en de kleine k Jubileumkoncert: Kon. Filh. Orkest van Vlaanderen voert Verdi's «Requiem» uit Jeugdkoncert van De Kunstvrienden in Sint-Niklaas I s V 150 jaar Benedictijnerabdij - 20 jaar Ronde Tafel 57 Kandidaten Kon. Elisabethwedstrijd in Sint-Niklaas Van Bach tot Glenn Miller, i.s.m. Jeugd en Muziek 10 - 6.3.1987 - De Voorpost K k U r< s< O si e: u g' m bc J< w 01 re hi fe vz di st bi tx ai di hi hi Dt aa. Re De zij] sei "N ste Co; gri< Er De Gn vai zor ten Roi zar De; gec ma De Sint-Pieters- en Paulusabdij der Benedictijnen van Dendermonde viert dit jaar haar 150-jarig bestaan. De service club Ronde Tafel 57 viert zijn 20-jarig bestaan. Beide organiseren bij deze gelegenheid samen een prestigieus koncert op zondag 15 maart om 20 uur in de basiliek van de abdij aan de Vlasmarkt. Het Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen voert, samen met een uitgelezen solistenkwartet en het Gemengd Koor Cantabila uit Knokke-Heist en het Lukaskoor uit Gent het heerlijke «Requiem» van Giuseppe Verdi uit. Een schitterende gelegenheid voor de melomanen in onze Denderstreek om dit mooie werk te horen uitvoeren door uitstekende musici. Dendermonde. Abt Roger De Coster (in het midden) zette uiteen hoe de samenwerking met de Ronde Tafel tot stand is gekomen. Voorzitter Luc Steyaert (rechts) lichtte het koncert toe en Dom Pieter Batselier demonstreerde de Benediktijnse gastvrijheid (foto Piet Hermans) 150 jaar Benedictijnerabdij te Dendermonde De Dendermondse Benedic tijnerabdij staat midden in de stad: een ongewoon ver schijnsel, maar het waren ook ongewone omstandig heden die de Benedictijnen hier brachten. Evenals alle abdijen in de Zuidelijke Nederlanden werd ook de eeuwenoude en wijdvermaarde abdij van Affligem in 1796 door de Fransen opgeheven. De monniken werden ver jaagd, de gebouwen en ei gendommen aangeslagen en verkocht. Eerst met de Belgische on afhankelijkheid kon het herstel ervan aangevat worden. Affligem was de enige Benedictijnerabdij die de troebele tijden over leefde. De ziel van de «operation survival» was dom Vere- mundus DUaens die met de hulp van nog enige overle vende konfraters erin slaagde zijn abdij te herstel len. Niet te Affligem zelf, maar te Dendermonde in het voormalige klooster van de Capucijnen. Toen Dom Veremundus in 1846 op 75-jarige leeftijd over leed, telde de jonge kommu- niteit reeds 12 leden. In 1901 laat abt Maurus Lebeau het oude kerkje van de Capucijnen slopen en de huidige abdijkerk bouwen. In 1906 stichtte hij samen met Affligem en Steenbrug- ge de missie in Transvaal. In 1914 gingen de abdijge bouwen met uitzonde ring van kerk en biblioteek in de vlammen op. Na de oorlog werd dom Adelardus Van der Meeren tot abt gekozen. Zijn eerste zorg was de heropbouw van de abdij. Architekt V. Vaer- wijck ontwierp een nieuw kompleks: het werd een rui me klassieke abdijbouw, vier vleugels rond een open binnenhof, in Vlaamse re- naissencestijl. Dom Maurus bouwde voor zijn monniken een rijk ge vuld arbeidspatroon uit. Onder zijn impuls werd in 1945 de Abdijschool ge sticht. In 1952 werd de fa- brikatie van de Benedicti- navruchtenwijn aangevat. Een aantal monniken zijn werkzaam in de pastoraal, de katechese, het liturgisch kunstapostolaat, de abdij hoeve enz. Het werk bij uitstek is en blijft echter het koorgebed. Het is aan dit oude beproef de ideaal dat de monniken van Dendermonde trouw blijven en zich onder lei ding vroeger van abt Filips de Cloedt en nu van abt Roger De Coster met over tuiging willen wijden. 20 jaar Ronde Tafel 57 In ons land begon het Tafel- avontuur in 1947. Het eer ste komitee werd gevormd in september 1948 met Marcel de Rymenant als voorzitter; Dank zij de veel vuldige kontakten met bui tenlandse Tafels kon spoe dig overgegaan worden tot keure-overhandiging op 24 september 1949. In de herfst van 1967 zond Ronde Tafel Aalst haar zo nen uit om het gebied van Dendermonde te verkennen en de mogelijkheid van een nieuwe vestiging na te gaan. Het bijwonen van en kele statutaire vergaderin gen bij de perstafel gaf de genodigden voldoende overtuiging om tot de stich ting van Ronde Tafel 57 over te gaan. «Requiem»; Verdi's per soonlijke visie op dood en laatste oordeel Sinds de kreatie op 22 mei 1874 in de Milanese San Marcokerk is het onder brengen van Verdi's «Re quiem» bij een of ander mu zikaal genre voortdurend voorwerp van diskussie ge weest. Daarbij bleek de me ning dat het hier niet om een spiritueel en in geen geval om een liturgisch werk gaat, even moeilijk te bewijzen als te weerleggen. Eén ding staat echter vast: toen Verdi zijn «Requiem» komponeerde had hij niet onmiddellijk een liturgi sche funktie voor ogen. Het was bij de dood van Alessandro Manzoni op 22 mei 1873 dat Verdi op het idee kwam de Requiem tekst te gebruiken als mo nument voor een grote fi guur. Manzoni was de be langrijkste vertegenwoor diger van de literaire ro mantiek in Italië en Verdi voelde zich met hem verwant. Verdi dirigeerde de premiè re van zijn werk in 1874 zelf en nam het daarna mee op een grote toemee door Europa. (Ook nu nog neemt de Scala van Milaan Verdi's «Requiem» vaak mee op in ternationale toe mees). Dit werk werd dikwijls op liturgische gronden aange vallen, maar bij het vellen van een oordeel dienen wij rekening te houden met de gebruikte tekst, die wel de gelijk een toneelmatig ka rakter vertoont. Hieraan verleende Verdi zijn per soonlijke visie op de lijden de mensheid, die hoopt op vrede en troost in een betere wereld. Wanneer wij het «Requiem» uit een louter muzikaal gezichtspunt in schakelen in het volledige oeuvre van Verdi, dan mer ken wij ook hier de tekenen van een onloochenbaar groeiproces, zowel in de in nerlijke beleving als in de technische uitwerking, in de behandeling van de solisten en het koor en vooral in de orkestratie, die beurtelings van een ontroe rende zachtheid en van een indrukwekkend geweld is. Opvallend is ook Verdi's zin voor de grote muzikale vor men, die hij nu eenmaal niet anders dan vullen kan met zijn eigen melodische inspiratie, in onze oren be ter geschikt voor het toneel dan voor de kerk. Verdi drukt in de eerste plaats «de pijn en het vergankelij ke van al het aardse» (Frits Stein) uit, de dood vanuit menselijk perspektief dus en geen apokaliptisch-drei- gend schrikbeeld. Verdi verklankt dan ook niet zo maar een liturgische tekst maar interpreteert hem muzikaal zo dat dood en apokalips als troost en hoop verschijnen. Hoewel de komponist in grote lijnen de liturgische volgorde respekteert, be wandelt hij op het terrein van de woordverklanking resoluut eigen wegen. Koninklijk Filharmonisch Orkest van Vlaanderen Het in 1955 te Antwerpen gestichte ensemble werd twee jaar later reeds gesub sidieerd, gaf een jaarlijkse koncertcyclus en een reeks promenadekoncertentrad op in alle belangrijke Belgi sche centra en ondernam koncerttoemees in Europa. In 1983 trad een gewijzigde subsidieringsvorm in voe ge, werd een nieuwe Raad van Bestuur aangesteld, werd het orkest uitgebreid tot een volwaardig simfo- nisch ensemble van 96 mu sici en begon het aan de opbouw van de reputatie als een muzikale falanks met internationale allure. De Bulgaar Emil Tchakarov Johan Schmidt uit Brussel en de Moeskroense Kortrijkzane Marie-Noëlle Damien, beiden kandidaten voor de Kon. Elisabeth- m uziekwedstrijd, komen op 13 maart om 80 u. hun kunnen op piano tonen in de Sint-NikJaae schouwburg. Het blokfluitkwartet Vier op 'n rj], aorgt voor de intermezzo. Johan Schmidt, 22 Jaar, werd in 1983 laureaat van het Alex de Vrieafoodfi en behaalde dan ook de eerste prijs in de Spaanse internationale wedstrijd Füar Bayona. Hij behaalde met virtuositeit en grote onderscheiding het graduaat en een Nani Fhihppart-beure. Da Brusselaar brengt op 13 maart van Chopin de eerste en tweede studie-opus 10, van Ravel «AJborada del Grasioao, verder «La Chasae Sauvsge» van Uszt en «Drie bewegingen uit Petrousohka» van Stra vinsky. De in Moeskroen woonachtige Marie-Noëile Damien is ook gegradueerds van de Kan. Eliaabethmuzlekkapelmet grote enderscheiding en virtuositeit. Ze is bijna 25 jaar. Ze is laureate van OJXt. da Belgische Stichting Roeping, van ds G.B. Viotti- ïntemationale pianowedstrijd <1983) van de Bosendorfer-pianowsdstrijd 1986, ze won de prijs voor de beste vertolking van opgelegd werk in de Tschaikowskiwed- strijd 1986, ze gaf tal ven koncerten in bomen- en buitenland. Dit is slechts een greep uit haar indrukwekkende palmares. Marie-Noëlle Damien brengt de sonate nx. 4 opus 30 van Serabin en de sonate nr. 6 opue 82 van Prokofieff. De intermezzi door Vier op 'n rij worden gebracht door Paul Van Loey, Joris Van Goethem, André Debpeure en Geert Van Gele. Zij vertolken werk van JS Bach («Orundfuge 1uit «Kunst der Fuge»), «Suite for recorders van R. Vaughan Williams, een konoert in C-Dur voor vier blokfluiten van Vivaldi en «Pizzicato- polka» van J. en J. Strauss. Het is de LVMS, de leraarsvereniging van de Sint-Niklase rouziekakademie, die deze manifestatie orgamfczeert. Deze groepering ontstond in 1977 en wil middels konoerten de akademie meer toegankelijk maken voor de buitenwereld met name de ouders van de leerlingen. Voorzitter sinds 1985 is leraar notenleer en Kaarten voor het kandJdatenkoncert kunnen gereserveerd worden via tel 771.26.08 van de LVMS, tei. 777.95.80 of tei. 776.35.75 van de Sint-Niklase schouwburg. Dendermonde. Met belangstelling luisteren naar de voorstelling van het mooie program ma (foto Piet Hermans) werd de eerste chef-diri- «est belangrijke uitnodi gent en zorgde voor een gingen: een rechtstreeks spektakulaire kwaliteits- optreden in A2 «Le Grand verbetering. Het orkest Echiquier», een koncert op trad op onder gereputeerde het Midem-Classique te dirigenten en konoerteerde Cannes, optredens in het met vele wereldberoemde Amsterdamse Concert ge- Lukaskoor uit Gent vokale en instrumentale so- bouw, diverse Franse zo- u»t r nWnnWnnr cta- listen Al» gevolg van desa merfeatival», het Bruckner- fjchl S. 1S72U, ïïn S spektakulaire kwaliteits- festival in Link en een toer- „.ïii anLtearsïoTr vSr verbetering kreeg het or- nee door Duitsland en Oos- volwassenen dat op het tenrijk. De huidige leiding ogenblik 80 zingende leden berust bij chef-dirigent telt. Günter Neuhold. vinski, Bruckner, J.S. Bach, Haydn, Poulenc, Mo zart, Fauré en Honegger 8taan op het repertoire. Vokale solisten Sopraan Xenia Konsek Tot 1981 behelsde het re pertoire vooral madrigalen en chansons, volksliederen, negro's, koralen, kerstlie- werd na haar studies te deren en missen.' Nadat in Venders, Luik en Salzburg 1980 kooruitbreiding werd doorgevoerd, onder leiding van dirigent J. laureate van diverse inter nationale zangconcours. Door harmonie De Kunstvrienden wordt, in samen werking met de verantwoordelijken van Jeugd en Muziek Sint-Niklaas (voorzitter G. Lombaerts, on dervoorzitter R. Suetens en sekretaris S. Doorns) een jeugdkoncert georganiseerd, dat doorgaat op 12 maart 1987 in de stadsschouwburg te Sint- Niklaas om 19u30. De bedoeling van dit jeugdkoncert is tweeledig. Enerzijds wil men jonge mensen (en hun ouders) laten kennismaken met de harmoniemuziek en de mogelijkheden ervan, en hen gevoelig maken voor de al te vaak nog onderschatte waarde van de blaasmuziek. Anderzijds gaat men de koninklijke harmonie De Kunstvrienden als dusdanig voorstel len, met nadruk op de jeugdwerking in haar verschillende verschijningsvormen. Deze dubbele doelstelling zal gerealiseerd worden door enerzijds een aange past muzikaal programma, dat zo is opgevat dat het een breed gamma van het har monierepertoire belicht, en de mogelijkheden van de verschillende instrumen tengroepen illustreert. An derzijds zal tijdens de pauze via verscheidene infostands informatie gegeven worden over de harmonie, de jeugd- kommissie, het jeugden- semble, mogelijkheden tot toetreding, bepaalde in strumenten enz. De toe gangsprijs bedraagt 150 fr. Leden Jeugd en Muziek gratis. Wie meer informatie wenst omtrent het jeugd koncert of De Kunstvrien den zelf kan terecht bij vol gende kontaktpersonen. Willy Blockel, H. Conscien- cestraat 55, tel.: 03/ 777.33.77; Jean Goethals, Kapelstraat 59, tel.: 03/ 777.50.29; Johan Snel- linckx, Grote Heimelinck- 9traat 163, tel.: 03/ 777,26.47. Harmonie De Kunstvrienden De K.H. De Kunstvrien den v.z.w. werd opgericht in 1874 als een ideologisch ongebonden vereniging. Als dusdanig is zij ook aan gesloten bij het Muziekver- bond van België, de over koepelende organisatie van de neutrale muziek- en koorzangverenigingen De Kunstvrienden zijn samengesteld uit een 55-tal muzikanten en een 20-tal trompetters en tamboers. Ongeveer één derde van de leden is jonger dan 25 jaar. Sinds 1931 spelen De Kunstvrienden in de hoog ste afdeling ('eredivisie') op provinciaal niveau. Op 4 april nemen ze deel aan het provinciaal tomooi, om zich in deze afdeling te be vestigen. In het recente verleden nam men deel aan verschei dene prestigieuze tomooi- Sint-Niklaas. Harmonie De Kunstvrienden (archieffoto) en, waaronder de nationale muziektomooien van Ant werpen (1980), Brussel (1982) en Neerpelt (1085), en het Georges De Waeleju- weel te Kluisbergen, waar men konkurreerde tegen het kruim van de Vlaamse harmonieën. In 1983 waren De Kunstvrienden aanwe zig op de internationale Wiener Musik-festwoche, als vertegenwoordiger van België. De muzikale leiding is in handen van Peter Snel- linckx. Deze jonge beroeps musicus is benevens leraar aan de stedelijke muzieka- kademie zelf professioneel aktief in de blaasmuziek. Momenteel studeert hij nog contrapunt aan het muziek- konservatorium te Brussel. Op bestuurlijk vlak is de harmonie gestruktureerd in een beheerraad, een be stuur en verschillende advi serende kommissies, reap, de muziekkommissie, de feestkommissie, de jeugd- kommissie, de wervings kommissie, en de techni sche kommissie. De kom missies dragen verant woordelijkheid op hun werkgebied, en formuleren voorstellen en suggesties in het bestuur om de werking van de vereniging voortdu rend bij te sturen en te opti maliseren. De jeugd bij De Kunstvrienden Sinds 1980 kreeg het re latief belangrijk aantal jon ge muzikanten van De Kunstvrienden inspraak in het beleid van de vereni ging, door twee jeugdafge- vaardigden te laten zetelen in het bestuur. Naast de vertegenwoordiging van de jeugd in het bestuur, beoogt de jeugdkommissie de vlotte opvang en integra tie van nieuwe jonge leden. Sedert 1985 is zij als soliste Maertena, konden ook be verbonden aan de Opera langrijke koncertwerken van Mainz in Duitsland en worden uitgevoerd, naast re internationale optre- jj-e repertorium van geeste lijke en wereldlijke ge- Johanna Dur studeerde te Brugge zangen. Sinds 1 januari 1985 werd bij Louis Devos. Ze was lid door het Lukaskoor een be- van het B.R.T.-koor en reep gedaan op H. Streu- sinds 1981 van het koor lens als vaste dirigent. Om de muzikale opvang verzorgde zij reeds meerde- de" uitbouw "van hét'klassie-' van de jongeren te verzeke- re f 1 ren werd een jeugdensem- dens. ble opgericht. Het jeugden- Mezzo-sopraan semble is erop gericht, jon- ge muzikanten zowel muzi kaal (o.a. aangepast reper torium) als sociaal (de vriendenkring van jonge van de Munt. Ze trad op in mensen) adekwaat op te vangen. Het wordt geleid door Hugo Quasten, onder dirigent, in samenwerking en overleg met de dirigent. Elke drie maanden wordt het verenigingsblad 't Kunstvriendje uitgegeven, dat behalve algemene infor matie uiteraard veel nieuws over de eigen groepering bevat. binnen- en buitenland met o.a, het Nationaal Orkest Dirigent Kurt Brass en het Westvlaams Ensem ble van Patriok Peire. Programma Vóór de pauze, donder dag as., brengt men "King- tot vandaag^ Size" van Fred L. Frank, "Song of liberation" van Ja cob De Haan, "The Beatles Tenor Zeger Vandersteene monde gedirigeerd door de is zeker de meest gerepu- Oostenrijkse dirigent Kurt teerde van het solisten- Brass. Na studies piano en kwartet. Hij studeerde en hobo te Wenen en Genève volgde meesterkursussen volgde hij kursussen or- bij internationaal bekende kestdirektie o.m. te Lau- leermeesters en koncerteert 8anne en bij Herbert von over de hele wereld. Zijn Karajan te Luzem. diskografie is erg uitge- Destijds muziekdirekteur breid en zijn repertoire va- Van de Nord-West-Deutsche rieert van de barokperiode philharmonie te Heidel- berg, fungeert hij thans als Bas Chris De Moor is een free-lance dirigent. Als zo- van onze begaafdste jonge danig dirigeerde hij in zangers. Na studies te Duitsland, Zwitserland, in conoert" in een arrange- Brussel werd hij lid van het Oostenrijk, Frankrijk, ment van Hautvast, "Man- koor van de Munt en be- Hongarije en Roemenië. Hij cini Spectacular" in een be- haalde belangrijke onder- stond aan het hoofd van werking van H. Verstrae- scheidingen op intematio- orkesten als de Berliner ten, "Bugler's Holiday" van nale zangwedstrijden. Philharmoniker, de Wiener Leroy Anderson en "The Sinds 1981 legde hij zich Symphoniker. het Tonhalle Chairman" van Maurice volledig toe op zijn solisten- Orkest van Zurich, het Sim- carrière. Sindsdien werkte hij mee aan ontelbare kon oerten, radioprodukties en operavoorstellingen in bin nen- en buitenland. Pauwels. Na de pauze volgt "Time is over" van Roland Cardon, "Sinfonia" van Bach in bewerking van Hautvast, "Great Themes from Great Italian Movies" in bewerkin van J. Cavacas, "Big Band Classics" in ar rangement van E. Ooster ling, "Sweet Carolina Char leston" van Jef Penders en ten slotte "True Men in Arms" van H. Blanken burg. Om 19u30 donderdag 12 maart in de schouwburg van Sint-Niklaas. Toegang voor leden van De Kunst vrienden 100 frank, voor leden van Jeugd en Muziek gratis en voor gewone ster velingen 150 frank. (w.v.) fonisch Orkest van de O.R.T.F., de Filharmonie van Boekarest e.a. Gemengd Koor Cantabile uit Knokke-Heist Dit liefhebberskoor werd gesticht door zijn huidige dirigent Jacques Maertens. Na gerangschikt te zijn in de hoogste afdeling van de provinciale koorzangtor- nooien kende het koor op- tredans voor radio en televi sie. Zij waren sindsdien te gaat in zowat alle Europese landen. Hun repertoire be helst zowel geestelijke als wereldlijke muziek- a capel- la én met orkest. De grote vokale werken van Stra- Reservaties Wie toegangskaarten wil voor dit uitzonderlijk kon oert (500 BF) kan zich hier voor wenden op volgende adressen: Ronde Tafel 57, Sint-Gillislaan 36 (052/ 21 58.57), Abdij der Bene dictijnen. Vlasmarkt 23 (052/22.28.00) of de Abdij school, Dijkstraat 52 (052/ 22.29.59), alle te Dender monde.

De Voorpost | 1987 | | pagina 10