KKH De Eendracht Baasrode weer beter Sint-Cecilia Wieze bracht heerlijk kunstkoncert dan goed Jazz in stad Dendermonde Koncert '87 van Aaigemse fanfare «Halleluia» laureaat Europees koortreffen Stedelijke Academie voor Kunst en Woord te Lokeren 14 - 1.5.1987 - De Voorpost De Eendracht onder was "Arioso" van Georg de dirigent die als solist op De Stedelijke Academie Den Dubbelden, Karin Lau- voor Kunst en Woord te Lo reys, Kristin Van Damme, keren wil hiermee alle be- Saskia Van Kerckhove, langstellenden uitnodigen Heidi Van Der Jeugt, Tom op het toneelexamen op Buysse, Peter Platei, Koen vrijdag 8 mei om 20 uur, in Van Puyvelde, Stefan Van het Kultureel Centrum, To- Rumst (kandidaat Rege- renstraat 1te Lokeren. rings medaille). Negen leerlingen uit de Na de ruime aandacht die klas van dhr. Hugo Govaert het toneelexamen vorig spelen fragmenten uit: jaar kende, durft de Acade- Vlinders zijn vrij (L. mie hopen op een talrijk Gershe) publiek. Om het gebeuren Arme Cyrano (E. Rostand) aantrekkelijk te maken Jeanne D'Arc (B. Shaw) voor de toeschouwers, Dansen op Kristal (L. speelt elk fragment zich af Vilsen) in een decor met sugges- Morgen kan het te laat zijn tieve zetstukken en telkens -~z.- (H'. Heizen) ook in aangepaste kledij. Dendermonde. The Crescent City Dreamers zoals ze op 9 mei te beluisteren zijn in The gja de trommel (H Keuls) Toegang gratis: maar pro- New Roxy. Met Big Bill Bissonette (trombone). Ook Bill Sinclair zal aanwezig zijn. Het Antigone (Sophocles) gramma verplicht. zijn twee muzikanten die deel uitmaakten van de bekende Easy Riders Jazz Band en Nana (St -Knop) JVL Sint-Niklaas. In de schouwburg trad zondag ]l. het Euregio jeugdorkest voor het verschillende Ip's op hun naam hebben. Stellen zich voor: Barbara voetlicht (Iv). Muzikaal koncert met showoptreden, zo lazen we op het programma van de v.z.w. Koninklijke Har monie De Eendracht uit Baasrode. Voor de muziek liefhebbers betekent dat een buitenkansje om één van onze allerbeste muziekmaatschappijen uit de streek aan het werk te zien. Twee dagen na elkaar liep de ruime feestzaal van de gemeenteschool van Baasrode dan ook zo goed als nokvol om de vele vrien den, sympathisanten en fervente aanhangers van De Eendracht een riem on der het hart te steken met een oververdiend applaus. Want schitterend was het koncert, dat. moet gezegd worden. Dirfgent Lode De Feyter en zijn niannen mo gen terecht fier zijn op deze prestatie. De Eendracht, zoals steeds in keurig uniform en gedisciplineerd tot en met, werd door Marcel Tieleman voorgesteld. Voor zover dat nog noodzakelijk was. Maar prezentator Tieleman zou ook de verschillende nummertjes aan elkaar praten en vooral veel infor matie verschaffen over komponisten en de tijd waarin zij werkten. Klassiek en ook modern Een vlot programma dat paste bij de viering van 115 jaar Harmonie De Een dracht. Enerzijds stonden de klassiekers uit het reper toire op het programma, anderzijds waren er ook de hedendaagse melodietjes, de aandacht voor het show element - De Eendracht bouwt zich ook naam en faam op als show- en mar- chingband - en het samen gaan tussen muziek en zang. Een programma dat openstond voor alle menin gen en waarbij iedereen na afloop maar een kommen- taar had: het was weer bie- zonder goed. Begonnen werd op een schitterende en veelzeggen de wijze met "The show must go on" wat ook juist is streepte die waarheid met veel bravoure. Het werd een goede start, zodat de muzi kanten boordevol vertrou wen aan de rest van het programma konden verder werken. Al zagen we op be paalde momenten toch dat sommigen last hadden van de zenuwen en achteraan op het podium nogal wat speurwerk verrichtten naar allicht ontbrekend materiaal. Of was het ge woon de spanning om het zo goed mogelijk te doen. Anderzijds was er dan weer die geruststellende glim lach bij heel wat muzikan- Friedrich Haendel, een klassiek stuk dat door de Nederlander Jan de Haan perfekt was bewerkt voor fanfares. Biezonder mooi was de Espana Walssuite van Walteufel en het Thème d'Orgue dat erop volgde kreeg al evenzeer een uit bundig applaus. Met een be werking van dirigent Lode De Feyter groeide de paso doble "Churumbeleras" uit tot een van de suksesnum- mertjes van het optreden. Maar ook de Song of Libera tion die een aantal bekende overwinningsliederen groepeerde loonde de moei te. En wat te zeggen van "Moment for Morricone". Een biezonder moeilijk stuk, uitgevoerd met veel kunde en klasse. Een waar dig sluitstuk voor het eer ste gedeelte dat voor vele Trompetsolisten Freddy en Noël Perdaens in vedette Zelden kenden we in Wieze zo'n verzorgde en hoogstaande muzikale gebeurte nis als vorige zaterdag bij het kunstkoncert in het Sportpaleis. De sfeer zat er al bij de aanvang in met de wervelende lichteffekten, een technisch hoog standje van Mare Colman en Willem Heuvinck, hierbij baadde de schemerdui stere zaal zioh als het ware in het licht van duizende vallende sterren, net neerdwarrelende voorjaarsbloesems. Wat prachtig! Uit de avonddeemstering rees de Wiezer Sint-Cecilia vlag helverlicht op als een simbool van leven en hoop, en nadien zetten de spots achtereenvolgens ook de fanfare en het trommelkorps in de kijker... Dendermonde. Wie dit instrument de baas kan, is een hele baas (foto Piet Hermans). Dendermonde. Sekretaris en presentator Marcel Tieleman zorgde ervoor dat de verschillende nummertjes aan elkaar werden gepraat met een massa aan nuttige informatie (foto Piet Hermans). ten die de zekerheid en 'toeschouwers weer te vlug plankvastheid uitstraalden voorbij was. Dergelijke mu- die men van een dergelijk ziek, daar kan je immers korps kan en mag ver- uren naar luisteren, wachten. Na de pauze werd gestart Het tweede nummertje met een arrangement van trombone de bekende Ame rikaanse komiek (zie Rigo- letto) Spike Jones gestalte gaf. Voor iemand die sedert 1978 niet meer naar de trombone heeft gegrepen was dit een sterk staaltje van vakmanschap en met een werd bewezen dat men met Lode De Feyter niet al leen een vooraanstaand di rigent maar ook een uitste kend muzikant en muziek kenner in eigen rangen heeft. Al een paar jaartjes heeft De Eendracht de goede ge woonte aangenomen om zijn koncerten op te luiste ren met zangnummertjes. Dit keer werden Diane Blommaert en Jozef Klin- ckaert uitgenodigd om dit onderdeel voor hun reke ning te nemen. Summerti me van Gershwin uit de be kende musical Porgy and Bess was een geknipt num mer voor haar. Uitstekend passend bij haar stemtimb- re en vertolkt op oen ont roerende wijze. Even over tuigend was Jozef Klin- ckaert die Non Disoordar di Me vertolkte en later het alom bekende "Laat ons liefste samen varen" van Armand Preudhomme zong en daarmee een ver diend applaus kreeg. Andere zangnummertjes: Diane Blommaert met "People" en Jozef Klin- ckaert als slot met "Laspag- nola". Tussendoor kregen we twee optredens van de miniretten, dat zijn de al lerjongste majoretten die bewezen dat ze een uitste kende wissel op de toe komst zijn voor De Een dracht. Al werd in dit twee de gedeelte het muzikale niet uit het oog verloren. De Lovesongs '87 bijvoorbeeld in een arrangement van Lo de De Feyter en Rudy Steyaert en het alombeken- de 11 8ilenzio van Nino Ros si waren van die aard dat elke muziekliefhebber daar best bisnummertjes van zou gehoord hebben. Maar ja, men moet zioh nu eenmaal zo strikt mogelijk houden aan een programma. Zoals steeds presenteerde De Eendracht zich keurig aan zijn trouw publiek. Di rigent De Feyter in een zwarte smoking, de harmo nieleden in het uitgaanste- nue, kortom, een konoert dat af was. Geen wonder dat De Eendracht kon bo gen op een grote schare muzikanten. Al is het zo dat men ook in Baasrode druk bezig is met een jeugdwer king, vanaf 13 jaar. De jon geren vormen inderdaad de toekomst, ook voor een har monie. We kunnen ons best inbeelden dat vele jongeren en ook volwassenen graag lid zouden worden van dit korps. Dat kan, want muzi kanten voor hdut- en koper- blaasinstrumenten, slag werkers, leden voor het twirlingteam, de oolour- guards en de rifle-sektie zijn nog steeds van harte welkom. Het goede moment voor voorzitter Norbert Willems om zijn traditioneel inlei dingswoordje te plaatsen, en tevens om secretaris Eric Pauwels op het podium uit te nodigen voor de aan kondiging en de binding van de uit te voeren stuk ken. Bij elk onderdeel gaf de koster een woordje uit leg over de komponist en een korte beschrijving van de werken. Verder bleek dan dat de stukken niet van de gemakkelijkste, maar wel van de mooiste waren. Een hart onder de riem van de inrichters is zeker het feit dat men in Wieze nog belangstelling voor de mu ziek voelt; dit is immers de konklusie die men kan trekken uit de grote op komst voor het koncert. Uitvoering Als eerste nummer werd de feestmars «Joyeux Anni- versaire» (Renier) ge bracht, met een treffend sa menspel van fanfare en trommelkorps, resp. geleid door de heren Adolf Brey- naert en Albert De Smet. Van Kalman hoorden we dan «Grëfin Mariza», een operette in klassieke stijl, met tal van speciale aksen ten, versieringsnootjes en maatwisselingen. In «Gol den Line» (Max Leemann) konden we een levendige jazz-fan taaie beluisteren, met sterke dynamiek dank zij de vele triolen, staooato's en forte's. Een zeer gewaardeerd, en fel toegejuicht nummer was de «Alpen-Echo's», (Ba sil Windor) een solowerk voor kornet of trompet in si b, met begeleiding van de fanfare. Noël Perdaens een aartje naar vaartje! gaf hierbij een prachtige trompet-solo ten beste. Zijn Alpenroep werd door het orkest in eoho beantwoord. In de konoert-Wals «Hoch- zeit der Winde» (John T. Hall), genoten we van de zwoele zachtheid van een zomerbriesje, rilden bij een kille noordenwind, of er- vaarden de drukkende warmte van de woestijn wind of de bulderende kracht van een storm. Dat er in onze eigen regio ook komponisten zijn werd bewezen met de mars «Pit toresk» van de geboren Baasrodenaar Paul De De cker, die dit werk samen met Lode De Feyter toon dichtte. Tijdens de pauze deed fan faresecretaris Pauwels een dringende oproep tot het in stand houden van de volkse muziek, die zo sterk aan het plaatselijk verenigingsle ven is gebonden en verbon den. Hij brak een lans voor een terzake jeugdgerichte politiek, ten einde de jonge ren aan te spreken en te motiveren om de fanfare- rangen te vervoegen, en er gezamenlijk een zekere «klubliefde» op te doen. Onmiddellijk daarop daver de de mars «Abschied der Gladiatoren» (H. Blanken burg) door de zaal; het was met deze bijdrage dat de auteur zoveel succes in Londen oogstte. Het trommelkorps gaf daarna een staaltje van zijn kunnen in «Percussion V», een kunstgewricht speciaal door Patrick De Smet voor De Wieze fanfare geschre ven. Een sterk geritmeerd nummer dat toch opvallend beheerst uitgevoerd werd. Moeilijk was eveneens de fantasie «California» (Oota- ve Grillaert). Niettemin slaagde de fanfaristen er in het majestatisch begin, en de lichtvoetige allegro's tot een goed (en krachtig) ein de te brengen. Op een kunstkonoert mag natuurlijk geen wals ont breken. Deze kregen we via de «Belgische militaire wals» (Louis Fremaux), uiteraard gebaseerd op ver schillende in het Belgisch Leger gebruikte trompet signalen als b.v. «Te Velde» en «Breek de rangen». Opgewekt ging het er ver der aan toe in de «Filmsuk- sessen» (Helmut Bern- hard), samengesteld uit ti- telmelodieën uit internatio nale films. Bij het opus «Sérénades Na- politaines», van de niet meer voor te stellen Belgi sche toondichter Frans Verbeeck alias Randy Beek hoorden we achter eenvolgens het gekende «Santa Lucia», met een mooie solo voor Saxofoon Alto, gespeeld door Robert Christiaans, het «O sole mio» waarbij Freddy Per daens een fijne trompetsolo opvoerde, en verder Torna a Soriente, Bella Carina en Triniculi Trinicula. Het koncert werd besloten door een samenoptreden van de fanfare en het trommel- korps, in de «Mars van de Medici», door de auteur Jo- j han Wichers in het zieken- huis opgedragen voor de hem behandelende genees heren. Het publiek vroeg unaniem en enthousiast om een bisnummer van deze ongekunsteld mooie melodie. Hulde Als blijk van waardering j om zoveel schoons overhan- j digde de heer Bogaert, voorzitter van de Aalsterse muziekmaatschappij «Hand in Hand», een frisse ruiker lenterozen aan diri gent Adolf Breynaert, en dit in naam van al de aan wezige delegaties van de muziekverenigingen uit Aalst (3), Baardegem, Den derbelle, Erembodegem, Grembergen, Gijzegem, Herdersem, Hofstade, Leb- j beke (3) en Moorsel. Nadien j kregen alle fanfaristen van de dames uit het bestuur, N. Willems en A. Maoharis een boeketje witte rozen. Bij het verlaten van de zaal konden de aanwezigen zioh vergewis8an of ze soms geen prijs hadden gewon nen in de gratis tombola met de toegangskaarten. Ter afronding van deze heerlijke muzikale avond dankte voorzitter Willems allen die" zioh, in welke fun ctie of onder welke vorm dan ook, ingezet hadden om van het kunstkoncert een heuglijke happening te maken. Er zijn inderdaad nog mooie dagen in 't leven! J. Van Landuyt Dendermonde. De KKH De Eendracht volop aan het werk (foto Piet Hermans). Voor de aohtste ™«m.l op rij organiseert de Aai gem- Jaar op de lichte muziek. maken. van Eric De Temmerman se fanfare Nieuw Leven op vrijdagavond 1 mei om Het tweede luik van de Belde gezelschappen heb- die samen met de organise- an tuit in zaal Torens-sim hasj laarUlkse konoert. a™1"1 kunnen de toeschou- ben alvast de intentie hun toren hoopt op een talrijke wers een optreden verwach- publiek te verrassen door opkomst. Zo bluft de tradl- In ÖJn optieden wil de Aal- Onder het motto -muziek ten van de fanfare Sint-Ce- andermaal muziek uit te Ue van dit uideke muziek- gemse fanfare aantonen dat van en voor het volk. zal <*U» hl' Borat. Onder lei- brengen die nog met werd gebeuren alvast Zwaard de kwaliteiten in de vereni- dirigent Ouy Walraevens van Paul 00 Smet uitgevoerd tijdens andere (G.D.T.) ging veel hoger reiken dan aantonen wat er sluimert de fanfare trachten om het koncerten het opluisteren van optoch- aan talent in zijn vereni- feestgebeuren kompleet te De preeentatie is in handen ten, stoeten en dergelijke, ging. De nadruk ligt dit Voor de jazzfanaten is en blijft Dendermonde de stad nummer een. Nog maar pas is de achtste kroegentocht achter de rug en heeft Jerry Lee Lewis voor een groots spektakel gezorgd, of in de Honky Tonk Info worden weer een resem nieuwe aktiviteiten aangekondigd voor de jazzy city. Op vrijdag 1 mei bijvoor beeld meert aan de Sint- Onolfsdijk te Dendermonde om 13u30 een jazzboot aan. De muzikale gasten op die boot zijn The New Orleans train Jazzband. Deze boot tocht is een organisatie van de Steinerschool uit Aalst, hierbij bijgestaan door de Honky Tonk Jazzclub. De terugtocht is voorzien om streeks 18 u. Kaarten voor deze boottocht kosten 350 fr. Op zondag 17 mei heeft op de terreinen van het Heilig Maagdcollege aan de Gent sesteenweg een jazz-aperi- tiefkoncert plaats dat wordt georganiseerd door de Mar- nixring Ros Beiaard uit Dendermonde. Op het pro gramma The Jeggpap New Orleans Jazzband dat vanaf 11 u. op het podium stapt. De toegang bedraagt 120 fr. Studenten en plus 3 pas sers betalen voor een uurtje stevige muziek 100 fr Na dien kan men deelnemen aan een barbecue. Maar daarvoor moet men op voor hand inschrijven bij Het Pand, Oude Vest te Dender monde, tel. 052-21.00.23. In The New Roxy zijn op zaterdag 9 mei, avond van het Eurosongfestival, The Crescent City Draemers te gast. Gastvedetten zijn Big Bill Bisonnette en Bill Sin clair, beiden uit de Verenig de Staten en leden van de overbekende Easy Riders Jazzband. Het koncert vangt aan om 21 u. en men kan nu al kaarten voorbe houden aan de prijs van 200 fr. op volgende num mers 052-21.94.18 voor 19 u. en 052-22.45.83 na 19 u. Vermelden we ook nog dat op vrijdag 8 mei een aantal Dendermondse Jazzforma ties te zien zijn in de Kroe gentocht te Ninove. Dat is het geval voor The Cresoent City Dreamers die in de Cambrinus spelen en The Jeggpap New Orleans Jazz band die aan het werk is in Exclusiv. Waar die kroegen zich precies bevinden, zal men u in Ninove wel van naaldje tot draadje uit leggen. Het Aalsters zangkoor Hal leluia, destijds in het kader van het Instituut van de Dames van Maria opgericht door Dom Bernard Copray o.s.b., werd laureaat van een internationaal koor- treffen voor jongeren. In Jodoigne, meer bepaald in de deelgemeente Dongel- berg, werd Halleluia inder daad primus van de Derde Europese Koorwedstrijd voor Jongeren. Zowel fol kloristische als klassieke muziek werd er gebracht. Opvallend was wel dat van de vele deelnemende koren het leeuwenaandeel ge bracht werd door Vlaande ren. Wallonië schijnt hier voor een minder vruchtbare voedingsbodem te zijn. On der leiding van Gaston De Cock haalde Aalst liefst 88% der punten waarmede het het Baskisch koor Galea achter zich liet. LH Lebbeke. Tijdens het voorbije weekend had in jeugdclub 't Toreken de tentoonstelling jongeren en kunstplaats (foto G. Breckx)

De Voorpost | 1987 | | pagina 14