Wi j betalen U 50.000 frank cash voor uw TV-Ekspres Sint-Genesius bracht heel goeie «Lege cel» Eigen Schoon Berlare brengt Slippers Hobbytentoonstelling Kalleke Step weer aan het werk Het testament van Ernest Claes GRATIS WEDSTRIJD ®*SPRES 12 - 13.2,1987 - De Voorpost Zaterdag 7 februari 30ul5, stadsschouwburg Sint- Niklaas. Première van «De Lege Cel», een stuk geschreven door René Swartenbroeckx en, in een regie van Reinhilde Demets, gespeeld door de Ko ninklijke Toneelkring Sint-Genesius. Een beetje vreemd toch om met «De Lege Cel» en alles wat er bijhoorde een denklijn te zien uitbouwen die ener zijds aansluit bij de bedoelingen van de auteur, maar anderzijds weinig ruimte laat aan diegenen die dezelfde gedachtengang niet of maar gedeelte lijk kunnen steunen. Vooral de gelijklopende (overigens zeer verzorgde) fototentoonstelling hielp «het zaakje» hellen naar een sfeertje dat met het stuk (en/of amateurstheater) weinig (niets) te doen had. Hoe dan ook, het werd een steengoede opvoering. Dat maskeerposities niet konden worden vermeden is o.i. enkel te wijten aan het minder vlot bespeelbaar dekor (bij de De poorters) dat in de verdeling van de verschillende speelvlakken (living-eethoek-hall), bin nen de beschikbare ruimte, minder gelukkig werd uit getekend, (als toemaatje een veel te zware meubile ring te hoge zetels). Ook de belichting werd niet precies genoeg afgelijnd (bv. jar- dinkant, tweezit viel buiten de loopsbelichting). Het is wel een beetje jammer dat de eigenlijke diepgang, de tragiek bij sommige spel momenten met een ietsje te veel nadruk werd geofferd aan «de lach». Met het gege ven van «De Lege Cel» voor ogen leek het ons overbodig om de dankbare, nodige, sfeerbepalende en «opluch tende» momenten te bena drukken met bv. overdaad aan mimiek. Hilde Bogaert, voor het eerst aan het werk bij Sint- Genesius, bracht een vlotte gevatte Hilde Depoorter voor het voetlicht. De bind- teksten kregen wel te wei nig «buik» mee. Met een waarschijnlijk tekort aan tekstregie bleef het zo'n beetje hangen tussen «me dedelen» en «mooi gezegd». Akteertalent heeft Hilde zat en dat is veelbelovend voor de toekomst. Suzy Cappendyck, even overgewipt van bij «De Goudbloem» schitterde ge woon. Uitstekende timing, gevoelsgeladen en sterk in- géleefd, kortom: «af»! Ook Dirk Luyckx (Johan) was in goede doen. Knappe zeg- ken, zowel in het «te (zacht) komische» als in het «ge dwongen-pantoffelheld zijn», zagen we te vaak knipoogjes naar de grens van de realiteit en/of het geloofwaardige. Freddy's zichtbaar geboden weer stand aan charge, z'n erva ring en z'n talent hebben er zorg voor gedragen dat va der Depoorter rechtop bleef en de homogeniteit toch niet werd geschaad. Pol De Bruyn was brillant als de Turk Yusuf. Een kleurrijke en bijzonder fraaie vertol king. De overgang tot «de moord» bleef wel even han gen in een technisch min der vlot gebeuren maar we nemen graag aan dat het een toevallig missertje-van- het-ogenblik is geweest. Aan het eerder bescheiden rolletje van moeder Fatima werd zeer voortreffelijk ge stalte gegeven door Erna Coene. Frans Van Egghen en Rita Loquet zorgden voor de teksthulp. Nicole Van Over loop was verantwoordelijk voor de kledij en voor de «grime» tekenden Daisy De Gendt en Lieva Hylebos. Aan de knopjes zat Koen Verhelst, (verhouding mu ziek - gesproken tekst zat niet altijd in de juiste balans). Toneelmeester was Etienne Vandenhende en het dekor- ontwerp werd gemaakt door Ben Vandenhende. Be lichting en dekoruitvoe- ring waren in goede han den bij het personeel van de stadsschouwburg Op 21-22 en 23 maart brengt de Koninklijke to neelkring Sint-Genesius de satirische klucht van Dario Fo: «Wij betalen niet». We zijn benieuwd! W.D.G. Berlare. Toneelgroep Eigen Schoon speelt tijdens het weekend 'Slippers' (jj) De toneelgroep van de Berlaarse St. Martinus- school en het H. Maagdcollege bracht vorig week end de eerste opvoeringen van 'Slippers', een kome die van Alan Ayckbourn. De talrijke toeschouwers waren het er over eens dat de 4 enige akteurs en aktrices er in slaagden van dit werk een meer dan genietbaar stuk te maken. De groep speelt nog op zaterdag 14 en zondag 15 februari, in de parochie zaal. Genummerde plaatsen kunnen in de school besproken worden. Zoals de prachtige vertaling van het oorspronkelijk Engelse werk, is Slippers een dubbelzinnig stuk. Het gaat over 4 mensen die, uit overdreven takt voor elkaar naast elkaar praten en daardoor verder in de knoei geraken. Ginny en Gregory leven reeds enige tijd samen om te probe ren wat het samenleven zou betekenen voor beiden. Op een morgen vindt Gregory mannenslippers onder het bed. Is er hier al sprake van een... slipper? In Sint-Niklaas vertolkte Sint-Genesius het stuk «De lege cel(Iv). ging, precieze toon en enor me présence waren z'n voornaamste troeven. Voor Denise Van Halven bleek Emma Depoorter een uit stekende gelegenheid om j m v v haar kunnen te bevestigen. 2TO©lt Uit Ü0 JlLl^lUS* En uitstekende prestatie O M-riw aaa aug waarbij we de minder juiste timing bij het lanceren van llTrOfTVl AVIA bepaalde «pointes» voor re- v \J V C7X llivl W kening van de planken koorts houden. De personagetekening van vader Depoorter, gespeeld t door Freddy Poeck, leek f? ons een ietsje te overtrok- Leven en dood, vrede en oorlog, skeletten, graven, monumenten. Dat zijn de ingrediënten van de tekst «De Twaalf» van Ernest Claes. Het gaat om een scenario dat door de auteur wel veertig jaar geleden werd gerealizeerd. Door een krachtenbundeling tus sen het Ernest Claesgenootschap en Lannoo kon de tekst op fraaie wijze worden uitgegeven. De uitgave van «De Twaalf» is een knap bibliofiel werkstuk geworden. Niet dat het verhaal, «de plot» niet «mooi» genoeg zou zijn. Het is een sfeerdoku- ment, dat vooral. Maar dit werk krijgt z'n dokumen- taire waarde door de wijze van uitgeven, zeg maar de verpakking en de toemaatjes. Er zijn niet enkel de erg opvallende, soms schrijnen de, spookachtige tekeningen van Leo Fabri. Er is ook de vormgeving, het lettertype. Carry Verbeek en Jozef De Cuyper leggen uit hoe het plan van «De Twaalf» bij Claes rijpte. En Anton Van Wilderode brengt niet alleen een overzichtsanalyse van het werk van Claes, maar ook een «duiding» van «De Twaalf» zelf. Volgens Van Wilderode is «De Twaalf» een synthese van twaalf oorlogsboeken, is het veeleer een testa ment van Claes dan literatuur. Het verdriet van Claes is dat van ons allen, aldus Anton Van Wil derode. In de boekhandel kost dit onlangs verschenen boek 780 frank. Leden van het Ernest Claesgenootschap betalen 500 frank. W.V. Komedie Volgens regisseur Dirk De Vriendt, die al enkele jaren zowel de regie als een rol op zich neemt bijd bij de vorig jaar omgedoopte "Eigen Schoon', is het verschil tus sen een komedie als Slip pers en kluchten als De Mi rakelmakers dat bij de laat ste de draak gestoken wordt met de mensen en het publiek tot uitbundig la chen wordt aangezet. Bij de komedies daarentegen poogt men het pubhek op bepaalde zaken te wijzen en dit op een luchtige manier, die echter van het publiek heel wat meer koncentratie vraagt. Ook voor de spelers is een komedie moeilijker te spe len. «Wat gezegd wordt is belangrijker dan wat er ge daan wordt». Voor de spe lers van Eigen Schoon bleek dit geen onoverkome lijke problemen te schep pen. Dirk De Vriendt kon de moeilijke taak van regis seur en akteur op een schit terende manier kombine- ren. Zijn jarenlange erva ring staat daar al lang borg voor. Hij werd voortreffelijk bij gestaan door Yvonne De Rouck die door haar aange boren glimlach uitstekend paste voor de rol van Sheila. Het hele stuk door kon het pubhek er naar raden hoe veel zij wist van wat er ei- genlijk omging. De rollan van het jonge 'proef-paar, Gregory en Ginny, werden vertolkt door Tony Schuddinck en Vera Van Malderen. Schud dinck is al 12 jaren verbon den aan de groep en mag tot de betere spelers gere kend worden. Vera Van Malderen is van een jonge re spelersgeneratie, maar kon zich direkt als een vas te waarde opwerken. Prachtig dekor Een toneelstuk heeft niet alleen spelers nodig. Het dekor, belichting, geluid dragen een heel deel bij tot het al dan niet sukses heb ben van een produktie. De technische ploeg slaagde opnieuw in haar taak. Daar die groep heel wat groter is dan de spelersgroep, wor- j den ze in verslagen meestal niet genoemd, om zeker niemand te vergeten. Zij 1 verdienen echter minstens evenveel waardering voor hun inzet. Eigen Schoon bewijst met dit stuk opnieuw haar waarde, zowel artistiek als technisch. Het leidt dan ook geen twijfel dat de groep onbezorgd naar haar 25e werkjaar kan toeleven. Berlare. Hobbytentoonstelling in Overmere. Staf Spaerkeer heeft als hobby schilderen en Rob Pieters verzamelt bierviltjes (jj) Eigenlijk was het vorig jaar heid aan tentoongestelde Tewerkstelling al gebleken dat er te Over- zaken, moeten echter een Op de hobbytentoonstelling mere heel wat handige aansporing zijn om verder kwam ook het dagelijkse l l mensen en verzamelaars te doen. werk aan bod. Er was de 1 f wonen. De plaatselijke tekenwedstrijd voor de leer- m AnH flMI KWB heeft blijkbaar willen Afwisseling lingen van de Overmeerse Hamme. De toneelvereniging Mensen achter de dijkvoerde met sukses het stuk Oscar wachten tot de 10e uitgave Wie nog geen hobby heeft, scholen met als onderwerp (VU) van haar hobbytentoonstel- kon zeker ideëen opdoen het beroep van vader of ling om naar een andere op de tentoonstelling, moeder en er was een aktie zaal uit te wijken. Op'de 9e Handwerk was er in alle van het ACV. Deze wil na- uitgave, vorig weekend, soorten: schilderijen, pen- melijk ook in de kleinere werd het een echte over- tekeningen, haak- en kant- Overmeerse bedrijven een rompeling waardoor vele werk, werken met gedroog- vakbondswerking mogelijk zaken niet de nodige aan- de bloemen of tekeningen maken. Om ook de bedrijfs- dacht kregen. De massale op zijde, pottenbakkers, leiding te betrekken wer- belangstelling en de veel- mensen met een weefge- den op de ACV-stand alle touw. Overmere toonde bedrijven, die personeel te zich ook een spaarzame ge- werk stellen, voorgesteld meen te: men verzamelt er met foto's en wat tekst, van alles: postzegels, mun- Uit de tekenwedstrijd leer- ten en sigarenbanden uiter- den we dan weer dat er te aard, maar ook spelen van Overmere vele mensen in weefgetouwen, prentjes een school of in een bank van wielrenners, biervilt- werken, maar dat er bv. ook je8, reklame van auto's en een mijnwerker woont. Een noem maar op. diepgaande studie van deze Het Rode Kruis, de jarige tekeningen zou allicht in- ACV en verzamelclub De teressante gegevens over de Biekorf maakten van de ge- tewerkstelling van Over- legenheid gebruik om hun meerse mensen kunnen vereniging voor te stellen. geven. In zijn teatertje in de Sint-Elooistraat was het Dendermonds marionettenteater Kalleke Step weer aan het werk. Zaterdag en zondag werd telkens voor een talrijk publiek «De Reuzenboonstaak» gespeeld. Men kan dit stuk nog gaan bekijken op zaterdag 14 februari om 14u30 in het teater in de Sint-Elooistraat te Grembergen. In Beveren brachten leraars van de GTI «De leraarskamerten tonele, o.l.v. Wilfried Van de Velde. U kunt nog gaan kijken op 13 en 14 februari om 20 u. (Iv) Of wij geven u in ruil voor uw TV-EKSPRES een waardebon van 2.500,5.000,10.000,25.000 frank. Elke week 20 prijzen Houd uw-TV-EKSPRES van deze week goed bij. Uw getal op de voorpagina kan een van de geluksgetallen zijn die verschijnen in de TV-EKSPRES van over twee weken. Zo ja, dan wint u zonder verdere moeite 50.000 frank cash of een van de waardebons.

De Voorpost | 1987 | | pagina 12