wij hetalen U yi nno frank cash voor uw TV-Ekspres Schuinschrijvelarïj Intercom geeft architeklen een kans Gezellig Ebes maakt elektriciteit dank zij steenkool Auto Moto Retro te Wieze opent Oldtimer-showseizoen De Voorpost Wandelen door de Bloemenstreek Debat over sport en doping in Schoonaarde ëSS&bswL GRATIS WEDSTRIJD 5*SPRES 16 - 6.2.1987 - De Voorpost Dat gedrens houden ze niet vol! toeterde ik mijn overbuur in het oor. Daar komèn brokken van! Even later gebeurde het al. Een Jerry Lewisachtige figuur, die zich aanvankelijk als een bekwaam trombonespeler in de kijker had geblazen, greep naar zijn accordeon, miste van een niet één van de draagriemen en ontlokte een dermate weeklagend geluid aan zijn trekzak, dal heel wat danspartners elke vorm van lijfelijk kontakt verbraken. Jerry Lewis lachte verveeld. Zijn collega's stuurden hem professioneel-vernietigende blikken toe en omdat de man blijkbaar over niet de minste kwaliteiten beschiktezich uit dergelijke, netelige situaties te redden, trok hij zich diplo matisch terug en nipte aan een verschaald pilsjefm Een gezellige boel, niet? probeerde mijn tafeldame het incident te vergoelijken. Ze had als echtgenote van de voorzitter van de organiserende vereniging 'Eerlijk duurt het langst', reeds weken de loftrompet gestoken, over wat zij de 'muzikale en showkwaliteiten' van het orkest had genoemd. Uit pure beleefdheid kon ik haar eerlijke overtuiging niet tegen spreken. Wellicht bood de zangeres uitkomst. Ze werd aangekon digd als dé bekende radio-, televisie- en platenvedette. Maar hand op het hart, ik had haar nog nooit op het kleine scherm gezien. De anderen evenmin, want haar verschij ning op de scène veroorzaakte slechts een bleek applaus. Het kind had vestimentair nochtans haar best gedaan. Aan haar voeten schoot een sierlijke rozestruik op, die zich welig en pijnloos omheen haar kuiten en dijen kronkelde, maar plotseling op de plek waar iedere normale burger haar borsten zou vermoeden afstierf. Overduidelijk bij gebrek aan voeding. Ze was overigens niet zonder verdienste. En de imitaties die ze reproduceerde waren lang niet onverdienstelijk. Haar klovers vind je overal en altijd en de mening van de zestienjarige dochter van mijn gastheer, werd noch door de moeder en zeker niet door haar vader geapprecieerd. Een talent als de zangeres als kreng minimaliseren doe je immers niet. Vooral niet in deze besloten vriendenkring. Zullen we even? nodigde mijn tafeldame me uit. Wan neer de heren geen zin hebben een flikker te slaan, moeten de dames het initiatief nemen. Even later betraden we de dansvloer. M'n benen voelden ineens loom aan. Ruimte hadden we in overvloed, want derhalve een grootmoeder die haar kleindochter de eerste walspassen aanleerde één, twee, drie, één, twee, drie... evolueerden we helemaal alleen over het hout. De sfeer komt er al in, moedigde mijn partner me aan. En ze voerde meteen de snelheid op. Ja, knikte ik. Het wordt vast nog een gezellige avond. Maar je moet de mensen de tijd gunnen... Pierre Van Rossem Intercom Distributie Noord kent een prijs toe aan de architekt of architekten die in hun gerealiseerde bouw werken met sukses een bijzondere aandacht besteed hebben aan het rationeel energie-verbruik. Drie aspekten zyn belangrijk: het beperken van de warmteverliezen door een oordeelkundige keuze van de bouwmaterialen, de oriëntatie en de indeling van de woning, de optimaliza- tie van het verwarmingssysteem en de keuze van een geïnstalleerd vermogen en tenslotte de algemene konceptie van de woning in funktie van de bewoners en de omgeving. In de havenzone van Gent, langsheen het kanaal, staat de elektriciteitscentrale van Gent- Rodenhuize. De reusachtige koeltoren kan je al van ver zien. Niemand blijft daar nog bij stilstaan, maar nu bekend werd dat Ebes drie miljard frank en allicht ook meer gaat investeren in een omschake ling van die centrale van olie naar steenkool, op. het ogen blik dat de Kempense steen koolmijnen hot news zijn en blijven, is dat natuurlijk be langrijk. Het gaat om de vierde pro- duktie-eenheid goed voor 280 mw die in 1978 in dienst werd genomen met het doel olie. te stoken in kombinatie met hoogovens afkomstig van het nabij gelegen Sidmar. Vrees voor milieuvervuiling moet er niet zijn, zegt men bij Ebes, waar gewezen wordt op de extra zware normen die men zichzelf heeft opgelegd. Men wijst er trouwens ook op de belangrijkste betekenis die deze omschakeling zal hebben voor de werkgelegenheid, want met deze omschakeling gaan 610 man jaren gepaard. Rechtstreeks dan, maar daar komen nog eens 300 man-jaren bij wanneer men er de toeleve ringsbedrijven bij neemt. De vier produktie eenheden naast elkaar. Groep 4, de grootste vooraan, wordt gedeeltelijk afgebroken en weer opgebouwd (arch) Werkgelegenheid die vooral aanhouden, de streek van Gent ten goede In de nieuwe of vernieuwde zal komen. eenheid zullen 150 ton steen- Ofschoon men weet dat de kool per uur worden gebruikt energievoorziening via de om te komen tot een kerncentrales ruim tweederde maximumbelasting. Die belas- goedkoper is, toch blijft men ting moet het mogelijk maken deze andere vorm van energie- dat de verbouwing binnen een verwekking (via steenkool) zeer korte tijdspanne en ook al omdat de aankoop van steen kool financieel lager ligt dan die van olie, wordt afbetaald. Bij Ebes houdt men er reke ning mee dat men na tien jaar verbouwingswerken zal be taald hebben met de pro- duktie-opbrengst. Op zaterdag 21 en zondag 22 februari van 9 tot 19 uur staan de poorten van de Wieze Oktoberhallen wijd open voor alle liefhebbers van oude auto's, motoren, miniatu ren, wisselstukken en wat daarmee samenhangt. Auto Moto Retro 1987 te Wieze is de eerste oldtimer manifestatie van het jaar. Trouwe bezoekers van deze jaarlijkse Wieze oldtimerbeurs weten dat zij zich van andere gelijkaardige manifestaties on derscheidt, niet alleen op kwa litatief en kwantitatief niveau, maar ook door de aparte sfeer van openheid en gezelligheid die haar eigen is. Auto Moto Retro blijft niet beperkt tot "freaks" en profes sionelen. Deze beurs is dé ideale uitstap voor het hele gezin, voor jong en oud, voor alle doorsnee-geïnteresseerden en gewoon nieuwsgierigen. Auto's zijn uit onze maat schappij niet weg te denken, sedert ze zo'n honderd jaar geleden hun intrede deden. Ze evolueerden van primitieve "zelfbewegers" tot soepel draaiende massaprodukten, van elitaire uitzondering voor super-rijken tot betaalbaar vervoermiddel voor iedereen. Stukken uit dit bloeiend verle den staan in de Oktoberhallen te kijk. Hoogtepunten uit onze "geschiedenis op wielen" pron ken er broederlijk zij aan zij met antieke drie-, twee- en vierwielers, vrachtwagens enz... Auto Moto Retro: ruim 9.000 m2 overdekte en ver- autospeelgoed, miniaturen, gespecialiseerde lektuur, affi ches, prenten, wisselstukken en noem maar op, trefpunt voor partikulieren en klubs, ontmoetingsplaats voor ieder een die wat met gemotoriseerd vervoer te maken heeft. Inlichtingen: Brusselsesteen weg 49, 9370 Lebbeke. 052/ 21.70.44 of 052/46.07.80. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-RobberecM Drukkerijstraat 11 9140 Zete Hoofdrodakteur: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Meer en meer mensen doen tijdens hun vrije tijd een wan deltochtje. Wanneer die toch ten bovendien prima zijn geor ganiseerd en vooral wanneer men via een reeks wandelingen die op een-eirUëzelfde leest geschoeid, een hele streek kan aandoen, worden de wandelin gen nog boeiender. "Te voet door de Bloemen streek" is de titel van een reeks wandelingen die plaatsvinden in het land tussen Schelde en Durme en die aandacht schen ken aan de minder gekende facetten van elke plaats. De eerste tocht in een reeks van vijf gaat van start op zondag 1 maart in Sint-Amandsberg, waar om 14 uur aan de hoofd kerk wordt vertrokken. De lei ding van deze tocht is in han den van André en Daniela Van Cauteren. Op zondag 26 april volgt de tweede tocht die om 14 uur vertrekt aan de Sint- Martinuskerk van Berlare. Leiding Margareta De Groote. De derde tocht is voorzien in Wetteren en heeft plaats op 14 juni. Men vertrekt om 14 uur onder leiding van Marc Van Caelenberg aan de hoofdkerk van Wetteren. In Laame wor den de wandelaars verwacht op zondag 2 augustus voor de Zeventiende Begonia Wandel tocht, dat is de oudste wandel tocht van de streek. Men kan vertrekken aan het Spartaplein te Laame. Op zondag 20 sep tember is er dan nog een wan deling in Heusden. Om 14 uur Net voor het nieuwe wiclerseizoen bij ons echt van start gaat, heeft de Davidsfondsafdeling van Schoonaarde het gelukkige initiatief genomen om alle aandacht toe te spitsen op de sport en de misbruiken die in de sport welig tieren. Dan hebben we het niet alleen over doping, maar evenzeer over geweld, over omkoopschandaaltjcs. Op dezelfde avond komen ook de problemen rond sponsoring aan de orde en wordt gesproken over sport als ontspan ning. Kortom een ronde tafel gesprek dat iemand die het goed meent met de sport in de brede zin van het woord, niet mag missen. Maandag 16 februari om 20 00 uur stipt vangen de gesprekken aan in het vroegere gemeentehuis van Schoonaarde en als panelleden verwelkomt men daar de heer Holvoet die verzorger is van de nationale voetbal ploeg, schepen Jan Van Damme die in Dendermonde waakt over de sportaktiviteiten, Rudi Halcydt, gewezen topvoetballer bij Waregem en nu voetballer-trainer, Louis Cooreman een sportverslaggever en uiteraard het publiek dat naar men hoopt uit mannen en vrouwen, ouderen en jongeren zal bestaan, sportieve en niet-sportieve mensen, maar die wel de nodige fair-play kunnen opbrengen om cr een aangename en leerrijke avond van te maken. neemt Modest Raman de be langstellenden op sleeptouw. Vertrek aan de kerk van Heusden. Wie meer belangstelling heeft voor deze wandeltoch ten, kan steeds informatie in winnen bij de Bloemenstap- pers VWB, Brandemanstraat 61 te 9270 Laame (091/ 69.02.22). In Vlaanderen is de kant aan een echte heropleving toe. In Boortmeerbeek wordt nu, in samenwerking met de Kant- klub 't Spinneke en het Provin ciaal Komitee voor Kunstam bachten in West-Vlaanderen een voordrachtencyclus geor ganiseerd over kant. Het gaat om drie avonden die plaats vinden op 5 en 26 maart en op 30 april, telkens vanaf 20 uur in de Gildezaal, Dorp te Boortmeerbeek. Deelname kost 450 fr. Voor meer infor matie Sonia Vanoosterwijck, Beringstraat 75 te 2980 Boort meerbeek. In 1986 kenden de Volvo- ondememingen in België een stijging van omzet, produktie, personeelsbezetting als verko pen op de Belgische markt. De omzet wordt geraamd op 73 miljard fr. of een stijging met 11% in vergelijking tegenover 65 miljard. Volvo-Europa heeft 4.360 medewerkers of een toename van meer dan 200 eenheden. Voor het eerst heeft Volvo België meer dan 80.000 auto's geproduceerd wat ook een toe name is met 10 procent. De belangrijkste markten waren de Verenigde Staten, Groot- Brittanië, Italië en Frankrijk. Het gaat hem dus om wonin gen die reeds zijn gebouwd en waarvan men tenminste een jaar het energieverbruik kent. Het is misschien eigenaardig dat een elektriciteitsbedrijf op zoek gaat naar de meest ener giezuinige woning. "Maar dat komt omdat Intercom alleen tevreden klanten wil hebben en die zijn pas echt tevreden wanneer ze zo weinig mogelijk moeten betalen voor hun ener gierekening." Zo vertelde de heer De Bie tijdens een druk bijgewoonde vergadering in Hof Tersig in Wieze waar het kruim van de architekten uit de regio Dendermonde en Aalst bij elkaar was. Daar kre gen de aanwezige architekten trouwens een uitvoerig en de gelijk samengesteld handboek overhandigd waarin men alles kan terugvinden over elektrici teit en gas. Goede informatie Daar is het inderdaad om te doen. Dagelijks worden de ar chitekten overspoeld met aller lei informatie, met veel publi citeit. Maar hoe degelijk is die informatie en hoe betrouwbaar is ze afgestemd op de realiteit? Allemaal vragen die rijzen. Het kwam er dus op aan de informatie die bestaat grondig door te nemen, te toetsen aan de realiteit en ze te verwerken tot een bruikbaar overzichte lijk geheel. En het werd een echt levenswerk. Intercom be perkte zich tot de elektriciteit en het gas, zaken die zeer vertrouwd in de oren klinken bij de Intercom-specialisten die als eindresultaat een infor matiemap afleverden die een vademecum kan genoemd worden dat gewoon onmisbaar is voor de architekt. In een logische struktuur werd een overzicht gemaakt van alle re glementering in verband met de binneninstallatie aardgas en elektriciteit. Later werden ver klarende teksten en schema's toegevoegd. Een meesterwerk, zo kregen we langs verschillende zijden te horen. De map werd gunstig ontvangen bij de architekten. Voordelen Voor architekten en vooral voor kandidaat-bouwers is het goed om weten dat Intercom een aantal voordelen in petto heeft. Wie opteert voor elek trische verwarming kan reke nen op een vermindering van liefst 60% op de totale aanslui- tingskosten. Indien men in een kachel of spaarboiler instal leert, krijgt de klant van Inter- com-Intergem een volledige meterkast met nachtteller kado. De nieuwbouwer die langs een aardgasnet woont, krijgt een standaardaansluiting gra tis, indien hij verwarming op aardgas neemt. Indien hij op teert voor een modulerende verwarming, met centrale stu ring, kan hij tot 200.000 fr. renteloos krediet verkrijgen. De renteloze financiering over twee jaar (tot 100.000 fr.) voor het vervangen van een be staande CV-ketel blijft ook dit jaar nog geldig, evenals het goedkope verhuursystecm: een aardgasradiator reeds voor 271 fr. per maand. Daarnaast zijn nog andere extra's voor zien: affichc-aktie, gratis warmteverliesberekening, enz. Voordelen die beslist tot na denken stemmen en waarover men steeds alle informatie kan verkrijgen bij Intercom-Inter- gcm. Een kiantenbureau vindt U beslist in uw streek. Gas en elektriciteit Het voorbije jaar, zo werd tijdens de info-vergadering nog gezegd, was voor de gas distributie beslist geen goed jaar te noemen. De olieprijs klapte in elkaar en gas kreeg er dus een kwade konkurrent bij. Men moet weten dat de gas- prijzen voor een groot deel zijn gekoppeld aan de olieprij zen. Vermits er in die bereke ning een vertragingsmechanis me is ingebouwd, daalde de gasprijs niet in verhouding tot de olieprijs. Eind 1986 lag de prijs gemiddeld 30 procent la ger dan het jaar voordien. Die daling komt niet onmiddellijk voor op de rekening van de klant en dat komt omdat de energie wordt aangerekend na verbruik, zodat er een gemid delde prijs over de voorbije verbruiksperiode van 12 maan den wordt aangerekend. Maar die neatieve invloed is nog geen ramp om uiteenlopende redenen. De voornaamste is wel dat de kliënteel vertrou wen is blijven schenken aan het aardgas. De elektriciteit dan. Het na tionale elektriciteitsverbruik steeg met 2,3 procent en dat is minder dan verwacht. Voor de regio Dendermonde-Aalst is het stijgingspercentage 3,2% als gevolg van de kliënteel- struktuur waarin de huishou delijke sektor relatief belang rijker is dan op nationaal vlak. De toekomst ziet er roos kleurig uit. Op het vlak van de elektriciteit wil men de spaar boiler en spaarkachei evenals de gemengde integrale elektri sche verwarming promoten en voor de aardgassektor komt de centrale verwarming met hoogrendementsketel en de modulaire AG verwarming met afzonderlijke radiatoren op de eerste plaats. De tarie ven, en dat is goed nieuws voor de verbruiker, worden aange past en de kwaliteit van de beide energiebronnen wordt opgedreven waar het nog kan. Op het vlak van het milieu zal men biezondere inspannin gen leveren en tenslotte wil Intercom-Intergem zijn klan ten rationeel leren omgaan met energie. En dat begint reeds bij het koncept van de woning of het industrieel ge bouw. En daarmee zitten we terug bij de architekten die de ontwerpers van deze gebou wen moeten zijn. Lebbeke. Niets dan lachende gezichten op deze bijeenkomst (foto Piet Hermans) echt den' mee stre Lebbeke. Ook uit Dendermonde waren er heel wat architekten aanwezig (foto Piet Hermans) Lebbeke. Een aantal Aalsterse architekten druk aan de diskussie over het ideale huis (foto Piet Hermans) Of wij geven u in ruil voor uw TV-EKSPRES een waardebon van 2.500, 5.000,10.000, 25.000 frank. Elke week 20 prijzen Houd uw TV-EKSPRES van deze week goed bij. Uw getal op de voorpagina kan een van de geluksgetallen zijn die verschijnen in de TV-EKSPRES van over twee weken. Zo ja, dan wint u zonder verdere moeite 50.000 frank cash of een van de waardebons. Oe

De Voorpost | 1987 | | pagina 16