Administratieve zetel Verlipack te Erpe-Mere Leedse karnavalgroep «De Rembrandtkluddens» 1/2 of 2/3, open of besloten? JVS-Kern Sirius Aalst in de kijker De heropstanding van een industrie P.D.G. Walter De Backer Ingrid Verbeke, de echte Miss Bette Bezoek Jaak Gabriels aan VU-Lede: start VU-verkiezingskampagne De Voorpost - 6.2.1987 - 3 Verleden donderdag opende een herboren Verlipack met een groots feest de gloednieuwe administratieve zetel van de herboren firma op het industrieterrein te Erpe-Mere. Toespraak door PDG Walter De Backer, diamontage, receptie met champagne, lunch, ontvangst met koffie en gebak, feestrede door minister Mare Eyskens, transfer naar de Arteveldestad, feestelijke receptie, feestdiner opgeluisterd door de gekende formatie «I Fiamminghi», het zat er allemaal in. Niet in het minst de eigentydse kreatie van Luc De Block met 4.000 jampotten waarin telkens een brandend kaarsje. Een feeëriek gebeuren. In faling - Nu rendabel Holglasfabrikant Verlipack legde op 7 maart 1985 de boe ken neer. Drie van de 5 zetels gingen over naar de «Groep De Backer». Twintig maanden later is voorzitter direkteur- generaal De Backer fier te kunnen zeggen dat het bedrijf terug winstgevend is. Wat uiteraard niet ging zonder slag of stoot. Er kwam nieuw kapi taal uit de privé maar ook van de overheid en de reorganisa tie ging tot op het merg. Op bouw van de administratie, herschikking van het produk- tiepotentieel en herstel van de marktpositie. Krachtlijnen daarbij waren: De privatisering en de in krimping van de Raad van Be stuur, waardoor een scheiding ontstond tussen de beleidsvoe ring (privé) en de kontrole- funktie (privé en overheid). De afbouw van de produk- tiekapaciteit tot op het peil van de marktrealiteit. Een drastische personeels- afdanking in alle geledingen van het vennootschap en dit in vergelijking met tewerkstel- lingsratio's gehanteerd bij de konkurrenten De vervanging van het top management, de upgrading van een aantal middenkaders, het aantrekken van nieuwe jonge mensen. De afschaffing en het recht trekken van een hele reeks uitwassen op het vlak van pre mies en andere voordelen. De hertekening van het ad ministratief apparaat, d.w.z. de volledige vervanging van de bestaande informatiestromen en informatiedragers. De herovering van de ver loren kommerciële positie in binnen- en buitenland. Een aantal prioriteiten en stra tegieën werden opgesteld om tot een leefbare fabriek te komen. Aanwerving en installatie van een totaal nieuw topmana gement. Het weerstaan aan de po gingen om valabele perso neelsleden weg te kopen. Het glazen huis ontstaan ingevolge het faillissement, moest terug worden ingekapseld. Het opdrijven van de ren tabiliteit van de produktie-een- heden door betere kontrole procedures, minder personeel en nieuwe investeringen. Het installeren van het cash flow objektief en dé autofinan- Erpe-Mere. De administratieve zetel van Verlipack in de industriezone van Erpe-Mere. (Ih) ciering. Het installeren van nieuwe kommerciële equipes, waar mee het vertrouwen van het kliënteel kon worden'hersteld. Het herstel van de motiva tie bij het eigen personeel. Om strategische redenen was de afspraak: het stilzwijgen over het ganse front tot begin 1987. Het ogenblik waarop wij met daadwerkelijke feiten naar boven zouden kunnen komen. Verlipack vandaag Volgende cijfers geven U een idee van wat Verlipack van daag geworden is. tewerkstelling: 820 perso neelsleden. eigen vermogen: 1,3 mil jard waarvan 870 miljoen ge stort kapitaal of gelijkgesteld. zakencijfers: 3 miljard B.F. (laatste 12 maanden) netto resultaat per 31.12.86: 50 Mio cash flow per 31.12.86: 340 Mio Erpe-Mere. Professor Walter De Backer, voorzitter- direkteur-generaal van Verlipack Belgium (Ih). Professor Walter De Backer is het boegbeeld van een aantal investeerders gegroepeerd in een paar Luxemburg se holdings. Maar tevens is hij professor aan de Ekonomi- sche Hogeschool Sint-Aloysius waar hij managementinfor matiesystemen doceert. Voorheen was hij bedrijvig in de zuivelsektor bij Inex en in de tekstiel bij De Leie, La Hersautoise en Westhoek Spinning. Vóór De Backer bij Verlipack startte, deed de Groep De Backer zijn belangen in de tekstielsektor van de hand deels naar Libeco en deels naar Walindus. Een overname is tot mislukken gedoemd wanneerniet tegelijkertijd het hele topmanagement vervangen wordt, zegt De Backer. De drie zetels moesten dan ook samen worden opgevan gen. Mol, Ghlin en Jumet. Anders komt het automatisch tot konkurrentie onderling. De Backer zit nu paraat in Verlipack waarin ook de overheid zit doch dan als waarnemer. Volgens De Backer heeft Verlipack de toekomst voor zich. debt ratio: uitstekend aktiviteit ratio: uitstekend investeringen gerealiseerd en in afwerking per 31.12.86: 450 Mio objektieven 1987: omzet 3,4 miljard; cash flow 390 Mio; investeringen komende 16 maanden: 500 Mio. Hoe Is dergelijke heropstan ding mogelijk? Er zijn allereerst een kategorie subjektieve oorzaken als men tale ingesteldheid, eigentijds heid, klantgerichtheid, motiva tie. Maar ook administratieven als degelijke administratie, on derhoud van materieel, beslis singskracht. De win-gedachte is de onder toon van ons huidig sukses. Holglasverpakking Verlipack is de nationale hol- glasverpakproducent. Men kan moeilijk spreken van nationale markt. De thuis markt overschrijdt onze eigen nationale grenzen, wat bete kent d#l 60% van de produktie exportgericht is. Het kliënteel, in flessen en bokalen, met uit zondering van farmaceutisch glas, strekt zich uit over Bel gië, Nederland, Frankrijk, Groot-Brittannië en Duits land. Met de nieuwe kantoorgebou wen te Erpe-Mere vangt een geheel nieuwe periode aan voor Verlipack Belgium en voor haar klanten. Een effi ciënte organisatie heeft be hoefte aan een rationele infra- struktuur. De inplanting te Erpe-Mere werd zorgvuldig onderzocht. Elementen als: geringe afstand van Brussel, toegankelijkheid via de snelweg, bereikbaarheid voor het personeel, goede kommunikatiemogelijkheden en een rustige ligging werden als doorslaggevend be schouwd. De holglasverpakking is een milieuvriendelijke verpakking en dit in tegenstelling met de vele plastiektoepassingen. De konsument krijgt vandaag een lichtgewichtfles of -bokaal ter beschikking dewelke volle dig kan gerecycleerd worden. Verlipack Belgium heeft een behoefte aan 150.000 ton gere cycleerd glas, maar kan slechts 75.000 ton ervan op de binnen landse markt aantreffen, we gens het niet voldoen aan onze kwaliteitsnormen. Recyclage Ook «recyclage» is zo'n mode woord dat men soms geneigd is te pas en te onpas te gebrui ken. Mensen worden vandaag de dag rerecycleerd, maar dat gebeurt ook met verpakkingen en dan vooral met glasverpak kingen. Glas kan dan ook zon der meer als dé recyclagever- pakking bij uitstek beschouwd worden. Lichter glas Het gewicht van de verpakkin gen is een konstante zorg ge weest voor de glasindustrie. In ongeveer 30 jaar heeft men de meeste glasverpakkingen 30, 40 en zelfs 50% lichter kunnen maken. Voor een potje van 40 cl. is daardoor nu bijna twee keer minder glas nodig dan in het begin van de jaren vijftig. Op dit gebied heeft de zoge naamde Press Blow techniek een aanzienlijke vooruitgang mogelijk gemaakt. Dank zij een technische rege ling door micro-processors kan men met de Press Blow techniek lichter glas fabriceren dat op alle punten een gelijke weerstand heeft. Dit lichtere glas heeft uiteraard verschei dene voordelen: een totale, re gelmatige kwaliteit wat het ui terlijk en de vormgeving be treft, dank zij een betere ge wichtsverdeling van het glas, een hogere weerstand tegen met name mechanische schok ken en ten slotte een geringer gewicht en een grotere hand zaamheid. Door scherpere kwaliteitskon- troles kan de glasindustrie nu dus verpakkingen leveren die ondanks hun geringere gewicht toch sterk en betrouwbaar zijn. Glas, de eigentijdse verpakking De verpakkingsindustrie staat bekend om zijn vindingrijk heid. Een mooi voorbeeld daarvan is de kombinatie van twee materialen, glas en plas tic, die op de drankenmarkt eigenlijk aartsvijanden zijn. Uit deze kombinatie is de gla zen fles met intrekbare plastic hoes ontstaan. Deze «plastic sleeve» heeft meer dan één voordeel. In de eerste plaats kan hij perfekt gerecycleerd worden en daarnaast maakt hij de fles lichter, kan hij makke lijker bedrukt worden, heeft hij een groter oppervlak dat' voor dekoratie kan dienen en beschermt hij tegen schokken op de bottelarijlijnen en de rechte produktielijnen. Boven dien houdt de plastic hoes de drank langer vers en fris. LH Na het beëindigen van hun dagtaak, kwamen vier herbe- rgvrienden elkaar tegen in hun stamcafé Rembrandt. Herman De Wolf die ondertussen voorzitter is geworden van de Rembrandtkluddens, meent zich nog te herinne ren, dat het een biezondere koude dag was. Maar by de vier had dat geen enkele invloed op hun mening. Rond de stamtafel, tussen pot en pint, werd immers de idee geopperd om in Lede een karnavalvereniging op te richten. Wie dacht dat het alleen maar om te lachen was, had het verkeerd voor. De groep kwam er en groeide uit tot een van de mooiste die men in Lede kent. Het bleef bij geen loze woor den, want binnen de kortste keren was de groep geboren. Het leek wel meer weg te heb ben van een sprookje. Bedoe ling was dat de leden elkaar in een vriendschappelijke en ka meraadschappelijke sfeer zou den kunnen ontmoeten en aan die stelregel houdt men zich heden ten dage nog steeds vast. Een goede zaak, vinden Lede. De jeugd van de Rembrandtkluddens vijf jaar later (a) Lede. Een groepsfoto naar aanleiding van een kavalkade (a) wij. Heel wat vergaderingen uit die beginperiode werden gewijd aan het kiezen van een goede naam, tot uiteindelijk iemand opperde «De Rem brandtkluddens». Die naam vond ingang en kreeg de goed keuring van alle leden. Onder die naam zou men ook gaan deelnemen aan de karna- valeske ebattementen in Lede. Men startte in 1975 met een schitterende derde plaats. Voor een beginnende groep was dat een overdonderend sukses. In 1976 eindigde men met de record's op de zevende plaats, in 1977 beeldde men de eskimo's uit en in 1978 pakte men uit met de duivels. In 1979 werden de clowns naar voor gebracht en in 1980 eindigde men met de omgekeerde we reld op de vierde plaats. In 1981 kwam dank zij de Rem brandtkluddens de paus naar Lede en in 1982 klom men naar een schitterende tweede plaats met lachkabouters. Dat sukses werd het jaar nadien overgedaan met «inleveren». Net toen men tien jaar bestond werden de Rembrandtklud dens winnaar van de stoet. Geen wonder, want het onder werp van 1984 was oktopus en met een dier met dergelijke vele vangarmen kan men ook alle kanten uit. In 1985 werd men opnieuw tweede met het Rembrandtmysterie en vorig jaar werd het opnieuw tweede met «Das es Lede». Geef toe er zijn niet zoveel groepen in Lede die een dergelijk palma res kunnen voorleggen. In Lede heeft men het niet hetzelfde komfort als in Aalst en dat houdt in dat de groepen niet kunnen beschikken over een grote werkplaats voor het bouwen van de wagens. In Le de zijn noch dit tijdstip zowat alle schuren bezet door karna val vereni gingen. Bestuur Omdat café Rembrandt in de loop der tijden verdween, zag men zich verplicht uit te wij ken naar een ander stamlo- kaal. Men koos voor café Ral- ley. Daar bestuurt voorzitter Herman De Wolf zijn troepen zoals het hoort. Hij kan daar bij rekenen op de steun van schatbewaarder William Van Impe, van de beide sekretaris- sen Patrick Kuppens en A. De Kuyper en op de bestuursleden Johan Ghysselinck, Dirk Mer- tens, Rudy Van Nieuwen- bergh, Ghyslain Verhofstadt en Paula De Pauw. Alvorens de jongste gemeen teraadszitting definitief uit de startblokken raakte was er heel wat gebekvecht over een procedurekwestie waaraan blijkbaar zwaar werd getild. Delen van interpellaties door Willy Van Mossevelde die eni ge klaarheid verlangde over het al dan niet ontslag van feestleider Albert Cornand en door Patrick De Smedt die het wilde hebben over de toe komstige werking van het Coördinatiekomitee voor wel zijnszorg en meer in het bij zonder over de aanduiding van een voorzitter werden immers naar de besloten vergadering verwezen wat volgens Edgard Hooghuys ten onrechte was gebeurd doch volgens de bur gemeester wel gemotiveerd Kern Sirius Aalst, een jongerenvereniging gesticht in 1970, heeft als doel de astronomie in en rond Aalst te popularizeren door het geven van kursussen, het versprei den van een krantje, het houden van vergaderingen, spreekbeurten, kyk- en infoavonden over sterrenkunde en... ruimtevaart. Op zaterdagavond 7 februari programmeert deze Jonge renvereniging vooor Sterrenkunde om 19 uur een boeien de, aangename en leerryke kyk- en informatieavond in en rond het klublokaal by het Kapucynenklooster, in de ry lokalen links op de speelplaats van de lagere school) Kapucynenlaan 95 te Aalst. Zonder twijfel behoort ster renkunde en ruimtevaart tot de minst gekende vrijetijdsbe stedingen. Toch is men ook in het Aalsterse reeds geruime tijd op dit gebied aktief. In het kader van de Jongerenvereni ging voor Sterrenkunde, d.i. de jeugdafdeling van de Vere niging voor Sterrenkunde, zijn jongeren aktief die zich inte resseren voor sterrenkunde en/ of ruimtevaart. JVS-Kern Si rius Aalst vormt een plaatse lijk samenwerkingsverband binnen hetwelke die jongeren kunnen samenwerken en hun hobby beleven. Iedereen die belangstelling koestert voor sterrenkunde of ruimtevaart is welkom bij Si rius. Deze JVS-Kern richt zich tot belangstellenden uit heel Aalst en omstreken. Er zijn geen beperkingen inzake leef tijd en bovendien is het niet uitsluitend een jongensaange- legenheïd! Men hoeft ook niet een mini-Einstein of wiskunde- genie te zijn om er welkom te zijn... Dus... «sterrenkunde» kan ook wel wat voor jou zijn! Wekelijks is er op zaterdagna middag om 14 uur in het klub lokaal, dat zich bevindt bij het Kapucijnenklooster te Aalst een vergadering waarop de le den elkaar ontmoeten. Daar naast krijgen deze leden het klubblad «The Pup», kunnen ze deelnemen aan een «astro- nomiekamp» of aan uitstappen naar andere KVS-kernen en samenkomsten van amateura stronomen. In het verleden werden reeds meermaals tentoonstellingen georganizeerd, verzorgde Si rius een nationale JVS-dag, zelfs een scholenkwis. Ook «informatica» met behulp van een eigen microcomputer stond al regelmatig op het pro gramma, naast een kursus ster renkunde voor beginners. De meest voor de hand liggende aktiviteit is natuurlijk het waarnemen van hemellicha men zoals de maan, de plane ten, de zon, verschijnselen als meteoren vallende sterren) en hemelobjekten als nevels, verschillende soorten sterren als dubbelsterren, variabelen enz. Natuurlijk neemt niet ie dereen alles waar, maar slechts dat waarvoor men interesse heeft. Een initiatief dat telkens weer enorm sukses kent is een «sterrenkijkavond». Heel wat «belangstellenden» grijpen dan de gelegenheid om eens een blik door een telescoop te werpen en zich te informeren over deze al te onbekende «na chtelijke» hobby. Je kan er ook wel gebruik maken van een op statief gemonteerde verrekijker om specifieke he melobjekten op te zoeken of. een eerste les volgen in het aanleren van sterrenbeelden met het blote oog... Op deze wijze wil JVS-kern Sirius Aalst de sterrenkunde populair maken. Zaterdagavond 7 februari staat (opnieuw) een kijk- en infoa- vond over sterrenkunde en ruimtevaart op het program ma. Deze kijkaktie gaat door naast het klublokaal. Kapucij nenlaan 95 te Aalst. Om 19 uur. En binnen in het klublo kaal worden diamontages ver toond over de werking van de kern, evenals over de planeten en ruimtevaart. Diverse aspek- ten van ruimtevaart en sterren kunde worden nader belicht. Bij slecht weer wordt zeker gezorgd voor een vervangings programma. Iedereen is wel kom en... de toegang is gratis! Fijn als jij er ook bij bent! omdat het ging over persoon lijke en emotioneel geladen materies. Volgens Edgard Hooghuys is het niet het colle ge doch wel de gemeenteraad die moet bepalen of een punt al dan niet naar de besloten vergadering zal worden verwe zen. Behalve dan wat. betreft de punten die volgens de weg automatisch naar de besloten vergadering worden verwezen. Volgens Hooghuys worden de prerogatieven van de gemeen teraad in deze beknot. «Wan neer personen worden ver noemd moet dit gebeuren met gesloten deuren doch dat was duidelijk niet het geval toen in een vroegere zitting van leer werd getrokken tegen een per soon die weliswaar niet ge noemd werd bij zijn naam, doch in niet mis te verstane benamingen werd geviseerd». Hooghuys blijft bij zijn stand punt dat een punt van de agen da wel naar de besloten verga dering kan worden verplaatst door de gemeenteraad maar dan wel met een twee-derden- meerderheid wat de burge meester echter niet aanvaardt. Hooghuys eist dan ook een stemming bij naamafroeping doch krijgt die niet. «U kan eventueel klacht indienen bij de gouverneur» zegt de burge meester. Waarna Jan Caudron die zegt te weten dat Edgard Hooghuys de reglementering tot in de puntjes kent vraagt dan ook een schorsing opdat het bestuur de gelegenheid zou hebben om na te gaan of al dan niet een 2/3 meerderheid ver plicht is. Maar tot schorsen kwam het niet omdat de burgervader voet bij stek hield en bleef bij de gewone meerderheid de helft plus één. «We stemmen niet omdat het over een procedurekwestie gaat» zegde de burgemeester en anderzijds zegde Hooghuys te zullen weigeren aan een stemming deel te nemen «over iets dat onwettelijk is». Uiteindelijk kwam er een com promis uit de bus. Beide pun ten zouden dan toch in open bare zitting worden behandeld doch afgesproken werd dat de deuren zouden dichtgaan wan neer er namen zouden worden genoemd. Maar zover kwam het finaal niet, zodat de berg een muis baarde. De wet Stadssekretaris Christiaan Wil- lems reikte een nota uit met een aantal uittreksels uit de wetgeving. Zeker, en ook niet betwist, is het dat het college de agenda samenstelt en de punten al dan niet in het open baar laat behandelen. Een punt van de besloten vergade ring kan enkel naar de openba re vergadering worden ge bracht wanneer 2/3 van de le den zulks vragen. Een ge meenteraadslid kan wel vragen een punt in de open vergade ring te behandelen doch kan dit niet eisen. Het is en blijft een prerogatief van de ge meenteraad te willen dat over een punt in het openbaar wordt gehouden via een stem ming met 2/3 meerderheid. LH Driemaal mea culpa. We slaan ons rouwmoedig op de borst en vragen ekskuus aan alle Leedse karnavalisten en zeker aan Ingrid Verbeke. Want ofschoon we op de eerste pagina aankondigden dat Ingrid de dertiende Miss Bette was geworden, kropen we in al onze ijver opnieuw in de pen en schreven opnieuw dat Nancy Van Der Stuyft de titel had gekregen. Het venijn zit natuurlijk in de staart. Onze supersnelle verslaggever pende namelijk de uitslag door elkaar en maakte dat Nancy weliswaar de eerste kandidate was, maar met 27 punten achter haar naam toch nog zes punten meer scoorde dan Ingrid Verbeke. Het reglement van de Miss Bette verkiezing stelt nu dat het meisje met de minste punten en dus het meeste ereplaatsen, de titel krijgt. Ere wie ere toekomt: Ingrid Verbeke is wel degelijk de nieuwe Miss Bette. Zij kreeg van de jury 18 punten. Tweede werd Ann De Swaef met 19 punten en derde Nancy Van Der Stuyft met 24 punten. Ann Roelandt sloot de rij met 39 punten. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat de nieuwe VU-voorzitter een bezoek zal brengen aan Lede. Blijkbaar wil het nationale VU-bestuur nog tijdens de legislatuur van P. Jules Henderickx als burgemeester en diens broer Ghislain als voorzitter van het OCMW de kloof dichten die ontstaan was tussen de Leedse VU-afdeling'en de partij na de laatste nationale verkiezingen. De ex-afdelingsvoorzitter Ghislain Henderickx heeft ondertussen zijn schorsing van één jaar uitgezeten en wordt opnieuw lid gemaakt en dus in de partij opgenomen. Dit bezoek zal ook gezien moeten worden in het teken van de volgende gemeenteraadsverkiezingen en zal voor de plaatselijke afdeling uiteraard een welgekomen riem onder het hart betekenen om net als bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen met entoesiasme de verkiezingen voor te bereiden. Het bezoek vindt plaats op vrijdag 13 februari. Er is een receptie voorzien in zaal Edelweiss in Lede, die gevolgd zal worden door een ledenfeest. Wordt dit de officiële start van de verkiezingskampagne van de V.U.?

De Voorpost | 1987 | | pagina 3