c J "Organist Walter De Troyer koncerteerde te St.-Lievens-Houtem «Iverige Jonckheyt» primus in Renaat Ravijtstornooi Keramist Antoine Van den Brouck fin Dendermonds stadhuis Teksten tijdig a.u.b. Thaater, muziek of nonsens? tiijbelbezinning laandag 25 mei, te 20 uur, in de wachtzaal van het Parochie- uis. ;.A.V.-hobbynamiddag Dinsdag 26 mei, te 13.30 u. in de bovenzaal van het Parochie huis. 8lkc,ltaliaanse les Woensdag 27 mei, te 19 uur, in de wachtzaal van het (jgParochiehuis. iprelA.A.-groep «Om Mekaar» vejVergadering groepsleden, woensdag 27 mei, te 20 uur, in de AVCbovenzaal van het Parochiehuis. r iecEerste Kommunie Donderdag 28 mei, te 9.30 u., in de O.L.Vr. Hemelvaartkerk. BoHerdersem mul Kruisprocessie I^kruisprocessie met daarna openluchtmis op de hoeve van de ïamilie Clement Vermoesen, Monnikenhof 4 op maandag 25 JOn(Tnei. Samenkomst en vertrek aan de hoeve te 19.30 u., on'processie door de velden en dan terug naar de hoeve voor de eucharistieviering. Een organisatie van de Landelijke Gilde en 1flKVan KVLV. jereoavidsfonds hiïk ^etstocht op zondag 24 mei naar Dendermonde. Start aan de Jkerk te 13 u. Langs «Het Broek» te Denderbelle naar Dender- 'nonde. Rondleiding in de St. Pieters- en Paulusabdij te 14 u. [C?; Daarna bezoek aan het museum Begijnhof o.l.v. gids. Totale arJ? afstand: 25 km. Knapzak mee. Kapellemissen ^Morgen zaterdag 23 mei mis in de kapel van «den Boskant» te 19.30 u. Op maandag 30 mei te 17.30 u. avondmis in de grote "kapel O.L.V. ten Beeldeken. ustMeldert Parochiecentrum (^Ontvangen u dit weekend: Harry en Marie-Jeanne Rabaut. Op zaterdag 30 mei Frans van Ransbeeck en op zondag 31 mei xp^Godelieve en Jozef Muylaert. De Voorpost - 22.5.1987 - Uitstappen Op tweede Sinksendag 8 juni bedevaart naar Scherpenheuvel waarna bezoek aan dierenpark Plankendael. Vertrek te 8 u. Prijs: 280 fr. Op donderdag 2 juli en alle daarop volgende donderdagen tijdens de vakantie uitstap naar Blankenberge? Vertrek te 8 u. Inschrijvingen worden aanvaard tot woensdag 17 u. door Ingrid, Dorpstraat 36. Overvallen Toen Dylon Cesaer, Putstraat 3 langs de Affligemdreef 's avonds naar huis fietste werd hij overvallen. Twee onbekende mannen hadden zich achter een struik verscholen, sleurden hem van de fiets en liepen weg met de brieventas van Dylon. De gewonde jongeman werd achtergelaten. De politie stelt een onderzoek in. Tentoonstelling Kunstgroep Aareooi stelt in het Affligem Cultureel Centrum werk tentoon van kunstschilders Nicole Cardijn, Edgard Dumoulin en Vic Lucaz en beeldhouwerk van Kamiel Huymans. Vernissage op vrijdag 5 juni te 20 u. door prior Idesbald Verken o.s.b. open op zaterdagen, 6, 13 en 20 juni van 14.30 u. tot 20 u. en op zondagen 7,14 en 21 juni van 11 tot 13 en van 14.30 u. tot 20 u. Moorsel Bedevaarten Op zondag 24 mei naar O.L.V. van Rust te Heppeneert. Inschrijven bij mw. Comelis - De Meyst, Eikenstraat 23 of 7. Vertrek aldaar. Op donderdag 4 juni bedevaart naar de H. Rita te Kontich en naar OLV. van Banneux. 340 fr. tot 12 jaar 280 fr. Inschrijven bij jw. De Rop, Eksterkenstraat 7. Op donderdag 9 juli naar OLV. van Scherpenheuvel en daarna naar Aken. Prijs 300 fr. Inschrijven bij diaken Rik. Moorselse judoka's: weerom De Belgische Jeugdlente Kampioenschappen tot 16 j. hadden doorgang op zondag 10.5.87. 3 Moorselse judoka's die op de regionale selektie te Zele de eerste plaatsen wegkaapten verdedigden er hunkansen. En met groot sukses. Bij de kadetten leverde Beeckman David (- 35 kg) en vorig jaar nog miniem een opmerkelijk debuut. Zijn 2 schiftingswedstrijden won hij met glans. Alzo kwam hij in finale alwaar enkel een gebrek aan ervaring hem de eerste plaats kostte. Toch een prachtige 2* plaats voor alweer een ontluikend Moorsels talent. Bij de beloften werden Van Den Meersche Bart en De Neve Kris de nieuwe kampioenen en volgden als zodanig zichzelf op. Bart (- 62 kg) won de finale op beslissing en Kris (- 75 kg) was, alweer moeten we bijna zeggen, outstandig enwon met 3x ippon. Nog meer Moorsels judonieuws. De Donder André slaagde voor Dan en lukte eveneens in het examen voor regionale scheids rechter. Judoklub Moorsel blijft alzo de blikken op zich gericht houden. Faluintjesjogging te Moorsel De derde Faluintjesjogging wordt deze maal op zondag 28 juni in Moorsel georganiseerd. Wie erbij wil zijn kan zich vooraf inschrijven tot 14.6.'87 door storting van 100 fr. op rekening nr. 001-1490821-07 van «Faluintjesjogging» Moorsel met de ver melding van naam en adres. De start van deze jogging wordt om 15 u. gegeven aan de Kloosterschool, Kloosterstraat te Moorsel. Menkan er joggen en/of wandelen over 5, 10 of 15 km. Ter plaatse inschrijven kost 125 fr. Alle aangekomen deelne mers ontvangen een prachtige herinneringsmedaille. De eerste man en vrouw en de groep die het meeste aantal kilometer loopt ontvangen een trofee. Iedere deelnemer neemt met zijn start nummer deel aan een gratis tombola met 100.000 fr. prijzen. Een electronische klok voor tijdsopname bij aankomst en medische bijstand voor eventuele ongevallen (Vlaams Kruis) zijn voorzien. de Berg en de afstand bedraagt ongeveer 5 km. Men kan inschrijven vanaf 14 uur in het ontmoetingscentrum om rond 14.30 uur in groepjes te vertrekken richting Berg. Onderweg is er gezorgd voor een verpozing en voor een verfrissend drankje. Na de wandeling wordt iedereen in het ontmoetingscentrum verwacht voor een koffietafel. De deelna meprijs bedraagt 60 fr. per deelnemer en 100 fr. voor het hele gezin. Nieuwerkerken Bekerwedstrijd schuifbak Zaterdag 23 mei van 18 tot 23 uur, in café Pros, Kwalestraat, Nieuwerkerken:5e bekerwedstrijd schuifbak. (In het kader van de Aalsterse Sportmaand). Organizatie: De Golfbrekers - Nieuwerkerken. Info: Willy Swaelens, Kwalestraat 85, Nieuwerkerken. Erpe-Mere KWB-KVLV Aaigem wandelen Op zondag 24 mei organizeren KWB en KVLV Aaigem een wandelzoektocht voor het hele gezin. De tocht loopt doorheen Vandaag opent «Soetekin» Vandaag vrijdag 22 mei kan u te 2.30 u. de opening meemaken van het ontmoetingshuis, Nieuwstraat 32 te Lede «Soetekin». Het nieuw diensten- en ontmoetingscen trum is een projekt gerealiseerd door „Vzw Priester Daens», «Vlaamse Franken», kaartklub «Onder of Boven», PVV-afdeling Lede «De Trekvogels», ziekenfonds «Priester Daens en de Leedse Handelsbeurs. Een kompleks met ruime feestzaal, gezellig café, een volledig ingerichte keu ken, kantoorruimte en twee appartementen. Meer armslag dus voor verenigingen enleden en efficiënter aanbod moge lijk. De kantoren zullen open zijn tijdens de normale kantooru ren. Het café zal veal doch niet konstant toegankelijk zijn. Het wordt inderdaad eerstens een dienstencentrum en pas daarna een café. Gemeenteraad Op dinsdag 26 mei te 19.45 u. in de raadzaal van Het Cultureel Centrum, Markt, met volgende agenda: 1. Kasnazicht 2* kwartaal 1987 2. Vaststellen bedragen aard van de zekerheid te stellen door de gemeenteontvanger. 3. Eedaflegging gemeenteontvanger 4. Gemeentelijke Muziekschool: openverklaring betrekkingen 5. Rooiplan Impse Dam en Biestraat. Definitieve vaststelling. 6. Vestigen recht van opstal op gemeentegrond voor oprichten van elektrische omvormingspost voor Imewo. 7. Realisatie rooilijn Tussenbeekstraat. 8. Vaststellen bijwerken aan Nonnenbosstraat 9. Verbeteren van Wijstraat en Beekveldrede. Vaststellen mo deldwarsprofiel. Sint-Lievens-Houtem.Een gemeente met een rijke tradi- tonttie en geschiedenis, evenzo in de kerkorgelbouw. Dé inte Meester van de Vlaamse kerkorgelbouw in de 18* eeuw, 'logPieter Van Peteghem plaatste hier in 1780 een middel- at li groot orgel, dat na enkele mislukte verbouwingen, werd - he gerestaureerd enkele jaren geleden door het Huis De Maeyer-Potvlieghe. Het resultaat van deze zeer geslaagde restauratie was te horen! Hiervoor stond de Aalsterse organist Walter De Troyer borg. W Het programma werd uiter- aan elkaar te koppelen zijn, 16 aard aangepast aan het door de klavieren over el- klankbeeld dat dit orgel te kaar te schuiven (een tradi- i 1 bieden heeft, met o.m. wer- tionele manier). Daar de ■26 ken van oude meesters toetsen van dit orgel korter •nfo zoals Van den Gheyn, zijn dan bij een «traditio- 00'Raick, Couperin, Cleram- neel orgel», vergt dit van de 81< bault, en Zipoli. Dit orgel concertant een belangrijke beschikt over een zeer ge- aanpassing, ook in de inter- jvoelige (mechanische) tra- pretatie van de muziek. De ctuur, verdeeld over twee zeer lichte aanslag van de I gf klavieren, die onderling toetstraktuur gaf hier de ibe igo indruk, dat de fraseringen (versierde noten) fel over dreven waren, al is een minder ingewikkelde vorm natuurlijk veel gemakkelij ker te spelen door de orga nist. Van Walter De Troyer zelf, stonden 3 werken gepro grammeerd. 2 Offertoria en een Voluntary, geschreven in 1982, doch dat men kan situeren rond 1750. Walter De Troyer maakt er steev ast een traditie van, op elk orgelconcert improvisaties te brengen, wat hij ook deed. Gebruik makend van een orgel met mechanische toets- en registertractuur, improviseerde hij op een manier, waar dit op een on\ In de Aymonzaal van het Dendermonds stadhuis expozeert Antoine Van den Brouck zijn keramiek. De tentoonstelling wordt geopend op vrijdag 29 Hot mei om 20.30 uur en is te bezichtigen tijdens de -a» weekends van 30 en 31 mei en 6 en 7 juni van 10.00 W tot 12.00 en van 15.00 tot 20.00 uur. Antoine Van den Brouck akademie voor schone kun- ;die zijn atelier heeft in sten te Aalst onder leiding jHaaltert, inspireert zich van Herman Muys en Moni- aan de mens om tot echt que Muylaert. Een jaar stu- mysterieuze werken te ko- deerde hij ook bij de Indo- men. Hij is een keramist die nesische kunstenaar Man- injj studeerde aan de stedelijke hat te Brussel. Dendermonde. Een typisch werk van Antoine Van Den j Brouck. Het nummer van De Voorpost dat vrijdag 29 mei ver schijnt wordt, i.v.m. de feestdag van O H. Hemelvaart, een dag vroeger gedrukt. Met het oog daarop vragen we onze medewerkers, hun teksten en/of foto's ter redaktie te bezorgen uiterlijk dinsdagmorgen 26 mei, vóór 9 u. We vragen ook aan de verenigingen e.a., met deze termijn •ir l kening houden. En danken u voor uw bereid willigheid. Het werk van Van den Brouck kan men moeilijk tot een wel bepaald tema beperken, ofschoon vooral de menselijke figuur aan wezig is, overheersend bij na. Zijn mysterieuze gestal ten, mensenhoofden met in gewikkelde en eigenaardi ge hoofddeksels, staren in de verte en bieden de kijker op die wijze een aanblik van de ruimte. Brengt Antoine Van den Brouck geen alledaagse werken, zijn keramiek komt op een al even speciale manier tot stand Hij ver trekt van een klompje klei waaraan volgens de inspi ratie van het ogenblik een vorm wordt gegeven. Uit die spontane indrukken ontstaan in het onbewuste lijnen die open bloeien.. De kunstenaar maakt gebnxik van dingen die hem omrin gen in het dagelijkse leven. Er komen gezichten te voorschijn, figuren die in de speciale grove klei met steentjes (chamotte klei) uitgroeien tot unieke kunstwerken. De klei moet trouwens aan een hoge temperatuur worden ge bakken. De beelden van Van den Broucke zijn on grijpbare, geheimzinnige menselijke wezens met in hun blik iets mysterieus. Soms worden de beelden met goud versierd, kijken ze met angstige ogen naar boven of staren ze dromend voor zich uit. Het is aan de bezoekers om aan deze figuren een gelaat te geven, om de stilte en soberheid die de werken van deze kunstenaar uit stralen een nieuwe dimen sie te geven. Lang niet alle figuren heb ben een naam gekregen zoals prins, soldaat, krij ger, danser, kardinaal of brouwer. Velen zijn naam loos, wezenloos zelfs. De Belgische Vereniging voor Milieurecht organizeert op 22 mei te Brussel een studiena middag over de wetgeving in zake verontreiniging van het oppervlaktewater. De studie namiddag heeft plaats vanaf 14 uur in het gebouw van het Ekonomisch en Sociaal Komi- tee van de Europese Gemeen schap, Europa-zaal, Raven- steinstraat 2 te 1000 Brussel. «modern» orgel niet moge lijk zou zijn. O.m. het ge bruik van de «Nachtegaal» (dans la langue de Happart, Rossignol genoemd), is fei telijk geen register maar geeft het effect weer van een zingende vogel. Tevens werd gebruik gemaakt van het «progressief» openen en sluiten van registers, die voor een orgel een onge woon en niet normaal ge bruikelijk klankbeeld weer gaven: een staaltje van technische beheersing! De ze organist bracht klanken uit dit orgel die zeer onge woon zijn, erg «futuris tisch», en dit op een instru ment van 207 jaar oud! Een manier van improviseren die wél past bij koncerten, maar zeker niet geschikt is voor de eredienst. Daardoor kregen de toe hoorders dit. instrument eens op een andere - en rij kere - manier te horen dan in de wekelijkse zondags dienst. Dankzij de klank rijkdom van dit uitzonder lijke instrument, die bie- zonder inspirerend scheen te werken op de organist, kwam de duur van de im provisaties op ongeveer 30 minuten, met ondermeer een fuga in een «antiek- klinkende» stijl, gevolgd door een «Battailla», een oude spaanse muziekvorm, die een veldslag evoceert. Dankbaar gebruikmakend van de rijkbezette tong werken (trompetten), groei de deze improvisatie uit tot een technisch-virtuoos bra- vourestuk! Een bisnummer werd dan ook «afgedwon gen». Walter De Troyer im proviseerde op 2 tema's, nl.: het Belgisch Volkslied en de Vlaamse Leeuw. (Spijtig dat er geen Vlaamse Voere- naars aanwezig waren)! Deze dag klonk het orgel van Sint-Lievens-Houtem anders in de oren van hen, die het wekelijks beluiste ren. Een openbaring van vindingrijkheid en virtuo siteit van organist Walter De Troyer zijn daar niet vreemd aan. Van deze fi guur is bekend, dat je voor verrassingen komt te Aalst. Organist Walter De Troyer aan het werk. staan!! Rita De Mulder Prijs voor beste vertolking In de 7*-editie van de tweejaarlijkse toneelwedstrijd Renaat Ra vijts kaapte de «Camere van Rhetorica Iverige Jonckheyt» uit Sint-Amandsberg Gent de eerste prijs weg en kreeg mejuffer Rita De Mulder de Prijs van de Stad Aalst voor de beste individuele vertolking. Deze primus behoort bij de Koninklijke Rederijkerskamer «De Leeu- werekenaers» uit Dendermonde. man stelt dat Vlaanderen momenteel op twee snelhe den evolueert. Een superversnelling op het technisch-ekonomi8ch vlak doch een trage, haperende versnelling op het socio- kulturele vlak. O.m. ama teuristische toneelbeoefe- ning beklemtoont de nood zaak aan menselijke dimen sie naast de onvermijdelijke technologische evolutie. Met als klankbord het publiek. Hoog peil De jury heeft de zevende uitgave van dit tornooi er varen als staande op uitzon derlijk hoog peil. Voor de jury bestaande uit Edmond Cooman, Marcel Car lier, Adolf Sedeyn, Paul Sonck en Tuur Van den Brulle dan ook lang geen makkie. De percentages lagen dan ook niet ver uit elkaar. Kuituurschepen Chris Borms verheugt zich over het sukses van dit tornooi dat het imago van Aalst als toneelstad een supplemen taire dimensie verleent. Beweging De schepen ervaart bewe ging, vernieuwing in het kultureel leven stoelend niet op grote ministeriële initiatieven doch op kreati- viteit, experimenten en dagdagelijks veldwerk. Ze is dan ook gelukkig dat in maart a.s. «De Werf» zal kunnen geopend worden met naast hoogstaande prestaties die ver buiten de regio uitstraling zullen ge nieten ook morele en logi stieke steun aan de plaatse- De stadsfeestzaal van Aalst liep verleden zaterdag avond vol toneelliefhebbers. Voor de eerste maal was de vader van Renaat, Marcel, er niet bij. Hij overleed in derdaad op 85-jarige leef tijd in 1985. Zijn echtgeno te was echter wel present en kreeg de rode roos die de grote foto van haar zoon Renaat gesierd had symbo lisch cadeau. Een werkgroep, momenteel bestaande uit voorzitter Ed mond Cooman, sekretaris Marcel Carlier, penning meester Ronald Schollaert en leden Adolf Sedeyn, Paul Sonck, Tuur Van den Brul le en Gracienne Van Nieu- wenborgh wil inderdaad via dit tweejaarlijks tornooi de gedachtenis van Renaat Ravijts, een groot toneel man die heden ten dage nog als voorbeeld kan worden gesteld voor de huidige ge neratie en ook in het be roepstheater als gastakteur fel gegeerd was, in ere te houden. En tevens om de amateuristische toneelbeoe- fening te stimuleren. Waar om amateurs zoveel tijd, geld en energie steken is gewoon omdat ze toneellief hebbers zijn omdat ze to neel «lief-hebben». Twee snelheden Om de twee jaar kunnen toneelverenigingen zich melden zo ze uit Oost- Vlaanderen of Vlaams Bra bant komen en in 1* of 2* kategorie gerangschikt zijn. Uit die kandidaten worden er dan 8 uitgeloot voor effektieve deelname. Voorzitter Edmond Coo- lijke vrijwillige kuituur- werkers. Omlijsting De akademische zitting werd muzikaal opgefrist door Inge Spinette aan de vleugel en Bart Matthyssen op hobo waarna Ella Loo- man (die ook presenteerde), Guido Klinck en Jo Van den Brulle een terugblik brach ten op alle stukken die tij dens het jongste tornooi werden opgevoerd. Rangschikking 1* prijs: «De Camere van Rhetorica - Iverige Jonc kheyt» uit Sint-Amands- berg (Gent) met als eerste prijs een waarde van 12.000 fr. en de trofee «Re naat Ravyts» geschonken door de werkgroep «Renaat Ravijts». Zij behaalden 93% van de punten met de opvoering van «De Gekroonde Leers- se» van Michel De Swaen. 2' prijs: waarde 10.000 fr. geschonken door de Gene rale Bank - Aalst wordt toe gekend aan de Toneelvere niging «De Vlasbloem» uit Nieuwkerke/Waas met 92% voor de opvoering van «Vos8ejacht» van Hugo Claus. 3* prijs: waarde 8.000 fr., wordt toegekend aan de Ko ninklijke Rederijkerska mer «De Leeuwerckenaers» uit Dendermonde met 87% voor de opvoering van «Gei teneiland» van Ugo Betti. 4* prijs: waarde 6.000 fr., wordt toegekend aan de Re derijkerskamer «De Konst- minnende Jonckheyt» uit Lebbeke met 86% voor de opvoering van «Signaal op moord» van Monte Doyle. 5* prijs: waarde 4.000 fr., wordt toegekend aan de Ko ninklijke Aloude Rederij kerskamer «De Catharini- sten» uit Aalst met 83% voor de opvoering van «Het Gouden Meer» van Ernest Thompson. Ontvangen een aanmoedi gingspremie van 2.000 fr.: Kulturele Kring «Stre ven» - Eppegem. Rederijkerskamer «Sal- vator» - Wieze. Koninklijke Rederij kerskamer «De Goubloem» Vilvoorde. Individuele vertolkers De prijs van de stad Aalst, voor de beste vertolking in het 7* tornooi wordt toege kend aan: mejuffer De Mul der Rita van de Koninklijke Rederijkerskamer «De Leeuwerckenaers» van Dendermonde voor haar vertolking van Agatha in «Geiteneiland» van Ugo Betti. Voor nominatie kwamen eveneens in aanmerking: De Boever Raf, David Niko- laas, Afschrift Chris en Ma- richael Filip van de «Iverige Jonckheyt» van Sint- Amandsberg De Vrieze Kries, De Ridder Simone, Eyckmans Carl, Smet Marcel, De Cauwe Danny en De Corte Eric van «De Vlasbloem» uit Nieuw- kerke-Waas. Verhelst Jaak van «De Leeuwerckenaers» uit Den dermonde. Meert Marie-Thérèse, Bau- wens Michel en Bosteels Herman van «De Konstmin- nende Jonckheyt» uit Lebbeke. LH Johan Uvin solo in Netwerk Experimenteren mag, moet zelfs. Maar is het niet ergens verkeerd wanneer het gebeurt in het kader dat «traditio neel» theater overbodig, voorbijgestreefd of gewoon slecht is? De 8olo-akt die Johan Uvin vorig weekend in zaal Net werk bracht had dan ook weinig te bieden. Het leek me bovendien meer een performance voor vrienden en kennissen, in gewijden dus in^ie leefwe reld van de speler (cfr. de brief die Johan leest en hoort op band). Wat heeft een buitenstaander hier aan? Alles was zo vanzelfspre kend dat zelfs de naam van de akteur niet vermeld stond op het programma blad. Nochtans, «Chamber Or chestral Manoeuvres» be loofde iets te worden: de openingsscène was sterk, de handelingen zorgvuldig afgemeten, het beeld mooi. Daarna zwakte de voorstel ling af tot een flauw af kooksel (afkijksel?) van de knappe akt die Pat Van He- melrijck een tijdje geleden ten beste gaf. Kris Zerr stond in voor de muzikale omlijsting en on dersteuning. Wanneer de man even ophield met het produceren van kregelig- makende geluiden, stond hij zomaar wat te staan, zich een houding gevend door te roken. Johan Uvin heeft een prachtige stem, maar die kan hij beter aan degelijker werk lenen.

De Voorpost | 1987 | | pagina 11