Oppositie zet puntjes op de «i's» Hoorzitting Dorpsraad Gijzegem «De vriendschap van de Delgen vergeten we nooit» 5 WeekMai tan lente - Seheldestreek later Is waardevol! liraii - si Gemeenteraadszitting tot 0.30 u. Provinciale Opendeurdagen te Aalst MÖSKKKT Vrrondissementeel VU-Kongres te Aalst 'olksunie hield haar arrondissementeel kongres verleden zaterdag te Aalst in de reeds meer dan 1,150 miljard iok inzaai van «De Graaf van Vlaanderen», Stationsplein in aanwezigheid van parle- Ire, provinciale en gemeentelijke mandatarissen en bestuursleden. frank geïnvesteerd en er zijn nog voor 650 miljoen frank tormiddag werd gespendeerd aan algemene, eerder wetenschappelijke onderwer- ^erkenin uitvoering in desek- k<%aarvan we U hierbij graag het essentiële mededelen. In de namiddag ging het om dCl partijgebonden materies. Senator Toon van Overstraeten, vroeger lid van de raad ;heer van ons aller BRT, had het over «mediapolitiek» en Nelly Maes belichtte de politieke toestand. len ons dan ook liefst tot de voormiddagzitting beperken. WaVls waardevol(ksunie) Rijnwater, moge daarvoor een deze speelse slogan had aanwijzing zijn. r(|e vertegenwoordiger Jan Er is duidelijk nog veel te jon het andermaal over doen. ;/er Water». We nemen dat hij hiermede geen Minister Lenssens ier» bedoelt. De minister stelt dat de vervui ler stelde dat de VU ling van de Dender bijna uit- lang grote belangstelling sluitend van organische aard :rt voor de milieuproble- is. Zware metalen komen erin c in het algemeen en via lozingen te Leuze. Orga- water in het bijzonder, nisch belast afvalwater komt er rste politieke partij in in van een 30-tal bedrijven tus- id stelde de VU in 1969 sen Geraardsbergen en Den- op een kongres over het dermonde. Een inventaris van jiilieu het principe dat «de deze lozingen werd door de 'Ier betaalt». Tijdens een Vlaamse Waterzuiverings- kongres, in 1982, werd maatschappij opgesteld, een aanvaardbaar even- In het ambtsgebied lozen 28 tussen ekologie en eko- belangrijke ondernemingen gezocht en 1987 en 1988 i in het teken van een tdurcnde aktie «Zuiver }r». Reeds zowat tien jaar ïkt Jan Caudron elk jaar, in de Kultuurraad en la- n de Vlaamse Raad over problematiek. Als woord- der van de VU-fraktie hij in 1980 de nationale ring op de korrel en waar- Wde de Vlaamse deelrege- de aktie «Zuiver Water» ilijk werd gevoerd moge en uit volgende aktivitei- jst. 1.86: Denderwandeling - Jfestmars Wielewaal Nino- leraardsbergen - VNOS. 1.86: Vooriichtingsverga- e. hg Aalst 2000 op het schip keArk - VNOS /e £.86: Open arr.-raad Twee tema's: 1. Zuiver er; 2. Sociaal-ekonomi- j toestand van het arr. ■1.87: Interpellatie Cau- in Vlaamse Raad over iiiling van de Dender. 3.87: Kaderdag «Zuiver - gemeentehuis Den- oondc. 4.87: Interpellatie Cau- Vlaamse Raad over de ekkige manier waarop de jder zal gezuiverd worden. 15.87: Vergadering Actie- litec stadhuis Geraards- gen. 15.87 Arrondissementeel Igres van heden te Aalst. )6 87: Boottocht op de i ider Aalst-Geraardsbergen Ljerug. ,<f Caudron mocht van leef- jeuminister Jan Lenssens ^mistischc antwoorden ont- Bgcn Toch blijkt de kwali- van het Vlaamse water Pleden peil. De recente uit- aak van mw. Smit-Kroes r 11 ons verweet dat ons Schel- vater nog vuiler is dan het toestand ontstaat. De Vlaamse Waterzuiverings maatschappij VWZ, kreeg al leszins de opdracht het sane ringsprogramma voor de Den der bij voorrang op te stellen en uit te voeren. Tot op heden werd door de Vlaamse Regering in de voor bije vier jaren voor de zuive ring van het Denderbekken toren Geraardsbergen, Nino- ve, Aalst en Dendermonde (d.w.z. voor het aanleggen van riolen, koliektoren, pompsta tions, zuiveringsinstallaties). Het investeringsprogramma 1987 van de V.W.Z. voorziet volgende infrastruktuur- werken: Koliektor CD Aalst: 50 miljoen. Doorpersing Aalst: 15 miljoen. Koliektor Oudegem-Ap- pels: 130 miljoen. Ninove: Koliektor Burcht- dam: 30 miljoen. LH Aalst. De zes Japanners die op het stadhuis door waarnemend burgemeester De Maght werden ontvangen samen met onder meer J. Spittaels, Moons, projektleider P. Keymeulen en H. Van Mol (Ih) ■j rechtstreeks of via riolering in de Dender. Op basis hiervan heeft de V.W.Z. reeds 9 aangepaste lo zingsvergunningen afgeleverd. Voor een tiental bedrijven zijn de lozingsvoorwaarden nog in onderzoek en zijn ze gekop peld aan een door het bedrijf te realiseren saneringspro gramma. De inspektiediensten van de V.W.Z. hebben in het Den derbekken een tiental overtre dingen vastgesteld en het pro ces-verbaal ervan doorge stuurd naar de procureur des Konings. Met het Waalse gewest zijn er zowel op ministerieel als op administratief niveau veelvul dige kontakten. In het Waalse gewest werd recent de aanbesteding uitge schreven voor de waterzuive ringsinstallatie van Ath (15.000 i.e.) en werd aan een belangrijke industriële vervui ler te Leuze een lozingsvergun ning afgeleverd, waardoor de vervuiling moet gereduceerd worden van 180.000 inwoner equivalent tot ongeveer 7.800 inwoner-equivalent voor wat het Vlaamse Gewest betreft: Uit gedane studies is gebleken dat door overbelasting, met or- bestanddelen bevat- afvalwaters, er op een aantal plaatsen anaërobe situa ties geschapen worden, waar tijdens de zomermaanden de schadelijke en slechtriekende gassen (o.a. zwavelwaterstof) worden geproduceerd. Bovendien gebeurt eutrofië ring in de stroken waar de situatie iets gunstiger is. Door het feit dat een overmate aan mineralen aanwezig is ontstaat een jaarlijks wederkerende al- genbloei, die bij het afsterven, de zuurstof zal verbruiken, waardoor terug een anaërobe Dat de raadszitting van verleden dinsdag een «lang geval» zou worden was te verwachten met 76 punten aan de agenda waarvan liefst zeven interpellaties en waaraan SP en VU er nog eens zeven aan toevoegden. Dat ze echter met zowat twee uur vertraging startte de goedkeuring van de nofulen uitgezonderd was minder welkom. Toch eindigde ze nog rond 0.30 u. omdat schepen-voorzitter Anny De Maght een «nieuwe taktiek» huldigde om de 14 interpellaties te l(jf te gaan. Twee uur voorspel tuchtverhoor van een politie- werd de agente onderhoord en Vooraf had te 19.30 u. stipt, na agente dat zowat twee uur in daarna volgde een zeer lange de «pré-selekties» van meer- beslag nam. De dame had beraadslaging. Tot rond 21.30 derheidspartijen in de trouw- reeds vroeger een maand u. de beslissing door de stads- zaal en oppositie in de raadzaal schorsing opgelopen en werd sekretaris kon worden bekend- de statutaire vergadering onlangs door een rechtbank gemaakt. Ze kwam er, duide- plaats van het Daensmuseum veroordeeld. Wat nu in de ge- lijk niet ongelukkig, van af met en Archief van de Vlaamse meenteraad gebeurde was de één jaar zonder wedde. Ware sociale strijd. Een gebeuren administratieve afhandeling ze afgezet geweest dan kon ze waarbij de gemeenteraadsle- van deze zaak. Bijgestaan door zelfs niet gaan stempelen... den als lid uiteraard betrokken meester De Meerleer werd ze, zijn. Het verliep rimpelloos in volledige geheimhouding Notu,en zonder enige op- of aanmer- huisbewaarder Rudy en amb- Wat gewoonlijk een formali- king noch enige vraag. tenaren moesten er ook uit en teit is, de goedkeuring van het Langer duurde het met het Rudy sloot zichzelf buiten verslag van de vorige raadszit ting, werd nu een steen des aanstoots. SP-fraktieleider Ed- gard Hooghuys vond in de te laat ter beschikking gestelde notulen niet een door Marcel Lorie uitgesproken zin terug waarin deze afstand deed van zijn recht op opvolging van een schepen als raadslid met de langste anciënniteit. Het was even zoeken doch waarne mend burgemeester De Maght gaf aan de administratie de opdracht dit uit te zoeken. Twee uur later hoorden we inderdaad dat de kwestieuze zin niet was opgenomen. Hooghuys van rechtswege schepen Edgard Hooghuys zou later op de avond hierbij aansluiten en stellen door de afstand van raadslid Lorie hij nu persoon lijk in aanmerking kwam voor de opdracht van tijdelijk sche pen in vervanging van schepen De Maght, die zelf als waarne mend burgemeester optreedt. «Een lid van de oppositie in het college, dat ware al te bar» werd gezegd en een volgens Hooghuys wansmakelijk spel begon. «Een integer man als Marcel Lorie werd gedwongen zijn woord in te trekken. Hij die reeds maanden het schepenambt ambieerde, mocht het niet aanvaarden. Eerst mocht hij niet. Maar nu moet hij». Op 14 april had Hooghuys in de gemeenteraad verklaard van rechtswege schepen te zijn nadat Lorie met een niet mis te verstaan «ja» had geantwoord van een schepenmandaat af te zien. Voor alle duidelijkheid weze hierbij vermeld dat toen de procedure ging voor het schepenambt van financiën als tijdelijke vervanger van sche pen Robert De Pauw, nog steeds verhinderd. Toen zagen zowel Marcel Lorie als Jaif Caudron, de twee met de grootste anciënniteit, van hun recht op opvolging af opdat Ghisleen Willems, de derde oudste, het schepenambt zou kunnen opnemen. Edgard Hooghuys stelt dan ook op zijn minst 7 dagen Problemen te over Verleden vrijdag organiseerde de Gij zegemse Dorpsraad in het Stedelijk Rekreatiecentrum een hoorzitting over de verkeersproblemen waarmede deze door de rijksweg t-Dendermonde in twee delen gehalveerde deelge- worstelt. Bedoeling was per straat of per wijk de problemen te bespreken en er, in aanwezigheid n afgevaardigde van de stedelijke verkeerskommis- oplossing voor voor te stellen. Heel wat dorpsgenoten waren dan ook opgekomen en als werkdokument zou de studie dienen die Frans De Sacdeleer van de Werkgroep Leefmilieu Aalst (WLA) had opgesteld. Steeds weerkerende grief was dat gesuggereerd werd dat de deelgemeenten nogal eens stiefmoederlijk worden behan deld. Inwoners van de Bundel- weestraat voerden reeds jaren aktie om verkeersremmende elementen in hun straat te zien doch nog steeds aanbrengen i tevergeefs. Gehoopt werd op de hoorzit ting dat het niet bij besprekin gen zou blijven, doch reële resultaten er de vrucht zouden van worden. Voor de Stations straat werd geopteerd voor een bestendige parkeerstrook en af te zien van beurtelings parke ren. Parkeren en langs de be woonde kant. Politietoezicht tijdens de piekuren in de nabij heid van het Sint-Vincentiusin- stituut dringt zich op en bij het fietspad horen verkeers borden Voor de straten van de Den dervallei wordt een verkeers arm regime gevraagd en langs heen de rijksweg wil men, lie ver dan een gewoon afgeba kende fietsstrook een ver hoogd fietspad dat meer garan ties qua veiligheid bieden zou. Anderzijds zou de overgangs- strook (zebrapad) zich op de Dendermondsesteenweg al te dicht bij de bocht bevinden en beter verplaatst worden naar de kruising met de Kas teellaan. En aan de inritten van woonwijken worden ver- keerssassen gevraagd. Vastgesteld werd dat na de onteigeningen in de Kapelle- straat jaren terug voor verbre ding er nog steeds niets ge beurde. Ter hoogte van de Mi mosawij k zou men graag het fietspad langsheen de Dender mondsesteenweg ontdubbeld zien. De bewoners van de Kerkstraat ondertekenden reeds een petitie. Met als wen sen: snelheidsbeperking, par keren aan één zijde, plaatsen van een verkeersspiegel in de bocht aan de kerk en ter hoog te van de Schoorstraat, af werken van de parking en plaatsen van voetpadbeugels achter de kerk. Verder werd gevraagd het fietspad van de Denderbrug door te trekken in de Dender streek, heraanleg van de Lege- weg, openbare verlichting in de dr. De Cockstraat en instel len van inhaalverbod in het dorpscentrum. Deze vragen zullen worden overgemaakt aan het college en aan de verkeerskommissie. Voor verdere vragen kan u terecht bij de leden van de Dorpsraad: Van Weyenbergh Paula, Den- derweg 20, 9308 Gijzegem D'Hooghe Kamicl. Steenweg op Aalst 53, 9308 Gijzegem Latoir Luk, Mimosastraat 14, 9308 Gijzegem De Gols Michel, Mimosastraat 35, 9308 Gijzegem De Schrijver Paula, Dender- weg 37, 9308 Gijzegem Geubels Hilde, Steenweg op Dendermonde 119, 9308 Gijzegem De Rijbel Frans, Berkenlaan 33, 9308 Gijzegem De Sadeleer Frans, Stations straat 119, 9308 Gijzegem Dr. Ampe Jan, Steenweg op Dendermonde 55, 9308 Gijzegem Van Herreweghe Werner, Denderlandstraat 8, 9308 Gijzegem LH Zes Japanners in het Aalsterse jlJOAG 22 MEI 1987 40- JAARGANS NR. 21 - 38 F Op zaterdag 23 en zondag 24 mei worden in het raam van de Provinciale Opendeurdagen bezoeken en wandelingen gepland en wordt de «Kastelenroute» opengesteld. Geleide bezoeken in de stadskern Op zaterdag 23.5.87 te 15.30 u. en op zondag 24,5.87 te J6.30 u.: Geleid bezoek aan het Schepenhuis, de trouw zaal en de feestzaal en de kabinetten van de burgemeester en de stadssekretaris. Op zondag 24.5.87 te 15 u.: Geleid bezoek aan het Kultureel Centrum. Vertrek: aan de ingang. Kastelenroute Openstelling van de hiernavolgende gebouwen of tuinen op 23 en 24.5.87 van 14 tot 17 u. Neerhof te Gijzegem, Dr. De Cockstraat. Tuin van het Waterkasteel te Moorsel, Opwijkse- steenweg. Tuin van het Kasteel Terlinden, Square Geerinckx. Huis De Bethune, Pontstraat 31, Aalst: gids en ten toonstelling rond neogothiek. Folders over deze kastelen en een plan om ze te bereiken zijn verkrijgbaar op de Dienst Toerisme, Belfort, Grote Markt of ter plaatse zelf. Geleide wandelingen 8 Twee natuurwandelingen met vogelobservatie in het kader van het Internationaal Jaar van het Milieu onder leiding van een ecologiste. Zondag 24.5.87 te 9 u. en te 14 u.: Osbroekwandeiing. Vertrek: cafetaria van de sportvelden van het park in de Frans Blanckaertdreef. Te 9 u. en te 14 u.: Kravaalboswandeling. Vertrek; Hof te Putte, Putstraat, Meidert (achter de kerk). Kulturele wandeling: Priester Daenswandeling. Zater dag 23.5.87 te 15 u. Vertrek: aan de ingang van het belfort (duur: 2 u.). In het kader van de Rotarystichting «Group Study Exchange» toeven 5 geselecteerde Japanners samen met een teamleider gedurende één maand in ons land by gastgezinnen. Achtereenvolgens te Antwerpen, Keerber- gen-Overyse, Braine-le-Chateau, Dendermonde-Sint-Ni- klaas, Aalst en Brussel-Meise-Bouchout. Aangekomen op 21 april be zochten ze o.m. het Rubens- huis te Antwerpen, het Plan- tin-Moretusmuseum, de haven en werden ze ontvangen ten stadhuize. Verder stonden te Antwerpen op het programma een diamantslijperij, het Mid- delheimpark, Westmalle en Agfa-Gevaert. De tweede periode waren ze te gast in de Sint-Romboutskate- draal te Mechelen, speelden golf te Keerbergen, bezochten de Alma Mater, de Mechelse groentenmarkt en de brouwe rij Stella Artois en het Afrika- museum Tervuren. In Wallonië bezochten ze Ni- velles, de plastiekfabriek van Tubize, het hellend vlak van Ronquières en te Brussel het geuzemuseum, de stad en Wa terloo, waarna ze in Sint-Ni- klaas belandden. Volgden dan een bezoek aan Dendermonde met stadhuis, markt, begijnhof en de choco ladefabriek te Wieze. Verder Sint-Niklaas, Temse, de abdij van Dendermonde, Philips te Dendermonde, het administra tief centrum en het stadhuis te Sint-Niklaas. Volgen dan nog een bezoek aan het stadhuis te Brussel, musea, het hoofdkwartier van de EEG, de Kruidentuin, Grimbergen, de kust met het Zwin, de Renaultfabrieken te Vilvoorde, het observatorium Mira, Havimo Asse, de brou werij De Keersmaecker en de pralinefabriek Neuhaus en na een afscheidsdiner op 20 mei terug naar het land van de rijzende zon. Bedoeling In april '86 gingen 5 Belgen voor een maand naar Japan. Mensen tussen 25 en 35 jaar die de Engelse taal machtig zijn, iets te vertellen hebben over Belgische strukturen, vlot zijn in de omgang en noch enige relatie hebben met Rota ry-members. Deze 5 1 maakten deel uit van een to taal van 12.000 uitwisselings teams over de hele wereld. 72.000 mensen die een maand lang intense kontakten hebben met vreemde landen laten al leszins verbetering in de on derlinge internationale relaties achter. Mensen die daarenbo ven niet enkel belangstelling hebben voor industrie, ekono- mie en handel doch ook voor de levenswijze in andere stre ken en die bereid zijn respekt op te brengen voor andere visies. Te Aalst Aalst kreeg bezoek van een team dat naast de teamleider bestond uit een leraar Engels, een ingenieur metallurgie, een computeringenieur, een che misch ingenieur en een taxation officer. Komende uit Sint-Niklaas ver bleven ze bij Aalsterse gastge zinnen met garage Ghee- raerdts als «business link». Ze werden ten stadhuize ontvan gen door waarnemend burge meester Anny De Maght en bezochten o.m. Honda, Den- derland, een dag Parijs, histo risch Gent maar ook Flanders' Technologie waar ze gekiekt werden met premier Martens en een glas dronken met Gas ton Geens, de Handelskamer, kant- en passementeriethuis- werkers te Nieuwerkerken o.l.v. Hubert Meert, de Jonge Kamer, restaurateur Bob Pin teion, Intercom met Inter- stoom en waren elk ook een dag doende aan een indivi dueel programma. De taxation officer bij stadsontvanger Paul Wailly, de leraar Engels in SMI en Handelsschool en de drie ingenieurs op Flanders' Technology. Steeds met als teamleider Paul Keymeulen, De gasten toonden zich buiten gewoon hoffelijk, voorkomend en «de vriendelijkheid van de Belgen zullen we nooit ver geten». ïg: I Mevrouw Nelly Maes neemt nog enkele nota's om haar spreekbeurt te vervolledigen (a)

De Voorpost | 1987 | | pagina 1