«Killekillikil»: pretentieloos toneel bij Const Ieveraers Kallo «Dagboek van Anne Frank» bij Kunst Veredelt Verbittering en ontreddering van «Den Dopper» levensecht teater door Alex Wilequet Muziekteater-produktie «Islandsuite» in Cultureel Centrum te Lokeren «Mijn ferme lady» bij Tijl Sint-Niklaas Dendermondse «Hosiers» met nachtmerries De Voorpost - 27.3.1987 - 11 Als akteur is Alex Wilequet bij het grote publiek zeker geen onbekende. Hij is im mers verbonden aan het dramatisch gezelschap van de BRT en aldus kennen we hem zeker nog als de bur gemeester in «De Paradijs vogels», Fons van 't Plein tje» de politie-inspekteur in de onlangs uitgezonden reeks «De dwaling». De laatste jaren heeft hij zich gespecialiseerd in een mans toneel. Honderden voorstellingen heeft hij ge geven van «Pater Da- miaan», ten voordele van de Damiaanaktie. Momenteel reist hij in binnen- en bui tenland met het stuk «Den dopper». Toneelvereniging Kunst Veredelt, uit Kieldrecht slaagde erin deze man te strikken voor de regie van «Het dagboek van Anne Frank» naar het wereldbe roemde boek «Het Achter huis». Ter voorbereiding van de toneelvoorstellingen werd een werkbezoek gebracht aan Amsterdam en natuur lijk ook aan het Anne Frank-huis. Het is een huis zoals vele huizen in oud-Amsterdam. Nochtans werd het wereld beroemd na het publiceren van de geschriften van An ne Frank, zoals ze gevon den werden door haar va der, Otto Frank. Hij was de enige overlevende van de acht mensen die onderge doken waren in «Het Ach terhuis». De jodenvervolging door de Duitsers dreef de familie Frank, het gezin Van Daan en tandarts Dussel naar de bovenste twee verdiepingen en de zolder van het huis aan de Prinsengracht Hoe het leven in deze kleine ruimte gedurende 25 lange maanden was, heeft Anne Frank op onnavolgbare wij ze in haar dagboek be schreven. Dat dagboek had ze gekre gen van haar vader voor -haar dertiende verjaardag op 12 juni 1942. Maandag 6 Juli 1942 moeten ze onder duiken. Op 4 augustus 1944 valt de «Grüne Polizei» het Achterhuis binnen. Alle onderduikers worden gear resteerd en naar koncentra- tiekampen vervoerd. Maar één der ontroerendste geschriften ooit gepubli ceerd ontsnapt bij toeval aan de vernietiging: de boodschap van hoop en ge loof in de toekomst van een jong meisje dat niet meer verder mocht leven. «Geloof me, als je anderhalf jaar opgesloten zit, dan kan je het op sommige dagen eens te veel worden. Alle Rechtvaardigheid of dank baarheid ten spijt: gevoe lens laten zich niet verdrin gen. Fietsen, dansen, flui ten, de wereld inkijken, me jong voelen, weten dat ik vrij ben, daar snak ik naar en toch mag ik het niet laten merken, want denk eens aan, als we alle acht ons gingen beklagen of on tevreden gezicht zetten, waar moet dat naar toe?» (Anne in haar Dagboek, 24 december 1943). Samen met Alex Wilequet werkt Kunst Veredelt kei hard aan een schitterende produktie. Dekor, veelei sende bandmontage, belich ting, enz. worden tot in de puntjes verzorgd door des kundige handen. De rolverdeling werd toe vertrouwd aan een groep die voor het pubhek het bes te van zichzelf over heeft. Indien u nog twijfelt, weet dan zeker dat u tot in het diepste van uw gemoed zult beroerd worden door dit unieke toneelwerk en dat het een blijvende indruk zal nalaten. Mis deze gelegenheid te Kieldrecht niet en kom kij ken: zaterdag 28, zondag 29 maart, zondag 5 en maandag 6 april te 20 uur in de sporthal Kriekeputte, Molenstraat te Kieldrecht. Kaarten bij J. Thieleman, Dorpsstraat 38 te Kiel drecht, tel. 773.47.82. Prijzen: 150 frank voor minder-vahden, CJP-ers en gepensioneerden 60-plus: 100 frank. Kieldrecht. U ziet Alex Willequet aan het werk bij de voorbereidingen tot Het dagboek van Anne Frank», in gezelschap van Florent De Wilde, Juul Van de Walle en Noëlla Thieleman. Links achteraan Nicole De Caluwaert. In oktober vorig jaar kwam Alex Wilequet in het Ant werpse Teater Paljas met een nieuwe soloproduktie op de scene: «Den Dopper» van Henri de Menthon. En het werd door pers en pubhek schitterend onthaald. Op vrijdag 27 maart brengt hij deze produktie in het Dendermondse Stadhuis om 20 uur. Op uitnodiging van het Frans Masereelfonds. Liederen, teksten en brieven van zeeheden: verwerkt in één programma door Dree Peremans, Wannes Van de Velde en Piet Se reu: dat is de uitbundig bejubelde «Island suite», een muziekteater-produktie die op maandag 30 maart a.s. om 20 uur hve te beleven is in de Stadsfeestzaal van het Kultureel Centrum aan het Kerkplein te Lokeren. Toneel in Sint-Niklaas, Jean Grisar, Dries Cap en Willy De Greef in Mijn ferme Lady» bij Tijl Na de suksesrijke opvoeringen van «Sex? Nee merci!» sluit toneelgroep «Tijl» van Sint-Niklaas op zaterdag 4, zondag zaterdag 11 en maandag 13 april ek. zijn toneelseizoen af met het muzikale blijspel «Mijn ferme lady» naar het gekende stuk van G.B. Shaw 'Pygmalion' en met een knipoog naar de musical 'My Fair Lady'. Een buitenbeentja dus. De 'orkestbak' wordt nog eens opengegooid en onder de kundige leiding van Kris Soetens speelt een tienkoppig ensemble (Fred dy Verlaeckt schreef de ar rangementen). In prachtige kostume8 (1900) zullen twintig medewerkers deze «Mijn ferme lady» weten te kleuren. We schrijven anno 1910, ergens in onze goede stede. Professor Henry Higgens maakt aantekeningen over de dialekten die hij hoort. Hij is vooral geïnteresseerd in de 'ongelooflijk plat vloerse' uitspraak van een bloemenverkoopstertje, Liesbeth Doohttle. Higgens vertelt zijn vriend kolonel Pikkering dat hij het bloe menmeisje zou kunnen le ren praten zoals het een da me betaamt, zodat ze niet langer bloemen op straat moet verkopen, maar een eigen winkel zou kunnen beginnen. Erg in z'n nopjes trekt Al fred Doohttle, Liesbeths va der, naar Higgens' huis, waar hij met de nodige ach terdocht wordt ontvangen. De professor is echter ver rukt over Alfreds «heto- risch» talent en geeft hem uiteindelijk toch wat geld. Week na week en dag in, dag uit zwoegt Liesbeth om een perfekte uitspraak on der de knie te krijgen. Ze wordt voorbereid op haar eerste pubheke optreden^ Daar ontmoet ze voor het eerst Henry's moeder, me vrouw Higgens. Na een geslaagd feest op de ambassade komen Hig gens, Pikkering en Lies beth thuis. De twee mannen beginnen elkaar uitbundig te feliciteren. Liesbeth voelt zich diep beledigd en na een ruzie met Higgens besluit ze diens huis te verlaten. Liesbeth neemt mevrouw Higgens in vertrouwen en vindt er ook de nodige steun. Wanneer Henry haar terugvindt wordt hij woedend. Hij beseft dat hij haar verloren heeft. Of toch niet?. Het hele verhaal werd naar het Soete Waasland toe ge haald en vanzelfsprekend met de inmiddels bekende Tijlstijl sappig gekruid. In de rolverdeling o.a. Dries Cap, Annemieke De Greef, Jean Grisar, Lea De Lannoye, Myriam Ver laeckt, Willy De Greef, Charles De Coninck, Nice Deleu, Roland Van Gasse, Gilbert Van Pouck. Kaarten: 140 fr. (120 tr. cjp en +3 pas en groepen) Voorverkoop: stadsschouw burg, tel. 03/776.35.75. Se- kretariaat: Heistraat 228, tel. 03/776.31.47. W.D.G. In het eerste deel van het programma worden allerlei traditionele zeemansliede ren gebracht door verschil lende medewerkers. In het tweede deel wordt dan de «Islandsuite» ver tolkt. In de overgangen tus sen de fragmenten worden teksten en brieven van de Usland vissers gesproken door Kristien Dehollander. Een hele schare Vlaamse zangers en muzikanten van volksmuziek staan borg voor een uitstekende pro duktie: Paul Bess (piano, synthesier, klavecimbel, harmonium), Kristien De hollander (zang, viool), Al fred Den Ouden (zang, gi taar, diatonisch akkor- deon), Frans leven (elektri sche bas), Juan Masondo (gitaar), Rita Mosselmans (draailier), Paul Rans (zang, luit), Wannes Van de Velde (zang, gitaar, dulci mer), Mini Van Dijck (dwarsfluit) en Dirk Van Esbroeck (zang, hobo, gitaar). Deze avond is een organisa tie van het Cultureel Cen trum Lokeren, in samen werking met Kredietbank Lokeren, C.M.B.V. Loke ren, Vlaamse Volksbewe ging, Davidsfonds, Dienst Volksontwikkeling van het Ministerie van de Vlaamse Gemeenschap. Groepen van minstens 20 personen ge nieten een korting van 10%. Alex Wilequet Alex Wilequet was vanaf het ontstaan van het Neder lands Kamertoneel een van de vaste (én bekroonde) hoofdrol vertolkers. Sedert 1958 maakt hij deel uit van de vaste kern B.R.T.-ak- teurs, zodat hij vrij vaak in populaire tv-series te zien was, zoals nu nog in «Het Pleintje» als Fons Vanbra bant. De jongste jaren speelt hij solotoneel: «Hélène en ik», «Driehoek», «Hamlet», «Bloot zonder t» en vooral «Damiaan», waarmee hij zowat alle parochiezaaltjes van Vlaanderen moet aan gedaan hebben. Alex Wilequet reist nu rond met «Den Dopper», een stuk van de Fransman Henri de Menthon, door Wilequet «ontdekt», vertaald en in het Antwerps bewerkt. «Den Dopper» Een wat oudere man wordt werkloos en moet zich laten inschrijven als stempelge- rechtigde. Henri de Men thon schreef hierover een schrijnend en kafkaiaans stuk, dat met veel sukses in Parijs werd opgevoerd. In een interview over het stuk verklaarde de auteur: «Wanneer je zo'n onder werp aansnijdt, is het van groot belang dat de toe schouwer geboeid blijft kij ken en luisteren. Ik heb ge probeerd dit te bereiken door mijn personage een grote dosis tederheid, hu mor en wreedheid mee te geven. En hoewel het on derwerp niet meteen ge schikt is om mee te lachen, denk ik dat het toneel de meest geschikte plaats is waar je al lachend de vinger op de wonde kan leggen». Wat Alex Wilequet van deze man met zijn humor, woe de, tederheid en ook wreed heid maakt, is gewoon grandioos teater. Zijn ge vecht met de kafkaiaanse bureaukratie van de stem- pelkontrole leidt tot soms irreële of surrealistische si tuaties, waarin hij gekon- fronteerd wordt met zijn onzichtbare collega's-wach tenden en met de enkel door een luidpsrekerstem ver tegenwoordigde overheid. Vijf kwartier teater waar je stil van wordt. Teater om niet te missen! Op vrijdag 27 maart om 20 u. in het stadhuis te Den- dermonde. Leden van het Frans Masereelfonds en houders van een +3-pas be talen slechts 50, anderen betalen 100 fr. L. Rederijkerskamer «Ro- siers» besluit het toneelsei zoen op 28 en 29 maart e.k. met «Nachtmerries» in re gie van Mare De Decker. Om het publiek eens op een ander genre te vergasten viel voor de tweede produk tie de keuze op een thriller, nl. «Nachtuilen» van de Aalsterse auteur Paul Coppens. In zes taferelen is men ge tuige hoe de succesvolle au teur, Gunter Wolfs, zich ontdoet van zijn tweede vrouw en zijn dienstmeisje er toe aanzet zijn nog in leven zijnde vrouw te ver moorden. Hij wordt echter in zijn plannen gedwarsboomd door de komst van een zeke re Jacques Cuypers, die als tuinman in dienst treedt. Op het toneel ziet men Dan ny De Bock, Erwin De De cker, Jean Van Houte- ghem, Luc Peersman, In- grid De Decker, Els Van De Wiele, Hilde Roels. Door de technische ploeg bestaande uit Willaert Willy, Van Den Brande Roger, Neyrinck Rudy wordt een smaakvol interieur opgebouwd ter wijl klank en belichting wordt verzorgd door Mau- rits De Letter. Kaarten zijn verkrijgbaar bij al de leden, alsmede in zaal «Casino» St.-Jorisgilde 11, tel. 21.47.92 en tel. op nrs. 052-21.11.67 en 052- 21. 1.80. De opvoeringen, voorzien op 28 en 29 maart 1987, vangen aan te 19u45, in zaal Casino, St.-Jorisgilde 11, Dendermonde. Dendermonde. Alex Willequet in «den dopper» Met de opvoeringen van «Killekillikil», een blijspel van Chaerles Cordier in een vertaling van P. Soete- wey, sluit toneelkring Const Ieveraers uit Kallo het seizoen '86-'87. Een stuk dat inhoudelijk niet zo heel veel om het lijf heeft. Een eerder goedkoop verhaaltje met een zeer doorzichtige opbouw en een aantal situaties die nog moeilijk als geloofwaardig op de toeschouwer kun nen afkomen. Toch een werkje dat voor een onbe zorgde en plezante toneelavond kan zorgen maar dan wel op voorwaarde dat het met voldoende vaart, doorspekt met een behoorlijke hoeveelheid visuele gags en met aandacht voor de juiste lance ring van de pointes wordt gebracht. Juist omdat aan al deze eisen van «Killekillekil» moet worden voldaan blijft het geen gemakkelijke klus. We hebben de indruk dat Const Ieveraers één en ander zwaar heeft onderschat. De ganse cast heeft zich on getwijfeld de ziel uit het lijf gespeeld om er het beste van te maken. Het bleef ech ter een beetje steken in een soort van lach-grijs' dat bij gebrek aan nuancering (een ruzie was geen ruzie - een droevig of ernstig spel moment bleef te speels - een panieksituatie bleef beperkt tot een paar onzekere pas sen) naar het einde toe nog vervaagde. We zagen Toni Van de Keer in een goede typering van mevrouw Victorine (het Frans woog wel iets te zwaar voor de zaal). Zij wist haar personage in de hand te houden en met knappe zegging voldoende sterkte De jaartjes hebben dit blij spel geen goed gedaan. Te meer omdat het boordevol "herhalingen' steekt. De toeschouwer krijgt bijna al le gegevens minstens twee keer ingelepeld. Een sterke 'schrappershand' had aan het teveel aan tekst een bal penvulling kwijt gekund. Om een aanhoudend hoog tempo te kunnen halen is een prima tekstkennis een noodzaak, dermate zelfs dat aktie-missertjes kunnen worden opgevangen. Re gisseur Freddy Pouck werd blijkbaar niet erg gesteund door de muze van de vindingrijkheid. Sommige 'plaatsingen' waren niet erg logisch en/of te ge zocht, (einde eerste bedrijf: zeven akteurs keurig op een rijtje - vooraan scène). «Maskeer-posities' vielen te noteren (de naar ons gevoel minder gelukkige opstel ling van het dekor werkte dit in de hand). Gelukkig dat het 'gebruik' van het dialekt het geheel enige J kleur kon meegeven, al was het soms op een bijna bana- k le manier en af en toe in overacting. Het is een moeilijke opgave om het dekor voor «Killekil- lekil» binnen de beschikba re scène van de parochie feestzaal volledig en naar wens tot z'n recht te doen komen. Met de beperkingen |H die er nu eenmaal zijn werd onvoldoende rekening ge- houden om dit stuk, dat snakt naar speelruimte, zo optimaal mogelijk te die- nen. We voegen er onmid dellijk aan toe dat de tech- «H nische ploeg (Leo Van Bulok, Raymond Van Raemdonck, Robert Smet, Alex Willema, Omer en Alex Burm, Frangoia Pre- |||flRj||| sent, Georgea Thomaea en Marleen Van Acker) ander- jH maal een keurig, fris en verzorgd geheel heeft neer- Toneel in Kallo. U herkent Marienka De Vriesere en Eric gezet. Van Hal in het stuk «Killekillekil» (Iv) aan de bazige, zeurige ma dam "Vitrine' - met - het - gouden - hart te geven. Ka pitein Gaston Peeters werd zeer fraai neergezet door Hendrik Van Exaerde die vooral in het derde bedrijf met passende toon en mi misch sterk bijzonder goed op dreef bleek te zijn. Hoewel we moeilijk in Ka- miel Jansens de doorwin terde scheepseigenaar kon den herkennen leverde Eric Van Oevelen een behoorlij ke prestatie. Jammer dat bij het aanspelen van de zaal en binnen de lange (soms overbodige) replieken de tekst niet beter werd uitge diept of met meer presence werd gespeeld. Hilde Bo- gaerta verdedigde voortref felijk de rol van Annabelle. Toch net iets te vlak om in het kader van dit blijspel- gegeven haar niet zo een voudig te spelen type meer glans te bezorgen. Grootva der Fideel, de katjes - in - het - donker - knippende ex- kommandant, dronk sa men met de keldergekoelde wijn ook z'n tekst naar bin nen. Toch wist Willy Vlee- scbouwer zijn typetje uit stekend te dienen. Raymond Smet kreeg de zeer dankbare partij van Prosper, de scheepskok, te verwerken. Een minder verzorgde artikulatie liet de verstaanbaarheid af en toe in de kou staan. Het lance ren van gags werd te zwak getimed en naast het bij momenten te sterk inge drukte chargepedaal bleef de prestatie zowat hangen als een minder goed afge werkt produkt. Toneel in Kallo. Const Ieveraers voert Killekillekilop (Iv) Marienka De Vrieaere zette, denkelijk zoals haar door de regie aangegeven, een aanvaardbare Josefien op de planken. Het weze daar bij wel duidelijk dat de au teur een heel ander type van huishoudster heeft be doeld. Patty Van de Merlen tekende een fris, vrolijk en pittig Jeanneke dat aan echte gevoelsgeladenheid een tikje te kort schoot. Eric Van Hal ten 'slotte speelde Rik, een net afge studeerde ingenieur, op een te overtrokken, al te naïe ve, soms bijna kinderlijke manier. Hij hield het schit terend vol maar het was niet de exakte typering. Trouwens, Rik, Jeanneke en Annabelle zijn in dit stuk zowat de enigen die geen 'toerke-te-lang' op de molen hebben gezeten. Zij zorgen voor de kontrasten, de situatie-schetsen, de steunpilaren waarop dit blijspel is gebouwd. Teksthulp werd in dank aanvaard van Maria Soul- liaert. De belichting was in goede handen bij Georges Thomaea. Voor de klank- weergave tekende Kamiel Waegemans (jammer van de niet passende intro en het overbodige en te lange lichtgeknipper). Verant woordelijk voor de kledij was Josette Van Puyvelde. We hadden liever wat meer eenheid van stijl gezien en een beetje meer variatie: b.v.: de hoogdravende me vrouw Victorine kreeg bin nen verloop van dagen maar één enkel toiletje aan gemeten). Een pluim voor de grime van Stephanie Cross. Toch opletten, want volgens de tekst moest Jeanneke er bleekjes uit zien terwijl ze stond te kleu ren alsof ze net onder de zon-der-armen was gestapt. Toneelmeester was Robert Smet. We geloven niet dat Const Ieveraerts met «Killekille kil» een voor de kring ge lukkige keuze heeft ge maakt. Waren er te weinig herhalingen? Waren er minder of te weinig regie duidingen? Wie zal het zeg gen? Dit belet echter niet dat het toch een genietbaar, gewoon ontspannend en zonder pretenties gebracht toneelavondje is geworden. Geen enkele toeschouwer zal het zich hebben be klaagd (denken we). Maar met dezelfde moeite, met hetzelfde talent, dezelfde elan en dezelfde verenigde krachten kan er, mits een goede keuze, veel beter, kwaliteits- en betekenisvol ler Const-Ieveraers-waar- dig theater worden ge speeld. «Killekillekil» is nog te zien op vrijdag 27 en zaterdag 28 maart e.k. in de paro chiezaal, Hoog Kallostraat 25 te Kallo. Aanvang 20 u. Kaarten bij de leden of tel. 775.61.35 (volw. 120 fr., kind. 60 fr.).

De Voorpost | 1987 | | pagina 11