Internationaal rendez-vous met de grafische klant PRINTING AALST (Belgium), Keizershallen 25-30/3/1987 De Voorpost Toekomst van de Vlaamse uitgeverij Luc Van Meervenne laureaat Flanders' Printing van 25 tot 30 maart Onder massale belangstelling van prominenten en van mensen uit de grafische wereld ging de tweede editie van Flanders' Printing, een organisatie van het Dirk Martenskomi- tee i.s.m. het stadsbestuur verleden dinsdagavond in de nieuwe spektakelzaal van de Keizershallen, van start. Het geweer werd enigszins van schouder veranderd, want nu werd het thema «Internationaal rendez-vous met de grafische klant». Zeer nadrukkelijk werd het aksent gelegd op exportbevorderende initiatieven, vóór, tijdens en na Flanders' Printing die voor een belangrijk deel bepalend kunnen zijn voor de toekomst van onze nationale grafische nijverheidstakken. Aalst. Gemeenschapsminister Gaston Geens was ook nu present op de opening van Flanders' Printing (a) Aalst. Na het officiële gedeelte was er tijd voor een gezellig babbeltje a Slaap- en pendelstad Aalst Kuituurschepen Chris Borms, voor een paar dagen in obser vatie in het ziekenhuis, werd vervangen door waarnemend burgemeester Anny De Maght die niet zonder emotie de na gedachtenis van de pas overle den burgemeester eerde en een minuut stilte vroeg voor de betreurde burgervader. Er was inderdaad gewacht op de komst van de voorzitter van de Vlaamse Exekutieve die eerst het stoffelijk overschot in het rouwcentrum aan de Gentse steenweg was gaan groeten. Het houtblazerskwintet «Quintessens» leidde dan ook op sublieme wijze deze memo rabele zitting in. Deze begon dan wel met ruime vertraging. Schepen De Maght situeerde Flanders' Printing in de Kei zerlijke Stede. Vóór de Fran se Omwenteling was Aalst een belangrijk centrum op admini stratief en gerechtelijk vlak, doch een deel ervan ging te loor. Rond de eeuwwisseling kwam Aalst wel in de belang stelling als sociaal en politiek broeinest. Tekstiel-, confectie- schoennijverheid moesten zware klappen incasseren. Er kwam grote werkloosheid en vele Aalstenaars werden op pendelen aangewezen. Aalst werd gedegradeerd tot slaap stad van de Brusselse agglome ratie. Aalst profileert zich De tweede grootste stad van Oost-Vlaanderen hoofdplaats van de Denderstreek met Colloquium ingericht door het Dirk Martenscomité Aalst - Grote Markt, Raadzaal Oud-Schepenhuis (Belfort) Zaterdag 28 maart 1987. Gratis toegang, mits plaatsbespreking telefonisch of schrif telijk op: Sekretariaat Flanders' Printing 1987, Keizerlijk Plein 21, 9300 Aalst. Tel. 053/77.11.11 - toestel 220 (Economische Dienst Stad Aalst). Programma: 9.00 u.: Onthaal - Registratie. 9.30 u.: Opening van het Colloquium door Prof. Dr. Piet Thomas (KUL). 9.45 u.: Geschiedenis van de uitgeverij in Vlaanderen door Dr. Ludo Simons (Direkteur Stadsbiblio theek Antwerpen). 10.00 u.: De uitgeverij in Nederland en Vlaanderen door Prof. Dr. Marcel Janssens (KUL). 10.15 u.: Bibliotheken en uitgeverij door Dr. Herman Liebaers (Ere-Hoofdconservator Koninklijke Bibliotheek Albert I België). 10.30 u.: De positie van de auteur in het uitgeverscontract door Dr. Frans Van Isacker (Prof. Emeritus- RUG). 10.45 u.: Koffiepauze 11.00 u.: Een toekomst voor het literaire boek in Vlaan deren door Lionel Deflo (Uitgeefdirecteur A. Manteau n.v.). 11.15 u.: De economische betekenis van de literaire uit geverij in Vlaanderen door Lie. Carlo Van Baelen (Direkteur Kluwer Algemene Uitgeve rijen België). 11.30 u.: De Vlaamse uitgeverij in het buitenland, inzon derheid Nederland door Godfried Lannoo (Alg. Direkteur Drukkerij-Uitgeverij Lannoo pvba). 11.45 u.: Koffiepauze. 12.00 u.: Debat. 13.00 u.: Einde. 77.000 inwoners en een hinter land van een kwartmiljoen mensen, profileert zich. Aalst heeft bloeiende bedrijven, vier industrieterreinen met 96 ves tigingen en vele KMO's. Aalst telt 56 bedrijven die zich rang schikken bij de grootste 5.000 van ons land. Het industrie park Wijngaardveld wordt uit gebreid en de Lion d'Or-terrei- nen worden een KMO-zone. Aalst werd erkend als T-zone en kreeg in dat verband Euro pees geld dat het mogelijk maakt ook het ander deel van de Keizershallen te aktualise- ren. Er komt een toonzaal, een expozaal en een permanente tentoonstellingszaal voor be drijven in. En een bedrijven centrum is in de maak en wordt in '88 operationeel. Bo vendien is Aalst een gerepu teerde markt- en winkelstad en ook openbare diensten van di verse ministeries zijn er geves tigd. Aalst is de hoofdzetel van de Vlaamse Waterzuiverings maatschappij en krijgt er de Dienst Kijk- en luistergeld bij en verder heeft Aalst twee ze tels van banken en 50 scholen, goed voor zowat 20.000 stu denten. En volgend jaar komt er het Kultureel Centrum na een lijdensweg van twee de cennia. Met Flanders' Printing krijgt Aalst er alleszins een simbool van nieuwe weerbaarheid bij. Boodschap van de hoop «Burgemeester Uyttersprot wilde dat Flanders' Printing 1 zou herhaald worden. Dat ge beurt nu. Maar zonder hem...». Voor de grafische nij verheid is Flanders' Printing een steun en voor Aalst een vergulden van het imago. Minister Geens situeert Flan ders' Printing in het kader van de DIRV-aktie, de Derde In dustriële Revolutie' die via agressief beleid betere kansen wil kreëeren. Ingezet met Flanders' Printing wordt 1987 een topjaar met in mei Flan ders' Technology Interna tional. Samen met de uitvinding van het kompas en van het bus kruit heeft de druk-kunst de wereld een ander uitzicht gege ven. Via Flanders' Printing wil deze bij uitstek Vlaamse nij verheid meer uitstraling krij gen en ingaan op permanente uitdagingen. «Deze beurs heeft de toekomst reeds inge schakeld» stelde Gaston Geens. Nu we op de drempel staan van de eeuwwisseling wordt het met de high techno logy zonneklaar dat informatie de voornaamste grondstof wordt. Maar dan niet meer een opeenhoping van informatie doch een selekteren ervan. Het komt wellicht zover als reeds in Amerika, waar kran tenartikels niet meer te schrij ven zijn door redakteurs doch dat een krant bestaat uit inge zonden artikelen uit de eigen computer van de lezers. De lezers bepalen dan zelf wat ze willen lezen en bezorgen de teksten. Desktoppubiishing zal de pa piervloed echter niet afrem men, doch het drukken stimu leren. Anderzijds wordt een explosie verwacht van de com pactdisc. Eerlang komen woordenboeken, encyclope- diëen en noem maar op op compactdiscs. Opdat de grafische sektor zou overleven zijn zware investe ringen, degelijke opleiding van personeel en optimaal afstem men op eigentijdse behoeften noodzakelijk. In Turnhout is reeds een basis opleiding mogelijk offset en volgen andere kursussen. In Haasrode komt in '88 een op leiding burotica van de grond. Kwaliteitszorg blijft steeds een permanente bezorgdheid. Sa men met een konkurrentieel beleid, eigentijdse apparatuur en hooggeschoold personeel staan deze troeven borg voor uitbreiding van onze export kansen. Dat onze export in 86 reeds 7% hoger lag dan in 85, is alleszins bemoedigend. O.m. door het feit dat handels missies en diplomatieke en consulaire ambtenaren voor reële steun zorgden. Febelgra stimuleert Voorzitter van de beroepsfe deratie Febelgra P. Verwaest, organiseert trefdagen in Parijs, Amsterdam en Londen en tast via een enquête naar de ver wachtingen van onze grafische bedrijven. Via het invoeren van een nieuwe kostenbereke- ningswijze wil Febelgra de le den een beter inzicht in hun eigen situatie bijbrengen. Mits betaling van 100 fr. kan u in de Keizershallen terecht tot en met maandag 30 maart van 10 tot 20 u. U krijgt er dan wel een handige catalogus met alle mogelijke inlichtingen bij. LH Internationaal rendez-vous met de grafische klant Tydens de plechtige opening van Flanders' Printing 2 te Dendermondse Firma De Cuy- Aalst maakte nationaal voorzitter Febelgra de uitslag pet werkzaam als grafisch bekend van de affichewedstryd voor Flanders' Printing. vormgever en vermits deze Een dertigtal kandidaten speelden np de vraag in. Op- dnikkenj eigentijds en loon- dracht was een affiche te realiseren die de vaklui ion opEailp d'e hoogte van dl belang inboezemen en Jan met de pet naar de Aalsterse jaratstc snufjes in de moderne Keizershallen lokken. technologie. Uiteindelijk werd de 35-jarige wacht. Anderzijds won hij jaren terug Sint-Niklazenaar Luc Van Dat Luc Van Meervenne het reeds een prijs als kunstschil- Meervenne de laureaat en pleit uiteindelijk haalde kan der. Hij verenigt dan ook de speelde hiermede naast de eer, insiders bezwaarlijk verwonde- beide voorwaarden, creativi- een slordige 40.000 fr. in de ren. Hij is immers reeds bij de teit en technische uitvoering om dergelijke taak met sukscs aan te kunnen. Het werd finaal een affiche op zwarte achter grond, voldoende kleurrijk zonder enige storende schreeu werigheid, sober van tekst maar dap toch de essentiële gegevens vermeldend, voor zien van de Flanders' Printing- logo en met up to date verwij zingen naar high tech. Ook de tweede laureaat, Etienne Nop- pe uit Lokeren, is werkzaam bij dezelfde firma met drukke rij in het Zeelse industriepark. Derde werd Chris Robbrecht. Laureaten die waardig zijn dat hun ontwerpen gedrukt wor den op de eigentijdse offset persen van hun firma die de moeilijkste opdrachten suk- sesvol aankan. Aalst. Luc Van Meervenne werd de grote laureaat van de Flanders' Printing wedstrijd. Gedachtenwisselingen bij de koffie, deskundig ingeleid (max. 30 min.). Een co-productie Alfabet Fo- tozet en het Dirk Martensco mité. Aalst, Keizerlijk Plein 21 Vergaderzaal Economische Dienst Stad Aalst. Gratis deelname mist verplicht inschrijven op het sekretariaat tijdens de expo (in de Keizers hallen), vanaf 25 maart 1987. Maximum aantal deelnemers per sessie: 30. - Vrijdag 27 maart, 14 u. «Het klikt niet, ergens, maar ongeveer komt het wel neer daarop». Over taalbeheersing, taalver zorging en uitdrukkingsvaar digheid, of te samen efficiënte schriftelijke kommunikatic. Inleider: William Van Belle, dep. Linguïstiek. K.U. Leuven. - Vrijdag 27 maart, 16 u.: Fluiten in het donker of Is er een kristallen bol in de zaal? Over de toekomst van het be drukte papier als informatie- medium. Inleider: Prof. A. Grijpdonck, voorzitter Stichting Boek, ver bonden aan L.U.C., Diepen beek. - Zaterdag 28 maart, 16 u.: Van lood naar fotozet: een vervlakking? Over grafische en typografi sche kwaliteitsnormen in kon- frontatie met de hedendaagse hoogtechnologische zetterij. Inleider: Huib Van Krimpen, typograaf, medewerker «Gra ficus», auteur van «Boek over het maken van boeken», Am sterdam. - Maandag 30 maart, 14 u.: Printed in Flanders - een kwa liteitslabel? Over integrale kwaliteitszorg. Inleider: Pieter Lannoo, uitge verij Lannoo-Tielt. Aalst. Etienne Noppe ontving uit de handen van de voorzitter de tweede prijs. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheld es treek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendetmonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zele Hoofdredakteor: S. Dewachter Sportredaktie: M. De Backer Redaktie Waasland: W Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21 40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever D. De Cuyper 16 - 27.3.1987 - De Voorpost

De Voorpost | 1987 | | pagina 16