«Het harde geel» gedichten in kleur Kleinkunst met klasse op Vlaamsnationale zangavond in Temse Poëtische «Lentekriebels» van Drift Universiteitskoor te gast in Hamme Massale belangstelling voor de Bob Boonsingers in Oudegem JIN-toneel «Komeren en tetterassen» te Sint-Niklaas De Kunstvrienden gaven jeugdkoncert Sint-Genesius wil niet betalen 14 - 20.3.1987 - De Voorpost Nieuwe dichtbundel van Jean-Pierre De Bock In het najaar van 1986 ver scheen «Het harde geel», de vierde dichtbundel van Jean-Pierre De Bock (°1952) uit Sint-Niklaas. Met een grote tussenruimte verschenen eerder: «Woor den zonder klank» (1973; onder pseudoniem Johan nes van Bastelaere), •<M'n leprozenmond» (1978) en «Tuig met zinnen» (1980). Evenals «Het harde geel» werden zij uitgebracht in eigen beheer. Jean-Pierre De Bock is lid van de dichtersgroep van de Lukasgezellen. Gedich ten van hem verschenen reeds eerder in Yang. Krea- tief, Vers, Onderuit en Vlaanderen. Twee gedich ten uit «Het harde geel» haalden bij een poëziewed strijd een eervolle vermel ding: «De stad is muziek» (poëzieprijs Keerbergen) en «Landschap zonder seizoe nen» (Coremanskring, Ant werpen). Over dit laatste gedicht schreef de jury in haar beoordeling (het the ma van de wedstrijd was 'Ons leefmilieu') «Ons leef milieu is allesomvattend en komplex met o.a. elemen ten als lucht en water, la waai en vandalisme, spel- mogelijkheid en natuur. De auteur hangt wel een zéér pessimistisch beeld op van het milieu waarin hij leeft, waarin hij zich 'als een gij zelaar voelt. Zoveel beelden temeer die in een aangrij pende teneur werden neer geschreven. Schrijver hier van is Jean-Pierre De Bock». Het zoeken naar eigen iden titeit loopt als een rode draad door de gedichten van De Bock. Was zijn eer ste bundel, «Woorden zon der klank», een fiksatie van jonge, uitbundige en vrij sombere gedachten en ge voelens (de zgn. puberge dichten) toch bleef één ge dicht overeind en toch nog de moeite waard om te wor den hernomen in «Het har de geel». De tweede bundel, «m'n leprozenmond» draagt de sporen van zijn arbeidssituatie, eerder een krisi8situatie, terwijl «Tuig met zinnen» een ommekeer brengt en alle onzekerhe den aftast die de totaal ge wijzigde omstandigheden (beroep, studie) oproepen. Het titelgedicht van «Het harde geel» is uitgesmeerd over elf bladzijden. Ge kleurde bladzijden of ge dichten in kleur Gewild verwijst De Bock, met dit handgeschreven ge dicht, naar de gevoelens die elke kleur bij hem oproept: blauw-groen; groen-grauw; rood-rood; grijs-grijs; wit- kontrast; mooie plaatjes plastic; om te belanden bij het strakke, koude en har de geel. Ongewild verwijzen de eer ste regels: «Ik schilder ook. Soms. Het palet knelt mijn duim En De kleuren Zij zijn niet Zuiver meer. ook naar zijn niet-onaardig plastisch werk (schilderijen en akwarellen). De andere gedichten uit «Het harde geel» zijn sombere tempels van machteloosheid en angst. Vanuit zijn flat kijkt De Bock recht het stadspark binnen. Vanuit die besloten wereld mijmert hij over de natuur, het verkeer dat aan zijn neus voorbijtrekt, het lawaai, God, de stad... en over zichzelf. Het rispt hem allemaal zuur op. Verdrie tig denkt hij aan de «mini male hersenaktiviteit» die gigantische strukturen di rigeren. Elk gedicht van De Bock is een even gigantisch totaalbeeld van een verziek te wereld, met «slechte kleuren» en zonder veel hoop. Om de pil enigszins te verzachten want er zitten nogal wat dubbele bo dems verscholen in «Het harde geel» en zichzelf weer in de hand te nemen, besluit deze bundel met: (Alles Werd Toch Weer Goed). Deze dichtbundel kan be steld worden bij de auteur: Jean-Pierre De Bock, A. No- belsstraat 2, 2700 Sint-Ni- klaas, tel. 03/777.65.01. De verkoopprijs bedraagt 320 fr. rek. nr. 393-0054537- 15. Dit jaar organiseert de Amedee Verbruggen- kring van Temse voor de vierde maal haar Vlaamsnationale zangfeestavond. Een en an der kan je meemaken op zaterdag 4 april om 20 uur in de zaal Cambrinus, Schelde straat te Temse. «Lentekriebels» bij Drift in Sint-Niklaas. U herkent Frieda Groffy, Guido Certyn, Frans Buyle, Bo Venken en Marline Verbeke. Sint-Niklaas Het Sint-Niklase kunstenaarskollektief Drift uit het Waasland vertegenwoordigt op pluralistische basis een aantal jonge en minder bekende kunstenaars die de kans krijgen, de konfrontatie met het publiek aan te gaan. Aan beeldende kunstenaars wordt de ruimte geboden, geeft men de financiële middelen om hun werk te expoze- ren. Verbale kunstenaars krijgen gelegenheid tot het houden van lezingen en voordrachten. Dit voorjaar brengt men de bekende dichter Herman De Coninck naar onze kontreien. Rond het thema «Lente kriebels» stelde men een programma samen. Optredens worden verzorgd door enkele Sint-Niklazenaren met ta lent. Het gaat om Piet Brak, die aan een zevende bundel I aan het werken is: «De scheidsrechter fluit voor buiten spel». Ook onze vroegere medewerkster Frieda Groffy, drijvende motor achter poëzietheater Vlakaf, is van de partij. En Bo Venken, plastisch kunstenaar én dichter, I treedt eveneens voor het voetlicht. Verder mag men zich vrijetijdsdichter Guido Certyn verwachten, geboren in Zele en nu woonachtig in Sint-Niklaas. Voor de muzikale omlijsting van dit programma zorgt het Duo Ex Aequo uit Sint-Niklaas. Eddy Coppens en Alfons Buyle brengen op de klassieke gitaar muziek van de I renaissance tot vandaag. U kimt gaan luisteren op zaterdag 4 april in de Cipierage Dendermonde. De Denderkantorij in vol ornaat en geleid door de heer Maes (foto Piet aan de Grote Markt in Sint-Niklaas, om 20 u. Hermans) W.V. Na Jef Eibers, De Vaganten en Miel Cools deze keer voor kleinkunstminnend Temse de troubadour - kabaretier - kon- ferencier - imitator Rik Goris- sen. Teksten en muziek hele maal van eigen hand. Een kunstprodukt honderd procent made in Vlaanderen. Gorissen behaalde de driejaarlijkse prijs Will Ferdy in 1979 en de Ar- mand Preud'hommeprijs in hetzelfde jaar. In zijn zog, gitarist-begeleider «mijn orkest» Pierre Beyers. Een fijn besnaard iemand. Of kleinkunst met een kapitale midden-K, op deze 4 april door de Amedee Verbruggen- kring te Temse. Met de inhaling van Rik Goris sen maakte de A. Verbruggen- kring van Temse een uitste kende keuze, want alhoewel deze troubadour nog niet de algemene bekendheid geniet, zien we de tijd niet ver meer af, waarop deze man plaats zal nemen in de rij der goede kabaretiers. Van logopedist tot kleinkunst- artiest. Zo zou je de weg van Rik Gorissen (Wuustwezel 1954) kunnen uitstippelen. Ambtshalve kan hij zich dus bezwaarlijk een halve uit spraak of klank veroorloven. Maar dat zit wel snor. Rik Gorissen' beschikt over een timbre, een warme stem die meteen aan Herman van Veen doet denken. Waarmee beslist geen imitatie weze bedoeld. Eer stijlverwantschap. Hoewel, imitatie en parodie zijn hem niet vreemd. Als kon- férencier praat Rik Gorissen de nummers vlot aaneen. De bindteksten zijn geestig, spe len in op de aktualiteit en op de reaktie van het publiek. Improvisatie troef. Maar voor alles ga je naar Rik Gorissen luisteren. Naar de woordvirtuoos, de muzikale poëet, naar de scherpe waar nemer van het Verschijnsel Mens. In de schaduw van die reus zit gitarist Pierre Beyers, uit Kalmthout. Beroep: logope dist. «Begeleider» van Goris sen is een te lage waardering. Daarvoor is zijn persoonlijke inbreng te groot. Want ook Beyers is een eenmanszaak doe-het-zelf. Heel zijn vrije tijd gaat naar kompositie. «We hebben geen plaat, zelfs geen bisnummer!» is een veel behoorde boutade van Rik Gorissen. Het siert de preten tieloosheid van het duo. In het licht van hun almaar groter wordend sukses. Op deze vierde Vlaamsnatio nale zangfeestavond te Temse, wordt de samenzang geleid door Hedwig «Twiggy» Praet, de ex-praeses van K.V.H.V. Antwerpen en de stichter van de Vlaamse Studentenzang feesten te Antwerpen. Deze avond, waar «klein»- kunst nog troef is, wordt zeker een topper van het seizoen! Zoals de andere jaren wil de Amedee Verbruggenkring van Temse deze avond in een be paald teken stellen. Dat is dit jaar de 70ste verjaardag van het overlijden van de gebroe ders Van Raemdonck Kaarten voor deze avond zijn te verkrijgen aan de ingang tegen 120 fr. en in voorver koop bij de bestuursleden van de A. Verbruggenkring Temse en op het telefoonnummer 771.13.74. E,~ In Sint-Niklaas waren de mensen van Vier op een rij, het blokfluitensemble, te gast. Sint- Niklazenaren Paul Van Loey en Joris Van Goethem vormen dit gezelschap samen met twee vrienden (Iv) De scoutsgToep JIN-tingering voert te Sint-Niklaas in zaal lokten steeds een warm ap- klonken «naar wat de den- Renova Nieuwstraat, het toneelstuk «Komeren en tette- plaus uit. In tegenstelling nen fluist're.» en «Laat ons rassen» op, zaterdag 28 maart om 20 uur en op zondag 29 met de aangekondigde in- liefste samen varen». Een maart om 15 uur. strumentale begeleiding meeslepend «Lied van mijn «Komeren en tetterassen» is een comedia dell arte-stuk van bas en dwarsfluit, heeft land» zette het orgelpunt. van de Italiaanse auteur Carlo Goldoni. Het JIN-toneel Jan Coeck zijn mees- We waren er inderdaad ge- wordt geregisseerd door Jo Van Hende. Denderkantorij onder lei- terschap als pianist over- tui ge van dat «muziek vele Kaarten kosten 120 fr. per stuk. Leden van jeugdbewe- ding van Willy Maes, een vloedig tentoon gespreid, vrienden maakt», zoals in Ringen in groep betalen slechts 100 fr. Kaarten zijn in De Hongaarse potpourri, de de keurige programma bro- voorverkoop te verkrijgen bij Katrien Vermeiren, Zonne- «Nursery boogie-woogiechure te lezen stond. ken 21 te Sint-Niklaas (tel. 03-770.55.77). «the golden vanitee» waren populaire kunststukjes die Het Kultureel Komitee heeft het koor van de katolieke Universiteit van Leuven, de «Alma Mater» uitgenodigd voor een kooravond die zal plaats hebben op maandag 23 maart om 20 uur in zaal «De Greve» Kerkstraat. Dat vrijdagavond 14 maart 11. het parochiecentrum te Oudegem overvol hep met een biezonder muziekmin- nend pubüek, was voor de jubilerende koorgroep de hart onder de riem om hun volkslied - muziekavond op een entoesiaste wijze te starten. Een hele reeks be kend volksliedjes werd door Jan Pubhek fel werden ^sint-Nikln/lK door het jeugdige Harding- gesmaakt. Ook het eigen koor uit Herdersem onder parochiaal koor bracht op leiding van Leon De Smet overtuigde wijze een korte op keurige wijze gebracht. «Zingend de wereld rond» internationale toernee van vierstemmige volks lied be was het leidmotief voor het werkingen onder meer van gevarieerd avondprogram- Juliaan Wilmots, H. Roel- de vokale straeten, J. Van Den Borre keur groep de Bob Boonsin- en anderen. gers en het gemengd koor Als een ware hulde aan de 111 de reeks avondconcerten ten en de (al te vaak onder- de verschillende instru- de Denderkantorij de vele muziek weergalmden «Cum van "JeuRd en Milziek Sint- schatte) mogelijkheden van menten, legde de verschil- muziekvrienden vergast- decore», "La Matinale» «lm Niklaas», gaf de Konink- het harmonieorkest. Inde lende genres uit, en gaf ver ten. Professor Jan Haspe- schónsten Wiesengrunde» üJke Harmonie De Kunst- hall was een informatieve scheidene musiceervormen T van het Lemmensin- en «Tout la haut sur la vrienden donderdag 12 en edukatieve stand opge- aan, waaronder het solis- Dit gemengd koor heeft een internationale vermaard heid verworven. Gesticht in 1969 op initiatief van Piet Geusens, heeft dit koor vanaf 1974 jaarlijks een koncertreis ondernomen. Het trad op in Beieren, We nen, Salzburg, Straatburg en de Provence, Lublin (Po len), Zuid-Tirol, Joego slavië. Het werd reeds tweemaal uitgenodigd door de «Inter nationaal Youth Organisa tion» voor haar festival in 1978 in Aberdeen en in 1982 te Rome. Het reperto rium is gekenmerkt door een grote diversiteit aan stijlen: vier- tot achtstem mige religieuze en wereld rijke muziek waaronder een vuurwerk van studenten liederen om in de sfeer te komen. Het koor werd opgericht door enkele enthousiaste medestudenten uit de fa- kulteit geneeskunde. In de voorbije achttien jaar is het koor in de schoot van de Alma Mater uitgegroeid tot een echt studentenkoor. Het telt momenteel honderdtwintig leden. Ge durende al die jaren werd het koor geleid door een telg van de familie Geu sens. Vanaf dit Jaar wordt het muzikaal begeleid door Peter Dejans. Het mocht steeds verschihee universi taire plechtigheden oplui steren. Hoogtepunt is ieder jaar hef universiteitskon- cert in de grote aula, bijge woond door verschillende prominenten. Sinds 1974 wordt er jaarlijks een reis ondernomen waar voor bomvolle zalen het koor tel kens kan optreden. In september 1982 behaalde men een eerste prijs in de hoogste afdeling van de Mgr. Kerkhofsprijs en in 1956 legden zij beslag op de «Gouden Ster» eerste kate- gorie Voor jeugdkoren te Lommei. De dirigent Peter Dejans is student aan de rechtsfakul- teit. Hij studeerde piano, cello en harmonie aan het konservatorium te Leuven waar hij in 1982 de rege ringsmedaille voor piano behaalde. Datzelfde jaar werd hij laureaat van de nationale muziekwedstrijd voor de jeugd (Pro Civitate). Hij studeerde verder en be haalde een eerste prijs no- tenleer. Koorleiderstage volgde hij bij Laszlo Heltay in Engeland en bij Paul Bradvik in Amerika en bij Johan Duyck in België. stituut wist de solisten en montagne» De koorleider maart 6611 jeugdkoncert in zet. Jonge mensen kregen tisch optreden («Bugler's de groep op biezondere dy- Willy Maes wist op aange- de stadsschouwburg. er enerzijds een beeld van Hohday» - L. Anderson; namische wijze te begeeste- name wijze de meer dan 06 bedoeling van dit kon- de struktuur van het har- «Sweet Carolina Charle- ren bij de hele trits volks- driehonderd aanwezigen te was, de jongeren te la- monieorkest en de instru- ston» - J. Penders). hedpareltjes in de meest di- betrekken in een korte open ten kennismaken met het menten in het algemeen, verse stijlen. De eigen be- zangstonde. Met breed ge- repertoire, de instrumen- anderzijds werden De Het overtekende «bithe werkingen van de dirigent voel en overtuiging weer- Kunstvrienden in het by- d" JF zonder voorgesteld via kon- Classics» werd door het jon- taktpersonen, een aantal ife pubhek enthousiast ont- pubhkaties, een foto re por- haald en vroeg om meer... tage. De Kunstvrienden besloten- De programmakeuze was dit koncert met «True Men gebaseerd op drie criteria: bi Arms» ofte «wapenbroe- gerichtheid op jongeren; ders» van H. Blankenburg, variatie in genre; en illus- waarmee zij meteen ook tratie van de diverse moge- hun ware vriendschap tot rijkheden van het harmo- de kunst» betoonden en nieorkest. Zo kwamen zo- hun waardering uitdruk- wel arrangementen van voor «Jeugd en Muziek» klassieke werken aan bod met wie zij prettig konden («Sinfonia» - Bach; «Song of samenwerken voor dit kon- Liberation» - J. De Haan), cert. Reakties van het pu- als filmmuziek («Great The- bliek tijdens de pauze en na mes from Great Italian Mo- de voorstelling rieten ver- vies» - J. Cacavas), amuse- staan dat (jonge) mensen mentsmuziek («Mancini wel degelijk waardering Spectacular»), het big- opbrengen voor harmonie- bandgenre («Big Band Claa- muziek. Wie inlichtingen sics» E. Osterling), en wil over De Kunstvrienden marsmuziek («The Chari- kan voor algemene zaken man» - M. Pauwels). terecht bij Willy Blockel, tel. 777.33.77, en voor vra- Dirigent Peter Snelrinckx gen omtrent jeugdwer- Dendermonde. In de parochiale zaal te Oudegem werd genoten van de volksmuziek 8telde het programma voor king, jeugdensemble e.d gebracht door de Bob Boonsingers en het eigen parochiaal koor (foto Piel Hermans) ™.loop van het ^ogramma 777.28." Toneel Als slotproduktie van het seizoen '86-'87 heeft de ko ninklijke toneelkring Sint- Genesius «Wij betalen niet» van Dario Fo op de affiche. In een regie van Miel Gey- sen zullen Bea Heylen, Sa bine Severisen, Eddy All- cock, Willy Geleyn, Luc Hoebeke, Luc Thijs en Her man Van der Gucht al hun talent in de weegschaal werpen om van deze satiri sche klucht een grandioos kijk- en luisterspel te maken. Voor de Italiaanse groot meester Fo is een farce één grote machine van de lach: «Om te kunnen lachen moet je intelligent zijn» zegt Fo. Hij gelooft dat de volgende stap in de menselijke evolu tie in die richting zal gaan. «Na de homo sapiens komt de lachende mens, de homo ridens. De mens zal niet alleen maar dingen weten, hij zal er ook om kunnen lachen», aldus Dario Fo. «Wij betalen niet» Vrouwen van met werk loosheid bedreigde arbei ders organiseren in een su permarkt een "betaalsta- king'. Niet alle mannen gaan met deze, toch vrij ori ginele aktie, akkoord. Er zijn ook de verrassende in terventies van uw vriend de rijkswacht! Dolkomische situaties, gekke toestan den, scherpe en snedige teksten, getekend Dario Fo! «Wij betalen niet», op zater dag 21, zondag 22 en maandag 23 maart, te 20.15 u. in de stadsschouw burg van Sint-Niklaas. Kaarten in de schouwburg, of telefonisch bij Hugo Boon, nr. 772.36.36 (w.d.g.) Sinaai. Toneelkring Baudeloo was in trouwstemming. Men voerde «De Bruiloft» van Bertold Brecht op (Iv)

De Voorpost | 1987 | | pagina 14