De Collega's Aalst: beter met gastaktrices Aalsters organist van St.-Janskerk ontvangt Kreatiepremie S.A.B.A.M. voor kompositie Vlaamse Pottenbakkers in de kijker Muziek in overvloed in Hekelgem Prestigieus koncert door Capella, koren en solisten Egyptische kunst in Affligem Netwerk brengt festival van Duitse film Katrienen in «Gouden Meer» a-lddins van jufj r.o'srifjrrM vr„kus' ;e k7„,s de r ium' ïtsssmes üjü?-„itïï De Voorpost - 3.4.1987 - 7 De Belgische Vereniging van Auteurs, Komponisten en Uitgevers, «SABAM» te Brussel, kende een kreatiepremie toe aan de Aalsterse organist-komponist Walter De Troyer. Te Aalst geboren in 1952, studeerde hij aan het St.-Maartensinstituut, waar hij in kontakt kwam met het koor «Cantate Domino», waar hij verscheidene jaren deel van uitmaakte, ook als begeleider. Het is wel voor een groot gedeelte - zoals hij het zelf noemt - de «schuld» van hun dirigent, prof. Michael Ghijs, dat hij door de muziekmi- krobe gebeten werd. Voor muziekminnend Aalst, is deze figuur zeker geen onbekende. Na lessen aan de Stedelijke Muziek- akademie te Aalst, ging het richting Koninklijk Mu- ziekkonservatorium in Gent. Na enkele jaren, ging hij zich vervolmaken aan het Koninklijk Muziekkon- servatorium te Brussel, en volgde terzelfdertijd de kursus «Organologie-or- gelbouwkunde» aan het «Lemmens-Instituut»zijn de een afdeling van de fa- kulteit Musikologie van de Katholieke Universiteit te Leuven. Tot op heden, be speelde Walter De Troyer méér dan 500 orgels in bin nen- buitenland. Tevens is hij dirigent en mede-op richter van het «Amabile Consortium Immerzeel». Zijn oeuvre omvat koor werken, missen, werken voor kamer- en simfonieor- kest, maar gaat toch vooral naar de orgelkompositie, met of zonder solo-instru ment. Verder vernoemen wij nog een bewerking voor orgel van «De Vlaamse Leeuw». Sinds 1969 is hij verbonden als organist-titularis aan de St.-Janskerk te Aalst (Im merzeel), waar hij ijverde voor de plaatsing van een nieuw 3-klaviers-orgel. Beoordeling Bij het beoordelen van kom posities van Ernstige Mu ziek, worden bij «SABAM», door de kommissie ad hoe, strenge maatstaven toege past, voor het toekennen van een kreatiepremie. Ka- do's worden er niet gege ven! Deze gelden enkel voor originele werken van ern stige muziek van in leven zijnde komponisten, die voor de éérste maal in het openbaar (koncerten), of op de radio, of televisie uitge voerd werden. De kreatie dient vooraf door pers en of radio aangekondigd te zijn. Maximum 3 premies mo gen per jaar toegekend worden aan de komponist. Het is het overdenken waard, dat Walter De Troyer deze alle drie tege lijk mocht in ontvangst nemen!! Bekroonde werken: - «Concerto voor orgel trompet» - «Fanfare voor orgel trompet» - Concert-piece for organ in C-Minor». Dit laatstgenoemde werk, werd door de komponist op gedragen aan zijn kollega en vriend Kristiaan Van In- gel gem, organist aan de St.-Maartenskerk te Aalst. Walter De Troyer kreeérde deze werken op zijn inhul- digingskoncert in de St.- Janskerk te Aalst op 6 de cember 1985. Ter gelegen heid van 150 jaar België, had hij de eer een orgelkon- cert te geven in de St.-Mi- chielskatedraal te Brussel. Zijn tweede orgelkoncert in de St.-Janskerk verleden jaar werd bijgewoond door het Kollege van Burge meester en Schepen. Toon dichters zijn echter zeer dun 'gezaaid'... Volgens in lichtingen genomen bij SA BAM zijn er te Aalst slechts 3 (nog in leven zijnde) er kende komponisten van het ernstige genre nl. - Renaat Mores Ronse, 1899) - Kristiaan Van Ingelgem St.-Gillis-Dendermonde, 1944) - Walter De Troyer Aalst, 1952). Op 4-5 april houden meer dan 200 Vlaamse pottenbakkers voltijdse keramisten en mensen die keramiek beoefenen als nevenberoep, zowel makers van artistiek werk als van gebruiksgoed een open deur-weekend. Een initiatief van het Pottenbakkerskollektief dat heel wat Vlaamse pottenbakkers groepeert en voor hun belangen opkomt, i.s.m. de V.T.B. - V.A.B. Op heel wat plaatsen in West-Vlaanderen, Limburg, Brabant, Antwerpen en dichter bij ons in Oost-Vlaanderen, verbonden in een «Pottenbakkersroute», wordt tentoongesteld en gedemonstreerd; niet alleen draaien en boetseren, maar ook dekoreren, glazuren en het spektakulair roku-stoken. Hier en daar worden zelfs dia-montages vertoond. Tijdens dit weekeinde genieten VTB- VAB leden een uitzonderlijke korting van 15% op al hun aankopen! West-Vlaanderen is van oudsher befaamd om zijn aardewerk Denken we maar aan Brugge, dat al in 1200 een «potmaekerstrae- te» kende, en het potten bakkersstadje Torhout. Ook nu nog wonen er heel wat keramisten. De provincie Limburg telt in verhouding weinig pot tenbakkers, maar het zijn niet van de minste! Da provincie Antwerpen telt een handjevol voltijdse pottenbakkers. Maar een flink aantal beoefenen ke ramiek in hun vrije tijd, al dan niet als nevenberoep. De provincie (Vlaams) Bra bant telt eveneens heel wat pottenbakkers, waarvan er enkele uitsluitend van him produktie leven. Maar daarnaast wordt er, als hobby of als bijberoep, nog flink wat afgedraaid! Ook Oost-Vlaanderen telt heel wat karamisten: enke le daarvan zijn voltijds pot tenbakker, ze leven van het werk van hun handen. Meestal werken ze aan de schijf, zoals Hilde De Bruyn (Moutstraat 17 Aalst), Luc en Lieve De Taye - Pode'vijn (Onkerzele), Hannelore De Wilde (Deinze), ffohny Van Bost (Oudenaarde), Paul Van Compel (Meigem) en Harry Ze in (Kaprijke) die uitsluitend op hout stookt-, maar Lucien Tinck (Zamanstraat 31 St.-Ni- klaas) bouwt zijn werk vaak op kleilappen. Twee akademieleraars heb ben een eigen atelier: Mar- nix Hoys (Evergem) en Frank Steyaert (Veer 8, Denderbelle), Vooral deze laatste verwierf reeds inter nationale faam met zijn skulpturaal werk. Beiden draaien ook wel vaatwerk. Het draaien van potten is een nevenberoep of hobby voor Mare Adriaensens (ge specialiseerd in rin geloor- dekoratie) uit Scheldewin- deke, Suzanne Brugghe- man (Knesselara), Fernand Everaert (Lochristi) en Noël Wittoeck (Tamse). Tegels worden dan weer vervaardigd door Mark Ausloos (Smoor straat 7, Waasmunster) hij ver dient er zijn brood mee - en F.A.B. Weyn (Temse), Jean- nine Boerjan (Heusden), Ce- cilie Deboudt (Nevele), Lie ve De Grave (Gent) met hy perrealistisch werk en ju welen, Roger Burssens (Tulpstraat 3, Hofstade- Aalst) en Leon Lilly (Vis- straat 27, Denderbelle) leg gen zich toe op skulpturaal werk. Dat vind je ook bij Magde De Mol (Wanzele Kouter 32, Lede-Wanzele) en bij Emile Van de Voorde (Koebrugstraat 4, Erpe-Me- re). Verschillende technieken worden beoefend door Hilde De Landsheer (K walen- hoe kstraat 13, Nieuwerker- ken Aalst) en de groep men sen van 't Huizeke, Ursma- russtraat 123 Baasrode. Een aparte vermelding ver dient nog poppenmaakster Geertje Henekens (Gent), die porseleinen koppen maakt voor haar poppen. Op al deze plaatsen langs deze Vlaamse «pottenbak kersroute» wordt volgend weekeinde geëxposeerd en gedemonstreerd: er wordt geboetseerd, gedraaid, ge- dekoreerd, geglazuurd en gebakken. Hier en daar wordt er zelfs een houtoven gestookt of raku gebakken - een niet te missen spek takel. De route loopt langs onge veer 200 Vlaamse potten bakkers. De adressenlijst van de deelnemers is te krij gen in alle VTB-VAB kanto ren o.a. Aalst, Kerkstraat 12; Dendermonde, Kerk straat 70; St.-Niklaas, Kok kelbeekstraat 7. Wie meer wil te weten ko men over het Pottenbak kerskollektief wendt zich het best tot Luk Versluys, Maria-Theresiastraat 123 te Leuven (tel. 016/ 23.94.47). We wensen alle belangstellenden alvast een boeiende en aangename pottenbakkersroute toe! Meteen een unieke kans om bij pottenbakkers en kera misten over de vloer te ko men, te kijken en te babbe len... en te kopen! D.B. Barok in eeuwenoude Sint-Martinuskerk Muziek troef in Hekelgem waar niet alleen kan worden geluisterd naar jazz muziek, maar ook de aandacht wordt gevraagd voor een Gospodi koncert gewijd aan byzantijn se muziek en waar ook «de Heester» prijs wordt uitge reikt. Aalst. Organist Walter De Troyer aan het werk. Tot zondag 5 april loopt de tentoonstelling Egyptische kunst op papyrus in het kultureel centrum Af fligem. Deze tentoonstelling is ge komen in vervanging van kunstschilder P. Michiels, die, wegens ziekte, niet naar Affligem kon komen. Sinds enkele jaren is men te Kaïro erin geslaagd het ou de papyrus opnieuw te ver vaardigen, waarop o.a. vroeger ook wel de H. Schrift werd geschreven, getuige de vondsten van de laatste jaren in de Nijldelta. Op dit gele vezelmateriaal nu schilderen tegenwoor dig enkele begaafde kun stenaars van Egypte de fi guren en hieropglyphen die zich in de pyramiden en tempels bevinden geduldig na. Het resultaat is wonder mooi en dekoratief. De om lijsting van deze kunst werkjes is gebeurd in ons eigen land, maar zeker heel mooi gebeurd: de beschil derde papyri werden aan gebracht op een achter grond van zwart papier en omlijst met geel-koperen kader. Beslist de moeite waard om eens te komen kijken. Het succes tijdens het eerste weekend was werkelijk ver rassend, maar voor ons niet onverwacht. Heel jammer dat wij niet vroeger deze tentoonstelling hebben kunnen aankondigen! Deze tentoonstelling is nog open tot en met zondag 5 april, en kan bezichtigd worden op zaterdag: vanaf 14u30 tot 20 u. op zondag van 11 u. tot 13 u. en van 14u30 tot 20 u. JM Heyman Beginnen met het jazz ge beuren. Zaterdag 4 april heeft in het parochiecen trum van Hekelgem het op treden plaats van de NO Jazzband met Bob Van Vae- renbergh. Bob is een Aal- stenaar die op zijn negende begon met zijn muziekstu dies aan de plaatselijke aka- demie. Hij speelde er trom pet, maar vijf jaar later schakelde hij over naar per- kus8ie. In 1975 was hij te rug te vinden als drummer bij een rockgroep en in 1979 behaalde hij de rege ringsmedaille voor perkus- sie aan de muziekakademie in Asse. Hij verpandde toen zijn hart aan de jazz en zou zich daarop gaan toeleg gen. Met sukses studeerde hij in binnen- en buiten land. Hij verleende zijn me dewerking aan de laatste lp van de Franstalige zange res Isabelle Rigaux en speelde drums in verschil lende jazzformaties. Sedert vorig jaar maakte hij deel uit van het kwartet «Tran ce». Vrijdag 3 april wordt dan aan Lydia Rossignol de prijs «De Heerster» uitge reikt in het parochiecen trum van Hekelgem. Lydia Rossignol is ook afkomstig van Aalst, maar woont nu in Teralfene. Zij behaalde verschillende diploma's aan muziekscholen en speelt klarinet en piano. Tussen 1972 en 1980 volgde ze ook een kursus ballet. Nu stu deert ze onder leiding van de befaamde klarinettist Walter Boeykens en is ze aardig op weg om de eerste prijs klarinet te behalen. Zij maakt deel uit van het kla- rinettenkoor van Walter Boeykens en van andere or kesten. Met het toekennen van deze prijs aan Lydia Rossignol wordt jong ta lent aangemoedigd om ver der te bouwen aan een mu zikale loopbaan. Tenslotte is er nog een op treden van het kwartet Gos podi dat bestaat uit Herman Elegast, Paul Nieuwdorp, Jos Simal en Guido Cassi- man. Zij brengen byzantijn se muziek die uitnodigt tot nadenken, tot het zoeken naar een innerlijke stilte. Zij treden op vrijdag 10 april om 20 u. in de abdij kerk van Affligem. J.M. Heyman Als derde en laatste pro duktie van het seizoen brengt de- Koninklijke Aloude Rederijkerskamer De Catharinisten op 10, 11, 12 en 13 april telkens te 20 u. in de stadsschouwburg, Vredeplein, opvoeringen van «Het Gouden meer». Een produktie die niet zon der horten en stoten tot stand kwam. Niet alleen werd het een zware uitda ging doch bovendien labo reerde de Kamer aan een reeks tegenslagen. Zo moesten spelers afhaken wegens een sterfgeval in de familie en de regisseur om gezondheidsredenen. Moni que Vandevelde en Karei De Nayer vormen echter vala bele alternatieven. De cast bestaat verder uit Nicole Gits, Jos Vanmol, Wim Vidts, Jan Troch, Tom De Neckere en Michel Pisqeur. Als we ons niet vergissen werd dit stuk reeds een paar jaar terug voor het voetlicht gebracht door «Hoger Op». We beperken ons dan'ook tot het stellen dat het hier gaat rond de tragiek van het ouder wor den. Het ontwaken van de natuur in de lente, het openbloeien in de zomer en het aftakelen in het najaar. Eigenlijk is «Het gouden meer» geen sentimenteel verhaal over oud worden doch eerder een reflektie van wat er nodig is om van elkaar te houden. Toegang: 150 fr. LH Zondag 29 maart: een drui lerige dag, de ene maartse bui is nog niet voorbij ge dweild of de volgende speelt al op de pannen van het dak. Een ideaal weertje om naar de film te gaan, den ken wij, te meer daar het om oude films gaat, waarin de «Witte» regen nog over vloediger valt dan buiten; zo hard pijpesteelt het dat zelfs de akteurs er sprake loos van staan. Het eerste grote wereldontij heeft ook de scenario's doordrenkt. U hebt het in tussen wel al begrepen: tus sen twee heuse kogelregens in presenteert Netwerk de Duitse Film uit de jaren '20.èlNetwerk op zondag, Helmut-met-de-pet is daar blijkbaar maar matig in ge ïnteresseerd, vooral met een programma waarin verga ne Duitse sterren schitte ren aan een hemel die wij slechts kennen uit de ge schiedenis- en esthetica- lessen. Een bewogen decennium in een geslagen land; een moestuin met de vreemdste exemplaren, nog niet vere deld, niet bespoten met poe der uit de effektendoos. Adolf Hitler leefde nog als een nobele onbeminde; de film werd wel bekend, als kermisattraktie. Bewegende beelden waren in de twintiger jaren iets zeer spectaculairs. De be ginperiode van de film werd ook gekenmerkt door een grote band met het theater; men verfilmde o.a. talrijke Shakespeare-stuk- ken, waarbij men de be perktheden van plaats en dekors uit dit teater overnam. Na W.O. 1 ontstonden er een aantal heuse filmcen tra, waar men ontdekte dat het medium film een zeer uitgebreid gamma aan mo gelijkheden bood. De be langrijkste waren de V.S. met Chaplin en Griffith, het Rusland van Lenin en Ei- senstein en Duitsland met o.m. Fritz Lang Georg W. Pabst. Van de Duitse films uit deze periode selekteerden de or ganisatoren: der student von Prag - Stel- lan Rye das kabinett des Dr. Caliga- ri - Robert Wine nosferatu, eine symphonie des grauens - W.F. Murnau Dr. Mabuse, der spieier Fritz Lang die buechse der pandora Georg Wilhelm Pabst die dreigroschenoper G.W. Pabst das testament der Dr. Ma buse - F. Lang Met deze selektie bracht Netwerk een uitstekende affiche gekruid met heel wat diversiteit en tot in de puntje overwogen en afge werkt. D.V. Het barokkoncert gebracht door de «Capella» van de stedelijke muziekakade mie in samenwerking met MIJZA, de vriendenkring van de muziekakademie Aalst, werd een prestigieus gebeuren. Aalst kan fier zijn op dergelijk luisterrijk koncert dat, voor het leeuwenaandeel met eigen krachten, de luister van de barok in de 5 eeuwen oude Sint-Martinuskerk met kwistige hand tentoon spreidde. De opkomst was dan ook navenant en een zeer dankbaar publiek spaarde zijn aanmoedigingen niet voor een gebeuren dat dan toch valabele beloften voor de toekomst inhoudt. Het «kcrstkoncerto» van gent Honoré Verstraeten, Messine voor versterking Archangeli CoreUi werd een paar minder geslaagde zorgde. Solistisch optreden een zeer gesmaakte dialoog interventies niet te na ge- van sopraan Rita Piron, een tussen een solistisch trio en sproken een uitzonderlijk talent van eigen bodem dat de rest van de Capella. Deze schitterende prestatie op reeds internationale erken- Capella is gegroeid uit de een eerder ongewoon in- ning geniet en een door- jeugdensembles van de aka- strument, een trompet in voelde prestatie bracht stoe- demie en is naast enkele la. lend op een reeds gerouti- beroepsmusici samenge- Besloten werd met een neerde techniek en mezzo- steld uit leraars en studen- schrijnend Stabat Mater sopraan Rachel Fabry met ten van de akademie o.l.v. waarbij vele gedachten zul- een imponerende stem die André Delcourte, een zeer len zijn uitgegaan met de in evenwel in de lagere regio- valabele aanwinst voor onze lijk liggende en door de be- nen minder duidelijk over- stedelijke akademie waarbij volking zo betreurde burge- kwam. Finaal een prestatie gestreefd wordt naar pro- meester Raymond Uytter- waaraan de stedelijke aka- fessioneel musiceren en sprot. Een lijdenshymne, demie en Aalst zelf zich technische en stylistische een sequentie van de zeven kunnen optrekken en homogeniteit. smarten van Maria toege- waarvan gehoopt wordt dat In de concerto voor trompet schreven aan Jacopone jia ze het muzikaal en vokaal van Corelli's tijdgenoot To- Todi. Een lang maar intens blazoen van Aalst zullen relli, bracht leraar en diri- genoten werk dat bleef vergulden. boeien door de voortdu- LH rende afwisseling in de be- Het Jeugdorkest van de Euro- (Kreepelenstraat 12) die ha„- ïf'SEJLÏÏ.'S - e pese Gemeenschap kom, op 16 del. over de badpla».se„ en t^SZSZLSZjA april naar ons land waar opge- kuuroorden in ons land gedu- treden wordt in het Paleis voor rende de periode 1600 tot nu. jeskoren besteedden er hun Casino van Knokke «het acht- beste krachten aan. Dat van ste internationaal salon van de Schone Kunsten te Brussel on- De tentooStelling is te beS ÏTEur0pCSi: v.a" =e" m de meinieskoor .Shalom, uit M w ïo 10 ,0' 12 V3" Galerij te Brussel meisjeskoor «Shalom» uit 14 tot 19 uur Waregem dat o.l.v. Marieke De Collega's, dat is een groepje leraars en leraressen aan het Koninklijk Technisch Heidi werd vertolkt door Atheneum Aalst, die bovendien nog toneelspelen ook. Vorig jaar stonden ze op de Michèle De Paepe: goed, planken met «Liefde half om half», een schitterende komedie van Alan Ayckbourn. Puik maar het kon geregisseerd ook. Op het programma voor dit jaar stond «maak plaats mevrouw», een komedie die al meermaals op de Aalsterse planken gebracht werd. «Maak plaats mevrouw» verhaalt over een uitgevers duo, him echtgenote, een hippe binnenhui8architekt en andere vreemde figuren, die stuk voor stuk verzeild raken in aangename en minder aangename Situa ties Deze komedie, waarin mis verstanden slippertjes verwarringen en persoons verwisselingen hoogtij vie ren, moet het in de eerste plaats hebben van het luch tige «langs de neus weg» iraten, en van een hoog empo. bvee begrippen die vooral 3e «vaste» akteurs van het I.T.A. nogal eens verwar- len met snel praten en heen m weer dribbelen terwijl de tekst gezegd wordt. Ook gebrek aan tekstbeheersing liet zich in het begin bij een paar spelers voelen. Op de scène Dat de spelers zich volledig inzetten was duidelijk. En de ene kwam natuurlijker over dan de andere. Wie wel voor tempo en een volge houden typering van het uit te beelden personage zorgden waren de gas tak- trices Leen Van Lil, Mireille De Swaef en Jet De Ko- ninck. Niettegenstaande Peter Asscherickx, alias binnenhuisarchitekt Spen- low het publiek duidelijk op de hand had, kon hij het karakter nog meer uitge diept hebben. Snuitentrekkerijterzijde gelaten, was Anne-Marie Meerpoel bijzonder vlot en beweeglijk. De typering van het personage klopte I ons inziens echter niet in verhouding tot de figuur van vriendje Walter (fijn uitgebeeld door André Per- re man). Het is moeilijk te geloven dat dergelijke vrouw zich aangetrokken i voelt tot een halvegare als Walter. Het boeiendst van André j Agneessens als butler. maar hij genoot duidelijk l van z'n rol, evenals Rudy J Verlé. Deze laatste akteerde J* echter te bruut en te 1 bruusk, zodat de fjnheid van de figuur de mist in- A ging. Het dienstmeisje k wist. Gekke Aalst. De Collega's maakten plaats voor mevrouw (A. Sirou) aan. Piet De Vroede fun geerde als teksthulp. «Maak plaats mevrouw» wordt ook dit weekend nog voor het voetlicht gebracht, en dit op 3 en 4 april om 20 u. en op 5 april om 18 u. De voorstellingen gaan door in de polyvalente zaal van het K.T.A., Ledebaan 101 te Aalst. Sirou Ann toestanden in overvloed (A. Sirou) De regie van deze komedie lag ook dit jaar in handen van Erwin Van Herrewe- ghe. Minder spitsvondig dan we van hem gewend zijn, maar toch een uitge werkt regie-concept. Wel werd er soms teveel op het achterplan gespeeld. Achter de schermen De Collega's slaagden er weer volledig in een dekor op te zetten dat tot in de perfektie afgewerkt was. Een pluim dus voor Gilbert La Fontaine en Emiel Tim mermans. Ook belichting en geluid waren prima ver zorgd dankzij Dirk Nobels en Jacques Provenier De vereiste rekwesieten wer den bij elkaar gezocht door Liliane Wambacq en Lieve Van Impe bracht de grime

De Voorpost | 1987 | | pagina 7