ZELFS MET RENE LEGAT WAS VAN DEZE SPAGHETTI GEEN KAVIAAR TE MAKEN... Open deur in Sint-Niklase muziekakademie Nand Buyl als «Mijnheer Halverwege» in Stadsschouwburg te Sint-Niklaas Berkenboom (Sint-Niklaas) bracht schitterende modeshow Herrie in Sint-Niklase muziekakademie geluwd? Jazzkoncert met Lillian Boutté in Aalst 14 - 8.5.1987 - De Voorpost BIJ DE LEEUWERCKENAERS IN DENDERMONDE Het moet je maar overkomen. In de tweede van de vijf openbare vertoningen moest jubilaris en hoofd rolspeler René Legat om gezondheidsredenen ver stek laten gaan en meteen zagen De Leeuwercke- naers hun sinds lang grondig voorbereide happe ning in het water vallen. Gelukkig was daar regis seur Leo Vertongen die als een deus ex machina redding bracht. Hij wou de rol overnemen, maar dan met de tekst in de handen omdat de rol die René Legat zelf gekozen had, net zoals het stuk trouwens, bijzonder zwaar is van tekst. Ellenlange volzinnen moeten vloeiend door de zaal golven en wie de tekst niet volledig onder de knie heeft brengt er niets van terecht. Met het papier dan maar... De technische ploeg van de door geschapen werd paste Leeuwerckenaers had de wonderwel bij het stuk zelf zaal van het VTI tot een dat zich slechts in één ka- juweeltje omgebouwd, een mer afspeelt, droom voor ieder toneelge- Over dat stuk zal nog een zeischap. Een soort van am- heel poosje nagekaart wor- fiteater werd het, waar ie- den. «Kaviaar of Spaghetti» dereen voldoende uitzicht van Scamacci en Tarabusi kreeg op het gebeuren. De werd aangekondigd als een intimistische sfeer die er- dolkomische komedie. Mis schien is dat in het Ita liaans wel zo, maar in het Nederlands, waarin we niet gewoon zijn aan zinnen van een straat breed, gaan vele pointes verloren. Hoewel we de spelers en de regis seur het grootste krediet moeten geven, gezien de omstandigheden waarin moest gewerkt worden, was er van dolle komiek weinig sprake. M en werd er wel eens gelachen om een gelukte dialoog of een plezante situatie, maar dolkomisch, kom nou. Het is een anomalie dat de breedsprakerige en thea trale Leonida Papagatto met zijn tekst rondloopt. Hoewel Jaak Verhelst bij zijn inleiding verzekerde dat we het na een tijdje niet meer zouden zien, was het wel zo. Wij niet alleen trou- Na vijfjaar Voor het eerst sedert 5 jaar organiseert dit week end de stedelijke muziekakademie van Sint-Niklaas opendeurdagen. Het wordt een weekend vol infor matie over, en opvoeringen van bijna alle klassen. Direkteur Frans Truyts en de nieuwe voorzitter van de raad van toezicht advokaat Alex Wie- meersch lichtten tijdens een perskonferentie op 30 april de opendeur en de algemene bedoelingen toe. Kuituurschepen Daan Anthuenis kwam in zijn inleiding ook even terug op de recente moeilijkhe den tussen de direktie en de lerarenvereniging. Een muziekscool die groeit worden aan stads toelagen en bloeit kan toch niet als of sponsoring, indien er oorzaak een slechte direk- tenminste een kwalitatief teur hebben. De akademie aanbod is. is nu vrijwel de grootste van het land en wie zegt dat hij van de stedelijke mu- Open deur ziekakademie van Sint-Ni- Nu de opendeurdagen zelf. klaas komt heeft in de mu- De algemene bedoeling is ziekwereld serieuze ge- dubbel: enerzijds het pu- loofsbrieven op zak. Zou dit bliek, in een onbevangen allemaal te wijten zijn aan sfeer, in kontakt brengen een diktatoriale direkteur?, met het akademiegebeuren, vroeg schepen Anthuenis het onderwijs in de muziek, zich af. De muziekakade- woord- en danskunst, en mie van vandaag is gewor- anderzijds de leerlingen den wat ze nu is dankzij de toelaten him artistieke gezamelijke inspanningen boodschap in wording over van direktie, leerkrachten te dragen, en de steun van het stadsbe- Op zaterdag geeft direkteur stuur (de stad heeft Truyts om 10 uur en om 6.000.000 fr. vrijgemaakt 14.30 uur een voordracht om tijdens een vijfjaren- waarin drie belangrijke plan te investeren in het thema zullen toegelicht instrumentarium). worden. Het eerste thema is Toch ontkent hij niet dat er het probleem van de instru- een «binnenhuisdiskussie» mentenkeuze, zowel voor aan de gang is tussen ener- de ouders als voor de kinde- zijds de direktie en ander- ren. Tweede thema is de zijds de lerarenvereniging, notenleer, de basis van Maar meer dan een interne gans het muziekonder- aangelegenheid, gebazeerd richt. Het derde thema is op roddels, zou het niet eigenlijk een pleidooi om zijn. vroeg genoeg te beginnen Wat Anthuenis meer zor- met muziekonderricht. gen baart is de malaise in Vanaf de leeftijd van 8 jaar het muzikaal wereldje van kan men het best beginnen de stad. Voor een stad met met muzieklessen. In het een uitgebreid verenigings- bijzonder werden alle 8- en leven is er inderdaad wei- 9-jarigen per brief uitgeno- nig interesse vanwege het digd op dit weekend, publiek voor de muziek. De konferenties van direk- Het muziekleven mist een teur Truyts zullen omringd ziel. Enkele jaren geleden worden door model lessen, trachtte Muziak dat ten de- muziekuitvoeringen, initia le te verhelpen, maar het tie en kennismaking met de mislukte om diverse rede- instrumenten. Hierbij zal nen. De stad zou enkele het voltallige lerarenkorps mensen die ook op zoek zijn aanwezig zijn en alle klas- naar een motor voor het sen zullen voor het publiek muziekleven rond de tafel openstaan. Op diezelfde za- kunnen uitnodigen. Finan- terdag, maar dan in de cieel zou kunnen gedacht stadsschouwburg, gaat een non-stopprogramma door verzorgd door de klassen woordkunst: diktie, voor dracht en toneel. Op zondag gaat alles door in de stadsschouwburg. In de voormiddag is het de beurt aan de leerlingen dans en ballet (meer dan 100 leerlingen) in een pro gramma waarin ballettech niek samengaat met ex pressie en muziek. Dit ge deelte start om 10.30 u. 's Namiddags vanaf 14.40 u. treedt, in diverse groepen, bijna de hele akademie op. Tot besluit van deze happe ning treedt het leerlingen- orkest op, aangevuld met leerkrachten. Tussen de op tredens door worden inter views afgenomen. Zaterdag 9 mei, 9 u: literatuurgeschiedenis, klarinet saxofoon hobo fagot, strijkers, gitaar, fluit, kopers, piano; 10 u.: uiteenzetting door F. Truyts, direkteur; solozang en kamermuziek; 10.30 u.: notenleer; initiatie in de verschillende discipli nes, slagwerk. 11 u.: blokfluit, kopers; 13.30 u.: piano en klave cimbel (initiatie), kamer muziek, klarinet saxofoon hobo fagot, strijkers, gi taar, fluit, kopers, piano; 14 u.: literatuurgeschie denis; 14.30 u.: uiteenzetting door F. Truyts, direkteur; 15 u.: notenleer, initiatie in de verschillende disci plines; 15.30 u.: kopers. Zondag 10 mai 10.30 - 12.30 u.: ballet en dans; 14.30 u.: jonge violisten (een strijkorkest) en kin derkoor 15 u.: fluitchoir, vierhan dig piano en jeugdkoor 15.30 u.: optreden van de zangklas, hobochoir, klari net tenchoir, kamermuziek; 16.30 u.: gitaarorkest en meerstemmig koor 17 u.: jeugdorkest. H.V. wens, ook de medespelers van Leo Vertongen hadden duidelijk last met de replie ken omdat de spil van het stuk geen tijd had om hen aan te kijken. Toch bleef het tempo goed, al behiel den we de indruk op een repetitie te zitten. Kortom het is spijtig dat we René Legat, die toch be kend is om zijn tekstvast heid, niet in deze rol hebben gezien. Allicht was het to taal anders geweest, daar om spijt het ons de eerste vertoning te hebben ge mist. Het verhaal is vrij ingewik keld. Maar toch even een beeld van Leonida Papagat to. Hij is een Italiaans volksmens die in het onder houd van zijn vrij eigenaar dig gezin voorziet als «invi té». Hij loopt dus trouwpar tijen en recepties af om dan nadien naar huis te komen met kilo's voedsel, dat na dien aan restaurants in de buurt wordt geleverd. Hij is ook voorzitter van een soort kommisie die steun ver leent aan behoeftige ge zinnen. Daarvoor geeft hij zichzelf uit als een kolonel, maar het te steunen gezin is natuurlijk het zijne. Uit deze situatie ontstaan aller lei misverstanden, vooral als er dan nog een «moord» gepleegd wordt, waarbij met een «levend» lijk wordt gesjold. Het is een typisch Italiaans stuk dat ook voor Italianen werd geschreven, maar door Vlamingen op gevoerd, alras kan verval len in een oeverloos praat programma. Leo Vertongen heeft er dus van gemaakt wat er van te maken viel Wij zouden hem de rol van Leonida wel eens willen zien spelen zon der zijn tekst. Hij is er im mers de ideale verschijning voor. Erna Dierickx als zijn echtgenote Valeria en Josée V8reecken als zijn schoon zus Mathilde (een toiletda me die haar kennis van to neel en opera steeds te pas en te onpas ten berde brengt) speelden zoals ze dat gewoonlijk doen: dege lijk en plankvast. Roos Steeman kreeg het niet ge makkelijk als Fiorella, de dochter. De auteur van het stuk laat haar soms een kwartier op de scène staan zonder dat ze een woord moet vertellen. Een euvel dat ook soms met de andere akteurs voorvalt. Het is niet gemakkelijk om lange pe riodes te overbruggen zon der aan de eigenlijke aktie deel te nemen. André Pauwels als Antonio, de duivelstoejager van het gezin, is een vaste waarde. Hij deed het weer met veel schwung en Nico Van Nuf fel mag ook prat gaan op een goede vertolking. Dé revelatie was Jan Ver tongen, zoon van de regis seur. Vlot, duidelijk artiku- lerend en met veel présence speelde hij een dankbare rol. Die willen we beslist nog aan het werk zien. De drie leden van de «wel dadigheidskommissie» Marie-Louise Stockmans, Guido Willems en Rita De Mulder (met een zwaardere rol, want zij komt later nog veel in het stuk voor) ty peerden fraai hun persona ges. «Grootvader» Gommai- re Vallé moest het hebben van de gags, terwijl Mare Saeys en Jaak Verhelst de liohtere rollen voor hun re kening namen, al moest Jaak tonen dat hij nog een vrije lenige jongen is. Luc Pieters en Wim Baude de den het verre van slecht, al kan Wim best nog wat erva ring opdoen, vooral in het debiteren van zijn tekst. De technische ploeg van De Leeuwerckenaers verdient alle lof voor de zaal en het dekor. Klank en belichting waren vlekkeloos. Het was nog niet voldoende voor de moedige Leeuwer ckenaers dat de keuze van het stuk vrij ongelukkig was, daarvan zal de regis seur wel kunnen meespre ken, het moest dan nog ge beuren dat de gevierde Re né Legat, die zo lang naar dit festijn uitgekeken had, wegens gezondheidsrede nen forfait moest geven. Geef ons De Leeuwercke naers maar dan zonder «Kaviaar of Spaghetti». Mare De Backer Dendermonde. Sien Eggers, Luk De Koninck, Nand Buyl, Dirk Roofthooft, <?q5N{ Lomme en Mieke Bouve aan het werk in «Mijnheer halverwege('00 e •acht erk - randpi 3 Fabe jnvrier indra ingfesl leuws 3.20 I Nand Buyl brengt het grootste deel van zijn tijd door als artistiek direkV^1 van de Koninklijke Vlaamse Schouwburg. Af en toe komt hij nog eens uit direkteurszetel om op de planken een of andere, meestal komisohe, rol[ vid» vertolken. Ook nu weer: hij speelt de titelrol in «Mijnheer Halverwege» 49 David Turner in een regie van Achiel Van Malderen. Met deze produktitieuws K.V.8. op dinsdag 19 mei te gast in de Stadssohouwburg te Sint-Niklaas. I halfslachtige voorstelling die niet uit de goede bedoelingen komt, maar tool een kleine verademing is, na wat K.V.S. de laatste tijd op de planken zette Het stuk is kompleet en het verras- En precies, bij deze duidt30 N( In een persmededeling sende einde is on voorspel- ke aanbevelingen, scljet 0Ï schrijft K.V.S. over het baar. Daarnaast is dit dolle het. De satire op het «g© 40S stuk het volgende: «'t Is stuk een sutbiele maat- met standing, fatsoen,i - 12 toch wel erg dat zoiets over- schappelijke satire die de putatie» is duidelijk. Alles éco komt aan een deftige bur- burgerlijke schijnheilig- is het onduidelijk wat h* P®1? ger als Mijnheer Halverwe- heid op de korrel neemt»van in de praktijk11"8?" ge. Zijn ene dochter wil Tot daar wat het had moe- rechtkomt, wie verr"f8 scheiden en de andere heeft ten/kunnen worden met woordelijk is voor het h»oubai eindelijk een vrijer, maar ©en inventieve regie en een lachtige van de voor% if die is getrouwd. En op de homogene akteerprestatie, ling. We nemen ««n datbker-t koop toe maakt zijn zoon De prod uk tie intelligent regisseur feme een meisje zwanger. Maar in de, ditmaal ook inhoude- Achiel Van Malderen P 27 het ergst van al is dat zijn üjk, verzorgde program- degelijk de bedoelingen zoon dit meisje in de armen mabrochure, lezen we een de auteur gesnapt hc~r_ drijft van haar baas die de aantal «Aanbevelingen van Maar hij weet de bedoel rijke oom is, waarvan de een auteur aan een regis- gen van de auteur niet op schoonzoon van Mijnheer seur». Zo o.m.: «De natura- leggen aan een te heten Halverwege later moet er- listische speelstijl die het een akterend gezelschap, ven. En als die baas een theater van deze eeuw voor- Sommigen slagen erin kind krijgt, is er een andere namelijk domineerde, is juiste toon te pakken, ane 00 efgenaam. voor wat dit stuk betreft uit ren zitten blijkbaar te var1 Kunt u nog volgen? En ziet den boze... De akteurs moe- geroest in hun nature u een oplossing? Hoe ze dat ten «halverwege» het pu- sche speelstijl... in K.V.S. voor mekaar krij- bliek en de tekst staan en er Toch konden we er gen, zult u zelf moeten duidelijk plezier in hebben Nand Buyl bewonderen bn gaan bekijken. om de ridikule verwikkelin- zijn onvergelijkbaar 00 Dit stuk van David Turner gen binnen de aktie te de- teertalent, dat toch bet«ee - is gebouwd als een klassie- monstreren en te ill us- rollen waard is! 100 ke komedie. De verwarring treren...». -30 ■<wagg 1.00 1 !'est Sint-Niklaas. De Berkenboom defileerde in Serwir. Op woensdag 29 en donderdag 30 april toonde de mode show in Hotel Serwir aan dat het kledingonderwgs bloeiender is dan ooit. Drie volle zalen enthousiaste toeschouwers bewezen dat mode en kleding het publiek nog altijd fascineren. Meer nog, de terug groeiende werkgelegenheid in deze sektor toont aan dat men niet in de eerste plaats bespaart op kleding tijdens een krisispe- riode. Voor de zesde maal werden in het prachtige kader van hotel Serwir door de Berkenboom kledingstukken gepre senteerd, vervaardigd door leerlingen van het vyfde en zesde jaar TSO-kleding, het vyfde en zesde jaar BSO- kleding en last but not least, het aanvullend sekundair beroepsonder w ij s In een wervelende show volg- de stoffen. Kledingstukken ge- den de mannequins, allen leer- baseerd op de sfeer van de lingen en oud-leerlingen van suksesfilm «Out of Africa» de school, elkaar op. De pre- passeerden vervolgens de re- sentatie van de modellen was vue. Ze zijn uitgewerkt in aJ- op professionele wijze geregis- lerlei tinten beige en doen ons seerd door mevrouw De Wan- denken aan tropische warmte Bouché, lerares lichamelijke en een verfrissende cocktail op opvoeding. een terrasje in een Afrikaanse Gepresenteerd in naar ten- stad. Een aantal van deze mo- dens, kleuren en stijl samenho- dellen zijn uitgewerkt in door rende groepen, zagen wij voor de leerlingen zelf ontworpen de pauze een uitgebreide se- en gebatikte stoffen. Een lektie uit de mode van komen- jeugdige dans in sportkledij de zomer. sloot het eerste gedeelte af. Na een mooie en smaakvolle Na de pauze een verrassing: op kollektie stadskledij «High Li- deze warme lenteavond kregen fe», volgden de erg zonnige we reeds een voorsmaakje van «Hoog zomer»-modellen; de volgende wintermode. In Spaanse inspiratie en geblocm- samenwerking met Koen Bols- sens, laureaat van de «Goud12 3' Spoel», werd een deel van fieuw ze winterkollektie uitgeweiPff^ Brede schouders en een smff 17 taille zijn kenmerkend. j, gai Maar dan was de zon al tertsque Een kollektie «Kreatieve Nbrd de» vroeg onze specialeaP 00 dacht. Geïnspireerd op de Ef™*® ptische kunst waren alle in ke materialen uitgeweri stukken versierd met zelfo^___ worpen en zelf vervaardig accessoires tot de erg vern sende hoofddeksels toe. Dé kollektie werd afgesloten r#oo i van erg mooie applikatii.15 voorziene tricotensembles pus opgefleurde jeanspakjes. s®1® De feestkledij deed ons d/4 25 men van romantiek en pracl^0' ge feestavonden en de bruid^ 50 waren even vertederend als 10 jaar. 9.15 Een proficiat voor het te&ffair nisch Berkenboom-instituut P 30 een eervolle vermelding v<rirov de handelszaken, die zorgd[^v voor de finishing touch. Haartooi:De Ruyte; access*—. res: huis Vermeulen; bloemt Fleury De Bock; make-u schoonheidsinstituut Marik brillen: Aelterman; juwelen®.oo Binnenhuys 1805; pulls: Trie 10. Novita; schoenen: Kriza. lusn J3.00 Enkele weken geleden werd in De Voorpost door SP-gemeen- teraadslid René De Clercq niet weinig kritiek gespuid op de werking van de Sint-Niklase muziekakademie. Volgens di rekteur Truyts is deze kritiek onterecht. De direkteur wijst erop dat in vergelijking met een jaar als 1978 de muziekakademie inza ke belangstelling een heel hoge vlucht heeft genomen. In tal van afdelingen is het leerlin genaantal met vaak meer dan de helft toegenomen. Truyts had op 6 april een brief geschreven naar voorzitter Bert Peeters van de LVMS, de leraarsvereniging. Daaruit zou men hebben kunnen opmaken dat de LVMS zich een aantal bevoegdheden toemeet die ze niet heeft. De heer Truyts heeft Peeters erom verzocht, geen verdere aktiviteiten bin nen de muziekakademie te ontwikkelen zolang een precie ze en juiste konsensus niet is bereikt. W.V. Direkteur F. Truyts: puntjes op de i (dw). Kiwanis International Aalst organizeert op vrij dag 15 mei een jazzkoncert met als speciale gaste Lil lian Boutté. De opbrengst van het koncert gaat inte graal naar de sociale wer ken van Kiwanis Aalst, te weten de vakantie voor de nierdialyse patiënten, de tweejaarlijkse Kiwanis I prijs voor klassieke gitaar en gehandicaptenzorg De Horizon. Het koncert heeft plaats in de zaal Horizon, Ribso Mo- lendreef 57 te Aalst en be gint om 20.30 uur. Toe gangskaarten aan de prijs van 350 fr. zijn verkrijg baar bij pvba Brantegem, Molenstraat 64 te Aalst (053/70.31.17); pvba Gee- rinckx, Nieuwstraat 68 te Aalst (053/21.40.29); Cine Feestpaleis, Vlaanderen- straat 24 te Aalst (053/ 21.40.48) en nv Beco, Lede- baan 236 te Aalst (053/ 77.89.99). Lillian Boutté voorstellen in jazzmiddens is niet meer nodig. Enkele jaren gele den was zij een van de ster ren op het jazzfestival in Dendermonde en schitterde zij op de ondertussen ook al tot traditie geworden jazz- boot. Zij heeft een bijzonder war me stem, is energiek en be zit een grote persoonlijk heid. Haar repertoire be staat uit het allerbeste wat de jazz te bieden heeft. Maar ook blues vindt men erin terug. Haar stem, zo zeggen de kenners, heeft de kwaliteiten van Billy Holi day en een jonge Aretha Franklin. Ze trad op in zo wat alle grote wereldsteden en in 1986 genoot ze de grote eer het New Orleans Jazz and Heritage festival te openen. Onlangs schit terde ze nog aan de zijde van Robert de Niro in de film «Angel Heart». Dendermonde. Zoals zovele kinderen van zeven jaar deden ook deze jongens en meisf£S uit Grembergen tijdens een stijlvolle plechtigheid hun eerste kommunie (vh).

De Voorpost | 1987 | | pagina 14