Sport ós Wanneer je favoriet prins wordt. Alem-protest tegen inplanting aan windmolen te Mere Het pluimenkonklaaf van de «Blaa Bisschoppen» Vredeshuls Informeert Animo sportplusclub Tennislessen 4 - 13.2,1987 De Voorpost te open- en weer dichtzwaait. Sinds de stoere houten windmolen in 1962, op initiatief van de heemkundige kring Erpe- Mere, ais beschermd monument geklasseerd werd, is het hem nog niet «voor de wind gegaan». Tijdens de nacht van 16 maart 1978 toen een voorjaarsstorm zijn wieken naar beneden haalde en daarbij een gedeelte van het dak wegrukte en er ei zo na in brand vloog, diende de molen zyn aktiviteiten te staken. Btyna tien jaar daarna staat hy er nog altyd in bedenkelijke toestand by, beroerd, verkommerd als een triestige silhouet die zyn naam ais staakmolen onderstreept. In 1942, hij was nog geen twin tig jaar werkvaardig, werd hij op Meers grondgebied een eer ste keer door een storm geteis terd. Toen ook brak een wiek en moest de bouwvallige trap voor verder bezoek afgesloten worden. Na de laatste restau ratie was het onderhoud van dit uniek eksemplaar ook niet om trots op te zijn met het gevolg dat hij na enkele jaren opnieuw aan restauratie toe was, zij het dan op beperkte schaal. De «administratieve molen» was er oorzaak van dat de uiteindelijk goedgekeurde aanbesteding geen waarde meer had omdat intussen de voorjaarsstorm van 1978 zijn werk gedaan had en er heel wat bijwerken moesten uitge voerd worden. De vastgestelde prijs met de aannemer moest herzien worden en opnieuw dere weigerde ostentatief maar kreeg men hetzelfde scenario wil nu de rollen omkeren want van de administratieve romp- hij wil er in de naaste omge- slomp en andere tegenwerking ving een loods, met de opper- want intussen was de eigenaar- vlakte van één hectare, laten molenaar overleden. bouwen. Lydensweg Na het overlijden van de we duwe was het erf onbewoond. De erven Van Der Haeghen hoorden voortaan toe aan de twee zonen die allebei het la ken naar zich willen trekken. Niet alleen de molen werd aan zijn lot overgelaten, maar ook de woning, schuur en stallin gen stevenden regelrecht op de verkrotting af. Een paar jaar terug wilde men een verkaveling laten goed keuren voor gronden gelegen in de onmiddellijke nabijheid achter de windmolen. De an- Protest Alem Vorige maand was er op het molenerf een openbaar onder zoek «commodo et incommo- do» in verband met een bouw- aanvraag door V. Van Der Haeghen om er een loods op te richten van 18 m hoogte. Het gebouw zou gedeeltelijk als tentoonstellingspark en een gedeelte als werkplaats moe ten dienen voor de konstruktie van wind- en energiemolen. Aktie Leefmilieu Erpe-Mere is nu niet bepaald tegen dergelijk initiatief maar wel tegen de plaats van inplanting natuur lijk. Als leefmilieugroep zijn zij voorstander van dergelijke energiebronnen maar ook hier zouden de bouwheren beter moeten weten en een andere inplantingsplaats zoeken. Daarom heeft Alem bij het gemeentebestuur bezwaar aan getekend dat op volgende ar gumentatie berust: «Gezien de grote oppervlakte van de voor ziene gebouwen, nl. meer dan één hektare, kan men ons in ziens niet meer spreken van een ambachtelijk bedrijfje. Eveneens laat deze aanvraag iedereen onwetend wat betreft de eventuele hinder dit bedrijf met zich kan meebrengen». Ook stellen zij dat de op te richten installatie zich bevindt in de omgeving van de te res taureren houten windmolen. Het nieuwe bouwsel zou er niet passen in de omgeving en een grove schending beteke nen van de allerhoogste graad voor dit mooi landschap. Zeer belangrijk achten zij het feit dat zich in Erpe-Mere een industrie aanbiedt met alle fi nanciële voordelen om er een bedrijf van een zodanige om vang op een voordelige wijze te kunnen oprichten. «Dit kan in plaats van een woonzone met mooi landschappelijk ka rakter te komen verpesten», Daarom verzoekt Alem dat het gemeentebestuur deze bouwaanvraag negatief zou willen advizeren en eventueel te verwijzen naar het industrie- Sark van Erpe-Mere. ,ou het niet opportuun zijn dat enkele mensen op dit vlak de krachten samenbundelen om deze unieke molen, een enig monument in onze pro vincie, van de verdere verkrot ting te redden. Hier is een grote taak weggelegd voor de Vereniging van Oostvlaamsc Molens die de nodige kontak ten kunnen leggen en onze kultuurloze maatschappij aan sporen deze houten standaard molen van de ondergang te redden. Het is een uniek pronkstuk dat deel uitmaakt van het toch zo schaars plaat selijk patrimonium. JV Aalst. Een en al koncentratie bij het plakken van de pluimen a De Blaa Bisschoppen hebben in de Aalsterse kamavalwereld altijd al een aparte plaats be kleed. Ook dit jaar, voor de 59e stoet in de rij, willen ze voor een stunt zorgen. De Blaa Bisschoppen zullen zich in een kompleet kippenverenpak ste ken. Die kostuums worden momenteel druk aan elkaar ge naaid, ver van de bewoonde Aalsterse wereld, 'in alle ge heimzinnigheid. Maar om onze vlug af te zijn, moet men van verder komen. Hij ontdekte de Blaa Bisschoppen in een loods in Denderhoutem en ving er een glimp op van wat Aalst op zondag 1 maart te wachten staat. In een loods ergens in een kompleet landelijk gebied, smeden de Blaa Bisschoppen hun plannen. In de werkplaats vliegen er kippenpluimen rond, telkens wanneer de deur Dan gebeuren er dergelijke taferelen. Lange tijd is het bang afwachten Mat de jury denkt over het optreden, hoeveel stemmen je favoriet uit de zaal achter zijn naam krijgt. Maar wanneer de uitslag wordt bekend gemaakt en blijkt dat je idool heeft gewonnen, dan vallen de jongens en meisjes elkaar in de armen, wordt er gezoend, tranen weggeveegd, handen gedrukt, gejubeld en gesprongen van blijdschap. Dergelijke tafereeltjes waren dan ook schering en inslag na de verkiezing van de Arendprins. De supporters van Prins Geert l wisten met hun vreugde geen blijf meer. Aalst. Ziften en plukken, een karweitje dat veel geduld vergt (a) In een ervaringsgerichte school, zoals de weide, wordt zo veel mogeiyk vrijheid en ririmte geboden voor de persoon- lykheidsontplooiïng, van onze kinderen. Die krygen er volop tyd en gelegenheid om zich uit te leven, en ook hun sociale leefwereld kan er veel meer en intenser aan bod komen. Vanuit een pak sterk beleefde ervaringen, zonder belasting van de door volwassenen opgedrongen normen en waarden, leert een kind zyn eigen gevoelens en verlangens exploreren, en de uitingsnormen daarvan geleldeiyk aan adekwater te hanteren. De pluimen moeten dienen als dekorvulling en enkele eer biedwaardige leden van de groep süjten hun dagen met het plakken van pluimen. «Net of we in klonklaaf zijn», zo maken ze grapjes. Dat het altijd niet even vrolijk was, blijkt uit een kort ge sprek. Toen de winter op zijn hoogtepunt was, bleek het in de schuur ferm koud te zijn. Gelukkig waren er nog kippen in de onmiddellijke omgeving. Niet om de beestjes te pluimen of te doden, maar kon men van de gelegde eieren dagelijks vers heerlijke eierkoeken bakken. De Blaa Bisschoppen wisten zelfs een «paterspan» op de kop te tikken om mees terwerkjes van kookkunst af te leveren. Pluimenjacht Probleem nummer een was na tuurlijk zoveel mogelijk en zo snel mogelijk kippenveren te bemachtigen. Dat heeft de Blaa Bisschoppen een massa telefoontjes gekost. Maar wie zoekt, die vindt, luidde het parool en dat bleek ook zo te zijn. Eenmaal de pluimpjes ge vonden, werden ze met mas sa's aangevoerd en dan kon het eindeloze werk van het plak ken beginnen. Als basis werd kippengaas gebruikt nogal logisch wanneer men kippen veren gaat gebruiken en daarop worden de pluimen een voor een met eindeloos geduld aangebracht. Niet nadat de pluimen eerst werden gezift, want alleen de allerbeste ko men in aanmerking, zeggen de Blaa Bisschoppen. De Blaa Bisschoppen houden er rekening mee dat ze in hun nieuwe uitrusting een aardig kandidaat op de karnavalover- winning zouden kunnen zijn. In het recente verleden is im mers gebleken dat de Aalster se jury valt voor een pluim min of meer. Vandaar dat ook de. Blaa Bisschoppen dë truk nu eens proberen. AD Straf- en beloningssystemen, die beschouwd worden als uiting van overwicht en macht, worden dus afgewezen, omdat ze alleen angst en prestaties, met alle gevolgen vandicn, aanwakkeren. Wel wordt de zaak leefbaar gehouden met een stel regels die door kinde ren en volwassenen samen worden afgesproken, en (meestal) ook worden nage komen. Natuurlijk krijgen wc te ma ken met heel veel agressie, en geweld ook; maar dat wordt niet direkt, om zichzelf, ver oordeeld en verworpen. Het is vanuit de wisselwerking van emoties en gedragingen van de kinderen daaromtrent dat er stilaan een gezonde assertivi teit kan groeien. Hoe omgegaan kan worden met agressie en geweld is een opvoedingssysteem waarin zo veel mogelijk vrijheid en ruim te voor ontplooiing wordt gebo den, Hoe kinderen, die volop gelegenheid krijgen zich uit te leven en vanuit eigen ervarin gen te leren, kunnen groeien in zelfstandigheid en assertiviteit. Lieve Van den Bossche, Juris te aan de Europese gemeen schap en tevens «weide-moe der» zal zondag 15 februari om 11 uur een inleiding geven over assertiviteit in de opvoeding, in het Vredeshuis Aalst. Espla nadestraat nr, 8. In het Vredeshuis Aalst wor den regelmatig zondagmiddag praat-apero's gehouden. Een deskundige geeft een inleiding- over het te bespreken onder werp, de aanwezigheden pik ken daarop in door vragen te stellen, zelf een verhaal te doen of gewoonweg door te luisteren. Wij zijn aangenaam verrast dat deze zondagmiddag praat-apero's zo'n bijval genie ten. Bovendien is er spaghetti, lasagne, goelash of een ander klein gerecht te verkrigen voor de demokratische prijs van 100 F. (belgischc frank wel te ver staan). Het Vredeshuis Aalst, het eer ste Initiatief in België maar zeker niet het laatste staat open voor ieder die begaan zijn met vrede. De kleine vre de zoals wij de verstandhou ding tussen de mensen noemen en de grote vrede de verstand houding tussen volkeren. Wij trachten op kleine schaal iets los te maken. Deze zon dagmiddag praat-apero's ma ken thema's die anders weinig aan bod komen bespreekbaar voor meer mensen. Heyman J. Naar aanleiding van het Euro pees jaar van net milieu geeft de Regie der Belgischc Poste rijen een reeks speciale zegels utt die op 14 en 15 maart in voorverkoop zullen worden aangeboden onder meer in de stadsmeisjesschool in de Bin nenstraat 157 te Aalst en dat van 10.00 tot 17.00 uur. Aalst. Patrick I tijdens zijn afscheidsrede (a). Hebben plaats In de sporthal van het HRITO, Cesaer Hael- termanstraat, Aalst. Beginners volwassenen zon dag 10-12 u., maandag 19-21 u. Resp. 22/2 tot 29/9 en 23/2 tot 30/3. Prijs? 1.250 F/1.400*. Gevorderden volwassenen zelfde plaats en uur. Prils? 2.000 F/2.150* Beginners kinderen 0 j. tot 12 j.- zondag 1Q u, tot 12 u. van 18/1 tot 15/2. Prijs? 1.250 F/1.400* Jazz dance en self-defence vrijdag 20-21 u. Vanaf 23/1 tot 3/4 Prijs? 850 F/1.000 F Inschrijvingen op het sekreta- rlaat Vlaanderenstraat 3, Aalst, tel. 053-77.56.88 of bul ten de kantooruren tel. 053- Wat? New-aeroblc, Moekl-tur- nen (turnen voor kleuters en begeleiders), kleuterzwem- men, klnderzwemmen, vol- wa8senenzwemmen, kondltle- gym, jazz dance, self-defence en tennis voor kinderen en volwassenen, beginners en gevorderden. Waar? In aangepaste sportak- komodatle In de stad. Wannneer? Vanaf januari tot maart, Prijs? 1,000 F per kursus (10 lessen) met vermindering voor leden: het Is ook mogelijk per les te betalen. Inschrijvingen op het sekreta- riaat: Vlaanderenstraat 3, Aalst. Tel. 053-77.56.88 of bul ten kantooruren 053-78.72.89 of 053-70.15.41. New-Aeroblc dinsdag 20-21 u. Waar? Rollerland Tragel, Aalst Prijs? 1.000/1.150 F* 77.56.1 Prijs Of 70.15.41 niet leden

De Voorpost | 1987 | | pagina 4