Marnixring Dendermonde besluit aperitiefkoncerten met jazz en barbecue Mathyszaal in Sint-Niklaas dagelijks toegankelijk Howard Bond: Brit, zanger, komponist en Lebbekenaar io mei. Afrika terug in Vlaanderen Sint-Cecilia Oordegem in eerste divisie 16 - 8.5.1987 - De Voorpost Dendermoi Dendermonde, Een Engelsman die een aardig mondje Nederlands spreekt, ontmoet je niet om de haverklap. Wanneer zo'n Brits onderdaan dan nog liedjes zingt en komponeert, originele fotokollages vervaardigt en Lebbeke bewoont, heb je eigenlijk met een unicum te maken. Dat is Howard Bond want zo heet de man in kwestie Hnn ook. Hij verblijft nu al vijf jaar in ons land. Heimwee naar Engeland voel ik niet meer, bekent hij. Wanneer ik mijn geboorteland bezoek voel ik me een beetje als een vreem de. Dan mis ik België. Erg honkvast was Howard Bond trouwens niet. Als straatzanger zwierf hij in Parijs, Denemarken, de C6- te d'Azure. Dat leven van bohémien zint hem echter ;al lang) niet meer. [k heb nu bovendien een 3tadium in mijn leven be reikt, legt hij uit, waarop ik zowel wat mijn persoonlijk leven als mijn artistieke karrière betreft, een defini tieve keuze moet maken. Selfmade zanger en kompo- nist Howard Bond werd in 1951 in Fleetwood geboren, een stadje (30.000 inwoners) in het noord-westen van En geland, dat vroeger enige bekendheid genoot als vis sershaven en nu werd uit gebouwd tot een kontainer- haven. Van in zijn prille jeugd toonde hij interesse voor de muziek. Moeder en vader legden wel enige belang stelling voor de muziek aan de dag, maar van een muzi kale traditie was in de fami lie geen sprake. Behalve dan bij zijn tante, die goed piano speelde en in pubs optrad. De muziek en het gitaarspel The Beatles, weet je wel! leerde hij trouwens ge heel in zijn eentje. En toen hij op de lagere school de blokfluit had leren bespe len, komponeerde hij eigen melodietjes. Sekundair onderwijs ge noot Howard Bond in Lon den. In de Engelse hoofd stad en omgeving, waar toendertijd een belangrijk folk-circuit bestond, si tueert zich op het eind van de zestiger jaren, het eigen lijke begin van zijn muzika le carrière. Hij bleef in Lon den trouwens tot in 1973. En trad toen niet alleen so lo, maar ook in duo op. Aan het eind van zijn se- kundaire studies, hij had de afdeling wetenschappen doorlopen, wilde hij zich verder in de muziek bekwa men, maar dat bleek, ge zien de aard van zijn geda ne studies, onmogelijk. Ei genlijk, geeft hij toe, heb ik toen ik elf was de verkeerde studierichting gekozen. Maar wie kan op die leeftijd al definitief beslissen welke richting hij later wil uit gaan? Bovendien waren mijn ouders niet zo gesteld op een muzikale loopbaan voor hun zoon. In 1973 keert hij terug naar Fleetwood, gaat er aan de slag als gemeentebedien- de en van optredens is ge durende een tweetal jaar maar weinig sprake meer. Twee jaar later blijkt de muzikale mikrobe hem op nieuw flink beet te hebben en een jaar later reist hij naar Parijs: ik schreef niet zoveel meer. Mijn leven was naar de eentonige kant aan het afglijden, en ik wilde ervaringen opdoen. Twee Par ij zenaars die in Londen verbleven hadden me enige tijd tevoren uitgenodigd en die invitatie heb ik toen maar beantwoord. Vaste plannen had ik eigen lijk niet. Ik wilde gewoon muziek spelen en proberen wat geld te verdienen. Een dergelijk bestaan stelde in het Parijs van de zeventiger jaren trouwens niet het minste probleem. In het Quartier Latin had je wel bepaalde café's en restau rants waar je als liedjeszan ger de kost kon verdienen. Ik ben ook als straatzanger in de metro aktief geweest, samen met een knettergek ke Franse klarinetspeler. Geweldige ervaringen wa ren dat. Jaren aan een stuk kan je dergelijk leven echter niet leiden. Het is niet te har den. Bovendien bleek der gelijk bestaan evenmin een muzikale verrijking in te houden. Toch bleef Howard Bond nog enige tijd zijn zwerversbestaan aanhou den. Zo belandde hij, via Antwerpen, in Denemar ken, vluchtte er echter voor de kou en ging de zon in het Zuidfranse Cassis opzoe ken. Zijn bron van in komsten, de toeristen, ble ken echter op dat tijdstip van het jaar nog in het noorden te vertoeven en zo belandde hij opnieuw in Antwerpen, waar een paar vrienden van hem, hem een aantal optredens doorheen het Vlaamse land gefikst hadden. Eén van die optredens ging door in Denderbelle. Daar ontmoette Howard Bond een meisje, waarmee hij in 1978 huwde. Samen gin gen ze in het Engelse Man chester wonen, waar Bond Lebbeke. Howard Hond kan boeiend vertellen over zijn vele belevenissen foto G Breckx). regelmatig optrad. Over dag kwam hij aan de kost als tuinier ik wilde als tegenge wicht voor mijn zingen en komponeren handenarbeid verrichten maar kwam tot de vaststel ling dat beide bezigheden niet te kombineren waren. In 1984 keerde hij terug naar België, woonde enige tijd in Vlassenbroek, pro beerde een groep op te rich ten, maar mislukte daarin en belandde achteraf in Lebbeke. Plaatopname In de zeventiger jaren trad Howard Bond diverse ma len op voor Engelse kom- merciële zenders. Ook voor de BBC verzorgde hij twee optredens. In de loop van 1977 nam hij bovendien een LP op, die hij de titel "Love moves' mee gaf. Neen, verduidelijkt hij die LP is me niet honderd procent meegevallen. Ek be schikte overte weinig tijd om de opname zoals het hoort voor te bereiden en de platenmatschappij legde ei genlijk meer interesse voor traditionele muziek aan de dag. Ook in de folk-clubs manifesteerde zich hetzelf de verschijnsel. Naar ie mand als ik, die zelf zijn songs schreef, werd wel ge luisterd. Maar daar bleef het ook meestal bij. Weet je, voegt hij er meteen aan toe, ik word meestal voorgesteld als folk-singer. Maar die naam dekt m.i. de lading niet. Ik vind het trouwens onverstandig dat zangera in vakjes onderge bracht worden. Muzikan ten zelf zal je dat nooit ho ren doen. Ik ben gewoon een liedjeszanger en de nummers die ik kompo- neer, kunnen zowel door één zanger als door een groot orkest uitgevoerd worden. Of ik nog altijd kompo- neer? Inderdaad. Maar de inspiratie komt bij vlagen. Er zijn perioden dat ik bij zonder geïnspireerd ben, maar de maanden die vol gen kan de muze me totaal in de steek laten. Nederlands leren Om het Nederlands meester te worden, volgt Howard Bond, al twee jaar overi gens, elke woensdag de les sen aan het Provinciaal Taal- en Handelsinstituut te Gent. Met sukses overi gens. Einde juni legt hij eindeksamen af. Ik had die stap eerder moe ten zetten, bekent hij. Toen ik in Vlaanderen belandde sprak eenieder echter En gels met mij. Makkelijk was dat! Vergeet bovendien niet dat de Engelsen alles behalve graag een vreemde taal aanleren. Mettertijd, vooral dan na mijn echt scheiding, raakte ik echter sterker en sterker eïso- leerd. En om uit die vereen zaming los te geraken ik wilde de mensen meer kun nen zeggen dan 'goeiedag' en 'goeieavond' ben ik Nederlands beginnen leren. Aanvankelijk stelde dat niet zo'n probleem. Ik had immers heel wat passieve kennis van jullie taal opge daan. Het loopt momenteel overigens nog goed. Flink wat moeite ondervind ik echter met de woordschik king in het Nederlands. Die ligt helemaal andere dan in het Engels, Met de buren Howard Bond woont langs de Belle straat te Lebbeke heb ik weinig kontakt. Veel van mijn vrienden wonen bo vendien in Dendermonde. Ik woon graag in de streek, hoewel soms de idee bij me opkomt naar een grote stad te verhuizen. Naar Gent bvb., omdat daar o.a. op muzikaal gebied toch meer te beleven valt. Fotocollages Zowat vijftien maanden ge leden begon Howard Bond met een andere artistieke bezigheid: Bij een schilder in Stekene maakte ik ken nis met fotocollages. De re sultaten die hij met deze techniek behaalde spraken me aan bij een fotocolla ge worden knipsels (uit tijdschriften bvb.) op een achtergrond samenge bracht en zodanig gekleefd dat een nieuw beeld ont- Lebbeke. toward Bond, na veel omzwervingen in Lebbeke een nieuwe thuis\ 11 gevonden (foto G. Breckx). fj j staat; om de authenticiteit te vergroten, wordt van het geheel een foto gemaakt dat ik er ook mee begon. Ik streef er daarbij meestal naar, via kleur, vorm en kompositie een bepaalde droomwereld te kreèren. Howard Bond is nu momen teel bezig dergelijke foto kollages op prentkaartfor maat te maken, die dan wel licht bij een Antwerpse drukker uitgegeven zullen worden. Wat zijn toekomst betreft meent hij dat de tijd aange broken is om zijn leven een definitieve wending te ge ven: ik sta financieel niet zo sterk. De manier waarop ik nu mijn leven leef kan ik niet blijven aanhouden. Ik zoek konstant een job, maar het lukt me niet. Het feit dat ik buitenlander ben maakt het op dat vlak niet makkelijker. Vooral omdat het moeilijk is voor ie dereen. Ideaal zou vanzelfsprekend zijn dat ik in de muziek aan de slag kon. Maar ik be schik daartoe over geen en kele kwalifikatie in een land waar voor alles en nog wat een diploma vereist is. Soms flitst het door mijn hoofd naar Engeland terug te keren. Niet omdat ik dat wens ik zou üever in België blijven maar om dat dt misschien de beste oplossing zou zijn. Mijn moeder leeft nog en ik heb nog een broer in de buurt van Londen wonen. Ik ben echter al vijf jaar weg uit mijn geboorteland. Een lange tijd. Wanneer ik in Engeland op bezoek ga, voel ik het een beetje als een vreemd land aan. Van heimwee naar Enge overigens geen meer, maar een gen mis ik toch nog al Ik moet echter een sing nemen. Liefst zou ik een groep op: en muziek maken, ook op dat vlak ben ik vaak teleurgesteld, Tijdens de zomerperiode niseert de Lebbeekse club 't Toreken een aa fé-chantantoptredens plaatselijke groepen en sten. De eerste die beurt komt is Howard Op vrijdag 8 mei is hij te te gast in de jeugdclub, brengt naast eigen zet niet baar werk,een a nummers van Paul Sii - John Martyn, Elvis Cos Don Mc Lean (Vincent!) toegang is gratis Pierre Van Ra Het laatste aperitiefkoncert van het seizoen dat luisterd met deze muziek- phis en Nashville. In door Marnixring Dendermonde wordt georgani- vorm. De hoge kwaliteit die Orleans werden de zeerd, stelt de jazzmuziek centraal. In de jazzstad de band bereikte, is voor van de band zelfs Dendermonde is dat niet abnormaal. Op zondag 17 een Binlc deel ^brij- P611 tot ereburgers mei kan men op het Collegeplein (Gentsesteenweg NOTb^Detoew^wkS te Dendermonde) terecht om er The Jeggpap New meeste VOcals voor zijn re- Op het aperitiefkoncert Orleans Jazzband aan het werk te zien. De Dender- kening neemt. Op 17 mei Marnixring mondse jazzformatie speelt driemaal veertig zal hij er helaas niet bij zijn. treedt de Jeggpap New Op het aktief van de band leans Jazzband aan in r staan liefst 8 lp's van de gende bezetting: Joris allerbeste kwaliteit. In Cock trompet. flügelh<PrtDl 1987 kwam een lp «25 jaar en sax; Dave Senior, tnprbe Jeggpap» uit en een lp ligt bone; Pol Van Den Duifwat nu ook al in de winkel. bas, Emiel Leyba^n hc drums; Peter Verhas kl%n s|< In 1980 koncerteerde de net en sax en Luc Van Hfj,ee| band in New Orleans, Mem- teghem banjo en gitaar De schenking mevrouw Marthe Mathys-Vanneste, die door de Gentse apotheker Jules Mathys na het overlijden van zijn echtgenote, Marthe Vanneste (f 10.4.'57), aan de stad Sint-Niklaas werd overge maakt, wordt door de meeste museumbezoekers beschouwd als de meest aantrekkelijke verzame ling van het stedelijk museum in de Zamanstraat te Sint-Niklaas. Naast het portret van keizer Nero, geschilderd door Rubens, vindt men er een uitgele zen kollektie schilderijen van 17 Belgische kunste naars uit de 19de eeuw: Artan, Boulenger, H. De Braeckeleer, Den Duyts, De Winne, Dubois, Ensor, Evenepoel, Fourmois, Laermans, Leys, Pantazis, Rops, J. Stevens, Stobbaerts, Verwee en Vogels. Tussen de schilderijen wordt de zaal gestoffeerd met 17de- en 18de- eeuwse stijlmeubelen en toege paste kunst (zilver, tin, koper, porselein, gleis- werk, zandsteengoed en kristal). Daar de ondertussen ver trouwde Mathyszaal moest ontruimd worden voor ver bouwingswerken, diende de verzameling opgeborgen te worden in afwachting van haar definitieve opna me in het nieuw museum voor plastische kunsten in de Stationsstraat. Vermits heel wat belang stellenden deze tijdelijke maatregel betreuren, heeft men de stedelijke tentoon stellingszaal aan de Zaman straat voor de maanden mei, juni, juli en augustus 1987 vrijgehouden om er de Mathy8verzameling tij delijk te exposeren. Zo krij gen de liefhebbers van deze I9de-eeuw8e Belgische schilderkunst en stijlmeu belen uit het Ancien Régi me de gelegenheid om ge durende deze vier zomer maanden hun geliefkoosde verzameling eens in een an dere schikking te zien. De salons in rococo- en klassicistische stijl staan nu ook huiselijker opge steld tussen de schilderijen van Boulenger, Laermans, het vroege portret van En sor, de hondjes van Stevens en Stobbaerts, de impres sionistische bloemen van Vogels en de zeegezichten van Artan. De negen schil derijen van de sprookjes prins van de Belgische schilderkunst, Henri Eve nepoel, prijken alle naast mekaar op de ere wand. Naast deze negen schilde rijen bezit het museum nog 20 tekeningen en typische schetsen van deze zeer jong gestorven kunstenaar. Om de tekenkunst van Hen ri Evenepoel eens speciaal in de kijker te plaatsen, or ganiseert de stad Sint-Ni klaas in deze zelfde ten toonstellingszaal van 8 no vember 1987 tot 10 januari 1988, een grandioze ten toonstelling: «Henri Evene poel schetst de mens in zijn omgeving». Om de liefhebbers geduren de die vier toeristische zo mermaanden nog meer in tens te laten genieten van onze Mathyskollektie, wordt ze dagelijks toegan kelijk gesteld, in plaats van enkel op woensdag, zater dag en zondag. De openingsuren zullen de zelfde zijn als voor het exli- briscentrum, de grammo foonzaal en de kollektie Barbierama, dit is van maandag tot vrijdag: 14 - 17 uur, 's zaterdags: 9 - 12 14 - 17 uur; 's zondags 10 - 13 15 - 18 uur. Elke bezoeker kan voor 30 fr een dagticket kopen, waarmee hij/zij alle mu seumafdelingen kan bezoe ken. (20fr voor kinderen, kulturele paspoorten en groepen). Ook de museum kaart (het jaarabonnement) van 100 fr blijft geldig. Vraag inlichtingen aan de kassa van het museum (in Zamanstraat of Regentie- straat), ofwel telefonisch (03/776.07.53). minuten. Men begint al om 11.00 uur Leybaert de leiding van de en dat is dan het eigenlijke band op zich. aperitiefkoncert. Om 11.40 Naast New Orleans konoer- uur wordt het aperitief ge- ten staan ook gospel kon- serveerd en om 12.30 uur is certen op het repertoire en er een tweede optreden van meer dan eens werden eu- The Jeggpap NO Jazzband charistievieringen opge- voorzien. Rond de klok van 13.30 uur zullen de barbe cuevuren voldoende hitte geven om de inwendige mens te versterken en rond 14.30 uur speelt de band voor de derde maal. Ideale gelegenheid dus om de mu zikale hoogtepunten van de oude stijljazz te kombine ren met kulinaire geneug ten. Naar ons gevoelen een prima kans om eens lekker en onbekommerd te genie ten van twee niet te versma den hoogtepunten. Wie het koncert wenst bij te wonen kan kaarten beko men aan de prijs van 120 fr voor de volwassenen, 3- plussers betalen 100 fr en studenten 60 fr. In die prijs is het aperitief inbegrepen. Wie wil genieten van de barbecue kan op voorhand inschrijven. Per persoon wordt een inschrijvings geld van 400 fr gevraagd (prijs voor het koncert om 11.00 uur niet inbegrepen) en dat bedrag kan men be- Dendermonde. The Jeggpap N. O. Jazzband nu te gast bij Marnixring zorgen op het adres Het 6 Pand, Oude Vest 16 te Den- dermonde uiterlijk tegen r The Jeggpap New Orleans Jazzband vooratellen is ei- Het eerste optreden van Naaba Sanom vorig jaar in project zijn op 15 mei genhjk overbodig. In juni Vlaanderen werd een onvergetelijk succes. Met 19.00 u. in Den Bond Kt.n inht hT?wfi°S^ z&ne> dans en muziek veroverde het 'gouden koor' gankelijk. v vinck die samen met drie uit Burkina Faso het hart van Vlaanderen. Onver- Kaarten van dit optredi bra™ en eS ™l«te negerkunet. voorverkoop Ifc Leybaert voor de muzikan- Wereldsolidariteit nodigde, ming.. dingen die mensen alle ten zorgde. Men koos voor zijn te bekomen I 3. A.C.-kan toren de naam Jeggpap omdat die aotie> Naaba in het kader van haar mei- helpen zichzelf te behelpen, het arrondissement lettere de voomaam-initia- Sanom op- Animatie- informatie- dermonde. De avond zelf l| len vormden van de eerste onB u aes bantUeden. In 1967 ont- première heelt deze dekte de Jeggpap de New maal ptoata Hamme. Orleans ziel en cUt was het meer 15 begin van een hele reeks mel "sv tóao.oo u. tozaal suksessen zonder onder- Don Bond (Kapellestraat 1). ,r,.n Muziek van wereldklasse, bestaan heeft de band de gebeurtenis die je vaat allergrootsten van de jazz nlet he, mogen begeleiden. Het lijst- panaM^,*, Featlvïi nieuw uit voor een rondreis stands in verband met dit taal je 120 fr. 3 indrukwekkend en v Lagos won Naaba Sanom de De Mathys-Vannestezaal in Sint-Niklaas is een bezoek meer dan waard delro vrezen dat by het citeren g^gte prijs. De groep komt De Koninklijke Harmonie Vlaanderenland» van namen, we er enkele g^.ati8 naar Vlaanderen uit Sint-Cecilia Oordegem zich aan in tweede divi zouden vergeten. Vandaar sympathie voor de actie 'Le- maakte verleden zaterdag en haalde die ook voor v dat we er ons met aan ven voor Afrika' van in de eigentijdse sporthal te jaar onder leiding van I wagen A.C.W.-Wereldsolidariteit Denderhoutem een goede De Gelder. De plaatselijl Na een tijdelijke afwezig- inkomensgelden van beurt in het Provinciaal Koninklijke Muziek: neid ui 1970 Norbert De- meer dan 30 optredens Muziektomooi. Onder lei- schappij Denderhoutd taeye terug by de band, ter- volledig naar het ding van dirigent Guido met in haar midden speley wyi ui 1972 Jan Heuvinck merkwaardige projekt voor D'Hane speelde ze als opge- muzikant wilfried Kieke rv!r(üJ_J®rvanKen door Jons plattelandsontwikkeling legd werd «Aëgir» van Guy haalde zoals trouwens i dat Wereldsolidariteit in Duyck en als keuzewerk 1983 de graad uitmunter Burkina Faso steunt en dat «Sequensen» van J. de heid en de Harmonie «G volledig in handen is van de Haan. De harmonie werd, Duyck» van Evergem spe plaatselijke bevolking. zoals trouwens voorheen, de zich o.l.v. Amand v Een waterput, een gezond- voor vier jaar in eerste afde- Coppenolle in eredivisie heidscentrum, een betere ling gerangschikt. De Kon. Proficiat. Bol ploeg, opleiding en vor- Fanfare «Voor God en Lbok De Cock. Met de komst van Dave Se nior kreeg de Jeggpap zijn definitieve samenstelling. Toen in 1985 vrij plots stichter en leider Bert Heu vinck overleed, nam Emiel Te gast in Lebbeekse jeugdclub 't Toreken

De Voorpost | 1987 | | pagina 16