Dendermondse Leeuwerckenaers wagen kans met «Geiteneiland» Tien jaar 't Kelderken- Kemzeke, met ketchup en sangria Een «Oscar» voor Mensen achter den Dijk te Hamme Restant Buggenhout speelt 'Het Minnespel der Maagden' K.V.S. zal Sint-Niklaas doen griezelen In het kader van twee toneeltornooien Toneelkring Baudeloo jubileert niet «De Bruiloft» van Bertholt Brecht Rug-, nek- en andere klachten? «De leraarskamer» in Beveren weerwr^Ma*- «Een braaf mesken, no t schoint» De Voorpost-6.2.1987- 13 De Kon. Rederijkerskamer «De Leeuwerckenaers» brengt op vrijdag 6, zaterdag 7, vrijdag 13 en zaterdag 14 februari, telkens om 20 u., in de feestzaal van het VTI (Em. Van Winckellaan), een reeks opvoeringen van «Geiteneiland» van Ugo Betti. Dit stuk werd voor de eerste keer gespeeld in 1950 in het Teatro Arti (Rome). dit stuk zijn niet in staat een moment van geluk, ont sproten aan natuurlijke en instinktieve impulsen, te organizeren en te besten digen. De pirandelliaanse filosofie die de mens niet in staat acht om een konkrete realiteit te vinden in zijn bestaan en vorm te geven aan het leven, krijgt ook bij Betti een sterke dramati sche uitdrukking. Niet al leen wordt de verstarring van middelmatige bour geois types, gefrustreerd door een gedwongen afzon dering en niet in staat om zich een doel in het leven te scheppen, bij de tematiek betrokken, maar bovendien worden via de relatie van Angelo tot de drie vrouwen de nefaste gevolgen duide lijk van een dubbelzinnige moraal die doorbroken wordt door de dierlijke ar geloosheid van Angelo. Maar ook de bedoelingen van Angelo zijn dubbelzin nig: hij eigent zich het recht toe om de drie vrou wen naar zijn hand te zet ten en ze met zijn ideeën te indoktrineren, terwijl ach ter zijn schijnbaar onge dwongen en spontane char me, patriarchale, geweld- In een vervallen, door de zon geblakerd huis, midden van een eenzame zuiderse heide.en de geiten, wonen drie vrouwen: Agata, door haar man verlaten, haar dochter Silvia en haar schoonzuster Pia. De jonge Angelo, een vriend van de gestorven echtgenoot, komt na een lange zwerf tocht naar «het huis met de vrouwen» en neemt als van zelfsprekend de plaats van de echtgenoot in. Hij ver breekt de kwellende onvol daanheid van hun liefde loos leven en verleidt met dierlijke argeloosheid en ongedwongenheid de drie vrouwen: «Als we onze na tuur trouw zijn, wordt alles eenvoudig. Dan is het ons te moede alsof we slaperig zijn en ophouden te den ken... eerst dan komt de rust over ons. De rust van het gras, de dieren, de ste nen» (uit «Modernes Welt- theater» van Siegfried Kienzle). Door naijver, jaloezie en de onmacht om zich vrij te ma ken van een knellende en konditionerende opportu- nistisch-maatschappelij ke moraal, ontstaat een fataal konflikt. De personages in dadige en heerszuchtige motieven schuilgaan. Op een eerder objekte en verne derende manier verstoort hij de psyche van de drie vrouwen en lokt hij een konflikt uit waaraan ieder een ten onder gaat. De man nelijke personages in veel van Betti's stukken zijn dubbelzinnig en onstuimig, de vrouwen daarentegen zijn meestal slachtoffers. Jaak Verhelst, Rita De Mul der, Erna Dierickx en Vera Vertogen, momenteel zo wat het kruim van de Leeu werckenaers, akteren on der de regie van Leo Ver tongen. De 3de vertoning (13 februari) heeft plaats als deelname aan het Ra- vijtstornooi en de 4de verto ning (14 februari) is voor behouden voor het provin ciaal schiftingstornooi. In ieder geval een vertoning om zeker niet te missen en een «must» voor de echte toneelliefhebber. (A.B.L.) Na een geslaagde en gezel- misch, soma pijnlijk de blije gebeuren. Gelukkig Sn °nZe,U'" V,ou? ,ns?""" sPeelden m" iuksf 'Er lige jubileumviering in no- scherp, tussen de genodig- is er de liefde tussen twee m th Priestly in een bewerking en regie van Frank Van vember jongstleden voor le- den doet verdraaid modern jonge mensen die sterk ge- Mossevelae (bvw) den en oudleden, wil toneel- aan. noeg is om de mislukte kring Baudeloo van Sinaai Daarom ook laat regisseur start te relativeren. zijn trouw publiek betrek- Stefan Van Pottelberge zijn KifiZCIl VOOF KllIlSt lil BllfT^Pllhnilt ken in de feestvreugde rond bruid en bruidegom en hun Een komedie, een drama? v UU1 "Uitat A XL uss het twintig jarig jubileum, gevolg in de huidige tijd en Waar ligt de grens? Mense- c.S.C.-Vormingswerk nodigt vriendelijk uit op de Op 13, 14, 20 en 21 maart m Sinaai in hun eigen volk- lijke zwakheden kunnen laatste plaatselijke tentoonstelling die geopend wordt op e.k. worden alle toneellief- staal evolueren. Weinig is zowel reden tot lachen als vrijdag 6 februari te Buggenhout. hebbers van Sinaai en er- er trouwens veranderd tot schreien zijn. buiten verrwacht op het sinds de jaren twintig. De opvoeringen gaan tel- bruiloftsfeest van Bau- Waar mensen samen zijn kens door in de parochie- ^e.^fn voor Kunst, een hng van 27 februari tot deloo. komen de kleine kantin zaal van Sinaai oma) uur. projekt georganiseerd door maart m het Stadhuis te Bertholt Brecht, wellicht naar boven, tonsren worden Genummerde kaarten ziin y -Vormingswerk, naar boven, tongen worden Genummerde kaarten zijn uenaermonae. uoo scherper naarmate het feest te verkrijgen bij Marcella beeft reeds verschillende Kunstwerk krijgt De deelnemende kunste naars zijn Yann, Peggy Dendermonde. Door Bod op Drake, Rudy Rauwoens, geen onbekende, schreef scherper naarmate het feest te verkrijgen bij zijn «Bruiloft» rond 1919. vordert. Anthuenis, Hulstbaan 11 te Verouderd? Zeker niet. De Niets schijnt nog over te Sinaai, tel. 772.33.99 (tus- konfrontatie, bitter ko- blijven van het veelbeloven- sen 9 u. en 18 u.). het pu- Paul De Ridder, Verena De- tentoonstellingen achter de bliek tevens de kans om een clercq, rug. Het initiatief vond werkje van één van de deel- Roger reeds plaats te Vlassen broek, Kalken, Lebbeke, Ze- winnen, le, Dendermonde, Berlare, Het Ham me en Sint-Gillis. Telkens kende het een cel Catry, voorzitter van Krapstraat 190 te Buggen- enorm sukses. Het opzet CSC-Vormingswerk, afde- hout-Opstal en is na de ope- van Kiezen voor Kunst, nl. ling Buggenhout. De inlei- ning nog te bezichtigen op de amateur-kunstenaars de dende en officiële opening zaterdag 7 februari van 10 - - tot 21 uur en zondag 8 fe- Vianna Declercq, Vanden Brulle, nemende kunstehaars te Emiel Van den Berghe, Ka- miel Van den Abbeele. welkomstwoord De tentoonstelling vindt wordt gehouden door Mar- plaats in zaal 't Blocksken, mogelijkheid bieden hun door Norbert De Batselier, werken aan het grote pu- volksvertegenwoordiger. De toneelgroep «Mensen achter den Dijk» gaan traditiege trouw elk jaar op tournee doorheen de gemeente Hamme om naderhand met hun stuk ook de Hamse grenzen te overschrijden. Deze keer werd er gekozen voor «Oscar» van Claude Magnier. Het stuk handelt over de lotgevallen van Be- rtrand Barnier, de fabrikant van de bekende Barnier zeepjes aangemaakt met het sap van de baobab, vindt zichzelf wel geslaagd in het leven: een goed draaiende firma, gelukkig gehuwd en een bloem van een dochter, ook al is ze niet echt verstandig. bliek voor te stellen, kan dan ook nu reeds geslaagd 1987 wordt voor toneelgezelschap 't Kelderken uit aard aanleiding tot inge- £e"<^md worden. Kemzeke een feestelijk jaar, want het tienjarig wikkelde eituatles en wan- officieel bestaan van de groep wordt gevierd. Tien STEMS bruari van 10 tot 20 uur. jaar écht toneel dus in de Stekense deelgemeente Kemzeke. Hier maakt een toneelvoorstelling van 't Kelderken nog écht deel uit van het gewone leven. Het betekent een avondje uit voor vele Kemzeke- naars die anders maar zelden het «uit»-pad kiezen. vrouwtjes op hol. met het weer. Een zuiders stuk met zon nige toestanden die de har ten en andere ledematen als hoovtenunt het Publlelt ongetwij- feld zullen opwarmen. Verheugend en meteen ver- matie rassend is de vaststelling (zaterdag 16 augustus) het dat in die tien jaar de to- Nieuw Ensemble Raam- 0 neelliefhebbers in Kemzeke theater met de schitterende Wie' waar en wanneer uitgroeiden van 600 naar catchshow-musical-thea- Toneelgezelschap 't Kelder zowat tweeduizend. In- terspektakel «Pak 'em Stan- ken speelt dit stuk op 7, 13, druk wekkend. Het kan dan zi». In openlucht voor een 14 en 21 februari in het ook niet anders dan er heel tribune met 700 gereser- parochiecentrum aan de wat niet-Kemzekenaar8 veerde plaatsen. Later meer Kemzeekse naar de voorstelling van 't over dit tienjarig bestaan Kelder ken komen kijken Het gezelschap zelf is on- Dolkomische kluoht van elke kunstenaar, maar ook de bezoekers krijgen him zeg via Bod op Kunst werk. De bekroonde werken van alle plaatselijke ten toonstellingen zijn dan te "'"m™ bezichtigen op dearrondis- februan om 20'30 u' sementele eindtentoonstel- Als u kampt met rug-, nek- en andere klachten dan biedt chiro- vertebrotherapie wellicht uitkomst. Voordrachten over deze natuurlijke behandelingsmethode worden door het Centrum voor Creativiteit Het Dansatelier vzw op volgende data en plaatsen ingericht. In Sint-Niklaas op vrijdag 6 februari om 20.30 u. in Het Centrum, Grote Markt, 40. In Beveren in het koetshuis van kasteel Cortewalle op vrijdag 13 Inlichtingen: tel. 03/774.52.86, Vossenstraat 41 in Kruibeke. telkens met begin om uur. Kaarten zijn verkrijgbaar dertussen uitgegroeid tot De eerste stap in dit jubi- bij de spelers en telefonisch Het Minnespel der Maagden' dat vorig weekend Tony Goedgezelschap, Pol Tot op een morgen Chris- tiaan Martin, zijn eerste be diende hem wel zeer vroeg komt wekken met een zeer belangrijk nieuws. Van dan af loopt alles mis. Hij wordt bestolen, heeft last met zijn trouwlustige dochter, met zijn bedelzieke vrouw, met zijn masseur, met Berna- dette zijn meid die ontslag neemt, maar meest an al met, of wille van, Oscar. Als we hier nog aan toevoe gen dat Louis De Funès in de verfilming van dit stuk de hoofdrol heeft gespeeld en later verklaarde dat het één van zijn lievelingsrol- len was, dan weet u zeker: een avond gezonde lach en prima ontspanning gega randeerd. Deze klucht wordt gebracht onder de regie van Roger De Bondt. Het licht en de klank zijn in handen van Mare Goossens. De tech niek staat onder leiding van Rudy Van Geyte en wordt verzorgd door Henri Van Den Bossche, Jean- Pierre Van Den Bossche, Theo Tassen, Theofiel Quintelier, Frangois Lanote en Mare Goossens. De vertoningen hebben plaats op 7 en 8 februari in zaal «Spinnershof», Heir baan te Hamme-Zogge, 14 februari in zaal «Familia» Pieter Van Der Jeugdlaan, 21 en 22 februari in Sint- Anna-Centrum, Sint-Anna- straat te Hamme Sint-An- na, 28 februari in zaal «POC» Rivierstraat te Waasmunster, 7 maart in zaal «De Vlaamse Schouw burg» Peperstraat 6 te Hamme, 15 maart in zaal «Ons Huis» te Zele, Hanse- velde. De toegangsprijs bedraagt 120 fr. Voorverkoop 100 fr. Leden van de VTB-VAB (aan de kassa) 80 fr. Kaar ten zijn op voorhand te ver krijgen bij Roger De Bondt, Moerheide 151. Christine Van Den Bossche, Dam straat 46 of Theofiel Quin telier, Ardooistraat 31. een ploeg met een veertigtal leumjaar ligt dichterbij, nl. op nummers 03/779.66. spelers, technische mede- de eerste produktie van het en 779.98.97. werkers, andere helpers seizoen, 't Kelderken koos De spelers van «Ketchup en plus een schare van vrien- uiteraard om de vele hon- Sangria»: Benny Braem, den en sympathisanten, derden fans te plezieren Patrick Van Puyenbroeck, Kemzeke houdt blijkbaar voor een dolkomische Wilfried Meerschaert, Ka- van z'n toneelgezelschap. klucht, zonder enige pre- rel Van de Perre, Marleen Ondermeer daarom wordt tentie: «Ketchup en San- De Roos, Julia De Wert, 1987 een feestjaar dat sa- gria» van Duncan Green- Francine Noens, Francine men met alle verenigingen wood en Derek Parkes. Het Franckaert, Lucrèce Sam- wordt gevierd. wordt lachen geblazen van son, Manuela Maes en Dany Eind 1987 rond de kerst- het prille begin tot en met Baert. tijd wordt het feestelijk het einde. Met situatiehu- jaar Afgesloten met een mor, gags en enkele verras- kerstdrama naar Charles sende surprises die dus niet Meerschaert, André Dul- Dickens' «Kerstlied van een vertellen. Het verhaal heeft laert, Mare Herman (de- vrek». weinig om het lijf en is kor), Bud Het tweede luik van dit ju- kort. bileumjaar wordt de tweede Een Engelse familie en een uitgave van de Dorpsfees- Duitser verblijven samen in ten, nl. op 14, 15 en 16 Pension Maria te Forraen- augustus. Het wordt een tera, een aftands hotelletje De regie is in handen van driedaagse in het teken van1 van eigenaar Juanito. Het Luc Samson, bijgestaan het theater: wagenspelen, dooreenmengen van kindertheater, straatani- nationaliteiten geeft uiter- door toneelkring 'Restant' in zaal Re rum Novarum Verest, Jan Van Lier, Gil- op de planken werd gezet, was in geen geval een herte Verberck en Luc Rae- voorbeeld van een subtiel, lichtvoetig spel, maar hemaecker (op de scène), eerder een lompe bedoening, die zich soms op de wioTcLlo (tekst- rand van het platvloerse bewoog. hulp), Herman Meersman, Wie houdt van een fijnzin- een sfeer die past bij het ^,1mr nige komedie, komt met gebeuren op de scène. Ze- 'Het Minnespel der Maag- ker wanneer men - noodge- Miri PP" Fons Brouillard (decor), Jos den' geschreven door de dwongen of vrijwillig - met onbekende) Nederlan- onen doek sneélt. rat het ?arla„ B?Ue Technische medewerkers zijn Paul De Hooghe, Jozef Filip Van e (licht en geluid) en verder Leo Mees, Gaspar "imson, Patrick Van Hiel Albert De Brant. door Francine Franckaert. MG. der D.J. niet Volledig in overeenstemming met zijn beleid van «pu- kwaliteiten - toch niets Regisseur Jozef Tilley - blieksvriendelijk teater voor iedereen» loopt bij de Ko- meer wordt dan oppervlak- 2jef van Piters Dollef - ninklijke Vlaamse Sohouwburg Brussel het Amerikaanse kig amusement. K.V.S. - - griezel-verhaal «De Wesp» van William Mastrosimone in heeft op dit gebied dan mis- een regie van Ronnie Commissaris. Het Brusselse reper- schien wel geen monopolie toiregezelschap speelt dit verhaal ook in de Stadsschouw- in ons Vlaamse teaterwe- burg te Sint-Niklaas op dinsdag 10 februari om 20 u. reldje, toch lijkt hij aardig Eggengoor, dus niet dat net voor het begin zijn trekken. Wie van de voorstelling om de Ch™ Hoft™ul C"01» hter zin heeft in een onge- haverklap iemand op de - komplekseerde, puur-na- scène verschijnt of vanach- 1?®. tuurse, lichtaangebrande ter een raam komt gluren. lach diie ergens ontstaat ter 'Restant'ia echter een jonge hoogte van de buikatreek, vereniging en verdient, ook Z de voorstelling niet op dit vlak, nog alle H1 zaal ?eIn?^ov?"?n te Beviel het stuk, of krediet. Buggenhout. Qp zaterdag 7 februari te 15 u. brengt Verleenden aan dit 'Min- "Restant' op verzoek van nespel der Maagden' hun Ziekenzorg, een ekstra- medewerking: Lieve Van voorstelling. Ook in zaal Damme, Greet De Kinder, Rerum Novarum. Martine Van den Bossche, Pierre Van Rossem althans de bewerking er van, ons minder, ook de vertolking viel ons niet 100% mee. Jonge mensen personages laten vertolken die hun eigen leeftijd met haast het dubbele overstij gen, houdt immers risiko's in. En een, overigens onge lukkig aangebrachte gri me, kon dergeüjk leeftijds verschil niet uit de wereld helpen. Zeker gaan kijken als je houdt van een verhaaltje! Het verhaaltje op nent watermerk van te zoen te kunnen gerekend stond dus voor een zware taak. Slaagde hij er o.i. on voldoende in zijn aktrices en akteurs het nodige tem po op te leggen - ook kome- om er zijn penna- dies van deze aard hebben -z. dat nodjg. toch vrist hij bepaalde situaties o.a. het «Drie jonge vrouwen wo- woraen. 4 De rollen worden gespeeld binnenbrengen van het ver- nen samen in een vervallen Men kan zeker met ontken- d Chris Lomme, Vic De keersslachtoffer - knaD te huis. dag zijn Terry n»d.th u^ek Wachter. Gilda De Bal en 5£^°S«geb53^ en Patricia uit werken, het hele gebeuren gien Eggers. on het bot Marjoris is alleen thuis ge- volgt, maar de clichés wor- Dinsdag 10 februari om 20 -Restant' en samen met deze bleven Plots staat zij oog in u. in Stadsschouwburg oog met een indringer. Zij haald, de subtiliteit wordt te Sint-Niklaas. houtse kringen, hebben L daarnaast nog heel wat te leren rond het kreëren van wijkt vor zijn begerige blik 20 vakkundig verwaar- en zijn dreigende handen loosd. dat deze thriller - al Toch blijft ze koelbloedig, heeft hij op dit vlak dan wel Zij weert hem af en kan de aanrander overmeesteren. - Nu zijn de rollen omge- keerd: hij is in haar macht TOneelkriIlff «POffeil» met en overgeleverd aan haar thuiskomen, &aan ook zij Dat de Lebbeekse toneelkring «Pogen» ook een goot, Jean-Pierre Van Al- CÜ" ander genre dan de komedie aankan, bewees ze met faene, Freddy De Ridder, Daien de geslaagde opvoering van de thriller «Een spin Ida Breyssens en Andy De Tot zo ver het verhaaltje, weeft haar web"- Tooh w11 de kring in het geheel Keersmaecker vullen aan. zoals het ons door K.V.S. niet voorbijgaan aan de uitgesproken belangstel- u kan pogen aan het werk opgediend wordt. ling van haar trouw publiek voor komedies. Met zien op de volgende data: «Een braaf mesken, no 't schoint» wordt daar zaterdag 14, zondag 15, Deproduktl. ruimschoots aan voldaan. Sint-Niklaas. In het exlibriscentrum zorgden poppenthea ter Oekedoeleken en jongerenkoor Mozaïek vijfmaal voor een volle zaal. Ze brachten het totaalspektakel «Als ik groot ben, word ik klown» voor het voetlicht (Iv) vrijdag 20, zaterdag 21 en Deze «Wesp» van Mastrosi- maandag 23 februari, tel- mone werd door de Ameri- Het stuk van de Vlaamse se dialect, aangevuld met kens te 20 u. stipt. Reserve- can Theatre Critics Associa- auteur David Meyvis (oor- Antwerpse en Gentse klan- ren kan via het nummer tion gerekend tot de tien spronkelijke titel: «Nichtje ken. 052-21.40.88, vanaf 7 fe- beste stukken van het sei- zus en zo) is eerder een tra- Het verhaal is niet opge- bruari om 10 u., of in zoen 1982-1983. De manier gi-komedie, een typisch bouwd uit geforceerde si- Corso, Rossevaalstraat 14, waarop K.V.S., regisseur «lach en traan-stuk». Bij tuaties, maar is het relaas te Lebbeke zelf. Ronnie Commissaris in de het bewerken heeft regis- van een doordeweekse sto- eerste plaats, dit stuk op de seur Guido Klinok die traan ry. Die story wordt de toe- auteur komt op 21 fe- Liliane Wouters, «De leraarskamer», een kritisch brokje toneelli- planken zet, is te opper- weggeschreven en bewust schouwer in hoofdzaak ge- bruari de kreatie van ziin teratuur< waarin verouderde onderwijssystemen niet gespaard vlakkig en te weinig inven- gekozen voor een zorgeloos bracht door Roger Van vriend Guido Klinck bekii- worden- Wie Wilfried Van Daele, Dirk Van De Velde, Sylvain tief opdat het ook maar een avandje. De toeschouwers Schoor en Marita Goedge- ken! En hij zal ook op üjd Luyckx, Veerle Daman, Lutgart Heibaut en Jos Meyvis aan het kans zou maken om bij de mogen dan ook oeverloze zeischap, Moniek en Arlette werk wil zien in de leraarskamerkan dit op vrijdagen 6 en 13 en beste tien teaterprodukties pret verwachten via een pit- Verhavert, Erwin De Keers- zaterdagen 7 en 14 februari te 20 u. in de zaal van het G.T.I. in Vlaanderen van dit sei- tige dialoog in het Lebbeek- maecker, Frangois Rin- (pvr) Europalaan te Beveren. (Iv) De leerkrachten van het Gemeentelijk Technisch Instituut in Beveren kozen voor hun tweede toneelproduktie een stuk van

De Voorpost | 1987 | | pagina 13