(sportweek in het kon. atheneum VAN DENDERMONDE TRIATHLONAPOTHEOSE VAN SPORTWEEK EEN FRAAIE AVOND OVER jj SPORT LUDIEKE SPORTKWIS ■ef: De Voorpost - 22.5.1987 - 31 loc gen Bt veertig vra| jportdiscipline: fier rubrieken. :nnis "HET STADIUM BIDT" "Sport en literatuur blijven blijkbaar water en vuur." Dat rijmt. Let ook op de alliteratie, het binnenrijm en allicht hier en daar een onomatopee. De direktie, het lerarenkorps en de leerlingen van het Koninklijk Atheneum van Dendermonde hebben een poging ge daan om beide elementen te verzoenen. Grotendeels geslaagd ook, vooral dankzij de inbreng van de eigen leerlingen in de tentoonstelling. Naast een "voor dracht" door tv-sportjournalist Louis De Pelsmaeker, was er immers een tweeledige tentoonstelling, deels verzorgd door Sporta en deels door de eigen leer lingen. Studieprefekt mevrouw Van Onsem verwelkomde de zeer talrijke aanwezigen en dat waren niet alleen dociele leerlingen of plichtsbewuste leraars maar een groot aantal écht geïnteresseerden. Deze dame, met een indrukwekkende présence, spreekt een bijzonder mooie taal, is gereserveerd maar kan haar ideeën duidelijk prononceren. Zij situeerde de sportaktivitei- ten in het raam van het totaalpakket dat door de school wordt aangeboden en benadrukte het aandeel van de leerlingen in de tentoonstelling "Sport in de Neder landstalige literatuur". De voordracht van Louis De Pelsmaeker was vrij kort en vooral bondig. Allicht was hem dat door de organisatoren gevraagd maar of er een antwoord gekomen is op de vraag of sport literatuur is, is een andere kwestie, ledereen weet dat bijvoorbeeld Piet Thijs verslaggeving en literatuur samen kon bedrijven. "Samen" is misschien zelfs te veel gezegd. Voor Thijs waren het twee totaal aparte disciplines. Met enkele dooddoeners van citaten kon Louis het meegaande publiek toch enigszins overtuigen van zijn onderlegd heid, hoewel wij menen dat hij zich best aan de gesproken kommentaar houdt, aan de pure verslagge ving. Er zijn inderdaad journalisten die- sport en literatuur konden kombineren, maar nooit tegelijker tijd. Louis De Lentdecker bijvoorbeeld of Jos Ghijsen gingen mee met een Vlaamse krant naar de Ronde van Frankrijk als "derde man", niet zozeer om de sport te verslaan maar om de achtergronden te belichten, anekdotes kleurrijk weer te geven, enzomeer. He t waren dan ook geen échte sportjournalisten maar "stukjes-schrijvers Kortom, Louis De Pelsmaeker heeft ons weinig overtuigd. Jan Wauters zou het allicht beter gedaan hebben, diens gesproken zinnen zijn bijwijlen litera tuur zonder dat ze neergeschreven zijn. Het is echter niet altijd gemakkelijk om een geschikt iemand te vinden. Iemand van de schrijvende pers kon het boeiender gemaakt hebben. Na het slotwoord van de heer Bonduelle, Rijksin- spekteur lichamelijke opvoeding, zorgden de leerlin gen voor een rondleiding. We konden ons ondertussen ook al een beeld vormen van de prachtige zaal waarover het Kon. Atheneum nu beschikt. Aandacht nu voor de tentoonstelling "Sport in de Nederlandstalige literatuur", een reizende expositie van Sporta, een vereniging met als tweeledige op dracht het bevorderen van de gezonde sportbeoefening op alle niveaus en het bestrijden van misbruiken en excessen. "De tentoonstelling heeft als uitgangspunt: Hoe wordt sport in woorden gevat? Stellen dat dichters of prozaschrijvers een grote belangstelling hebben voor het sportgebeuren, is schromelijk overdreven. Toch hebben een aantal auteurs zich over het fenomeen gebogen. Zo kan het sportgebeuren het onderwerp zijn van een literaire tekst. Vaak ook wordt het eerder toevallig of terloops benaderd, als illustratief of deko- ratief element. Of wordt het als metaforisch materiaal gebruikt" (cit. uit "Sport in de kunst", brochure van Sporta). De overzichtelijke tekst- en fototentoonstelling om vat drie luiken: "sporters", "supporters", "en ande re..." (aspekten). Binnen deze luiken worden dan weer diverse thema's aangeraakt. Teksten van schrijvers en dichters zoals Marnix Gijsen, Willy Verhegge, Nic Van Bruggen, Hugo Claus, Lode Zielens, Toon Kortooms, Jan Emiel Daele en vele anderen begelei den er pakkende snap-shots, fatale sportmomenten, beelden van vervoering, overwinning en nederlaag, teleurstelling en woede, inderdaad een metafoor van het dagelijkse leven. Literatuur en sport hebben dus "het leven" gemeen. Het eerste beschrijft het, het tweede is er een projektie van. Een indrukwekkende tentoonstelling dus, spijtig van die éne (gewilde) zin: "Het stadium bidt". En die was niet uit een of andere krant gesneden maar door de samenstellers zelf op de panelen aangebracht. De leerlingen van het atheneum hebben zelf een groot deel van de tentoonstelling verzorgd. Eigen collages van frappante headlines en aangrijpende foto's, af en toe zelfs humoristisch samengebracht. Een amalgaam van wat - vooral - de sportjournali stiek elke dag weer over onze hoofden uitstrooit. Interessant was zeker de verzameling brieven van bekende literatoren, die door de leerlingen eerst waren aangeschreven om iets over sport op papier te zetten. Verheugend H>as de grote respons van onze Vlaamse en Nederlandse schrijvers. De sportleraren van het atheneum mochten zeker niet klagen over de inzet van hun studenten. Het spontane van dit deel der tentoonstelling, heeft ons het gerichte en overgestruktureerde van het Sporta-deel doen vergeten. Een fraai initiatief. Marc De Backer Dendermonde. De leerlingen van het Kon. Atheneum hebben hun nieuwe T-shirts aangetrokken en zijn gereed om de fietstocht te beginnen (foto p. hermans) Woensdag 13 mei zal zeker in het geheugen van de 380 deelnemers aan de triathlon - allen leerlingen en leerkrachten van het K.A. - gegrift blijven als een sporthoogdag zoals ze er nog maar weinig meegemaakt hebben. Twee uur lopen, een half uur zwemmen en twee uur fietsen, is dat geen té ambitieus programma voor jonge mensen van wie men zo graag beweert dat ze niet op de tanden kunnen byten en zich geen inspanning willen opleggen die buiten het alledaagse zit? Zal het niet te zwaar uitvallen, vroegen de leerkrachten lichamelijke opvoeding zich af. Zullen er niet te veel toeristen zyn of opgevers en afwezigen met doktersbriefjes? De deelen- moed in dag had kunnen veroorzaken, ginnen schijnen, donkere wolken, kou, wind en mers aten zich regen, legde de basis van een en trokken de nieuwe "K.A. reuzesukses zonder weerga, Dendermonde"-T-shirts aan. want alle leerlingen versche- De koersmachientjes werden nen op het appèl. bovengehaald, wat sleutelen Over het viadukt, langs de en bijpassen en dan enkele Leopoldlaan, langs de Mechel- rondjes rond de school om de sepoort, langs alle wegen kwa- stramheid uit de spieren te men ze aangefietst. Misschien rijden. was het niet laaiend enthou- Op de Grote Markt heerste siast, maar iedereen was op ondertussen al de sfeer van een post. De V.S.O.-studenten start der grote rittenwedstrij- hielden hun woord. Ze gingen den met mikrowagens, repor- de kamp aan tegen zichzelf in ters, cameraploegen, suppor- een hondeweer. In de harten van de organi satoren kwam de zon op. Het sekretariaat werd opgebouwd, de kontroleposten uitgezet en alles werd in gereedheid ge bracht voor de start. Na een richting Geldroplaan, waar laatste briefing voor de bege- aan de school de wedstrijd offi- leiders. leerkrachten en coa- cieel begon, ches werden alle deelnemers verzameld op de speelplaats. Om 9 uur gaf mevrouw Van Onsem, de studieprefekt, de meer wou doen dan voorzien. Tijdens het laatste kwartier van de wedstrijd fietsten alle deelnemers als in een criterium uit de ogen van de deelnemers, ook de organisatoren liepen er blinkend bij. Het was tenslotte een echte sportdag geweest en zoals we al vroeger schreven: sport kan toch zo mooi zijn... Toen kropen de leerlingen achter de mikro en zongen samen: 'k was hier graag 'k was hier graag maar het eindigt hier vandaag. De prijsuitreiking hoefde e' rond de school langs Zuid- en genlijk met meer want de dag Geldroplaan, met telkens een "ac* reecis a"es gegeven: in- doortocht over de speelplaats spanning. kameraadschap, voor kontrole. Ondertussen vreugde, sfeer, enzomeer. Om ters en renners die blonken van kamfer en olie. Sportschepen Jan Van Dam me schoot de bonte bende in beweging en langs de Brussel sestraat trok de bonte bende met Van der Stuyft, Coore- man, Dhaen en Verhaevert, maar ook Reid. Nevens en Dendermonde. Voor de interessante avond over "Sport in de Literatuur": v.l.n.r.: mevr. Waumans, Roland Waumans, Philemon De Smet, Sporta-ondervoorzitter Mertens, tv-journalist Louis De Pelsmaeker en Marc De Smedt (foto p. hermans) )e tweede dag van deze stond in het teken de denksport. Twintig van elk vijf spelers of uit diverse studie- streden voor de eer plaats in een Sportkwis. )e kwis was samengesteld vragen over allerlei ingedeeld in ij het opstellen van de vra- werd de aandacht vooral op de praktische van diverse sporten. veeleer dan op het geven van uitslagen en rekords. Zo kre gen de leerlingen over een groot aantal sporten nog wat nuttige informatie mee. Bij het begin van de kwiS werden de drie ploegen met de origineelste jokers met een aantal punten beloond, wat al onmiddellijk voor de sfeer zorgde. Na de eerste ronde van tien vragen stonden nog drie ploe gen met twintig punten samen aan de leiding, namelijk "Zoektemzelfwantwevinne- nemnie", "Kan er nie opko men" en de "Zero's". De tweede ronde stond vol ledig in het teken van de Olympische Spelen. Ook hier behaalde "Zoektemzelf..." twintig punten samen met "Kwizzle Sizzle". Bij de derde ronde werd gebruik gemaakt van een aantal geluidsbandjes. Deze ronde bleek achteraf de moeilijkste want hier werd op vallend weinig gescoord. Slechts twee ploegen scoorden vt- Dendermonde. Verschillende deelnemers aan de triathlon zagen de zwemproef als een welkome en deugddoende afwisseling. Anderen hadden met krampen af te rekenen na de utputtende loopoefening van 's morgens (foto p. hermans) hier amper veertien punten, namelijk "To be or not to be" en "De Winnaars". De laatste ronde bevatte tien meerkeuzevragen. "De Zeehondjes" wonnen deze ronde met het maximum van de punten. Zij eindigden ten slotte ex aequo op de eerste plaats, samen met "Kwizzle Sizzle". Verdienstelijk derde was de ploeg "Zoektemzelf..." die het na een schitterende start wat liet afweten in de laatste twee ronden. Op een fraaie vierde plaats kwamen de "PAPschoolge- nies", die nochtans aan de lei ding waren gestart door het presenteren van de origineel ste joker, samen met de "Win naars". Einduitslag 1Kwizzle Sizzle De Zeehondjes 3. Zoektemzelfwant- wevinnenemnie 4. De Palschoolgenies De Winnaars 6. To be or not to be 7. Kan er nie opkomen 8. 't Is toch nic waar zeker? 9. De Garfields 10. Five Star Ploeg Zonder Naam De Genialen 13. De Zero's 14. De Troetelbeertjes 15. De Snorkels 16. Hoe moeten wij dat weten? 17. De Supers Altijd Nevest 19. Kost er nie opkomen 20. Kaatgepaasd De echte koereurs begonen al direkt aan het peloton te sleuren en na enkele kilome- start voor een duurloopwan- ters reed een groepje op kop deltocht van bijna twee uren. J" c' Bijna niemand deed het al wandelend. De meesten licht jes lopend of joggend en de Aelbrecht wilden niet bege- echte durvers in gestrekt tem- ven. Iedereen wou zichzelf po. Het weer verbeterde toen overtreffen en bij de doortocht de lange sliert langs de Tragel halfkoers in de Appelse pol en de nieuwe Dender liep met ders bleek ook opnieuw dat vooraan de best geoefenuen e'kc deelnemer een trapje zoals Dany Van Boven, Johan Goossens, Koen Van Mosse- velde, Stany Meskens en Kris Muysewinckel. Aan de zavel- putten werd het parcours wat zwaarder zodat vele lopers gas moesten terugnemen. Rond het halfuur passeerde de kopgroep aan de kontrole- post van de zeven kilometer maar de meeste deelnemers kwamen hier ook voorbij be neden de vijftig minuten wat liet vermoeden dat bijna ieder een vijftien kilometer zou lopen. Vooral de meisjes leverden hier een flinke prestatie. Mee gesleept door de ambiance in de groep stegen ze boven hun mogelijkheden uit zodat ze meer dan twee kilometer bo ven het gestelde doel aflegden. Een lichte regenbui bracht verfrissing maar geen ontmoe diging, zodat de laatste ronden rond de "Forten" tegen het zelfde tempo afgelegd werden. Moe en beslijkt, maar met een frisse lach en stralende ogen, stapte iedereen naar de eindkontrole om het aantal ki lometers te laten noteren. Daarna verfrissingen en wat eten en in snel tempo naar het zwembad in Dendermonde of Lebbeke voor de zwemproe- ven. Deze test, door de mee sten al vooraf gevreesd, kreeg nog een belasting bij door de inspanningen en de vermoeid heid van het lopen. Het werd dus niet alleen een gevecht tegen het water maar ook te gen de krampen. Toch spraken weinig deelnemers van opge ven omdat elke vijftig meter een puntje méér opbracht. Hte werden kostelijke pun ten, verdiend met zweet en pijn. Mooie punten... echte sportpunten! Ondertussen had de échte weermaker voor de zoveelste keer Pien tegengesproken en speelde het orkest van de laat- stejaarskliek aangename aan moedigingswijsjes, zodat de sfeer bij elke ronde enkele gra den steeg. De leraren-coaches hadden de handen vol met het bijhouden van de opgelegde afstand. Een laatste sprint en dan een welkome verfrissing, wassen en aankleden. Ondertussen verhuisde het orkest naar de refter waar een appetijtelijke geur hing van pannekoeken. Meer dan 450 deelnemers, be geleiders en organisatoren werden door de schooldirektie vergast op pannekoeken met het geheel af te ronden werden toch enkele laureaten op het podium geroepen. Algemeen winnaar (prijs ge schonken door Lotto): Rosette Vander Stuyft met 32 ptn. Eer ste jongen (prijs minister Ver- hofstadt): Wim Scholliers met 30 ptn. Eerste meisje (prijs Dendermonds stadsbestuur): Sarah Geerinck, An Guns en Katleen Bastijn met 30,5 ptn. Sportiviteit (prijs Provinciebe stuur Oost-Vlaanderen): Syd ney Brusselmans. Medewer king: Annemie Van der Ve- ken, Gerd Verleyen, Christof Moens en Jürgen Smekens. ijs. Ondertussen was men op Tegenslag: Bart Aelbrecht, het sekretariaat druk de uitsla gen aan het berekenen. De ambiance groeide - ie dereen was immers tevreden over de geleverde prestaties -, de muziek klonk aanstekelijk, de leerlingen zongen. Het was een bijzonder mooie dag want iedereen had meer van zichzelf gegeven dan verwacht. Niet alleen straalde de fierheid zo Peter Moens, Steven Reid. Sven Aelbrecht en Donald Van Boven. Groepsprijs: Vijf de Sportwetenschappen. Speciale proGriat aan de leerkrachten-deelnemers: R. Vander Stuyft, H- Hofman, S. Meskens, F. Cooreman, A. Cooreman, L. Verhaevert, L. Pinli, L. Dhaen, A. Martens, P. Caudron en M. Reynaerts. RANGSCHIKKING JONGENS Scholiers Wim 5 WE 1970 D'haen Pieter 5 WI 1970 D'Hoogh Eric 6 SW 1969 Langhendries Serge 6 WI 1968 Van Langenhove Wim 5 WE 1969 Muyshondt Alain 5 WE 1970 De Malsche Tom 3 WEI 1972 Vandewaeter Marc 4 WEL 1971 Muysewinckel Kris 4 MW 1970. Vermeulen Jurgen 4 EC 1970 Reid Steven 5 MW 1968 Callaert Steven 3 ECb 1972 V.D. Abbeele Gert 4 EC 1969 Duerinck Peter 5 WEL 1970 Van Landeghem Geert 6 WI 1968 Vekemans Sven 4WE2 1971 Goossens Johan 5 WE 1970 Meskens Frank 5 WI 1970 Vasbinder Sander 5 WE 1968 Robbrecht Sven 6MT 1969 Boon Peter 5 WEL 1970 Teirlinck Sven 3 SW 1971 Moens Peter 4 EC 1970 Van Akoleyen Bart 3 WEL 1972 Van Lysebetten Tom 3 SW 1971 Aelbrecht Bart 6 EC 1969 Hippe Ernst-Jan 4 WE2 1971 De Backer Jan 5MT 1970 Van Engelgem Ian 5 WI 1970 Gesquiere Peter 5 WE 1970 Ghavatte Filip 3 WEI 1972 Muysewinckel Alain 3 WE2 1972 De Wit Kurt 6 WIL 1969 De Cock Bart 3 WEL 1972 Janssens Bruno 6 WI 1970 De Sacgcr Ronald 6MTL 1969 Bruggeman Leslie 5 WEL 1970 Hippe Steven 4 WE2 1970 De Ridder Christopher 3 SW 1971 Sens Joerie 4 WEI 1971 Vereecken Michel 4 EC 1971 Van Boven Donald 4 SW 1971 Arys Frank 3 WE2 1972 De Man Kurt 6 MW 1968 Bernard Mario 4 EC 1970 Mermuys Frank 3 ECa 1972 RANGSCHIKKING MEISJES Geerinck Sarah 4 SW 1971 Bogaert Daisy 4 WEI 1971 Guns An 3 ECa 1972 De Potter Karine 3 WE2 1972 Basyn Kathleen 6 SW 1969 Luyckx Kathy 6 WE 1969 Cuepers Sandra 5 WIL 1970 Van Heek Els 4 EC 1971 Lissens Inne 5 WI 1970 Vanden Brande An 4 KL 1970 Lissens Griet 4 WEI 1971 Vergeylen An 3 ECa 1972 Verhelst Sandy 3 ECa 1972 Cleynens Kathy 5 EC 1970 w De Causemaeker Marleen 5 MW 1967 Beaufays Sofie 3 ECa .1972 Dalemans Petra 3 ECa 1972 De Backer Sabine 3 ECa 1972 Van Avermaet Patricia 3 WEZ 1972 De Somer Yessie 3 ECb 1972 De Nul Brigitte 3 WE2 1972 Saeys Tilly 4 WEL 1971 De Smet Ellie 4 EC 1971 Sens Evi 4 KL 1971 Boon Sandra 3 ECa 1971 'Jc&ns Tania 3 MW 1972 Buytaert Veerle 4 MW 1971 Van Rossem Carla 3 WEL 1972 Cooreman Elsie 4 WEI 1971 Vandewaeter Annick 3 WEL 1972 Van Hove Elke 4 WEI 1971 Willems Roosje 3 ECa 1972 Van Keer Iris 4 WEI 1971 Osselaer Ann 4 EC 1970 Van Trier Annick 6 WIL 1969 Philips Veerle 3 WEI 1972 Bogaert Christy 3 SW 1972 Troch Geertje 3 WEL 1972 De Breucker Katie 3 ECb 1972 Van Damme Mieke 3 ECb 1972 Gesquiere Annemie 3 WEI 1972 Verdickt Brigitte 3 ECb 1973 Marien Mirja 4 MW 1969 Vermorgen Katty 3 WE2 1973 Perdaens Ilse 5 WE 1970 De Pieker Els 5 WE 1970 Van Kerckhoven Kim 4 EC 1970 De Saert Karine 5 MW 1970

De Voorpost | 1987 | | pagina 31