Topdag uniek in Vlaanderen E Denemarken op de Topdag Verkeerschaos en flaneren... kleuren- 2 - 8.5.1987 - De Voorpost Aalst. De terrasjes zaten overvol en de Grote Markt leek wel de verzamelplaats bij uitstek te zijn (a). Aalst. Een verzoekplaatje juffrouw? (a). de Aal. hou de lat 0\ Al Aalst. Tijdens de opening van de Topdag een aandachtig luisterend publiek (a). Aalst. Het was wringen om doorheen de massa te geraken (a). Denemarken, voor velen een grote onbekende, toonde zich qua public-relations en medewerking met de Aalsterse Topdag, eerder karig. Buiten de medewerking van brouwerijen als Carlsberg en Tuborg, was er niet zoveel te bekomen. Vergeleken by de vroegere «British Week» en Oostenrijk als gastland, dat ook in de deelgemeente met Tiroler Muziek, Schuhplattler en Apfelstrudel uitstraalde, een mager beestje. Toch waren er duidelijke deense aksenten op de jongste Topdag. Hans Christian Andersen kuituurschepen Chris Borms een van Denemarkens' grooste In de Belfortcrypte opende een tentoonstelling gewijd aan zonen: Hans Christian Ander sen. Een geniaal verteller met eigen stijl. Een man die het in zijn jeugd niet makkelijk had gehad, doch na heel wat mis kenning doorbrak, en van zijn geboortestad Odcnse, een be roemde stad maakfp Grafisch werk Anderzijds toonde de tentoon stelling in de Crypte een beeld van het aktucle Denemarken via posters en affiches. Dene marken leunt ook op dat vlak nauw aan bij Noorwegen en Zweden wat betreft soberheid en funktionaliteit. Met in ve dette dan vooral de posters van Ole Kortzau met primaire Denemarken toont zich alles- ■ftSflflWBPr jÉÊÊ zins een valabel vakantieland Jak* w v^tUL,>iBb5 I met z'i" 'Wonderful Kopenha- gen. de scheepshalle van de Vikings, het Hamletkasteel en de Rococo-paleizen van Ama- WÊÊj^^g^- '%'M liënborg. En vergeten, delikatessen «Smpre- br0d» en «Aquavit» WÊfm - - •r-^^*SB5gjjjB$É Tivolipretpark yÈk ^1 De Dekenij had in de Katte- Bjfr-*- '«BH WÈ' 'WK'' straat «de straat met een hart», Sfjjj WK. Wm BHB* een Tivolipretpark gemaakt op s\ j||j wr Parkeergelegcnheid bij de H. Geest-Kapel. Een pretpark met heel wat attrakties maar ook met een Deense Taverne en een Deense Doggenshow. De groendienst had bij een Aalst. Kurt Fleming mocht tijdens zijn optreden op heel wat sympatie en applaus rekenen Deense zeemeermin een oase (a). van rust gecreëerd met een weelde van groen, boomtron ken, een rotspartij en een kla terend watervalletje, 'Moest dit idyllisch tafereeltje de Kattestraat al ware het maar in de zomermaanden blijven veraangenamen, het zou de vele wandelaars alles zins plezier doen. En meneer Appclmans zou ermee kunnen bewijzen dat een troosteloze! parking ook een riant hoekje kan vertonen. De Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia Hekelgem («de j smeerders») beleefde er nogi iets apart. Wellicht had ze; reeds gespeeld in grote en kleine zalen, in open lucht, in steden en gemeenten, in bin-i nen- en buitenland, doch wat hen in Aalst overkwam beleef-j den ze alleszins nog niet. Druilerige regen hypotekeerde^ hun optreden doch in samen spraak met eigenaar Nick Bar-; rez, vond de heer Appelmans, er een remedie tegen. De auto scooter werd leeg gemaakt. Erl werd een klein verhoogje op getimmerd en voor het publick dat toch talrijk opdaagde, wer-j den de nodige zitplaatsen voorzien. Onder leiding van dirigent: Pierre Weemaes kon dan een; gevarieerd lunch-koncert in ei-I genaardigc omstandigheden; worden uitgevoerd. Op zon-j dagmiddag dan, A L n De negende Topdag werd feestelijk reeds op de vooravond geopend in de feestzaal van het stadhuis die voor de gelegenheid meer dan eivol liep. Het koncert dat het houtblazerskwartet Odeon en tenor Kurt Fleming, stijlvol gepresenteerd door Marijke Van Caeckenbergh er brachten, was dan ook van de bovenste plank. Dat het slechts met geruime vertraging van start kon gaan ligt dan wel aan mensen die nog steeds het «Oüsjters uur» niet verleerd hebben. Uniek in Vlaanderen Waarnemend burgemeester Anny De Maght memoreerde de eerste Topdag op 5 mei '79 en overliep de evolutie die dit kommercieel gebeuren, omka derd met kulturele, sportieve aktiviteiten allerhande en be geleid door een veelheid van animatie-evenementen, in de loop der voorbije jaren kende. Toch bleek uiteindelijk dat het gebeuren ietwat stereotiep ver loopt en duidelijk aan enige herbronning toe is. Wellicht komt die er mits supplementai re inzet voor de volgende edi tie die dan de tiende wordt. Ook het aantrekken van een meer attraktief en vooral meer tot medewerking bereid gast land kan meer mogelijkheden openen Anny De Maght noemde de Topdag alleszins een uniek ge beuren dat in ons land nog geen equivalent heeft gevon den. De Topdag biedt inder daad, wanneer de zon van de partij is, en de organisatoren hebben hiermee vooral positie ve ervaringen, de kans tot on gefrustreerd flaneren door de winkelstraten. Voor de gele genheid gepromoveerd tot ver keersvrij. Een gebeuren dat alleen mogelijk wordt gemaakt door totale inzet en nauwe sa menwerking van stadsbestuur, Middenstandsraad en Verbond der Dekenijen. Alleen door- drijvingswil, durf en samen werking (nog te verbeteren, zegde de schepen), maken van de Topdag een uithangbord voor de hele regio van wat Aalst dan toch wil zijn en blij ven... Een valabele winkelstad tussen Brussel en Gent. «Voor één dag wordt Aalst het Kei zerlijk Paradijs van de flane rende voetganger». Politiekorps Schepen De Maght wees reeds op de vooravond op de reuze- taak die het stedelijk politie korps te wachten stond. Naast wegenwerken was er inder daad ook het afgrendelen voor alle verkeer van de binnenstad wat voor de nodige problemen zou zorgen. Bovendien was er de gewone zaterdagse markt. Op de Topdag zelf zou blijken dat aan de werkprogramma's van de Topdag nog een super- zware belasting zou worden toegevoegd door de brand van Bloemenveiling Flora. Wel Aalst. Zoals steeds bescheiden op de achtergrond, de hulpdiensten (a). mocht hoofdpolitiekommissa- ris Aimé Provost zich verheu gen over de loyale en royale medewerking van de rijks wacht. Er kwamen zelfs man schappen van de Nationale Rijkswachtreserve uit Gent en Turnhout. Toch werd het op de Topdag een quasi onont warbaar verkeerskluwen. Suk- ses heeft inderdaad zijn konse- kwenties. Men lokt de hele regio naar Aalst maar erin ge raken met de wagen kan niet en een parkeerplaats vinden is lang geen makkie. Het aantal wagens geparkeerd in de buurt van het park, op de rechteroe ver en in alle buitenwijken was dan ook legio. Maar dat nam men er dan wel bij. Menselijke relaties Ondervoorzitter van de Mid denstandsraad Pierre De Poor ter stelde vragen bij de steeds voortschrijdende technologi sche vernieuwingen. Hebben wij er uiteindelijk nog wel baat bij? Wil de Aalsterse midden stand zich laten dicteren door robot en computer? Hij legde veeleer de klemtoon op de kleinschaligheid in het han delsverkeer en op de zin voor goede menselijke relaties. Al leen via goede menselijke be trekkingen kan strijd voorko men worden en in de strijd krijgen alle strijders klappen. Wellicht de ene wat meer dan de andere, doch finaal wordt niemand er beter van. Zon maar ook schaduw Tegen alle weersvoorspellin gen in werd het zaterdag een mooie, zonnige dag. Regenjas sen en regenschermen bleven achterwege. Het volk stroom de dan ook, vooral reeds kort na de middag, naar Aalst toe. Toch hing er heel wat schaduw over deze Topdag. Te Baarde- gem werd de dochter (50 jaar) van schepen De Pauw, sche pen van middenstand, ten gra ve gedragen en ook OCMW- raadslid Etienne De Smedt was overleden. Kwam daarbij dan nog de dra matische brand van bloemen veiling Flora waarover U el ders in dit blad meer leest. voor het imagó van Aalst als winkelstad. Men heeft Aalst in optima forma op de Topdag meegemaakt en komt er dan achteraf wel weer om aanko pen te doen. De één-mei-kramerij aan Var- kensmarkt, Molendries en Ho venierstraat op één mei waar aan ook «Het Gouden Blad» zijn medewerking verleende, werd wel druk bezocht en groeide op initiatief van Deken De Moor uit tot een voltreffer. Steeds meer en beter De Topdag startte aanvanke lijk als «verkoopspromotie met wandelkoncerten, praalwa gens, wedstrijden, kongressen, openluchtmanifestaties en toe ristenmenu's. Ondertussen is dit gebeuren dat kommerce paart aan sport, kuituur en animatie, uitgegroeid tot een initiatief dat de hele regio lokt. Hoorden we geen mensen zich afvragen of er met de Topdag niet meer volk naar Aalst komt dan met karnaval. Naar onze mening zeker niet. De Top- dagaktiviteiten zijn toch be perkt tot de binnenstad. Voor al Kattestraat, Zoutstraten, Molenstraat en Nieuwstraat werden inderdaad fel bezocht. Wel doet de Pontstraat lovens waardige pogingen om haar imago als naderingsstraat om te buigen naar een heuse win kelstraat. De Pontstraat kent alleszins met Herman De Vos als bezieler en Johny Cooman als aktieve sekretaris een op bloei, ook al is met de grote schoolgebouwen, een aantal oude patriciërshuizen en de parking, er bezwaarlijk een heuse winkelstraat van te maken. Voor elck wat wils Muziekliefhebbers kwamen op de Topdag alleszins ruim aan hun trekken. Niet alleen bij het reeds vermeld koncert in de Feestzaal, doch ook via op tredens van de Apple-M-Band in de Pontstraat, ook al had den die duidelijk aanvankelijk nogal wat last met de geluids versterking. De Aalsterse Big band spande uiteraard de kroon, doch zat op de Hop markt in een verlaten oase. Voor iedereen De formule van de Topdag doet het blijkbaar nog steeds al hadden we de indruk dat er wel veel kijkers, veel genieters waren, maar minder kopers. Niet zo erg want de Topdag wil meer zijn dan een doodgewone bradenj. Topdag is promotie Kamelen die zorgden voor promotieritjes zag men er wel doch luisteraars niet. De Hop markt was inderdaad een ijle vlakte waar een warmelucht- ballon diende op te gaan wat dan toch weer maar niet ge beurde. Verder maakten we kennis met de Postman Music Box Wallband en op de Grote Markt werd de jeugd gelokt Aalst. Een Topdag die geslaagd mag genoemd worden. Je kon er op de koppen lopen door hardrock-sessies. Sportievelingen konden op de Rechteroever meelopen of kij ken naar de jeugd die èr ander maal massaal meedeed aan loopkoersen volgens lceftijds- kategorieën. In de Molenstraat kon men de esbattementen van de Meldertse hondenschool meemaken en op het Vrede plein was forel te vangen. Animatie was er verder in zo wat alle straten. In de Nieuw straat waren er volkssporten te beoefenen, In de Pontstraat kwamen heel wat nieuwsgieri gen opdagen voor de beloofde onthulling van een «klok- en klepelmonument». Het ging echter niet door. Uitgesteld tot volgend jaar. Vendcliers van Vredon, Afieri en Gelman traden op in diver se dekenijen en zorgden op de Grote Markt voor een grandio se apoteose. Op de kiosk kon- certcerde op de Markt de mu ziekvereniging van de stedelij ke brandweer terwijl hun col lega's de Flora blusten en in de Zoutstraat kon men een Lego- expo bewonderen. Op de Houtmarkt maakte de Konink lijke Belgische Duivenliefheb- bersbond promotie voor een wedstrijd voor een «duiventil new look» waaraan prachtige prijzen (85,000 fr.) zijn ver bonden en op de Markt ver kocht Levensvreugde zelfge maakte voorwerpen. En tussen SMI en Zeshoek stond, eenzaam en verlaten, een Gavioli-draaiorgel uit 1901 af te dreunen om de door we genwerken afgeremde buurt enige hoop in te pompen. LH Aalst. Muziek troef en dus rusten, geen wonder wanneer het podium is opgebouwd op kratten met de naam «parking» (a). Aalst. Sfeer was er genoeg, daarvoor zorgden de talrijke muziekgroepen (a).

De Voorpost | 1987 | | pagina 2