Aalst draagt morgen burgemeester Raymond Uyttersprot ten grave P «De feestelijke verliezer» won de prijs... Hopelijk unieke resultaten van EJL te Aalst De hele wereld houdt van Mickey Mouse en zijn vrienden Een waar burgervader werd ons ontrukt mmmmt. m Jsyfi'H !LW I l f 1^^ 5 y\ f bz q .matt Klokken luiden, vlaggen aan stadsgebouwen hangen halfstok, de bevolking treurt. Burgemeester Raymond Uyttersprot heeft ons op nauwelijks 51-jarige leeftijd verlaten. De door zeer vele geliefde en alleszins door gans de bevolking gerespekteerde burgervader is in het Akademisch Ziekenhuis te Gent quasi als een kaars uitgedoofd. Teneinde van krachten. Weken lang vocht hy voor zyn leven, omringd door echtgenote en dochter en door tal van vrienden. Een slepende ziekte beloerde hem en velde hem finaal. De man die op een hoogtepunt van zyn karrière was gekomen moest uiteindelijk tegen wil en dank de stryd staken. 'S u Aalst. Bij de overhandiging van de Dirk Martensprijs aan Bert Van Hoorick. Ook aandacht voor de andere overtuigingen behoorde tot de rijkdom van de overleden burgemeester (arch) Nog vandaag vrijdag tussen 9 lia Moorsel waarvan de aflijvi- meester Eugeen Bosteels, en 20 u- in het Pieter Coecke- ge voorzitter was wordt hij dan overleed, de eerste burge kabinet het rouwregister ko- ten grave gedragen naar het meester die tijdens zijn ambts- men tekenen. U kan op zater- Moorselse kerkhof op een paar periode het tijdelijke met het dag 28 in de trouwzaal van het honderd meter van zijn vroe- eeuwige moest wisselen. Na stadhuis de overledene komen gere woning. ruim vier jaar burgemeester- begroeten van 9 tot 10.30 uur. Aalst verliest in hem een voor- schap van Groot-Aalst. Vier Na de rouwdienst te 11 u. in de aanstaand burgemeester die jaar terug op karnavalmaan- dekanalc Sint-Martinuskerk zowel met Jan met de pet als dag stapte hij voor de allereer- Aalst rijdt de stoet naar Moor- met hoogstaanden overweg ste keer mee op in de stoet als sel waar de absouten worden kon en die naar ieders verzuch- burgemeester en met karnaval gezongen te 13.30 uur en even- ting of klacht zijn oor te luiste- 1987 vocht hij de ongelijke eens een offergang wordt ge- ren legde. Hij was sinds 1830 strijd met de dood. houden. Begeleid door de Ko- de vijftiende burgemeester van Met de taaie verbetenheid en ninklijke Harmonie Sint-Ceci- Aalst en sinds 1925 toen burge- de nooit aflatende inzet die hem kenmerkten heeft Ray mond Uyttersprot als een boom die staande zou worden geveld, gestreden tegen de dood die hem beloerde. Als niet één nam hij in uiterst moeilijke omstandigheden supplementaire lasten op zijn reeds zwaar beladen rug. Zelfs reeds getekend vervulde hij de taak van zijn collega en vriend schepen Robert De Pauw, tij delijk afwezig wegens ziekte en volbracht deze aartsmoeiüj- ke opgave in de periode van de opmaak van de begroting met een dossierskennis en een doorzicht die vriend en poli tiek tegenstander met verba zing, met verwondering sloeg. De laatste gemeenteraadszit ting die hij leidde was die van eind januari en ook deze op dracht volbracht hij nog uiterst nauwkeurig sekuur, al gaf hij bij het einde van deze langdu rige zitting wel blijk van zeer verstaanbare vermoeienis. Een kwinkslag tussendoor kon er nog wel af. In het ziekenhuis te Aalst hield hij zich nog steeds aktief met de problemen van de stad be zig en schepenen passeerden bij hem de revue met hun netelige dossiers die hij met kennis van zaken adviseerde Eens te Gent, waar hij wel eens werd opgezocht door col lega Robert, verzwakte hij echter duidelijk tot de voort durende opeenvolging van be zoekers hem uiteindelijk te veel werd en beperking zich opdrong. Geteisterd door aan houdende pijnen die hem zo wel het zitten als het liggen moeilijk maakten, ging hij fi naal ten onder en doofde stil letjes uit als een opgebrande kaars. Steile opgang Raymond Clemens Uytter sprot, te Moorsel geboren op 12 november 1935 en gehuwd met Suzanne Moortgat die hem quasi permanent bij zijn ziekbed bijstond is de vader Mickey Mouse, de wereldberoemde muis die Walt Disney zovele jaren geleden op papier zette, voorstellen hoeft al lang niet meer. Wij bieden u naar aanleiding van Flanders' Printing, waarover u alle informatie vindt op pagina 16, deze sympatieke muis in vier kleuren aan. Een staaltje van druktechniek die aantoont dat ook Groep De Cuyper met de modernste evolutie inzake drukwerk op krantenpapier mee is. Een opstekertje voor onze lezers die misschien een van de volgende jaren op bezoek gaan naar het enorme pretpark dat in de omgeving van Parijs in aanbouw is en waar Mickey Mouse bestendig uw gastheer zal zijn. van de 19-jarige dochter Ilse, studente rechten te Gent. Na de dorpsschool te Moorsel op de wijk Steven volgde hij secundair onderwijs te Aalst aan het Atheneum waarna hij zich via aanhoudende zelfstu die opwerkte naar hogere echelons. Achtereenvolgens was hij op steller bij de Posterijen te Brussel, in 1953, inspekteur bij het departement middenstand in 1965, bestuurssekretaris in 1972 en tenslotte eerste advi seur bij de Vlaamse Waterzui veringsmaatschappij te Aalst in 1982. Ook politiek had hij een blitz- carrière. Na gewestleider te zijn ge weest bij de KAJ belandde hij te Moorsel als tweeëntwintig- jarige in de politiek en werd drie jaar later reeds voorzitter van de CVP-Moorsel De afde ling zette hem dadelijk als kop man op de lijst en hij slaagde erin de decennia reeds duren de meerderheid te doorbreken en de CVP aan de macht te brengen. Hij werd burgemees ter in 1965 als een der jongste van het hele land. Na een be stuursperiode in koalitie met de enige BSP-er haalde zijn lijst bij de volgende verkiezin gen met 8 op de 13 zetels de volstrekte meerderheid. Hij bleef dan ook burgemeester tot bij de fusie. Daar te Aalst de CVP in de oppositie belandde, werd hij zes jaar lang oppositieleider met heel opmerkelijke tussen komsten die toen reeds getuig den van zijn ijver en werk kracht. Tot hij, bekroning van zijn karrière, de burgemeester ssjerp van de Keizerlijke Stede omgordde in 1983. Ondertus sen was hij sinds 1968 provin cieraadslid en behaalde bij de Europese verkiezingen een op merkelijk succes. Zijn stem- menaantal groeide inderdaad gestadig en 1988 was dan ook voor hem veelbelovend na zijn werking als Aalsters burge meester. Helaas, Raymond mocht het niet meer beleven. Luuk Gruwez, 25' laureaat Dirk Martensprijs Aalst. Een man die ook zin had voor humor en kon relativeren JP> Lecfmilicuschcpen André Doorns rondde de hoorzitting af. Hij hoopte dat de nieuwe lente ook een nieuw geluid zal betekenen. Aalst wil aktief meewerken aan het Europees Jaar van het leefmilieu en legde zijn oor te luisteren bij studenten en milieuverenigingen. Duidelijk bleek hel onderliggend gevoel van onrrfecht van de jongeren die enerzijds «te laat zijn geboren om verontreiniging te hebben kunnen beletten en tevens te jong om goed te maken wat ouderen hebben verknoeid». De contestanten van 1968 hebben ondertussen carrière gemaakt en blijken het net zo te doen als hun voorgangers... Gevoel van onmacht mag niet leiden tot er niets aan te willen doen. En anderzijds is het tóch zo dat deze problemen alleen kunnen worden opgelost door internationaal gezamenlijk optreden. Toch moeten wij zelf alleszins schuldig pleiten. In het onderwijs mangelt het aan sociale opvoeding, aan opvoeding tot volwaardig lid van onze maatschappij. Anderzijds moet elke vervuiling worden aangepakt aan de bron zelf en niet aan de gevolgen van verkeerde opties. Ook ons psychisch milieu met \2% depressicven stelt problemen Dat de mens boven dc natuur staat blijkt duidelijk een grove leugen te zijn. Hopelijk zal bij het einde van het Lcefmilicujaar als de verkiezingen in het zicht komen en partijprogramma's worden opgesteld de milieuproblematiek afdoende aan bod komen. Partijen zuilen zich dan steeds meer en meer verplicht voelen om aan de wensen van dc bevolking te voldoen. «Deze gemeenteraadszitting te Aalst is uniek. Hopelijk worden de resultaten ervan oven uniek». Meer over dc Iccfmilieuproblematick in Aalst op pagina 4. In Kasteel Terlinden zou de Dirk Martensprijs uitgereikt worden aan Kortrijkzaan Luuk Gruwez, momenteel te Hasselt leraar Nederlands aan het Hoger Provinciaal Instituut voor Kunstonderwijs. Nog vóór de zitting begon bereikte ons de mare dat burgemeester Raymond Uyttersprot was overleden. Verbijstering alom. Cultuurschepen Chris Borms zag dan ook af van haar geplande inleiding en droeg de zitting op aan de nagedachtenis van de aflijvige. De plechtigheid verliep dan ook verder in mineur want vele geesten waren wellicht meer bezig met Uyttersprot dan met Gruwez. De verliezer won Met zijn «De Feestelijke Verliezer» won Luuk Gru wez de 25' Dirk Martens prijs, een Prijs die reeds grote bekendheid heeft we ten te verwerven. De jury met als voorzitter Piet Tho mas en leden Marcel Wau- ters, Frans-Jos Verdoodt, Anne Marie Musschoot en Hugo Brems betuigde bij monde van professor Piet Thomas van de harmonie tussen de verfijnde stijl van Gruwez met zijn existentië- te temata. Geloofd werd de sublieme zeggingskracht en de gehanteerde virtuositeit en taalbeheersing van deze dichter, ook vestimentair een buitenbeetje. Een stu dent die het zich wegens zijn intelligentie en aange boren talent aan KU Leu ven kon permitteren in uni versitaire aula's te verschij nen, de oekases van de Al ma Matar trotserend, met een aan een koordje ge bonden fietsplaat op de borst. Hugo Brems, eveneens professor, ontzielde de vele kritische opmerkingen die Noord-Nederlanders Luuk Gruwez aanwrijven. Zo he kelen zij zijn vermeende «schaamteloze sentimenta liteit», zijn «verdrietspoë- zie», zijn «wazigheid», en noemen hem wel een inte ressant doch alleszins geen groot dichter. Voor Hugo Brems die deze aantijgingen graag weerleg de is de poëzie van Gruwez er een die warmte, gevoe ligheid uitstraalt in een soms wulpse, meeslepende en bedwelmende stijl. Een stijl als een lauw briesje doch wars van elk pathe tisch gevoel. Zijn vierde bundel «De Feestelijke Verliezer», is voor spreker dan ook een getuigenis van weldoordachte eenheid tus sen stijl en inhoud. «De Feestelijke Verliezer» De gelauwerde bundel is na een inleiding met «Estheti ca» en «Generaties» in te delen in drie afdelingen. «Met de zwaan naar het water», «de strategie van het strelen» en «de dood». Kuituurschepen Chris Borms memoreerde de stichter Bert Van Hoorick en enkele vooraanstaande gelauwerden in de lange rij van 25 en loofde de nieuwe laureaat die goochelt met woorden in een perfekte taalbeheersing en thema's als vergankelijkheid en dood niet schuwt. Waarna ze hem de prijs (50.000 F) namens de organisatoren overhandigde. Belangrijk voor de schepen vooral dat de problematieken zeer subliem worden behandeld doch steeds toegankelijk [blijven voor de leek, voor 'Tan met de pet. LH

De Voorpost | 1987 | | pagina 1