Vijftien jaar Zwarte Panters te Hamme Deeltijds leren en werken in het officieel onderwijs te Dendermonde Dendermondse Kamer voor Koophandel met nieuwe lessenreeksen Kwistornooi openbare BIB Buggenhout houdt spanning finale in petto Karnaval in Appels De Voorpost - 30.1.1987 - 7 P :e n I- Twee weken terug publiceerden w(j in dit blad een uitgebreide reportage over het deeltijds leren en werken in Dendermonde. Daarin werd uitgelegd dat deeltijds leren een nieuwe methode is voor jongens en meisjes die vooral geïnteresseerd zyn in werken, maar nog jonger zijn dan 18 jaar, dus nog leerplichtig. Via deeltijds leren-deeltijds onderwijs voorzien, waarin de werken kunnen zij de prakti- leerlingen de technische kne- sche werkervaring koppelen pen van hun vak verder onder aan nog slechts twee dagen les de knie krijgen. De andere dag per week. En zelfs die les is bestaat uit algemene vorming, niet langer traditioneel dit is een plezierige manier om schools. Er is een dag beroeps- allerlei levensnoodzakelijke dingen te leren kennen zoals de inhoud van een arbeidskon- trakt, wat na je studies, wat met de RVA, hoe voldoen aan de militiewetten, enz. Deeltijds leren kombineert dus praktische werkervaring met een beperkte maar plezierige manier om konkrete dingen te leren. Zoals reeds gezegd, moet je minimum 15 jaar zijn om in dit systeem te kunnen stappen. Ook in het officieel neutraal onderwijs! Ook het officieel neutraal on derwijs (Rijksonderwijs) te Dendermonde heeft een uitge bouwd aanbod in het systeem deeltijds leren en deeltijds werken, voor zowel jongens als meisjes. De algemene vor ming wordt gegeven op don derdag, de beroepsopleiding staat voor de jongens op woensdag op de agenda in het KTA 1 in de Brusselsestraat (Rito-jongens). De meisjes volgen beroepsles op vrijdag in het KTA 2, aan de Oude Vest (Rito-meisjes). Tussendoor gaan de leerlingen werken of worden ze begeleid in het zoeken naar werk. De werkende leerlingen kunnen hun beroepsvakken optimaal afstemmen op hun werkerva ringen, dankzij het uitgebreide optie-systeem van het VSO. En uiteraard is elke leerling welkom, ongeacht de politieke of levensbeschouwelijke me ning. Dit wordt in praktijk be wezen door de aktieve onder steuning van het projekt door zowel het ABW als het ACLVB. Beiden staan borg voor een vlotte en persoonlijke verwerking van de immense papierberg die onvermijdelijk komt kijken bij dit leersysteem (kindergeld, stempelgeld, werk, RVA, enz.). Kortom, het deeltijds leren en werken is een bloeiende tak in het Rijks onderwijs te Dendermonde! Wil je er meer van weten, voor je een objektieve keuze maakt? Loop dan gerust eens binnen op het sekretariaat van het deeltijds onderwijs in het KTA 1, Brusselsestraat 97 te Den dermonde. Je kan ook bellen op het nummer 052-21.20.96 of 21.30.89. In beide gevallen vraag je naar de heer Herman Brandts. Ook de vakbonden kunnen je wegwijs maken in het deeltijds leren te Dendermonde. Je kan zowel terecht bij het ABW, Ejijkstraat 59 (ABW-Jeugd- dienst, Jos De Laender), of bij het ACLVB, K. Astridlaan 16 (Philip Daens), beiden te Den- ln Appels weet men al geruime tijd wat karnavalvieren is. Maar sedert zaterdag heeft men er ook een prins. Drie kandidaten kwamen opdagen voor deze titelstrijd. Zo te zien ook de allerbeste maatjes. Geen wonder, wanneer men weet dat twee onder hen bloedbroeders zijn. Helaas kwam niet de grote massa naar de ver kiezing, zodat men erop rekent dat volgend jaar een stuk beter zal zijn dan 1987. (foto's Piet Hermans) Buggenhout. De Bibliotheek van den Opstal konkelfoest en drinkt zoals de Nederlanders dat doen: met twee rietjes uit een glas (G. Breckx) Oud-leiding Chiro Opstal winnaars van tweede avond De Dendermondse Kamer voor Koophandel en Nijverheid voorziet weer een aantal lessenreeksen die erop gericht zijn de leden van de Kamer meer en beter wegwijs te maken in de wereld van de administratie waarmee ze haast dagelijks te maken hebben. Wie meende dat het reeds de eerste avond van het Buggenhouts Kwistornooi vasgstond dat het team 'Vrien denkring Avondleergangen' op de eindzege afstevende, sloeg de bal toen lelijk mis. Het (voorlopige) leidersteam liet vorige vrijdagavond immers een paar steken vallen en haalde al by al slechts 34 punten, terwijl de winnaar van de avond 'Oud-leiding Chiro Opstal' 42 punten totali seerde. 8. KWB Opdorp 9. KVG 10. 'tCrumhout 11. De Speelvogels The Garfields 13. Vriendenkring Avondl. 34 14. Black out 33 15. Ko. Gem. Parafonen- Het achtste Buggenhouts Kwistornooi, georganizeerd -door de Vrije Openbare Bi bliotheek, zit dus blijkbaar vol verrassingen, maar surprises vormen nu eenmaal de char mes van een tornooi. En zor gen er in elk geval voor dat de finaleavond van vandaag 30 ja nuari tot een spannende be doening belooft uit te groeien. Tweede avond De prestatie van 'Oud-leiding Chiro Opstal' was gewoon merkwaardig. Tijdens de eer ste avond wist dit team amper 30 punten in de wacht te sle pen. Vorige vrijdag liet het er 42 achter zijn naam noteren. Beter dan de eerste qvond pre steerde ook 't Zal wel, Jeugd club Bobo, KWB-Opdorp, en The Garfields. Oudercomité KSA, Long long. Geburencomité, Sithan en Atoom van hun kant zetten een duidelijk mindere presta tie neer. En dan was er natuur lijk ook nog de terugval van de winnaars van de eerste avond. Blijkbaar waren de vragen van de tweede avond duidelijk moeilijker dan die van de eer ste want alle ploegen skoorden gemiddeld twee punten lager. Werden twee weken geleden in totaal 1.625 punten ver diend, dan liep dit aantal vori ge week terug tot 1.517. De uitslag 1. Oud-leiding Chiro stal 2. 'tZalwel 3. Leerkrachten BLO 4. BGJG-centrum De Kookmannen 6. Jeugdklub Bobo Kwistet koor 16. CSC 17. Scorpio 18. Oudercomité Ro Vksj Sosjeteit 20. Bibliotheek Opstal Moeders Mooisten Op naar de finale De finale die vandaag 30 ja nuari vanaf 19.30 u. in Zaal Ter Roest haar verloop krijgt, vangt aan met volgende voor lopige rangschikking. Leerkrachten BLO Vriendenkr. Avondl. Kwistet Sosjeteit Op- 42 41 40 39 39 38 38 Oudercomité Roodkapje VKSJ 6. KVG 76 7. De kookmannen 75 8. 't Crumhout 75 9. BGJG-Centrum 74 10. Oud-leiding chiro Op stal 72 Plerr® Van Roasem Buggenhout. Weetveel moet toch even hard nadenken (G. Breckx) Zo start in de loop van de maand maart een seminarie over betalingstechnieken. Het is een seminarie over het Na tionale en Internationale Beta lingsverkeer in samenwerking met Generale Bank van Aalst- Exportclub. Op 20 en 21 maart volgt een praktijk gericht seminarie met als tema «Balans en balansana lyse». Men zet er onder meer uiteen wat een balans in feite is, hoe ze moet worden gelezen en geïnterpreteerd, hoe men ze moet ontleden en welke de ratio's zijn van een balans. Be langrijk in deze tweedaagse lessenreeks is ook dat men een inzicht krijgt in begrippen als solvabiliteit, rendabilitiet. Op 19 maart wordt «KMO en trading» besproken waarbij men nagaat wat trading in feite is en welke de rol van de trader is. Naast een teoretische uit eenzetting, zullen een aantal Traders aanwezig zijn, zodat de deelnemers aan de kursus de mogelijkheden kunnen on derzoeken in samenwerking met de Vereniging van Inter nationale traders in Vlaande ren van het VEV. Vanaf don derdag 26 maart start de kur sus zakenengels. Deze kursus omvat 8 lessen van telkens 3 uur en wie wil deelnemen aan deze interessante lessenreeks moet humaniora studies achter de rug hebben. De lessen wor den gegeven door E. Pearson, licentiaat Engelse Biologie en ekonomie van de Universiteit van Edinburgh. Op 6, 7, 13 en 14 april volgt er een seminarie over vervoer en vervoerdokumenten. Daarbij worden alle vormen van ver voer behandeld: zee, spoor, lucht en weg. De speciale aan dacht gaat naar de speciBeke vervoerdokumenten en hun betekenis, de wijze van tarifi- katie, de goederenbehande ling, enz. En verder Is dat het programma voor de komende weken, ook op lan gere termijn staan er al een aantal niet onbelangrijke bij eenkomsten op het program ma. Zo brengt in de loop van de maand mei een Japanse delegaüe een bezoek aan de Dendermondse Kamer en wordt er voor de bedrijven een speciale info- en kontaktdag voorzien. Op 4 mei is de statu taire algemene vergadering voorzien en van 11 tot 17 mei heeft Flanders' Technologie plaats. De Kamer neemt aan deze beurs van wereldbelang deel. Speciale evenementen in deze beurs zijn op 12 mei de Internationale Dag van de Ka mers voor Koophandel en op 13 mei de dag van de Oost- vlaamse ondernemingen. Op 21, 22 en 23 september wordt het enig dokument be sproken. Men moet weten dat op 1 januari 1988 alle EEG doeane dokumenten en dat zijn er een 75-tal vervangen door een enkel formulier dat het enig dokument wordt ge noemd. Men heeft om dit do kument toe te lichten de heer Piron aangezocht als gastspre ker. Hij is in ons land zowat de voornaamste deskundige op dit terrein. Al die aktiviteiten hebben plaats in het stadhuis van Den dermonde. Slechts een uitzon dering wordt gemaakt: de les over betalingstechnieken heeft plaats in Aalst. Handelsprospektoren Geregeld nodigt de Kamer voor Koophandel ook handels prospektoren uit. Zo zijn er voor Frankrijk al prospektoren geweest uit Parijs, Bordeaux, Lyon, Marseille, Rijsel en Straatsburg. Op 5 maart ko men er handelsprospektoren uit West-Duitsland, meer be paald uit Berlijn, Frankfurt en Diisseldorf. Op 14 mei is het de beurt aan Syrië en op 18 juni volgt Groot-Brittannië (Londen, Birmingham en Edingburg) en op 11 septem ber is Italië (met Rome en Milaan) aan de beurt. Op 17 september komt er een handelsprospektor uit Noor wegen en op 22 september volgt de Verenigde Staten (Washington, Chicago, Los Angeles en New York). Kennismaking met Plan Post 90 Op 25 februari maakt de Ka mer voor Koophaijjlel van Dendermonde kennis met het nieuwe Plan Post 90. Dit plan wil de post een grondige face lift geven en ertoe bijdragen dat de post nog efficiënter en sneller gaat werken. Deze be- drijven-info zal plaats vinden in het stadhuis van Dender monde en wordt bijgewoond door mevrouw Paula D'Hondt-Vanopdenbosch, staatssekretaris voor de PTT en door leden van de hogere direktie van de posterijen die een uiteenzetting zullen geven over de voorgenomen her- strukturering en de dienstver lening aan de bedrijven als datapost, taxipost, direkt-mail, postpac, postogram, kassette- post, enz. Ook het bestuur van de post- checks zal deze vergadering bijwonen. Het programma van deze dag ziet er als volgt uit: om 18.00 uur onthaal van de deelnemers en om 18.15 uur wordt de vergadering geopend met een toelichting over de nieuwe struktuur, de post en direckt Mail, de sneldiensten van de post en de internationa le dienst van de postchecks. Om 19.45 uur wordt een cock tail aangeboden. Men kan voor deze avond in schrijven en dat geldt voor alle andere aktiviteiten bij de Dendermondse Kamer voor Koophandel en Nijverheid, Grote Markt 1 te 9330 Dender monde (052/21.47.13 of 21.31.65) waar men ook alle verdere informatie kan krijgen. Zwarte Panters, een naam die je eigenlek doet schrikken. Panters zijn immers wilde beesten. En zwart is ook zo'n afgrijselijke kleur. En toch zijn Zwarte Panters in het Hamse en ver daarbuiten een echt begrip geworden. Een ploeg die al vijftien jaar bestaat en nog niet zinnens is er de brui aan te geven. Deze week hadden deze mensen de pers uitgenodigd om over 15 jaar Zwarte Panters een kaartje te leggen. Voorzitter Pierre Van den Branden schetste hoe alles begon. De club ontstond in de Kaaistraat waar jongeren samenkwamen en aan sport deden, voetbalden en volley-ball speelden. Uiteindelijk moesten ze een naam hebben en ze kozen voor «Zwarte Panters». In die tijd kwam die naam nogal kwalijk over. Iedereen dacht dat ze te doen hadden met een soort van terroristenbende. Maar spoedig zou blijken dat deze club andere dingen op het oog had. Zwarte Panters werd een be- voelde men zich schitterend Voorzitter Pierre Van den grip. Denk maar aan hun voet- thuis. Men trok naar Rio de Branden, een geboren Ham- balploeg. Waar ze ook kwa- Janeiro: de grootmeesters van menaar, die nu in Lokeren men behoorden ze tot de favo- het karnaval. Hun groep Brasil woont, kan zijn Hamme en rieten. Aan hun volleybalclub Tropical, was om duimen en zijn karnaval niet vergeten, die her en der bekers en tro- vingers af te likken. Het jaar Nergens vindt hij karnaval be- feeën binnenhaalde. Aan hun daarop vlogen de kogels in 't ter dan in Hamme. In elk ge- üenkamp waarin ze een tijdje rond: cowboys uit het Wilde J - terug de sportieve jongeren Westen galoppeerden door de opriepen om zich niet blind te Hamse straten. val, de Zwarte Panters zullen na hun Spanje-avontuur weer hard gaan werken aan hun In 1980 werd het Venetië met deelname aan de Hamse kar- tO Solo Mio» en het jaar daar- naval. >p verzeilde men weer in een Voorzitter Pierre Van den Panters kregen bij de jongeren ander land: de kozakken en Branden kan rekenen op een nog een grote bekendheid hun praalwagen stalen de flink werkend bestuur. Hij staren op één sport, maar een brede waaier van sportdis ciplines te beoefenen. Zwarte op verzeilde men weer door hun disco-bar. Een bal show. met de mannen van de Zwarte Voor hun tiende verjaardag Panters kende een overrompe- lend sukses. ters zware gen gele- Maar met de tijd ging de groep verd: niet minder aan tien zowat een andere kant uit. Het groepen brachten ze in de kar- werd een echte karnavalsgroep navalsstoet. Kijk maar: vende en ook in dit genre schoten ze liers en trommelkorps, wagen dikwijls in de roos. Toen ze met de Zwarte Panter, het voor het eerst het iniriaüef na- Wuitensschild, Majoretten- rls, de fanfa- de koddige, humoristische en re De Leerzuchtige Broeders, folkloristische kavalkade had de Loebassen met Prins Staf I, wordt bijgestaan door sekreta- ris Chris De Smet, Willy Mal- 1982, hadden de Zwarte Pan- Biet, De Geest André. Ver schelden Luc, Eddy Hoffen- boom en André Van Lijssebet- ten. De keizer van de karna valsgroep is dit jaar Willy Mal- fliet. Eén van de betrachtingen van voorzitter Van den Branden is, men om mee op te stappen in korps The Blue Girls, de fanfa- ooit de Prins Karnaval te wor den van België. Hij gaf zich al een drietal keer aan om mee te memand durven dromen dat ze de Gilden van de Loebassen en dingen voor de titel van Prins vele jaren later tot de besten de gilde van de Molennarren, van Oost-Vlaanderen. Hij zouden worden van de stoet en de wagen Mafros Phanter, enz. kende jammer genoeg geen van het hele karnavalsgebeu- De Zwarte Panters bleven het sukses. Ook zijn kandidatuur ren. Maar niet alleen in Ham- doen. Ze zwerfden ook uit bui- voor Prins van België werd iu.-n.-jten de streek Via kontakten ingezonden. Hij had een goed met de FEN (Federatie van nummertje ingestudeerd «Van een pater en een non». Maar een gezinsuitbreiding hield me. Want in verschillende op tochten waren ze veel gevraag de gasten. Ieder jaar opnieuw Europese Narren) kregen ze werd het beter en beter en kontrakten overal in het land werden ze steeds tot een van en ook daarbuiten. Verleden hem thuis, de beste groepen uitgeroepen, jaar waren ze te gast in Duits- Een van hun eerste kreaties land en dit jaar trekken ze naar De Zwarte Panters hebben was: «In de hemel is er geen Spanje. Ze kregen immers een hun groep geweldig kunnen bier, daarom drinken wij het uitnodiging in de bus van de uitbouwen. Eerst hadden ze hier». Eigenlijk was dit een burgemeester van Playa de één wagen in hun groep. Dit is uitgebreid tot drie Ze bezitten een heel arsenaal Ze zullen daar ontvan- van klederen voor verschillen de «rijzende zon» en «Ham gen worden op het gemeen- de groepen. De meeste hebben vangt lang». Steeds nieuwe tehuis. Verder kregen ze een ze zelf gemaakt en zeker alle- kreaties kwamen tot stand. In flamenco-avond aangeboden maal bekostigd. De voorzitter 1976 belandden ze bij de en gratis bezoek aan de Costa, verheelde het niet dat het een Zwarte Duivels die Hamme een gratis kroegentocht, enz. club is geworden die heel wat onveilig maakten. Op 28 februari, 1, 2 en 3 maart geld opslorpt. Maar met de Na een vijftal jaren ging men zijn de Zwarte Panters daar te inzet van velen houdt men de meer en meer aanleunen bij gast. De Hammenaars zullen groep boven water, het showelement. En ook daar er zeker wat van maken. HVC van de leuzen van de groep. In Aro waar ze werden uitgeno- 1975 deed men mee met de digd om op te stappen en mee wagens. Kung-Fu rage en trok men de te vieren in de plaatselijke kar- aandacht met hun groep van Buggenhout. KWB Centrum waagde ook zijn kans (G. Breckx) Van 2 mei tot 31 juli organi- Informatie: 091-25.07.76. J I tt^B zeert de Galerij Antoine Bo- i mon samenwerking met on- Restobel, de maatschappij die i A der andere de stad Gent en de bars en restaurants op Za- I /I^B diverse kulturele instellingen ventem uitbaat, heeft een kon- I ^B -^j^B de «Eerste Biennale van de trakt afgesloten met de luCht- ^B A Hedendaagse Figuratie». Het haven van Dakar. Dat kon- initiatief is voorbehouden aan trakt voorziet in de technische kunstenaars die in België zijn bijstand bij de uitbating van de er sedert i8""3" J1, bars en restaurants in deze Hamme. Vijftien jaar Zwarte Panters. Deze karnavalvereniging wordt geleid door tenminste een jaar verblijven, luchthaven r>- i/ j r> j j i- i w i i j ïucninuvcn. voorzitter Pierre Van den Branden tweede van links) (vh)

De Voorpost | 1987 | | pagina 7