Niet in nor, wel zinvol werk Welkom op vijfde lentekoncert van «De Terjodenaren»! Feest van Blues te Herzele Haal uw verloren voorwerp af Naar alternatieve sankties Aalst viert feest van de Arbeid Drie kunstenaars in 't Hof te Puttens te Lede 8 - 1.5.1987 - De Voorpost Het Aalsters Koördinatiekomitee voor Welzijnsbeleid stelt voor jeugdkriminaliteit te sanktloneren, niet meer door celstraffen die passief beleefd worden, doch door aktief zinvol werk ten bate van de gemeenschap. Een sanktionering die duidelijk in Oost- Vlaanderen in de goede richting evolueert. Het was trouwens een jonge Aalstenaar die voor een feit tijdens de jongste karnavaiperiode als eerste in de provincie een alternatieve straf werd opgelegd. In Mechelen startte de jeugdrechtbank trouwens reeds in 1982 met een alternatieve sanktie, dit dan in navolging met wat eerder reeds in Engeland en Nederland gebeurde en dat er duidelijk positieve resultaten opleverde. Een beleidsvoorstel voor me dewerking aan alternatieve sankties op te leggen door de jeugdrechter werd dan ook door het Koördinatiekomitee overgemaakt aan het stadsbe stuur, aan het Aalsters Sociaal Overleg, aan het OCMW, aan de jeugdrechtbank van Den- dermonde en aan de voogdij en beschermra^d van het ge rechtelijke arrondissement Gent. Daarenboven impliceert het opleggen van alternatieve sankties talrijke potentiële werkplaatsen. Alternatieve sankties Zoals het momenteel nog het geval is, raakt de minderjarige al te gauw uit zijn normaal milieu. Met «plaatsing» en «onder toezichtstelling» komt er een hypotheek op zijn toe komstig leven en blijft recidive verre van denkbeeldig. Binnen de Jeugdrechtbanken op de eerste plaats, beseft men maar al te goed de beperkin gen van de sankties, die ze kunnen opleggen. Zowel voor de jongere in kwestie, als voor de maatschappij (die tegen re cidive hoort beschermd) zijn ze vaak ondoelmatig. Men heeft dan ook gezocht naar een «alternatief», dat overigens reeds voorzien was in de Wet op de Jeugdbescherming van 8.4.1965! «Alternatieve sankties» (som migen verkiezen het woord «gemeenschapsdienst», verwij zend naar de Britse «Commu nity Service Orders») houden - de minderjarige wordt zelf voor zijn «strafbaar gepleegde daad» verantwoordelijk ge steld; hijzelf en niet zijn ou ders wordt gesanktioneerd; - opgelegd wordt een konkre- te materiële taak, die nuttig is voor de samenleving, of voor bepaalde groepen ervan (bv. bejaarden, gehandicapten, zie ken,...) en nauw aansluit bij het gepleegde delikt en/of bij de persoonlijkheid van de dader: - de duur is van tevoren afge sproken (max. 152 u.) - het berust op een akkoord; gesloten tussen de belangheb bende partijen: de minderjari ge zelf, de ouders, de verant woordelijke van de werkaan- biedende dienst, de Vaste Af gevaardigde van de Jaugdbe- scherming, de jeugdrechter en de «Voogdij- en Beschermraad van het arrondissement Gent» - de maatregel doet geen af breuk aan de rechtmatige eisen tot materiële vergoeding van wege de benadeelde; - alle kosten (vervoer bv.) worden door de ouders van de minderjarige gedragen, wat een vaststelbaar bevorderend effekt heeft op hun verant woordelij kheidszin - Qua verzekering is alles O.K. als er een Familiale Polis is in het gezin van de minderja rige, én de werkaanbiedende dienst een polis heeft voor ar beidsongevallen en Burgerlij ke Aansprakelijkheid voor vrijwillige medewerkers; - Bij niet-naleving treedt de normale rechtsprocedure in! Konkrete regelingen in Oost-Vlaanderen De Gentse «Voogdij- en Be schermraad» is bereid de mate riële aspekten te verzorgen, die er hoedanook komen bij kijken, in nauwe samenwer king met de desbetreffende Jeugdrechtbank en dienst So ciale Dienst. Dit houdt bv. in: kontakten leggen met de werkaanbieden de diensten, toezicht op nale ving van het akkoord, de min derjarige introduceren op die dienst,... Dit is bewust anders als in Mechelen (maar gelijklopend met bv. Wallonië), waar de Jeugdrechtbank zelf «projekt- ontwikkelaar» is: men wil al dus de funkties «organisatie van de sanktie» en «sociale begeleiding vanuit jeugdrecht bank» in hoofde van de min derjarige gescheiden houden. Mogelfjke werkopdrachten - hulp in een keukendienst; - klusjesdiensten - patiëntentransport in zieken huizen of met ambulance;. - hulp in revalidatiecentra - hulp bij de administratie van een spoedopname - tuinonderhoud van een in stelling; - helpen als dokwerker; - helpen bij vuilnisdienst; - onderhoudswerk in instel ling of bij bejaarden... Zowel openbare als niet-open- bare diensten van sociaal nut kunnen als «werkaanbiedende dienst» fungeren. Een ge meentelijke dienst en 'een OCMW doch ook een zieken huis, bejaardentehuis, jeugd club, gastarbeiderswerking. Uiteraard moet de minderjari ge steeds begeleid worden fhaar dat kan best bvb door een klusjesman of een om budsvrouw. Deze moeten dan wel kennis hebben van de aard van het gepleegd feit doch niet ^&ver alle détails ervan. Beleidsvoorstel - Kan u als stadsbestuur of OCMW-raad een inventaris maken van «mogelijke» werk- opdrachtan en dit kenbaar ma ken aan de Voogdij- en be schermraad van Gent, De Pin telaan 185 9000 Gent (AZ K12 2' verdieping), (tel.: 091/ 40.45.62) en nadere gewenste inlichtingen en modaliteiten zyn op dit adres in te winnen, hlsmede op de Sociale Dienst van de Jeugdrechtbank, Justi tiepaleis, 9330 Dendermonde. - Kan u als Aalsters Sociaal Overleg/Welzijnsraad bij uw aangesloten diensten en orga nisaties die in aanmerking ko men, aandringen dit eveneens te doen. - Aan de pers verzoeken we om in hun berichtgeving ook te benadrukken dat bepaalde so- cio-kulturele organisaties hier eveneens een opdracht kunnen waarmaken, en op voormeld adres alle gewenste informatie kunnen bekomen. Aan de Voogdijraad zelf en de Jeugdrechtbank - aan wie we dit beleidsvoorstel ter informa tie laten geworden - willen we onze zorg meedelen opdat dit projekt zou bestendigd wor den, na de noodzakelijke ex perimentele fase. Dat zoals eerder vermeld de eerste alternatieve sanktie aan een Aalstenaar te beurt is ge vallen verheugt het Koördina tiekomitee. Er wordt dan wel de wens aan gekoppeld dat Aalst, zowel openbaar als pri vé, voor het noodzakelijk aan bod van tewerkstellingsplaat sen zou zorgen. Dat zou dan meteen een serieuze aanmoe diging zijn voor jeugdgerechte lijke instanties die zich beijve ren voor deze sociaal en peda gogisch verantwoorde sanktie- vorm. Aldus gespreksleider Ghisleen Willems en sekretaris Peter Dauwe. LH Eén van de muziekmaatschappijen uit het Land van Aalst die reeds enige jaren blijkbaar de goede koers uitvaart, is de fanfare «De Terjodenaren» uit Erembodegem, met aan het roer dhr. Robert Van der Stookt, voorzitter vanaf 1979, en dhr. K.L. De Schrijver, dirigent vanaf 1981. De grote trom wordt door deze muziakel sfeerscheppers regelmatig geroerd. Maar toch gaat het verfijnd samenspel alvast meer primeren. Ze laten flink van zich horen. Niet alleen in Erembodegem, vooral op Terjoden. Maar ook buiten de huidige Aalsterse stadsgrenzen. Vooral in Haaltert. Op zaterdag 16 mei 1987 verwachten alle bestuursleden en muzikanten van de fanfare «PDe Terjodenaren» (opnieuw) grote publieke belangstelling, voor het 5e lentekoncert waarmee het ensemble naar buiten treedt, vanaf 20 uur, in de ruime zaal «Berwinne», Middelkouter, Haaltert. Gastheer daarbij is dhr. René Van der Speeten. Een gesprek met dhr. Robert Van der Stookt b£acht ons tot volgende toelichting. Morgen, vrijdag 1 mei, heeft in het Wijnantshof te Herzele het Feest van de Blues plaats. Vanaf 20 uur spelen er The Steve Turcksin Band, The Crew en Boogie Boy. Dit feest is een organisatie van de Werkgroep Jeugd van Gamma, de dynamische kuituurvereniging uit Herzele. Blues De negerslaven op de plan tages in het zuiden van de Verenigde Staten arbeidden op het ritme van de work- song Na de afschaffing van de slavernij werkten ze niet meer in groep maar elk bewerkte zijn eigen lapje grond. Om toch kontakt met elkaar te houden, riep men elkaar toe in zgn. «fieldhollers», een traditie waaruit op het platteland de countryblues ontstond. Omstreeks 1910 ontstond het kenmerkende 12-mati- ge bluesschema; de tekst werd aangepast; één regel per vier maten. De blueslie deren verhaalden van het harde leven van de neger. In een land waar de blan ken de plak zwaaiden kon den zij weinig verzet bie den. Hun protest tegen mi serie en uitbuiting werd daarom verwoord in een ko- detaaltje dat alleen voor in gewijden begrijpelijk was. De oppervlakkige luiste raar viel alleen het rauwe seksuele aspekt op. Stilaan ontstond er diversi teit in de blues. In de steden ontstond een specifieke pia noblues, de boogie woogie De Chicago-blues sloot nauw aan bij de country blues. De Urban blues, met toevoeging drums en elek trische gitaren en afge stemd op zachter en dans bare muziek, verweefde jazzelementen in zijn struk- turen. De nood aan een ei gen zwarte dansmuziek werd nog groter toen de jazz evolueerde tot de stren ge bebop. Het ritmisch aksent van de blues werd het resultaat. Hier schitter de Ray Charles die onder invloed van de jazz en de gospel de grondslag legde voor de latere soulmuziek. De funk van o.a. James Brown was een kombinatie van blues en jazz. Dan brachten de blanken een ge kuiste versie van blues, na melijk de rock and roll met o.m. Presley. Musici rond Bob Dylan inspireerden tot de folkblues. Ook de Rol ling Stones konden de in vloed van de blues niet weerstaan... Vanaf de ze ventiger jaren leek de bete kenis van de blues voor de ontwikkeling van de popu laire muziek wel uitge speeld Met de krisis sloeg echter een vreemde nostal gie toe: er groeide een her nieuwde belangstelling voor de «roots». Naast de originele rock and roll raakten jazz en blues weer op de voorgrond. Ook in Vlaanderen. Roland en Big Bill leken wel vergeten. Nu worden ze weer overal ge vraagd en zelfs de jeugd kent hen. De oude garde wordt trouwens prima aan gevuld door nieuwkomers als The Crew en fenomeen Boogie Boy. Tot hier deze korte schets over de geschiedenis van de blues, waarvoor we dank baar putten uit een artikel van Dirk Badisco uit de Gamma Cultuur krant. Ervaren blues: Steve Turck sin Band Deze band bestaat uit Steve Turcksin (zang, gitaar) en Harry Van Buul (piano, or gel) die beiden uit de entoe- rage van Bily Bill komen. Gerry Dhayer (drums) en Eric De Wolf (bass, backin vocals) komen uit de stal van Roland. Deze Steve Turcksin Band bijt de spits af op dit Feest van de Blues. Dit ensemble pakt uit met swingende rhythm and blues uit de vijftiger jaren, slepende blues uit Louisiana, afge wisseld met vroege soul- nummers, misschien zelfs wat rock and roll. Jonge en vrouwelijke blues: The Crew Pieter Van Bogaert (piano, hammond, akkordeon), John Van Vessum (drums), Herman Peters (bas), Jan De Bruyn (gitaar, zang, harmonika) en Ann De Bruyn (zang), zijn vijf jon gelui uit Breda en Antwer pen die in 1980 The Crew vormden. In '82 haalden ze de finale van de Rock Rally; in '85 verraste de band pers en publiek met een spette rende show op het Rhythm and Blues Festival te Peer, waar ze de revalatie van het Festival werden. Vooral zangeres Aim De Bruyn steelt de show: haar ruige, broeiierige stem doet den ken tmn Janis Joplin, haar podiumgedrag wijst dan weer naar Joe Cocker. The Crew waagt zich aan diver se stijlen: swingende rhythm and blues, moderne soul, een snuif Tex-Mex en ouderwetse rock and roll standards; voor de talrijke eigen komposities tekent pianist Pieter Van Bogaert. De ruwe bluesdiamant: Boogie Boy Wie kent hem niet in onze regionen? Paul Ambach: een kalende 38-jarige jood met buikje, een gewiekst zakenman met aanstekelij ke smile, een Antwer penaar die beter lijmt dan Elsschot, dé koncertpromo- tor die vele pop-, rock- en bluesvedetten naar België en Nederland haalde, de man achter het zomerse Belga Festival in Oostende. Maar als bluesfanaat ont popt hij zich tot Boogie Boy, de muzikant die de boogie in zijn linkerpols en de blues in zijn hele lijf heeft. Hij treedt op met zijn onafscheidelijke Bluesbro- thers: Jack Ambach (bas), Tom Harpo (gitaar), Mauri ce Green (gitaar), Jean- Pierre Leys (drums) en Syd ney Fall (tenorsax). Ambach is een Antwerpse jood (handelt dus in dia mant) en ooit zegde Ray Charles: «Only blacks and jews can play the blues».. Niet te missen! Dit Feest van de Blues in het Herzeelse Wijnantshof begint om 20 uur. Reserva ties kunnen gevraagd wor den op de telefoonnummers 053/62.21.95, 62.77.60 of 02.50.59. Toegangsprijzen: 150 (leden) en 200 (niet- leden) in voorverkoop, of op de avond zelf aan 200 of 250 fr. Sinds «De Terjodenaren» onder leiding staan van di rigent K.L. De 8chrijver, kent deze fanfare een onge kende (weder)opbloei. Niet alleen is deze muziekmaat schappij gegroeid tot meer dan zestig spelende leden, maar de kwaliteit van haar muzikale prestaties wordt van jaar tot jaar steeds beter. Op 10 mei a.s. spelen De Terjodenaren hun vijfde Lentekoncert met een onge looflijke variatie van kom- {X)nisten en genres op het programma. Klassiekers als Donizetti, Pirceini, Ros sini. Verdi, Ponchieti, Mo zart, Waldteuffel, Strauss, worden afgewisseld inet moderne schlagers van John Kander, Ernesto di Curtis, The Beatles, Theo Waller, Edgar Battle. Ita liaanse opera en Boogie Woogie, walsen van Johan Strauss en suksessen van The Beatles, en voor de reis- lustigen «Come back to Sor rento» en een droomreis naar Griekenland, het land van de Sirtaki. Dit alles volgt elkaar op in een echte dwarreling. Een program ma om de moeilijksten te bevredigen. Met trompetso lo door de 10-jarige Koen De Smet, solo voor tuba door Herman van Gijse- ghem, solo voor sax-so praan en klarinet door San dy De Boeck en Mare Ver doodt. Voorzitter Van der Stockt: «Onze dirigent zet zich met hart en ziel in voor onze fanfare. Meer en meer blijkt hij fenomenaal in zijn ge voel voor muziek, zijn gave van arrangementen, zijn manier van het aanbrengen en aanleren bij jongeren en oudere muzikanten. Zelfs als hij «Trompetblues» van toch wel een duivelskunste naar als Harry James op de pupiter zet, spelen onze trompettisten dit van de eerste avond helemaal door.Verder heeft hij nog de gave om melomanen aan hem te binden. Hoe zou het anders mogelijk zijn, om onze fanfare in enkele jaren tijds, naar meer dan zestig spelende leden te brengen? Hij leert ze veelal muziek lezen en spelen, hij schrijft een arrangeert de muziek voor hen. - Jullie koncerteren zater dag 16 mei in Haaltert. Is dit een rijke voedingsbo dem voor «De Terjodena ren»!» - «Onze wortels zitten ze ker in Haaltertse grond. Historisch dan toch! Kijk, zo een goeie 80 jaar geleden was Terjoden praktisch nog onbewoond. Enkele huizen op den Dries, een paar in de Ninovestraat en verder bos, landbouwgrond en... een stukje heide. Van daar de naam Trejen, Ter Heyen. Toén is de spoorweg aangelegd met een station op de rand van Haaltert. En alle pendelaars van Haal tert, Denderhoutem, Kerk- sken, zochten te wonen op Trejen. Dus mogen we wel zeggen dat onze wortels te vinden zijn in Groot-Haal- tert. En daarom laten we er ook wel graag flink van ons horen! Sinds de fusies van de ge meenten behoort een ge deelte van Terjoden tot Haaltert, de andere helft tot Aalst. Qua infrastruktuur (zalen) beschikken De Ter jodenaren, net als de Ande re socio-kulturele vereni gingen, op Erembodegem- Terjoden niet over passende akkommodatie. Bovendien denken en voelen de oor spronkelijke Terjodenaars meer Groot-Haal terts dan Groot-Aalsters... Jarenlang hebben «De Ter jodenaren» het muzikale le ven in Haaltert zelfs helpen in stand houden. Nu nog worden zij ieder jaar ge vraagd om feesten in Haal tert op te luisteren. Oud muzikanten van Haaltert komen spontaan bij De Ter jodenaren musiceren en worden in de grootste vriendschap in het gezel schap opgenomen. Het wordt beslist een hartver sterkende ervaring, zowel voor het bestuur als voor de muzikanten dat de «liefde» tussen Terjoden en Haaltert wederkerig is.» Het Lentekoncert van De Terjodenaren lokt traditio neel ruime publieke belang stelling. Dit jaar hopen zij op evenveel sukses, zater dag 18 mei a.s.in de ruime Berwinnezaal te Haaltert. De Bruyn Temse. AUe sportievelingen tijdens het Faas-sportkamp van Temse samen op de foto met de organisatoren en de leden van de Sportraad (dw) Volgende voorwerpen bevinden zich op het politiekommis- sariaat en werden (nog) niet afgehaald. Zo u er een voorwerp van U In herkent kan u het tot uiterlijk 5 juni e.k. komen afhalen. Na die datum worden de niet afgehaalde opendeur verkocht. Bromfietsen renfiets: Campione, rood; he- Honda Novio, zwart; Yamaha DeSmade, blauw; Trial, paars; Honda Amigo, dameshels; Chnstophe, rood; geel; Honda Camino, rood; damesfiets: groen; dameshels: Yamaha, zwart; Peugeot, «P"»'. Snjs; dameshels: oranje; Motobeeane, blauw; hmnflrt* Gara Sport, Honda Camino, blauw; Moto- groen grijs; dameshels: Nue- becane, groen; Motobeeane, landt, beige, kinderfiets. Ser- oranje; Y'amaha 50, zwart; gam- herenfiets: Ml- Honda, blauw/wit; Honda Ca- c^ey> blauw; herenfiets: Ser- mino: blauw; Peugeot, geel; 8ant> blauw; damesfiets, Honda, rood; Honda Camino, zwaer; damesfiets: gnjs; kin- rood; Honda Camino, blauw/ derfiets:Sergant wit; dames- fiets: l'Hirondelle, gnjs; da mesfiets: Thompson, blauw; damesfiets: Main d'Or, groen; damesfiets: blauw. Allerlei Aktentas, armband (goudkleu rig), armband, dameshandtas, dameshandtas, damesuurwerk Rodania, halsketting (met pa reltjes), halsketting met kruis je, herenuurwerk Kelton, he renuurwerk Kelton, leuningen rolstoel, lichtbak, pennene- A, radio Impag, ring met paarse steen, sierdop wiel, #ibrdop wiel - Renault, video- kassettes (5 stuks), zonnebril etui, zonnebril etui. LH De SP zet de traditionele één-meiviering in op de vóór avond. Op donderdag 30 april konserteert de Harmonie Hand aan Hand te 19 u. op een kiosk op de Houtmarkt en te 20.30 u. wordt in de grote spektakelzaal van het nieuw Volkshuis een totaalspcktakel gebracht. Een evokatie van de armoede in Vlaanderen rond de eeuwwisseling, teksten van August De Winne. Op vrijdag 1 mei gaat de één meistoet van de socialisten dan door de stad. Ook de KP start op de vooravond met een toespraak door de Vlaamse KP-voorzitter Ludo Loose in de Mikisklub te 19.30 u. omlijst met liederen van Berthold Brecht te brengen door Elisa Peerenboom en pianist Wilfried Blen- cowe. De Liberale Sociale Werken die vorige zondag een aantal liberala sociale voormannen postuum huldigden houdt het meiavondfeest in de Keizershallen. In de «blauwe zaal» houdt volksvertegenwoordiger Willy Van Renterghem er een gelegenheidstoespraak en dan volgt een showpro gramma met Freddy Breek. Vanaf 1 mei en dat tot 31 tot 21 uur. waardige historische en mei kan men in het kunst- Deze tentoonstelling is lang kunstverzamelingen kan centrum VTB Galerij 't Hof niet de enige aktiviteit in 't bewonderen, aan het toeris- te Puttens de werken be- Hof te Puttens. De leden tisch zeer aantrekkelijke wonderen van de kunste- van de kunstkring bievoor- stadje Monschau en aan naars Paul Messely, Jos beeld brengen op zaterdag Hof en waar elk jaar een Bikkems en Claudine Nemi- 9 mei een geleid bezoek aan unieke kerstkribbenten- rovsky. bet kasteel-museum van toonstelling plaats heeft. In Men kan deze boeiende ten- Gaasbeek en aan het imagi- Keulen zelf staat een uitge- toonstelling van schilderij- nair museum Hugo Van breid stadsbezoek op het en, juwelen en olieverven der Goes. En op zaterdag 25 programma onder leiding gaan bezoeken op 1 mei van en zondag 20 juli staat er van een gids. 14 tot 21 uur en verder elke een tweedaagse kultuurreis Voor meer informatie ver zaterdag, zondag, maan- naar Keulen op het pro- wijzen we u naar VTB afde- dag en feestdag van 14 tot gramma. Met onder andere ling Wichelen, Wichelse- 21 uur. Op vrijdag is de een bezoek aan het kasteel straat 20-22 te 9310 Lede galerij toegankelijk van 19 van Jehay waar men merk- (053/80.51.30). Herenfiets: Flandria, groen; herenfiets: Sergeant, blauw; damesfiets: De Bruyne, blauw; kinderfiets, blauw; herenfiets: Thompson, bruin; herenfiets: Sergant, rood; herenfiets, Nor- ta, metaalkleur; herenfiets Sergeant, blauw; damesfiets: Van Damme, grijs; dames fiets: Superia, bruin; heren fiets, blauw; herenfiets, grijs, damesfiets, grijs, damesfiets: Thompson, oranje; herenfiets, Elve, blauw, herenfiets: Ser gant, rood; damesfiets: Novy, zwart; damesfiets: rorid; kin derfiets: BMX, purper; heren fiets: Topper, groen;^heren fiets: Bike Shop, rood; heren fiets Bike Shop, rood; heren fiets: Rodet, grijs; kinderfiets: De Troyer, rood; herenfiets: Main d'Or, grijs; herenfiets: zwart^kinderfiets. blauwf hc- dnMbal. De knapen van Robur Moerzeke behaalden de titel en werden das verdiend in de bloemen gezet (vh)

De Voorpost | 1987 | | pagina 8