Weer ol geen weer, Aalst viert karnaval Aalst nam politici scherp op de korrel Anders-validen en senioren bij karnaval betrokken Eerste dolle karnavalsnacht 4 - 6.3.1987 - De Voorpost Aalst. De Sjartellen bestaan vijf jaar en vonden dat het geluk niet meer op kon (a) Minimum 15 jaar is het geleden dat de Aalsterse kavalkade dermate getormenteerd werd door de regen. Was de zaterdagnacht van het lente-type en de zondagmorgen veelbelovend, tijdens de stoet van zondag groeide de regen steeds verder aan. Paraplu's waren legio en na de stoet kwamen er supplementair nog hevige windstoten bij. De maandagstoet werd door de weermaker nog meer afgeremd en toen die finaal op de Grote Markt verscheen was het aantal (moedige) kijkers eerder miniem. Op maandagnacht kreeg men dan nog sneeuw en her en der ook ijsgang. Buiten hitte en hagel kreeg Aalst de volledige gamma weertypes te verwerken. En toch werd karnaval Aalst '87 een voltreffer. Er was reuze veel volk op de stoet. Zowel op de Markt waar geen plaatsje in de tribunes onbezet bleef en achter de dranghekkens waar de mensen zich in veelvoudige rijen verdrongen. Maar ook op de omloop was er heel wat toeloop. Naarmate de klok vorderde verminderde dat aantal dan wel. Mede door het feit dat er vertraging in de stoet was gekomen. Een 'normaal' verschijnsel dat mede in de hand werd gewerkt door het feit dat het aantal niet-ingeschreven individuelen of groepjes - mensen die vaak de stoet terdege kruiden - steeds talrijker wordt. Voor de organisatoren, in casu het Feestkomitee ryst dan ook een probleem. Dat van de «numerus clausus» wat vaak wordt geopperd doch waarvoor de ideale formule nog uit te dokteren is. Wel leed de stoet onder de drukkende afwezigheid van burgemeester Raymond Uyttersprot die te Gent voor zijn leven vecht en van schepen Robert De Pauw, weliswaar aan de beterhand. Samen met Albert Verbestel, de Ajuinboer, gingen dan ook veler gedachten midden de feestroes naar Raymond en Robert. Traditiegetrouw vormen politici de ideale doelschijf voor de Aalsterse karnavalisten. Duidelijk, ean paar uitzonderingen niet te'na gesproken, mikte men minder op de lokale beleidsmensen. Wellicht door het feit dat twee vooraanstaanden van het stadsbestuur er spijtig genoeg niet konden by zijn. De collega's van de college deden het dan ook kalm aan, verkleedden zich (bijna) niet en waren enkel present waar het hoefde. Het volkse karnaval aflassen kon niet. Toch hing er een schaduw over het gebeuren. Niettegenstaande deze wei nig prettige kant en trots de weermaker die ervoor zorgde dat er wel veel volk opdaagde want het weertje was tot na de middag aan lokkelijk maar bij de stoet verschenen duizenden pa raplu's op de Markt en langsheen de omloop. Het werd alleszins een zeer mooie stoet. Wie flarden zag op Rosenmontag van Duitse stoeten kan vergelij ken. Ginder misschien nog meer sfeer en alleszins meer volk. Hier echter zeer prachtige realisaties, zelfs mastodontwerk waarbij ook het détail niet werd uit de weg gegaan. Op de Grote Markt zaten alle tribunes duidelijk vol en achter de dranghekkens stonden rijen belangstel lenden die de regen uren lang trotseerden. Dat de stoet andermaal zijn dat al te veel indivi duele karnavalisten tussen de ingeschreven groepen infiltreerden en vaak de show stalen. Ze vormen trouwens het piment van de stoet omdat ze, o.m. kun nen inspelen op de aktuali- teit heet van de naald en zich niet gebonden achten aan enige norm maar spon taan hun karnavalvreugde botvieren. Individuelen Zo o.m. de neo-pastoor die tot in de tribunes aidsvrije kondooms van alle forma ten en smaken aanbood. Of het paar dat de pas gehuw de oud-burgemeester uit beeldde. Of de kreatie van Aalst. Pertotal met een politieke koers (a) de staatssekretaris Wivi- nex. Of het jongste haar groeimiddel. Of de politie ke vluchtelingen met «Hier zijn wij, familie volgt». En verder waren er de nieuw ste GTT's van de rijkswacht en de act van de Funda mentalisten van Frans Wauters met de dameslin gerie voor Ayatollah Kho- meiny. Of de groep «NOIG» die zich tussen de publiciteits- karavaan en de kavalkade had genesteld en president Kurt Waldheim van Oos tenrijk begeleid door een Osterreichische Blaskapel- le noig welkom heette in Aalst. Mastodonten De nationale politici wer den duchtig aan de tand gevoeld. Herman De Croo met zijn TGV ofte Tres Grandes vedettes was daar bij een van de maest gevi seerde. Uiteraard ook Happart en alle hoofdak- teurs van de carrousel met Martens, Nothomd, De- prez en uiteraard Happart himself. Staatssekretaris D'Hondt werd de massale schietschijf van Schiëf- regt'oever die daarmede de hoofdvogel zou afschieten en Lotjonslos uitgerekend in zijn jubileumjaar zou onttronen. Inernationaal kwamen alle vedetten aan bod met vooral dan Rea gan, Gorbatsjov en That cher en uiteraard meerma len de Ayatollah. Fel opge merkt ook Roeidsel met het VRT-deuntje, 't failliet van Topics, het net niet failliet van De Morgen, de RTBF-Eurosongfestival de gezochte ECC-dossiers en de dagbladuitgevers Hersant en Murdoch. Een prachtige stoet waarbij men zich wel zou moeten bezinnen over de lengte van de omloop en het aan tal groepen. Aan de indivi duelen kan, gelukkiglijk, niets gedaan worden om ze te weren. Ze zijn inderdaad het zout van de opgediende karnavalsoep. LH Aalst. Radio Roeidsel was ook present en legde een sfeerbeeld vast (a) Na een rondgang langsheen de foorpleinen op zaterdag nacht in een heuse lentetemperatuur vingen we de tradi tionele rondrit van de karnavalbals aan In Netwerk belandden we in een inderdaad nog veel warmere temperatuur aan een of ander zuiders land in een zwoele, tropische sfeer. Bij swingende muziek onder wuivende palmen en genietend van exotische drankjes beleefden we er strandtaferelen in de Stille Zuidzee. Parasols, hangmatten, tentjes, klapzetels maar ook toe kans en slingerapen, het was er allemaal ten behoeve van toeristen, kanibalen, piraten en verloren zeelui. Helaas bleef de respons, alle inspanningen van de organisatoren ten spijt onder de verwachtingen die men met dergelijk initiatief had mogen koesteren. Het was trouwens reeds de tweede maal en nu zal men wel beter weten. In het Sociaal Centrum in de Immerzeelwijk had men zich minder moeite getroost maar was er meer volk. Disc gedreun en hossende karnavalisten in allerhande verkleed sels vierden er geducht. In de Sint-Annazaal werd het echter, traditioneel, vollen bak. Op de tonen van The Goebby's was de ambiance er te snijden. Aan een demokratisch pintje geraken was reeds een hele heksentoer. De Jefkes hebben er duidelijk een handje van weg om de karnavalisten op hun hand te zetten. Wat ook het geval werd bij het kinderkarnaval op maandagnamiddag. |_h Aalst. Fleis, hoog en droog (a) Aalst. De Strootloeipers brachten het verdriet van België in beeld (a) Voor minder-valide jongeren kwam er reeds op donder dag een voorsmaakje van karnaval. De Prinsenkamer had er inderdaad voor gezorgd dat aan deze kansarmen enige karnavalpret werd geschonken aan miniprgs. De foorrei zigers openden speciaal voor deze jongeren - er waren er zowat 800 verdeeld over de diverse speelpleinen - ander half uur hun attrakties. Aalst. D'Aftroggeleirs met hun piratenschip op zoek naar nieuwe schatten (a) Aalst. Gien geldj maar goeste, dat laatste is genoeg om deel te nemen aan de stoet (a) Aalst. De Voartkapoenen keken op geen Eurosongliedje min of meer (a) Voor een luttele 10 fr. kon den ze op attrakties terecht die anders tot het vijfvoudi ge dienden te worden be taald. Ook de grandiose, eigentijdse en gesofisticeer de apparaten waren dus in het bereik van deze anders validen. Simon D'Hondt: «We laten ze iets betalen. Niet om die 10 fr. maar opdat het niet zou lijken op liefdadigheid, wat velen zou kunnen kwetsen.» Anderzijds kregen ook de seniores in de rustoorden Sint-Lieven, Sint-Job en de Erembodegemse Hoppe rank hun deel van karna val. Keizer Kamiel, alom tegenwoordig, prins Popoll met zijn chauffeur Alfons en een aantal feestkomitee- leden bezochten inderdaad de oudjes en brachten er met liederen van o.m. Ka miel en Frans enige ver strooiing. De ernstig-zie- ken werden door een ..leinere afvaardiging be zocht wat hen enigszins deed meedelen inn de feestroes die Aalst drie dol le dagen (en nachten) lang overspoelde. Ook in HAK werd aan kansarmen gedacht. Zowat een 35-tal vrijwilligers spenderen voor de zoveel ste maal onder leiding van Trees Vinck en Guido Os- semerckt hun karnavalda- gen aan werk om de kas te spijzen en hun humanitaire projekten mogelijk te ma ken en te houden. Ruim 1.000 gasten kwamen er voor hapjes of eetmalen over de vloer en men werd er bediend aan demokra- tishce prijzen en met een zeer gunstige kwaliteit- prijs-verhouding. Mensen die dus hun ge noegdoening vinden in hel betrachten van wat zonne schijn in veler harten van kansarmen. LH Aalst. Opgediend vanuit een minder smakelijke pot, kan de inhoud toch nog lekker zijn (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 4