De grote en de kleine k A Veertiende Muziekmozaïek in Temse Oostvlaamse literaire monografieën Nieuwe dirigent voor De Kunstliefde uit Melsele Nieuwe Wase bigband rond Marcel Van Hoeylandt i. Volksmuziek in Sint-Niklaas Prijs van Buggenhout 1987 Jerry Lee Lewis wacht groots onthaal De Voorpost - 3.4.198/ - 13 Zaterdag 4 april om 20 u. zal het parochiaal centrum van de Kristus Koningparochie in Temse, opnieuw veel te klein zijn voor de veertiende Muziekmozaïek die er zijn verloop krijgt. Om de mozaïek te vervolledigen werd dit jaar een beroep gedaan op het jeugdkoor van Sint-Jozef (Veile) o.l.v. Roland Wage mans. Recht door Zee treedt aan o.l.v. dirigent Mare Van Hoorick en onderdirigent Eduard Foubert. Deze muzikale hap pening is inmiddels bij het publiek voldoende be kend geworden en niet meer weg te denken op de kuituur kalender Traditiegetrouw koncer- teerde de harmonie ver schillende keren per jaar. uiteraard ook voor eigen publiek. De belangstelling voor traditionele koncerten ging echter, net als elders, in dalende lijn. Met deze werkelijkheid voor ogen stelde voorzitter Van Riet op de vergadering van 24 september 1973 voor een andere formule te lanceren, nl. het optreden van de har monie te koppelen aan een gastattraktie. Oorspronke lijk werd gedacht aan een Wieneravond, maar omdat men van worstjes geen kaas had gegeten, werd on der de titel Muziek mozaïek» een muzikale ko medie opgevoerd op 4 mei 1974. Naast de harmonie traden nog op: toneelgroep De Ro- zeknop, kleinkunstensem- ble De Gallienoten, het duo Yvette en Werner en tal van gelegenheidsakteurs. De samenstelling en regie be rustten bij Luc De Ryck. De koerswijziging kende met een sukses en leidde tot het besluit dat de muziekmo- zaiekformule in stand moest worden gehouden, met dien verstande dat jaar lijks naast de harmonie een andere attraktie zou gepro grammeerd worden. De organisatie werd voor taan een hoogtepunt op de Recht door Zee-kalender. Zo werd de tweede uitgave een cocktail van operette, musical en lichte muziek met Jo Nell, Maria Teil, Koen Crucke en Lucien Theuns. Op 20 mei 1976 was het gemengd koor Con Amore (Mechelen) te gast o.l.v. Willy Van Innis met Yves Van Innis (piano), Mi reille Gleizes (piano), Peter Snellinckx (klarinet) en Re- nold Gosselin (lflarinet). De vierde uitgave in 1977 bracht The Bob Boon Sin gers o.l.v. Wilfried Van Be- veren naar Temse. De eer ste lustrumuitgave stond in het teken van de Ameri kaanse musical met o.a. Si mon Wal tens, Ghislène Mo- rèze en Lucien Theuns. Op 31 maart 1979 was het ei gen jeugdorkest te gast naast Jo Nell en Jos Termo- nia. In 1980 werd het een gezellige café-chantant met het gemengd koor Verbroe dering uit Mariekerke. Dit gemengd koor uit Klein- Brabant zou nadien nog en kele uitgaven op een sfeer volle wijze verzorgen. JEUGDKOOR Dit jaar is de plaatselijke jeugd de blikvanger. Met het jeugdkoor van Sint-Jo zef brengen jongens en meisjes van Veile een aan gepast repertorium dat een ieder voldoening moet geven. Het jeugdkoor van Sint-Jo zef Veile o.l.v, Roland Wa- gemans met Franky Wage- mans aan de piano werd opgericht in 1983 met de bedoeling kinderen vanaf het derde leerjaar op een aangename manier de ken nis van het lied bij te bren gen. Zowel profane als ker kelijke liederen worden aangeleerd. Vanaf de leef tijd van 14 jaar wordt de mogelijkheid geboden over te stappen naar het ge mengd koor van de paro chie, het Sint-Jozefskoor- Velle.. Al van bij de oprichting was er grote belangstelling, we tende dat het koor enkel een parochiale binding heeft. Momenteel bestaat de groep uit ca. dertig leden. Het koor staat sedert de stich ting onder de leiding van Roland Wagemans, die te vens de stichter is. Naast het opluisteren -van verschillende erediensten in de parochiekerk, nam het kinderkoor reeds drie keer deel aan de jaarlijkse muziekavond op de Veile. Ook voor het opluisteren van feestelijkheden, geor ganiseerd door de plaatse lijke verenigingen, was het kinderkoor reeds meer maals van de partij. Vorig jaar reeds was het koor te gast in eigen gemeente tij dens de Vlaamse Zanaga- vond, georganiseerd door het Gemeentebestuur en het OWT. Ook dan was iedereen vol lof over het ge slaagd optreden van dit jeugdkoor. Vermelden we nog dat voor deze Muziekmozaïek de toegangsprijs behouden werd op 50 fr. en dat men op zaterdag 4 april voor een gerzellig muzikaal avondje ongetwijfeld in het paro chiaal centrum moet zijn. Stekene. Dirk Maris voerde het woord tijdens de opening van de tentoonstelling rond de kunstenaars Wuytack en Van De Velde, waarover vorige week al werd bericht. Volksvertegenwoordiger Jos Van Elewijck van de SP was ook present (mg) Hamme. De Sint-Jozefsgilde van Hamme Sint-Anna vroeg de aandacht voor de figuur van Sint-Jozef met het stuk «een man in de schaduw» (vh) Zaterdag 4 april om 20 uur heeft in de herberg van 'Mietje' (Nieuwstraat te Sint-Niklaas) weer een tref fen plaats van speelmannen (vrouwen) en volksmuzie kliefhebbers. Zoals steeds wordt het samenspelen en zingen van jan en alleman voorafgegaan door een op treden. Als Miel Felix uit Kruibeke zich fit voelt (met 85 jaren mag je wel al wat voorzich tig zijn) krijgen we een keure van populaire en zelf gemaakte melodieën op mondharmonikaof beter mondmuziekske te horen. Ivo Lemahieux en Bernard Vanderheyden brengen na dien met gitaar en mond harp een bloemlezing van verschillende muziekgen res Beiden zijn gekende volksmuzikanten die hun sporen reeds verdienden bij diverse groepen als Faro, Jan Smed (Ivo) Folc Bour don en Les Musiciens De Neufchateau (Bernard) Wie dacht dat een eenvou dig volksinstrument als de mondharp enkel maar wat klanken kon produceren kan zich nu van het tegen deel komen overtuigen. Dit is dan ook het laatste 'Speelmanstreffen' van 't seizoen. Uiteraard zien de muzikanten en genieters el kaar weer in september. Maar ondertussen kan je ook naar een muzikanten- treffen in Galmaarden (Ge- raardsbergen). Dit interna tionaal gebeuren rond tra ditionele muziek vindt plaats 6, 7 en 8 juni in het Baljuwhuis aldaar. Ook een Stage voor traditionele mu ziek vindt daar plaats, zoals ieder jaar de laatste week van augustus. Naast de kursussen zijn er ook op tredens, een bouwers- markt, platenstands, iedere avond bal,... En voor wie een heel druk ke agenda heeft is er reeds een datum in oktober van dit jaar. De laatste zaterdag van die maand organiseren de 'speelmannen van de Miet' een volksbal met Het Brabants Volksorkest. Met wat daar in het laatje komt worden nieuwe Speelman- streffens georganiseerd... Voorbehouden aan de schilders De "Prijs van Buggenhout 1987", om praktische redenen niet langer gekoppeld aan het Kultureel Weekend dat in de loop van september a s. op de wijk Briel georganiseerd wordt, is dit jaar voorbehouden aan de beoefenaars van de schilderkunst. Kunstenaars geboren in de provincies Oost-Vlaanderen, Brabant en Antwerpen of zij die in deze provincies wonen, kunnen aan deze wedstrijd - de laureaat ontvangt 20.000 fr. - deelnemen. Elke kunstenaar mag maximum twee werken voorstellen, de prijs kan worden toegekend voor de gehele inzending of voor één bepaald werk. Het bekroonde werk blijft eigendom van de kunstenaar. De door de jury - de samenstelling ervan wordt bekendgemaakt bij de uitreiking van de prijzen op vrijdag 19 juni - geselekteerde werken worden tentoongesteld van 19 tot en met 22 juni (Buggenhout, kleine kennis) in de polyvalente zaal van de Gemeentelijke Sporthal, Vierhuizen. Informatie omtrent deze prijs kan worden bekomen bij: Pieter Vanneste, Weiveld 16, 9360 Buggenhout (052/33.49.86) en bij Guido Durinck, Maricollenweg 36, Buggenhout (052/33.11.66). Bij voornoemden of in het Buggenhouts gemeen tehuis (Nelly Saelemans) is bovendien het reglement van deze "Prijs van Buggen hout 1987" te verkrijgen. Pierre Van Rossem Johan Messely in 't Hof te Puttens te Lede Zowat een jaar na de vorige verschijnt de achtste bundel "Oostvlaamse literaire monografieën". Zoals gebruikelijk werden in de bundel zes studies opgenomen over evenveel schrijvers, die allen nog in de letterkunde aktief zijn. In deze uitgave gaat de ruimste aandacht naar de poëzie, maar ook de jeugdliteratuur komt aan bod en in mindere mate proza, toneel en kritisch werk. Dr. Hugo Brems schreef de eerste monografie in deze bundel, gewijd aan de poë zie van Roland Jooris ("Wetteren, 1936). Jooris debuteerde in de jaren '50. In 1981 werd Roland Joo ris, een der belangrijkste figuren van het zgn "nieuw realisme" in de poë zie, laureaat van de Prijs voor Letterkunde van de Vlaamse Provincies. Naar aanleiding van die bekro ning werd hij op 6 mei 1983 in het Kasteel van Laame door het Provinciebestuur van Oost-Vlaanderen ge huldigd. In de tweede monografie heeft Paul Van Aken het over een buitenbeentje in onze letterkunde, nl. Jan Schepens (°Gent, 1909), die een veelzijdige literaire ak- tiviteit heeft ontplooid: als prozaschrijver, als dichter, als essayist, als criticus, als vertaler. Merkwaardig zijn o.m. zijn prozaboek "Poly- foto" uit 1939 en zijn Fran se vertaling van Guido Ge zelles "Kleengedichtjes": de "Petits poèmes" (1973). Samen met o.m. Jan Wal- ravens, Remy C. Van de Kerckhove, Ben Cami, Al- bert Bontridder, Louis Paul Boon en Hugo Claus maak te ook Marcel Wauters CAalst 1921) deel uit van de redaktie van "Tijd en Mens", het tijdschrift van de eerste experimentele ge neratie in Vlaanderen. Over het werk van deze vrij stille en teruggetrokken dichter van nogal absurdistische poëzie schreef Willem M. Roggeman de derde mono grafie in deze bundel. Gaston M. Van der Gucht ("Mere 1922), over wie Walter Giraldo de vier de monografie schreef, pu bliceerde in de jaren '50 en '60 een aantal romans en novellen doch is vooral be kend als toneelschrijver en als schrijver voor de jeugd. De vijfde monografie, van de hand van Fernand Handtpoorter, beschrijft het letterkundig werk van Walter Haesaert ("Meren- dree 1935). Haesaert is in de eerste plaats een dichter maar schrijft ook proza w.o. de bundel dierenverha len "Onder de dierenriem" (1974). De bundel wordt besloten met een monografie van Marita De Sterk over de jeugdschrijfster Yvonne Waeoemans ("Lokeren 1909), die in 1932 debuteer de en in 1949 bekroond werd met de Prijs voor Let terkunde van de Vlaamse provincies voor jeugdlitera tuur. Voor de jeugd schreef en schrijft zij verhalen, sprookjes, poëzie en toneel. Met de zes studies uit de ze achtste bundel is het aan tal "Oostvlaamse literaire monografieën" inmiddels reeds opgelopen tot zesen veertig. De verkoopprijs bedraagt 200 fr. per bundel van 200 blz. (32 blz. per monogra fie, waarin telkens een bio grafische nota, een essayis tische inleiding, een bloem lezing en een bibliografie, alsook een viertal bladzij den buitentekstillu8tratie). Van een aantal van de vroegere monografieën (maar niet die van de meest recente, achtste bundel), zijn er tevens speciale over- drukbrochures beschik baar, die afzonderlijk ver krijgbaar zijn aan 70 fr. per eksemplaar. Bij afname van 20 of meer eksemplaren te gelijk wordt de prijs terug gebracht op 55 fr. per eksemplaar. Alle publikaties zijn ver krijgbaar bij de Provinciale Kultuurdienst, Bis domplein 3 te 9000 Gent (tel.: 091/25.30.01) of door storting van het verschul digde bedrag op rekening nummer 091-0059890-70 van de Provincie Oost- Vlaanderen, Kulturele Pu blikaties en Aktiviteiten, Bisdomplein 3, 9000 Gent (met vermelding: Oostvl. Lit. Monografieën I/n/in/,../ VIII of overdruk). De uitgave van een ne gende bundel, met o.m. stu dies over Leo Drieghe, Jos Murez en Paul-Gustave Van Hecke is gepland voor eind 1987. Van vrijdag 3 tot 26 april exposeert Johan Messely zijn schilderijen in Galerij 't Hof te Puttens te Lede. De opening van deze tentoon stelling heeft plaats op vrij dag 3 april om 20 u. Men kan de expo bezoeken elke vrijdag van 18 tot 21 u. en op zaterdag, zondag en maandag en de feestdagen van 14 tot 21 u. Messely kreeg de eerste prijs van het landschap "Grand Sa lon du Val d'Or" in 1985, de "Grand Prix du Baron des Brantes" en was eregeno- digde op het "Salon Inter nationale de Salbris". Gery Li ekens, de 31-jarige beroepsmuzikant van het Phil harmonisch Orkest van de BRT, is de nieuwe dirigent van de Katholieke Koninklijke Fanfare De Kunstliefde uit Melsele. Sinds enkele weken heeft hij de maatstok overgenomen van de onvolprezen Edmond Proost, die gedurende 25 jaar met vaardige en kunstige hand «het muziek van Melsele» leidde en vormde. Onder zijn leiderschap klom de fanfare op van derde afdeling naar eredivi sie. Het zal voor de nieuwe dirigent alvast een uitdaging zijn om het niveau van De Kunstliefde nog verder uit te bouwen. Zaterdag viert jazzminnend Dendermonde weer hoogtij. Jerry Lee Lewis speelt dan de golfplaten van het dak in de Baasroodse Pan ter hall. In het voorprogramma speelt een al even swingende Boogie Boy met zijn Woogies. Er zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. Best is onmiddellijk kaarten te bestellen op num mer 052/21.63.39 zoniet bestaat de kans dat je die avond voor een gesloten deur staat. Het Honky Tonkkonoert met Jerry Lee Lewis blijkt dus alweer een voltreffer te worden in de lange reeks organisaties van de Dendermond- se jazzklub. Parking is er voldoende en de ambiance is verzekerd. Edmond Proost, die ook het Zwijndrechts Saxofoonor kest onder zijn hoede heeft, wil het wat rustiger nemen en nam eervol ontslag te Melsele. Het bestuur van de fanfare zat meteen opgeza deld met een zware taak. Een man zoals Proost ver vangen is geen sinecure. Met hem werd het muziek van Melsele groot. Hij vormde het van gewone dorpsfanfare tot een gedis ciplineerd en gerenom meerd korps dat bij provin ciale wedstrijden regelma tig in «eerste» en zelfs ere divisie geklasseerd werd. Het bestuur kijkt in aange name herinneringen terug naar de voorbeeldige sa menwerking met Edmond Proost gedurende bijna een kwarteeuw. Het zocht voor hem een waardige opvolger in de persoon van Gery Lie- kens, de 31-jarige beroeps musicus uit Keerbergen. Jeugd en ervaring Met Gery Liekens heeft De Kunstliefde opnieuw gekozen voor een talentrijk dirigent. Op 31-jarige leeftijd koppelt deze vermaarde hoornblazer Paaskoncert in Appels Op vrijdag 10 april organi- zeert het Sint-Apollonia- koor uit Appels om 20 urn- in de kerk een paaskoncert. Op het programma staan werken van Bach, Schu bert, Handel, Cherubini, Kaufman, Kothe en vele an deren. Het koor wordt ge leid door Theo Verwaren. Aan dit allereerste paas koncert dat in de kerk van Appels wordt gegeven, wer ken mee: organist Frank Vermeir, de soliste Martine Den Roover en Greet en Veerle Vlaeminck die viool en dwarsfluit spelen. De toegang bedraagt 80 fr. jeugd aan ervaring. Gery Lie kens is vast verbonden aan het Philharmonisch Orkest van de BRT onder leiding van Fer nand Terby. Hij genoot oplei ding van bekende musici als Theo Mertens, Francis Bay, Freddy Sunder en voornoemde Femand Terby. Hij doceert aan de muziekakademie te Lier en leidt zelf een «big band». Muziek is zijn leven en hij kent de methode om zijn enthoesiasme over te zetten op anderen. Hij tipt op muzikale nummers die door iedereen kunnen ge noten worden: korte, krachti ge, moderne melodieën die goed in het oor liggen. Het is wellicht nog te vroeg om reeds over al zijn plannen te spre ken, maar alvast wordt tegen oktober van dit jaar een kon- cert geprogrammeerd. Dit zal opgeluisterd worden met een talent als Connie Neefs. Het bestuur is ervan overtuigd dat de verjonging, waarvan men sedert vorig jaar werk maakt, nu versneld zal doorgetrokken worden. De vitale moderne aanpak van een nieuw dirigent moet de fanfare nog méér aan trekkingskracht geven. De sfeer op de jongste repetities loog er niet om. Met deze talentrijke muzikant en diri gent wordt De Kunstliefde uit Melsele nieuw leven ingebla zen. We wensen het de Mel- seelse bevolking en het bestuur van harte toe. wvdv Casino Blue Band Een aantal muziekminnenden uit de entourage van de liberale harmonie Sint-Cecilia in Sint-Niklaas, de oudste harmonie van de stad, hebben een «gat in de markt» ontdekt. Ze richtten een bigband op die gedirigeerd wordt door allrounder Marcel Van Hoeylandt, die ook de liberale harmonie van Temse onder z'n hoede heeft. De Casino Blue Band treedt vrijdag 10 april om 20 u. in hotel Serwir op, maar ook aan zee lijkt men al voet aan wal te hebben. Berlare. De Vriendenbond uit Berlare zorgde voor een geslaagd Lentekoncert onder leiding van dirigent Frederik Den Roover (jj) Met een aantal geïnteresseer den werd een blaaskapel op gericht. De showband kreeg de leuke naam Hol- zakker Boum. Die bena ming doet denken aan een Tirolerensemble, en dat is het ook. De nodige centen werden bij elkaar gegaard om uni formen aan te kopen. Het toch ludieke aspekt van de Holzakker Boum kabbelde over naar ernstiger allures. Men wou enkele hoogge schoolde muzikanten en voldoende gemotiveerde amateurs bijeenbrengen en zo een heuse bigband op richten. Omdat het oefenlo kaal zich in de gebouwen van de vzw Casino in Sint- Niklaas bevindt inspireerde men zich daarop voor de naamgeving: Casino Blue Band. Dirigent is Marcel Van Hoeylandt, lead trombone tegelijk. Deze 43-jarige be roepsmuzikant heeft er vijf tien jaar ervaring als diri gent in Temse en Sint-Ni klaas opzitten. Hij speelde toen hij nog piepjong was al bij de Rupelmondse fan fare en ging zich aan de muziekakademie in Hemik- sem vervolmaken. Nadien presteerde hij het, te musi ceren in de schaduw van vedetten als Paul Anka en Lionel Richie, Connie Neefs en Bob Benny. Van Hoey landt staat regelmatig z'n mannetje bij grote orkesten als de BRT-Big Band. Verder bestaat de Casino Blue Band uit vooral Ant werpse en Wèse muzikan ten. Lead sax is Jean Lie kens, derde alto sax Guido Lysens, tweede tenor sax Roger Van Boven, vierde tenor Sax Rik Foubert, ba riton sax Chan tal Cogen, tweede trompet Gertrude Boel, derde trompet en zan ger Guy Mampaey, tweede trombone Julien De Potter, derde trombone Peter Jans- sens, key boards Dirk Ree- ters, gitarist is Hugo Van den Heuvel, basgitarist Jos Cels en aan de drums speelt Erik Duynslager, Erevoorzitters van de big band zijn Jef De Cock en Armand De Baer. Voorzit ter is André Vertenten, als sekretaris en eerste onder voorzitter fungeart Filip De Jonge, penningmeester is Ludo Somers. Maiden concert De Casino Blue Band repe teert elke week op dinsdag avond. Na zowat een jaar hard repeteren wil men naar buiten treden. Swin gende muziek brengt men. Het repertoire varieert van werk van Max Gregor en James Last tot Bert Kamfert en Glen Miller. De «professionele ama teurs» uit Sint-Niklaas en omgeving treden vrijdag 10 april om 20 u. (en tot één uur 's nachts) voor het voet licht in hotel Serwir te Sint- Niklaas. Kaartèn kosten slechts 150 frank. Te ver krijgen op volgende adres sen: Kon. Fabiolapark 183 in Sint-Niklaas, Schoon- houdtstraat 79 in Belsele of Prinses J. Charlottelaan 65 in Sint-Niklaas. W.V.

De Voorpost | 1987 | | pagina 13