Artistieke school voor kunstnaaldkant bestaat tien laar te Zele m tweedehands botenmarkt Dendermonde Solidariteitstocht voor Lydia De Wolf in Grembergen '5L0 Heilige Maagdcollege Jendermonde fiert zilveren jubileum -10 over Greenpeace Hamme Zeelse Jeugd getest op kennis van verkeersreglement Rijksmiddenschool Zele met een show-kwis De Voorpost - 15.5.1987 - 31 kende de eerste tweedehands botenmarkt die Ie Vlaamse Vereniging voor Watersport van Den- [ide werd georganizeerd. Voor bezoekers en kandi- opers was het in de namiddag echt zoeken om een te vinden in de omgeving van het clublo- aan de linkeroever van de Schelde, luto's stonden er elkaar te verdringen. de boten die te koop aangeboden. Allerlei in de meest uiteenlo- Van de «optimistjes» tot en kano's en natuurlijk maar vooral mo- van verschillende ma kelij en pk. Prijzen die zo rond de 30.000 fr. begonnen, som mige boten alleen met de ver melding vraagprijs 55.000 fr. en anderen zonder steekkaart- je maar met de eigenaar steeds in de onmiddellijke nabijheid. Bij sommige boten rook het nog naar de heel aparte geur van koperpoets. Anderen had den letterlijk en figuurlijk hun beste zeilen bijgezet en meer dan een verkoper presteerde het om kleine demonstraties te geven. Op de Schelde kon men bijvoorbeeld zien hoe een schitterend yacht sierlijk door het water kliefde, terwijl aan de steiger meerdere plezier vaartuigjes lagen gemeerd. Aan de wal ook een echte raceboot in hemelsblauw. Ideaal om waterskiërs over het kalme watervlak te slepen aan een snelheid om duizelig bij te worden. Veel bekijks had dat sierlijk monster dat aardig wat pk's moet kunnen ontwik kelen. Op meerdere plaatsen werden mondelinge overeenkomsten bereikt, was het afdingen op de gevraagde prijs, hier en daar werd er ook een koop afgesloten en werden afspra ken gemaakt over het ophalen van de boot. Kortom, deze Dendermonde. Onze Jef maakte heel wat tochtjes op de Schelde en was op die wijze een aangenaam tussendoortje voor de kandidaat-kopers (foto Piet Hermans) botenmarkt loonde de moeite, uitgesproken dag van vreugde, om het stuur van een raceboot ook voor de doodgewone bur- want haast overal zagen we in handen te nemen en aan de ger die nu de gelegenheid jonge snaken vliegensvlug in stand van de mond te zien, kreeg om al dat moois van het ruim van de bootjes klaute- produceerden ze zelf het brui- dichtbij te kunnen bekijken, ren, sommigen en misschien de lend geluid dat past bij zoveel En voor de jeugd was het een dappersten, waagden het zelfs kracht. Woensdag had de tweede ver gadering plaats ter voorberei ding op de tweede solidariteits tocht die door een aantal men sen van Grembergen wordt georganiseerd ten voordele van Lydia De Wolf die in Chili werkzaam is. Rond 25 mei wordt Lydia De Wolf in haar geboortedorp Grembergen verwacht. Dan heeft zij er twee jaar leven tussen de verdrukte en onder drukte bevolking van Chili op zitten. Twee jaar lang heeft ze zich ingespannen om aan deze Chileense mensen een mens waardig bestaan te geven. Sa men met haar komt oók een Chileense zuster naar hier. Ly dia De Wolf heeft bij deze kloosterlinge gewoond al die tijd. In de sloppenwijken van Santiago de Chile, de hoofd stad van het land. Omdat zij net zoals alle andere aktieve medewerkers ervan bergen heeft zij tijdens haar jeugd bergen werk verzet voor de jeugd. Die jeugd, ondertus sen volwassen geworden, moet nu op haar beurt voldoende solidariteit kunnen opbrengen om Lydia te helpen in haar strijd naar een betere samenle ving in Chili. Solidariteit met de vele onbekenden die leven in de sloppenwijken in mens onwaardige omstandigheden, die leven in ellende en pijn en hopen op een betere toekomst. Tijdens een eerste vergadering in de loop van de maand april, werd besloten op 28 juni een solidariteitstocht te organise ren. Die eerste vergadering werd bijgewoond door burge meester Dierick, Phil Waege- man van Vakantiegenoegens, Henri Lambrecht van de ou dervereniging van de jongens school, Hubert Baert van de Vlaamse Kring, Ephrem Van Damme namens de KWB, Hil- >rsoi eckt)c afdeling Buitengewoon Lager Onderwijs van het ïeilige Maagdcollege dat aan de Zuidlaan zijn lokalen feeft, viert tijdens het weekend van 23 en 24 mei zijn ^^lveren jubileum. Dat gebeurt op zaterdag met een ^Htadcmische zitting en zondag met een schoolfeest. Maar ^Hit is slechts een gedeelte van een fraai programma dat aar aanleiding van die 25® verjaardag werd samengesteld n waarop iedereen is uitgenodigd. «atcrdag 23 mei wordt het feest ingezet om 19.00 uur met en akademische zitting in de refter van de school aan de Luidlaan 34 te Dendermonde Na de gebruikelijke toe- braken wordt aan de genodigden een receptie aangebo ren. Men heeft ook gezorgd voor een keurige nieuwe irochure waarin de school uitgebreid wordt voorgesteld, foto's en teksten bieden een rijk overzicht van het 2 1 (f^°°'se 'even 'n a' zijn aspekten. 2 j (tondag 24 mei is er dan vanaf 11.00 uur gelegenheid om 2 Je school met een bezoekje te vereren. De cafetaria is pegankelijk en daar kan men naast allerlei dranken ook ren jubileumaperitief bekomen als aanloop tot een barbe- aie met de lekkerste spijzen op de kaart. Steaks, brochet en, kippefilets en worsten. En voor de kinderen een peciaal menu. Daarbij behoren rijst, groenten, appel- ge' poes, brood of aardappelen naargelang de goesting van de lag. 3ic reuze-barbecue begint om 11.30 uur en loopt ten linde om 14.00 uur. Om 14.30 uur is er een optreden van 2 2 we leerlingen die het tema «Kleine Adam» uitwerken via 2 i (illcrlei toneeltjes. Na het optreden van de leerlingen staan 2 0 bar, cafetaria en barbecue weer open. U_ Op zaterdag 23 mei 1987 om 19 uur richt de rijksmidden school Zele een show-kwis in in de feestzaal ven de school aan de A. De Beulelaan Het is bijna een jaarlijkse gewoonte dat de rijksmidden school Zele uitpakt met een leerlingenshow en de vele aan wezigen uit het verleden heb ben telkens kunnen vaststellen hoe verrassend hoog het peil van dit leerlingenfeest is. Ook dit jaar zijn kosten noch moei te gespaard om het neusje van de zalm te brengen. Bovendien werd dit jaar de formule van de leerlingenshow enigszins veranderd want er wordt nu middenschool Zele of bij de ook een kwiselement inge- heer Christiaens, leraar. De bracht. verschillende kwisonderdelen Deze kwis wordt met ploe- worden gezellig aan elkaar ge- gen van 2 personen georgani- praat en op een vlotte manier sccrd met vragen die niet pei- gescheiden door een lcerlin- len naar speciale kennis en genshow met zang en dans en vaardigheden, maar die gericht modeshow, zijn op algemene kennis en 23 mei wordt voor de Rijks- gezond verstand. Om de span- middenschool Zele beslist een ning er in te houden spelen alle feestdag en een avondje uit ploegen door tot het einde naar deze show-kwis kunnen waarna de eindstand wordt op- we zeker aanraden ook al om- gemaakt en een ganse reeks dat er de hongerigen gespijsd prachtige prijzen worden uit- en de dorstigen gelaafd kun- gedeeld. Alle kandidaat-deel- nen worden, nemers dienen wel in te schrij ven voor 15 mei in de Rijks- Zele. De praktische proeven van de verkeerswedstrijd, waaraan de beste 200 leerlingen mochten deelnemen, vonden plaats in het verkeerspark (bvw) overtuigd is dat het anders en beter kan in Chili, en ook anders zal worden, heeft Lydia enkele tijd geleden al de wens geuit om terug te keren naar haar werkterrein. Haar tijde lijke overkomst naar haar va derland is dan ook een ideale gelegenheid om de innige ver bondenheid en solidariteit te betonen met Lydia. In Grem- In 1977 ontstond er plots een nieuwe belangstelling voor de in de vergeethoek geraakte naaldkant. Ziac begon er mee, maar vry vlug kwam er een afscheiding. Een deel werd opgenomen als activiteit van de Heem- en Oudheidkundige kring. Al vry vlug bleek het dat er een enorme belangstelling bestond voor de naaldkant en de Zeelse vrouwen en meisjes nood hadden aan een zinvolle vrijetijdsbesteding. De stuwende kracht was Irma Boone, die vlug kon rekenen om naaldkantwerkster Leo Vermeire. Na 14 dagen mochten de initiatiefnemer 332 kandidaten noteren. De voorbije tien jaar werd door de Zeelse kantschool aan 3000 leerlingen het kantwerken aangeleerd. De eerste tentoonstelling ter gelegenheid van de gouwdagen van de Oostvlaamse heemkrin gen bewees de grote interesse voor de naaldkant. De Zeelse grenzen werden te klein. De Zeelse kantschool had een bij- ermonde. Tweedehands boten waren er in overvloed zondere drukke agenda. De kers ook (foto Piet Hermans af woensdag 20 tot 24 mei wil the Old Chaps, igstraat 17 de Hamse bevolking informeren over enpeace. Dit zal gebeuren via een tentoonstelling in ;rgenoemd lokaal. s een info-namiddag gepland op zondag 24 mei vanaf tur. Er is ter kennismaking een video «Greenpeace in e» en naderhand zal een Greenpeace-lid de bespreking Zeelse naaldkant stond te kijk op tentoonstellingen in bin nen- en buitenland. De Artis tieke school voor Kunstnaald- cialisten en de vele honderden kijklustigen een streling voor het oog om opnieuw kennis te maken met rosaline-perlé, wit- hof-duchesse en vieux-milan. De gelegenheidstoespraak werd gehouden door de onder voorzitter van de Heem- en Oudheidkundige kring Mare Van Uytfanghe, die niet alleen tien jaar kantschool in herin nering bracht, maar de hoogte- school in 1917 door minister Edmond Rubbens en Rosalie Vergeylen was de duw om naaldkant wereldwijd be roemd te maken. Hoogtepun ten waren zonder twijfel 1919 en 1935 toen aan de Belgische vorstinnen Zeels Naaldkant- werk werd overhandigd. De idee van 1977 was een bijzonder goede inval, die door Zeelse kantdame Irma Ule gebieden waar het mi- bedreigd wordt, laat fcnpeace van zich horen: zeehonden, kern- de bedreiging van ^rtica, kerncentrales, te ter zee en in de lucht. Bps spektakulair, professio- Timet een grondige dossier- llis. (Groene Vrede» startte in met een kleine groep ten die met een boot ging festeren tegen een Ameri- jsc kemproef. Hun mid- Tdirekte geweldloze akties, waar het ecologisch even- <t bedreigd wordt. Momen- izijn er afdelingen in vijf- verschillende landen. i kort hebben ze een we- ihappelijke onderzoeksba- >p Antartica (Zuidpool), lebben een vloot van een I verschillende schepen, hepen, rubberboten, repen, zeilschepen. En :n over heel de wereld rdduizenden leden. De jische afdeling, die nog T enkele jaren aktief is, 1 reeds een tienduizend n. lewel ze partijpolitiek on afhankelijk zijn, proberen vele overheden hen in een margi naal hoekje te drummen. Ver dachte bomaanslagen van Greenpeace sympatisanten, bedreigingen, arrestaties, spio nage. Ook in België is Greanpeace reeds meermaals aktief ge weest. Een voorbeeld daarvan is de beklimming van de O.L. Vrouwkathedraal van Antwer pen. In april 1985 beklommen vier Greenpeace-aktievoerders de toren om te protesteren tegen de zure regen en maatre gelen af te dwingen. Er zijn hun akties geweest met de Be luga (dat is de naam van een kleine witte walvis die vroeger, toen de rivieren nog zuiver waren in de Europese rivieren voorkwamen). Dit rivieraktle- schip is door Greenpeace aan gekocht, opgeknapt en inge richt als Internationaal Aktie en Laboratoriumschip». Wie meer wil weten over Greenpeace wordt verwacht op deze tentoonstelling en op de gespreksnamiddag. Ieder een is van harte welkom. HVC Zele. Zowel voor de viering als voor de tentoonstelling was er in de raadszaal van het gemeentehuis een ruime belangstelling voor tien jaar kantschool (bvw) kant zwierf uit naar alle wind streken om de naaldkant aan te leren. De viering van tien jaar kantschool was georgani seerd rond een unieke ten toonstelling, waarop de ver nieuwde bindingen tussen de klos- en naaldkant centraal stonden. Het was voor de spe- punten van de Zeelse naald kant beklemtoonde. Hij noem de het geen geïmproviseerde hobby, want in 1842 werd aan de Zeelse Kouterschool het kantwerken onderwezen. La ter werd het te Zele van moe der op dochter overgebracht. Het stichten van een kant- Boone opnieuw vleugels kreeg. Ze gaf het geëvolueerd naaldkantwerken een nieuw artistiek gezicht. Burgemeester De Bruyne roemde de beroepskennis, de werklust en de ijver als de stille getuigen van de kreativiteit van de Zeelse naaldkantwerk- da Van Laere voor de Bond van Grote en Jonge Gezinnen, Lutgart Nobels die de KAV vertegenwoordigde, Mit Van Damme voor Caritas, Georges Verberckmoes voor de Ko ninklijke Muziekmaatschappij Sint-Cecilia en Godelieve De Lentdecker direktrice van de vrije lagere meisjesschool. ster. Ze droegen hun steentje bij om Zele bekendheid te ge ven. De voorzitster van de Zeelse kantschool Irma Boone, die bij de viering cen traal stond, kreeg door haar leerlingen een prachtig bloe- menkantwerk aangeboden. De tolk van de leerlingen was Ma- riette Pringels die de lof van de stichters zong in dichtvorm. Ook Leo Vermeire werd met bloemen bedacht. De viering werd opgeluisterd door het koor van de Zeelse Minnezangers. De hoogtepunten van tien jaar geleden 1979: derde prijs op «Creatief 79» door Helena De Maes- schalck 1981: ontvangsten door konin gin Fabiola op «creatief 81» waar «Bescherming van het le ven» door de Zeelse kantwerk sters een eervolle vermelding kreeg 1982: prijs voor excellentie voor Helena De Maesschalck en een ereprijs voor Agnes Stevens, reis naar Alenqon (Frankrijk) 1983: reis naar Tiverton (En geland), tentoonstelling «Een waaier van kant uit eigen land», die in de raadszaal van het gemeentehuis 10.000 be zoekers lokte en waar 25 ver schillende hedendaagse kanten te bewonderen waren t 1984: tweede prijs voor Agnes Stevens in de «John Buil» prijs. 1985: officiële erkenning van de Artistieke School voor Kunstnaaldkant. Tentoonstelling in de raadszaal «kanten van Bayeux». De uit gave door Irma Boone van een boek «100 jaar kant te Zele». 1986: tentoonstelling Honiton kant te Zele. BENO Turnen. De turngala, georganiseerd door Sportiva Sint- Gillis was enig mooi en kreeg de verdiende belangstelling (dw) Dit jaar namen 438 kinderen geboren tussen 1973 en 1978 deel aan de jaarüjkse verkeers wedstrijd, die de Zeelse dienst voor Verkeersveiligheid in sa menwerking met de politie en de rijkswacht ieder jaar orga niseert. Na de teoretische proeven die over het verkeersreglement handelden, bleven de 200 bes te geklasseerden, 40 in iedere leeftijdsgroep over om de praktijkproeven te doen, die doorgingen in het gemeen telijk verkeerspark in de Post- straat te Zele. De jongens en meisjes werden tijdens het afleggen van het parcours getest op hun kennis van de verkeersregels. Ander zijds dienden ze ook fietsvaar- digheidsproeven te doen en werd op het einde van de prak tijkoefening hun fiets aan een technische kontrole onder worpen. In iedere leeftijdskategorie ontvangt de winnaar een fiets, maar er zijn prachtige prijzen voorzien voor de andere ge- klasseerden. De uitreiking heeft plaats tij dens de jaarlijkse plechtigheid die dit jaar op 20 juni om 17 u. in de raadszaal van het ge meentehuis doorgaat. BENO Zele. De deelnemers aan de praktijkproeven worden onderworpen aan fietsvaardigheid (bvw) Zele. Ook tijdens de tentoonstelling was de stuwende kracht achter de Zeelse kantschool, Irma Boone, bereid deskundige uitleg te verschaffen (bvw)

De Voorpost | 1987 | | pagina 31