en de kleine k Jerry Lee Lewis: een show zoals die te verwachten en te voorzien was Jeugdharmonie Stukad verzorgde puik koncert Sint-Niklase harmonieën koncerteren zich weer uit. Het hemd uit de broek tot Dendermonde. De star en zijn zus, een familie op tournee (foto Piet Hermans) Dendermonde. Dirigent Sylveer Ongenae zette zijn 12 - 10.4.1987 - De Voorpost Hij startte stipt op tijd en stopte stipt na de kontraktueel bepaalde zestig minuten. Jerry Lee Lewis had de overeengekomen klus geklaard en was zestig sekonden later de zaal uit op weg naar een van de dertien Europese landen die hij tijdens deze toeraee aandoet. Tijdens die zestig minuten kreeg het publiek waarvoor het gekomen was: een professioneel gebrachte en af en toe gedreven show, zoals te verwachten en te voorzien was geweest. De liefhebbers van het genre, bijna alle aanwezigen dus, konden tevreden zijn: het rockidool had niet ontgoocheld. De organisatoren konden eveneens tevreden zijn: het publiek was talrijk opgekomen en alles was gesmeerd gelopen. tegenwoordig met zijn hele familie rond. Ook Jerry Lee Lewis maakte hierop geen uitzondering. Zijn backing vokalisten waren een sexy zuster van de killer en een schoolmeisjesachtige doch ter. Meer details kunnen we u helaas niet geven; de or ganisatoren hadden ons immers veilig weggebor gen, far from the madding crowd en van alle mogelijk onheil... De band kweet zich erg keurig van zijn taak: de rocksfeer groeide in luttele minuten van sudder- naar kookpunt en voor iemand er erg in had stond the kil ler zelf tussen zijn muzi kanten. Pan terhal De «Panther Hall» in Fort Worth Texas, waar killer Jerry Lee Lewis in het ver leden meermaals te gast was, zal er wel niet hele maal uitgezien hebben als de Panterhal te Baasrode- Dendermonde. Toch deden de Honky Tonk-organisato- ren een goede keuze met deze zaal: een beetje afgele gen, zodat de kans op «nachtlawaai» eerder ge ring was; een ruime wm.i die precies groot genoeg is voor dit soort organisaties; een grote bar, altijd een noodzaak voor een Honky Tonk-organisatie; direkt aan de hal een uitgestrekte parking. had te Oostende in het Casi no, waar een en ander uit de hand blijkt gelopen te zijn. Niet met B.B. natuur lijk! Ambach had zichzelf gekozen om de zaal stille tjes aan te laten sudderen tegen het grote ogenblik dat de killer himself zijn duivels zou ontbinden. Een job die hem ligt natuurlijk. De man beleeft zelf zodanig veel lol aan zijn optreden dat dit wel moet overslaan op het pubhek. Ambach is puur natuur, geen bereken de effektenjacht, al weet hij drommels goed wat leuke dingen zijn voor de men sen. Een half uurtje vol stond om het pubhek op temperatuur te krijgen! zaal in, of werden de zaal ingehamerd in echt harde nummers maar ook rus tiger werk. Af en toé stond duidelijk de automatische piloot aan met alle tics en déja-vu-ingrediënten. Dan kreunde de vleugel onder Lewis' hakken, vuisten of achterwerk; dan voerde hij nog eens de truuk met de barkruk op; dan plaatste (vroeger gooide hij) hij de mikro-standaard op de vleugel; dan rolde hij even gevaarlijk met de ogen. Roetinewerk maar goed ge bracht, het ligt er net niet vingerdik op. Af en toe had hij echter ook werkelijk zin om te musice ren en toonde hij een spon taneïteit die duidelijk maakte dat hij nog steeds Jerry Lee Lewis is, de man van het harde, hamerende toetsenwerk dat zijn han delsmerk geworden is en waarmee hij een zaal kan wild maken! Vele retrove- detten kunnen dit niet meer opbrengen; hij blijkbaar wel. Op deze manier kon hij het .pubhek nog begeeste ren. Een pubhek dat duide lijk entoesiast was: hij het het echter weinig tijd voor entoesiast applaus maar bleef door rammen... tot zijn uurtje volgemaakt was. Geen toemaatje, geen uitgebreid in-ontvangst-ne- men van de bewonderende ovatie of het we-want-more geroep. Neen: af en wegwe zen! Tevreden pubhek, tevreden organisatoren Niettegenstaande het pu bhek geen enkele toegift kreeg en hierover een heel lichte ontstemming veins de, voelde toch niemand zich bekocht of genaaid voor zijn 1.000 of 650 frank. Het had immers ge kregen wat het gehoopt had te krijgen, en zelfs meer dan men verwacht had. Geen ontgoocheling dus, integendeel. Om kwart over elf wachtten de onge veer 1.300 aanwezigen net jes hun beurt af om gedisci plineerd de zaal te kunnen verlaten om elders waar schijnlijk nog wat na te kaarten. vooral veertigers die er de heve centen voor over had- Een ordelijk, net, braaf pu- den om zich nog even te bhek; kortom een Honky kunnen onderdompelen in Tonk pubhek: dertigers en roek-jeugdsentiment van Dendermonde. De zuster van Jerry Lee Lewis en zijn dochter zorgden voor de nodige Backing klanken. Een duo waar vooral veel mannen oog voor hadden (foto Piet Hermans) pakweg vijfentwintig jaar geleden. Hier en daar ie mand die voor de gelegen heid zijn roek-outfit van ja ren geleden nog eens bo venhaalde, zijn haren in een vetkuif-comme-il-faut gelegd en zijn mocassins aangetrokken had. Van het «Geweld, seks, drugs en rock 'n roll» waarvoor onze geestelijke herders en goedmenende ouders ons indertijd meenden te moe ten waarschuwen, was al leen het laatste nog te bele ven in de Panterhal. Jeugd sentiment heeft altijd iets vertederende en zelden uit staans met geweld; toch niet in Honky Tonkville. Ook de organisatoren blon ken van tevredenheid: na Fats Domino, Chuck Berry, B.B. King, Ray Charles naar Dendermonde gehaald te hebben, was het hun toch maar gelukt the killer Jer ry Lee Lewis te program meren. Zonder er hun broek aan te scheuren! Zon der toestanden zoals in het grote Casino van het grote Oostende! En dat voor een meer dan Dendermonds pu bliek: we hoorden er im mers even «goed» Engels, Duits, Frans, Bovenmoer- dijks als Vloms praten... 17de Jazzfestival opnieuw in juni De Honky Tonk-organisa- toren hebben weinig tijd om zich te verkneukelen in het sukses: ze zijn immers reeds druk bezig met de voorbereiding van hun 17de Jazzfestival. Opnieuw vóór de vakantie, op vrij dag 26 en zaterdag 27 juni j e.k. Over de affiche wil men nog niet zo heel veel kwijt; wel lijkt nu al vast te staan j dat de grote Glenn Miller Band een van de blikvan- gers wordt. Over het pro- I gramma verneemt u in ons blad binnenkort wel meer details. Wie meent dat Honky Tonk tussen nu en eind juni een dutje doet, neemt echter be ter zijn agenda en noteert j alvast volgende evenemen ten: op zaterdag 25 april de i zilveren Dave Breiman Jazzband uit Engeland; op j vrijdag 8 mei een program- I ma «Jazz on Film», een ko- produktie van H.T. en het I Masereelfonds; en op zater dag 16 mei een optreden i van de Engels-Australische I Max Collie's Rhythm Aces, in Dendermonde altijd goed voor een spetterend jazz- avondje! L. Dendermonde. Jerry Lee Lewis in allerbeste doen in de Pantershal (foto Piet Hermans) De organisatie verliep vlek keloos, Natuurlijk hoort het zo, Paul, maar we heb ben op dit vlak al toestan den meegemaakt! Behulp zame parkeerwachers; kas siers die ook bij probleemp jes het niet op de heupen kregen; «ouvreuses» mét de glimlach - vind ze maar!; een technische ploeg die na al het voorbereidend werk - ook nog de orde dienst aan het podium op gelegd had gekregen en schitterend werk deed; een strikte timing waaraan men zich hield. Boogie Boy warmt op Boogie Boy Paul Ambach was niet van de partij ge weest tijdens de laatste Kroegentocht. Hij speelde echter wel het voorpro gramma vorige zaterdag, zoals hij dit trouwens ook reeds op vrijdag gedaan Jerry Lee Lewis Band Een half uurtje was uitge trokken voor de stage-wis sel. Tijd genoeg voor een laatste sound check en om vlug een biertje te halen. Stipt om 22 uur barstten de decibels de zaal in. Vijf in- strumenti8ten én twee backing vocals zwiepten him rockklanken de zaal in. Onder leiding van gita rist Kenneth Lovelace, sinds decennia reeds in dienst bij the king, speel den nog twee gitaristen, een drummer en een toetse- niste de zaal naar het ul tiem moment. Een markante vaststelling hierbij is dat nogal wat sterren uit de fifties en six ties tijdens hun retro- shows familie inschake len... om de kosten te druk ken of gewoon uit drang naar familiale geborgen heid? Johnny Cash toert Retro rock-cocktail van de bovenste plank! Wie vorig jaar Ray Charles aan het werk hoorde (dat waren nog de gelukkigen!) of zag (dat waren er velen, maar daarvoor waren ze niet gekomen!), zal wel skeptisch en met reserves naar de Panterhal komen afzakken zijn: was Jerry Lee Lewis nog wel in staat er iets van te maken, na al die berichten over alles en nog wat van de laatste jare- n? Of zoals iemand zegde: «Voor Ray Charles waren we met grote verwachtin gen gekomen en het werd een grote teleurstelling. Nu weten we dat het kan mis gaan, we zien dus wel». Na het optreden was de man tevreden: Jerry Lee Lewis is nog niet versleten en be wees dit overduidelijk. Rock 'n roll, maar ook boo gie en country rolden de Een paar honderd aanwezigen brachten een ovationeel applaus na het schitterend koncert dat Jeugdharmonie Stukad, het harmonieorkest van de Dendermondse Rijks scholen gelegen tussen Zuidlaan en Geldroplaan, vorige vrijdagavond verzorgd had in de feestzaal van het Koninklijk Atheneum. Terecht overigens want wat muzikaal gepresteerd was, steeg uit boven wat men nogal eens te horen krijgt op «kunstkonoer- ten» van vele van onze plaatselijke fanfare- en harmonieorkesten. Een dikke pluim dus zowel voor dirigent Sylveer Ongenae, als voor de jeugdige muzikanten en de presenta trice Betty De Backer! vis Presley: «Love me ten der», Devil in disguise», «Can't help falling in love» en «Girls, Girls, Girls» in een arrangement van Willy Hautvast. Een harmoniekoncert zon der mars kan natuurlijk Wjlly Broecke. Zij kregen terecht een daverend ap plaus voor hun technisch en muzikaal puike inter pretatie Met «Espana Cani» van Marquina belandden we in Andaloesié, Spaanse rit- Een enige studentenharmonie! Het was een fiere studiepre- fekte, mw. M. Van Onsem- Daens, die de aanwezigen o.w de heer P. Vermeulen, rij ksinspekteur Muzikale Opvoeding, welkom heette. Ze schetste bondig het ont staan en de nog korte ge schiedenis van de jeugd harmonie Ze liet niet na te wijzen op het kultureel-vor- mende aspekt van dit musi ceren in schoolverband, het gedisciplineerd samen-wer ken op een prettige manier. Woorden van lof natuurlijk voor de heer Sylveer Onge nae, die het ensemble twee jaar geleden stichtte en et de bezielende, onvermoeiba re dirigent van is. Stukad is trouwens de enige studen tenharmonie van het rijks onderwijs in onze provin cie, en misschien wel in heel Vlaanderen. Wekelijks wordt er een uurtje gerepeteerd, uiter aard na de lesuren. Er wordt naar gestreefd het repertoire zo verscheiden mogelijk uit te bouwen, waarbij natuurlijk ook de moderne muziek geliefd bij de jongeren niet ver geten wordt! Jeugdharmonie Stukad speelt in volgende samen stelling: Carine Boeykens, Marijke Beyl, Arie Mo- ruanx, Cindy De Volder, Marleen De Pauw, Peggy Van De Meerssche, Anouk De Man (dwarsfluit); Dany Everaert, Luc Heyvaert, Hella Veyt, Willy Broecke, Bart Van Damme, Ellen On genae (klarinet); Gustaaf Van Den Abbeele, Luc Van Den Abbeele, Veerle Phi lips, Bruno Van Damme, An Van Den Broeck (sax- al to); Nick De Rocker (sax tenor); Dirk Van Belle, Den nis Van Broeck, Erik Smet, Anja Buys (trompet); Leo Van Den Bergh, An Guns, Denis Ongenae (bugel); Louis Verhavert (bazuin); Willy Van Vossole (tenor- hoorn); Maurice Van Den Abbeel (euphonium); Albert Van Broeck (bas-tuba); Yves De Loose (orgel); Francky Verdonck en Stefaan Son- jeau (slagwerk). Meer dan dertig muzikan ten dus; bijna allen huma- nioraleerlingen, voor de zwaardere instrumenten aangevuld met een paar personeelsleden en ouders. Schitterend koncert Natuurlijk opende het kon cert met het «Lied van het Rijksonderwijs», een kom positie van R.C. Verheest door dirigent S. Ongenae bewerkt voor harmonieor kest. Na een prettige fanta sie «In 't Sprookjesbos» van P.B. Bisselink met o.a. een mooie solo van Luc Van- Den Abbeele op sax-alto, kregen we een selektie te horen van de bekendste me lodieën uit rockopera «Je- sus Christ Superstar» van de onlangs overleden kom- ponist Lloyd Webber (ook verantwoordelijk voor de andere beroemde rockopera «Evita»). Een medley met Zuidameri kaan se dansmuziek, gear rangeerd door de in onze streek zeker geen onbeken de Randy Beck, alias Roger Verbeek, kreeg een prettige verklanking. Van Zuid- Amerika naar Tirol is voor een orkest maar een paar sekonden: «Tirolers Ab- schied» van E. Kurth in een arrangement van Gerald Weinkopf in de tipische stijl van het Duits-Oostenrijkse heimatlied kreeg een prachtige verklanking, niet in het minst door de trompetsolisten Dirk Van Belle en Denis Ongenae en bazuinsolist Louis Verha vert. Het eerste deel van het pro gramma besloot met een se lektie uit de liedjes van El- Dendermonde. Boogie Boy sloofde zich weer uit. Het hemd uil de broek tot grote ergernis van de saxofonist die een poging onderneemt om Paul Ambach wat ordentelijker te kleden. Een maat voor niets natuurlijk (foto Piet Hermans) Zowel de kriatelijke harmonie Excelsior als de socialistische harmonie De Toekomst van Sint- Niklaas organiseren binnenkort konoerten. Excelsior bestaat negentig jaar en behaalde de nationa le kampioenstitel van F ede- kam in ere-afdeling bij de harmonieën, 1987. Onder leiding van dirigent Paul Heynderickx wordt dins dag 21 april in zaal Renova van het Gildenhuis in 8int- Niklaas gekoncerteerd, om 20 u. De Wase Jeugdband zal dan werk vertolken van James Last, And ré Wag- nein, Jan 8egers en Her man Wittock. Harmonie Excelsior zelf vertolkt werk van Bach, Van Dijck, De Boeck, Van Landeghem, Van der Roost, Llano en Uebel. Mevrouw Monica Klej Smet voert het woord Het koncert kan je koste loos bijwonen. De Toekomst organiseert op 25 april om 19.30 uur in de schouwburg een z.g. dubbelkonoert. Ontwaking uit Deurne o.l.v. De Gier musiceert. Ook harmonie De Toekomst treedt naar voren, geleid door G. Goet- hals, en de heer en me vrouw Laureys verzorgen een gastoptreden met een bloemlezing uit de bekend ste Weenee operette lie- Dendermonde. Een jeugdorkest waarin ook enkele schaarse volwassenen meespelen als ruggesteuntje (foto Piet Hermans) leerlingen aan tot een gave prestatie (foto Piet Hermans) niet: Argo Pennes mars «A Happy Time» spetterde het deel na de pauze open, waarna we erg bekende klanken te horen kregen. Indien L. De Feyter en J. Baeck onder het publiek zouden geweest zijn, zou den ze ongetwijfeld de wenkbrauwen gefronst hebben bij het doornemen van het programma. Hoe wel zij nooit een werk als «De Beiaard van Dender monde» hebben gekompo- neerd, toch verzamelde di rigent S. Ongenae onder deze titel een aantal be werkingen van volksliede ren die op de Dendermond se beiaard regelmatig wor den gespeeld, en door hen bewerkt werden: «De gilde viert», «Beiaard Mars», «Reuzenmaïs», «Ons Ba nier» en uiteraard «'t Ros Beiaard» dat door de zaal meegezongen en -geklapt werd en dat later op de avond als toemaatje zou hernomen worden. Een schitterend-virtuoze vertolking werd «Der Klari- nettenmuckl», een traditio nele polka uit het Böhmer- wald in een bewerking van Franz Bummerl, een num mer dat meer vermoord dan gespeeld wordt. Solisten op klarinet waren Dany Eve raert, Luc Heyvaert, Gus taaf Van Den Abbeele en mes, kastanjetten en vurige melodieën. Het koncert I werd besloten met «Die grossen Knüller», een ver zameling sohlagers door Hans Kolditz aaneenge smeed tot een daverende potpourri die tot meezingen nodigde. Het publiek drukte langdu rig zijn waardering uit door daverend handgeklap, i Bloemen voor dirigent Syl veer Ongenae en mevrouw Betty Sonck-De Backer, die het programma stijlvol en gevat gepresenteerd en van kommentaar voorzien had. Woorden van lof ook van de heer rij ksinspekteur voor Muzikale Opvoeding P. Vermeulen die zijn bewon dering voor dirigent en mu zikanten niet onder stoelen of banken stak. Terecht me- i nen we, want we waren ge tuige geweest van een rijk gevarieerd programma, dat technisch én muzikaal op hoog niveau stond. Jeugdharmonie Stukad j heeft nog volgende koncer- j ten op haar programma j staan: op vrijdag 8 mei om j 20 uur in het Dendermond se Stadhuis; op zaterdag 20 juni tijdens het Zomerfeest van de Rijksscholen aan de i Geldroplaan; dinsdag 30 ju ni t.g.v. de plechtige pro- klamatie van de schoolre- I s uitaten. L.

De Voorpost | 1987 | | pagina 12