Speels Podium droomde van een droomhuis De Nacht van de Alligators: bij de beesten af 'Ping, zei de klok' van de vrede in Lebbeke Hosiers Dendermonde beleefden nachtmerrie 14 - 3.4.1987 - De Voorpost 'De Iverlingen' Denderbelle o.a. door Jan Philips letter lijk en figuurlijk in de bloe men gezet. Een tafereel ei- Lebbeke. De Iverlingen uit Denderbelle waagden zich met sukses aan een moeilijke opgave (foto G. Breckx) Jammer eigenlijk dat we, alvorens deze recensie te schrij- Verleenden verder hun me- ven, niet de gelegenheid hadden *De Nacht van de Alliga- dewerking aan deze pro- tors', de tweede seizoensproduktie van de Denderbellese duktie: Petrus De Rop (be- Rederijkerskamer 'De Iverlingen', een tweede keer bij te lichting), Roger De Rop wonen. Niet alleen omdat de voorstelling ons bevallen is. (geluid). Geert De Geyter Meer nog omdat een tweede visie ons in staat zou stellen (affiche-ontwerp), Anna De bepaalde inhoudselementen regieaspekten ook - die vo- Cock (tekststeun) en Anne- rige zaterdagavond ongetwijfeld ons conceptievermogen mie De Rop (grime), voorbijschoten, te appreciëren. Na de opvoering werd Wal ter De Rop, 25 jaar bij 'de Inderdaad, "De Nacht van decor weigerachtig stond Iverlingen' op^de planken de Alligators' is een boeien- tegenover de intenties van J de, intrigerende, komplek- de regisseur - een asbak se, bij momenten halluci- belandde niet waar hij nan te brok toneel, die van hoorde te belanden dan genlijk dat voor een toneel- de toeschouwer een nooit nog viel dat incident niet auteur als Scott Forbes een aflatende aandacht vraagt uit de toon, want ook het geschikt uitgangspunt zou en ook voor een toneelkring decor stond net als het stuk vormen voor misschien een van het gehalte van De zelf "bol'van symbolen 'Nacht van de alkgators IT.^ Iverlingen' geen makkelij- Dat decor ontwerp Nolle 'De Nacht van de Alligators' ke klus was. Regisseur Versyp, uitvoering Herman wordt nog opgevoerd op Mark Willems (NTG) en zijn De Leenheer, André Phi- vrijdag 3 april (20 u.), za- medewerkers slaagden er lips. Re mi Philips, Marcel terdag 4 april (20 u.), zon- echter in van dit stuk van Van den Abbeel, Gilbert dag 5 april (19 u.) en maan de hand van de Engelsman Bourgeois, Roger De dag 6 april (20 u.), telkens Scott Forbes, een boeiend Wolf- was niet alleen ia het Gildenhuis te Den kijkstuk te maken. Een to- funktioneel, maar stelde de derbelle. Wie van toneel neelavond die als pikzwarte regisseur in staat ekspres- houdt mag één van deze koffie je bewustzijn ver- sieve lichteffekten te berei- voorstellingen niet missen, ruimt, maar achteraf ook ken en benadrukte overi- Al was het maar om er ach- nog «ün de ribben blijft gens 100% het gebeuren op teraf genietend, maar ook kleven. de scène: de arena vorm, de geïntrigeerd aan terug te Alles begint eigenlijk noch- muren bekleed met een pa- denken. Toneel hoeftfinder- tans doodgewoon (en we ci- troon van bladzijden uit een bulkende te zijn. daad niet altijd vrijblijvend Pierre Van Rossem teren de programmabro- van chure): Een alledaags meis- krant. je in een alledaagse flat, heeft een verhouding met een alledaagse, gehuwde man. En dan gaat op een morgen de deurbel, het be gin van een nachtmerrie voor beiden. Wat dan volgt schijnt alles behalve alledaags te zijn Na de schitterende prod uk tie van "Signaal op Moord' P®n en 00 Pauw Het - menselijke agressie viert overigens ook fel geapprecieerd door de provinciale jury, Hf°°r' °ntworpen ^oor immers hoogtij in de vorm besluit de Lebbeekse rederijkerskamer 'de Konstminnnde Bourgeois, wordt van intimidatie, bedrei- Jonckheyt' het toneelseizoen 1986-1087 met het Engelse J^tgevoerd door Leo Cal- ging, psychische en fysieke blijspel Ting, zei de klok', van de hand van Peter Coke. De De Ruysscher, terreur - maar is dat in fei- retrie in handen van Tuur Van den Brulle. Gert Van Rlk °e Pauw, Michel Bau- Danune assisteert hem. wens, Ftms Bourgeois. I^o Menten, Patnck Van Her- De hele mtnge van het stuk Het vervolg van deze story pe, Kris Colman, Roger verklappen zou de pret be- kan u meemaken zondag Goossens, Emiel Peytier, derven Toch volgende in- 4 Qf maandag 6 april a s., Frans De Leener, Hans De leiding: op een mooie dag telkens te 20 u. in zaal 'Ons Leener, Maurits Callaert, krijgt Lady Beatrice een Huis'. Dan zal de klok tel- jan Luyten, André Ravijts nieuwe meid, een uit de ge- kens 'pingen' en zowaar en Louis De Boeck. Voor U kan nog gaan kijken op zaterdag 4 en maandag 6 april telkens om 20.00 uur in de zaal De Klok op het Keur te Dendermonde. Speels Podium brengt daar «Het droom huis», een komedie van Philip King en Falkland L. Carry in een regie van Hendrik Peleman. Een komedie zonder pretenties gebracht als een stuk humor, ideaal dus om de moeilijke momenten van het leven even opzij te zetten. Het stuk zelf heeft niet zo- sitijd even goed in ge- veel om het lijf. Het is een slaagd. Er komen een aan- aaneenschakeling van mis- tal onwaarschijnlijkheden verstanden, waarin de ste- i11 voor- Onder meer wan- reotiepe personages die bij neer Pa Verschelden met dergelijke produkties altijd zij11 sullige toekomstige aanwezig zijn, ook hier schoonzoon Peter een tafel- breedvoerig de kans krij- kleed opvouwt en wanneer gen om zich te manifeste- die schoonzoon plots zijn ren. Een bazige kuisvrouw, eind van het tafelkleed laat een beunhaas van een man schieten, valt Pa niet ach- die moet proberen zijn ho- terover, maar maakt hij een peloos verliefde dochter weelderige sprong die zelfs kwijt te geraken en onder- Jean-Marie Pfaff zou ja- tussen moet waken over loers maken. Een van de een zoon die niet van de deuren die op slot is, wordt allerslim sten is. Wanneer door zoon Verschelden zon- dochter dan nog een der meer geopend. Kleinig- «traagspreker» ««n de haak heden zal je zeggen, maar slaat is de maat vol. Of toch toch niet onbelangrijk. Ook niet, want ook de man de geluidstechnici achter- wordt tot over zijn oren ver- aan in de zaal voelden zich liefd op een dame die weet vrijdag niet honderd pro wat ze wil. Pa, in feite een cent in hun vel, de zenuwen taxichauffeur die zijn job is van de première waren dus kwijtgeraakt omdat hij een aanwezig En de akteurs, «hondslievende» daad heeft wat bakten die ervan? Zij gesteld, is een dromer. Een haalden het niveau dat men eigen taxi, een kanjer van op het oog had: onbekom- een huis, winnen met de merd en gezond amuse lotto, dat zijn de elementen ment geven aan het eigen waarmee hij door het leven publiek. Niets meer en ook wandelt. Zijn dochter zegt niets minder. Dat de ak- dat zijn dromen wel eens teurs geen beroeps zijn, is waarheid zullen worden, geweten, ze zijn ook geen wanneer hij er ten minste leden van een toneelvereni- rotsvast in gelooft. En de ging met naam en faam een droom wordt waar al gaan rederijkerskamer waardig, daar heel wat gekke kaprio- maar het zijn doodgewone len aan vooraf. Pa wint een jongens en meisjes, man wedstrijd en wordt voor nen en vrouwen die een drie kwart miljonair. Zo maal per jaar op de planken wordt iedereen verzoend en staan, zichzelf daarbij mofc vallen de akteurs op het ten overwinnen en zich einde van het stuk elkaar honderd procent geven, om de hals. Een happy end Want Mare Van Herrewe- dat bij een komedie hoort, ghe, Gerda Van Weyen- al heeft men heel wat hin- bergh, Luc De Leeuw, Josée dernissen, misverstanden Delcart, Alfons Van Weyen- en vitterijen moeten over- bergh, Rita Van den Abbee- winnen. Ie, Magda Van Holder, Luc Van Herreweghe en Mar- Het dagelijkse leven leen Arys deden aardig hun In dit stuk zullen velen ge- best om het personage dat gevens terugvinden van ze moesten uitbeelden ook wat zich in het dagelijkse gestalte te geven. De ene leven afspeelt. De jaloers- deed dat al beter dan de heid die hoogtij viert tussen andere, maar echt overtui- buren, de kalverliefde van gend was niemand. Het de- een jongen en een meisje, kor, een ontwerp van Fran- de droom om ooit te leven co is Cooreman en uitge- als «God in Frankrijk», on- voerd door Jean Machiels bekommerd, de hoop een ei- en door de ontwerper zelf gen bedrijf te bezitten, enz. was mooi te noemen en de De regisseur heeft zijn ui- ombouw tussen het derde terete best gedaan om het en vierde tafereel verliep stuk de nodige vaart mee te bijzonder snel. Helaas was geven, maar is daar niet ondertussen al een gedeelte Dendermonde. Speels Podium ging de lachtoer op. Hier een van de vele staaltjes van misverstanden (foto Piet Hermans) Zijn dromen dan toch bedrog? Wordt het onmogelijke In tegenstelling tot «Fataal», mogelijk? Kunnen nachtmerries doden? Op deze vragen een andere thriller van Cop- kreeg het Dendermondse publiek vorig weekend een pens, waarin de spanning antwoord via «Nachtmerries», een thriller van Paul Cop- steeg naarmate het verhoal pens. De voorstelling ging door in een sfeervol vernieuwd vorderde, was «nachtmerries» New Roxy Theater, de vroegere zaal Casino. eenvoudig en minder sterk. Bij Ook toneelgroep Rosiers zelf zorgde reeds bij de ingang de aanvang ervan kon men van de voor sfeerschepping, via rood licht en een reeds vermoeden wie de dader geheimzinnige dame van het waarzegster-type. zou blijken. Bovendien voegde Dendermonde. Een moment van tederheid (foto Piet Hermans) te wel vermits de auteur ze in de beide misdadigerafi- guren samenbalt, maar ie der van ons wel hem of haar bekende trekjes kan onder kennen. Het stuk roept bovendien de schuldvraag op. Zijn de bei- - - klank en belichting zorgen getje dat beloofde haar le- Voor dit voor de toeschou- Patrick Van Herpe, Geert ven te beteren. Aanvanke- wers ontspannende avondje Heyvaert, Kris Colman en lijk lijkt het goed te verlo- uit lach en ontspanning Jean-Marie De Craim. Jose- pen en alles laat veronder- zijn inderdaad troef zor- pha Pisane verleent tekst stellen dat Lily haar belofte gen, op de bühne dan, Ria hulp. Dat dereeliik stuk een ster- nakomen, maar in een Vermeulen, Herman Bos- Reserveren kan elke werk- £r vSXiSr °nbewaakt "P»™ teel», HUH. Vermeir, Mar- dag vanaf 17 u. tot 20 u.. VOTOOUOK vraagt. met meer leen Van R„abeeok Leon- via het telefoonnummer en... tine Pisane, Ria Van Stap- 052-21.85.85. mee verantwoordelijk voor wat hen overkomt? Als ge dwee vee laten ze zich trou wens naar de slachtbank voeren. Dendermonde. De Rosiers brachten in hun stuk deze nogal lugubere droom die schitterend werd uitgewerkt (foto Piet Hermans) vertolking vraagt, spreekt vanzelf. Mark Wil lems deed hiervoor een be roep op Ward Uytteraprot (grandioos als één van de beide geflipten), Walter De Rop (die 'collega' Uytter aprot een sterke repliek gaf, maar jammer genoeg op een bepaald ogenblik even de draad kwijt was); Annie Meert en Dirk Blin deman (eveneens overtui gend als de 'slachtoffers') en 8uzette Hoofteer (als het geweten dat de beide 'slachtoffers' hun mede schuld doet inzien). De ver tolking was trouwens ho mogeen te noemen. Een pluim dus voor de regis seur, die bovendien voor en kele geslaagde regievond sten zorgde als de devoot- makabere indianendans met kri8telijke fïorituren, het ritmisch handenge- knijp van de beide geflipten Lebbeke. De ploeg van Vrede die «Pingo, zei de klok» speelt (foto G. Breckx) enz. En zelfs wanneer het Lebbeke. Vrede brengt een ontspannend stuk (foto G. Breckx) de bewerking van regisseur More De Decker er nog een ander aan toe, wat het toneel werk enkel langer maakte. Ook waren er lange, zinloze pauzes tussen de taferelen. Sommige effekten, zoals het verschijnen van de figuur uit de doodskist, met groen licht en rook, waren verrassend én griezelig. Het dansje van D.K.V. «De Polderboeren» hieraan gekoppeld deed de ge- kreëerde spanning dan weer teniet. De spelregie liet soms ook te wensen over: niet altijd waren de opstellingen foutloos, het samenspel vlot, de dialo gen levendig of de karakters volledig uitgediept. Een gave diktie, natuurlijke be wegingen en een sterke tekst- zegging maakten dat de ak teerprestatie van Erwin De De cker het meest boeide. Het was dan misschien ook beter ge weest op deze speler in de hoofdrol te plaatsen. Ook vlot en natuurlijk waren Els Van De Wiele en Jean Van Houteghem, hoewel deze laat ste in het begin te kampen had met een gebrek aan tekstbe- heersing. Verder zetten zich in: Dany De Bock, Ingrid De Decker (een klare stem), Luc Peersman en Hilde Roels. Op een paar pietluttigheden na, werden klank en licht uit stekend verzorgd door Maurits De Letter Het dekor, ietsje te «onbewoond», werd uitgebouwd door Hugo Clo- cheret, Roger Van Den Bran- de, Rudy Neyrinckx en Willy Willaerts. De grime werd c gebracht door Tony Cammer- mans. Bij toneelgroep Rosiers is er wel degelijkheid aanwezig onder leiding van een vakkundig re gisseur en met het nodige aan tal repetities is de groep zeker tot betere prestaties in staat! Slrou Ann ploeg van Speels Podium dus. Tussen haakjes, volgend jaar bestaat Speels Podium vijf jaar en dat is een ver jaardag die enige feestelijk heid vraagt. Op het pro gramma voor het nieuwe seizoen staat in elk geval een openlucht vertoning voor jong en oud. Die op voering heeft plaats op zon dagnamiddag 2 augustus, de dag dat er op het Keur gekermist wordt. Op die voorstelling is iedereen van harte welkom en de toe gang is gratis. Het lustrum wordt in ja nuari van volgend jaar pas echt gevierd, met een to neelstuk waarbij men ervan uitgaat dat elke akteur die Speels Podium rijk is, op de planken moet staan. Lebbeke. De nacht van de alligators was geen eenvoudig stuk (foto G. Breckx) van het meubilair gesneu veld onder de stevige armen van Alfons Van Weyen- bergh. Voor wie pretentieloos to neel wil zien en een avondje wil lachen, raden we aan naar 't Klokske te gaan Al zal je rap moeten wezen, want een aantal vooretellin gen, zo werd ons diets ge maakt, is uitverkocht. Dendermonde. Speels Podium. Een verliefde knul, een al even verliefde moeder en een schuchtere dochter, samen op de canapee (foto Piet Hermans) Een lustrum Speels Podium verzorgt zijn pubhek. In de zaal heeft men een hele kon- 8truktie gebouwd die maakt dat de toeschouwers op de laatste rij evenveel kunnen genieten als de kij kers helemaal vooraan. De zaal omgetoverd in een echt teater, maar dan zonder fluwelen stoeltjes. Een pluim voor de technische

De Voorpost | 1987 | | pagina 14