Eén mei bij SP: «Hun offer was niet vergeefs» Sociale Liberale Rekening houden met sociaal klimaat en eisen van werknemers Voormannen herdacht Het groeimodel van de KP AkKordeonstortopen en toe... 4 - 8.5,1987 - De Voorpost Aalst. Hun offer is niet vergeefs geweest (a). markante invloed uitoefent lijk inzetten, blijkt o.m. uit de recente socia- De liberalen zijn klaar om op nieuw op te bouwen, 42 jaar sociaal liberalisme De vernieuwde suektakelzaal van de Aal,tprw Kpizprthnl Ie'verkiezingen"waar 25%"dër Een Sans speciaal woord van nieuw a'rbeid Ie kreeren, a'r- kn lk„ V,™ V. a, J Aauterse Keizershui- d liberalen dank 8aa' naa' Richard Dc beid die anderen in hun koliek- We p v00r,d' 4 "M'-»™™" van de Liberale Sociale j k""rhed|t Gols voor zijn levenslange in- dvistische durf hebben vemie- Werkeu quas, vol voor de «nmel.oespr.ak van volksver- LLeLan dank voor 2e 455 voor de liberale vakbewe- tigd. tegenwoordiger Willy Van Renterghem en een optreden kandidaten die zich uitzonder- 8'ng LH van niemand minder dan Freddy Breek. Aalst. Nationaal KP-voorzitter Van Geyt was aanwezig op de 1 i Mikisklub (a). De volksvertegenwoordiger Herstellen van de koopkracht noemde de continuïteit, 42 en zorgen voor het behoud van jaar onafgebroken meiavond- de levensstandaard zijn inder- feest het meest treffend bewijs daad primordiaal samen met van het sociaal-liberaal streven de ontstemming over te hoge in ons gewest van arbeiders, fiskale of parafiskale lasten, bedienden, kaderleden en zelf- De Liberale Vakbond houdt standigen. Avonden die bin- alleszins rekening met de eisen nen de LSW steeds verder uit- van de werknemers en met de vi,rino m Hp 8r°eie"'n de richting van libe- gevoeligheden van het sociaal viering in ae raie solidariteit tussen aktieven klimaat. en hen die genoodzaakt zijn Werkgelegenheid werd daarbij hun bestaansmiddelen te put- steeds als eerste prioriteit ten uit sociale voorzieningen, erkend. De aanwezigheid van zo vele Dat het sociaal liberalisme in mandatarissen en verantwoor- het arrondissement Aalst een delijken van politieke en syn- dikale organisaties bevestigt dit eens te meer, Het stadsbestuur wil in ver band met het stort te Nieuwer- kerken, Rydent, allerminst van enige laksheid worden be schuldigd. Dat het stort verze geld, ontzegeld, terug verze geld en terug ontzegeld werd, doet schepen De Maght klaar en duidelijk uit de doeken. Ingevolge het verstrijken van de vergunning op 6 april 1986, werd het stort op voor stel van OVAM door de politie verzegeld. Op 16 december 1986 werd het stort, nogmaals op voorstel van OVAM, tijde lijk ontzegeld om de exploitant in de mogelijkheid te stellen om tot de sanering van het terrein over te gaan. De dienst leefmilieu stelde vast dat de exploitant bezig was het ter rein met een laag goede grond af te dekken. Aalst. Rechts vooraan minister Waltniel en volksvertegenwoordiger Willy Van Renter ghem a Feest van de Arbeid In 1889 werd het Feest van de Arbeid gelanceerd te Parijs t.g.v. de tweede Internationale om de veroordeling en te rechtstelling van twee staken de arbeiders in Chicago in het geheugen vast te prenten. Sindsdien groeide één mei uit tot het feest van solidariteit van alle arbeiders over de hele wereld. Toch liggen nu de klemtonen anders. Vroeger stond de aktie in het teken van lotsverbete ring, hoger loon voor minder werk en sociale voordelen. Thans gaat het om het behoud van het verworvene en het scheppen van nieuwe werkge legenheid. De meeste syndika- le akties van heden situeren zich in bedreigde sektoren en verzet tegen dreigende afdan kingen en demonstraties voor Aalst. Het publiek op de 1 mei-viering van LSW (a). meer werkgelegenheid. Op 22 april 1987 werd de politie, nogmaals op voorstel van OVAM, opgedragen het stort opnieuw te verzegelen, omdat OVAM een klacht had ontvangen over het feit dat de exploitant zogezegd misbruik maakte van de ontzegeling om opnieuw afvalstoffen aan te voeren. Op 27 april 1987 nam de politie kontakt op met OVAM en deelde mee dat uit regelma tige kontroles bleek dat er geen afvalstoffen werden aan gevoerd en dat enkel grond werd aangevoerd om de stort plaats af te dekken. OVAM gaf toe dat het op de klacht had gereageerd, zonder zich ter plaatse over de toestand te vergewissen en stelde voor de stortplaats voorlopig niet te verzegelen om de afdekkings- werken te laten uitvoeren. De politie oefent streng toe zicht uit. Er werd met OVAM overeengekomen het stort da delijk te verzegelen als zou blijken dat er afvalstoffen aan gevoerd worden. De klacht was waarschijnlijk gebaseerd op een verkeerde interpretatie van de afdek- kingswerken. (l.h.) Aalst. Militanten stapten mee op in de 1 mei-stoet (a). Na een koncert door de Harmonie Hand aan Hand bracht de SP voor de één meiviering een totaalspektakel op tekst van Norbert De Winne in de nieuwe feestzaal van het Volkshuis aan de Houtmarkt. Men zette er de klok 85 jaar terug en bracht een realistische levensschets van het leven in het krisisjaar 1901. ling daarbij seniores zo lang mogelijk in de eigen huiskring te kunnen houden. Herman Van Herzeele belicht te de internationale betekenis van het Feest van de Arbeid en zegde dat in het arrondisse ment Aalst het ABVV bij de recente sociale verkiezingen winst boekte. «Een échte pro gressieve politiek is in Vlaan deren niet haalbaar zonder een sterk ABW» stelde deze leider. Ex-minister Mare Galle ging eerder de nationale problemen te lijf. Bedrijven moeten stop pen met hun winsten te beleg gen doch ze investeren voor meer tewerkstelling. Men moet er voor zorgen dat schoolverlaters na zes maand alleszins aan de slag zouden kunnen. De SP verzet zich te gen een derde inleveringsbeurt maar vragt daarentegen in dexering van vakantiegeld en eindejaarspremie. De solidari- teitsinlevering moet worden afgeschaft en minder belasting moet drukken op winst ko mend uit arbeid. Winst ko mend uit kapitaal kan zwaar der belast worden. De grote fiskale fraude moet worden aangepakt en eerstelijnshulp voor seniores is een must. LH Een zwarte bladzijde in de ge schiedenis van ons volk. On danks de macht van klerikalen en blauwe baronnen begon de BWP, de Belgische Werklie denpartij zich in Vlaanderen toch te ontplooien. Stakingen braken uit. Vak bonden, koöperatieven en volkshuizen werden opgericht. Kinderen beneden de 16 jaar mochten niet meer werken, vrouwenarbeid werd geregle menteerd en later kwam het enkelvoudig stemrecht. Ver worvenheden onder druk van de BWP. Velen werden daarbij ge broodroofd, gevangen geno men, uitgehongerd. Zelfs neergeschoten. Onder de titel «Hun offer is niet vergeefs geweest» werd het een rauw maar indrukwek kend spektakel waarbij Gra- cienne Van Nieuwenborgh, Odilon Mortier en Patrick De Smedt gestalte gaven aan de hoofdfiguren. Eén mei De traditionele één meistoet lokte andermaal veel militan ten en doortrok vooral de buurt van de Watertoren. Namens de Bond Moyson kon Christiane Hooghuys-Roe- landt verklaren dat begin april gestart werd met eerstelijns hulp voor bejaarden. Bedoe- Aalst. Prominenten vooraan in de 1 mei-stoet (a). Op de vooravond van het feest kenden, vooral bij jongeren van de arbeid huldigde volks- die in het leven nog veel ver- vertegenwoordiger Willy Van wachtingen stellen, jongeren Renterghem in de gebouwen kunnen het gevoel krijgen in van de Liberale Sociale Wer- de samenleving overbodig te ken (LSW) wijlen sociale voor- zijn wanneer ze in het arbeids- Door een zeer bevredigende opkomst zorgde de KP-Aalst voor een geslaagdel mei- |"an"e" A"Jlur I?lLo°se,.Pe' Proces niet worden opgeno- viering in de Mikisklub, Nleuwbeekstraat. /oor vakorgmsatie, is Imponerend alleszins de kulturele omlijsting «Berthold Breeht op muziek van Kurt den Berghe. Heel wat gegadig- taak w2gge°egd"" Mgn) Well, gebracht door «Elza» aan de piano begeleid door Wilfred Blencowe. den w aren opgekomen en Toch daagt Ir opnieuw hoop Hoofdschotel van de avond was echter de toespraak door Ludo Loose, voorzitter van de stonden geschaard rond de op in de diepe ekonomische Vlaamse KP. beeldtenis van hen die een be- krisis. Het jarenlang zoeken C1 4 langrijk deel van hun aktief sorteert resultaten. Solidair Spreker stelde dat de arbei- missen met slepende voeten tanten in massamanifestaties, leven wijdden aan de versprei- overleg ondervangt verdere af- dersklasse zich tegen het neo- ondergaan. Methodes die vra- Harmonische elementen op ding van het Sociaal Liberalis- braak van tewerkstelling en so- liberalistisch gedachtengoed gen oproepen over de deugde- ZOek naar een dirigent. me. Een jaarlijkse hulde aan ciale voorzieningen. In die zin weinig slagzeker wist op te lijkheid van het syndikalisme in de strijd voor de vrede kan hen die de strijdbijl in het was het ideaal waarvoor de stellen. De rechterzijde is mo- vandaag. Bijna dagelijks hoort er maar één ordewoord zijn: arrondissement hebben opge- sociale liberale mannen stre- menteel aan haar tweede adem men valse tonen en hoe harder «Raketten weg». Onderhande- nomen in een geest van sociale den niet vergeefs. *r geblazen wordt hoe valser len, ontwapenen, omschakelen rechtvaardigheid. IJveren voor Arthur De Loose, de grond- Het gevoerde beleid wordt het klinkt. Maar de leugen naar vredesekonomie. recht op arbeid, voor recht op legger van het Liberaal Syndi- door velen als een mislukking wordt orttmaskerd, de publie- Het kan mits herverdeling van gewaarborgd inkomen, voor kaat in het gewest. Petrus Si- aangevoeld. Het aantal dat ke opinie trekt uit het bizarre de middelen, mits minder ver- recht op een deel van de wel- Ion, voorzitter van de Liberale nog in de krisisteone gelooft gebeuren haar konklusies. spilling, mits meer zorg voor vaart als waarborg voor een Vakbond. Marcel De Bruy- brokkelt af. Vlamingen worden tegenover ontwikkeling en kuituur. steeds verbeterende toekomst, cker, bezieler van een verhe- Er is de nieuwe armoede tegen Walen gesteld, mijnwerkers De komponenten voor derge- Woorden die momenteel he- ven dienstbetoon. Henri de ghtterende rijkdom. Het in- tegen bedienden, kaders tegen lijk groeiproces zijn in Vlaan- laas een bittere bijklank krij- Moens, voorzitter van het Li- leveren tegen fraude en stij- arbeiders, hooggeschoolden deren aanwezig. De KP strijdt gen. Velen zijn inderdaad beraal Ziekenfonds en Oscar ging van de winsten. De te- tegen handarbeiders, Belgen dan ook voor dergelijk groei- werkloos. De tot op heden Van den Berghe, aktief onder- werkstellingsbeloften tegen de tegen immigranten. Er vormt model. bereikte resultaten vormen voorzitter van de Liberale So- werkloosheid. De vredeswil te- zich een maatschappij in duali- LH lang geen eindpunt. Toch daalt ciale Werken gen vredesonwil. De gezond- teilen. de werkloosheid en evolueren LH heid tegen de gifbelten. Er komt echter een nieuw kon- we in de goede richting. Maar Akkoorden worden slechts eert. Limburgse kompels, wer- er blijft het schrijnend verschil Aalst. Huldiging van de liberale voormannen (a). morrend aanvaard, kompro- kers in Doel, vredesmanifes- tussen werkenden en werkzoe-

De Voorpost | 1987 | | pagina 4