Aalsters Vredeshuis debatteerde over assertiviteit Een ex-Dachaugevangene in Vredeshuis Meiboomplanting aan «'t Spieken» Ruilbeurs bij Xenophora te Aalst Defekt aan telefoonkabel onder Dender «Oeiren en Poeiten» met zoektochten voor ruiters De Voorpost - 1.5.1987 - 5 K.B.G. Op dinsdag 12 mei bedevaart naar O.L.V. van Barmhartigheid te Izemberge, «Bachten de Kupe». Middagmaal in Hommelhof (hommel hop). Daarna naar het Sparrenhof in het Abeelebos. Te Westvleteren bezoek aan het graf van Frans De Clerck, aldaar in 1914 gesneuveld. Verder naar Veume en leper. Depressie De Filosofische Kring organiseert op maandag 4 mei te 19.45 u. in «De Graaf van Vlaanderen». Stationsplein, een gespreksa- vond* over «Depressie» met Jean-Pierre Van der Snickt, psy- choloog-sexuoloog. Erembodegem Koekenverkoop De Kajottersbeweging Erembodegem organizeert op zaterdag 2 mei '87 een grote koekenverkoop. Prijs: 175F voor een doos van 1 kg. Franchipan, konfituur of kokos. Geleverd bij u aan huis! Voor informatie en bestellingen: Kurt Van de Perre, Leuvestraat 13. tel. 053/78.84.68. Jeugdkerk «Noach» Samenkomst: 2 mei om 19.30 u. in de St.-Amanduskerk i.s.m. viering op zondag 3 mei om 11 uur in deze kerk. Wie nog wil aansluiten kan kontakt opnemen met Peter en Ilse Biesbrouck-Van Vaerenbergh, Lindenlaan 8, tel. 053/21.31.62. Koor- en Korttertavond Zaterdag 2 mei om 20 uur in de O.L.V. Hemelvaartkerk: optreden van het A-Capellakoor Termuren, onder de kundige leiding van mevr. Coghe Marijke, en orgelkoncert met aan het orgel dhr. Peter Thomas, een jong en talentvol organist en muziekleraar, wonend in de Van de Vijverstraat te Erembode gem. Kaarten: 100 F. Familiekaart: 150 F. Vierde Parochiefeesten Op 9 en 10 mei a.s. in het Parochiehuis en de Crypte. Zaterdag van 17 tot 21 uur, zondag van 11 tot 15 uur en van 17 tot 20 uur. Op de spijskaart: rundstong in madeirasaus of varkensgebraad in jagerssaus. Naar keuze met kroketten of frieten aan 230F voor volwassenen en 130 F, voor kinderen. In ee cafetaria (crypte) zijn zaterdag van 17 tot 21 uur en zondag van 11.30 u. tot 21 uur lekkere versgebakken wafels en pannekoeken met boter, suiker en koffie te bekomen aan 70 F. Veldvoetbaltornooi Op 1 en 2 mei, op terrein S.K. Erembodegem, van 9 tot 17 uur. Organizator: S.K. Erembodegem. Joggen Elke zondag te 9.30 u. in de omgeving van het voetbalterrein van S.K. Terjoden. Wielerwedstrijd Vrijdag 1 mei: 3* Grote Prijs Freddi Pijck voor junioren. Vertrek: 15 uur aan café Forum in de Keppestraat: 12 ronden van 7,3 km. Organizatie: De Donderzonen - Forumvrienden S.P. Erembo degem. Voordracht Op dinsdag 5 mei heeft in de Crypte een voordracht plaats over het transplanteren van organen. Thema: «Geef om het leven - Nieuw leven door transplantatie». Lentekoncert Vrijdag 1 mei om 19.30 u. in zaal «De Eekhoorn», Brusselbaan 155, Erembodegem. Treden op: 1) het gemengd koor «De Vrolijke Musici» Haaltert met aan het orgel Frans De Meyer. Koorleider: Wilfried D'Hondt. 2) De K.F. St.-Cecilia Erembode gem. Dirigent: Raymond Merckx. Presentatie: Pierre Luyts. ledereen welkom! K.V.L.V.-reis Dinsdag 19 mei, naar Lisse-Holland met bezoek aan het «Keukenhof». Prijs voor bus toegang: 520 F. Inschrijven tot 12 mei bij de wijkverantwoordelijken. Davldsfonds natuurexploratletocht Voorzitter Joris Taeleman zorgde voor konkrete afspraken om de suksesrijke natuurexploratietocht in «Het verdronken land van Saeftinge» op verzoek van velen nog eens over te doen. Er is terug gezorgd voor een boeiende begeleiding door een gids van het natuurreservaat. Gezamenlijk vertrek met eigen wagen aan de O.L.Vr.-Hemel- vaartkerk. Zondag 3 mei om 10 uur. Het aantal deelnemers is beperkt tot de eerste 30 inschrijvingen. Onkosten: 50 F per persoon. Rekreatlevolleybaltornool Op zaterdag 2 mei, van 14 tot 20 uur, in Sporthal Denderdal Erembodegem, 3e rekreatievolleybaltomooi, ingericht door het Stedelijk Sportkomitee. V.C. De Donderzonen- Forumvrienden Viering 10-jarig bestaan, zaterdag 2 mei in café Forum, Keppe straat. K.S.A.St.-Amandusbond Vergadering voor Leeuwkes en Jong-Knapen, zondag 3 mei om 14 uur in het Heem (Bredestraat). Paplerophallng te Erembodegem Woensdag 6 mei. Eerste omhaling: 61.929 fr„ tweede: 103.750 fr. Ziekendag: 9.030 fr. K.B.G.: 1.000 fr. Gemeenteschool: 4.225 fr. Rustoord: 23.000 fr. Andere: 4.800 fr. Kloosterschool: 45.465 fr. Voorlopig totaal: 253.199 fr. Hoogvlieger Op zondag 3 mei organiseren Chiro en K.S.A. Herdersem... Hoogvlieger. Op die dag zullen in Herdersem heel wat jongeren uit de beide jeugdbewegingen het dorp op stelten zetten in het teken van het Jaar van het Milieu. Ook anderè kinderen zijn welkom (knapzak meebrengen). Spelenderwijze zullen ze protesteren tegen waterbevuiling, luchtbezoedeling, milieubederf, ergerlijke lawaaihinder van re- klamewagens... Spelenderwijze zullen ze opkomen voor mooie bloemen en ongerepte natuur, voor straten waar de auto's trager moeten rijden; voor een speelplein op de hardingwijk; voor een propere Dender; voor muziek en zang en spel en ontspanning, waar ze zelf voor zorgen; voor kameraadschap, enz... Ook andere kinderen zijn welkom (knapzak meebrengen). We starten om 9.30 u. op het speelplein op de Harding, 's Middags picknicken we samen en rond 17.30 u. sluiten we de speldag af met een eucharistie, waarop we iedereen, ouders, vrienden... van harte uitnodigen. Meldert 7* Straten loop Kravaelruiters Meldert: 7' stratenloop van Meldert «omloop rond Janssens en Meldert vijver». De 7* stratenloop van Meldert omvat 10 reeksen, met afstanden tussen 400 m., 700 m., 2800 m., 3500 m„ 5000 m. en 10.000 m. ledereen een prijs, een brevet en verfrissend vocht. Loop je fit. Eén week vóór de 20 km. van Brussel is dit een goede oefening rond Meldert vijver. Deelnemen is belangrijker dan winnen. Er zijn veel prijzen. Zaterdag 2 mei 1987 om 15 uur. Plaats: Stevensveldstraat, Meldert. Deelnemende clubs: Kravaelruiters Meldert, Scouts Meldert, Eendracht Meldert, Thor Kokerij, Meisjes- Jongensschool Meldert, Joggingclub Mollem, Hekelgem, Atletiekclub Een dracht Aalst, Atletiekclub Baardegem, Asse, Opwijk, Londer- zeel, B.G.J.G. Meldert, Minivoetbal Meldert. Prijsuitreiking: Stevensveldstraat 5, Parochiecentrum Meldert, 2 mei 1987 van 17 tot 18 uur. Melklokjestocht Wandeling georganiseerd door De Kadees op vrijdag 1 mei. Vertrek te Meldert op het Dorp te 14 u. Na de tocht door het Kravaalbos gezellig samenzijn met belegde broodjes. Parochiecentrum Ontvangt u dit weekend: René Van Eeckhout. Volgend weekend: Harry en Marie-Jeanne Rabaut. KVLV Op woensdag 13 mei 2* kookles over «Creatief met zand-, taart- kruimel- of brokkeldeeg». Nu over 'zoet gebak'. Moorsel De Bergvink Aan café 'Sportiefvinkenzetting op zondag 3 mei te 9.30 u. C.M.B.V. Op maandag 4 mei start het C.M.B.V. terug met een reeks J™™ niet meer zo soepele spieren, begin om 20.30 u. Konditieturnen Voor dames in de turnzaal van de Kloosterschool te Moorsel. Aanvang: dinsdag 28 april. Voor inlichtingen en inschrijvingen: Annie Uvin, Statiestraat 39, Moorsel, tel. 053/77.61.17 na 18 u. Chlro Op 3 mei viering 10 jaar Chiro Eglantier. Om 14 u. jeugdmis «Zie het groeit» van 15 u. tot 18 u. spelenmarkt. ledereen welkom. K.A.V. Op woensdag 6 en 20 mei, fietsen in gezinsverband. Vertrek aan het parochiehuis te 19 u. Terug rond 21 u. Bedevaarten K.V.L.V. naar Oostakker op dinsdag 5 mei. Vertrek 18 u. aan Stevenkapel en Kruis. 18.10 u. aan Koesteert. 18.15 u. op het dorp. Op 1 mei naar O.L.V. van Scherpenheuvel en Pater Valentinus te Hasselt. Inschrijven: Celine Brunclair, Herbergstraat 30. Op 24 mei naar O.L.V. van Heppeneert. Inschrijven Eikenstraat 23 of 7. Op 9 juli parochiale bedevaart naar Scherpenheuvel. Inschrij ven bij diaken Rik. De Lourdesbedevaart met vliegtuig, van vrijdag 24 tot 31 juli. Inschrijven bij E.P. Edgard. Nieuwerkerken Koncert Op zaterdag 16 mei 1987 organiseert de vzw Parochiaal Centrum Nieuwerkerken een Populair klassiek Koncert in de zaal Volkskring, Dorpsplein 15 te Nieuwerkerken. Het koncert wordt gebracht door het Brass-ensemble «Ariosa» o.l.v. W. Dauwe. De toegangsprijs bedraagt 200 frank, kaarten in yoor- verkoop tegen 180 frank bij de leden van de VZW. Aanvang om 20 uur. De opbrengst is bestemd voor de bouwkosten aan de Volkskring. Op de praatapero in het Aalsterse Vredeshuis bracht Lieve Van den Bossche het onderwerp assertiviteit in de opvoeding. Anders gezegd, hoe kan je kinderen hun man leren staan zonder hen geweld aan te doen. Geweld dan in de brede zin van het woord. Lieve is een van de animatoren van de school «De Weide», gesticht en in leven gehouden door de ouders van de kinderen die daar school volgen. Het is een algemeen gangbare opvatting dat je zonder regels niet tot orde komt, dat dit leidt tot wanorde. Regels worden opgelegd door hogere instan ties. Anderzijds blijkt dat re gels kunnen leiden tot frustra ties. Daarom tracht men in de weide kinderen op te voeden met een minimum, haast zon der regels. De opvoeding in de weide is gebaseerd op een bepaalde kindvisie. Het kind is in de eerste plaats een 'persoon' en dient als dusdanig benaderd te worden. Het is een persoon met eigen kwaliteiten, nog on afgewerkt. Betutteling en di- rektieve zichtlijnen kunnen het verlies van een aantal kwalitei ten als gevolg hebben. Ludo Van Neck, een gete kende met een afschuwelijk koncentratiekamp-syndroom - hij was gevangene in Da chau - is a.s. zondag 3 mei te gast op de praat-apero in het Vredeshuis, Esplanadestraat 8 te Aalst. Vijf jaar lang was hij doende aan de voorbereiding van zijn "Het Boek der Kampen". Een boek met foto's en plattegron den van de verschillende kam pen met telkens een beknopte beschrijving van hoe, waar en wanneer en in welke mate het er allemaal aan toeging. Een heuse katalogus van verschrik kingen. Ludo Van Eek brengt a.s. zondag een aantal van zijn boeken mee als "Het boek der kampen", "Zo was het in Da chau", "Zo was het in Maut hausen", "De Bloedstraat" énz. "Het duurde jaren om alle vroegere koncentratiekampen te bezoeken, om relaties aan te knopen die nodig waren om de toegang tot de archieven te krijgen, om overlevenden op te zoeken." "Ik heb geen haat in het hart. Wie destijds vol haat uit een koncentratiekamp is geko men, heeft zijn lesje slecht be grepen. In mij is ook geen sprake van wraakzucht." "Oude wonden van mensen die destijds in kampen gezeten hebben ican ik niet openrijten; onze wonden zijn nooit dicht geweest." "Probeer te begrijpen: Zon der miljoenen volgelingen zou Hitier er niet in geslaagd zijn ook maar één stap te zetten naar de verovering van Euro pa. Dat moet diep in ons door dringen. Dergelijke eenvoudi ge afschrikwekkende realiteit gebeurde nog geen halve eeuw geleden." (l.h.) De kinderen hebben een aan tal rechten. Recht op respekt en recht op vrijheid. Anderzijds hebben zij een ver antwoordelijkheid te dragen, met mekaar rekening te hou den en afspraken te respek- teren. De Weide is een samenleving waarin kinderen mogelijkhe den krijgen om hun vaardighe den, hun kwaliteiten te ont plooien. Ze leren er ook socia le vaardigheden ontwikkelen en verantwoordelijkheden op nemen. Onder mekaar verde len ze taken, als eten klaar maken, opruimen, afwassen of organiseren van geplande akti- viteiten. Wekelijks zijn er besprekingen tussen de stafleden en de kin deren, waarin konflikten opge lost worden. Deze grote vrijheid kan aanlei ding geven tot een aantal kon- flikten. Dit heeft invloed op de agressiviteit en de assertiviteit. Assertiviteit is een niet ge welddadige vorm van 'op zijn rechten staan'. Assertief is ie mand die duidelijk, rustig voor zijn gevoelens en zijn verwach tingen durft uitkomen, zelfs tegenover iemand die er an ders over denkt. Agressiviteit is een aangeboren levensdrift, eigen aan de persoon, die in verschillende graad aanwezig is en die de levensdynamiek mand anderen geweld aandoet of op anderen macht uitoefent. Zwakkere of pas opgenomen kinderen worden door de vol wassenen gesteund. In het al gemeen lossen de kinderen hun problemen zelf op, wat ze dikwijls beter doen als er geen volwassenen bij zijn. Fysisch geweld wordt niet ge duld. Ook op psychisch ge weld, zoals schelden, het links laten liggen van zwakkeren, wordt gereageerd. Door het belang dat gehecht wordt aan de ontwikkeling van de verant woordelijkheidszin, gebeurt dit meestal in eigen groep en is geen tussenkomst van volwas senen nodig. Deze opvoeding in vrijheid maakt van de kinderen geen agressieve woestelingen, maar bewuste, kritisch en assertieve mensen. Ze ontwikkelen heel wat vaardigheden en kunnen zich uitleven in speelsheid en fantasie. Ze leren voldoende zelfvertrouwen hebben. Voor de ouders brengt derge lijke opvoeding een aantal pro blemen mee. Zij moeten mee groeien en een eigen assertivi teit ontwikkelen. Zij worden regelmatig gekonfronteerd met de reaktie van anderen en bovendien komen ze, in geval van krisistoestand soms in de verleiding terug te grijpen naar de eigen klassieke opvoeding. Al bij al moeten de ouders zich enorm inzetten. De resultaten van het leerpro ces zijn zeker vergelijkbaar met deze van het traditionele systeem. Het percentage dat op zes jaar de lagere afdeling afmaakt is gelijk. Bij de over stap naar de klassieke middel bare school bemerkt men dat de kennis ongeveer dezelfde is, met een zekere voorsprong in beoordelingsvermogen en kri tische zin, maar misschien een zekere achterstand in bepaalde vakken. Tijdens de daaropvolgende diskussie ging Lieve Vaden Bossche vrij kritisch in op de voor- en nadelen van het opvoedingssysteem van de Weide. Dit werd «aan de lijve» geïllustreerd door de tussen komst van haar kinderen, Syl via en Raphael, die assertief en wijs hun ervaringen meedeel den. Twee vogels maken nog geen lente, maar je had de indruk dat de Weide opvoedt tot volwassenheid. JM Heyman Voor de vierde maal nodigen de medewerk(st)ers van 't Spieken iedereen uit op de traditionele meiboomplanting van de buurt. Net zoals vorige jaren gebeurt de organisatie en uitwerking van dit feest door een groep buurtbewoners, dié van verre of dichtbij de wer king betrokken zijn. Steunend op de erkenning van buurtbewoners, sympathisan ten,... bouwt men onze wer king verder uit. Dit resulteert dan in nieuwe initiatieven en uitbreiding van de dienstverle ning. Met de meiboomplanting poogt men een gelegenheid te bieden om in een gezellige sfeer kennis te maken met de buurt, de verdere werkzaam heden van 't Spieken. De meiboomplanting heeft plaats op*30 april om 20 u. LH. Er moeten natuurlijk grenzen gesteld worden aan de agressi viteit. Zo wordt ook in de Weide niet aanvaard dat ie- Bestuursvergadering, vrijdag 8 mei, te 20 uur In de Volkskring, Denderstraat 11. Postzegelkring Dendrla Klubvergadering, zondag 3 mei te 9.30 u. in het Parochiehuis. K.A.V. kernvergadering Dinsdag 5 mei te 9.30 u. in de Crypte. K.V.L.V. bestuursvergadering Maandag 4 mei te 20 uur in de bovenzaal van het Parochiehuis. Toneelvoorstelling Dinsdag 5 mei, te 13 uur, is Jeugdteater Nele te gast in het Parochiehuis. K.B.G. Bestuursvergadering, dinsdag 5 mei, te 14.30 u. in de boven zaal van het Parochiehuis. Al-Anon Vergadering, dinsdag 5 mei, te 20 uur, in de wachtzaal van het Parochiehuis. A.A.-groep «Om Mekaar» Vergadering, woensdag 6 mei, te 20 uur, in de wachtzaal van het Parochiehuis. N.W.K. Raadpleging, maandag 4 mei, te 14 uur, in de Crypte. Italiaanse les Woensdag 6 mei, te 19 uur, in de wachtzaal van het Parochie huis. Herdersem Vlnkenzettlngen Op zaterdag 2 mei aan café «Den Engel», Grote Baan te 9 u. en op zondag 3 mei te 9.30 u. aan café «Bolspei», beide georganiseerd door «De Boskantvink». Eerste kommunle Als voorbereiding van de kommunie op 28 mei te 10 u. is er een belangrijke vergadering voor de ouders op dinsdag 5 mei te 20 u. in het Parochiaal Centrum. Driedaagse Na een fantastische driedaagse wordt de catechese voortgezet vanaf donderdag 7 mei te 18 u. in de kerk. Broederlijk Delen In de stadsmeisjesschool in de Binnenstraat te Aalst had een internationale ruilbeurs plaats georganiseerd door de Aalsterse geologische kring Xenophora. In tegenstelling tot de meeste beurzen in Vlaanderen kon je er niets kopen. Alleen ruilen was toegelaten. Er waren deelnemers uit Duitsland, Nederland, Frankryk en na tuurlek uit eigen land. De geologische kring Xe nophora is een vereniging voor amateur-geologen die zich tot doel stelt de leden te helpen bij de studie en het verzamelen van mineralen, gesteenten en fossielen. Maandelijks hebben er le denvergaderingen plaats, de bedoeling is door voordrach ten, dia- of filmvoorstellingen, aanschouwelijke lessen, uit wisseling van informatie enz... de leden een heleboel informa tie bij te brengen over hun hobby. Regelmatig organiseert Xe nophora een- en meerdaagse zoek- en verkenningstochten op het terrein, zowel in bin nen- als in buitenland Zo kan iedereen die wil een eigen kol- lektie mineralen of fossielen opbouwen. De kringleden rei zen en zwerven om te leren. In de loop van het jaar worden daarom een aantal instituten, musea, beurzen en tentoon stellingen bezocht. Maar ook leerrijke natuurwandeltochten en boeiende ondergrondse mijnbezoeken staan op het programma. De kring Xenophora be schikt over een uitgebreide en goed bijgehouden vindplaat- senkartoteek. Hiervoor wor den alle geologische interes sante plaatsen op kaart en fi che gebracht. Onmisbaar voor wie er eens alleen op uit wil trekken" Xenophora heeft ver der een uitgebreide biblio theek, die bij het determinatie- werk van de leden van biezon- der veel nut is. Ook is de vereniging ge abonneerd op enkele gespecia liseerde tijdschriften waarover de leden gratis kunnen be schikken om ze in te kijken. Elk jaar neemt Xenophora deel aan de vrijetijdsbeurs in Aalst. Op de volgende bijeen komst van Xenophora zal Frank Gelaude op 6 mei een spreekbeurt geven over de Boulonais, een streek bij Cap Blanc Nez. Deze voordracht vindt plaats in de bibliotheek in de Kattestraat en is toegan kelijk voor iedereen die er be langstelling voor heeft. Wie meer wil weten over Xenopho ra, kan steeds kontakt opne men met voorzitter Luc De Coninck, Frans Van Cauwe- lacrtlaan 6 te Sint-Niklaas of sekretaris Ronny Verlée, Drie- veldenweg 38 te Aalst. J.M. Heyman Aalst. In de Mikisclub had een opendeuravond plaats waarbij allerlei originele geschenken konden worden aangekocht (a) Verleden dinsdag waren de telefoonabonnees uit de zone Aalst, meer in het biezonder dan uit de fusiegemeenten Denderleeuw en Affligem niet bereikbaar. Een storing aan een kabel onder de Dender zqu er de oorzaak van zijn geweest. Op de bevoegde dienst werd ons gezegd dat men druk aan de herstelling doende is doch dat het defekt wel een paar dagen zou kunnen duren voor aleer er aan verholpen is. Het heeft niets te maken met gewijzigde oproepnummers waarmede men ons voorlopig met een kluitje in het riet wilde sturen. Wanneer U een oud nummer, zoals nog vermeld in de telefoongids, draait wordt U automatisch verwezen mits opgave van naam en adres van de op te roepen persoon, naar het nieuwe nummer. Hier gaat het inderdaad om een ernstig defekt. U kan alleen maar wachten en hopen dat de technische dien sten er in de kortste keren kunnen aan verhelpen. Misschien is dit euvel reeds hersteld als U deze regels on der ogen krijgt. Het ging voor al om de nummers beginnend met 053/66. LH Aalst. Ruilbeurs bij Xenophora (a) KVS Brussel is aan zijn 110* speeljaar toe. Op het nieuwe programma staan werken van Shakespeare, Noren, Ionesco, Pinter, Hampton en anderen. Er bestaat nu ook een boelj «Gentse Contradansen». Het is een bewerking van het in 1757 al verschenen gelijknamig boek van de Gentse dansmees ter Daubat. Nora Van de Voorde en André De Bra maakten deze bewerking die verkrijgbaar is bij de Vlaamse Volkskunstbcwcging, Isabella Brantstraat 28 te 2018 Ant werpen. \oo? de tweede maal wordt in de Kortrijkse Hallen de beurs «trailer» georganizeerd. Van 27 november tot en met maan dag 30 november kunnen de vakmensen uit de sektor mate rieel, karrosserie, kranen, toe behoren en komponenten voor trailers tussen 10.00 en 19.00 uur terecht. De eerste van de drie geplande zoektochten voor de Beker van de Denderstreek heeft plaats a.s. zondag 3 mei met start te 9.30 uur op het Scoutsterrein te Hofstade. U bereikt dit langs de rijksweg Aalst-Dendermonde en bij het einde van de viervaksweg, Hekkestraat naar de Koninghofbaaa. Dan veldweg rechts aan benzinestation Esso baantje af. Deze zoektocht heeft plaats in samenwerking met de Sint- Martinusruiters van Lede en de Sint-Hubertusruiters van Nieuwerkerken. De punten van deze drie tochten worden samengeteld wat dan resulteert in de klassering voor de Beker van de Denderstreek. Afzonderlijke rangschikking voor individuele ruiters en voor aangespannen ruiters. Nadere informatie bij Jef Schuddinck, Hofstade. 053/ 78.81.00 of bij H. De Winne, Aalst, tel.: 053/70.07.68. LH

De Voorpost | 1987 | | pagina 5