Michel verwacht doch Geert kwam... als Arendprins Aalst wil groter deel van de koek «Europees Sociaal Fonds» Karnaval moet spontaan groeien WeikMM van Banier - Bisrme-en InMéestraek Iff1 Geert I regeert over den Arend V In Mere zwaaide men voor de vijfde maai met de hollepotten Rondetafelgesprek over Karnaval f cMnUié f 1 Geert I kreeg dus de «arendlijke» titel van prins na een spannende verkiezingsstrijd in de stadsmeisjesschool. Wa ren de optredens nu niet bepaald van het allerbeste dat men ooit te zien heeft gekregen, de sfeer en vooral de spanning was aanwezig, In het kader van deze verkiezing had overigens ook de verkiezing plaats van een jeugdprin- senpaar, En daar was het ^tukken beter. Bart Marcoen, de appel valt dus niet ver van de boom, bracht het Eskimolied van de Nederlandse lolbroek André Van Duyn. Gewoon klasse wat die jonge kerel liet zien. Alsof het de normaalste zaak van de wereld was, klom hij nadien nog in de huid van een baby om een derde maal te verschijnen als een volleerd dansmarieke. Pure klasse en het geluk straalde van het gezicht van vader Johny Marcoen toen hij zijn mannelijke telg over het podium zag evolueren. Johny, zelf tot driemaal toe kandidaat prins van Aalst, zal allicht zijn zoon nuttige wenken hebben gegeven. Maar dan blijft nog steeds de flair en het talent van de uitvoerder zelf. Men moet het ook nog kunnen brengen. De presentatie van Bart maakte dat het voor de jury een stuk eenvoudiger werd om een winnaar aan te duiden. Bart stak immers met kop en schouders boven zijn tegenstrevers uit. Hoezeer Jurgen en Chris Steenhout ook probeerden, Bart bleef ongenaakbaar. Hij kreeg dan ook oververdiend de skepter van jeugdprins van den Arend. En zo blijft dat kleinood in de familie Marcoen, want vorig jaar was broer Geert verkozen tot prins. Bij de meisjes dongen Valerie Baudelet, Nathalie Hebbe- linck en Ann De Wolf naar de titel. Voor de jury was Ann de beste van het drietal. Ze gaf inderdaad blijk van zeer veel plankvastheid tijdens haar optreden dat een persifla ge was van het knalnummer van Toon Hermans «Wat ruist er door het struikgewas». Ze leverde ook een prachtfinalc af met «Ik ben naar Mexico geweest» en een play-back nummertje van Sandra Kims wereldhit. Ondertussen was de zaal volgelopen met belangstellenden voor de verkiezing van de prins van de Arend. Vier kandidaten namen het tegen elkaar op: Kamiel, Geert, Michel en William. Ze zorgden voor een boeiende strijd die nipt werd gewonnen door Geert. Duidelijk is dat het Arendkarnaval in de lift zit. Michel Heck, duidelijk in zijn sas op het podium, bracht er heel wat schwung in, met zijn echte Arendse meestampers. Geert Van Den Eede heeft van moeder natuur een mooie stem gekregen. Maar zijn voordracht vertoonde hier en daar verschijnselen van zenuwachtigheid. William De Smedt liet zich omringen door Freddy Ney- rinck, ex-prins van Aalst, beter bekend als Loeken Tatjen. Maar samen konden ze de jury niet echt bekoren. Kamiel Hendrickx kon al evenmin overtuigen. Kortom, de optredens getuigden niet van veel kwaliteit. Organizatorisch liep er op deze verkiezing ook een en ander mis. We kunnen best begrijpen dat de organizatoren op dergelijke manifestatie graag een cent verdienen en dus drank willen verkopen, maar we vinden het spijtig dat men daarom zo lang wacht om de uitslag bekend te maken. Kwart voor drie lijkt ons van het goede teveel te zijn. Trouwens, het laatste uur viel het verkiezingsbal zo goed als stil. Moegestreden, of gewoon grote vaak? Wie zal het zeggen. Vonden we de uitslag eerder een verrassing, de jury bekroonde in elk geval Geert als de nieuwe prins. Met 986 punten was hij een paar puntjes sterker dan Michel Heck. Op de derde plaats eindigde William De Smedt en vierde werd Kamiel Hendrickx. Geert zal dus de karnavalskepter zwaaien tijdens het weekend van 8 maart. J.M. Heyman «Waarom maakt het stadsbestuur van Aalst geen of weinig gebruik van de financiële middelen die ter beschikking worden gesteld via het Europees Sociaal Fonds», vroeg raadslid Marc Galle. In 1985 was uit dit Fonds 4.480 miljard voorzien voor België doch 3,962 miljard daarvan ging naar Wallonië en slechts 1,647 miljard kwam Vlaanderen ten goede. Toch bleef van deze totaliteit der middelen 518 miljoen niet opgebruikt bij gebrek aan projekten. Minstens 75% van alle beschikbare kredieten moeten worden besteed aan akties ter bevordering van de werkgelegenheid voor jongeren minder dan 25 jaar. Andere geldmiddelen die via de EEG komen werden voor Aalst-Oudenaarde wél gebruikt. De RVA-Aalst diende voor in het beroepsleven?» vraagt '87 drie projekten in die echter Mare Galle. nog moeten goedgekeurd wor- Volgens de ex-minister alles- den. «Waarom neemt het zins niet bij gebrek aan werk- stadsbestuur als promotor lozen. Het arrondissement geen initiatieven om van deze Aalst telt er inderdaad 10.000 middelen gebruik te maken en waarvan 9% jonger dan 25 jaar dan ook bij te dragen tot bete- en ruim 3.000 ouder dan 55 re integratie van de werkloze jaar. Cijfers voor Aalst die hoger liggen dan de omliggen de arrondissementen Dender- monde, Sint-Nik laas. Oude naarde en Gent. Hierbij trouwens de cijfers van de werkloosheidsgraad. Vervolg op blz. 4 Mannen Vrouwen Totaal Aalst 10,2 23.4 15,9 Dendermonde 9,3 22,0 14,1 Gent 9.4 21,4 14.2 Oudenaarde 7,5 16,1 11,1 Sint-Niklaas 7,9 19,2 11.9 Voor de vijfde maal startte men aan het Hof ten Dale te Mere met een veertigtal «hollepotzwaaiers» om een tocht aan te vangen doorheen de velden. Deze lustrumuitgave was eens te meer een sukses, ook al was de bijtende vrieskoude van de partij Het aansteken van de potten liep vlot van stapel maar toch zijn er nog te veel die moeilijkheden hebben bij de aanvang om hun potten brandende te houden. Het was wel een lange afstand en er was heel wat hout nodig om het volledig trajekt, dat toch enkele kilometers bedroeg, met «brandend sukses» af te leggen. Het loonde echter de moeite want bij de terugkomst stonden lekkere warme panne koeken te wachten. Om dit lustrum nog meer luister bij te zetten was de groep vergezeld van twee muzikanten die met harmonika en doedelzak er een buitengewoon aantrekkelijke sfeer in hielden. Deze twee «dorpsmuzikanten» verdienen alle lof want het was geen gemakkelijke opgave om in een dergelijk winterweer blaasbalg en trekzak spelende te houden, de organisatoren, Vlaams-Centrum en Heemkun dige Kring, mogen dit als een zeer geslaagde aktiviteit beschouwen want het is een hele prestatie om mensen op de been te krijgen voor een tocht door de duistere velden van Mere. Hopelijk zal deze traditie, die praktisch toch alleen in Mere bestaat, ook de volgende jaren het gewenst sukses kennen. Men heeft alvast beloofd dat het in de toekomst nog beter zal zijn. Een afgeladen volle zaal van de stadsschool aan de Binnenstraat nam een valabele aanloop tot de karnavalevenementen. Met de verkiezing van de Jeugdprinses en -prins en de prins van de Arend. Volgende zaterdag komen Popoll en Ben dan in de Keizershallen in de running en de week later, eveneens in de Keizershallen, komt er een gloednieuwe Ajuindynastie. In de Binnenstraat maakten we een nacht mee vol entoesiaste karnavalisten waar ambiance geen ydel woord was. Toch moet het ons dadelijk van het hart dat qua business een festiviteit wel enigszins mag gerekt worden doch er zijn grenzen. Op een op de minuut nauwkeurig na gepland uurschema twee uur dertig uitlopen wordt dan wel van het goede te veel. Het was inderdaad 3.20 u. in de morgen op een volgende dag en volgende maand toen uiteindeiyk het verdikt kon vallen. Om dan nog niet te spreken van de «officiële» plechtigheid en de uitreiking van de prijzen. Play-back en Arendboer Onder impuls van voorzitter Denijs en sekretaris Francois De Schrijver werd de verkiezing van een «Arend- boer» gepland zoals destijds op de Faubourgfeesten te Baarde- gem een Faluintjesboer werd verkozen. Met het overlijden van Bert Verbestel, de Ajuin- boer, vond men het minder opportuun daarmede nu te starten. Er zouden wel eens verwarringen en misverstan den kunnen ontstaan voor wie die het alleen rooide had den zich omringd met gogo- girls, balletdanseressen, jazz- dancers of Tanzmariches. De streling werd dan ook wel eens meer naar het oog dan naar het oor gericht. Bart Marcoen gesneden uit het ware karnavalhout volgt als Jeugdprins van «Onze Arend» zijn broer Geert op. Hij bracht dan ook een denderende show met een paar technische hoog standjes en had duidelijk de zaal op zijn hand. Een glun derende vader die de titel «over naar familie» zag gaan. Tweede en derde werden de gebroeders Steenhaut. Jurgen die kordaat de boerentoer op ging en Chris die zich een vlot te verschijning voelde. Ann De Wolf stal bij de meisjes duidelijk de show en kreeg de titel Jeugdprinses van de Arend zeer terecht. Sandra Kim, Toon Hermans et tutti Quanti, het zat er allemaal in. Valerie Baudelet ging als elfja rige reeds de solotoer op als Mexicaanse schone en be- hangster en de pas achtjarige Nathalie Hebbelinck beet spontaan de spits af. Vervolg op blz. 4 de gave des onderscheids in mindere mate bezit. Men wil dan ook met dit vernieuwend initiatief nog een paar jaar wachten. Wél ging reeds op vrijdaga vond een play-backwedstrijd door die veel sukses kende, zowel wat betreft het peil van de deelnemers als de belang stelling. Met beide laureaten die dan op zaterdag nogmaals hun prestatie voor een eivolle zaal weggaven werd inderdaad hoog gescoord. In de reeks tot 14 jaar haalde de nieuwe belofte Peggy Loos uit Herdersem het met Sandra Kim Tokyo Boy voor Marleen Vierendeels (Whitney Hous ton) en Sandra Hertveld In de leeftijdsgroep vanaf 15 Aalst. Geert I wordt gelauwerd zoals het een nieuwe prins toekomt (a). jaar ging de palm naar Pascal Van Cauwenbergh met Lionel Richie voor Frank Van Rijme- nant (Henk Elsink) en Natasja Peeters (Whitney Houston). Aalst. In de Mikisclub werd een hartelijk woordje over het karnaval van morgen gesproken (a). In de Mikisklub in de Nieuwbeekstraat maakten we een interessant initiatief mede. Een konfrontatie van een stel vooraanstaanden die met karnaval op een of andere manier te maken hadden. Uiteraard schepen Juliaan Vinck verantwoordelijk voor feestelykheden, schepen Anny De Maght als verantwoordelijke voor openbare werken, nauw betrokken by heel wat problematieken, Keizer Kamiel Sergeant die tal van ideeën spuide, Frans Wauters ex- voorzitter van het Feestkomitée, Marcel De Bisschop ex-burgemeester en karnavalist in hart en nieren, en Jan Doorns belast met de praktische uitvoering van tal van beslissingen over de Aalsterse drie dolle dagen. Bedoeling was allerminst er een politiek welles-nietesspel van te maken. Wel uit te kij ken naar nieuwe ideeën. Jos De Geyter stelde daarbij o.a. dat er te Aalst slechts twee kandidaten prins-karnaval zijn wat toch wijst op een zekere lusteloosheid alhoewel er een rijke prijzentafel mee gemoeid is. Op de staat waarin de kar- navalwcrkhalle zich bevindt. Op de uitlating van schepen De Maght dat AKV niet zou staan voor Aalstere Karnaval- verbond, doch wel op de «Al les Kapot Vereniging». Op het opstappen van de feestleider waarvan niemand het fijne schijnt te weten, e.d.m. «We willen kijken naar de toekomst zonder echter het verleden te vergeten», zegt De Geyter. Misschien kunnen lessen ge trokken uit het verleden een bron voor nieuwe, frisse ideeën die vernieuwend kun nen werken. Terloops meldt Jos De Geyter dat de tekst van al wat hier vanavond gezegd werd opge nomen wordt op band en in een speciaal karnavalnummer van de Rode Vaan zal worden opgenomen gekruid met een aantal aangepaste artikelen. Juliaan Vinck: spellen niet te voor- Keizer Kamiel: Politiek nood zakelijk kwaad Wat karnaval in de toekomst wordt is een groot vraagteken voor mij en wellicht voor ie dereen zegt schepen Juliaan Vinck. Toen een paar decennia gans Aalst zich verkleedde en «ver wijten» een gemeenplaats was kon niemand voorzien dat kar naval zou evolueren naar wat het ondertussen dan toch ge worden is. Voorspellen wat karnaval gaat worden kan dan ook niemand. Voor het feestkomitée wordt vernieuwen dan ook een per manente uitdaging. Kontakten met de verenigingen kan wel licht van onderop zorgen voor bevruchtende nieuwe ideeën. De stad springt bij met finan ciële steun en geeft dit jaar een half miljoen meer. Het Feest- komitee moet zorgen dat er wederzijds kontakt is tussen stadsbestuur en karnavalvere- nigingen maar «als het er op aankomt» zegt schepen Vinck is het als in het liedje: «In Oiljst maakt men wel veel kra keel, maar finaal trekken ze dan toch allen aan 't zelfde zeel». Moeilijkheden zijn er elk jaar, zegt Kamiel Sergant. Onver mijdelijk vermits stadsbestuur, feestkomitée, AKV Prinsenka mer allen met dezelfde proble men begaan zijn. Kamiel kant zich tegen politisering van kar naval maar ziet anderzijds geen geldig alternatief. Het stadsbestuur beheert de ge meenschapsgelden en daarme de o m. wordt karnaval ge maakt. Uiteindelijk is politiek dan ook niet weg te denken uit het karnavalgebeuren. Frans Wauters: Mijlpalen De ex-feestkomitéevoorzitter memomeert een aantal mijlpa len uit Aalst karnaval sinds de eerste stoet in 1923. In de eerste jaren bijna afgeschaft doch «gered» door Fred Kel ders. Steeds crescendo tot we reldoorlog II. Na jaren te heb ben samengewoond treden reus Iwein en reuzin Lauretta in 1950 uiteindelijk in het hu welijk. Hoogtepunten waren wel de mislukte poging om het Ros Beiaard te stelen, het ver schijnen van het Ros Balatum, de Sloevers en de Lachers in 1955 als eerste komische groe pen, de textielprinses die zou evolueren naar bloemenfee, keizer De Boitselier, en Ser gant en het bezoek van ons vorstenpaar in 1979. Guido Bulthé, de stem van 't AKV Guido kant zich tegen karna valisten met veel noten op hun zang die nu raad geven doch die zelf nooit pratikeerden. Met Keizer Kamiel zijn alle problemen uitgepraat en aan schepen De Maght vraagt hij de situatie in de werkhallen te verbeteren. Anny De Maght: Eigenheid Politiek is inderdaad uit karna val niet weg te denken. Karna val Aalst puurt zijn impakt uit zijn eigenheid. Karnaval is dan ook voor Aalst een belangrijke faktor, de periode waarin om het even wie elke plaats voor drie dagen kan innemen. Marcel De Bisschop: Tegen kommercialisatie De ex-burgemeester kant zich tegen kommercialisatie die carnaval kapot maakt. Dat de koning naar karnaval komt is niet relevant. Het liedje «De Koninklijke Pot» is dat echter wel. Karnaval moet niet op brengen. Karnaval is amuse ment. Jan Doorns: In het Feestkomitée is er vaak verwarring. Een aantal denkt alleen aan het oude. Een ander aantal enkel aan vernieuwing. Vervolg van blz. 4 VRIJDAG I FEBRUAR11187 Jeugdprinspaar Zowel voor de titel van jeugd prins als voor die van jeugd prinses dienden zich telkens drie kandidaten aan. Wellicht door het lot bepaald kwam het toch gunstig uit dat er duidelijk climax zat in de orde van op treden zowel bij de meisjes als bij de jongens. Wie eerst op trad werd derde en wie laatst optrad eerste. Duidelijk moet worden gesteld dat althans tot lang na midder nacht de sfeer er duidelijk een was van gezonde wedijver. «We doen allemaal ons best maar finaal zijn we allemaal van «Onze Arend». In de kleine uurtjes kwam er wel ietwat minder faire sfeer wan neer puntje bij paaltje kwam en buiten was er dan ook even herrie. Alle kandidaten Va- A/lht jn afwachting van de bekendmaking van de uitslag, lieten de supporters hun lene Baudelet ut.geeoudetd yoorkeur dlidelijk §lijken, En zij kregen „ok gelijk (a).

De Voorpost | 1987 | | pagina 1