatiefolder met bijaand antwoordkaart je. De leerling hoeft hier alléén maar naam, adres, beroeps keuze, school en leerjaar en eventueel telefoonnummer op aan te brengen en via de school of de post aan Rotary terug te bezorgen. Hij of zij wacht dan af tol de meest geschikte be- roepskonsulent hem of haar schriftelijk zoniet telefonisch uitnodigt voor een afspraak in zijn bedrijf of beroepsbezig heid. Bij belet dient de leerling dit tijdig te laten weten om een andere afspraak mogelijk te maken. Deze gratis service van Ro tary beoogt alléén jonge men sen te helpen bij hun studie- of beroepskeuze. Het zal voor ve len een aanmoediging beteke nen maar ook soms een ont moediging. Maar de jongeren dienen dan te bedenken dat, als men tijdig verwittigd wordt van een aantal beroepsfacet ten, die voor hen het beroep negatief doen uitschijnen, er vooralsnog kans bestaat om tij dig naar andere toekomstplan nen uit te kijken. Voor verdere inlichtingen omtrent dit projekt kan men zich. steeds wenden tot de schoolhoofden van de secun daire scholen uit het Aalsterse en tot Mare De Smet, voorzit ter beroepsaktie van Rotary Club Aalst-Noord, Rammel straat 12, 9310 Lede, tel.: 053/ 70.11.30. Dit projekt start in de tweede helft van januari en loopt tot het einde van het paasverlof. (l.h.) verwittigingen en te laten ver baliseren. De politie zal hier mee rekening houden, werd aan Martin geantwoord. Lenen aan lopende band Liefst 45 leningen werden, op één uitzondering na, goedge keurd zonder enige bespre king. Samen goed voor 31.376.000 F. Leningen: van 310.000 F voor het aan passen van de luchtkoelinstal- latie van de dienst informatica; van 748.000 F voor het uit voeren van verfraaiïngswerken aan de burelen in de rechter vleugel van het stadhuis; van 545.000 F voor de aan koop van kontoormeubilair voor de stadsdiensten; van 1.094.000 F voor de aankoop van materialen voor het uitvoeren van werken aan verschillende stadsgebouwen; van 380.000 F voor de aan koop van dakbedekkingsmate rialen en vloeren voor het aan vullen van de stocks in het stadsmagazijn; van 532.000 F voor de aan koop van hout en houtachtige materialen voor het aanvullen van de stocks; van 667.000 f voor het ver nieuwen van de dakbedekking van het politiecommissariaat; van 246.000 F voor de aan koop van kantoormeubilair voor de politiediensten; van 998.000 F voor de aan koop van een partij gietasfalt- broden; van 3.284.000 F voor de aankoop van een vrachtwagen met kipbak; van 201.000 F voor de aan koop van grond jegens de Bel gische Staat voor het herinrich- ten van het Dorpsplein te Baardegem; van 2.800.000 F voor de aankoop van een woonhuis voor de aanleg van een fiets pad; van 401.000 F voor de aan koop van een freesmachine voor de dienst wegen; van 699.000 F voor de aan koop van een wegmarkerings machine en gereedschappen; van 349.000 F voor de grondverwerving nodig voor het verleggen van Hoeze- en Siesegembeek; van 1.185.000 F voor het leveren en plaatsen van een dampkap in de stadsschool aan de Binnenstraat; van 445.000 F voor de iso- latiewerken aan het prefabge bouw van de kleuterschool aan •de Oude Gentbaan; van 594.000 F voor de aan koop van aardgasradiatoren en sanitaire toestellen voor de verschillende onderwijsinrich tingen; van 296.000 F voor de aan koop van didactisch materiaal voor de verschillende stedelij ke lagere scholen; van 592.000 F voor de aan koop van materialen voor de brandveiligheid in de verschil lende stadsscholen; van 366.000 F voor het uit voeren van plak- en metsel werken in de Academie voor Schone Kunsten; van 547.000 F voor het le veren en plaatsen van raamaf- schcrmingen in de Academie voor Schone Kunsten; van 440.000 F voor het ver nieuwen van de ramen van het administratief gebouw van de Academie voor Schone Kun sten; van 200.000 F voor de aan koop van didactisch materiaal voor de Academie voor Scho ne Kunsten; van 300.000 F voor de aan koop van meubilair voor de Academie voor Schone Kun sten; van 1.411.000 F voor de aanpassing van de centrale ver warming in het Cultureel Cen trum ingevolge hertoewijzing; van 314.000 F voor de af werking van de spektakelzaal in de Keizershallen - aankoop van hout en houtachtige mate rialen; van 490.000 F voor het stadsaandeel in de isolatiewer- ken aan het dak van de sport hal Ten Rozen; van 246.000 F voor de aan koop van materialen voor de renovatie van de sanitaire in stallatie in het sportcentrum Osbroek; van 100.000 F voor de aan koop van een verplaatsbare stelling voor de sporthal Ten Rozen; van 1.802.000 F voor de aankoop van een klepelmaaier op tractor voor de Groen- dienst; van 860.000 F voor grond verwerving ter verwezenlijking van het B.P.A. Bergemeersen voor de aanleg van een park; van 1.499.000 F voor de grondverwervingen en pracht- verbrekingen in de Berge meersen voor de aanleg van groenvoorziening rond het nieuw zwembad; van 162.000 F voor de aan koop van meubilair voor het stedelijk archief; van 330.000 F voor de aan koop van een ruilmotor voor de reinigingsdienst; van 658.000 F voor de aan koop van twee lichte bestelwa gens voor de reinigingsdienst; van 533.000 F voor de aan koop van vuilniscontainers; van 704.000 F voor de aan koop van een mini-huisvuilwa- gen voor de stedelijke reini gingsdienst; van 291.000 F voor de we gen- en rioleringswerken op de wijk Damkouter te Gijzegem; van 621.000 F voor de aan koop van materialen voor wer ken aan rioleringen; van 165.000 F voor het op richten van een gemeen schapslokaal op de begraaf plaats Gijzegem: Lot II: elek trische installatie; van 664.000 F voor het ver nieuwen van de ramen in de voorgevels van de sociale wo ningen in de Pastoor Lauwe- reysstraat; van 246.000 F voor het ver strekken van een buitengewo ne toelage aan de kerkfabriek O.L.Vr. Hemelvaart te Hof- stade voor het vernieuwen van de elektrische installatie; van 1.620.000 F voor vol storting van de ingetekende aandelen op het maatschappe lijk kapitaal van de intercom munale voor Crematoriumbe- heer in de Provincie Oost- Vlaanderen (5C schijf) TV-bewaking in politiecellen Een lening van 441.000 F wordt eveneens aangegaan voor leveren en plaatsen van een TV-bewaking in de cellen van het politiekommissariaat. Raadslid Roger D'Hondt stel de vast dat met zijn vroegere opmerkingen werd rekening gehouden. Toch kan hij zich op wettelijke en morele gron den niet met het ontwerp ak koord verklaren. «Overbodige taakbelasting» mag geen argu ment zijn om de huidige kon- trdle af te schaffen. De nieuwe toestand veronderstelt immers dat ook de toezichthoudende agent voortdurend de W-mo nitor in het oog houdt, des noods 24 u. op 24. Moest de kontrole slechts sporadisch ge beuren, bvb. om het halfuur, dan is die kontrole niet meer efficiënt dan deze die momen teel gebeurt. Het kijken in de cel via een camera kan door de gedetineerde niet waargeno men worden. Het ter plaatse blijven van de agent wel. Juist hierin speelt de schending van de privacy bij het nieuwe systeem. Anderzijds had de burgemees ter gesteld dat men ook te Gent en te Ninove voor dit systeem zou gewonnen zijn en dat dit in de eerste plaats ver band houdt met de eigen vei ligheid van de gedetineerden. Het kontrolescherm zal wor den opgesteld in een lokaal dat niet toegankelijk is voor het publiek en slechts in beperkte mate toegankelijk voor het po litiepersoneel zelf. En boven dien wordt een nauwkeurige registratie en identificaties van de toezichthoudende politie beambte^) bijgehouden. Een erbijhorend reglement moet nog gedétaillcerd worden opgesteld wat Denayer laat vragen de aankoop te verda gen tot dit reglement er is. Finaal stemmen SP en VU tegen. LH Aalst. Zo gaat het eraan toe tijdens de kursus primitief weven, (a) Wie graag een warme sjaal en een originele kussenovertrek wil leren maken, kan vanaf 22 januari 1987 terecht op de VTB-VAB-kursus «Primitief weven» in vijf lessen. In de prijs zijn lesgeld, weefraam, kam, twee naalden, wol, handleiding en vijf komsumpties begrepen. Praktisch: - Data:22 en 29 januari, 5, 12 en 19 februari 1987 van 19.30 tot 22 u. - Lokaal: café «Den Coninck van Spagnien», Grote Markt, Aalst. - Prijs: 1.100 F (VTB-VAB-leden) 1.350 F - Inschrijvingen: VIB-VAB-Erembodegem Annie De Smet-D'Hondt, Wilgstraat 25A - Erembodegem - 052/77.44.97 VTB-VAB-Aalst Geert Van Cleemput, Sint-Apolomastraat 4 - Aalst - 053/78.06.34 Vervolg van blz. 1 bestaat hoofdzakelijk uit een speciaal voor deze gelegenheid geschreven schoolvoorstelling "Vandalisme, gisteren en van daag". Jeugd en internationalisme: Honderd jongeren te Spa: per lidstaat van de Europese Ge meenschap worden 10 jonge ren van 16 tot 18 jaar uitgeno digd te Spa om er gedurende drie dagen te praten en van gedachten te wisselen over Europa. Ondernemingsgeest in Wal lonië: In samenwerking met alle L.L.O. van de Zuidzone werd de Waalse Unie der On dernemingen opgericht en werd bij de bedrijfsleiders der KMO en laatstejaarsstudenten economie en management een uitgebreid onderzoek gedaan naar de motivatie tot "het nog ondernemen vandaag". Dit onderzoek resulteerde in de uitgave van een brochure en in de organisatie van een collo quium bijgewoond door hoge personaliteiten. Internationalisme Als grootste internationale jongerenbeweging ter wereld biedt Jaycees, zoals uit ver schillende andere punten blijkt, aan zijn leden mogelijk heden tot kontakten en tot verruiming van hun horizon door o.a. het bijwonen van internationale kongressen en konferenties, internationale vormingskursussen en wereld- themawerking, twinnings en samenwerking op basis van projekten. Deze zaken dragen bij tot een bewustwording als wereld burger: de eerste stap in het zoeken naar oplossingen voor hedendaagse problemen. Via dialoog en begrip naar Noord-Zuid samenwerking Ziedaar sedert drie jaar het hoofdtema van JCI Internatio nal, een tema dat alle Jaycees volgen, zij geloven immers in de broederlijkheid tussen de mensen en de waarde van de menselijke persoon, zij staan trouwens in dienst van de mensheid. Via deze Noord-Zuid sa menwerking zijn zij fundamen teel op zoek naar het bereiken van de Vrede, wat hun groot ste betrachting is. Veiligheid en welzijn kunnen de mens maar verzekerd worden in een omgeving van vrede, die het resultaat moet zijn van de overtuiging en de medewer king van eenieder. Om dat te doen realiseren zij naast sensi- bilisatie- en vormingsprogram ma's ook konkrete akties om hun leden de nodige eigen schappen te geven opdat zij verantwoordelijkheden zou den nemen die de geleide ont wikkeling van hun respektieve- lijke gemeenschappen zullen mogelijk maken. Noord-Zuid samenwerking, opdat vrede en vrijheid behou den zouden blijven, opdat een meer diepgaande verstandhou ding en nauwere samenwer king tussen de volkeren zou heersen. Noord-Zuid Samenwerking, opdat uit deze internationale samenwerking een sterke we reld met gélukkiger mensen zou groeien. De Jaycees gelo ven in de toekomst en in hun staat zijn deze toekomst te kreëren en mogelijk te maken. Welsprekendheidstornooi Belgium Noord Nadat te Aalst in 1979 het thema "Europa, overbrug die leemte" was behandeld werd nu geopteerd voor "Vrije tijd, Rijke tijd". De kandidaatstel ling werd daarbij ondersteund door een enquête in de scho len, een informatiemap voor de 19 deelnemende kernen en een brochure voor de deelne mende scholen Deelnemende kernen zijn Antwerpen Linkeroever, Ha- geland-Diest, Mechelen, "Gheel-en-Thals", Lier, Aalst, Meetjesland, Gcraardsbergen, Dendermonde (Mw. Rita De- clerck, Klei 49 te Opwijk of Bea Cornelis, De Dammen- laan 130, 9330 Dendermonde), Gent, Ronse, Zottegem, Knokke-Heist, Houtland, Oostrozebeke-Land van Hooie, Waregem-Gaverland, Oostende en Kortrijk. Aalst zelf Sinds 1976 organiseert de Jonge Kamer Aalst een wel sprekendheidstornooi met als hoogtepunt qua aantal deelne mers 1981 met 29 jongeren op het podium. Sindsdien is er echter reeds heel wat veranderd. Het blijft niet meer louter bij een voor dracht doch er volgen ook vra gen uit een panel zodat het optreden niet als papegaaien- werk zou kunnen worden ge doodverfd. En bovendien kan ook het publiek erbij betrok ken worden om de parate taal vaardigheid van de kandidaten op de korrel te nemen. Uit de enquête in de deelne mende scholen bleek o.m. de voorkeur voor een opgelegd thema, een juiste tijdsdosering tussen voordracht en panel, voorkeur voor een aktueel konkreet tema en wijziging van de puntenbedeling Dit jaar worden de punten toegekend volgens normen: Vorm: taalvaardigheid en uit spraak 10, vormgeving en pre sentatie 10. Inhoud: kreativiteit 10, struk- tuur 10 en waarde 10. Ondervraging: 10. (l.h.) De Jaycees West-Brabant met zetel te Opwijk, Droes houtstraat 48, zijn op zoek naar de beste recepten met witloof en hoppescheuten. Jaycees is een internationale organisatie voor jonge mensen tussen de 18 en 40 jaar die zich willen engageren en verantwoordelijkheid opnemen in de gemeenschap. Hun aktiviteiten dienen niet enkel tot persoonlijke vorming maar evenzeer tot dienst aan de gemeenschap. Daarom ook werken ze met "kommissies" waarin ze beurtelings de volle verantwoordelijkheid opne men voor een telkens nieuw projekt. Zo is er nu een kommissie opgericht die op konkrete manier de aandacht wil vestigen op witloof en hop, twee vruchten typerend voor de regio. Beiden belangrijk voor landbouw en ekonomie, doch tevens perspektieven ope nend voor kulinaire geneugten. Daarom ook gaat men op zoek naar recepten voor gerechten waarbij witloof en/of hoppescheuten te pas komen. Wellicht worden dergelijke recepten van moeder op dochter doorgegeven. Of U kreeg ze van een buurvrouw die zich in streekgerechten specializeert? Of U vond ze gewoon in een of ander oud kookboek? De Jaycees ontvanen ze graag op bovenvermeld adres. De beste recepten worden beloond met de titel "Oscar van Witloof' of "Oscar van de Hop". En bij de sluitingsverga- dering van de kommissie volgt er dan een royaal etentje. Smakelijk. (L.H.) Vervolg van blz. 1 zal men zich ook nooit afge vraagd hebben. Hun grote pro bleem was van gans andere aard cn wel dit: uit wiens haag kan ik droog hout halen zon der gesnapt te worden... De gebruiken in verband met lichtmisdag zijn talrijk maar toch enigszins genuanceerd. In de liturgie hecht men er trou wens veel belang aan met het gevolg dat ook door de vroege re bevolking, vooral op het platteland, deze dag speciaal gevierd werd. Opvallend is dat het feest ook verband hield met het wisselen der seizoenen en ook op die manier in het dagelijks leven geïnterpreteerd werd. In het vooruitzicht van het nieuwe ar- beidsseizoen gebeurde op lichtmis de wisseling van het dienstpersoneel. Het woord «Lichtmis» in de betekenis van «losbol» zou voortkomen van «lichtmis sen», dit is lichtmis vieren, daar dit feest steeds een gele genheid was voor slemperijen naar aanleiding van het vertrek der dienstboden, die het boe renhof of het burgershuis ver lieten, hetzij om te trouwen, hetzij om elders te gaan wer ken. Maar de daarmee ge paard gaande uitspattingen kunnen evenzeer overblijfse len zijn van de oude feestvie ring ter ere van het licht, dat gepaard gaat met het reini- gingsfeest. Op deze dag, voor de hoogmis, wijdt men de kaarsen die een grote rol speel den in het religieuze leven van ons volk. Men ontstak ze o.m. als dood en onheil dreigden, als bliksem en donder boven huis en stal angstjagend een tempeest aankondigden. Lichtmis is een van de grote Mariadagen die voor veel tra ditie gezorgd heeft en waarbij elke streek toch voor een spe cifieke gebeurtenis opteerde. Ook de offergaven van vroeger tijden hebben hun invloed tot in onze moderne tijd laten gelden en het bakken van pan nekoeken is er een van. De bedoeling van het feest als bescherming, afweermiddel, of zelfs vruchtbaarheidsrite is vol ledig teloor gegaan. In Mere werd de draad van het oude, eens zo populaire, gebruik weer opgenomen op initiatief van het Vlaams Centrum en de heemkundige kring. Zij vinden dat de folklore nog altijd deel uitmaakt van het kultureel le ven in de gemeente. Ook al is het niet meer vergelijkbaar met de vroegere traditie, toch loont het de moeite om op nieuw aan te knopen met een volksgebruik dat bijna uniek was in het Vlaamse land maar door velerlei omstandigheden naar de vergeethoek verdron gen was. Sinds enkele jaren is te Mere dus ook op gebied van volks kunde O.L. Vrouw Lichtmis in ere hersteld en kan men een lange sliert lichtjes door de velden zien dwalen en na een tocht van ongeveer een uur worden de brandende potten op de binnenkoer van het Hof ten Dale gedoofd. Na een gezonde tocht met de hollepot wordt er naar oud gebruik ook gelegenheid gebo den om een smakelijke panne- koek of wat anders te verorbe ren... dit naar het even oude gezegde «geen vrouwken zo arm of ze maakt haar panne ken warm». Deze jaarlijkse hollepottcn- tocht wordt georganiseerd op zaterdag 31 januari a.s. cn ver trekt om 19 u. in het Hof ten Dale. Tijdens de wandeling zal men ook «ergens» afstappen om zich met hout en drank te bevoorraden. JV

De Voorpost | 1987 | | pagina 4