HOI HU DAT GELAPT HtlFT I Met TV- Ekspres Leider KNOK blijft maar net overeind Mgr. Daelemans: vele stapstenen wijzen de juiste weg De laatste loodjes Unieke wedstrijd in TV- Ekspres rrTt De Voorpost 'V Vandaag bij uw dagbladverkoper 16 - 3.4.1987 - De Voorpost Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde De tussenstand: 1. Knok 194 p., 2. Brodders 192, 3. Wodeismedoade 188, Het twintigste Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde krijgt een bijzonder span nend einde want net als vorig jaar moet de laatste kwisdag ook nu weer de winnaar aanduiden. De vierde ronde maakte immers opnieuw brokken en het al onoverwinnelijk geachte 4. Certabo 183, 5. VAL 183. 6 KNOK moest een pak van zijn voorsprong prijsgeven aan de Brodders. Naast KNOK en Volgend Jaar Beter 181. de Brodders kan eventueel ook Wodeismedoade nog de hoogste Vlaamse kwisser pakken op de flnaledag zaterdag 4 april. wel Wodeismedoade als de Spanning bjj de toppers Kwismasters 174, 8. Kokteel 170, 9. ATB 169, 10. Opba 169, 11. Viseo 169, 12. The tigste editie beslist. Aanslui- Entity 168, 13. Flora 168, 14. Het IKD zat voor het eerst in Brodders hadden acht punten tend daarop volgen eventuele Collega's 167, 15. Fiasco 166, het Heilig Maagdcollege en de ,8ePakt'Naar bijkomende schiftingen voor 16. Tiem 164. 17. EKV 163. geboden ruimte daar leek KNOK voch, temg en Wodeis- „iet toegekende „krieken ideaal voor het grootste kwis- ">ed°ade. op fauna, sport en En dan begint de traditionele Vlaanderen. De «".en Brodders op fauna tomooi harde kwissers zaten in de ste reeks rond de dertig tafels. "'uuuc,:> «uccn rac. leider KNOK het verrassende Hora Melle 18. Frankie 160, 19. Liculi 155, 20. VTB 153, 21. Koekkoes 152, 22. Meerhof 151, 23. Una- kwisnacht. Weer in de lijn van sport, gingen in de fout. De vroeger. Om 19 u. verwacht niem 151, 24. Atheneum 151, Brodders hielden samen met men de kwissers voor de prij- 25. Das 149, 26. Flintstones zgn (je 5,-hepenzaa] Van het Grote sprong voor VTB-Roosdaai Leider KNOK, zes punten J, H wwue zen ui ae scm voor op Wodeismedoade en "el Jloogste puntenstand in stadhms. Na een paar loe- zeven op de Brodders. moesl hand maaI bleve? '°ch.n°8 spraakjes, wel een kernspeler missen maar echt zorgen maakte men zich toch niet. KNOK haalde met Soutine de Wodeismedoade1 onder"in' ^-^nnaar kick-boksen op sport. De sportmbriek die Meerhof een aomenoo.ai waren ue pak punten kostte en waarop baar F*' ""f^iker VTB- kalender. Volgend Jaar Beter zondeï R°°sdi>al. al jaren aan het want vanaf 21u30 wordt het puntenverlies verder stevig lei- T,k m ;.e,Tkw,sm,he"v.sL^ kW1Sfees' ht' °chlendSl°- der blijft. Geschiedenis ging voorb,l Td'v™«n. M"*»' het zomeruur f~„, „J., izww ,i„. fL. B'anc en Bernard Bher, twee punten van de leiders- men, krijgen plaats van KNOK verwijderd, ploegen hun beloning een glaasje Roemenië wijn, kopvlees en kaas wordt aange boden in de Reynoutzaal. echter Daarmee is IKD '87, men uit de tweede reeks ploegen fluistert dat het tomooi na komen ook al waren de vragen twintig jaar verdwijnt van de nog niet gedaan 149, 27. Pfuto 147, 28. KWB 29. Slippertje 145, 30. kort zo beloofd Kwistetweemie 144, 31. Kami- eerste tien kaze 144, 32. C.S.C. 140. 33. Outsiders 138, 34. Incognito 138, 35. De Wyspelaere 138, 36. 't Smaske 137, 37. Mini 134, 38. Pinkstertongskes 133, 39. 5 Belgen 132, 40. Podorie 132, 41. Sofanto 130, 42. Ver hasselt 130, 43. Kruisstraat- kwissers 128, 44. Hettefretters 127, 45. Krabbers 126, 46. Sco- wa 123, 47. Rossers 123, 48. ISCA 123, 49. Snuffel 121, 50. Pejora 117, 51. Honky Tonk 114, 52. Kameleon 114, 53. 't Varken 113, 54. Kiwis 105, 55. IQ-Aid 104, 56. Hermes 102, 57. Torenkwissers 101, 58. Gil- voc 100, 59. Waaghalzen 97. 60. Jonge Natuurvrienden 92. 61. Flop 49. PEJORA Dendermonde. Pejora is niet zo pejoratief als men wel denkt (foto G. Breckx) fout voor KNOK dat niet over de Milvische brug kwam en met architekt Leopold Bon- duelle kwamen alleen de Leb- beekse Collega's klaar. De eerste solo uit het tomooi, goed voor twee extrapunten. Er werd verbeten gestreden °Pva»end veel goed geplaat- tussen de topploegen en op de ste R°ssen en superrossen en eerste Roemen,êvtaag vielen "eer hoge scores op de globo- harde woorden VAL en ATB ™agen, nu personalia en TV- konden daar hun superros niet Ptogramma s. De mindere Zelzaatse Mietje Stroel bleek voor de Pajottenlanders geen hindernis. Halfweg al leek niets een zege in de weg te staan. verzilveren en vooral voor co- rubriekleider ATB was dat een zware opdoffer. Het lijkt er nu kwisgoden deden het behoor lijk en VTB haalde met 52 punten de hoogste score. sterk op dat het Aalsterse De ploeg wipte meteen van de Kwistetweemie de reizen op vfertl8?,e naar de twintigste zak heeft. De verliezers, VAL Plaats m de rangschikking. Tot en ATB, staken hun ontevre- blJ de 8r0,en ze« maar- denheid niet onder de college- stoelen maar kwismaster Gust Roemenië De Ridder leek toch bij zijn Zaterdag 4 april start in de beslissing te blijven en argu- feestzaal van het H. Maagdcol- menteerde dat men in het vuur lege vanaf 13u30 de finale- van de strijd soms de vraag strijd. Eerst komen de ploegen maar voor de helft beluisert. uit de tweede helft van de Halfweg leek KNOK in de rangschikking aan de beurt problemen te komen want zo- daarna wordt er over de twin- duurt dat wat langer, voortge zet in het Vaderland. Hier worden de rubriekprijzen uit gedeeld en heeft de trekking plaats van de zaaltombola met als hoofdprijs een vliegreis voor twee personen naar Roe menië. Een prijs geschonken door en uit de brochure van Maxi tours. Roemenië zit trouwens deze dagen stevig vast in Dender monde want van 2 tot 8 april loopt in het stadhuis ook een tentoonstelling met tapijten, ikonen en meerdere andere dingen uit de Roemeense volkskunst. Die tentoonstel ling is op weekdagen open van 15 tot 20 u., tijdens het week einde van 10 tot 18 u. De kwissers die van de rubriek Roemenië niet veel kaas gege ten hadden kunnen daar wel late kennis opdoen. Een nieuwe toekomst voor het katoliek onderwijs Appelse kwiskompetitie Het kwisseizoen 1986-1987 van de Appelse Kwisvrienden zit er zowat op en alleen in tweede afdeling blyft er nog twijfel omtrent de nieuwe kwiskampioen. Hoe het precies met de stjjgers en dalers moet blijft evenwel het grote vraagteken. Alles hangt af van het aantal deelnemers dat voor volgend kwisseizoen inschrijft. Entity maakt het te moeilijk king aan. De ploegen kwamen In eerste afdeling was het al dan nauwelijks vooruit want langer duidelijk dat Jono- met piloot Laten, met After groots zijn titel zou verlengen House en met personalia 'Ha- en bleven KNOK en Volgend se' kreeg Entity nergens het Jaar Beter in strijd om de goede antwoord terwijl Loco dichtste ereplaats. Onderaan met Star Trek ook solo ging. raakten Tora Tora en Loco Ploeg X scoorde het best en steeds verder in de problemen, kwam naast Aquila. Daarna Na de avond Entity verander- ging het gelukkig weer wat de er weinig. beter en halfweg hingen Jono- Entity maakte een wat eenzij- groots. Unaniem, X en Aquila dige kwis met een massa on- dicht bij elkaar. KNOK en beantwoorde vragen naast te VJB, daar miste men toch wel veel vragen met een soloant- de film- en sportspecialist, za- woord. De kwis zat trouwens ten heel wat lager, wat te veel in de filmsfeer. Na de pauze, men had het In de eerste reeks scoorden de vooral over de Roemenië- ploegen nog behoorlijk al haal- moeilijkheden van het IKD, de niemand schilder Delahaux nieuwe sologangers. KNOK en had Jonogroots met Wilson met schilder Lancret, ATB Picket de eerste solo. met wetenschapper Appleton Aquila en Jonogroots voerden en Entity zelf ook weer met de na tien vragen de rangschik- 'mata mata' schildpad. KNOK kwam wat terug. Unaniem bleef op de hoogte van Jono groots. En dat bleef zo, met nieuwe onmogelijke opdrachten van wege Entity, tot bij de reserve- vragen waarin Jonogroots net voor Unaniem dat hiermee zijn plaats in eerste afdeling ook volgend jaar veilig wist te stellen. In de strijd om de tweede plaats deed KNOK on getwijfeld de beste zaak: Vol gend Jaar Beter volgt nu op twaalf punten. De avond 1. Jonogroots 100 p., 2. Una niem 97 p., 3. Aquila en ploeg X 90 p., 5. KNOK 87 p., 6. ATB 85 p., 7. Wodeismedoade 82 p., 8. V.J.B. 78 p., 9. Tora Tora 71 p., 10. Loco 69 p... Vijftien solo's in derde De Rolders uit Baasrode maakten het hun gezellen uit derde afdeling niet makkelijk. Een nieuwe zege voor Aad Gaad, ongetwijfeld de beste ploeg uit de reeks, terwijl de Rossers met hun tweede plaats zekerheid hebben omtrent hun derde rang in de eindstand. Op vraag drie ging het al ver keerd. Niemand haalde film muziek van Dire Straits. En voor vraag tien hadden ook Aad Gaad en Wanhoop, niet toevallig één en twee uit de rangschikking met transpone rende muziekinstrumenten en wetenschapper Debeye hun eerste soloantwoord klaar Aad Gaad liep al na tien vra gen ver voor de anderen uit. De Zalmkes haalden de 'Ver boden Vrucht' uit de Kluis, niemand haalde het azimuth of de Japanse legeraanvoerder Nagoumo. De Pinkstertongs kes kwamen wat verrassend op kop en ook bij de pauze zat de Dendermondse ploeg nog net voor Aad Gaad. Murdoch en Faust hadden toen voor Be ginners en Aad Gaad ook solo- punten opgebracht. Ook na de pauze bleven de Pinkstertongskes verbazen en met schilder Porbuus liepen ze zelfs wat verder uit op de tegenstand. Naar het einde toe verzwakten de Pinkstertongskes en Aad Gaad kreeg weer alleen de punten voor de fysiocraten. Ook de Hopduvels met Love- craft en de Rossers met akteur Waterschoot haalden solo's. De astericeae, William Dalton en het Grevelingenmeer kwa men dan weer nergens op de bordjes. Aad Gaad haaldaenog maar eens de avondzege en de Ros sers wipten nog voorbij Pink stertongskes naar de tweede plaats. Op 25 april speelt derde afdeling in 't Peird met ploeg 't Peird als kwismaster zijn laat ste avond. De avond 1 Aad Gaad 100 p., 2. Rossers 94 p., 3. Pinkstertongskes 90 p., 4. Wanhoop 85 p., 5. Hop duvels 77 p., 6. Zalmkes 72 p., 7. Eureka 67 p., 8. Antagonis ten 65 p., 9. Beginners 64 p., 10. 't Peird 48 p. Tiem en VAL voor Fiasco Juventus leidde zaterdag in 't Peird voorlaatste kompetitie avond in de tweede afdeling en de vraag was of iemand Fiasco nog in moeilijkheden kon brengen. Fiasco, duidelijk ge handicapt door de afwezigheid van Nadine Claessens, zweette inderdaad water en bloed en na tien vragen leek het erop dat Tiem zijn tweeëntwintig percentpunten op Fiasco zou kunnen wegknabbelen. Het Tiem' van Dirk Amandt had tien immers als zes punten voorsprong op een krasselende leidersploeg die zelfs wegge vertjes als baron Von Munch- hausen en Freddy Sunder miste. VAL bevestigde, o.m. via een solo met de Pelagische Eilan den, zijn IKD vorm en stond samen met Tiem en Banzaï bij de pauze aan de leiding. Uiteindelijk plaatsen VAL en Tiem zich samen op kop maar Fiasco beet nog sterk van zich af. De leiders moesten slechts vijf punten toegeven. De avond 1. Tiem en VAL 100 p., 3. Fiasco 95 p.4. Banzaï 86 p.5. Meerhof en Ziedetwel 82 p., 7. Kwistet 79 p., 8. Asdammen 77 p., 9. Papaver 72 p., 10. Beiren 57 p. Hugo Aerts Ten aanhore van enkele verantwoordelijken, leraren en leden van ouderkomitees van katolieke secundaire scholen, heeft Mgr. Alfred Daelemans, zeg maar de minister van het katoliek onderwijs, uiteengezet hoe een katolieke school zich in de toekomst moet aanbieden, welke haar grote waarden zijn en hoezeer men deze waarden bestendig moet trachten te bevestigen. Ingeleid door deken Van Overmeire als voorzitter van de inrichtende macht van de Dendermondse scholen, zou spreker dieper ingaan op verschillende problemen en strekkingen, op eerder modernistische verschijnselen hoezeer de inbreng van alle belangstellende partijen een «conditio sine qua non» is om een goede school te zyn en vooral te blijven. Mgr. Daelemans stelde dat het vrij onderwijs de wind in de zeilen heeft, uitspraak die men staaft met cijfers. Liefst 72 procent van de leerlingen uit het secundair onderwijs zit in de vrije school. Maar cijfers bewijzen natuurlijk niet alles. gratis champagne drinken op Tenerife TENOBEL Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraa! 11 9140 Zele Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportredakbe: M. De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Ud van de Nationale Federatie der Informatie weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper Even belangrijk is te weten of een katolieke school inderdaad ook katoliek, zeg maar kriste- lijk is. Het is dus belangrijk te weten hoe een kristelijke school er moet uitzien. Vol gens Mgr. Daelemans moet die stoelen op een loyale samen werking van alle partners die bij het onderwijs en dus bij de opvoeding van het kind be trokken zijn: inrichtende macht, inrichtingshoofden, le raren, ouders, verantwoorde lijke van de parochiepastoraal, kinderen. Zij moeten elkaar in die school kunnen vinden. Het is de inbreng van die verschil lende groepen die het knstelijk opvoedingsprojekt duidelijker moeten stellen. Een goede kristelijke school is te vergelij ken met een gezin, waarbinnen een goede samenwerking, een kohesie, een geheel heerst, een onverbreekbare band, een elkaar aanvoelen dat geïnspi reerd is op de kristelijke leer. Een katolieke school die naam waardig is meer dan een on derwijsinstelling waar gods dienst wordt gegeven. Het is een school waarin elk vak doordrongen is en wordt van het religieuze. Het is een school waar een opvoedings projekt voelbaar is dat op Kris- tus zelf is gebazeerd en waar de realizatie van de evangeli sche boodschap van liefde en geloof aanwezig is. Waarde ring en liefde voor elkaar, op leiden van jongeren tot vol wassenheid in een knstelijk ge ïnspireerde visie en een zinvolle leerinhoud, dat zijn de grote kenmerken, aldus Mgr. Daele mans die wees op de grote opdracht die voor de leraren is weggelegd. Zij moeten door drongen zijn van deze kristelij ke visie en zij moeten be kwaam zijn om naast hun vak bekwaamheid ook een reli gieuze interpretatie aan de din gen te geven. Zij moeten le vensovertuiging uitstralen. Een kristelijke school moet ook kaderen binnen de pasto raal, want ze maakt deel uit van het geheel van de kerk. Er moet in die school een heel apart klimaat, een sfeer die de sfeer van het gezin sterk bena dert, heersen, er moet vooral levensvreugde zijn en die le vensvreugde wil bij de jeugd wel eens ontbreken, meende spreker die ook zei dat het secundair onderwijs de spring plank naar het volwassen leven moet zijn. Vandaar het kapita le belang van de opvoeding die men daar mee krijgt. Al begint de opvoeding al in de kleuter school en wordt allicht in die eerste jaren de goede basis gelegd. Herwaardering Het komt erop aan de leerlin gen een goede vorming te ge ven, zodat ze de leerstof ook weten te verwerken. Ze moe ten in staat zijn om later ande re dingen opnieuw te gaan le ren, zich permanent te gaan vormen. De leerstof moet kwalitatief worden verdiept. Met leerkrachten die alleen maar vakidioten zijn, geraakt men niet verder. Een leer kracht moet ook zijn stof op een gepaste manier kunnen meedelen. Misschien, aldus Mgr. Daelemans, moet ter za ke gewerkt worden aan een herwaardering van het aggre gaat aan de universiteit. Een goede didaktiek is er no dig, zin voor de estetische en etische waarden, en vooral be tekent opvoeden het kind in zijn eigenheid en eigen-zijn le ren waarderen. Men moet de kinderen in hun uniciteit kun nen bevestigen, zo stelde hij het. Tenslotte moet de katolie ke school ook rekening hou den met wat er op de wereld gebeurt en moet men oog heb ben voor de waarden die ons worden toegespeeld vanuit de arbeid. «Belangrijk is dat men aan de leerlingen kan bijbren gen dat alles wat ze aanpak ken, ook voleinden». Dat is het enige wapen dat hen sterkt tegen de krisis. En dan zijn er nog de heden daagse technologieën die men welieswaar niet naast zich mag leggen, maar die men toch kri tisch moet kunnen benaderen. Kortom, voor de katolieke school van morgen, voor de waarden die de katolieke school van de toekomst moet uittekenen, zijn er voldoende stapstenen klaar zodat men in geen geval de moed mag laten zakken. Het eenheidstype Dat tijdens het vragenuurtje ook het probleem van het een heidstype zou worden aange sneden, lag voor de hand RCC-sekretaris Robert Baro stelde de vraag of bij de in voering van dat eenheidstype niet vele taalleraren hun plaats zouden verliezen. Vrees die niet helemaal wordt gedeeld door Mgr. Daelemans die stel de dat het type geleidelijk aan zal worden ingevoerd en dat cr een bijsturing moet mogelijk zijn. Meer vrees had hij voor het verschijnsel van de denata- liteit, dat maakte dat voor vol gend schooljaar 18.000 leerlin gen minder naar de school zul len gaan. Dat zal uiteraard gevolgen hebben op het aantal leerkrachten, aldus spreker die er nog aantoe voegde dat het eenheidstype in 1988 zal inge voerd worden, pas na een grondige voorbereiding en dat voorzien is in een degelijke begeleiding op alle vlakken. Hoe is het mogelijk dansen met Stella, op Tenerife TEN-BEL. SIMPEL Doe mee aan onze superwedstrijd en win 1 van de 200 GRATIS vakanties op TEN-BEL, of natuurlijk de extra-prijs van 50.000 van cash De glimlachende danser op de foto geloofde eerst ook niet dat het kon maar hij was erbij vorig jaar. Haal nu dus vlug uw wed strijdnummer, alle kansen zijn nog niet verkeken. Speel nu en, wie weet, deelt u dan wel met de vedette van uw dromen... het genoegen om een dansje te maken. Dendermonde. Mgr. Daelemans zette uiteen dat het katoliek onderwijs aan de lessen een bijkomende religieuze dimensie moet geven. Bent u nu nog met vierklau wens naar uw dagbladhan delaar gesneld Laat u dan overtuigen door nog een fa milie die er in 1986 bij was op TEN-BEL

De Voorpost | 1987 | | pagina 16