De grote 1 en de kleine k Kiezen voor Kunst eindigde suksesvol te Buggenhout Peter Buggenhout: op de idee komt het aan Kunst uit verre landen in Zele Film «Birdy» in Beveren en Sint-Niklaas Dans met Michèle Anne De Mey in Sint-Niklaas Met eenen nieuen sange Muziek voor senioren in Sint-Niklaas Hobbygrafiek in Belsele De Voorpost - 13.2.1987- 11 3»* Sint-Niklaas. In chalet De Meerpaal (De Ster) opende Rik Bosteels een tentoonstelling met werk van Gaby Cleuren (Iv). De verrassend mooie missietentoonstelling, «Kunst uit verre landen» van de paters Dominikanen doet in haar Vlaamse rondreis ook Zele aan. Men kan er terecht van 15 februari tot en met 1 maart in zaal Het Anker op de Markt. De expo is open van 10 tot 12 uur en van 14 tot 19 uur, elke dag. Deze tentoonstelling wil niet alleen het werk van de missionarissen bekend maken, maar tevens de aan dacht vestigen op de voor ons nog dikwijls onbeken de kunst van vele vreemde volkeren. Er is inderdaad een overzicht van vele kuituren: primitief Afrika en Zaire-Jonge Kerk, oude en moderne kunst uit Afri ka, China, India, Thailand, Japan, Bali, Peru en de Filippijnen, porcelein en schotglazuur (cloisonné), antiek en nieuw, mooie beelden in ivoor, jade, brons, hout en zilver, meubelen uit China en Thailand, oude ikonen, echt en mooi handwerk, juwelen, waardevolle en goedkope geschenken. Het is dus meer dan de moeite waard, dat hebben we reeds kunnen vaststellen tijdens een tentoonstelling in de Dendermondse Abdijschool. Wie houdt van kunst en mooie voorwerpen mag deze boeiende expositie zeker niet missen, wie geschenken zoekt die vindt er zeker wel wat. Op die manier worden tevens onze Vlaamse missionarissen geholpen die aan arme mensen een gezond geloof en een beter leven willen brengen. Het projekt "Kiezen voor Kunst" eindigde zijn jury om zijn reeks plaatselijke tentoonstellingen met een vol- maken, treffer te Buggenhout-Opstal. 120 aanwezigen bij de opening en 500 getelde bezoekers tijdens het agen weekend, een resultaat waar niet naast kan geke- Werken jury: Herfst in ken worden. het Bos van E" Van den Ter gelegenheid van deze plaatselijke tentoonstelling was de zaal 't Blocksken, recent nog volledig ver nieuwd, omgevormd tot een galerij. De tentoonstelling telde zeven deelnemers van uiteenlopende origine, iets wat zich ook bij hun werk manifesteerde Volksvertegenwoordiger Norbert De Batselier merk te dat ook op in zijn gele genheidstoespraak en wees dan ook op het belang van de kreatieve expressie van het individu in een maat schappijbeeld waar het woord "vrije tijd" een volle- dij nieuwe inhoud krijgt. Daarvoor had Marcel Ca- try, gemeente- en provin cieraadslid, in zijn inlei- 'ding de bezoekers erop ge- Berghe, Atmosphère Celti- que van Yann, Stilleven van van de zaal van harte K. Van den Abbeele, Haar dankte. Van V. Declercq, Olieverf Na de opening volgde de van Vienna Declercq, Me- receptie waarna het publiek lancholie van P. Drake, talrijk deelnam aan het Clown van R. Vanden Bru- "Bod op Kunstwerk" waar- ie, Landschap V van R. bij het enerzijds drie wer- Rauwoens en Portret van P. ken voor de eindtentoon- De Ridder, stelling selekteerde en an- 2. Werken publiek: Schel- derzijds een werkje van één ae van Emiel Van den Ber- van de deelnemers kon ghe, Portret oude man van winnen. Kamiel Van den Abbeele en Zondagmorgen was het Groot I van Rudy Rau- de beurt aan de deskundige woens. Winnaars "Bod op Kunstwerk" De Batselier Norbert (werk van Emiel Van den Berghe) Vanderhaeghe L. (werk van Yann) De Wolf, Londerzeel (werk van Kamiel Van den Abbeele) Heymans Fr. (werk van Verena Declercq) Van Keer Sonja (werk van Vianna Declercq) B w D De Vadder Lut (werk van Peggy Drake) wezen dat het tot stand ko- Wauters Richard (werk van Roger Vanden BruÜe) men van zo'n tentoonstel- Spruyt Hilde (werk van Rauwoens Rudy) ling heel wat inspanningen Maee D. (werk van Paul De Ridder), vraagt, waarbij hij de mede- Alan Parker behoort tot de jonge lichting van Britse kineasten, die probeerde nieuw leven in te blazen in de Britse filmerijZijn kom- merciële geweldfilm «Mid night express» over o.a. het Turkse gevangenissysteem en zijn Pink Floydfilm «The Wall» gaven hem voldoende krediet voor een film met minder publiektrekkende elementen. Birdy is, zoals zijn bijnaam al laat veronderstellen, ge fascineerd door vogels. Zijn bijna enige vriend Al heeft weinig met hem gemeen want deze interesseert zich uitsluitend in baseball en meisjes. Al vertrekt als sol daat naar de oorlog in Viet nam en keert met een zware verminking terug. Birdy werd ondertussen op gesloten in een psychiatri sche instelling en identifi ceert zicff volledig met de vogels. Geen enkele dokter weet er raad mee maar Al zal als therapeut Birdy uit zijn isolement kunnen halen. «Birdy» is een harde film met veel warmmenselij ke elementen waarin Parker de vriendschap als centraal thema naar voren schuift. Deze film bracht dan mis schien niet zo veel geld in de kassa, door kritici werd hij zeer hoog vermeld in hun jaarlijkse top tien van beste films. Vzw De Spiegel organi seert. «Birdy» van Alan Parker op zaterdag 14 februari om 20 u. in de Spiegelzaal te Beve ren en op woensdag 18 fe bruari om 20.15 u. in de Select te Beveren. "Hobbygrafiek in de wijkwas de titel van een tentoonstelling die door de heemkring van de Valk en de Watermolenwijk in Belsele werd georganizeerd, van 6 tot 8 februari. Werk was te zien van Fernand Boel, Julien Daenen, Lucien Dhondt, William De Mol, Paul De Rijbel, Raymond Maes, Jef Meul, Gaston Rosiers, Eddy Smet, Herman Temmerman Linda Van der Stricht, Jan Van Riet, Agnes Van Roeyen, Filip Van Landeghem en Christel Waegeman. Schepen Baetens verzorgde de inleidende toespraak. U ziet verder een werk van Filip Van Landeghem, «Spiegeltje aan de wand(wv-foto's Iv) Hams kunstschilder eksposeert in eigen midden werkers en ook de uitbaters Michèle Anne De Mey ge noot een klassieke balletop leiding, waarna ze zich aan de Mudra-school van Béjart vervolmaakte. Na een jaart je Parijs vindt ze in Brussel Anne Theresa De Keers- maeker terug. Dit werd de start van een schitterende karrière met produkties als «Fase», «Rosas danst Ro sas» en «Elena's Aria», ko- reografieën van De Keers- maeker. In 1984 kreéert ze haar eerste eigen koreogra- fie, «Balatum» die ze samen met de Nederlandse Roxanne Huil mand danst. Nu verrast ze de danswe- reld met «Face a face», een duo dat ze danst met Pierr Droulers en dat een atmos feer van wisselende span ning tussen man en vrouw oproept... De muziek kwam uit «6 Deutsche Walzer» van Schubert, van Billy Ho liday en van Brahms. Het Belgisch danstheater met o.a. Anne Theresa De Keersmaeker en Michèle Anne De Mey geniet alge méne erkenning in binnen- en buitenland en geldt als toonaangevend in het mo derne danswereldje. Vzw De Spiegel is organi sator. «Face a face» van Michèle De Mey op vrijdag 20 fe bruari in de stadsschouw burg te Sint-Niklaas. Inkom: 200 fr. (160 fr. voor leden van De Spiegel), gra tis voor CJP-houders. Ik ben konstant met twee a drie te ma's bezig. Een schilderij maken neemt dan ook drie a vier maanden in beslag. Aldus kan ik ook nog voldoende afstand houden van datgene waaraan ik bezig ben, kan ik reserves over mijn eigen werk uitspreken... Trouwens, wie zich één van mijn werken aanschaft, wordt er ook langer dan één week mee gekonfronteerd.Ik wil dat de kijker geboeid blijft en telkens nieuwe perspektieven in mijn werk ontdekt... Aan het woord is Peter Buggenhout, drieëntwintig, Hammenaar. Nog tot 22 februari eksposeert hij, in de feestzaal van het gemeentehuis te Homme, schilderijen en tekeningen. De werken van Peter Buggenhout, sohrijft Hans Martens, geven ons niet zomaar emotie, maar eerder het «kognitief) inzicht in wat emoties zijn: het inzioht dat ons de kwaliteit van de emoties moet reveleren. Ham me heeft Peter Bug genhout hoofdzakelijk werk geèksposeerd rond drie themata: «Vrouw en slang», «Boten» en «Em- bras8ements». Hierover op nieuw de kunstenaar: Elk thema probeer ik zo diep mogelijk «uit te putten», zo wel kwa tekstuur als de ge voeligheid van aanpak. Be- way, dat schittert door zijn eenvoud... De idee dat ie mand die aan een lange strijd niets overhoudt en 's anderendaags toch op nieuw begint. Met daarin de gedachte dat je als mens in feite onmogelijk de din gen kan vasthouden. Wie wil kennismaken met het werk van Peter Bug- Bijzonder koorkoncert te Buggenhout-Opdorp Buggenhout. Het kamerkoor «De Skaldenuit Buggenhout (pvr) Op zaterdag 14 februari organiseert het Buggenhoutse Kamerkoor «De Skalden», in de St.-Amanduskerk te Opdorp een koorkoncert, waaraan naast +e Skalden» ook het «Chorus Mechlinienis (o.l.v. Yves Van Innis) uit Mechelen en «Terpsicho re» (o.l.v. Annie Nuyts) uit Duffel him medewerking verlenen. Dit koncert dat loopt onder de titel «Met eenen nieuen Sange», is het tweede uit een reeks van drie gelijkaardige koncerten. In de loop van oktober van vorig jaar werd het programma reeds gebracht in de kapel van O.L.Vrouw van Goede Wil te Duffel, op 22 mei a.s. staat het geprogrammeerd in de Paterskerk te Mechelen. Op het programma van het koncert staat Vlaamse koormuziek vanaf de renais sance tot heden, op religieuse en ook vrolijke teksten. Naast echte koorliefhebbers hopen de organisatoren ook tal van muziekminnende op deze wel bijzondere happening te mogen begroeten. De drie koren zullen nl. tijdens het gehele verloop van het koncert naast elkaar op het podium staan en op een prettige, afwisselende wijze een dertigtal liederen brengen. Alle nummers worden aan elkaar gepraat door spitsvondige kommentaren. De gastheer, Kamerkoor «de Skalden» werd opgericht in 1983 en staat onder de leiding van Anne Adriaenssens. Het koncert vangt aan te 20u30. De toegang bedraagt 100 fr. (pvr) Peter Buggenhout schil- De kunstenaar over zijn dert het heimwee naar het werk: ik vertrek altijd van- paradijs, het gastspreker uit het figuratieve. Dat - lij l| Herman Note, docent aan laten we het een «basis- j U kdy. JÊCk t rjmmam het St.-Lucasinstituut te werk» noemen - wordt dan Al' Gent, vorige week zaterdag in diverse stadia van ab- Mkir' W JHllI tijdens de opening van de strahering verder uitge- JÊ Wm 'SÊi M H tentoonstelling verstaan. werkt. Net als wanneer een t r'fel -x BR vgRr M I B Peter Buggenhout, een bepaald idee je te pakken 9 f jong kunstenaar die in wer- heeft, dat idee, naarmate je *P - ken die zich bewegen op het daarover nadenkt meer en 'f. >'f raakvlak van het abstrakte meer abstrakt wordt, evo- I en het figuratieve, de idee lueren ook mijn schilde- laat primeren en sterk be- rijen in de richting van het H en doorleefde kunst «pro- abstrakte. Dergelijke aan- H duceert», durven we daar- pak, dat begrijp ik best, v.. t' aan toevoegen. maakt mijn voor de f A meeste mensen misschien r 1 i W Van de figuur moeilijk om te begrijpen, f V naar de abstraktie omdat zij niet vertrouwd I j Even voorstellen, Peter zijn met die evolutie die ik Buggenhout werd geboren in mijn gedachtengang M te Dendermonde, op 27 mei meegemaakt heb. 1963, liep academie in Dat vrij ontoegankelijk ma- Hamme, belandde achteraf ken van mijn werk is - van Hamme. Een haast nooit geziene belangstelling op de opening van de tentoonstelling van in St.-Lucas te Gent, afde- mijn kant uit - een bewuste Peter Buggenhout (vh) ling «monumentale» was keuze. Omdat ik van oor- f?.nT.^di,an^ vrt)6 leerling deel ben dat wie schildert, kunst. Sómmige moderne langrijk is immers dat wan- genhout - een verruimende by Van Severen en Dienckx dat van binnenuit moet kunstenaars, voor wie en- neer je met een zeer zware konfrontatie overigens - en vervult momenteel zyn doen. De idee, het concept is kei de vorm en de kleur tekstuur gewerkt hebt, je kan nog terecht tot 22 fe- militaire dienstplicht. De immers belangrijk. Ook al primeren, verliezen dat to- een kompensatie nodig bruari, op vrijdag van 18 tentoonstelling te Hamme is datgene wat van binnen- taal uit het oog hebt. Op die manier bereik tot 20 u., op zaterdag en is de eerste belangrijke uit ontstaat, niet noodzake- je tegelijk ook variatie en zondag van 9 tot 19 u. In de konfrontatie van zyn werk hjk mooi. Het is wel altijd Dri« themata evenwicht in je werk. En feestzaal van het gemeen- met het pubhek. beleefde en doorleefde In de tentoonstelling te blijft je oeuvre genietbaar tehuis te Hamme. Wat me tot het thema «bo ten» geïnspireerd heeft? «De Pierre Van Kossem oude man en de zee», een werk van Ernest Heming- Dinsdag 24 februari om 14.30 worden beluisterd met daarna u. heeft opnieuw een voor- een bespreking rond de kom- dracht plaats in het kadet van ponist, de kontekst van de de Wase Seniorenakademie kompositie, het tijdskader Na de literatuurnamiddag met Voor alle gepensioneerden Julien Van Remoortere van met een open oog en hart voor januari j.l. koos men opnieuw deze prachtige muziek is dit voor een kulturele voordracht, echt een aanrader. Jules De Beul, bekend muzie- Er wordt ook nog gezorgd kdeskundige in Vlaanderen, voor een bakje warme koffie, zal die namiddag de senioren Deze voordracht gaat door in aanzetten tot het beluisteren de konferentiezaal (1ste ver en waarderen van muziek, in dieping) van de stedelijke dit geval de klassieke muziek, openbare bilbiotheek, H. Hey- Hij zal dit doen met behulp manplein te Sint-Niklaas. Le- van ten bekende kompositie den van KBG betalen 35 fr, van Tsjaikowski, nl. «De no- houders van een PluS-3-pas 45 tenkraker», een muziekstuk F en anderen 55 F. voor ballet. Dit stuk zal eerst Hamme. Peter Buggenhout presenteert zijn werken in het gemeentehuis (vh)

De Voorpost | 1987 | | pagina 11