Tai Chi Chuan sessie in Aalst K.O.S.I. schenkt 71.0001r. aanHARVA MEIKRAMERIJ ^KNIP Nil UIT EN WIN VOOR MfifB Ifldt 1(0111611 IliCt lOS I EEN KWART-MILJOEN AANKOOPBONS Milieudag te Aalst KP protesteert tegen electriciteitscentrale Marnixring met Scholenzangfeest te Aalst 6 - 1.5.1987 - De Voorpost Op vrijdag 1 mei 1987 zal een hostess op de I MEIKRAMERIJ aanwezig zijn. Wanneer deze dame U aanspreekt en U bent in het I bezit van deze advertentie, zal ze U geheel GRATIS een omslag met AANKOOPBONS overhandigen INaam Straat ^Gemeente De belangstelling voor de Vlaamse strijd in Komen is de laatste maanden fel verzwakt in onze regionen. Dit neemt niet weg dat de problemen ginder aan de taalgrens enigszins zouden gemilderd zyn. Dit is zeker niet het geval met de school, ten huize Robrecht van Kassei, die nog niet uit de moeilijkheden is ondanks de talrijke hulpacties en de financiële steun van Vlaamse verenigingen uit ver schillende streken. Tai Chi Chuan is een van die traditionele oefeningen die ook in het westen steeds meer aan pulariteit wint. Het goed uitvoeren van de oefeningen is volgens de fervente aanhangers van Tai Chi Chuan ideaal voor de gezondheid en de lichaamskonditie. Aalst. Een van de 300 bewegingen (Ih). De oefeningen van de verschil lende Tai Chi stijlen zijn traag, gemakkelijk en rustig uit te voeren en aldus geschikt voor alle leeftijden. Bij een regel matige en goede uitvoering be werkt Tai Chi een grote har monie in het lichaam door de gelijktijdige verhoging van de mentale koncentratie en een verhoging van de lichamelijke kracht. Tai Chi is uitstekend ter pre ventie van ziekte en als verjon gingskuur. Kronische ziekten zoals zenuwachtigheid, indi gestie en slapeloosheid worden er suksesvol mee verholpen en Tai Chi is zelfs in staat het lichaamsgewicht te regelen. Momenteel verliezen veel mensen hun overgeërfde sterk te en zelfbewustzijn door kon- frontatie met verschillende stressfaktoren, alsook door fy sische ongemakken die voort vloeien uit een toenemende so ciale druk en de pollutie in de wereld, het leefmilieu. Ze zoeken allerhande oplos singen om dit verloren zelfbe wustzijn te herontdekken en om het evenwicht en de bron van fysische en mentale ener gie in het lichaam te verster ken, hetgeen een hoger niveau van zelfbewustzijn bewerkstel ligt, nodig voor het behoud van een goede gezondheid en een goed leven. De bewegingen in de Tai cii tijn cirkel- of spiraalvormig. Ze zijn aldus verbonden met en gelijkend op de verschillen de bewegingen en verande ringen in het universum. Zulke bewegingen brengen de beoefenaars van Tai Chi terug tot hun relatie met de cyclische gebeurtenissen van het leven en de natuurbegrippen. Het kan de mens ook voorbereiden om af te rekenen met bepaalde onvermijdelijke veranderingen in de omgeving, veranderingen die men niet graag onder ogen ziet. De hoofdbedoeling bij de beoefening van de Tai Chi filo sofie bestaat er daarom in de mens te leiden naar een een heid van lichaam en geest met het universum. Op zaterdag 9 mei van 15.00 tot 17.00 uur geefLiu Wai Sang, een in 1948 in Hong- Kong geboren akapunkturist, een lezing en sessie in het sportcentrum De Schreef, Sint-Jozefstraat te Aalst. De deelnameprijs bedraagt 250 fr. Verdere informatie en inschrij vingen kunnen worden geno men bij Ann De Mayer (053/ 21.07.09). Indien er voldoende inschrij vingen zouden zijn, is het niet uitgesloten dat men voor de eindejaarsmaanden een lessen reeks Tai Chi Chuan in Aalst zal organizeren. JM Heyman Voor een bondige historische schets over het ontstaan en de oprichting van deze school ver wijzen we naar een vorig arti kel een paar weken geleden in dit verband gepubliceerd. Dat we echter terugkomen op het probleem Komen is te zoe ken in het feit dat men in Mere nogal intens sympatiseert met de mensen van Komen zelf die zich bijzonder inspannen voor de bloei van het «Vlaamse schooltje» aldaar. De solidari teit van Mere tegenover de actie in Komen is niet van recente datum want enkele ja ren terug bracht de heemkun dige kring, tijdens een van haar zomerreizen, een bezoek aan het vermaard geworden domein, dat toen pas volop in de perikelen zat. Toen reeds werd een klein bedrag aan de initiatiefnemers overhandigd en werd de basis gelegd van een toekomstige vriendschap en medeleven. Een paar jaar terug stonden talrijke goedge meende Vlaamse Merenaren bepaald niet weigerachtig tegenover de aankoop van aandelen ten voordele van de werking voor het behoud van de school want menigeen werd «aandeelhouder» en het mede dank zij deze sympathiebetui gingen dat het gewaagde initia tief nog altijd sukses heeft. Waar komt dergelijke sympa thie vandaan? Alleszins heb ben enkele mensen van de VZW-Vlaams Centrum de jjrote verdienste dat zij enkele verenigingen gesensibiliseerd hebben om daadwerkelijke steun te verlenen. We zullen hen onnodig uit de anonimiteit halen maar toch staat het vast dat zonder hun ijver een der gelijke aktiviteit niet zou tot stand komen. Zij achten zich echter zeer gelukkig op de steun van verschillende vereni gingen te kunnen rekenen want zonder deze samenwer king is het onbegonnen werk een dergelijke solidariteitsa- vond in te richten, laat staan te doen slagen. De school Ondanks de stichting van de Vlaamse school te Komen pas enkele jaren oud is, zou men over het reilen en zeilen al een lang verhaal kunnen schrijven. Het begon met VU-senator G. De Rouck die uitgevist had dat de scholenstop niet van toapas- sing is op de faciliteitenge meenten. Volgens dit artikel van de wetgeving moest het gemeentebestuur instaan voor een Vlaamse school maar dat men hier geen oor voor had is niet verwonderlijk. Toch be reikte men, niet zonder strub belingen uiteraard, dat men in september 1980 met Neder landstalig onderwijs kon van start gaan, in een paar verval len klassen van het Franstalig atheneum. Dit lokte evenwel het verwachte protest uit en de toegang werd aan de leerlingen verboden; toen kwam men in huize Robrecht terecht en hoe paradoxaal het moge klinken, het Nederlandstalig Ministerie van Onderwijs bekostigt (ge deeltelijk) de school waar dit door het Waalse Ministerie zou moeten gebeuren. Eens te meer moet men hier te laks heid van onze ministers evaren die in Voeren de rollen niet durven omkeren om ze aldaar voor een zelfde situatie te plaatsen... De school doet het echter opperbest en wint aan belangstelling, een bewijs dat de hulp uit Vlaanderen geen weggesmeten geld is. Solidariteitsavond Na een wekenlange voorberei ding, die een financiële aktie inhield, werd de kroon op het werk gezet met een solidari teitsavond met een inleiding door G. Klinck en de verto ning van de film «De heksen van Komen», die uiteindelijk aan de basis ligt van het stop zetten der Wallingantische vij andelij khede n Toen was het de beurt aan de bezieler van de school in Ko men, P. Sergier, die een situa tieschets gaf aan ongeveer 150 belangstellenden. Volgens Ser gier behoort alle drukte tot het verleden maar daardoor kent ook de interesse voor de school een zekere slijtage, krijgt men minder aandacht in de pers, maar toch moet de school voortleven en dit kan alleen gebeuren met de hulp van talrijke Vlamingen. Men begon met 11 leerlingen maar dit jaar zijn het er maar liefst 42 geworden wat dus wijst op de kwaliteit van de school. Daarenboven is men ook met een peutertuin begon nen, die wel een basis betekent voor de toekomst, maar die daarnaast toch weer een bijko mende financiële last met zich brengt. Op de vraag waarom er zo een tegenstand gekomen is tegen de school, verwijst P. Sergier naar de maker van de RTBF- film die de grond van de haat wijt aan een (ongegronde) vrees dat veel Komenaars te rug «Vlaams» zouden worden, vermits 70 procent toch van Vlaamse afkomst is. Daarbij komt dat er geen werk is in Komen zelf en dat men hier voor hoofdzakelijk op Vlaan deren aangewezen is en dus moet tweetalig zijn. P. Sergier vindt echter dat het niet zo een vaart zal lopen en dat het hem te doen is om het beetje Vlaams dat er is, Vlaams te houden. Dat velen beschaamd zijn om Vlaams te spreken heeft te maken met het feit dat men in dit geval met een «nazi» vergeleken wordt, hoe absurd dit ook mo ge klinken maar toch niet al leen in Komen het geval is. Komen is daarenboven een pa radoxaal gebied mits er even min Vlaamse scholen waren, zelfs toen het gebied nog ty pisch Vlaams was. Want dat het echt Vlaams geweest is lijdt geen twijfel als we nog maar teruggaan tot de eerste wereldoorlog. Toen woonden in Mere verschillende vluchte lingen uit het Komense en alle maal spraken ze alleen maar Nederlands. We weten hoe de verfransing overal in onze Vlaamse streken tot stand ge komen is en hier hoeft dus geen verdere uitleg. De solidariteitsavond werd o.a. ook opgeluisterd met een optreden van de onvolprezen en onvervalste Vlaamse Brus selaar Jef Eibers die eens te meer blijk gaf van zijn artis tieke waarde op gebied van kleinkunst en flamingantisme. Wie deze zanger op de affiche heeft, dient geen strijdrede- naar te contracteren want de inhoud van zijn liederen zeg gen meer dan om het .even welke Vlaamse toespraak. Een optreden van Jef Eibers is een garantie voor een geslaagde «Vlaamse avond»; er ligt een ziel in zijn teksten en de eer lijkheid die er van uitstraalt wordt bovendien nog eens be wezen door de manier waarop hij zijn liederen aan het pu bliek te gehore brengt, dyna misch en gemeend. De verantwoordelijken van de Vlaamse school in Komen houden van vriendschapsban den uiteraard en rekenen op de (financiële) hulp van tal rijke sympathisanten wat niet wil zeggen dat ze als schooiers willen versleten worden. Toch beseft men dat het in stand houden van een school veel geld kost, vooral als men deze school evenwaardig aan alle andere wil zien evolueren. Daarom is een aktie als deze te Mere een welgekomen hulp om het initiatief voort te zet ten. Dat de aktie geslaagd is, kom men op de solidariteitsa vond ervaren want in de eerste plaats was er veel volk in het Hof ten Dale, ondanks het feit dat de affichen op de gemeen telijke aanplakborden en zui len royaal overplakt werden door «plakkers» van_ de We reldwinkel die wel ijveren voor «andere onderdrukten» maar weinig respect aan de dag leg gen voor het werk van eigen mensen. Misschien kunnen zij hier in de toekomst rekening mee houden want ook zij moe ten toch rekenen op de steun van plaatselijke verenigingen. Het kan dus zeker geen kwaad om op een voortreffelijke ma nier propaganda te voeren, ook al stemt de ideologie niet altijd overeen. jy In het kader van het Europees Jaar van het Leefmilieu orga niseert het stadsbestuur op vrijdag 8 mei een milieudag met een gediversifieerd pro gramma. Milieu tentoon door scholen: - Sint-Augustinusinstituut - Sint-Vincentiusinstituut - V.T.I. - Sint-Lutgardisinstituut - Kon. Lyceum (K.A. II) - Sint-Jozefscollege door verenigingen: - Raldes - Wielewaal - Belgische Natuur- en Vogel reservaten - Velt - Iris (natuurlijke levens wijze) - Yoga - WWF - en andere Bloemenmarkt - je vindt er snijbloemen voor moederkesdag en éénjarigen, vaste planten en klimplanten voor je bloembakken en je tuin. - de groendienst biedt er gra tis teelaarde om je aangekoch te bloemen in je meegebrachte bakken te planten. Groene omkadering de Grote Markt wordt in een aantrekkelijk groen kleedje gestopt door enkele tuinbouw scholen. Animatie doorlopend jazz-muziek, new- age muziek, sitarmuziek, pop pentheater Klak, ovenkoeken, TGV door carnavalgroep Tentoon Prijsuitreiking om 19 uur voor de deelnemers aan de tgekenwedstrijd en de milieuzoektocht. LH Namens de KP richtte Jos De Geyter een protestschrijven naar schepen André Doorns i.v.m. de aanvraag voor bouw vergunning van Intercom voor een nieuwe elektriciteitscen trale te Aalst. «Hierbij wensen wij uitdruk kelijk voorbehoud te maken tegen de plannen voor hoger- vermelde elektriciteitscentrale zoals in de aanvraag vermeld. In het huidige stadium is het onmogelijk de gevolgen van deze exploitatie in te schatten zowel op het gebied van de milieuhinder allerhande als op de maatschappelijke weerslag. Wij vragen dan ook uitdrukke lijk dat elk advies (gunstig of ongunstig) zou uitgesteld wor den tenminste tot de volledige resultaten van het MER (mi lieu-effect-rapport) op alle ge bieden zowel door de bevoeg de stadsinstanties als door de bevolking zullen gekend zijn, zodat de betrokkenen zich met een minimum aan kennis van zaken zullen kunnen uit spreken. Wij vragen u dan ook beleefd dit protestschrijven bij het des betreffende dossier te voegen, waarvoor bij voorbaat onze dank». LH De stad, in samenwerking met de Marnixring Iwein van Aalst, organizeert op dinsdag 26 mei 1987 om 13u30 een tweede scholenzangfeest. Dit feest zal doorgaan in de vernieuwde Keizershallen. 17 scholen van de drie onderwijsnetten (gemeentelijk-, rijks- en vrij onderwijjs) uit Groot-Aalst werken hieraan mee. Een duizendtal leerlingen van 5e en 6e leerjaren zullen, zoals twee jaar geleden, een twintigtal liedjes van onze zeer rijke Vlaamse liederenschat stijlvol zingen. Af en toe zal een liedje op originele wijze uitgebeeld of begeleid worden met een dansje of met (zelfgemaakte) instrumenten. Dit feestelijk samen zingen en musiceren zien wij als een gezellige bekroning van een jarenlang zorgzaam werken aan de muzische en muzikale opvoeding in de vele deelnemende klassen. Het is dank zij een enthousiaste inzet van zeer velen dat dit feestelijk samenzijn weerom gevierd kan worden. Onze mooie Vlaamse liederpn, waarop wij terecht fier mogen zijn, mooi leren vertolken, is een uitstekend middel om onze jeugd een betere kennis van de liefde voor onze kuituur bij te brengen. Dit is ook het grondmotief dat aan de basis ligt van ccn nationaal projekt van de Marnixring, «Elke Vlaamse klas een zingende klas». Dit projekt loopt al jaren, onder auspiciën van de Minister van Onderwijs en de Centrale Raad van het Katoliek Basisonderwijs. Duizenden leerlingen van de Vlaamse scholen van de drie onderwijsnetten, over het Vlaamse land verspreid, kregen gratis een keurig uitgegeven bundel met 30 liederen, tekst en muziek. Het is goed dat de zanglust van onze Aalsterse kinderen ook mede door die steun wordt bevorderd. LH HARVA-voorzitter André Van Eycken ontving verleden ten van leden, toneelavonden, maandag in 't Apostelken een cheque van liefst 71.000 fr. stadsbezoeken en nog vele an- voor de Hartvereniging Aalst die zowat 500 leden telt. Het dere aktiviteiten zijn toegan- resultaat van een verkoop van mappen met etsen van Oud- *°^el voor d| ,eden al.® Aalst. Een initiatief van de gewezen voorzitter Gay 0®^nne^"™ Aalst. Prinselijk bezoek bij de jaarlijkse loopwedstrijd naar aanleiding van Sint- Ghesquière. kan dit beter dan door de fami_ Appoloniakermis aan de Oude Gentbaan (a) Er waren 300 mappen beschik- kring vaak onzeker en angstig, lie erbij te betrekken, baar en 192 ervan konden aan De bescherming van het zie- Een luisterend oor, een ge- de man worden gebracht, kenhuis met zijn zeer gespecia- moedelijk gebaar, een opwek- Moest u er nog een wensen, er liseerde begeleiding valt weg kend en begrijpend woord ver zijn er dus nog steeds beschik- en de geruststellende woorden richten soms wonderen, baar bij sekretaris Lutgart Van van artsen en verpleegkundi- Avondrevalidatie en zwem- Damme, Welvaartstraat 91 a gen zijn niet steeds voldoende beurten zijn bestemd voor wie te' 9300 Aalst, tel. 053/ om hem en zijn omgeving met het medisch aankan. 78.28.15. En u steunt er verder een gerust hart en gemoed een HARVA mede. nieuwe levensweg te laten be- Eld worden Penningmeester Guido De Ba- wandelen. Het bestuur van HARVA cker, Openveldstraat 13 te Daardoor vonden in 1982 zo- staat steeds ter beschikking 9473 Welle zal de som be- wel hulpverlenenden als pa- voor vragen, problemen of ge steden o.m. aan het drukken tiënten elkaar en richtten woon voor een babbeltje. Een der kosten van het driemaan- «Harva» op. Door zowel ge- bestuurslid komt graag bij u. delijks tijdschrift, aan de vier- spreks-, voorlichtings- als ont- Of u bij een bestuurslid. Dan daagse reis naar Ede in de spanningsavonden te organise- wel liefst na afspraak. Tele- Veluwe en aan het aanschaffen ren groeide het ledenaantal en foontjc graag naar Lutgart van enige apparatuur als fo- de belangstelling door de Har- Van Damme, 053/78.28.15 toapparaat, diaprojektor en va-aktiviteiten gestadig. (privé) of 78.53.53 (op het scherm. HARVA tracht inder- Groepsreizen, zowel in bin- werk), daad zoveel mogelijk op eigen nen- als buitenland, verstevig- U wordt lid door storten van benen te staan. den bij velen de banden. Er 250 fr. op rekeningnummer groeide een geest van samen- 421-3105451-79 van Harva, Krachtlijnen voor horigheid, waardoor velen niet Openveldstraat 13 te 9473 hartpatiënten langer bekenden zijn, maar Welle-Denderleeuw Uit het ziekenhuis ontslagen echte vrienden. Stnr "hut TZfiLSttL3 Aalst. Robert De Winne aan he, woord in de Bathyscaaf (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 6