Derde Kunstsalon te Hamme geopend De mens in de kunst centraal tijdens tentoonstelling op stadhuis Recital met Beatrijs De Vos en Jan Gruithuyzen op Cortewalle Kiwanis Kunst Selektie 87 Sint-Niklaas The Phil Abraham Quartet in The Saint's Water en Wijn in Hamme Syka Dendermonde en de aktuele kunst Veertig jaar Sint-Martinuskoor Beveren 12 - 6.3.1987 - De Voorpost Beatrijs De Vos werd ge boren in Mortsel. Zij begon haar muzikale studies aan de muziekschool van Blan- Liefst 24 kunstenaars zijn ingegaan op de uitnodiging van Kiwanis Beyaert Dendermonde om tijdens de periode van 13 tot 22 maart in het Dendermondse stadhuis deel te nemen aan een prachtige tentoonstelling. Schilders, etsers, beeldhouwers, smeden, glazeniers en anderen hebben zich voor de «Kiwanis Kunst Selektie 87» gemeld, een tentoonstelling die men niet mag vergelijken met om het even welke andere, want men kan er niet alleen de werken van de expozanten bewonderen, er is tevens aandacht voor een gesprek met de deelnemers in een gezellige kunstcafetaria en wat meer is, meerdere kunste naars zullen er aan het werk zijn en uiteenzetten welke technieken zij gebruiken. Meer dan financiële nood lenigen Kiwanis voorzitter Hendrik Maerievoet onderstreepte tijdens de persvoorstelling dat een serviceclub er niet alleen is om financiële nood te lenigen, maar ook bereid moet zijn om te voldoen aan een kulturele honger die ze ker bestaat. De uitstraling naar buiten, zo noemde de voorzitter dit kunstzinnig en -minnend initiatief. «Het is kuituur brengen naar de mens toe, de mens die cen traal staat in de vlag die Kiwanis voert. Mensen hel pen die nood lijden en door de overheid niet recht streeks geholpen kunnen worden omdat onze samen leving ofwel het probleem nog niet kent, ofwel niet in staat is dergelijke noden te lenigen, is een zaak. Ze een waardevolle opvoeding meegeven is een andere zaak. De stap naar een ten toonstelling die de mens in de kunst centraal stelt, is dan ook niet zo moeilijk meer te zetten. Via dit tema wenst Kiwanis Beyaert Dendermonde de aandacht van het publiek te vestigen op zijn sociale gerichtheid. Al voegt men eraan toe dat deze organizaties slechts een middel zijn om het vooropgestelde doel te be reiken. Zonder werken geen resultaat en zonder re sultaten uiteraard ook geen hulp aan mensen in nood. Anders dan andere tentoonstellingen Doelbewust is men afge stapt van het element ten toonstelling zoals iedereen dat kent. Naar een tentoon stelling gaan is meestal en kele minuten ronddrente len en kijken naar schilde rijen en andere kunstvor men. Daarop verlaat men weer de tentoonstellings ruimte. Wanneer men ech ter de mens in de kunst centraal stelt, dan moet men ook er voor zorgen dat de kunstenaar als mens aan bod komt. Kiwanis heeft het nuttig geoordeeld om aan enkele kunstenaars te vragen of zij ter plekke him kunstbeoefening willen de monstreren. Onder meer krijgt men een kunstsmid aan het werk te zien met een volledige smidse. Ook het zeefdrukken en portret schilderen zal er gedemon streerd worden, zodat een kunstminnende kijker zich een echt idee kan vormen hoe een werk tot stand komt. Om het kontakt met de kunstenaar te bevorderen heeft men ook een kunstca fetaria ingericht, waar de bezoekers een gezellige bab bel kunnen opzetten met de kunstenaars die zoveel als mogelijk aanwezig zullen zijn. De deelnemers Onder de expozanten zoals schilders, etsers, beeldhou wers, kartoenisten, grafie- kers, keramiekers, portret tisten en kunstsmeden. We citeren voor de kunstlief hebber de namen van Victor Renty die landschappen schildert, beeld Kneri Lan- noye die vorig jaar een reusachtig werk maakte, waarvan de beelden de au topiloot en dekadentie in Dendermonde tentoon zul len gesteld worden, beeld houwer Paul Van Esbroeck, portretschilder Victor Suy, de Lebbeekse meester Juul Keppens, schilder Gust Die- rick, graficus Carlos De Wilde, Bruno Dijckmans die vooral de mens schil dert, landschapsschilder Jacques Neve, beeldhouw ster Mariette Coppens, Lu cas Meersman die zich heeft bekwaamd in glasschilde ringen, Barbe Van Gucht met schilderijen van vooral paarden. Jozef Van Houdt die landschappen expo- zeert, keramiek van Mia Cremers, Achiel Pauwels die ook keramiek brengt, skulpturen en bas-reliefs van Huguette De Wit, kunstsmeedwerk van Paul De Visscher, de mooiste kartoens van Eddi De Win ter, alias Barst, akwarellen van ex-Dendermondenaar Luc De Bruyne die nu in Sint-Niklaas woonachtig is, beeldhouwer Tony Water schoot, portretten en land schappen van Paul Van Lis- sum, zeefdrukken van Mie- ke Verhoest, etsen van Chris Metdepenningen en tenslotte werken van Mar cel Eeman, een Dendermon- denaar die in Brussel werk zaam is en een volgeling is van de wereldberoemde Ma- gritte. Men kan deze tentoonstel ling totaal kosteloos bezoe ken van 13 maart tot 22 maart. De vooropening heeft plaats op vrijdag 13 maart met een akademische zitting om 19.30 uur. De heer Juliaan Mae re voet, voorzitter van de Kulturele Raad van Bomem zal voor een toelichting zorgen. De tentoonstelling is geopend op zaterdag 14 maart van 15.00 tot 18.00 uur, op zondag 15 en 22 maart van 10.30 tot 19.00 uur en op maandag 16, donderdag 19 en vrijdag 20 maart van 18.00 tot 21.00 uur en op zaterdag 21 maart van 15.00 tot 19.00 uur. Van deze tentoonstelling zal ook een mooi verzorgde katalogus verschijnen die zal verkocht worden aan de prijs van 150 F. Sint-Niklaas. Poëzie op zondagmorgen had Cos Goossens uitgenodigd. Hij had het over zijn voorkeurdichters P. Kemp, Herman De Coninck, Rilke, Richard Minne e.a. U ziet de BRT-direkteur generaal in gezelschap van zijn echtgenote, van schepen Anthuenis en Armand Van Assche (wv-foto Iv) V.z.w. 't Klokhuis pakt uit met een voorstelling van toond (een try-out voorstel- Wannes van de Velde op vrijdag 6 maart om 20 uur in t ling). Hun tweede stuk heet Vremd Zaalken, De Ring 65. "betreft Jezus". De poesjenellen: het traditionele poppenspel uit Antwer- Het stuk is een try-out, pen, levend volksteater uit de vorige eeuw, overgewaaid dus voor een beperkt pu- uit Italië (Pulcinella) met poppen die uitgroeiden tot echte bliek. Als je erbij wil zijn volkshelden. koop dan nu uw kaart want zonder kom je er niet in. Wannes Van de Velde tekst, muziek, dekors en Vrijdag 6 maart om 20 uur: knoopt aan bij deze oude een 35-tal zelfgemaakte 't Klokhuis, 't Vremd Zaal- traditie. "Water en Wijn" is poppen. Het eerste stuk van ken, De Ring 65. Toegangs een poppenteater voor vol- "Water en Wijn" (George pnjs voorverkoop 130 fr., wassenen naar het voor- gaat naar zee/Columbus) cjp 130 fr. en aan de kassa beeld van de Antwerpse werd op 24 juni 1983 even- 150 fr. "poesje" maar met eigen eens in het Klokhuis ver- (h.v.c.) Na een paar optredens in oude stijl (we verwijzen nog even ter herinnering naar het buitengewoon geslaag de optreden van Willy Ael- voet's New Orleans Swing Band en het even keurige optreden van The Scat Cats) komt een meer modem ge richte groep naar The Saint's Jazzklub in Sint-Ni- klaas. Phil Abraham is bij ons lang geen onbekende meer. Twee reuze optredens met The Feetwarmers en een reuze optreden met de ei gen Rose Room Swing Combo in het begin van het derde seizoen liggen nog vers in het geheugen. Phil heeft zijn eigen kwar tet gevormd in '85 en na een klein jaartje hard werken en een reeks optredens in Wallonië en Vlaanderen is zijn sukses reeds ten volle verzekerd. Voor het koncert dat door gaat in Sint-Niklaas staan zij garant voor een zeer ge varieerd programma. Phil kan met zijn groep zeer vlot verschillende genres van jazzmuziek de baas. Zij gaan door voor één van de beste aankomende jazz- groepen uit ons landje. Kwaliteit prijst zichzelf en dat bewijzen de jongens van dit formidabele gezelschap. We laten U nu even kennis maken met de leden van Syka, de vriendenkring van de Dendermondse Aka- demie voor Schone Kun sten, organiseert op vrijdag 20 maart om 19u30 in het Stadhuis van Dendermonde een belangrijke voordracht met als thema "Kunst als environment, introduktie tot aktuele kunst". Gast spreker is de heer Jan Hoet, direkteur van het muzeum van Hedendaagse Kunst te Gent, die zijn voordracht zal toelichten aan de hand van dia's. De toegang be draagt voor leden van Syca 30 fr.voor niet-leden 50 fr. Tentoonstelling leraren grafiek Daarnaast organiseert Syka ook een tentoonstel ling. Dit keer komen de ler aren grafiek aan bod. Miki Van Der Eecken, exposeert er etsen, van Hedwig Van Laert ziet men zeefdrukken en Luc Dondeyne brengt zijn lytho's. Deze tentoon stelling heeft plaats in de tentoonstellingszaal van de Akademie aan de Dijkstraat 91 te Dendermonde. De vooropening vindt plaats op zaterdag 14 maart om 11 uur. De voorzitter van Sy ka, de heer Evrard, zal de exposanten inleiden terwijl schepen van onderwijs Pa trick Meulebroek het ope ningswoord zal uitspreken. Bij die gelegenheid wordt ook een ets van Miki Van der Eecken voorgesteld als premie 1987 voor de vrien den van de akademie. De vorige premies met werk van Van Schuylenbergh en Bosselaers zijn eveneens nog verkrijgbaar. De ten toonstelling grafiek loopt op de zaterdag 14, 21 en 28 maart telkens van 14.30 tot 17.30 u. en op de zondagen 15, 22 en 29 maart van 14.30 tot 17.30 u. In het kader van het lustrumprogramina van het jubilerende Sint-Martinuskoor te Beveren wordt op zaterdag 14 maart in de Verlatzaal van het kasteel Cortewalle een liedrecital georganiseerd met so praan Beatrijs De Vos, begeleid aan de piano door Jan Gruithuyzen. Zij brengen werk ten gehore van Schubert, Wolf, Moessorgski en Debussy. Dit reci tal komt tot stand in samenwerking met BRT-3- radio in eenp roduktie van Luc Van Gooi. Kaarten aan 200 fr. (150 fr. CJP en +3 pas) zijn te bekomen bij J. Londoz, Vrasenestraat 39, Beveren (775.89.87). Phil's Kwartet: Mare Rosiere: kontrabas en studiegenoot van Jean- Louis Rassinfosse aan het konservatorium van Luik. Hij heeft zowat iedereen be geleid op de Waalse scène en speelt ook nog in het groot orkest van Ciney. Guy Raiff: heeft klassieke gitaar gestudeerd aan het konservatorium van Brus sel. Voor jazzgitaar is hij autodidakt, maar tevens lesgever aan l'Academie In ternationale de Wallonië, bij Les Lundis d'Hortense enz... Heel recentelijk speelde hij nog met Charles Loos, Steve Houben, Toots Thielemans en Jack Van Poll. Luc Van den Bosch: drums. Kreeg notenleer en piano les van zijn moeder (zelf zangeres en pianiste). Stu deerde perkussie aan het konservatorium van Brus sel en bij Armand Van de Walle. Heeft ook een reeks optredens achter de rug met o.a. Toots Thielemans, John Ruocco, Alain Rochet- te... Hij won het jazzcon- cours in 1982 met Mika en volgde een stage bij nie mand minder dan Kenny Clarck. Phil Abraham: trombone, zang en leader. Volgde kon servatorium in La Louvière voor piano, gitaar en har monie. Als trombonist is hij autodidakt en een zeer ge geerd gast in diverse bands. Hij speelde reeds met tal van gedegen jazz musici, onder wie Jacques Pelzer, Claude Luter, Rich. Rousselet, Willy Donni... Hij trad ook op in de Brus selse Big Band en in de BRT-Big Band. U ziet beste jazzers, het is een groepje goedgeschool de musici. Veel luistergenot op zater dag 14 maart in The Saint's, Regentiestraat in Sint-Niklaas. mermuziekspeler aktief in binnen- en buitenland en hij begeleidt diverse promi nente solisten. Hij maakt ondermeer deel uit van het Phemios Trio en hij vormt een vast duo met de violiste Else Krieg. Hij maakte ook en kele grammofoonplaten. Als docent is hij verbonden aan het Brabants «onserva- schermbond verheelde het niet dat de initiatiefnemers van deze organisatie geluk kig, dankbaar en fier zijn. Gelukkig omdat men na zo vele inspanningen de eind meet heeft bereikt. Het is een lange voorbereiding ge worden van één jaar lang. Toen begonnen al de be sprekingen over het kon- cept en van dan af heeft men vele maanden verder getimmerd aan de uitbouw van het salon. Men heeft het moeten openstellen in een minimum van tijd, want al deze lokalen zijn klaslokalen waar 48 uur geleden nog leerlingen za ten. Hij besloot met een uit spraak van Raymond Her- reman «Ik geloof dat weer de tijd nadert van een kunst, waarin de inhoud heel het leven zal omvatten. Een nieuwe klassieke kunst, niet minder diep om dat zij voor de brede volks lagen toegankelijk zal zijn». Ere-Rijksinspekteur Th. van Looy bracht in de eerste plaats hulde aan de pio niers van de rijksschool die door de jaren heen deze school een aangezicht heb ben gegeven. Die naast on derwijs ook aandacht heb ben voor kuituur en kunst. «Ik ken de goede reputatie van Hamme waar ik in 1950 kennismaakte met de toenmalige tekenschool waarin het kreatieve een grote kans kreeg met Mau rice Tilley en de laatste tijd via direkteur De Smedt nieuwe impulsen heeft ge kregen. Dat we nu werken van de leerlingen van de Kunstakademie van St. Ni klaas hebben genomen doet niets af van de grote ver dienste van de Ham se Aka demie. Maar omdat we goe de relaties hebben met de h. Mechiels hebben we geko zen voor deze Akademie die tot de grootste van ons land behoort. Een Akademie die vol inspeelde om de ver- schillde -ismen dieregel matig opduiken, maar die trots alles aan de basis de zelfde is gebleven». De verschillende deelne mers aan het derde kunst salon werden van voorge steld: Aertssen Christine, Bauters Sonja, De Volder Hubert, Duverger Wenefri- da. Grossen Monique, Heye Andre, Lachaert Sofie, Me chiels Karei, Neels Vera, Neva Jacques, Roelant Andre, Smits Rene, Tersa- go Albert, Van Assche Guy, Van Goethem Robby, Van Snick Herman, Van Snick Hilde, Verlinden Erna, Ver nis Rene, Wellens Robert. Burgemeester Baert dankte de initiatiefnemers omdat hij de gelegenheid kreeg deze kunsttentoonstelling te mogen openen. «Het be wijs dat de lijn die in het verleden bestond tussen uw direkteur en mij verder zal worden doorgetrokken. Waar we ook elkander ont moeten, streden we samen voor pluralisme en voor het algemeen welzijn. Niemand beseft hoeveel inspannin gen zulke organisaties ver gen. Ik kan u alleen maar proficiat wensen voor zulke mooie verwezenlijking. Het is goed dat men in het on derwijs de leerlingen een stuk meegeeft van de grote waarden van het leven. In elke mens schuilt immers het verlangen naar schoon heid en goedheid» En zegde de burgemeester verder: u gaat er mee door, wel het is de moeite waard u voor zulk prachtig kunstsalon in te spannen. Tuésen de spreukbeurten door zorgde Raphaella Smits, eerste prijs «Certa- men Internacional de Gui- tarra Francisco Tarraga» voor een tweetal nummer tjes. 's Anderdaags zou ze een aperitiefkoncert verzorgen in deze ruimte met een pro gramma met 19* eeuwse werken uit Italië, Tsjecho- slowakije, Spanje en Frank rijk van Mauro Giuliani, Nicolo Paganini, Johan Kaspar Mertz, Ferdando Sor, Francisco Tarraga en Napoleon Coste. HVC kenberge. Daarna werd ze gaststudente aan de Kir- chenmusikhochschule te Herford (Dl.) waar ze o.a. koorleiding studeerde bij prof. dr. W. Ehman en bij prof. H. Haasemann Terug in België volgde zij in 1972 privéonderricht bij de Duitse zangpedagoge Vera Beming. Zij studeerde ook blokfluit aan het Ko ninklijk Muziekkonserva- torium te Brussel, waar zij in 1974 een eerste prijs be haalde. Uiteindelijk koos ze voor de zang en behaalde in de klas van Lucienne Van Deyck een eerste prijs met grote onderscheiding aan het Koninklijk Muziekkon- servatorium te Gent. Sinds 1976 treedt zij als soliste op met een repertoi re gaande van de vroege barok tot de avant-garde. Zij is verbonden aan "De Nieuwe Muziekgroep" o.l.v. Mark De Smet, met wie zij al verscheidene hedendaag se werken kreëerde. Op pe dagogisch vlak is zij werk zaam aan het Koninklijk Muziekkonservatorium te Gent en aan het stedelijk konservatorium te Leuven. Sopraan Beatrijs De Vos laat zich aan de piano bege leiden door Jan Gruithuy zen, geboren in Eindhoven en muzikaal op weg gezet door zijn vader. Hij zette de studies voort aan het Bra bants konservatorium bij Gerard Van Blerk en in 1966 werd hem door de stad Eindhoven de aanmoe digingsprijs toegekend. Op uitnodiging van de Franse regering studeerde hij enkele jaren bij Jules Gentil in Parijs, waar hij het concours "Licence de Concert" won, wat uitliep op een tournee in de Vere nigde Staten. Jan Gruithuyzen treedt regelmatig op als solist bij diverse Nederlandse symfo nieorkesten. Hij is als ka- torium, het konservato rium te Rotterdam en de "Académie Internationale d'Eté" te Nice. In 1984 trad hij als solist op met het Utrechtse Symfonie Orkest, in het kader van het Inter nationaal Festival te Istam- boel. Een kwalitatief hoog staand duo dus, deze Bea trijs De Vos en Jan Grui thuyzen. Reservatie is ge wenst. De plaatsen worden tot een kwartier voor de aanvang van het recital voorbehouden. (wvdv) Beveren-Melsele. Gerry Liekens is de nieuwe dirigent van fanfare De Kunstliefde. De man uit Keerbergen en muzikant van het BRT-huisorkest volgt Edmond Proost op (Iv) Er was zaterdag een grote belangstelling voor de opening heeft men wellicht een goe- van het derde kunstsalon in de Rijkscholen, Looistraat te de bodem gevonden om de- Hamme. Onder de genodigden onder meer senator Mat- zelfde grote manifestaties thyssens en volksvertegenwoordiger De Batselier. De te organiseren. Deze ten- nieuwe direkteur Guido Bogaerts verwelkomde de vele toonstelling is ongetwijfeld genodigden. een goede promotie voor de Ham8e Rijksscholen. Zulke tentoonstelling velen, plannen, uitwerken, vraagt enorm veel inzet van organiseren enz. In Hamme De voorzitter van de Be- Hamme. De exposanten poseren fier voor hun werken (vhj Hamme. De belangstelling was groot voor de opening van het derde kunstsalon (vh)

De Voorpost | 1987 | | pagina 12