Geplande «milieuboom» reeds geplant Speciale «milieuraadszitting» Een waslijst milieuproblemen Sint-Vincentius Gijzegem: is er nog toekomst? Vrij Technisch Instituut, Ind. Wet.: taken te over Vrij Technisch Instituut mechanica Aalst: filters en catalysatoren Sint-Jozefsinstituut: Als in Zweden Sint-Maarteninstituut: Geen politieke benadering Koninklijk Atheneum 2 Aalst: er werk van maken Sint-Jozefscollege Aalst De visie van de politieke frakties 4 - 27.3.1987 - De Voorpost Het planten van de milieuboomzou te Aalst het Europees Jaar van het Leefmilieu plechtig inzetten. Spijtig genoeg zou dit moeten gebeuren op een verregende eerste dag van de lente. De Dienst Leefmilieu had duidelijk de opvolgers van Armand Pien beluisterd en de geplande boom reeds op voorhand geplant. De planting beperkte zich dan ook tot een symbolisch gebaar. Prominenten van het stadsbestuur rukten gelijktijdig aan de linten in roodwitte stadskleuren en de ceremonie was voltrokken. Schepen van leefmilieu André Doorns zou dan zijn toespraak houden in de kapel van het Oud-Hospitaal. De boom werd geplant op de plaats waar vroeger de eeuwenoude beuk stond die een roemloze dood stierf. De natuur duldt inderdaad geen compromissen en de werken aan het kultureel centrum, destijds de culturele put geheten, zouden verantwoordelijk zijn voor het dalen van de waterspiegel wat de beuk aan het Oud-Hospitaal fataal zou geworden zijn. Kandelaren of andere remedies bleken duidelijk vruchteloos. Uiteindelijk sneuvelde hij dan ook tot de Brit Nash er zijn kreatieve inspiratie op botvierde. Wellicht een museumstuk voor een volgende Vuurtoren De kwaliteit van het leven André Doorns stelde dat deze plechtigheid die het Europees Jaar van het Leefmilieu (het EJL) inluidt een uiterst belangrijke stap is voor de kwaliteit van onze toekomst. Doelstellingen van dit EJL zijn o.m. een verdieping van onze kennis van de leefmilieuproblematiek. Eens en voorgoed dient een einde te worden gesteld aan de tegenstelling tussen de profeten van de Apocalyps en deze die menen dat de problematiek fel werd opgeschroefd. Te beginnen reeds met de Club van Rome. Alleen een inventaris van reeds bestaande wetenschappelijke gegevens en de resultaten van bijkomende onderzoeken kunnen hierin verandering brengen. De hogere overheid moet daartoe de burger degelijk informeren over de harde feiten. Tweede doelstelling is te komen tot een duidelijke omschrijving van de begrippen «gezond leefmilieuen kwaliteit van het leven». Naast ons welzijn ligt immers ook onze welvaart op de weegschaal. De natuur duldt geen kompromissen. En daarenboven is het leefmilieuprobleem een komplekse materie die samenhangt met allerhande problemen. O.m. met psychisch milieu. Om tot een juiste visie te komen zullen we diep moeten graven tot in de onderliggende problemen en wortels van onze kuituur. Enkel door boren naar oorzaken, oplossingen en keuzen kunnen we komen tot een beleidsvorming die onze toekomst veilig stelt. Komen tot een degelijke beleidsvorming na de nodige bezinning is dan ook op alle niveaus duidelijk een must. Tenslotte, en niet in het minst, moet de burger bij de voorgaande punten aktief worden betrokken. Men mag er zich niet toe beperken de burger bewust te maken van zijn persoonlijke verantwoordelijkheid en inbreng maar moet hem ook grondig informeren over de draagwijdte van de hele milieuproblematiek. Niet alleen om noodzakelijke maatregelen aanvaardbaar te maken maar ook om hem demokratisch te laten meedenken, meepraten en meewerken aan de evaluatie van het beleid. Ons leefmilieu is tenslotte een zaak die iedere burger aangaat. Het is dan ook nodig dat iedereen zich gemobiliseerd voelt en aktief meewerkt aan de realisatie van de gestelde doeleinden. Moge «de milieuboomons daaraan herinneren op momenten van zwakte of twijfel. Na de «planting» van de Milieuboom in de voorhof van het Oud-Hospitaal aan de Oude Vismarkt ging in de raadszaal van het belfort een speciale «gemeenteraadszitting» door. Een zitting die zowat het midden hield tussen een heuse gemeenteraad en een hoorzitting. Voor deze onbezoldigde zitting was zowat ruim de helft van de gemeenteraadsleden komen opdagen. Aantal dat naar het einde toe gereduceerd werd tot zowat één derde. Een aantal raadsleden voelde zich duidelijk minder be trokken bij deze materie die nochtans primordiaal is voor ons verder leven en dat van onze kinderen. Afvaardigin gen van scholen waren wel present en tevens heel wat belangstellende volwassenen. Raldes, Regionale Actiegroep Leefmilieu Dender en Schelde nam het leeuwenaandeel van de zitting voor zijn rekening doch van zeven scholen werden er manifesten, op- en aanmerkingen ingediend. Van de Sint-Jozefsschool was de afgevaardigde echter niet present en werd beroep gedaan op een stadsbediende om de tekst ten gehore te brengen. Opvallend wel dat van de zeven scholen die hun inbreng wilden hebben er zes van het vrij en slechts één van het officieel onderwijs waren. Het ging hier dan wel over scholen van het secundair onderwijs. Werkten eraan mede: Sint-Vincentiusinstituut - Gijzegem door de leerlingen van 5' Wetenschappelijke B en 5' Latijn-Wetenschappen. Sint-Jozefinstituut - Aalst door de leerlingen van de afdeling Wetenschappelijke B. Vrij Technisch Instituut - Aalst door de leerlingen van 6" Industriële Wetenschappen. Sint-Maarteninstituut - Aalst. Vrij Technisch Instituut - Aalst door de leerlingen van het 4' jaar Mechanica. Koninklijk Atheneum II - Aalst. Sint-Jozefscollege - Aalst. Na de inbreng van scholen en van Raldes gaven de diverse fraktievoorzitter, elk naar eigen geaardheid, hun visie op een aantal van de aangehaalde feiten en/of suggesties, volgde er een vragenkwartiertje en werd afgerond door schepen André Doorns. Speciaal was deze zitting omdat nu ook eens niet-gemeen- teraadsleden aan bod kwamen. Typisch ook de inbreng die de jonge generatie wil hebben in het bepalen van het beleid door een minder-jonge generatie. Dat het de jongeren duidelijk menens was bleek uit de vraag dat ze zouden mogen vernemen welk gevolg was gegeven aan hun opmerkingen en in welke mate hun suggesties werden geëvalueerd. En niet minder de tweede vraag dat het Europees Jaar van het Leefmilieu zou worden besloten met een soortgelijke vergadering waarop de respons van het stadsbestuur op deze tips naar waarde zou kunnen worden geschat. Vragen die duidelijk in goede aarde vielen. Edgard Hooghuys: «In mijn jeugd zwommen we te Ge- raardsbergen in de zwemkom en die was gevuld met... Denderwater. Toen waren er nog de lucifersfabrieken. Maar toen die weg waren werd het water van de Dender vuil». Niet alleen de industrie en de landbouw, ook de burger, gij en ik, vervuilen ons milieu. Oscar Redant: «Dertig jaar terug koersten we op Moorsel- Dorp met een «bender». Een fietsvelg zonder band waarin een stokje paste. Nu crossen er bromfietsers rond met doorboorde uitlaatpijp». We kunnen er veel zelf aan verhelpen, Jan Caudron: «Kunnen onze kinderen nog te voet of per fiets naar school? Kunnen jongeren in de stad als ze dan toch per fiets rijden nog achter elkaar in plaats van naast elkaar rijden? Heeft U reeds eens naar de grond gekeken in de omgeving van een snoepwinkel?» We hebben allen schuld aan de vervuiling. Herman Goossens: «Zullen we de natuur die we van onze ouders hebben geërfd kunnen overgeven in een aan vaardbare staat aan onze nakomelingen?» Dat is toch onze verdomde plicht. Roger D'Hondt: «Zijn bloembakken op de Grote Markt waar men geen boom kon doen groeien als plastic- bloemen op een salontafel. Gewoon ersats?». Is dat oplapperij voor een teniet gegaan degelijk leefmilieu? Lambert Van de SIJpe: «Is onze behoefte doen op een mooi toilet maar de fecaliën laten glijden naar de riolen en zo naar de Dender een praktijk die we kunnen blijven aanhouden?». Vroeger kwam dat de landbouw ten goede. Tot hier een aantal uitspraken van raadsleden tekenend voor het verloop van de hoorzitting verleden zaterdagna middag tussen 15.30 en 18.45 u. Is er nog toekomst voor onze nakomelingen? Kan er iéts gedaan worden? Waterlopen verjoren hun zelfreinigend vermogen door massale aanvoer van afvalstoffen. Waarom geen strengere beperking van lozen door fabrieken? Waarom geen zuiveringsinstallaties opleggen? Mag «Denderland» de Dender blijven beurtelings rood en blauw kleuren? Mogen we onbeperkt omgaan met badschuim en waspoeder? Kunnen we ongestraft spuitbussen met drijfgas blijven gebruiken? Waarom geen autoloze zondagen? Waarom ons zo onverschillig opstellen ten opzichte van dieren? Waarom bizons, zeehonden en olifanten slachten? Dieren zijn schakels in de voedselketen. Schakels die we liever niet breken. Bomen in het Herdersems Denderland moesten plaats maken voor pilonen zonder dat de bevolking er aan te pas kwam. Graag betere informatie maar dan niet via het uithangen van een bericht met de hoop dat niemand het zou lezen. Een beslissing duidelijk motiveren kan ze meer aanvaardbaar maken bij de bevolking. Denderland loost afval in een enorme put. Kan die niet overdekt worden? Liever meer vuilnisbakken plaatsen. Dat kan vervuiling, mits enige goede wil, tegengaan. Er moet dringend heel wat veranderen. Ofwel laten we alles zoals het waait en draait en nemen er de gevolgen maar bij. Ofwel houden we van ons milieu en is het ons opofferingen waard. Dit alles is meer waard dan een mooie brochure of affiche. Beschermen van Kravaalbos, Gerstjes en Osbroek is positief. Bestaande natuurzones verder beschermen en nieuwe kreëren. Vooral bij de jeugd eerbied voor de natuur wekken. Wegbermen als biotoop nog beter onderhouden. In de stad zelf een stuk natuur inbouwen in het verlengde van de akties voor behoud van natuurzones. Beboming van pleinen en stimuleren van het aanleggen van tegeltuintjes. De stad moet strenger optreden tegen sluikstorten en de mensen beter informeren in verband met de opha- lingen van huisvuil. Het stadsbestuur zou moeten aandringen op strengere normen qua luchtbezoedeling. Zwaar verkeer zou uit de stad moeten geweerd worden. Wat betreft vervuiling door verwarming zou de stad een infocampagne moeten opzetten. De jongste jaren is de stad erin geslaagd meer dan ooit auto's in de binnenstad aan te trekken door het buitensporig aanleggen van parkings. Wij menen dan ook dat hierdoor het uitbreiden van verkeersvrije straten grondig tegengewerkt wordt. Slechts door een zo groot mogelijke uitbreiding van het aantal verkeers vrije straten kan een stad weer optimaal leefbaar gemaakt worden. Het noodzakelijke verkeer in de binnenstad dient aan nauwkeurig omschreven voor waarden te voldoen, bijvoorbeeld tijdsduur van lossen en laden. Bij het waterzuiveringsprobleem kan de stad ook slechts een indirekte rol spelen. De stad zou er een punt van eer moeten van maken binnen dit en tien jaar de Dender leefbaar te maken. In die tussentijd dient de stad, gebruikmakend van de bestaande reglementerin gen, aktief op te treden tegen vervuilers. Bovendien dient de zwakkere weggebruiker beter beschermd. De aanleg van fietspaden voor het gehele stadsgebied is geen luxe maar een absolute noodzake lijkheid. Bovendien dienen de reeds bestaande fietspa den beter onderhouden. 100 jaar terug wist men nog niet wat vervuiling was. Nu maakt men er een puinhoop van. Waarom kan men ongestraft zo maar alles lozen in rivieren? Onze rivieren, die door het mooie Vlaanderen stro men, zijn om weg van te lopen. Dender, Schelde, Leie, ze kunnen binnen een zeer korte tijd niet meer de naam dragen van «rivier». Een geschiktere naam zou «vuilnisbelt» zijn. «Kijk maar eens naar onze rivier, de Dender. De eens zo mooie rivier ligt er nu maar vuil bij. Op het water zie je witschuimende massa's, het gevolg van lozingen van fabrieken Soms spatten de witte schuimkoppen zo hoog op, dat je denkt dat het sneeuwt, ook al is het dan midden in de zomer. De dode vissen die op het water drijven zijn het bewijs dat die witte schuimmassa's niet zo onschuldig zijn. Strengere straffen dienen er te komen voor diegenen die zulke misdaden bedrijven, als het doden van het leven van dieren en planten in ons water. Maar er is ook het probleem van de fabrieksschouwen die de lucht vervuilen. En van de auto's en vrachtwa gens die dagelijks in het centrum rondtoeren. Gezonde lucht happen is bijna niet meer mogelijk. Een oplossing voor deze problemen zou kunnen zijn: luchtfilters op de schouwen van Alle luchtvervuilende schoorstenen en eens werk van maken dat de catalysa- tor binnenkort voor iedereen bereikbaar wordt. (Vele mensen zien namelijk op tegen de nogal dure aanschaf van zo'n catalysator!). Wordt deze betaalbaar, dan kan men een wet stemmen dat iedere bus, vrachtwagen, auto en zelfs brom- en motorfietsen een filter dienen te hebben binnen bv. 10 jaar. In de kelder een grote bak plaatsen waarin men uitwerpselen en groenteresten laat glijden via een buizensysteem. Onder de bak een schuif waarin zich het mest vormt voor de tuin. Riolering is niet meer nodig. Zoals in Zweden voorziet men voor mest in eigen tuin. Meer zuiveringsinstallaties. Het afvalwater van keuken en badkamer door drie bakken met aarde erin sturen. Gezuiverd warm water is te gebruiken in serres voor verwarming. Een projekt dat in Zweden schering en inslag is. En in de bakken zelf kunnen groenten worden gekweekt. Meer vuilnisbakken plaatsen en er duidelijk de weg heen wijzen. Aanleggen van bloemperken en planten van boompjes. Via autovrije straten het teveel aan uitlaatgassen vermijden. Aktie voeren om vuilnis in parken op te ruimen. Meer autoloze zondagen. Betere verzorging van beplanting langsheen de weg. Wandelpaden beter verzorgen. Wedstrijden organiseren voor het best versierde huis. U trekt wellicht uw neus op. Ons milieu gaaf maken vraagt inderdaad opofferingen. De jeugd van vandaag moet nu opgevoed worden tot meer milie'ubewustheid. Beleidsmensen moeten zich afvragen of deelname aan het EJL meer is dan politieke munt slaan uit wantoe standen. Eerlijkheid en kreativiteit zijn een noodzaak. Netheidsakties, aktie batterijen, kroonkurken en blik jes zijn-een noodzaak. Een aantal straten zijn onvoldoende verlicht. Aan Hopmarkt worden tijdens weekends te veel decibels geproduceerd. Amylum heeft een meer adequate zuiveringsinstallatie nodig. Er is stankhinder aan Amylum, aan de Dender en de Meerbeek te Gijzegem en verkeershinder te Gijzegem in Berken- en Lindelaan en te Aalst in de Vrijheids straat (tijdens de spitsuren; opnieuw éénrichtingsver keer); de Wallen; de Zeshoek; kruispunt Gentsesteen- weg-Boude wijnlaan; Esplanade; Stationsplein; Zwarte Brug-Tragel; «Rond Punt»; St.-Annabrug; Zeeberg- brug; Pontstraat. Kattestraat en Denderstraat (wegdek in slechte staat). Aalst worstelt men afvalproblemen bij restauranthou ders, aan illegale storten en bij het ontbreken van containers. Dender, Meerbeek, Molenbeek en vijvers zijn bevuild. Ook het beekje tussen Asserendries en Cesar Halter- manstraat. De bouw van hoogspanningsmasten schendt het uit zicht van het landschap. De verkrotting in het stadscentrum. De vernieling van aanplantingen op de nieuwe weg Aalst-Hofstade. De aanwezigheid van ratten in de Meerbeek in Gij zegem. Als toekomstige kiezers willen we het milieubeleid evalueren. In Aalst stinkt het op vele plaatsen. In de school kunnen we vaak geen vensters openzetten. In vele straten is er roet en stank van uitlaatgassen. In de Nederveld wordt bijna dagelijks een stinkend goedje op het veld uitgegoten. Met eisen van de bevolking (Rendapart) werd geen rekening gehouden. Glascontainers worden vaak misbruikt. In de L.P. Boonstraat vraagt men vuilnisbakken. Aalst kampt met lawaaihinder. Er is dag en nacht zwaar vervoer in de binnenstad. Politici moeten spoedig werk maken van aangeklaagde situaties. Wij willen spoed in de waterzuivering van de Dender Wij willen reglementeringen, strenge kontroles op lozingen in water en lucht en zware sankties op overtredingen. Wij willen meer boomaanplantingen in de stad en bosbouw elders. Wij willen de Osbroek niet verder openstellen voor het publiek. Langs autowegen en geluidshinderende fabrieken moeten bermen met bomen of bosstroken komen. Het bestaande groen moet beschermd en de kapver- gunningen beperkt worden. Mensen vinden bomen mooi maar afgevallen bladeren hinderlijk. Jonge kinderen doen jonge bomen geweld aan zodat deze geen kans krijgen te groeien op een stadsplein! Er is een schrijnend tekort aan milieuop voeding en natuuredukatie op school en elders. Mis schien zou de televisie naast verkeerstips ook milieu- tips kunnen verstrekken na de nieuwsberichten. Men zou op school de kinderen en ook de ouders moeten leren milieubewust te consumeren. Een urgente telefoon (903) voor milieuklachten zou het leven van een boom kunnen redden, een sluikstor ter en een stroper op heterdaad betrappen, of de gifwolken van brandende autobanden kunnen stoppen. Er zou ook een milieuinformatiedienst moeten be staan, die konstant te bereiken is en waar milieuadvie zen kunnen ingewonnen worden. De verdere verloedering van ons landschap moet stoppen en de negatieve gevolgen van de ruilverkave lingen moeten hersteld worden. Landbouwers moeten beter begeleid worden vanuit milieuvriendelijke hoek. We betwisten niet dat strooizout een efficiënt middel is om bij sneeuw of ijzel het wegdek vrij te maken, maar er zijn ook schadelijke gevolgen: De bodem verarmt: het zout verdringt in de aarde deeltjes die belangrijk zijn als plantenvoedsel. De grond gaat meer kleven en wordt minder doorgelucht. Bodem en planten aan de wegkant sterven af omdat het zout door de planten wordt opgeslagen. Wegbedekking wordt aangetast en moet sneller wor den opgelapt, de fiets en het koetswerk van wagens roesten vlugger. Omwille van die negatieve gevolgen voor mens en maat schappij stellen wij volgende alternatieven voor: Op wegen moet er gestopt worden met droog strooien, om vervangen te worden door «nat strooien» d.w.z. dat het zout vooraf opgelost wordt in water en door een andere strooi installatie op de weg wordt gebracht. Gevolg: een halveren van benodigd strooizout. Voor voetpaden en andere plaatsen zijn er andere strooimidden dan zout, nl. as, zand en kiezelsteentjes. Voor de vervuiling van de Dender zijn naast landbouw en industrie ook de burgers verantwoordelijk. Minder detergenten gebruiken. De stad kan een informatie campagne opzetten. Onveilige verkeerssituaties: 1. Fietspad Moorselbaan bij de O..V.Kliniek is niet afgebakend. 2. Slecht wegdek van Merestraat, Lindestraat en Ledebaan. 3. Het kruispunt van de Dendermondse en Aalsterse steenweg (Hofstade), het kruispunt van de School straat en Duivekeetstraat en het kruispunt op het Burgemeesterplein zijn onveilig. Konkreet zouden we vragen of het stadsbestuur reeds overwogen heeft om deze onveilige verkeerssituaties te verbeteren. Tenslotte zouden we zelf nog een paar suggesties doen: a. het verkeersvrij maken van Kattestraat en Rozema rijnstraat. b. het invoeren van het «voorsorteren» voor fietsers op drukke kruispunten. Graag zouden we horen in hoeverre dit in onze stad mogelijk is. CVP - Herman Goossens: oplossingen vinden In '87 kan veel gebeuren. Echter niet alles. Milieuin spanningen moeten voortduren. De CVP houdt rekening met de opmerkingen en is aan een gewetensonderzoek toe. Ook het stadsbestuur liet wel eens een steek vallen. De macht van het college is echter beperkt. Opties van het stadsbestuur worden wel eens in ongunstige zin omgebogen door een hoger echelon. Doen alsof voor alles een oplossing mogelijk is heet boerenbedrog. De CVP wil dat onze kinderen niet belast worden met een verminkt leefmilieu. Opvoeden en sensibiliseren is een noodzaak. De industrie moet investeren voor milieuvriendelijk heid en overheidswerken moeten geaktiveerd worden. Het verkeer in de Kattestraat blijft een probleem. Er is te veel doorgaand verkeer. Het bestuur moet waakzaam en alert zijn wat betreft afval. Een «klachtenlijn» lijkt een goede suggestie. Alle suggesties zijn uiteraard niet realiseerbaar. Woonuitbreiding wordt tegengegaan via wooninbrei- ding. De herwaarderingsidee breekt geleidelijk door. Amylum met zijn 800 werknemers blijft een geval apart. Het stadsbestuur heeft er goede kontakten mee die hoopvolle perspektieven wekken. Qua fietspaden komt er spoedig een in de Merestraat en voor het fietspad in de Moorselbaan moet een oplossing gevonden worden. De CVP aanvaardt deemoedig een aantal opmerkin gen. Ze verkiest alleszins en aantal degelijke resultaten tegen '88 dan nu te pronken met een gevulde agenda. SP - Edgard Hooghuys: we zijn allen vervuilers De jeugd spuide een lawine aan kritiek, vaak weinig realistisch. Alternatieven werden in geringe mate voorgesteld. Vele klachten, hoe gegrond ook, zijn niet om de haverklap op te lossen. Rode draad doorheen de klachtenlijst zijn de waterbe vuiling, het overbelast verkeer, het sluikstorten en milieu verloedering Te Geraardsbergen begon de vervuiling van de Dender nadat de lucifersfabrieken gesloten werden. De burger vervuilt. Vroeger was er misschien in elke straat één auto en snoven we graag die benzinegeur op. Nu wiiien we de auto uit de agglomeratie bannen. Is er hier iemand in de zaal die met de fiets gekomen is? De auto is niet meer weg te denken. Jongeren reikhalzen naar hun 18 jaar om zelf te kunnen auto rijden. Iedere burger moet zijn steentje bijdragen. SP - Roger D'Hondt Het openbaar vervoer werd met opzet niet aangepast aan de noden van een ontvolkte stad. Intrede van grootwarenhuizen in steden brachten ver loedering mede. Wooninbreiding en stadsherwaardering komen traag van de grond. De dienst leefmilieu zou meer autonoom moeten kunnen werken. Een herverdeling van de bevoegdhe den met openbare werken dringt zich op. Kreativiteit en praktische aanpak zijn een must. Denkt men nog aan de destijds besproken «tangent- weg»? PW - Oscar Redant: alleen haalbaar via afstand doen van comfort De jeugd heeft duidelijk interesse voor de milieupro blematiek. Naast de vele aangeraakte problemen zijn er ook nog de morele bezoedeling via onverantwoorde reklame en toenemend vandalisme en groeiend negativisme. De vervuiling komend uit keuken, wasplaats, toiletten en badkamer is niet te onderschatten. In grote lijnen zou men het zo kunnen stellen dat er een reeks milieuproblemen zijn die plaatselijk kunnen aangepakt worden. De meest verontrustende milieu hinder evenwel, nl. de luchtbezoedeling en de waterverontreiniging moeten evenwel internationaal een oplossing krijgen. Gesteld inderdaad dat wij in België zeer strenge zeer veel geld kostende maar wellicht noodzakelijke normen opleggen aan onze ondernemingen, waar deze in het buitenland niet gesteld worden, dan ligt het zo voor de hand dat onze ondernemingen niet meer kompetitief kunnen blijven en gedoemd zijn om te verdwijnen met alle catastrofale sociaal-ekonomische gevolgen vandien. Er zijn ook positieve punten: bescherming van natuur gebieden, verbeteren van de reinigingsdienst, bes- tendingen van selektieve afvalophalingen, scherper toezicht op lozingsvergunningen, een gepland contai nerpark, een volwaardige dienst leefmilieu. Wat betreft overtredingen van de wet op stedebouw werden er niet minder dan 210 processen-verbaal opgemaakt. Oplossen van zware milieuproblemen zal niet kunnen zonder afstand te doen van een gedeelte van onze materiële welvaart en komfort. Voor ouderen, opge groeid met de voeten op de «Leuvense stoof» in een kamer die tegelijkertijd keuken, eet-, woon- en stu deerkamer was minder een probleem dan voor dan toch verwende jongeren. VU - Jan Caudron: kontrole verscherpen De VU stelde reeds in 1969 dat «de vervuiler betaalt», Met de zuivering van het Denderwater begon men in Dendermonde. In tegenstroom dus. De Vlaamse Waterzuiveringsmaatschappij heeft te weinig geld en te weinig personeel. Om 20.000 vergunningsplichten te kontroleren heeft ze slechts 6 ambtenaren. In Oost-Vlaanderen enkel twéé, Jan Caudron stelde het probleem van de ozonlaag reeds lang geleden aan de orde te hebben gesteld. De hoogspanningslijn door het Denderland is een schenden van natuurschoon. Het verkeersvrij maken van de Grote Markt heeft een duidelijke VU-stempel. De VU betreurt dat het struktuurplan van Klein-Aalst niet werd doorgetrokken naar Groot-Aalst. Stads- en dorpskernherwaardering blijft in de start blokken steken. Op de spitsuren lopen op de Wallenring zwakke weggebruikers heel wat gevaar. Niettegenstaande inspanningen van bedrijven in het stadscentrum blijven buren zich ergeren aan de gepro duceerde hinder. De betonnering van de Pas- en Steenbeek is er nog niet gekomen gewoon om budgettaire redenen. De catalysator zou overal verplicht moeten worden teneinde ook konkurrentievervalsing te voorkomen. En dan zijn er nog de problemen van hormonen en roken. LH

De Voorpost | 1987 | | pagina 4