Uitzonderlijk passiekoncert in Sint-Martinuskerk te Beveren J ohannespassie voor duizend in Sint-Niklase Lievevrouwkerk Canteclaer brengt passiekoncert in Sint-Niklase hoofdkerk Maandag 6 april Sint-Niklaas wil van passiekoncerten traditie maken Koorkoncert Kristus Koning in Sint-Niklaas 12 - 27.3.1987 - De Voorpost Het jubilerende Sint-Martinuskoor in Beveren werkt nauwgezet en met sukses een rijkgevuld jaarprogramma uit ter gelegenheid van zijn veer tig jarig bestaan. De feestzitting met «Vier op 'n rij» en het pianorecital met André De Vos waren staalt jes van goede muzikale smaak. Topkwaliteit krijgt het Waasland aangeboden op maandag 6 april e.k. met het optreden in de Sint-Martinuskerk van het Westvlaams Vokaal Ensemble en het Collegium Instrumentale Brugense onder de leiding van Pa trick Peire. Solisten zijn Lieve Maertens, sopraan, en Dina Grossberger, alt. Zij brengen een hoog staand programma met werken van Pergolesi en J.S. Bach. Het Sint-Martinuskoor wil met deze organisatie de echte muziekliefhebbers verwennen. De keuze van voormelde professionele en sembles staat borg voor kwaliteit. Zij behoren tot de toplaag van de uitvoerende musici in ons land. Het Collegium instrumen tale Brugense heeft zich momenteel een meer dan verdienstelijke plaats we ten te verwerven in het Bel gische muziekleven. Getui ge hiervan de recensie in de «Algemene Muziekencyclo- pedie». Het kamerensemble musiceert sinds het werd opgericht in 1970 onder de dynamische leiding van Pa trick Peire. Waar de groep zich aanvankelijk speciali- zeerde in het uitvoeren van barok- en rococowerken, brengt men, naast dit uit gebreide en gevarieerde re pertoire, nu ook werken uit het klassicisme, de roman tiek en de moderne periode. De zorg die besteed wordt aan fijne nuancering, gede tailleerde voordracht, stijl kennis, maakt van iedere interpretatie van de ba rok tot heden een muzi kaal festijn. Het ensemble koncerteerde in alle Euro pese landen en is jaarlijks te gast in diverse centra van het Festival van Vlaan deren waar het ook samen werkte met vermaarde bui tenlandse groepen zoals het Purcell Consort, King's Choir College, Pro Cantione Antiqua. Met dit laatste En gelse ensemble bracht het Collegium Instrumentale Brugense in 1984 een uit voering van «The Fairy Queen» van Purcell te Me- chelen. Op plaat is het en semble te beluisteren in werken van Vivaldi, Mar cello, Mozart, Kennis, Sac- chini en anderen. Het Colle gium Instrumentale Bru gense wordt gerekend tot 's lands beste kamerorkesten. Het Westvlaams Vokaal Ensemble Deze groep begon zijn akti- viteiten in 1971 en bestaat momenteel uit een dertigtal zangers, van wie het groot ste gedeelte laureaat is van een muziekakademie of konservatorium. Een aan tal zijn beroeps. Door stem- selektie is het mogelijk met deze beperkte groep ook groter werk (o.m. Bachs Jo- hannespassion en Handels Messiah) en dubbelkorige komposities op het reper toire te nemen. In 1980 viel het koor een triomfantelijk onthaal te beurt tijdens een koncer- trei8 in Engeland en Frank rijk. Het Westvlaams En semble zingt onder de lei ding van Patrick Peire en treedt geregeld op met het Collegium Instrumentale Brugense. Verder werkt het nauw samen met Louis Devos en het barokorkest Musica Polyfonica voor Sint-Niklaas. De Mariakantorij zingt de Johannespassie in de Lievevrouwkerk. Maandag 6 april, rond hetzelfde tijdstip waarop in Beveren een toch prestigieus... passiekoncert wordt gebracht in de Sint-Martinuskerk, knoopt men in Sint-Niklaas min of meer opnieuw aan bij de traditie van het organize ren van passiekoncerten. Een dagje eerder, zondag 5 april, wordt in de Krist us Koning kerk te Sint-Niklaas een koorkoncert georganizeerd met o.m. Audite Nova en zondag 12 april brengt Canteclaer uit Sint-Niklaas een... passiekoncert in de hoofdkerk. Aan religieus geïnspireerde muziek dus geen gebrek, begin april in Sint-Niklaas en omgeving. Voor het op het getouw zetten van het passiekoncert in de Lievevrouwkerk, m.m.v. vooral de Mariakan torij, heeft het schepenkollege van Sint-Niklaas een behoorlijk bedrag uitgetrokken: een half miljoen. Zo geeft men honderden, misschien wel duizend men sen de kans, een ongetwijfeld kwaliteitsvolle muzi kale evokatie mee te maken. Want een vereniging alléén kan zulks naar verluidt moeilijk aan. In de voor dat doel heel geschikte Lievevrouwkerk zullen stoelen moeten worden bijgezet als de kaar tenverkoop blijft verlopen zoals hij tot nu toe verlo pen is. Twee uur lang achttiende-eeuwse muziek, gebracht door de Mariakantorij én door sopraan Marie-Thérèse Maesen, alt Lucienne Van Deyck, bas Werner Van Mechelen, bas Dirk Van Croonenborch, door de vermaarde Sint-Niklase tenor Guy De Mey, door orgelist Erwin Van Bogaert uit Sint-Niklaas ook. Het toegangsgeld mag geen hinderpaal vormen tot het bijwonen van deze manifestatie: van 450 fr, tot 1.235. De stad geraakt dus niet uit de kosten met dit initiatief, maar dat lijkt ook niet te hoeven. Kuituur met niveau brengen, voor een breed pu bliek, die doelstelling primeert dezer dagen. Bijna blazé... Kuituur schepen Daan Anthuenis verwijst naar ma nifestaties in Sint-Niklaas als het animatiefilmfesti- val, de biënnale voor klein grafiek en andere passie koncerten en stelt: «We worden hier overstelpt met goeie dingen. We dreigen bijna blazé te worden». Toch stuurt men erop aan dat de passiekoncerten een traditie zouden worden, opnieuw. Vroeger werd wel vaker een uitvo?ring gebracht van de Johannes- passie, in de Kristus Koningkerk eerst en de hoofd kerk van Sint-Niklaas naderhand. Schepen Anthue nis streeft ernaar dat elke twee jaar óf de Mattheus- passie óf de Johannespassie wordt uitgevoerd. En het moet rian niet per se in Sint-Niklaas zelf, het kan ook «op verplaatsing» bijvoorbeeld. Daan Anthue nis: «We willen elk jaar één groot kerstkoncert geven en één groot passiekoncert». En Werner Christiaens van dc Mariakantorij kan daar in komen. Hij vindt dat het interessanter zou zijn, de Johannespassie veel vaker dan één keer uit te voe ren, want of je nu al dat werk doet met het oog op één uitvoering dan wel voor tién koncerten, naarma te je vaker uitvoert begint het te lonen. En dan is er van het muzikale front in Sint-Niklaas nog de melding dat de stad opnieuw meedoet, dit jaar, aan het Festival van Vlaanderen. Met een voor de regio naar verluidt exklusief programma, met slechts één optreden, maar dan wel een van niveau. Nog over het organizeren van koncerten zoals de Johannespassie en de manifestaties in het kader van het Festival van Vlaanderen zegt schepen Anthue nis: «Dit is voor mij vormingswerk». Twee uur gepassioneerd Vergeleken bij de Mattheuspassie van Bach is de Johannespassie een veel minder uitvoerige brok. Vier uur op een kerkstoel postvatten voor Mattheus, tegen twee uur slechts voor Johannes Maar die inspanning zou zéér beloond worden doordat men echt gepassioneerd raakt door de muziek. In het evangeliegedeelte staat de evangelist op de voorgrond. Een tenor vertelt als het ware, klavecim bel of orgel ondersteunen. Een bariton zingt wa Kristus te zeggen heeft, met op de achtergrond he strijkorkest. Het verhaalgedeelte wordt voortdu rend onderbroken door beschouwingen en medita ties, door koor of solostemmen. Voor het beschou wende deel kan men onderscheid maken tussen lyrische koren en koralen. I.v.m. de koralen deed Bach een beroep op bestaande kerkliederen. We overlopen even het medewerkersbestand. Voor de algemene leiding staat Sint-Niklazenaar Kris Soetens in. Het in 1965 gestichte Sint-Niklase koor Mariakantorij (waarbij Joe D'hollander door Kris Soetens werd opgevolgd in 1982) staat hier voor een ferme uitdaging. De solisten kent u al. Het kamerorkest van Sint-Niklaas bestaat uit vol gende uitvoerders. Voor de eerste viiol Sint-Niklaze naar Nico Baltussen, Nancy Steylaerts, Jeroen Rob- brecht, Ludwin Beukeis. Tweede viool: Gentse Mar leen Ydiers, Monique Moorthamer uit Vrasene, Eva De Schrijver uit Stekene en Kristien Roels uit Sint- Niklaas Altviool: Bart Van Istendael en Kris Van Severen. Cello: Jan Bontinck en Jaap Kruithof. Contrabas met Jules Verrept, fluit door Mieke Du- moulin en Carine Walbers, hobo door Jan Wauters en (uit Waasmunster) Griet Cornells, gamba met Frank Liègeois, luit door Lieven Misschaert. Twee Sint-Niklazenaar8 nog: André Boschman, fagot, en orgelist Erwin Van Bogaert Reserveren voor deze manifestatie, die op 6 april om 19.30 u. start, kan in de schouwburg (tel. 776.83.06), in de muziekakademie (tel. 777 72.95) of bij de leden van de Mariakantorij (tel. 776.42.64). W.V. Beveren. Het Westvlaams Vokaal Ensemble komt op maandag 6 april op uitnodiging van het Sint-Martinuskoor musiceren. plaatopnamen 'met werk van Charpentier, Zelen ka, Graun, Fiocco. Samen met het Collegium Instrumen tale Brugense is het West vlaams Vokaal Ensemble op plaat te beluisteren in het «Te Deum» van Mozart. In maart vieren beide hun lus trum met de uitvoering van Bachs Matthaus-Passion: een hoogtepunt van vijftien jaar prestigieuze samen werking onder leiding van Patrick Peire. Dirigent Patrick Peire Patrick Peire is laureaat van de konservatoria van Gent en Brussel. Hij behaal de eerste prijzen dwars fluit, blokfluit, kamermu ziek, harmonie en muziek geschiedenis en speciali- zeerde zich verder in de ou de muziek en historische instrumenten (blokfluit en traverso) bij Günther Hóller aan de Rheinische Musik- hochschule te Keulen. Pa trick Peire is bovendien li centiaat in de musikologie en in de psychologie. Hij behaalde verschillende on derscheidingen, ondermeer op de internationale blok fluitwedstrijd van het Festi val van Vlaanderen te Brugge in 1972. Naast zijn pedagogische aktiviteiten als leraar aan het Lemmensinstituut en het konservatorium te Gent heeft hij zich een faam we ten te verwerven in diverse facetten van de muziek- praktijk Als instrumentist koncerteerde hij in binnen- en buitenland met verschei dene kamermuziekensem- bles. Via musikologische re search slaagt Peire erin met zijn ensembles, herkreaties te brengen van ten onrechte vergeten werken uit de barokperiode: Telemans Brockes-Passion, het Te Deum van Michel-Richard Delalande, verder werk van Campra (Requiem), Coupe- rin (motetten), de Croes, Durante, Fiocco en Pergole si. Patrick Peire gaf mees- terkursussen in België, Frankrijk en de Filip pijnen. Het programma Het konoert vangt aan te 20 uur met het religieuze meesterwerk van Giovanni Battista Pergolesi, die in 1736 op 26-jarige leeftijd overleed. Als leerling van Francesco Durante liet hij geen uitgebreid oeuvre ach ter. Toch slaagde hij erin met zijn Serva Padrona de stijl van de opera buffa tot in de vroege negentiende eeuw te bepalen. Onder de komposities vinden we «Salve Regina» en «Stabat Mater» (1736!). De tekst van het Stabat Mater gaat terug naar een Latijnse se- quentia van Jacopone da Todi en inspireerde tal van komonisten, vanaf Joequin tot Dvorak, en Poulenc om wille van de uiterst gevoels matige inhoud. De smarte lijke weeklachten bij dit kalvarietafereel zetten Per golesi aan tot een patheti sche opeenhoping van mu- zikaal-rhetorische figuren. Het tweede deel van het konoert is gewijd aan Jo- hann Sebastian Bach. «Komm, Jesu, Komm», en «Der Geist hilft unser Schwachheit auf» zijn twee dubbelkorige motetten waarin beide koren met el kaar dialogeren, colla parte begeleid door instru menten. Naast het motet «Der Ge rechte kommt um» voor koor, zingt Dina Grossber ger de solokantate «Wieder- stehe doch der Sünde». De solisten Solisten bij deze hoogstaan de uitvoering zijn Lieve Maertens, sopraan, en Dina Grossberger, alt. Lieve Maertens begon haar muziekopleiding aan het stedelijk muziekkonserva- torium van Oostende. Daar na zette zij haar studies voort aan het muziekkon- servatorium van Gent en behaalde er vorig jaar een eerste prijs zang onder lei ding van Lucienne Van Deyck. Momenteel studeert zij voor haar hoger diploma zang en kamermuziek. Lie ve Maertens onderscheidde zich als laureate van de «Pro Civitatewedstrijd» 1980 en behaalde in '82 de prijs Luc Van Branteghem. Zij ia als zangpedagoge ver bonden aan de stedelijke muziekakademie van Roe- selare, aan de rijksmuziek- akademie te Gent en aan het Lemmensinstituut te Leuven. Dina Grossberger, alt, werd geboren te Steyr in Oosten rijk. Ze studeerde zang aan de Hochschule fur Musik te Wenen en behaalde er de graad van Magister Ar- tium. V okaal-technisch vervolmaakte ze zich onder leiding van de stempedago- ge Lucie Frateur aan het koninklijke Vlaamse mu- ziekkonservatorium te Ant werpen en ze volgde tal van interpretatiekursussen o.m. bij Julia Hamari, Peter Pears en Kurt Equiluz. Di na Grossberger beheerst het uitgebreide repertoire van het lied- en oratorium- genre. Onlangs was ze te beluisteren in «Pierrot Lu naire» van Arnold Schön- berg. Dina Grossberger trad op in de grote Europe se festivals en maakte opna men voor radio en televisie. Ze vestigde zich in België en is momenteel zangpeda goge aan het Lemmensin stituut te Leuven. Het Sint-Martinuskoor is bijzonder fler, dit program ma te kunnen aanbieden. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur van Beveren, het steunko- mité 40 jaar Sint-Martinus koor en de sponsors De Rop, Kredietbank, Houtte- quiet en Jonas Staur, is het erin geslaagd de toplaag van uitvoerende musici in ons land naar Beveren te halen. Kaarten voor het passie koncert zijn te verkrijgen bij de leden van het Sint- Martinuskoor aan 250 F en 200 F (CJP en 3 pas) en ook aan de ingang van de kerk, de avond van het koncert. Ondertussen is het koor uit Beveren zélf naarstig aan het werk met de voorberei ding van eigen uitvoerin gen in juni (aperitiefkon- cert te Cortewalle) en no vember (julileumkoncert met werk van Vlaamse komponisten). We willen ook de aandacht vestigen op een interessante cyclus muzikale hoogmissen in de Sint-Martinuskerk met deelname van diverse koren uit het Waasland. Zondag 5 april te 10 u is het Zang koor Alternatief uit Vrase ne te gast onder de leiding van Jean Schaeckers. Dank zij het jubilerende Sint-Martinuskoor kennen Beveren eri het Waasland een muzikale hoogkon- junktuur. Wij willen het passiekoncert nogmaals sterk aanbevelen aan alle muziekliefhebbers (wvdv) Het Sint-Niklase koor Canteclaer reist het land af. Zowel in Brugge als in Antwerpen en Gent brengt men dezer dagen passiekoncer ten. Zondag 12 april musiceert Canteclaer, om 16 u. in de Sint-Niklase hoofdkerk o.l.v. Jo- han De Meester. Solisten zijn Mark Van Daele (evangelist), Hans De Volder (Jezus), Jozef De Koninck (Pilatus) en Filip Martens is orga nist. Het programma bestaat uit volgende onderdelen. Eerst Psalm 122 «I was glad» van Richard Woodward en dan voordracht. De Goede Week wordt ingezet door «O Vos Omnes» van Tomas Louis de Victoria, «In te Dom ine Speravi» van Joaquin Des- prez, «Fürwarh. er trug un8re Krankheit» van Mel- chior Franck, gevolgd door «Der Mensch, vom Weibe geboren» van Johann Christoph Bach, «De Pro- fundis» van Vic Nees, «Klaar bloed en louter won den» door Jef Van Hoof en ten slotte «Wie die Hinde verlangt» van Josef Frie- drich Doppelbauer. Na op nieuw voordracht brengt men het lijdensverhaal naar Johannes van Willem Vogel. Na nogmaals voor dracht wordt besloten met «Let all mortal flesh keep silence» van Edward Cuth- bert Bairstow. Canteclaer Het gemengde koor Cante claer uit Sint-Niklaas ont stond in 1957 uit een zang groep van de plaatselijke Sint-JorisscoutsDe groep werd gesticht en geleid door dr. Raymond De Mees ter. Hij vervoegde later met Canteclaer het vernieuwde Europese koorleven. Het koor trad op in binnen- en buitenland en behaalde meerdere onderscheidin gen. Na het overlijden van stich ter-dirigent Raymond De Meester in april 1982, nam zijn zoon Johan de leiding over. Canteclaer streeft nu met een nieuw en jong élan een verscheiden repertoire na dat het op een hoog staand muzikaal niveau wil vertolken. Van jongsaf aan raakt de 26-jarige arts Johan De Meester vertrouwd met koormuziek. Hij was in zijn kollegetijd lid van het kna penkoor In Dulci Jubilo. Later nam hij deel aan tal rijke koorzang- en koorstu dieweekends Leermeesters van hem waren de bekende koorpedagogen Michael Scheck en Juliaan Wilmots. Willem Vogel kompo- neerde lijdensverhaal Vogel werd in 1920 in. Am sterdam geboren De prote stantse kerkmusicus kreeg zijn opleiding van o.a. Al- bert de Klerk en is cantor organist van de Nieuwe Zijds Kapel in Amsterdam. Zondag 5 april om 16 u. wordt in de Kristus Koningkerk te Sint-Niklaas een koorkoncert geor ganizeerd. M.m.v. het Antwerpse koor Audite Nova o.l.v. Kamiel Cooremans en de koren van de eigen Kristus Koningparochie o.l.v. Els De Lentacker en Chris Vervaet. Vertolkt worden gregoriaanse zan gen en koorwerken van Clemens non papa, Schütz, Schein, Mendelssohn, Peeters, Nees, e.a. Kaarten zijn te verkrijgen via tel. 776.68.14, in de Vinkenlaan 4, of aan de ingang van de kerk voor het konoert. (wv) Vogel is ook lid van de kom missie voor kerkmuziek. Zijn werk toont verwant schap met de Duitse rich ting van komponisten als H. Distier. In het Liedboek voor de Kerken' vindt men 20 melodieën van zijn hand. Vogel componeerde verder werken voor kerk koren, orgelwerken (psalm voorspelen, bewer kingen van gezangen, orkest- en kamermuziek, liederen, beiaardwerken en de Nederlandse Johannes passie die u krijgt te horen. Vogels toonzetting van het lijdensverhaal is geschre ven naar het voorbeeld van de oude Choral-Passionen. De Nederlandse tekst is de oudste versie van de Staten vertaling, een keuze die vooral werd geïnspireerd door de 'zangrijkheid' van deze vertaling. De eerste uitvoering had plaats op Goede Vrijdag 1971 in de Nieuwe zijds Ka pel te Amsterdam, door de kantorij van deze kapel. Kaarten Kaarten voor dit koncert kosten 200 fr (100 fr. voor studenten). Men kan ze voor de verschillende uit voeringen telefonisch be stellen op nummer 03/ 776.02.10.

De Voorpost | 1987 | | pagina 12