Massa leerlingen zetten hun school in de bloemetjes Veerle Bernaert primus in milieu-zoektocht Duizend jongeren met Vlaamse liederenschat «KLEIN KOLLEGE» toonde zich «GROOT» Liliane De Smet in het Kultureel Centrum Affligem Aalsterse Oude Garde een avondje bij Johan Strauss Cartoonist PAUL te Aalst Schütz «Opus Ultimum» werd muzikaal festijn Met VTB Aalst op «IJslandvaart» 4 - 15.5.1987 - De Voorpost ekt nens luis. 10 d vers< hten Ijenig. Aalst. Sfeer was er genoeg op de Grote Markt naar aanleiding van de leefmilieutentoon stelling (a) Ter gelegenheid van de Milieudag te Aalst werden de prijzen uitgereikt aan 36 leerlingen van Aalsterse scholen van alle netten die deelnamen aan de wedstrijd "Zet uw school in de bloemetjes". Wat impliceerde, aldus was de afspraak, dat Aalst ook 4.000 jonge boompjes rijker werd. Van elk leerjaar werden er 6 bekroond als volgt: Eerste leerjaar: 1 Filip De Vidts, 2. Stephen Laurent, 3. Andy Redant, 4. Bart Pele ntan, 5. Frank De Vos, 6. Maaike Provost. Tweede leerjaar: 1 Dirk Pen- newaert, 2. Ward Muylaert, 3. Karen Ghijssens, 4. Carl Bo- gaert, 5. Isabelle Siccard, 6. Yves Verstrepen. Derde leerjaar: 1. Joke van der Mijnsbrugge, 2. Demissa De Swaef, 3. Sylvia Goessens, 4. Karolien Dullaerts, 5. Vanessa Pijk, 6. Willem Monsieur. Vierde leerjaar: 1. Sofie Mar tens, 2. Wesley Coppens, 3. Cedric Van Heule, 4. Kristien Dierens, 5. Katrien Van den Borre, 6. An Muylaert. Vijfde leerjaar: 1. Lieve Stan- daert, 2. Olivia Van den Hau- we, 3. Renée Gijsens, 4. An- dré Guns, 5. Luc Leumbergen, 6. Frederic Balcaen. Zesde leerjaar: 1. An Van Kerckhove, 2. Veerle Van de Keere, 3. Annelies Verbeken, 4. Geert Neirynck, 5. Jeroen De Troch, 6. Marin Van Goethem. Van 16 mei tot en met 9 juni 1987 is de Aalsterse kunstenares Liliane De Smet te gast in Het Kultureel Centrum Affligem. Vooropening van deze tentoonstelling: zaterdag 16 mei te 14.30 u. Liliane De Smet, geboren te Lede op 12 juni 1935, werd van kindsbeen af aangetrokken door het tekenen en schilderen. Tijdens haar humaniorastudies te Gijzegem, volgde ze les in schilderen, maar kon toen niet vermoeden dat deze hobby later een zo belangrijke rol zou spelen in haar leven. In 1956 huwde zij. Vooral sedert het overlijden van haar echtgenoot in 1962 grijpt ze regelmatig naar penseel en verf. Met volle overgave heeft ze meteen haar gevoelsleven op doek gebracht. In 1966 vestigde ze zich te Aalst en volgde er lessen, als vrije leerlinge, aan de Stedelijke Akademie voor Schone kunsten. Vervolgens kreeg ze ook nog privé-lessen van kunstschilder Sacré. Groepstentoonstellingen en later individuele tentoonstellingen volgden elkaar op te Bonheiden, Brugge, Dendermonde en Aalst... Kunstcritici beklemtonen: «Haar werk is uitstekend en wordt gekenmerkt door een voorkeur voor de fijne toets, het bijna schroomvallig beroeren van de materie. Haar landschappen, stillevens en bloemstukken getuigen van intense romantiek. Altijd is het sfeervolle aanwezig. Al haar doeken streven naar technische perfektie». Voor een persoonlijke konfrontatie met deze Aalsterse kunste nares en haar werk kan je van zaterdag 16 mei tot en met 9 juni terecht in de zalen A van het Kultureel Centrum Affligem. Deze tentoonstelling is toegankelijk op zaterdag van 14.30 u. tot 20 uur, op zondag van 11 u. tot 13 u. en von 14.30 u. tot 20 uur, op donderdag 28 mei zoals op zondag en op maandag 9 juni zoals op zaterdag. D.B. Aalst. Simonne Reynders en Lieve Gelders stellen schilderijen, textiel en kem tentoon in het Vredeshuis. Het centrale tema is «vrouw, vrede en rechtvaardigheid»i Ruim 100 deelnemers waren present op de Milieuzoektocht door de stad Aalst georgani seerd in het kader van het Europees Jaar van het Leefmi lieu. -Acht jongerengroepen, ei genaardig genoeg allen van de kristelijke zuil, waagden er hun kans. Elke groep kreeg als groepsprijs een lederen voet bal of een kompas. Individueel kon iedereen huistoe met een rugzak, een isolatiematje, een waskommet je, een zaklamp of een bestek. De allereerste prijs ging naar Veerle Bernaert uit de Meldertse Achterstraat. Klassering 1. VVKS Hopduiveltjes Meldert Bernaert Veerle, Arts Ellen, De Block Kurt, De Brabander Peter, Mannaert Peter, De Jonge Chris, Van Rossem Wim, Van Droogenbroeck Erik en Moens Jo. 2. K.S.A. Herdersem Vinck Werner, De Meers man Dirk, Moens Stefaan, Melckebeeck Bart, Van Dam me Jan, Van der Veken Guy, Annaert Jan, De Baere Bart, Vinck Karei, D'Herde Koen, Deprez Frans, Schuddinck Luc, De Neef Kurt, Van Dam me Luc 3. Chiro Joepie Baardegem Van Den Berghe Ilse, De Block Annemie, Blindeman Benedikte, De Bie Leen, Eve- raert Petra, Vermeiren Barba ra, Cobbaut Leen, Van Lem- bergen Leen, Van Cauter Klaar, Van den Eede Kath leen, Aelbrecht Anja, Poppe Inge, Heyvaert Tanja, Mergan Siegelinde, Segers Anja, Bour- lon Miet, Vanderstraeten Christel. 4. WKS Sint-Aloysius Aalst Ernst Kris, Lowie Wim, De- Caesemaeker Michael, Van den Broeck Gunther, Corthals Pascal, Geldhof Bart, Geldhof Jo, De Coninck Wim, Ver- schraegen Mark, Van der Eec- ken Peter, De Boeck Jurgen, Pawlenko Stefan, Noël Michael. 5. VVKS Sint-Margareta Baardegem Roelandt Frank, De Clerck Bart, Pessemier Erwin, De Block Wouter, Mergan Je roen, De Meyst Steven, Van De Velde Philip, Pessemier Dirk, Peirlinckx Hans, Van de Velde Geert. 6. Chiro Tyl en Nele, Nieuwer- kerken De Boeck Sandra. De Boeck Petra, Eeckhout Sofie, Steenhout Kathleen, Beerens Anja, Huylebroeck Cindy en Beerens Els. 7. Chiro Harbalorifa Her dersem Vermeir Christel, Peggy Arijs, Van den Bossche Chri stel, De Meersman Kristel, Carion Els, Deprez Clara, Vel- deman An, Vermoesen Ann. Van Eeckhoorn Kathleen, Le- fèvre Patsy, De Meersman Els, Schuddinck Kristel, Van Goe them Veerle, Van Espen Do minique en Dewael Sabine. 8. Chiro Yah-Haro Aalst Dooms Patrick, De Troch Katrien, Sergeant Sabrina, Doorns Stefaan. Dooms Kath leen, Van Keer Mireille, Rijck Andy, Dooms Nadine, Dooms Christel, De Backer Ilse, Ver- beiren Sylvie, Verhulst ANja, Van Limbergen Johan, Ver- beiren Filip, De Luyck Mare, Doorns Pascal en De Ridder Chris. Het lentekoncert dat de Koninklijke Harmonie «De Oude Garde» uit Aalst op maandag 18 mei om 20.00 u. in de stadsfeestzaal van Aalst ten-gehore brengt, zal helemaal in het teken staan van «een avond bij Johan StraussDe luisteraars mogen zich dus verwachten aan wondermooi lichte muziek, waarbij ook de operettes niet worden vergeten De harmonie treedt aan onder leiding van dirigent Edgard Branckaert. De tenor Kurt Fleming en de pianist Piet Kiekens verlenen hun medewerking aan de avond waarvoor de toegang geheel gratis is. De presentatie werd toevertrouwd aan Eric Van Hoézen. Tweede Scholenzangfeest te Aalst Maraixring Iwein van Aalst en stadsbestuur Aalst organiseren een tweede «Scho, zangfeest» in de Keizershallen op dinsdagnamiddag 26 mei vanaf 13.30 u. Pron^ ervan was Edgard Saeys en realisator Michael Van Lierde, muzikant, pedagoojj bezield met het heilig vuur. Een Vlaamse happening die kadert in één va* doelstellingen van de Marnixring «het verspreiden en bevorderen van de Nederlai Cultuur» in het projekt «Elke Vlaamse klas een zingende klas». Toen de Aalsterse Generale Bank, Nieuwstraat, op teerde voor cartoons met betrekking tot bankaktivi- teiten kwam ze bij «PAUL», een lay-outman uit Aartselaar terecht. De acht stuks die momenteel in de benedenhal van de bank hangen vielen dermate mede dat de idee groeide een expo op te zetten met cartoons van deze (nog) minder gekende doch alles zins getalenteerde cartoonist die techniek en kunst zin paart aan een eigen kijk op de dingen en inspeelt op de aktualiteit. Nog tot en met zaterdag 23 mei kan U dan ook in het kantoor in de Nieuwstraat terecht voor het bewonde ren van een veelheid kleurige cartoons. U begint gewoon onderaan en een heuse rode draad wijst U verder de weg. U beklaagt het zich alvast niet. t projekt Liefst 300.000 liederenbun dels werden gratis uitge reikt doch momenteel is de voorraad uitgeput. Zo de nodige middelen gevonden worden komt er een tweede uitgave. Niet gewoon een herdruk doch een aanvul len van het repertoire. Vastgesteld werd inder daad dat onze jongeren dagelijks gekonfronteerd worden met Angelsaksiche songs doch dat de eigen Vlaamse liederenschat dreigt verloren te gaan. Een 1. OOO-tal leerlingen 5" en 6" jaar basisonderwijs uit alle scholen zingen sa men onder leiding van een enthousiaste dirigente. Ma rijke Coghe stelde zelf het programma vast en voelt zich volledig betrokken bij voorbereiding en uitvoer ing van dit tweede scholen zangfeest. Lessen werden getrokken uit de ervaringen van de eersteling Gebleken is in derdaad dat de jongeren verkiezen zelf aktief te zin gen dan solistische optre dens te ondergaan. Er zal tevens streng geselecteerd worden. Wie niet behoort tot de geselecteerden komt er gewoon niet in. Wel is het zo dat alle scholen wer den aangeschreven maar dat de respons begrijpelij kerwijze niet algemeen Deelnemende scholen zijn: 1. Stedelijke basisschool, Herbergstraat 28, Moorsel, 13 lln. 2. Gemeenteschool, Dorp straat 28, Erembodegem, 33 lln. 3. Lagere oefenschool, Ka- pelle8traat 4, Gijzegem, 77 lln. 4. Vrije meisjesschool, Spaarzaamheidsstraat 29, Aalst, 36 lln. 5. Sint-Maarteninstituut, Immerzeeldreef 29, Aalst 30 lln. 6. Vrije meisjesschool, Leo- poldstraat 5A, Hofstade, 46 lln. 7. Vrije basisschool, Ge- raardsbergsesteenweg 77, Erembodegem-Terjoden, 15 lln. 8. Stedelijke basisschool, Binnenstraat 157, Aalst, 64 lln. 9. Sint-Maarteninstituut, Raffelgemstraat 8, Aalst, 35 lln. 10. Stedelijke basisschool. Vrijheidsstraat 57, Aalst, 16 lln. 11. Vrije meisjesschool, Sint-Jozefstraat 5, Aalst, 119 lln. 12. Vrije meisjesschool, Termurenlaan 16, Erembo degem, 60 lln. 13 Vrije school, Sinti dulastraat 2, Aalst, 36 u 14Sint-Maarteninstitf Moor8elbaan 128, Aalstf lln. 15. Dames van Maria, f derwijsstraat 2, Aalst. t[s[ 16 Dames van Maria, /fl Maartenplein 2A, Aalstj lln. 17. Rijksbasisschool, 1 straat 6, Aalst, 107 lln.jl# 18Rij ksbasisschi Vaartstraat, Aalst, 53 lli Dit feestelijk samenzing opgaan in de massa, wq aangezien als een gezeli bekroning van jareiüfP^1 werken aan muzische P1111 muzikale vorming in del 'w le deelnemende klasdi as Onze Vlaamse liedeidde schat is bovendien een y-ek< stekend middel om de je^on| betere kennis van en lie.^ voor onze kuituur bij" brengen. De deelnemer scholen werd het makkei gemaakt want ze kre^er,( elk een bandje met de !eku programmeerde liedeiiari; Het wordt bovendien tand gebeuren in pluralististblcr zin waarbij iedereen deldeli gen kennissenkring bper verruimen. dec Aan een digitale piar, 1 zorg't Jos Mertens voor pper geleiding en Marc Van L ine: them wordt andermaal fcnti gedroomd presentator. tei rd r fu l Cantate Domino met Jubelkoncert Voor het jaarlijks Jubel koncert programmeerde de Schola Cantorum Cantate Domino het «Opus Ulti mum» van Heinrich Schütz». Psalm 119 van Da vid, een deel van psalm 100 en een Duits Magnificat. Een programma dat drie dagen na elkaar gebracht werd. Op vrijdag 8 mei in de Sint-Mart in uskerk te Aalst, op zaterdag 9 mei in de Begijnhofkerk aan de Lange Violettenstraat te Gent en op zondag 10 mei in de hoofdstedelijke Sint- Michielskatedraal. Michael Ghijs had er de lei ding over het tachtigkop- pig Cantate Domino waar mede hij tijd noch moeite spaart om de groep op hoog niveau te brengen. En te houden want vermits het grotendeels uit studenten van het Sint-Maarteninsti tuut bestaat, is de bezetting elk jaar anders. Steeds moet er aangepast, bijge leerd en bijgeschaafd worden. Voor begeleiding waar no dig zorgde het strijkersen semble van oude instru menten o.l.v. Dejan Mijajev en verder cornet Fritz Hel ler, altposaune Julien Stog- feris, de orposaune Willie Verdievel, basposaune Wim Becu, chitarrone Philippe Malfeyt en Jacques De Mey aan het orgelpositief. Het groeide andermaal uit tot een grandioos muzikaal festijn op hoog niveau. Een paar uren volgde het talrijk opgekomen publiek intens genietend van het gebodene in de meest volstrekte stilte dit muzikaal hoogfeest be kroond met een entousiaste algemene ovatie. LH «Als ge nog eens kabeljauw op uw bord krijgt, denk dan eens aan het menselijk leed dat er destijds bij onze IJsland vissers mee gepaard ging». Aldus de vaak her haalde boodschap uit de «LJslandsuite», een evokatie van de Vlaamse IJsland visserij verleden zondagvoormiddag gebracht door VTB-VAB-Aalst in het Netwerkcentrum, De Ridderstraat. «De vis wordt inderdaad duur betaald». Zo bleek im mers uit het amper 50 mi nuten durend gediversi fieerd spektakel van de hand van Piet Sercu ge bracht onder algemene lei ding van Francine D'Haese- leer-De Veylder Vergelijkbaar enigszins met onze «Fransmans» die bij onze zuiderburen ook vaak in erbarmelijke om standigheden de bietenoog sten gingen doen en achter af werken in de «sucreries», trokken sinds de 17* eeuw Vlaamse vissers vanuit Duinkerke of de Westhoek naar de visrijke IJslandse wateren op kabeljauw vangst. Telkens een periode van een zestal maanden weg van huis, hard labeur, weinig slaap maar veel ont bering. Wie zijn kwantum kabeljauw niet haalde werd op zijn loon afgehouden. Teater Lanseloet en Dans- workshop Sint Maartenin stituut belichaamden kleurrijk en zwierig de aan monstering. De «tocht naar IJsland» zelf werd vokaal gebracht door getalenteerd zangtalent als Nelly De Ro, Johan Haezaert, Steven Janssens en Bart Van Box- tael. Lokale kleur en sfeer werd daarbij geschapen door professioneel muzi kant Kruis Steenhout op de trekzak. Een zangkwartet dat samen met de Dans- workshop en het Jeugdbal- let Hofstade de «thuisblij vers» gestalte gaf. Even op IJsland vertoeven in sa menwerking met Teater rklo rkst len tegr« )efk rkci Lanseloet n.l.v. Willy VM»nc Boxtael werd een ietwat tmei vool intermezzo schril t hei stekend met de grauwe rtien liteit van elke dag op zeen o[ De «thuiskomst» bij ndcl wachtende echtgenoten npa: kinderen werd dan ook entijc vreugdevolle festivitflst i «Naar IJsland willen we 4en. ren» werd dan ook door h publiek dat de Netwerkz?em vulde enthousiast meeker zongen waarna aktrices 7' a akteurs verdiend in de bic men werden gezet. Een sfeervolle evokatie a brio gebracht gedeeltelfci" met professioneel en anr%J| teuristisch personeel dat t leszins de verdienste hfe» ons even terug te voeril naar de harde tijden die r IJslandvaarders meemaa ten Die tijden zijn sleclwef gedeeltelijk voorbij wafbei nog steeds wordt «de v>or duur betaald». Door de viime sers dan. Ook aan de kinds maar dan wel in een and^ perspektief. $2 Daenskwis te Aalst Vervolg van blz. 1 dat de vader van Daens een schaliedekker was en de moe der een hoedenmaakster en had men het over «Fransmans» die om den brode in Noord- Frankrijk de bietenoogst gin gen doen en werken in de suikerfabrieken ter plekke. Ook dat op de hoeve van Jan Bapstisch Van Langenaeker een soort volkshogeschool fun geerde. Ondertussen had het SMI echter van het SJC de leiding afgesnoept met 25 te gen 23 punten terwijl Dames en SJI elk 17 punten totaliseer den en de technische afdeling achteraan hengelde met 11,5 punten. Bij de rustpauze na 20 vragen was de stand geëvo lueerd naar SMI 35, SJC 30, SJI 23, Dames 22, TA 16,5. Laatste Daensistische lijst Na de pauze bleek dat de laat ste Daensistische lijst werd in gediend te Denderhoutem in 1964, dat baron de Bethune het hard moest verduren om dat hij Charles Woeste de gast vrijheid had geweigerd en dat twee Daensistische bladen «De Werkman» en «Het land van Aalst» waren. Na 30 vragen werd het terug spannend want het SJC was met 45 tot op één punt gena derd van het SMI. SJI totali seerde 33 en Dames 30 punten. Bleek dan dat Van Opden- bosch de burgemeestersjerp werd geweigerd omdat hij bij een 11-julieviering aan het stadhuis de leeuwenvlag had laten uithangen. De «in beraad gehouden vraag» kwam dan roet in het eten gooien en moest het stellen met een voorlopige klassering waarbij het SMI één punt vóór bleef op het Jezuïetencollege. De laatste 5 vragen moesten de beslissing brenben. Het leggen van een verkeerde klemtoon bracht nog even verwarring. «Ballotage» was korrekt maar «Ballotcring» werd pas begre pen wanneer het gelezen werd als «ballotéring».De stand liep echter verder gelijk door tot «De Bokken» zorgden voor twee punten meer voor het SMI waarmede het pleit in het voordeel van Sint-Maarten instituut beslecht was ook al kreeg het «groot vollege» er de nog in beraad gehouden twee punten bij. Eindstand 1. Sint-Maarteninstituut 61, chèque van 10.000 fr., prijs van de Marnixring en trofee van de hand van Jean-Pierre Van Impe. 2. Sint-Jozefscollege 60 en prijs van de vzw Daensmu- seum 3. Sint-Jozefsinstituut 45 4. Humaniora Dames van Ma ria 38 5. Technische afdeling Dames van Maria 23,5. De kwis werd zeer degelijk geleid door Frieda Daelman. Voor velen werd het een open baring dat jongeren van het Daensisme zoveel weten. LH Aalst. De Schola Cantorum cantate Domino sluit het koncertseizoen af.

De Voorpost | 1987 | | pagina 4