Denemarken in de kijker tijdens de Aalsterse Topweek! Goedkope Woningen: «Het blijft wachten» Weekblad van lender- Burma-en Seheldestreek Marcel Lorie, interimscltepen In Memoriam Een kerststal op de Aalsterse Grote Markt De Voorpost geven van wat Denemarken vandaag zoal te bieden heeft. En heel wat (goede) herinneringen op te roepen aan Hans Christian Andersen, de beroemde Deense schepper tentoonstelling in de belfort- De initiatiefnemers van de Aalsterse «Topweek» en «Topdag» schepen Ghisleen nen, om haar aardse prins te Willems, de Middenstandsraad met voorzitter Pierre De Poorter, sekretaris Jaak ku.nnen liefhebben. Maar die Spittaels en adjunkt-sekretaris Leo Says wenkten dit jaar blijkbaar ietwat P?ns negeerdeha^r ^fde' aarzelend het toch wel sprooKjesachtige Denemarken, een land van en voor ÏÏÏÏJÏSin1"SS in h«-t ÏS5 lekkerbekken, „aar de KeirerlUke Stede. fn'TrS,? in (SZ. Voor kuituurschepen Chris Lievens - Borms toch een goede gelegenheid om «winkelend schreef Andersen... Aalst», in het harkje van Aalst, onder de eeuwenoude belforttoren, een summier beeld te bij het rustig bekijken van de van zovele fantastische kuituur-sprookjes en wonderlijke verhalen. krypte" Tijdens de Topweek nog tot en met 3 mei a.s. loopt in de belfortkrypte de Een tweede deel van deze ten tentoonstelling «Hans Christian Andersen». De openingstoespraak werd er maandag jl. toonstelling bestaat uit een gehouden door Mevrouw Chris Lievens-Borms. kollektie affiches en opmerke lijk grafisch werk, zoals het vandaag in Denemarken te Denemarken, een konstitutio- van deze tocht. Andersen ver- van het land behoort het ge- zien is. nele monarchie en het oudste taalde en bewerkte verschillen- boortehuis van Andersen te Soberheid en funktionaliteit koninkrijk van Europa, be- de Franse teksten. In 1847- Odense hoofdstad van het zijn hierbij sleutelwoorden, staande uit het schiereiland 1848 verschenen zijn werken eiland Funen, de «tuin van Het meest bekend zijn mis- Jutland (23.800 km') en 406 voor 't eerst in het Frans. Hij Denemarken», een eldorado schien de posters van Ole eilanden en eilandjes, waarvan bezocht Engeland in 1847. De- voor kunstenaars die een mo- Kortzan, die in primaire kleu- er een honderdtal zijn be- ze reis bleek van veel nut te tief zoeken in een oase van ren het golvende landschap en woond, alles samen 43.044 zijn voor Andersens' interna- groen met prachtige landgoe- de rode daken weergeeft, vierkante kilometer, met als tionale bekendheid. De natuur deren thans museum, waar En een Deens tintje werd aan hoofdstad Kopenhagen (gele- van Zwitserland lokte hem heel wat brieven, handschrif- dit alles nog toegevoegd door gen in Seeland) is een veelzij- tienmaal naar dit land, vooral ten, schilderijen en persoonlij- de brouwerijen Carlsberg en dig vakantieland met mild kli- op oudere leeftijd. Zijn langste ke bezittingen van Andersen Tuborg... maat. De rust is er gegaran- sprookje .«De IJsjonkvrou» zijn samengebracht. Daar ook Chris Lievens-Borms: «Ik ge deerd. Het bezit tal van grote speelt in Zwitserland. «Hij treft men vrijwel alle vertalin- loof dat dit alles genoeg tot de en kleine bezienswaardighe- haalde zijn inspiratie groten- gen van zijn werken. Ook het verbeelding spreekt. Grijp de den, Overblijfselen uit de tijd van de Vikingen in de vorm van verdedigingswallen, graf heuvels en runenstenen en niet in de laatste plaats duizend jaar oude koopvaardij- en oor logsschepen, zoals in de Vikin genscheepshal in Roskilde. Kronborg, het kasteel van Hamlet uit 1240, bevindt zich iets ten noorden van Kopenha gen en ook de residentie van de koningin in de hoofdstad, de vier rococopaleizen van Amalienborg is toegankelijk voor het publiek. Denemarken heeft vooral in de 19de eeuw op kultureel ge bied enkele figuren van Euro pese betekenis voortgebracht, o.a. Hans Christian Andersen (1805-1875). Andersen, de vermaarde schepper van zovele, levens wijze, humoristische, fantasie rijke sprookjes, wiens verha len tot in de verste hoeken van de wereld gelezen en voorgele zen worden, werd geboren in 1805, als zoon van een arme schoenmaker. Als kleine jon gen droomde hij van toneel en ballet. In 1819 vertrok hij naar deels uit de vertellingen die hij woonhuis van Andersen in de- Kopenhagen om... beroemd te als kind gehoord had en uit ze stad is voor het publiek worden. Op 23-jarige leeftijd dingen die hij zelf had meege- steeds toegankelijk. Onder de deed hij'een eindexamen. maakt. De prinses op de erwt, vele monumenten die in Dene- In 1835 verschenen zijn eerste het meisje met de zwavelstok- marken voor hem zijn opge- sprookjes, die in Denemarken jes, het lelijke jonge eendje, richt, houdt vooral het wereld- evenals zijn eerder geschre- de nachtegaal van de keizer... beroemde beeldje van Ander ven romans en toneelstukken het zijn allemaal onsterfelijke sens sprookjesfiguur «De weinig bijval vonden. verhalen, ondanks de wreed- kleine Zeemeermin» (Den Lil- In Duitsland en Engeland ech- heid van sommige avonturen, le Havfrue) de herinnering aan ter maakten zijn sprookjes telkens weer zegeviert». Aldus hem levend. Het is vervaar- echter zo'n opgang dat Ander- Chris Lievens-Borms. In 1874 digd in brons door Eduard sen al spoedig beroemd was. verscheen een verzamelde uit- Eriksen en in 1913 geplaatst op Hij echtte veel aan kritiek en gave van 156 sprookjes en ver- een steen in het water, aan de leed onder de aanvankelijke tellingen, een bundel waarvan havenpromenade van Kopen- miskenning van zijn werk. de beste verhalen om hun fijne hagen. «Deze «treurige» zee- Daarvan en van zijn trots om humor, hun onbevangenheid mermin ruilde jaren geleden het uiteindelijke sukses heeft en hun wijsheid tot de onver- haar stem voor een paar be- hij ontroerend getuigd in «Het gankelijke wereldliteratuur lelijke jonge eendje». Ander- behoren, sen is twee maal naar Spanje Denemarken bewaart vele her- gereisd, bezocht ook Portugal inneringen aan deze grote en Marokko. Zijn reisbeschrij- sprookjesverteller. Tot de be ving «In Spanje» was de vrucht kendste bezienswaardigheden Aalst. Onder een stralende zon werd de voorbije dagen in Aalst op de Grote Markt een kerststal gebouwd. Niet door een middenstander die zeer vroeg wil beginnen met de eindejaarskoopjes en daarvoor de gepaste en geëigende sfeer wil oproepen. Maar door een filmmaatschappij die de Grote Markt had uitgekozen voor de opnamen van een nieuwe Vlaamse film waarin een van Vlaanderens meest bekende lolbroeken de hoofdrol zal vertolken. De Urbanisatie van de stad stond dus op zijn kop. (a) Aalst. Een aandachtig luisterend publiek tijdens de opening van de Topdag (as) gelegenheid om nader met De nemarken kennis te maken. Mijn persoonlijke indruk is al vast dat de rood-witte kleur van de Deense vlag een gevoel van blijheid en levenslust uit straalt, een gevoel waarmee wij, Vlamingen, ons verwant kunnen voelen!» Deze tentoonstelling loopt van' 27 april tot en met 3 mei 1987. Openingsuren: 10-12 en 14-18 uur. Alvast een summier beeld van leven en kuituur in vakantie land Denemarken! De Bruyn Het boelvaar 1986 was voor de Samenwerkende Maat schappij «Goedkope Woningen» even kleurloos als het vorige. Aldus bl(jkt trouwens uit het pas gepubliceerde jaarverslag. Een jaar van wachten naar centen die niet komen en naar saneringsprojekten die niet van wal raken. De tribulaties in het Aalsters schepencollege zijn blijkbaar nog niet aan hun einde. Nadat in de jongste gemeenteraadszitting Edgard Hoog- huys had verklaard als schepen in vervanging van Anny De Maght die zelf het burgemeestersambt tijdelijk waar neemt te zullen zetelen kwam er duidelijk een kink in de kabel. Om het mogelijk te maken dat Ghisleen Willems schepen werd ad interim in vervanging van de nog niet beschikbare Robert De Pauw, hadden Marcel Lorie (PW) en Jan Caudron (VU) als raadsleden met meest anciëniteit afgezien van hun recht tot opvolging. Edgard Hooghuys had een tekst gevonden dat ook Anny De Maght tijdens haar burgemeestersperiode moest vervan gen worden en vermits voormelde heren aan hun opvolg- recht hadden verzaakt stelde Hooghuys te zullen komen zetelen. Hij werd van de zitting wel verwittigd doch er was een schrijven bij met een andere tekst. Die luidde dat het opvolgrecht verzaken slechts voor één geval geldt. In het eerste geval was het vervanger van Robert De Pauw. In het tweede echter van Anny De Maght. Edgard Hooghuys daagde dan ook niet op. Marcel Lorie wel. Die blijft nu waarnemend schepen tot er een burgemeester benoemd zal zijn. LH Sinds meer dan een jaar is de infrastruktuur van gans een wijk gelegd, met honderden meter betonnen wegen, klaar om 165 huizen te bouwen Een dure investering, maai men krijgt geen toelating om met het bouwen van huizen te starten. Voorzitter Ludovic Moyersoen ziet echter nieuwe hoop opda gen. Volgens geruchten zou de Maatschappij eerlang toelating krijgen om 25 huizen op te trekken. En door de aanleg van de af te breken stadsge- bouwen aan de Hoge Vesten - Hovenierstraat zou het projekt stadsrenovatie kunnen starten. De budgettaire beperkingen en de financiering blijven reële problemen. Dagelijks komen er aanvragen voor volkswonin gen binnen. Meer dan 900 ge zinnen staan op de wachtlijst. Aannemersfakturen blijven onbetaald. Schuldeisers drei gen met aanrekenen van ver- wijlintresten. En het probleem van huurachterstellen wordt steeds nijpender. Aalst: uitbreiding wijk Horebekeveld, 45 huizen Deze bouwwerken hebben, in gevolge het gelijktijdig uitvoe ren van de wegenis- en uitrus- tingswerken, een gevoelige vertraging opgelopen en kre gen een termijnverlenging toe gestaan van 180 kalenderda gen. De voorlopige oplevering voor deze 45 huizen had plaats op 25 februari 1986. De vertraging op de uitvoe ringstermijn van de bouw werken heeft ook de afwerking van de installatie Centrale Verwarming beïnvloed, zodat ook deze werken werden opge leverd met vertraging. Het aanleggen van de voor tuintjes, opritten garages en de voetpaden hebben ook af te rekenen met kredietbeperkin gen van de Diensten voor In- frastruktuurwerken van het Ministerie van de Vlaamse Ge meenschap. Om de huizen toegankelijk te maken was de maatschappij verplicht om de opritten van de garages te laten uitvoeren. Ook het deel hetwelke nor maal ten laste valt van het Vlaamse Gewest. Dit alles om te voorkomen dat men geen maanden huurgeld zou verliezen. De dossiers voor het aanleggen van de groenruimten en de voetpaden werden door de Raad van Bestuur goedge keurd op 4 oktober 1985. Na lang aandringen kon men ver nemen dat deze werken ver moedelijk in het voorjaar van 1987 zullen in aanbesteding mogen gegeven worden. Voor verdere uitbreidingen wordt met ongeduld gewacht op toelating. W(jk Horebekeveld: aanleg speelplein Deze werken moesten, volgens de bestelbrief, aangevangen worden op 6 januari 1986. Ge zien de slechte weersomstan digheden was het de aannemer der werken onmogelijk op de gestelde datum aan te vangen. Als gevolg van deze toestand kon een deel der beplantingen slechts gebeuren in het najaar 1986. De voorlopige oplevering werd toegestaan op 2 februari 1987. Het verharde gedeelte werd echter tijdig uitgevoerd zodat de kinderen vanaf het paasver- lof deze speelstrook hebben kunnen benutten. Het onderhoud van het plein zal gedurende de eerste twee jaar door de aannemer worden waargenomen. Nadien zal de zorg voor dit plein overgedra gen worden aan de diensten der Stad Aalst. Met de aanleg van dit speel plein beëindigt men de laatste fase van het eerste deel wijk «Horebekeveld» - 214 eenge zinswoningen. De uitbreiding van de wijk «Horebekeveld», waarvan reeds 45 huizen zijn gebouwd en nog 165 eengezinswoningen zijn gepland - wegenis en uit rusting werden reeds uitge voerd - zal eveneens spoedig gerealiseerd kunnen worden. Deze wijk zal dan in totaal 425 huizen tellen. Renovatie Rechteroever - Hovenierstraat - Hoge Vesten In het raam van de stadsher- waardering te Aalst, ver klaarde de bouwmaatschappij zich bereid mee te werken. Dit projekt, dat vorig jaar in de startblokken stond, is tijdens het boekjaar 1986 reeds aardig opgeschoten. Op 14.02.86 laat de N.M.H. weten dat haar Raad van Be heer op z'n vergadering van 28.01.86 z'n instemming gaf betreffende de aankoop, mits er een principiële belofte van toelage werd bekomen in het kader van het Besluit van de Vlaamse Executieve dd. 30.03.1983. De heer J. Pede, gemeen schapsminister van Binnen landse Aangelegenheden en Ruimtelijke Ordening, laat in een brief van 14 november 1986 aan de N.M.H. weten, dat de geplande verwerving van de gronden Hovenierstraat - Hoge Vesten (oude stadsma- gazijnen) vatbaar zijn voor toelage van 60% van de kost prijs. Men hoopt het bouwprojekt zo vlug mogelijk te kunnen aan vangen en (fit zeker in de loop van het dienstjaar 1987. Gebouwen en gronden Tijdens het dienstjaar 1986 verkocht de maatschappij slechts één woning, namelijk St. Hubertusstraat 22 te Aalst - wijk «Horebekeveld». Het betekent meteen de eerste ver koop van een woning uit deze wijk. De aktiviteit in de verkoopsek- tor is nog niet hernomen. De werkloosheid en de werkonze- kerheid zijn hiervan nog steeds de voornaamste oorzaken. De hoge maandelijkse afbetalin gen schrikken de kandidaat kopers af. Huurgelden Vanaf 1.1.86 moest de huur prijs worden aangepast. Het achterstel wat betreft het betalen der huur bedroeg voor 1986 ruim 2,7 miljoen fr. Er werden dan ook strengere maatregelen genomen. Via de Vrederechtbank werd dat ach terstel op 31.3.87 reeds met 1/5 verminderd. LH Met diepe verslagenheid vernemen we het plotseling overlijden op zaterdag 25 april rond 17.30 u. van HILDE DE PAUW, 30 jaar, echtgenote van Jos De Loose en moeder van Philip. Ze is de dochter van schepen Robert De Pauw en Juliette D'Hauwer en de zuster van Wim - Christel en Lieve - Guido. Hilde wordt ten grave gedragen te Baardegem op donder dag 30 april na de eucharistieviering van 11 u. In het akademisch ziekenhuis te Jette overleed op maan dag 27 april OCMW-Raadslid EMILIENNE DE SMEDT in de leeftijd van 61 jaar. Ze is de moeder van Emmie en Ann Van Malderen, gewezen diensthoofd medisch-sociale dienst Bond Moyson, voorzitter van de Socialistische Vooruitziende Vrouwen en Federatie Gehandikapten Aalst en lid van talrijke bestuursorganen. Laatste groet in het Rouwcentrum, Gentsesteenweg op zaterdag 2 mei van 16 tot 18 u. en bijzetten van de urne in het columbarium te Aalst op maandag 4 mei te 14 u LH. VRUIDAB 1 MEI 1987 40* JAARGANG NR. 11 - 38 F

De Voorpost | 1987 | | pagina 1