Dienst «Plastische heelkunde» in O.L. Vrouw-Ziekenhuis Verkoopsalon te Wieze weer open Lente-Aktle bij Wiezes Werk van den Akker GKR geeft advies voor de nieuwe sporthal Tweede Nacht van Blijdorp: initiatief om blij om te zijn De Voorpost - 10.4.1987 - 9 Bij afwezigheid van de voorzitter nam de secretaris de taak op zich om de algemene vergadering van de gemeen telijke kulturele raad te leiden. Naast een persmededeling gaf hij ook het resultaat van een gewetensonderzoek met betrekking tot de aangesloten verenigingen en tot slot een gedetailleerd verslag over de verschillende adviezen in verband met de nieuwe nog te bouwen sportzaal in de omgeving van het administratief centrum Steenberg. Aalst. Kunstschilder André Van Schuurbeeck (uiterst rechts) in de belfortkrypte (a) De dienst plastissche heelkunde werd in het O.L.V.- Ziekenhuis Aalst officieel geopend met een feestzitting met als gastspreker prof. dr. G. Matton, diensthoofd plasti sche heelkunde RU Gent. Deze dienst die reeds funktioneert sinds het begin der trachtigerjaren is dermate geëvolueerd dat per maand zowat 40 plastische interventies plaats hebben door Dr. Musch en Dr. De Smedt zodat hy burgerrecht heeft verkregen en officiële opening zich opdrong. Voorzitter van Eksuiaap Dr. J. Dhondt stelde dat het O.L.V.- Ziekenhuis duidelijk in de lift zit en dat uitbreidingen zich de jongste decennia opvolgden met de regelmaat van de klok onder impuls van een dynami sche raad van bestuur en een dynamisch direktiekomitee. Voorzitter van de raad van bestuur prof. dr. ir. E. De Beer situeerde de opening van de dienst plastische chirurgie in de voortdurende expansie van «de kliniek» door het aan trekken van plastisch chirurg dr. Musch die zich specialiseer de in Engeland en Duitsland en finaal te Gent bij prof. Dr. Matton. De realisaties van een cardiologisch centrum, de diensten coronografie en ne- vrologie vormen mijlpalen en de evolutie van het O.L.V.- Ziekenhuis waar de vooruit gang van wetenschap en tech niek op de voet wordt gevolgd, momenteel werken er in het ziekenhuis liefst 88 voltijdse en 4 deeltijdse artsen, zijn er 900 personeelsleden, beschikt men over 487 bedden en telt men zowat 18.000 patiënten op jaar basis. Het O.L.V.-Ziekenhuis is bovendien erkend als oplei dingsinstituut voor momenteel 29 dokters-assistenten. Het kan dan ook geen verwonde ring wekken dat de uitstraling van dit ziekenhuis tot ver bui ten de regio Aalst reikt. Trou wens ruim één derde van de patiënten komen van buiten de expansie zet zich duidelijk ver der. Momenteel is men doende aan het bouwen van een nieu we vleugel voor bedden en konsultatie waarvan de ope ning plaatsheeft med.io vol gend jaar. «Plastische chirurgie, een noodzaak» Dot de nieuwe dienst aan een behoefte voldoet toont niet al leen het aantal ingrepen, maar tevens de wijde vlucht die de plastische chirurgie de laatste twee decennia heeft genomen. Dr. Matton: «Toen ik rond 1960 begon als plastisch chi rurg waren we met drie in Vlaanderen. Nu met bijna der tig. En toen ik terug kwam van een stage in de States in 1962 werkte ik optimaal up tot date. Nu doe ik echter niets meer zoals in 62». De evolutie die plastische chirurgie meemaakt is inderdaad moeilijk bij te hou den. Dr. Matton waarschuwde dan ook tegen «amateurs» die zeggen: «Ik doe dat eigenlijk niet maar voor U wil ik het toch eens doen». De resultaten zijn dan gewoonlijk navenant. Reconstructief en esthetisch Nadat diensthoofd dr. Musch een overzicht had gebracht via dia's van wat op het vlak van de plastische heelkunde alle maal mogelijk is geworden handelde prof. Matton over plastische chirurgie als een reeële uitdaging en schetste de meest recente evolutie van deze discipline. Prof. Matton had het over de meeste recente realisatie op het vlak van de rekonstruktie, over brandwonden, congenita le afwijkingen, lip- en verhe melteafwijkingen maar ook over het wegwerken van litte kens, flaporen, mudofïcaties in de neus, oogwalienface-lift, rimpelbuik en wegwerken van vetophopingen. Hij waarschuwde wel tegen werk van amateurs als deze die zegde «Ik doe dat werk eigen lijk niet maar voor U wil ik het wél eens doen». Het resultaat was dan ook navenant. LH In zijn persmededeling blijkt het bestuur niet erg opgetogen met de soms negatieve hou ding van de persmensen en laakt de «ronkende titels» die een zucht naar sensationele krantenkoppen betekent. Hierbij schoeit hij alle verslag gevers over dezelfde leest en vergeet hij dat zijn eigen ver slag aanleiding geeft tot zulk- danige uitlatingen. Een bewijs hiervan is het laatste verslag waarin hijzelf woordelijk weergeeft dat het bestuur nog alleen bestaat uit «oude pe- kens». Dit is een waarheid als een koe want elke vergadering dringt men aan om tot dit be- .stuur toe te treden en niemand is er erg happig naar een fun ctie te aanvaarden. We geven graag toe dat men een derge lijk «bestuursschip» niet pro bleemloos kan besturen en dat de relaties met andere bestu ren niet altijd rimpelloos zijn is evenmin hun fout. Iedereen tracht zijn eigen vereniging tot een bepaalde bloei te brengen wat echter niet wil zeggen dat daaruit een goed werkende GKR kan ontstaan. We koes teren geen sympathieën voor negatieve kritiek maar bepaal de waarheden kunnen toch niet verzwegen worden zoals het feit dat de verenigingen uitsluitend en alleen geïnteres seerd zijn in subsidies en al het andere bijkomstig is. We on derkennen de inspanningen van het bestuur maar dit bete kent geenszins dat daarmee de werking van een volledige GKR opportuun funktioneert. Het ligt niet in onze bedoeling een polemiek te voeren want daarmee is niemand gebaat en vermits het als moeilijk genoeg is om onderlinge afspraken na te komen willen wij, als pers mensen, zeker geen negatieve bijdrage leveren, op voorwaar de toch dat de aanleiding er toe niet al te groot is. Aanwezigheden Lovenswaardig alleszins is het gedetailleerd verslag over de voorbije werking in 1986. Uit de statistieken leren we dat op de 79 erkende verenigingen er een gemiddelde aanwezigheid was van 49 waarvan de aktieve kunstbeoefening het meest blijk gegeven heeft van een intense belangstelling. Volgens de statuten zullen de volgende verenigingen ge schrapt worden wegens hun veelvuldigde afwezigheden op de algemene vergaderingen. Ergens heeft dit systeem niet veel zin vermits een geweerde vereniging een nieuwe aan vraag kan indienen en het jaar daarop al aangenomen wor den. Tot de geschrapten beho ren de muziekmaatschappij Hand in Hand, Mere, Zang koor Sint-Martinus Erpe, De Meerse Vinkeniers, Vrienden kring gemeenteschool Erpe- Honegem, NSB Mere, Libera le Damesbond Mere en Cultu rele Centrale ABW. Op voordracht van het bestuur werden echtef enkele nieuwe groeperingen aanvaard: CM Ziekenzorg Burst, Vrienden kring Ouderkomitee RSB Er- pe-Mere en Socialistische Bond Gepensioneerden Bam- brugge. Dan zijn er nog een drietal nieuwe verenigingen die wensen aanvaard te wor den: Vendelgroep Uilenspie gel Erpe-Mere, Landelijke Gilde Erpe, Davidsfonds Jon gerenwerking Bambrugge. Tenslotte wensen een paar ge schrapte verenigingen opnieuw aanvaard te worden en deze zijn door het bestuur voorge dragen KWB Erpe en KSA Sint-Martinus Erpe. Advies sporthal Voor het insturen van advie zen krijgt het bestuur al even min veel medewerking want van de 79 verenigingen zijn er slechts een twintigtal adviezen binnengestuurd. De secretaris vindt dit cijfer beschamend laag en doet nogmaals een op roep er aan toevoegend dat «zelfs als het over tijd is, het toch nog te laat is». De oor spronkelijke idee komt wel van de sportraad maar vermits men de bedoeling heeft er een polyvalente zaal van te maken is ook de GKR er bij betrok ken. Kenschetsend voor de mentaliteit is, dat er slechts één vereniging, die van de ou de sportzaal gebruik maakt, een advies heeft binnen ge stuurd. Daarbij geeft de sekre- taris toe dat de «formulieren slecht tot minder slecht» zijn en vraagt zich af of de GKR «nog alleen maar een bezorger is van centjes». Toch heeft het bestuur zich de moeite ge troost om naar de oorzaken van deze «laksheid» te peilen en het is een algemeen gebrek aan belangstelling. De bijzon derste redenen volgens hen is dat men geen advies wenst uit te brengen omdat zulks nutte loos is, aangezien en toch geen rekening mee gehouden wordt. Verder maakt men een synthese van de uitgebrachte adviezen waarvan de bijzon derste opmerkingen als volgt kunnen samengevat worden- er wordt gevreesd dat sommige kleinere verenigingen de huur niet zullen kunnen betalen; de kostprijs 3000 fr. per inwoner blijkt overdreven; ook wordt geopteerd om voor dezelfde prijs een zaal voor de socio- kulturele verenigingen te bouwen. Voor de verenigingen die lid zijn van de GKR zal een ver mindering toegestaan worden voor het gebruik van de ont moetingscentra. Een laatste advies werd ge vraagd in verband met het hier meer betoelagen van de vuur werken tijdens de jaarlijkse kermissen in de deelgemeen ten om dit te duur wordt. Als enig alternatief om de kermis sen dan te laten opluisteren bestond er in de muziekmaat schappijen om beurten te laten optreden. Ook al waren de formulieren voor de stemming al opgemaakt, toch waren sommigen niet akkoord omdat er nog andere alternatieven waren in de vorm van andere verenigingen die eveneens een dergelijke manifestatie kunnen opluisteren. Het bestuur van de GKR was evenmin tevreden over het feit dat men niet betrokken was bij de open deurdag van de biblio theek. De medewerking werd daarenboven beperkt tot het schenken van bier... wat toch ook een kulturele prestatie is. Tot besluit deed men een op roep om kandidaten voor de kultuurprijs voor te dragen. Dit moet gebeuren voor 10 juni om een stemming te doen in het ontmoetingscentrum van Erondegem op de volgende al gemene vergadering die door gaat op 25 juni. Dendermonde. Tweede nacht van Blijdorp. Willy Sommers wilde die in geen geval missen (foto Piet Hermans) Een massa volk, zoveel zelfs dat de sporthal van Appels bijna uit zijn voegen barstte. Naar schatting 3.000 aanwezigen, zo werd ons in het oor gefluisterd en wij willen het best geloven, want geen plaats was onbezet gebleven om te komen kijken en luisteren naar de vele artiesten die ook nu weer hun groot hart toonden voor een goed doel. Ze waren er allemaal, de lieftallige Annick, de ster Willy Sommers, John Palmer, Peggy Christy, Bart Kaëll, die veel supporters bleek te hebben, Marina Marcia, Daniël Davis, Yvette Ravel en Hans De Booy en natuurlijk ook The Strangers die er een show van ruim een uur van maakten. De lach was op dat moment niet uit de lucht en de Antwerpse lolbroeken demonstreerden weer eens hun groot talent en vooral hun ruime feeling om een publiek dat te geven waar het recht op heeft; amusement van de bovenste plank. Zelfs Luc Appcrmont zakte naar de sporthal af, en dat deed velen deugd. Vooral dan de initiatiefnemers die met deze organizatie een financiële bijdrage willen leveren aan Blijdorp dat elke injektie van die aard best kan gebruiken. Dendermonde. Tweede nacht van Blijdorp. Men zal naar een andere zaal moeten gaan uitkijken, want in de sporthal bleef geen plaatsje onbezet (foto Piet Hermans) De Middenstand is een kwestie van vertrouwen Met deze titel zitten we meteen op het tema van provin ciaal NCMV-sekretaris, de heer Arnold De Haecke, die "f vorige zaterdag in de oktoberhalle de openingstoespraak hield van het 18"* Lentesalon. In zekere zin kwam die vertrouwenskwestie ook tot uiting by de inleiding door gewestelijk NCMV-voorzitter A. Van Hoyweghen. Toespraken gemaakt. Door haar kleinscha- «Samen doen wat alleen niet 5gheid ve™erf g«on- Itan. - en in het volste weder- de vertrouwensrelatie tussen ajds vertrouwen - was immers de l™dc aa» onderling en steeds de leuze van de inrieh- 'usse°,-^frk?per klant, een ters. En de 96 eiposamen op m<;"*l>Jka factor die op hoog hel lentesalon bewijzen alvast mdus,necl gebied met kan, of- dat collegiale solidariteit geen sch00.11 h"cen Psychologische ijdel begrip is. maar een hou- mus' 's °°k °P «"k lor ding die resultaten afwerpt, "aue en dienstverlening is het mede dank zij het onverwoest- ?p O nchaul gemakkelij- baar geloof in ekonomische le- l3? j ,e, bedrijfsgigan- venskansen, ook in moeilijke !:en' J de middenstand mam- tijden. De voorzitter ver- [es,fe.rt1?c* meer de menselij- klaarde overtuigd te zijn over f®. j i de Ieefkwali- de daadkracht van de te,ttd°°f de Jaren heen sterk K.M.O.'s als ekonomische motor van het land. Vandaar «Ver,rouwen» aldus spreker, zijn uitlating: De middenstan- *IS n,et te vervangen door ders verwachten van de over- cornPuters> en een te sterk heid voldoende steun om de doorgedreven industrialisatie, zelfstandige bedrijven verder d,e demens uitschakelt, is Lebbeke. Doe het zeivers vinden ook hun gading op het Lentesalon te Wieze (foto G gunstig te laten evólueren, en 8een ech,e vooruitgang». Breckx) alles weg te werken wat door Tenslotte wierp hij nog lente- de K.M.O.'s als konkurrentie- bloemen naar de inrichters van vervalsing ervaren wordt: mas- het salon te Wieze, dat volgens sale subsidies voor hopeloos hem geen sleurbeurs is, maar zieke bedrijven, het te zwak e?n initiatief waar steeds wat beteugelen van misbruiken bij n'euws inzit, en vandaar ook handelspraktijken en het toe- vee' succes kent. laten van ongereglementeerde kommerciële aktiviteiten. x„_ „c Ten slotte nodigde hij iedereen Tg afr°°dmS O»- uit tot de met het salon samen vallende «Week van de Mid denstand», met diverse evene menten in en buiten de regio. Zoals men weet is dit initiatief een co-uitgave van het ciële opening met receptie vergastte de Koninklijke Fan fare St.-Cecilia van Wieze, o.l.v. de h. Adolf Breynaert, de genodigden en enkele vroe ge bezoekers op een paar zwie- -V UilCU.U all lit. I - C.M.B.V. (geleid door Mevr. nge Icnle-mareen. En nadien Van Roy-Rasson) en het »cs er weer de klassieke rond- NCMV 8an8 naar de ve'e stands, waar- Zoals we ten hoofde reeds bil kem,1eljik de hoofdtoon op schreven stond de daaropvol- w°°n™hu»g. met alles er op gende gelegenheidstoespraak en aaV°°L''LT* T van de heer De Haecke in het vandaag' Eep hcdd dus, dat teken van de NCMV-leuze: .beschrijving, noch bij- «De Middenstand is een kwes- ^fe«nnS vargf; tie van vertrouwen». Deze sal?" Wil" verder open zienswijze heeft de middelgro- te bedrijven, die vroeger wel zate.rda*) van 17 22 "ur e" eens met onbegrip te kampen °p ,e4 ag apr' Lebbeke. Alles voor de tuin op het lentesalon. Het is er ook het ideale moment voor (foto hadden sterk niatifcphnnnn!::L. van ih.ju tot zz U. Dr v de week van 18.30 tot 22 u., hadden, sterk maatschappelijk gekleurd, en tot een organisa tie met grote verwachtingen J. Van Landuyt G. Breckx) De Volkstuinders van Wieze hebben niet eens het echte lenteweer afgewacht om met hun voorjaarsaktiviteiten te starten. De eerste verrichting was een snoeidemonstratie in de hof van bestuurslid Karei Heuvinck, met André De Rybel als lesgever. Een goede 25 leden waren voor deze praktische onderrichting opgekomen. Onder het snoeimes overhelt) is men na één snoei- les al een volleerd «kapper». Tijdens deze demonstratie tra- En voor sommige problemen den volgende snoei-basisprin- zal men toch bij een deskundi- cipes gauw naar voor: het licht ge moeten te rade gaan. Er toegang verschaffen naar alle komt immers zo veel bij kijken krumdelen, en de groeikracht 0p gebied van snoeihout, - tijd- regelmatig verdelen tussen al stip, en -wijze, verder dient de takken. Derhalve moet men men te weten of het over vor- de takken wegsnijden die el- mings- of onderhoudssnoei kaar kruisen, die in een ver- gaat en dan is er nog de ver keerde richting groeien, die schillende snoeiwijze van ge- kankervlekken vertonen, of woon of steenfruit, bessen die helemaal uitgeput zijn. De (druiven) of sierheesters, demonstrates paste deze Snoeimeester De Rijbel heeft doelstellingen achtereenvol- de aanwezigen op een uurtje gens toe op een appelaar, pe- tijds heel wat kennis terzake relaar, pruimelaar (steenfruit), bijgebracht, op een druivelaar (die echter Na de demonstratie was er ten voordien al een flinke knip- huize van Karei en Suzanne - beurt gekregen had) en op een een reuze gastpaar - degustatie paar sierstruiken. Bij de les van enkele wijnprodukties uit was er gelegenheid tot het stel- de kelder van een paar mede- len van vragen en meerdere leden. Dit was een goede gcle- leden maakten daar dankbaar genheid om nog «even» na te gebruik van Evenmin als een kaarten over André's knip- boom bij de eerste slag valt werk, en daar kwam zelfs al (hij tuimelt wel langs waar hij eens een min of meer «ge snoeide» tuinmop bij te pas... Dia- en filmavond Vorige vrijdag waren de Volkstuinders weer bijeen in het Oud-Gemeentehuis voor een dia-voordracht met film over «Ziektebestrijding en on derhoud van planten, zo bin nenshuis als in de hof». Daar het een nogal omvangrijk onderwerp betrof verleende voorzitter Alfred Lambrecht onmiddellijk het woord aan de heer Baets, landbouwkundig ingenieur bij «Bayer» (St.- Truiden). Ter inleiding gaf de ze een uiteenzetting over de phyto-pharmaceutische be scherming van de plant. Dien aangaande stelde hij een paar vragen: Waarom sproeistoffen gebruiken? en Hoe giftig zijn sommige (phyto) produkten? Het antwoord voor deze pro blemen werd achteraf gegeven via een reeks dia's, en een filmpje over rozenkultuur. Om alles beter te begrijpen gaf spreker enkele voorbeschou wingen inzake het leefmilieu van mens, dier en plant. In die optiek sprak hij eerst over het klimaat, dat bepaald wordt door temperatuur, vochtig heidsgraad van de lucht, het CU2-gas (bouwsteen voor de plant), en het licht omwille van de foto-synthese. Daarbij aan sluitend handelde hij over de bodemtoëstand: bemesting, struktuur, PH (zuurheids- graad), verluchting, humus, enz. Als derde thema ging het over de infekties bij de plant: insekten, schimmels, virussen, onkruiden, aaltjes, mijten en andere parasieten. Ten slotte had hij het over de bestrijding van al deze kwalen. Als raad gaf hij terzake mee: «Men mag noch te veel, noch te weinig sproeien». Men dient dit te doen op het goede tijdstip en met de juiste dosering. J3ij al dien achtte hij het belangrijk de voorschriften, op de ver pakkingen aangeduid, stipt na te leven. Uit wat voorgaat kunnen we gerust konkluderen dat het een leerrijke avond werd, die op de koop toe nog werd geani meerd met een gratis tombola waarbij een nuttige natura- prijs voor iedere aanwezige. Boesemtocht Het «Werk» blijft niet stilzit ten na deze eerste jaarpresta tie. Door het bestuur werd besloten het nuttige aan het aangename te paren tijdens een uitstap naar het Haspen- gouwse. Tot 26 april kunnen de Volkstuinders- en ook niet- leden! - bij de bestuursleden inschrijven voor deze reis die zal plaats vinden op 2 mei met vertrek om 8 u. (terug rond 21 u.) aan de parking van de brouwerij Van Roy en aan het parkeerterrein Callebaut. Volgend programma is voor die dag uitgewerkt. In de voor middag wordt kennis gemaakt met Haspengouw, en daarna is er een geleid bezoek aan een tingieterij, 's Middags kan men desgewenst een warm maal (soep, vlees, groenten en kro ketten) bekomen voor 195 fr. per persoon. Het hoogtepunt van de uitstap begint echter om 14 u. met een 2 uur durend spektakel, de bloemtocht, dit is een autocartrip langs de «witte hagen» in de bloeiende boomgaarden, met een gids die het tijdelijk evenement «bloesem» zal toelichten. Tij dens een oponthoud wordt dan verder een bezoek gebracht aan de basiliek van Kortenbos. J. Van Landuyt

De Voorpost | 1987 | | pagina 9