KAV Sint-Gillis naar studie van notaris Sterckx Al was de liefde van KWB-Appels half om half, het sukses was volledig Weekendtoneel in Sint-Niklaas Dendermondse Rosiers spelen Paul Coppens' Nachtmerries «Cardijn, mijn zoon» in Sint-Niklaas Sint- Jozefsgilde Hamme Sint-Anna kent man in de schaduw Een meisje om te stelen in Hamme Krisistentoonstelling in Grembergen De Voorpost-6.3.1987- 11 KAV Sint-Gillis bestaat 50 jaar en speelt nu voor de eerste keer toneel. Met allure trouwens en dat werd door de talrijke aanwezigen meer dan eens onderstreept. In een regie van Guido Vercauteren werd uitgepakt met een stuk waarin alleen vrouwelijke personages voorkomen. Op zichzelf is dat geen makkie om een dergelijk teater- stuk te "inden. Bovendien werd het een komedie, speels en lichtvoetig, aangepast aan de situatie van Sint-Gillis uit de eeuwwisseling. Het verhaal heeft dus ei genlijk niet veel om het lijf en draait rond een groot misverstand. Drie stevige boerendochters, Hortensia, Josephine en Albertine, worden op een bepaald ogenblik door de sekreta- resse van een notaris op de hoogte gebracht van het feit dat ze erfgenamen zijn van een groot kasteel en dus meteen tot de adellijke stand behoren. Het pro bleem is natuurlijk dat deze gezonde brokken van de boerenbuiten geen tafel- en andere manieren hebben die bij deze edele heden horen. Hortensia, voordien in de handel en wandel Stans, is een breed uitgevallen naai ster, die enige ambities heeft en droomt van een grote winkel. Haar zus Fien of Josephine is een boerin die duidelijk in geldnood zit en op de koop toe door het leven moet met een dochter die niet van de allerslim- sten is en dolgraag filmster zou worden. En dan is er Tine, of Albertine, een kuis- vrouw die van geen kleintje vervaard is en bovendien niet op haar tong gevallen In het eerste bedrijf wordt de situatie geschetst. De drie boerendochters ra ken kompleet in de war door het bericht van Uffra Lommekens of Maria Du- quet die het blijde nieuws komt melden. Opvallend is dat het twee de en derde bedrijf zich af spelen in een totaal ander dekor en dat deze omwisse ling slechts enkele ogen blikken in beslag heeft ge nomen. Wat een pluim is voor de ontwerper en bou wer van het dekor en van de technische ploeg die voor dit huzarenstukje zorgde. Een schitterend dekor, af gewerkt tot in het kleinste detail en allicht door vele gezelschappen gewild. Zonder pretenties De KA V-groep heeft de grote uitdaging aanvaard. Naar aanleiding van het 50- jarig bestaan wordt toneel gespeeld. Zonder preten ties, met eigen middelen, naar godsvrucht en vermo gen, puttend uit eigen in zet, gemotiveerd tot en met. Dat KAV toneel speelt is niet zo verwonderlijk want op eigen feestjes werden De Koninklijke Aloude Rederijkerskamer Rosiers Dendermonde heeft voor zijn tweede stuk van het seizoen gekozen voor "Nachtmerries" van de Aal- s te ree auteur Paul Coppens. Het stuk wordt in een re gie van Mare De Decker op gevoerd op vrijdag 27 en zaterdag 28 maart telkens om 19u45 in de zaal New Roxy Theater, de vroegere zaal Casino, aan de Sint- Jorisgilde 11 te Dender monde. Spelen in dit stuk mee: In grid De Decker, Els Van de Wiele, Hilde Roels, Dany De Boeck, Jean Van Houteghem, Erwin De De- steeds kleine scetches ge speeld met veel overtui ging. Zelfs andere KAV- groepen deden wel eens een beroep op de dames van Sint-Gillis. Maar een echt toneelstuk, twee uur op de planken voor een nokvolle zaal, neen, dat was nog niet gebeurd. Met "Heibel op Ho ge Toren" werd daarmee een begin gemaakt. Met veel bravoure. Snedige dia logen, gevatte uitspraken, vergelijkingen uit het volk se leven gegrepen, herken bare situaties, kortom het dagdagelijkse leven uit de beginjaren van deze eeuw, ze maakten het allemaal duidelijker voor een pu bliek dat er voor zorgde dat wanneer het moest er ook dankbaar werd gereageerd. Aan het werk zagen we Anne-Marie Luyckfassel als de ambitieuze naaister met de pelsmantel, Flora Vermeir als de boerin in geldnood die kippen de nek omwringt en ze nog pluimt ook, Gilberte Dierick die een rasechte kuisvrouw op de planken zette en nauwe lijks de mond te snoeren was, Nicole Quisquater die het als dochter van Fien niet zo makkelijk had, Ma ria Duquet die de sekreta- resse van Notaris Sterckx speelde en haar zenuwach tigheid liet merken omdat het zo hoorde, Jeannine Van den Berghe die als freule Stakesteen mis schien een tikkeltje te stil sprak maar wel de allure heeft van een freule, Made leine Berte die een barones vertolkte die er vroeger wel in menig dorp zal geweest zijn en Greta Aga als jonk vrouw Houtemolen of het nichtje van de barones. Ma- rie-Thérèse Van Akoleyen zal men de eerste dagen niet meer moeten spreken over stofjes en vuiltjes en Irma Verdickt en Thérèse De Croock zetten respektie- velijk de voorzitster van het Vrouwenzangkoor en van de Turnvereniging op de planken. Opvallend was dat, waar het ook maar kon, gebruik werd gemaakt van uitdruk kingen die iedereen in Sint- Gillis kent. "Meekassen" bijvoorbeeld voor mee aan tafel gaan zitten. Een goed idee ook het gebruik van deze dialekttaal om het on derscheid tussen de wer kende klasse en de adel aan te tonen en bovendien om de barones met een nogal zware tongval te laten spre ken. Het verschil ook tus sen de gevestigde en de ge vorderde leeftijd die meer afstand wenst te houden en de jeugd, in casu het nicht je van de barones, die wat graag aan iedereen krediet wil geven. Gewoon omdat ze het grappig vindt ande ren te zien bewegen in een dekor dat hen helemaal niet op het lijf is geschreven. Op die manier bekeken en ook zo gespeeld is "Heibel op de Hoge Toren" meer dan een büjspel, maar ook een stuk weergave van een lang vervlogen tijd. Nu kunnen we om die omstan digheden hartelijk lachen, vele jaren geleden waren ze naakte werkelijkheid. Vermelden we nog dat KAV zijn 50ste verjaardag viert op 3 oktober en dat dan op een echt feestelijke wijze en dat de ruim 500 leden daarop van harte wel kom zullen zijn. Als KAV die veij aardag net zo goed verzorgt als het prachtige programmaboekje - en waarom zou dat niet? - dan wordt ook dat gouden jubi leum een dag om naar uit te kijken. Dendermonde. KAV toneel in Sint-Gillis. In een prachtig dekor kibbelen de barones, haar nichtje en de freule over de toekomst (foto Piet Hermans) Hoe echt amateurtoneel toch mooi kan zijn Regisseur Dirk Piquer had aan «Liefde half om half» van Alan Ayckbum zeker geen gemakkelijke klus. Niet alleen worden er in dit stuk op één podium geregeld twee verschillende plaatsen van handeling vertoond, de dialogen moeten zo snel mekaar opvolgen dat voor de akteurs een kleine onoplettendheid voldoende is om de boel in het honderd te laten lopen. De zes KWB-spelers deden het echter uitstekend en konden dit blijspel gedurende de ganse tijd meer dan genietbaar houden. «Dolkomisch» stond er op het programma, maar dat lijkt ons enigszins overdreven. Het was eerder een stuk om voortdurend van te genieten en om te glimlachen dan in lachbuien uit te barsten. Dendermonde. KAV toneel in Sint-Gillis. De drie. zusters zijn pas in het kasteel aangekomen en de freule heeft nu al een hartaanval (foto Piet Hermans cker, Luc Peersman en DKV De Polderboeren. Kaarten voor deze thril ler in zes taferelen kunnen nu al besteld worden bij de leden van de Rosiers en in de zaal New Roxy Theater (052/21.47.92) of op de nummers 052/21.11.67 en 052/21.89.80. «Totaaltheater» Op zondag 15 maart te 20 uur in de stadsschouwburg te Sint-Niklaas brengt het beroepstoneel van het ACV het totaaltheater «Cardijn, mijn zoon» onder de regie van Nel Rosiers. De schrijver van het stuk, Werner Boons, heeft hier vooral de figuur van Jozef Cardijn willen belichten als een boodschap voor deze tijd. Jong en oud zullen hier zeker van genieten. Wij raden u aan vlug kaarten te bestellen, tegen 200 fr. of 150 fr. voor 60 jarigen en werklozen; groepen vanaf 15 personen genieten eveneens van het tarief van 150 frank. Kaarten zijn nog te bekomen op volgende adressen: In alle BAC-kantoren te Sint-Niklaas; Stadsschouwburg, tel. 776.36.75; Gildenhuis, H. Heymanplein 7, tel. 776.39.52; G. Naudts, Pater Segersstraat 6, tel. 776.98.04; Fr. Foubert, St. Gillisbaan 41, tel. 777.60.55; J. Trommel mans, Bekelstraat 27, tel. 777.46.97; A. Engelaer, Gladio- lenstraat 65, tel. 777.84.03; J. Thys, Antwerpsesteenweg 29, tel. 776.39.42; R. De Pauw, Schoolstraat 260, tel. 776.16.19; R. Van Cleemput, Wegvoeringstraat 80, tel. 778.01.25; eveneens bij KAJ en VKAJ, en Marcel Van Hende, H. Heymanplein 7. De Sint-Jozefsgilde van Hamme Sint-Anna brengt op 21 en 22 maart een bijbels evoka ties pel met als titel "Een man in de schaduw". Het is een eigentijds evokatiestuk, origineel in eigen kreatie en met koreografie, klank- en liohtspel in twee bedrijven. Het wordt opgevoerd in trokken zijn, zoals de bedie- het parochiecentrum van naars van de klank en het Hamme Sint-Anna telkens licht, de bouwers van het om 20 uur. Het is het twee- dekor, de grimeurs, de de deel van "Een man in de kleedsters enz. Aan dat al- schaduw" waarmee men in les wordt nu hard gewerkt feite de heilige Jozef be- of worden drukke voorbe- doelt. In het eerste deel, dat reidingen gemaakt. Elke vorig jaar werd opgevoerd, vorm van improvisatie of werd het verhaal gebracht onhandig knutselwerk wil- van Jozef als jongeling tot len de initiatiefnemers uit aan de volkstelling die door de weg gaan. Doelbewust. Keizer Augustus was uitge schreven. In het tweede Zeventien personen vertol- deel behandelt men de volk- ken evenveel bijbelse figu- stelling en de vlucht naar ren en dat maakt dat men Egypte. Een pakkend deel met deze grote bezetting in uit het leven van Jozef, de geen geval voor de gemak- eenvoudige timmerman. De keijkste oplossing heeft ge- speeltijd bedraagt ongeveer kozen. Daarnaast is er ook anderhalf uur en vergt, van een koreografie die momen- de akteurs enorm veel in- teel druk wordt aangeleerd zet. Ook van alle andere onder de leiding van Magda mensen die bij het stuk be- Malschaert. Zaterdagavond was het Pa rochiaal Centrum van Ap pels goed volgelopen. We zagen er een uitgebreide de legatie van de Dender mondse Leeuwerckenaers die hun lid, Josée Ver- eecken, kwamen bewonde ren. Ook zondag was de zaal vol, zodat mag gehoopt worden dat ook nu vrijdag 6 en zaterdag 7 maart het publiek in grote getale zal aantreden. Het is immers de moeite waard. Het stuk speelt zich tegelij kertijd af in het huis van de heer en mevrouw Foster en in de flat van de heer en mevrouw Phillips. Voor de dekorbouwers dus geen ge makkelijke opdracht. Zij moesten, zonder al te veel beroep te doen op storende afscheidingspanelen, de twee plaatsen kunnen sug gereren. Daarin zijn ze vol komen geslaagd. Het werd een fraai afgewerkt en goed uitgekiend dekor. Liefde half om half is een echte vaudeville, gebaseerd op dubieuze situaties en ve le misverstanden, dat alles gedragen door sprankelen de dialogen. Toch moet het ons even van het hart dat ook hier al te veel de origi nele tekst werd gevolgd. Daardoor komen vele stop woorden en overbodige tus senzinnen de gesprekken veratoren zodat men een eerder stroeve en literaire taal krijgt die ver staat van de manier waarop gewoon lijk gedialogeerd wordt. Het is een klein euvel, waaraan vele gezelschap pen zich bezondigen, maar dat door een klein beetje zuiveren in de tekst kan verholpen worden. De ganse toestand speelt zich eigenlijk af in een vier tal dagen. We kregen eerst ochtendlijke taferelen. Zowel Fiona Foster (Josée Vereecken) als Bob Phillips (Mare De Clercq) worden door him respektievelijke wederhelften op het matje geroepen want ze zijn de dag voordien vrij laat thuis gekomen. Om een buiten echtelijk rendez-vous te verdoezelen kunnen de imaginaire huwelijkspro blemen van William en Ma ry Featherstone best als ali bi dienen. De band tussen de mannen in het stuk is de werk kring. Zowel Frank Foster als Bob Philips kennen me kaar van op het werk. Wil liam Featherstone wordt hun nieuwe medewerker. Frank Foster, een eerder bekerend figuur, die steeds paraat is om anderen uit de geestelijke nood te helpen, tracht wat te doen aan de problemen van William en Mary. Hij doet dit echter zeer onhandig omdat hij niet weet dat er eigenlijk geen problemen zijn. On dertussen lopen de antago nisten voortdurend bij me kaar over de vloer. Tijdens een dineetje komen de ton gen los bij rijkelijke spijzen en fraaie dranken. Het maakt de boel alleen maar ingewikkelder. Teresa Phil- hps gaat er thuis vandoor en Mary Featherstone, steeds bezorgd, gaat wat helpen in het huishouden van de Phillipsen, zodat ook dit alweer verkeerd wordt uitgelegd door William. De situatie wordt er niet een voudiger op. Er vallen zelfs slachtoffers. Het einde van het verhaal gaan we niet direkt vertel len, alleen dat Frank Fos ter, die volgens zichzelf de situatie volledig beheerste, toch met enkele stekelige vragen blijft zitten. Deze Frank Foster wordt gespeeld door Juul De Landtsheer, autoritair en plankvast op het toneel. Hij maakt zijn personage ge loofwaardig, al moet hij soms lange monologen le veren. Zijn toneelvrouw Fiona wordt vertolkt door Josée Vereecken, een erva ren speelster die de dialo gen vlot naar een climax kan voeren. Bob Phillips wordt gespeeld door Mare De Clercq die, zelfs als hij dronken thuiskomt, volko men geloofwaardig blijft omdat hij zeker niet char geert, al zat dat gevaar er wel in. Teresa, zijn vrouw (Geert Corthals) speelt op hetzelfde hoog peil en heeft een goede diktie. Net als de anderen mag zij bogen op een zekere présence. William (Alfred Vermeiren) en Mary Featherstone (Lea Verwaeren) mogen er vlot ter tegenaan. Dit paar kreeg meer karikaturale rollen, zodat het vrij dik wijls voor de plezierige noot moet zorgen. Zowel Alfred als Lea waren geknipt voor die rol, zodat van de ganse cast mag gezegd worden dat hij een goed afgeronde prestatie leverde, waarbij echt niemand als uitschie ter moet geciteerd worden. Dirk Piquer zorgde voor de vlotte regie en Rik Vercam- men leverde de tekststeun. Toneelmeester André Fie- rens beschikte over een uit stekende technische ploeg met Richard Huttener, Danny Roelands, Marcel Geerts, Etienne Cool en Freddy Verstrepen. Die werden bijgestaan door een ganse ploeg KWB-leden. Wim Poppe stond in voor muziek en geluid, terwijl Hans Van Hulle en Chris Vermeir de belichting on der him hoede n Liefhebbers van vlot toneel die een gezellig avondje-uit willen, mogen dit stuk ze ker niet missen. Er wordt nog gespeeld op vrijdag 6 en zondag 7 maart om 19.30 u. in het Parochiaal Centrum van Appels. Het gelegenheidstoneel bloeit in Sint-Niklaas. De personeelsleden van het psychiatrisch ziekenhuis Sint-Hiëronymus traden als Theater Tefrent voor het voetlicht (foto boven). En ook de mannen van Den Eglantier, vermomd als het Wase Teatergezelschap, kwamen - in regie van Leen Verhelst - op de planken (foto onder) De Culturele Centrale van Eddy Van den Broeck. Men «F.I.S.T.» vertoond met in Grembergen organizeert kan deze tentoonstelling de hoofdrol Sylvester Stal- van vrijdag 13 tot en met ook nog bezoeken op zater- lone. Het is een film die de zondag 15 maarteen krisis- dag 14 maart vanaf 14.00 krisis in al zijn aspekten tentoonstelling in de zaal uur en op zondag 15 maart behandelt. Kaarten kunnen Ros Beiaard aan het Groot- van 10.00 tot 12,00 en van verklagen worden in de zand te Grembergen. 16.00 tot 20.00 uur. Op zaal Ros Beiaard aan het Deze tentoonstelling wordt vrijdag 13 maart en op za- Grootzand te Grembergen. geopend op vrijdag 13 terdag 14 maart om 20.00 Haart om 19.30 uur door uur wordt er de film De Koninklijke Toneel- bond "Voor God en de Even mens" brengt op zaterdag 14, zondag 15, vrijdag 20 en zaterdag 21 maart tel kens om 20 uur stipt in zaal De Ring, het sprankelende blijspel "Een meisje om te stelen". Wie zou er niet verliefd worden op zo'n "meisje om te stelen"? Maar juffrouw Penelope Shawn heeft nog heel wat andere pijlen op haar boog dan hetgeen de titel van dit blijspel van Jack Popplewell, dooraderd met die typische Engelse humor, laat vermoeden. Gevaarlijk sympathiek als ze is, weet ze met alle gemak de mannenharten, zowel van oudere als van jongere, te veroveren. Daarenboven heeft zij het aangeboren vrouwelijk in tuïtief talent om zich uit alle netelige situaties uit te I werken. Zij is zo gewiekst trige^kan1 opbouwen^ si- Dendermonde. Zowel de familie Foster als het echtpaar Philips aan het werk tijdens de tuaties kan uitbuiten en ie- gebeurtenissen die zich op verschillende plaatsen afspelen (foto Piet Hermans) dereen beetnemen. (IHESflBl Een gezellig avondje uit :|C met een meisje om te stelen, ÜHflW{ dichtbij de deur, in uw ei- (9 (VÈÈ^ jy yiêfe&Si j gen milieu. Mag U in geen f JK.,..'— geval missen. 'TC? W Martine Van Goethem, r L Chris Van Kerechaver, An- nemie De Pillecijn, Jan Sa- Wr blon, Etienne De Munck, vl André Fobé, Yvan Mette- 9ra&HMBjNf -W, penningen en Roger Ruys _TTli'r I ;'r~rT"" staan er borg voor dat u een uitstekende en aangename toneelavond kan bijwonen. Dit sprankelend blijspel gebracht in een regie Roger De Paepe. Kaar- teBtXsteen sSïïlS tedS Dendermonde. Vijf van de zes vertolkers van het KWB stuk Liefde half om half.: Juul en in lokaal "De Ring", De Landtsheer, Lea Verwaren, Geert Corthals, Alfred Vermeiren en Josée Vereecken. Ring8traat l. (h.v.c.) Let ook op het mooie dekor (foto Piet Hermans)

De Voorpost | 1987 | | pagina 11