Denderstreekse kwissers plooien voor Diestse Brodders Passiespel van Moortsele met veel diepgang en eenvoud Met Herman Van Molle als kwismaster IBS deze week in TV-EKSPRES TV-EKSPRES De Voorpost Autobus Hamme - Waasmunster blijft Zeelse Heemkundige Kring houdt statutaire vergadering Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde De twintigste en waarschijnlijk laatste editie van het Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde kreeg een verrassend einde. Misschien niet zozeer door de nederlaag van Kannernieopkommen, de ploeg uit de streek die vanaf de eerste avond op de eerste plaats stond, dan wel om de manier waarop De Brodders uit Diest met de Denderstreekse kwissers de vloer aanveegden. De Brabanders waren op de finaledag ongenaakbaar en de gerenomecrde thuiskwissers konden tegen hun geweld geen vuist maken. VAL-Buggenhout en ATB, andere jaren toch vaak goed voor de zo hoog geschatte landenrubriek, vielen nu ook buiten de prezen. Samen met eindwinnaar De Brodders kan het jonge Aalsterse team Kwistetweernie naar Roemenië. Het laatste IKD. De schok leek sommige ervaren kwissers al te groot. Kwismaster Gust De Ridder, twintig jaar lang de motor van Vlaanderens groot ste kwisgebeuren, kondigde bij de aanvang van de lange kwis- nacht zelf het einde van het tomooi aan. KNOK schuift helemaal onderuit Het IKD 1987 zal dus de ge schiedenis ingaan als het laat ste tornooi van zo'n niveau door de Vlaamse Klub georga niseerd. Meer dan zestig teams bouwden eraan mee en voor het prijzenpakket van ruim een half miljoen frank werd tot op het laatst gestreden. In de reeks van de mindere kwisgoden werden al een paar rubrieken toegekend maar de laatste wedstrijddag leek voor veel ploegen uit de tweede helft van de rangschikking echt te moeilijk om nog een paar plaatsen in te sloffen Opge lucht stapten de meeste kwis sers na hun vijfde marteling dan ook naar de toog van het H. Maagdkollege. De grotere goden mochten het tomooi beëindigen. Onmiddellijk spanning natuur lijk met KNOK, de ploeg had nog amper twee punten boni, en De Brodders als grootste opponenten. KNOK zat veel te zenuwachtig aan de kwista- fel. De nog jonge ploeg miste duidelijk ervaring, zag haar su perras op de eerste filmvraag verloren gaan en kon die op doffer nooit meer goed maken De Brodders, de week voor dien al de betere ploeg, speel de daarentegen biezonder sterk en niemand kon aan de sterke eindrush van de Bra bantse ploeg weerstaan. De nog vrij recente ploeg liep op de laatste dag 15 tot 20 punten uit op de naaste konkurrenten en het palmares van de ploeg werd weer dat degelijker: naast individuele suksessen in toeristische BRT- en RTB- kwissen won de ploeg vorig jaar ook al de Mechelse Certa- bokwis. Voor KNOK werd zaterdag een zwarte dag want ook VAL-Buggenhout en Wodeis- medoade sprongen nog voor de ex-leiders. Volgend Jaar Beter, vorig jaar nog winnaar, leek tevreden met de vijfde plaats. De langste kwisnacht Voor de twintigste editie had de Vlaamse Klub uit Sint-Gillis weer aangeknoopt met een biezonder aangename traditie: de langste kwisnacht van Vlaanderen. Een kwisnacht met een wat wrange nasmaak want... dit werd de laatste. Het laatste IKD werd gespon sord door Roemenië. Roeme nië deed het keurig op de re ceptie voor iedereen op het Dendermondse stadhuis. Een lekker vrachtje Roemeense wijnen midden een tentoon stelling Roemeense folklore. Het beloofde orkestje moest het evenwel laten afweten maar niemand van de aanwezi gen merkte dat het inderhaast opgetrommeld trio eigenlijk uit Hongarije kwam. Hoewel hen in Brussel nog een optre den wachtte brachten ze in BHHHHHiiHi Dendermonde. De kwisfanaten bevolken de zaal vanaf de tweede rij. De genodigden luisteren met een en al aandacht naar wat de spreker te vertellen heeft (foto Piet Hermans) Dendermonde een paar extra- zigeunernummers voor een tal rijk en enthoesiast publiek. De rangschikking werd op het stadhuis geproklameerd en ie dereen ging met een stevig pakket naar huis maar de orga nisatoren hadden nog meer in petto. Honderden kwissers sta ken de Markt over om in het Vaderland de rubriekprijzen en het einde van twintig jaar IKD mee te helpen vieren. Want hoe triest het afscheid van Gust De Ridder en zijn IKD-team ook was in het Va derland werd er met discobar Ludwig toch ook lol gemaakt. De spanning na vijf weken zwaar werken op Vlaanderens mooiste tornooi kreeg hier een uitlaat. Rubrieken Erg veel belang ging er in de twintigste editie ook weer naar de rubriekstrijd. Sinds IKD een gastland in de kwis bouw de verbruikten nogal wat kwis- teams hun energie op die ru briek en ook in 1987 werd op Roemenië zwaar gegokt. VAL-Buggenhout en ATB, de Natuurvrienden, al jaren vaste klanten voor de vliegtuigrei zen, vielen nu buiten de prij zen. VAL ging al vroeg mis maar ATB bleef tot het eind sakkeren over een verkeerde vraagstelling van Gust De Rid der. Het jonge Kwistetweernie ging foutloos over alle Roeme- niëhindemissen en ook al ein digden deze nieuwkomers slechts 32ste op het gastland verteerden zij duidelijk het best alle dokumentatie. Ze kunnen verdiend samen naar Roemenië. Ook al wegen de andere ru brieken minder zwaar toch werd ook daar vaak een strijd in de strijd gehouden. Una niem uit Berlare wint in de rubriek varia en Kokteel uit Lebbeke was het best op ak- tualiteit. De kunstrubriek gaat naar de nieuwe specialisten terzake Entity terwijl Volgend Jaar Beter met specialist Rik Buggenhout nog maar eens de moeilijke sportrubriek binnen haalde. Kwismasters uit Nino- ve, vorig jaar nog samen met Volgend Jaar Beter in strijd met de totaalzege, houdt nu de filmrubriek over terwijl Sofan- to de moeilijke rubriek ge schiedenis wint. Das uit Halle was er na jaren afwezigheid terug bij en onmiddellijk ne men ze de prijs aardrijkskunde naar huis. De Kiwi's hebben de grootste taal- en literatuur knobbel terwijl Wodeismedoa- de een geweldige muzikale ba gage vertoonde. Toerisme in Vlaanderen en fauna en flora moesten na vijf wedstrijddagen nog schiftingen doormaken voor Koeskoes en familie Dewyspelaere met de prijzen naar huis konden. Alle rubriekwinnaars werden stevig beloond voor hun inzet en de specialisten in al die kwisonderdelen zullen het ein de van IKD ongetwijfeld nog moeilijker dan de anderen kunnen verwerken. Waar im mers wordt kennis even vlot in een aardig prijzenpakket omgezet? «Het was mooi, maar twintig jaar is genoeg» Na twintig jaar verdwijnt dus IKD. Wanneer in 1986 Jan De Koker, Jef Mannaert en Gust De Ridder van een schijnbaar onschuldige uitstap naar Ant werpen de kwisvirus mee brachten kon niemand ver moeden hoe groots het kwisge beuren in Denderland zou worden. Honderden kwissers kwamen in kontakt met het IKD dat steeds verder groeide en weldra fungeerde als gees telijke vader voor tientallen andere tornooien in de streek. Ook verder trouwens want na Ninove ging ook Aalst, Bug genhout en Mechelen tornooi en bouwen op het Dender mondse model. In Dendermonde zelf werd men kwismoe. Vele tientallen medewerkers, duizenden kwis sers maakten het gebeuren mee en zowat alle Europese landen sprongen met reizen op de landenrubriek. Zaterdagavond zat gotfather Gust De Ridder wat verloren in het Vaderland. Hij probeer de met de groep wel mee te hossen maar hij zat toch duide lijk elders. Een moeilijk af scheid voor hem. De laatste van het triumviraat De Koker- Mannaert-De Ridder Wie bij het gebeuren als kwis- ser betrokken was zag enkel de buitenkant. Een kwisser erger de zich wel eens aan de vragen- stelling en een enkeling voelde zich wel eens tekort gedaan. Maar IKD was meer dan dat. Voor de Vlaamse Klub bete kende IKD een jaar lang ver gaderen, zoeken naar de prij zen, opstellen van vragen... Gust De Ridder stopt met IKD en niemand lijkt bereid de zware taak over te nemen. Dendermonde. De uitslag wordt bekend gemaakt, de spanning is zo af te lezen (foto Piet Hermans) Misschien is het wel goed dat men in de Vlaamse Klub na twintig jaar het gebeuren laat rusten. Het is mooi geweest en gans kwissend Vlaanderen heeft de beste herinneringen aan de Dendermondse kwis, Voor Dendermonde beteken de IKD een geweldige uitstra ling. Winnen in Dendermonde betekende voor een kwisploeg zowat de hoogst mogelijke on derscheiding. Maar ook de honderden andere teams treu ren vandaag ongetwijfeld mee. Dank Gust De Ridder, dank Interprovinciaal Kwistornooi Dendermonde... Hugo Aerts De einduitslag: 1. Brodders 241 punten, 2. VAL 225 3. Wodeismedoade 224, 4. KNOK 223, 5. Volgend Jaar Beter 221, 6. Kwismasters 219, 7. Certabo 216, 8. ATB 208, 9. The Entity 206, 10. OPBA 205, 11. Flora 205, 12. Kokteel 205, 13. Tiem 104, 14. EKV 202, 15. Franky 197. 16. Fiasco 196, 17. Collega's 195, 18. Viseo 195, 19. Meerhof 194, 20. Liculi 194, 21. Athe neum 193 22. VTB 186, 23. Koeskoes 185, 24. Unaniem 185, 25. Pluto 184, 26. CSC 179, 27. KWB 179, 28. Kami kaze 178, 29. Das 178, 30. Slippertjes 177, 31. Outsiders 176, 32. Kwistetweernie 174, 33. Incognito 172, 34. 't Smas- ke 171, 35. MM! 168, 36. De wyspelaere 167, 37 Sofanto 167, 38. Flintstones 165, 39. Kruisstraat 165, 40. Podorie 165, 41. KSA 162, 42. Rossers 158, 43. Pinkstertongskes 157, 44. Fam. Verhasselt 156, 45. Snuffel 155, 46. 5 Belgen 155, 47. Hettefretters 154, 48. Sco- wa 150, 49. Pejora 147, 50. Honky Tonk 145, 51. Varken St.-Antonius 145, 52. Krab bers 144. 53. IQ-Aid 133, 54. Kiwi's 132, 55. Waaghalzen 131, 56. Hermes 130, 57. Gil- voc 127, 58. Kameleon 127, 59. De Torenkwissers 125. 60 Jonge Natuurvrienden 111, 61. Flop 63. Derde IDEA-kwistornooi Op vrydag 10 en zaterdag 11 april organiseert v.z.w.^ IDEA, de aktieve buurtorganisatie van de wjjk «Blauwe Steen» de derde editie van de IDEA-kwis. Welke droom Ivonne Lex en MielLouw met 15 miljoen zouden waarmaken. Meer overde Titanic, het verzet, de Stripkwis, overwinteren in Benidorm. 72 blz. over radio- en tv-programma's en achtergrondinformatie. WIN deze week met I* 50*000 Fr. cash, *100.000 in waardebons TE KOOP GEVRAAGD: piano of vleugelpiano in okkasie. Gelieve u te wenden: tel. 051-30.78.23. Voor de dertiende maal Moortsele, amper een steenworp groot, nauwelyks duizend inwoners. Maar liefst 300 van de inwoners voelen zich door pastoor De Baere, Grembergenaar van herkomst; aangesproken om jaarlijks gestalte te geven aan de bekende personages uit het passieverhaal. Het lyden van Kristus in woord en in beeld, gespeeld door eenvoudige lieden van buitenlui, maar gebracht met overtuiging en bezieling. Palmzondag 12 april is het weer zover: Moortsele wordt dan weer een groot podium waarop het leven en het lijden van Kristus in bevattelijke taal wordt uitgebeeld. Onafhankelijk weekblad voor Dender-, Durme- en Scheldestreek Uitgeverij De Cuyper n.v. Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel. 052/21.40.60 Telex 25765 HRD 33.579 BTW 419.120.172 Drukkerij A. De Cuyper-Robberecht Drukkerijstraat 11 9140 Zate Hoofdredakteur: S. Dewachter Sportrodaktie: M De Backer Redaktie Waasland: W. Vloebergh Abonnementendienst: tel. 052/21.40.60 jaarabonnement 1.800 F 6 maand 925 F 3 maand 475 F los nummer 38 F Bankrekening: 442-8601481-36 Lid van de Nationale Federatie der Informatie- weekbladen vzw Aangesloten bij de Verantwoordelijke uitgever: D. De Cuyper In tegenstelling tot vele andere passiespelen wordt in Moortse le gespeeld in het hele dorp. De straten vormen er een lang lint dat wordt gevolkt door Romeinse soldaten, joden en vooral vele bezoekers. Een ki lometer lang is het speelpo- dium, maar de hoofdtaferelen worden gebracht om 7 podia buiten en 1 in de beschermen de ruimte van de Sint-Aman- dus-kerk. Het verhaal begin op palmzondag met de blijde in trede van Kristus in Jeruzalem. Dan volgt het hele lijdensver haal, met instelling van enkele sakramenten, het verhaal over de aanhouding van Kristus, zijn geseling en veroordeling tot de dood en zijn dood aan het kruis. Een schrijnend ver haal dat volgens pastoor De Baere het allure van een mys teriespel heeft, meer dan een toneelstuk is en een uitbeel ding is van het diepe geloof van de eenvoudige mens in de persoon van Jezus Kristus. Het is een geloofsmanifestatie die in het hele bisdom Gent haar weerga niet vindt. Zelfde figuren Reeds jaren nemen dezelfde mensen steeds dezelfde rollen voor hun rekening. Een steeds overtuigende Mamic Verbrug- gen speelt de lang niet makke lijke rol die Jezus kreeg toebe deeld. Elvine Baele is Maria en Marleen Van der Schueren brengt een overtuigende Ma- ria-Magdalena te zien. Verder zijn er de apostelen, de hoge priesters, Pilatus, Barabas, Si mon van Cyrene, Romeinse soldaten, beulen en het joodse volk. Alles samen 300 mensen. Daarnaast zijn er de vele tech nici, de mannen die de podia moeten bouwen, die zorgen voor het geluid en de belich ting, de ordediensten, enz. Te noteren is dat over de hele lengte van de straat de tonelen te volgen zijn via een handig systeem van mikro's en luid sprekers. Dat maakt het pas siespel ook boeiend voor ie dereen, om het even waar men ergens heeft plaats genomen. De acht podia brengen de voornaamste episodes uit het lijdensverhaal in beeld. Die worden gespeeld in een prach tig dekor dat in de loop der jaren bestendig werd ver nieuwd en aangepast. Zo is men momenteel bezig met de bouw van een 36 meter lange brug die tussen een rotsmassief loopt. Daar wordt het hoofdta fereel gespeeld. Ook de kledij wordt van jaar tot jaar aange past en gemaakt door mensen uit het dorp. Iedereen wordt dus bij het passiespel betrok ken. «Drie vierde van de spe lers zijn jonge mensen», zegt een trotse pastoor De Baere die over het spel een diamon tage heeft gemaakt en daar mee het hele Vlaamse land afreist. Het oudste lid dat aan het spel meedoet is een vrouw van 85 die er van bij het begin bij was. Verder is er ook een man van 81 die nog steeds aktief meespeelt. Het dertiende passiespel wordt gebracht op zondag 12 april, aanvang om 19.30 uur en einde omstreeks 21.45 uur. Nadien volgt een aanbidding in de kerk voor het achtste podium. Moortsele kan men bereiken via de E5 waar men de afritten Merelbeke kan nemen. Vanaf dat punt zijn er richtingaanwij zers aangebracht zodat men makkelijk het centrum van het kleine dorp kan bereiken. In de nabijheid van het spelpar- cours is er voldoende parkeer ruimte voorzien. De toegang is geheel gratis. Nu twee jaar geleden volgde de «Blauwe Steen» vooral on der impuls van Dirk Segers de Dendermondse kwisrage en onmiddellijk bleek dat de IQEA-kwis een heus kwis- evenement, een totaalkwis, was waarbij zowel de deelne mers als het publiek ruim schoots aan hun trekken komen. IDEA had het ook onmiddel lijk op professionele wijze aan gepakt en Herman Van Molle als blikvanger, als kwismaster, ingehuurd. Het nieuwe tornooi sloeg aan en IDEA moest ploegen weigeren. De ploegen die de eerste editie maakten kregen ook later de voorrang. Dit jaar bouwen dertig kwis- teams de derde editie en al vinden we tussen de ploegen geen grootheden van de kwis sers toch zitten in die ploegen wel degelijk topkwissers. Elke kwisavond krijgt veertig vra gen over de meest uiteenlo pende onderwerpen. De joker noemt hier Paljas, kan twee maal per kwisavond worden ingezet en de waarde vermeer dert progressief: de eerste avond kunnen 4 en 6 punten worden verdiend, de tweede avond 8 en 10. Doorheen de laatste twintig vragen loopt steeds de IDEA-draad die bij de laatste vraag een bonus van vijf punten kan Opleveren. Naast het eigenlijke kwisge- deelte, waarin de modernste audiovisuele middelen worden gebruikt, worden er elke avond ook tal van aktiviteiten voor de toeschouwers inge richt. Zo is er de bekende Vlaming die voor onbekende gast speelt, is er de zaalprijs, is er natuurlijk het kwisgebeuren zelf... Zoals vorige jaren zullen kwis sers en publiek weer naar huis gaan met prachtige prijzen be- i staande uit boekenpaketten en I reizen. De enthoesiaste reakties bij dc twee vorige edities zijn het overduidelijke bewijs dat dc IDEA-formule aanslaat. Van avond en morgenavond kan iedereen het gebeuren gratis bijwonen. Het loont echt de moeite. H.A. Ingaande op een voorstel van Gemeenschapsminister Jan Lenssens, Voorzitter van de C.V.P.-Werkgroep Openbaar Vervoer van het arrondisse ment Dendermonde heeft de N.M.V.B. vanaf april 1987 een aantal aanpassingen aan de busverbinding Waasmunster - Hamme doorgevoerd welke moet leiden tot een zeker her stel van de zware bezuinigin gen ingevoerd op 4 januari 1987. Tevens heeft de N.M.V.B het gehucht Sombeke enkele bij komende reismogelijkheden willen aanbieden. Daarnaast beoogt de dienst- aanpassing: een verbinding tot stand brengen tussen Waasmunster en Dendermonde, in aanslui ting op de IR-treinen van 6.57 en 7.57 uur, door het vroeger stellen van de rit Waasmunster Kerk 6.29 - Dendermonde 6.55 met 3 minuten, en door toe voeging van een rit Waasmuns ter Kerk 7.08 - Elversele Tramstatie 7.16 (met aanslui ting om 7.23 uur naar Dender monde en om 7.20 uur naar Sint-Niklaas). De Hamse werkneemsters van een Waasmunsters confec tiebedrijf opnieuw een busver binding te bezorgen, zij het met overstap te Elversele Daartoe worden twee bijko mende ritten ingelegd: 's mor gens Elversele 7.20 - Waas munster 7.28 en 's avonds Waasmunster 16.38 - Elversele 16.52. Kort geleden hadden de be trokken werkneemsters een aktie gevoerd welke de steun bekwam van C.V.P.-Schepen Paula Van Cauwenberghe en het Gemeentebestuur. De N.M.V.B. rekent er op dat deze ritten voldoende zullen gebruikt worden om ze te kun nen behouden. Op vrijdag 10 april om 20 uur houden de Zeelse (leem- en Oudheidkundige kring de sta tutaire samenkomst. De centrale gasten zijn de plaatselijke groep Leef, die de feestavond zal opluisteren met zang en voordracht. Ze bren gen eenvoudige en aangename muziek. Naast de eigen be werking van verscheidene gen res, brengen zij ook zelfge schreven muziek en teksten met als thema dc vriendschap, de vrede, de natuur en de kinderen. Voorzitter van de heemkundi ge kring van Waasmunster, André Roels, houdt een korte voordracht over dc wandeling die de kring op 17 mei maakt. Na dc pauze is er een dia montage over de suksesrijke Schelde-Leie boottocht die de Zeelse kring vorige zomer maakte. BENO Kangoeroe-gym is een nieu we postnatale gymnastiek beoefend op muziek die de jonge moeder in staat stelt om na de bevalling weer in kondi- tie te komen, terwijl zij de baby op "kangoeroe"-manier draagt. De oefeningen bevor deren de intcraktie kind-moe- der-vader, waardoor de zin tuiglijke vaardigheden van dc pasgeborene zich beter zullen ontwikkelen. Ook SP-volksvertegenwoordi- ger De Batselier, heeft bij de minister van verkeerswezen een tussenkomst gedaan om de afschaffing van de buslijn Hamme - Waasmunster - Bel- sele - Sint-Niklaas te voorko- i men. Hij wees in zijn parle mentaire vraag naar de vele protesten die er rond deze af schaffing waren. Hij vindt het eigenaardig dat dc bus begin van dit jaar werd afgeschaft zonder dat iemand daarvan voldoende werd geïnformeerd. Er werd zelfs gezegd dat de schoolbus van 7.30 uur zou blijven bestaan, maar dat bleek onjuist te zijn. Waarom deze bus werd afge schaft is een raadsel. Zeer vele mensen maken er dagelijks ge bruik van. De schoolkinderen van Sombeke moeten nu met de fiets naar Elversele rijden, langs een levensgevaarlijke weg waar niet eens een fiets pad is voorzien. En voor de werknemers is het al niet beter gesteld. De minister van verkeerswe zen stelde dat de bediening Sombeke voor dc schoolkinde ren behouden blijft. Er is een bus die vertrekt om 7.33 uur richting Dendermonde en om 7.50 uur in Elversele aansluitig geeft met de autobus naar Sint- Niklaas die daar om 8.10 uur aankomt. 16.12 uur vertrekt er een autobus uit Sint-Niklaas die om 16 37 uur in Elversele aansluiting geeft met een auto bus naar Waasmunster die daar om 16.44 uur arriveert. Ook voor het vervoer van de schoolkinderen op woensdag middag is er een oplossing. Volgens dc minister was er een eerder matige belangstelling voor de verbinding Waasmun- ster-Hammc. «Indien er een werkelijke behoefte bestaat, kan de Nationale Maatschap pij der Buurtspoorwegen de toestand herzien», zo besluit hij zijn antwoord.

De Voorpost | 1987 | | pagina 16